jffl Een dag niet gelacht, is >en dag niet geleefd" j Gouden bruidspaar Herens in Venray Jaren gaan erg snel voorbij" Zondag- ochtenconcert Snuffelmarkt Ysselsteyn ALCnST 7 )SSV- V: Honderdvierentwintigste jaargang - week 38 - donderdag 18 september 2003 Üf EEL EN MAAS i en Mia Jacobs 50 jaar gelukkig samen v. Fij hebben slechte tijden end. maar door hard te ken en goed met elkaar te ten, zijn we er altijd weer bovenop gekomen", la. het geheim achter vijftig huwelijk is bekend. Mia hlmans en Theo Jacobs rden elkaar voor het eerst onen op de kermis in ard, eind jaren veertig. Het aren geleden, maar Theo zich dat moment nog erg dvoor de geest halen. "Mia gewoon een knappe meid, was echt liefde op het eer gezicht", zegt hij met een Ie grijns op zijn gezicht, zondag 21 september vie- Theo (75) en Mia (73) hun iden bruilofstdag. Een lieo en Mia komen beiden uit eenvoudig boerengezin. Hij fl nog dertien broers en zus zij elf. Het is dan ook geen mder dat de twee altijd hard ben moeten werken. Er moest ïers brood op de plank len. "Zoals iedereen in die tijd, ben ook wij door het uitbre- van de oorlog in 1940 bijna n jeugd gehad", vertelt Mia. elen was er nooit bij. dat kan jeugd van tegenwoordig zich a niet meer voorstellen." Het gouden bruidspaar Mia en Theo Jacobs De moeder van Mia stierf al op jonge leeftijd, waardoor zij al op tienjarige leeftijd het huishouden in huize Dahlmans in Hillensberg moest runnen en al op erg jonge leeftijd volwassen werd. En haar verantwoordelijkheden leerde kennen. "Ik ben altijd een zorg zaam type geweest en ook altijd gebleven", glimlacht Mia beschei den. Theo, die geboren en getogen is in Siebengewald, verrichtte na de oorlog diverse werkzaamhe den, maar verdiende zijn brood vooral als stukadoor. "Dat vak heb ik 22 jaar uitgeoefend. Maar ik moest helaas stoppen als stuka door omdat ik cementeczeem kreeg. Toen zijn we ook naar Oirlo verhuisd." Het echtpaar kocht in het kerk dorp van de gemeente Venray een boerderij. "De eerste jaren heb ben we 'geboerd', maar later heb ben we er een kindervakantie boerderij van gemaakt. Met een stomerij erbij. Een aantal jaren later is dit camping de Walnoot geworden", zegt Theo. De grote drukte deed echter een aanslag op zijn gezondheid en hij beland de in het ziekenhuis, voor een hartoperatie. "Dat is voor ons de reden geweest om te stoppen met de camping, die we zelf met hart en ziel hadden opgebouwd. Ja, dat heeft ons best wel pijn gedaan." VENRAY Vijftien jaar geleden besloten ze naar Venray te verhuizen. Vanaf 2001 wonen Mia en Theo in een prachtig appartement in St. Josef. "We hebben het hier prima naar onze zin, hebben een prachtig, ruim appartement en kunnen het goed vinden met onze medebe woners. Ja, dat moest ik even zeg gen", laat Theo met een knipoog weten. Het huwelijk van Mia en Theo bracht zes kinderen voort, die inmiddels al voor zestien kleinkin deren zorgden. "Helaas is onze zoon Leo op veel te jonge leeftijd overleden", zucht Mia. "Ja, we hebben heel wat hoogtepunten, maar natuurlijk ook heel wat diep tepunten in ons leven gekend." Maar het motto van Theo is dui delijk: "Een dag niet gelachen, is een dag niet geleefd. Het is dan ook geen wonder dat hij te boek staat als een levenslustig type dat wel van een grapje houdt. In Oirlo werd hij in 1981 uitge roepen tot prins Carnaval. Tegenwoordig heeft hij zijn hobby in het verzorgen van zijn planten en bloemen op het ruime balkon van hun appartement. Ook kaarten ze regelmatig en kookt Theo graag én lekker. En als het even kan kruipt de man des huizes een uurtje achter de computer om een spelletje te doen. Vorig jaar begonnen ze zelfs nog aan een computercursus Internet en tekstverwerken. "In Venlo, bij instituut Scheidegger zijn we geslaagd voor die cursus", vertelt Mia, "We waren duidelijk de oudste deelnemers. Binnenkort willen we ook leren hoe we moeten emailen. Ja, ook die cursus willen we weer samen gaan doen." Want samen hebben ze altijd alles gedaan. Samen werken op de camping, samen zorgen voor de opvoeding van de kinderen en de huishouding, samen problemen bespreken. Onder het motto 'twee kunnen immers meer dan één'. "We kunnen het gewoon goed vinden met elkaar. Ik ben na al die jaren nog altijd even ver liefd op Mia", besluit Theo. Het gouden bruiloftsfeest gaan Mia en Theo samen met hun kin deren en kleinkinderen in beslo ten kring vieren, in zaal 't Anker in Merselo. Frans en Paula staan altijd klaar voor hun medemens HBARBAW 8JD VOOR ONS H0ARTINU5 BID VOOR UNS 4 S- Frans en Paula Herens zijn al jaren in de weer voor de zw akkeren in de samenleving. Het is dan ook geen wonder dat ze dinsdag, Prinsjesdag, voor de buis zaten om van koningin Beatrix te horen wat de plannen van het kabinet Balkenende H zijn voor het nieuwe jaar. Vooral de aange kondigde bezuiningsmaatre- gelen in de sociale zekerheid maken Frans razend. "Daarvoor hebben wij dertig jaar hard gevochten. Het is triest dat het huidige kabinet zijn a-sociale beleid doorzet en alle verworven rechten zo snel worden weggeveegd. Want de zwakkeren in de samenleving hebben het al zo moeilijk en worden nu nog harder in hun portemonnee gepakt!" Het is duidelijk: Frans (72) en Paula (70) hebben geen hoge pet op van de politici die nu aan het roer staan in ons land. Als een van de oprichters van de politieke partij Samenleving Venrav is de in Heerlen geboren en getogen Herens gewend om op te komen voor de belangen van de minder draagkrachtigen in de maatschap- Frans en Paula Herens poseren trots voor de door Frans gemaakte beelden in de St. Martinuskapel aan de Overloonseweg. pij. De bijstandsmoeder, de alleenstaande man of vrouwr met kinderen, de werklozen in de samenleving. Dat was al zo toen hij samen met Paula Barendsen, die hij tijdens een dansles ont moette, in Heerlen woonde. Frans Herens zat jarenlang in de gemeenteraad van Heerlen, als lid van de lokale partij Katholieke Belangengroep. "Wij zijn altijd sociaal bewogen geweest", zegt Paula. "Frans en ik vinden het fijn als we mensen kunnen helpen met hun problemen." Het echtpaar woont al 35 jaar in Venray. Toen de mijnen in Zuid-Limburg sloten, moest ook Frans op zoek naar een ander baantje. Maar dat deed hij niet voordat hij vele mijnwerkers ergens in het land aan een nieuwe baan had geholpen. "Bijna vergat hij om zelf een baan te zoeken", vertelt Paula. "Ik zei dan tegen hem: 'Frans denk ook aan jezelf. Zodadelijk hebben we zelf niets'." Venray: veel mensen in Heerlen verklaarden Paula en Frans voor gek toen ze besloten naar Noord- Limburg te verkassen. Hij kreeg 'iel en Truus Tacken al vijftig jaar gelukkig samen I Hel Tacken uit Oostrum zag lus Janssen uit Venray voor eerst op de dansvloer van Siebengewaldsetent voor In den Engel in Venray. twas in de zomer van 1947 kermis in Rooy. Voor de |}d uit de regio het uitje van jaar. Zo ook voor Truus en iel, die een avondje eerder gmet een zus van Truus aan scharrel was geweest, aar ik had toen al een oogje Truus, want dat was woon een erg knappe meid He zien", zegt Wiel met een ede lach op zijn gezicht. Hij zusje Nel gewoon in de u staan en ging die avond alijk met Truus de dansvloer De eerste kus volgde al el en na zes jaar van vrijerij sloot het stel in september 53 in het huwelijk te treden. vrijdag 26 september vie- a Wiel en Truus hun gouden uiloft. Hoog tijd voor een irview. 'iel Tacken (79) is geboren en jen in Oostrum. Hij komt uit gezin van zeven kinderen. :r Antoon had een klein aan drijf en al op jonge leef- ook Wiel in het bedrijf de slag. Als timmerman werk- zo'n twintig jaar in het fami- Irijf. later verdiende hij in 'nst zijn brood ook nog bij 'mers in Duitsland en Venlo. udi ^heb tot de vut altijd met veel ^er als timmerman in de bouw f'rikt", zegt Wiel. truus zag het levenslicht in WJY- Haar vader Chris yvas erbrouwer bij de Gouden euw en haar meisjesdroom was i verpleegster te worden. Maar 1 als zoveel andere jonge vrou- I wen uit die tijd kreeg ook Truus van pa en ma te horen dat ze beter in het huishouden kon gaan werken. Als dienstmeid van 14 jaar ging ze bij twee gezinnen aan de slag. "Ik verdiende in die eerste jaren 5 gulden in de maand. Ruim zes jaar ben ik bij die gezinnen met veel plezier blijven werken in het huishouden. Eerst als kinder oppas. later echt als dienstmeid." Omdat het in die tijd erg moei lijk was om aan een huis te komen, besloot het jeugdige stel lang te wachten met trouwen. Pas in 1953 konden ze bij een tante van Wiel, een weduwe, intrekken in haar woning aan de Geijsterseweg. "In dat huis zijn ook onze drie kinderen, twee meisjes en een jongen, geboren", vertelt Truus. Aan de Geijsterseweg woonden ze ruim zes jaar, waarna het echt paar samen met de kinderen naar de Oosterthiènweg in Oostrum verhuisde. Inmiddels zijn ze al jaren niet alleen pa en ma maar ook opa en oma. Van zes kleinkin deren, tussen de elf en twintig jaar oud. HARDWERKEN Wiel verdiende zijn hele werk zame leven de kost als timmer man en Truus zorgde voor het huishouden. "We zijn allebei gewend om hard te werken. In die tijd vlak na de oorlog had nie mand het breed", weet Wiel nog goed. In Oostrum wonen ze nu al 44 jaar samen, met erg veel ple zier. Wiel is een voetballiefhebber in hart en nieren, zo blijkt. Hij voetbalde zelf enkele jaren bij de plaatselijke trots, maar moest van wege een blessure al op jonge leeftijd stoppen met zijn hobby. Wekelijks gaat hij echter nog altijd naar het voetbalveld, om de verrichtingen van het eerste elftal te bekijken. "Ik ben 23 jaar bestuurslid geweest en zo'n twintig jaar leider van het eerste elftal. In totaal ben ik vijftig jaar lid van SV Oostrum." Verder gaat de voetbalfreak ook al jaren en jaren trouw naar alle thuiswedstrijden van VW in Venlo. Hij had al een seizoenkaart toen VW nog op de Kraal voet balde. Truus begint te lachen. Voetbal: het is duidelijk niet haar spelletje. Als manlief weer voor de tv zit om naar een wedstrijd te kijken, gaat zij naar boven. "Daar hebben we een tweede tv. Of ik ga wat anders doen." Want vervelen doet de vrouw- des huizen zich nooit. Ze houdt van kaarten, rummikubben, puz zelen en lezen en is heel wat uur tjes in de week te vinden in de bloementuin achter hun huis. Wiel was ook nog jarenlang lid van de dorpsraad en heeft anno 2003 nog altijd de 'leiding' over een dertien senioren die het ter rein rond de Oostrumse kerk en Trans Cedron, de begraafplaats van Oostnun, onderhouden. Regelmatig neemt hij de schoffel ter hand, ook in zijn eigen groent etuin. Al gaat die hobby hem steeds minder goed af, want de sleet komt met de jaren. Ook bij hem, merkt hij. "Ik heb steeds minder adem, merk dat de jaren gaan tellen. Ja. je kunt toch mer ken dat je ouder wordt." Samen gaan ze regelmatig naar bijeen komsten van de plaatselijke KBO en ook wandelen en fietsen Wiel en Truus veel en graag. Als ze terugkijken op hun leven tot nu toe, zijn ze het allebei over een ding eens. "Het leven gaat erg snel voorbij", vindt Wiel. "We zijn blij dat we op onze leeftijd nog altijd samen kunnen zijn, in ons eigen huis, met onze kinderen en klein kinderen in de buurt." Op vrijdag 26 september vieren Wiel en Truus Tacken-Janssen hun gouden bruiloft. Om 15-00 uur is er een H. Mis in de plaatse lijke parochiekerk en van 18.30 tot 19.30 uur houdt het paar receptie in café-zaal Back in Time in Oostrum. Wiel en Truus Tacken-Janssen: gouden bruidspaar in Oostrum namelijk een baan als restaurant- beheerder op St. Anna, de psy chiatrische instelling voor vrou wen, aangeboden en na enig overleg besloot het echtpaar de gok te wagen. Een hele stap, ver telt Paula nu. "Want we verbran den alle schepen achter ons, lie ten ons hele sociale leven achter en verhuisden van een stad naar een dorp. Ja, in het begin hebben we echt wel moeten wennen in Venray. Daarbij komt ook nog dat veel mensen alleen maar kenden van 'Enkeltje Venray'. Ja, ze ver klaarden ons echt voor gek." SOCIAAL BEWOGEN Net als in Heerlen gingen Frans en Paula, die drie kinderen en inmiddels al acht kleinkinderen hebben, na een moeizame start als snel op in het Venrayse maat schappelijke leven. Frans had het goed naar zijn zin op St. Anna, werd later lid van Samenwerking Venray. was jarenlang voorzitter van scouting district Horst- Venray, voorzitter van de landelij ke vakbond voor overheidsperso neel KABO en voorzitter van vogelvereniging De Huisvriend. En dan zullen we nog wel een of meer vrijwilligersfuncties verge ten. Ook had hij een flinke vinger in de pap bij de realisatie van wijkcentrum op het Nipperke in de St. Odastraat. Maar ook Paula zat in al die jaren niet stil. Zij was bijvoor beeld jarenlang voorzitter van Scouting Venray. meer dan 20 jaar van ouderenvereniging Ons Genoegen en is al jaren één dag in de week actief als vrijwilligster op Schuttersveld. Een grote hobby van Frans was jarenlang ook het boetseren van beelden. Zo was hij zondag samen met zijn vrouw van de partij bij de feestelijke inzegening van twee heiligenbeelden in de Grote Kerk. De twee beelden van St. Barbara en St. Martinus, die door Frans herens in 1982 in keramiek zijn uitgevoerd, werden later op de middag teruggeplaatst in de geres taureerde Martinuskapel aan de Overloonseweg. De afgelopen weken zijn ze in het atelier van de Stichting Kruisen en Kapellen voorzien van fraaie passende kleu ren. "St. Barbara is de bescherm heilige van de mijnwerkers", legt Paula uit. "Wij zijn er ontzettend trots op dat de beelden in de kapel staan. Want St. Barbara is toch een beetje onze heilige." Oeps, het redactionele stuk in Peel en Maas mocht niet te lang worden, had Paula de verslagge ver nadrukkelijk gezegd. Tijd om het verhaal over het gouden bruidspaar af te ronden. Op woensdag 24 september vieren Frans en Paula Herens hun gou den bruiloft. Om 14.00 uur is er een H. Mis in de Grote Kerk in Venray en van 17.00 tot 18.30 uur kan iedereen het echtpaar komen feliciteren tijdens een receptie in dans-& party centrum Janssen aan de Raadhuisstraat. Blaaskapel Die Frölichen Rübensammler uit Leunen geeft aanstaande zondag van 11.30- 13.00 uur een zondagochtendcon cert in de schouwburg van Venray. Die Frölichen Rübensammler brengen voor het merendeel Egerliinder en Tsjechische muziek, aangevuld met enkele feestnummers. Die Frölichen Rübensammler verleenden dit jaar ook medewerking aan Venray Muzikaal Totaal. De entree is vrij. Gemengd koor Vivace uit Ysselsteyn houdt aanstaande zon dag van 10.30-16.00 uur haar jaar lijkse snuffelmarkt in gemeen schapshuis Smelehof aan de Puttenweg 2. Om 11.30 begint de veiling van de mooiere en waarde volle spullen. Het aanbod is weer groot, van kleinere of groter meu bels, elektrische apparaten, snuis terijen tot gewone gebruiksvoor werpen. Alles staat uitgestald op tafels en is ruim overzichtelijk. De entree is een euro. Voor meer informatie kunt u contact opne men met tel. 0478-541563. Jenniskens^ installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Svi Ramen Deuren Serres €10 y/ltl' °V het jtiw»*

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13