Onderzoek naar haalbaarheid chouwburg St. Anna )mgeving van de Toverbal ordt veiliger r r (p m DOOR KENNIS OMS Office QOutloo ternel raditionele herdenking ngelse soldaten Veritas Commissies mogen niet praten over bezuinigingen Ffleekknaller 'Landbouwers hebben veel hinder van akkerdistels' Minderheden voelen zich gegriefd door gemeente Dag van de Ouderen «1 r Zonder helm 'Opbrengt fietsenverkoop voor bewaakte stalling' Geslaagd! SCHRIJF JE IN VOOR EEN in Venray Keizersveld 47/B, 5803 AM Venray 'agii ■en maas Donderdag 11 september 2003 - Pagina 7 e politiek steunt het ver- van de stichting Stad je Venray om een gedegen rzoek in te stellen naar Ifniaatschappelijke en finan- |e haalbaarheid van de St. schouwburg. Tijdens de svergadering van 30 sep- f zullen de fracties daar heen gezamenlijke motie horige week stond de schouw- op St. Anna op de agenda bij commissie Maatschappelijke Diensten. Twan van Els maakte namens de stichting Stadspark gebruik van het spreekrecht. Hij vindt dat voordat er een definitief besluit wordt genomen er eerst een serieus onderzoek moet komen. Want dat ligt nog steeds niet op tafel. Harmonie Euterpe heeft in 1999 wel een globaal onderzoek gedaan. En de gemeen te heeft het bedrijf Dorsser Bles graaf een onderzoek laten verrich ten naar de technische staat van het gebouw. Stadspark heeft tot nu toe tevergeefs geprobeerd het rapport bij de gemeente te mogen inzien. De stichting heeft nu een beroep gedaan op de WOB (Wet Openbaarheid Bestuur). Vertegenwoordigers van alle partijen in de commissie Maat schappelijke Diensten kwamen maandagavond in een aparte bij eenkomst bij elkaar. Ze besloten gezamenlijk in te stemmen met het haalbaarheidsonderzoek. Ze willen de opdracht aan Stadspark geven en een bedrag van 2000 euro ter beschikking stellen. De rol van de gemeente rond de plannen van het St. Annater- rein is zowel bij Stadspark als bij veel partijen verkeerd gevallen. De gemeente zegt het behoud van de schouwburg te ondersteunen. "Maar in de praktijk ondervinden we eerder tegenwerking dan medewerking", zei Twan van Els. Hij wees op de inspanningsver plichting die de gemeente heeft. In het door de gemeenteraad vast gestelde GSP (Globaal Steden bouwkundig Plan) blijven zowel de schouwburg als het groene middenterrein van St. Anna behouden. In de commissieverga dering kwam ook kritiek op het intrekken van bod van 160.000 euro door het VvGI aan de stich ting Parktheater. En de rol die de gemeente erin gespeeld heeft ondermeer door subsidies te laten lopen. "Ik walg van de gevolgde werkzijze", zei een boze Peter van der Velden (Samenwerking). "Dit is volksverlakkerij. Het college heeft geen enkel initiatief geno men. Het parktheater kreeg geen enkele kans meer. Daar ben ik nog ziedend over." artsein voor grootscheepse herinrichting St. Ursulastraat De kinderen van basisschool De ivcrbal staken donderdag samen it wethouder Jan Driessen en v IVestjens, gedeputeerde voor rkeersveiligheid, onder het otto 'Samen werken aan ver- ersveiligheid' de schop in de ind voor de inrichting van een km-zone rond de school. In het schooljaar 2002-2003 heeft de Venrayse basischool samen met omwonenden, politie, gemeente en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Lim burg (ROVL) hard gewerkt om de verkeersveiligheid rond de school te verbeteren. Dat heeft geleid tot een inter- grale benadering van de verkeers veiligheid waarin aangepaste les programma's, acties voor de ouders (veilig halen en brengen) en tot slot aanpassing van de omgeving van de school, in onderlinge samenhang, bekeken zijn. Het project rond de Toverbal is uitgevoerd in het kader van het experiment met de 'verkeersar- rangementen' van het ROVL. Dat is een nieuwe aanpak van het ver- keersorgaan, waarbij door overleg tussen omwonenden, gemeente, school, politie en provincie een oplossing wordt gezocht. Donderdag werd het officiële startsein gegeven voor en groot scheepse herinrichting van de St. Ursulastraat. Binnenkort zal de omgeving van de Venrayse basis school een stuk veiliger zijn. De herinrichting wordt betaald door de provincie en de gemeente. De straat wordt smaller, er komt een breder trottoir, er worden drem pels aangelegd en er mag maar 30 kilometer per uur worden gere den. angkoren favoriet bij bevrijders Op zondag 14 september zal traditionele herdenking op J"l tt Britse Oorlogskerkhof aan PC c Hoenderstraat in Venray Cl eheel naar de wensen van de «t pij inwezige Britse bevrijders orden ingevuld. Deze voor J* I Drlogsveteranen zo helende trdenking zal muzikaal wor- rp opgeluisterd met zangver- ™ging Venrode, onder lei van Max Smeets, het imeskoor dat sinds 1984 oor dit doel optreedt en de arten van de Britten heeft Toverd. Tijdens de bloemenlegging op e 700 graven, door de Venrayse nderen van Scouting Venray, zal tYsselsteynse kinderkoor Eige ijsjes eveneens op verzoek voor Britten optreden, evenals ver den jaar, toen de kleintjes aller den gestolen hebben met hun [bevangen optreden. Voor de jftiende keer zal Pieter van de '[Ie op zijn doedelzak zijn pisch Britse muziek ten gehore £ngen. Fanfare Ons Genoegen, "der leiding van Henk Jacobs orgt voor de instrumentale bege ving, waarbij trompettiste Har de Mulder-van Osch de altijd notionele Last Post en Het Reveille zal laten klinken over de graven. De vele gasten zijn afge vaardigden van B en W Venray, Luchtmachtbasis De Peel, Politie, Oranje Comité en oud-strijders verenigingen zoals de Britse Anglo Dutch Bond, Royal Britisch Legion, Contact Oud-Mariniers, Algemene Vereniging Oud-Marine Personeel, Vereniging Grebben- berg 1940, Stichting Bevrijding Grave en natuurlijk de organise rende Bond van Wapenbroeders met afgevaardigden uit alle Lim burgse afdelingen. Na afloop zul len alle gasten samenkomen bij Inalfa, Maasheseweg, waar de Britse gasten beide koren willen huldigen, waarbij ze geen voor keur uitspreken. Verwacht wordt dat beide zangkoren nog een toe gift zullen geven, waardoor het een muzikaal festijn lijkt te wor den. De Wapenbroeders zullen doedelzakspeler Pieter van de Vorle eveneens in het zonnetje zetten. De leiding van de herden kingsbijeenkomst is sinds 1985 in handen van ceremoniemeester Henny Meijer, reeds lang betrok ken bij de problematiek van oor logsweduwen en oorlogstrauma's. De helende werking van deze her denking, waarbij meer aandacht is voor de slachtoffers dan voor de veroorzakers van de Tweede Wereldoorlog, is er voor velen en zal niet mogen worden verstoord door verbaal spanningsvelden op te roepen. De betrokkenheid van zoveel kinderen wordt door de Britse oudstrijders als uniek erva ren, een betrokkenheid die zij in eigen land zo node missen. Het In Memoriam zal worden uitgespro ken door Jos Waals, burgemeester van Venray, terwijl het gebed wordt uitgesproken door de aal moezenier van de Wapenbroe ders pastoor emeritus G. Maesen. De Britse gasten hebben een weekprogramma waarbij zij onder andere te gast zijn op de feestavond van de Wapenbroe ders afdeling Venray e.o., op de Grebbenberg bij Rhenen, in Grave bij de Bevrijdingsdag op 17 september en zij maken het uit bundige bevrijdingsfeest in Eind hoven op 18 september mee. Op 19 september zullen zij de thuis reis aanvaarden. Zij hebben ech ter al weer plannen om bij de vie ring van de 60-jarige bevrijding van Venray, in oktober 2004, aan wezig te zijn. Dat is erg dapper. De oudste aanwezige oorlogswe duwe is immers al 91 jaar. De meeste recente bezuini gingsronde, die zoveel vereni gingen en instellingen treft, kon niet worden besproken in de commissies van september. Het stond wel op de agenda van de vier commissies maar slechts als ingekomen stuk' met als toelichting 'voor ken nisgeving aan te nemen'. Daar namen niet alle politici genoegen mee. Het college beslis te al in juni over deze derde bezui nigingsoperatie maar bracht de cijfers pas eind juni na de behan deling van de Voorjaarsnota naar buiten. In de commissie Middelen kwamen de reacties los. "Wat is de status van dit stuk", wilde Huub Muijsers (CDA) weten. "Het lijkt bedoelt als schrikeffect. Zodat we alvast weten wat er bij de begroting zit aan te komen. Terwijl B en W er al akkoord mee zijn gegaan. Daarom zou het nu toch zeker een discussiestuk moe ten zijn. Want veel voorstellen zullen het politiek niet halen. Wat kunnen we er nu mee", vroeg Muijsers zich af. "Niks", reageerde voorzitter Bert Linskens (PvdA). "Het zijn voorstellen die zijn ver taald in de begroting 2004. De begrotingsbehandeling in oktober is hét moment om er inhoudelijk op in te gaan." Theo Mulders (Samenwerking) liet zich niet zo gemakkelijk afschepen. Hij vond dat dit belangrijke stuk veel eerder besproken moest worden. Hij stelde het voor het op de agenda te zetten van de ingelaste commis sievergadering op 22 september. "Dit had zo nooit als ingekomen stuk op de agenda gezet mogen worden. Deze bezuinigingsronde heeft veel te weeg gebracht. We krijgen bezorgde brieven van allerlei organisaties en willen het er inhoudelijk over hebben. We kunnen lang niet met alles akkoord gaan." Samenwerking Venray kreeg geen steun van de andere fracties. De commissie Middelen krijgt nu pas begin oktober de kans de bezuinigingsvoorstellen te bespre ken. De politie heeft maandagavond een 16-jarige inwoner van Venray bekeurd wegens het rijden zon der helm. Een patrouille zag op de Stationsweg een bromfiets rijden met daarop een passagier zonder helm. De politie wilde de jongens controleren, maar toen deze de patrouille in het oog kregen, sprong de passagier van de brom fiets en zette het op een rennen. De bestuurder reed weg. Ze wis ten in eerste in stantie te ontko men, maar werden later weer samen gesignaleerd op de Kla proos. De 16-jarige kreeg toen als nog een bekeuring voor het rijden zonder helm. De landbouwers in Limburg hebben plaatselijk grote overlast van hardnekkige akkerdistels. Vooral op landbouwgronden die grenzen aan natuurgebieden die beheerd worden door instanties als Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten of het Limburgs Land schap. Dat schrijft het Venrayse statenlid Jan Loonen. Hij heeft hierover vragen gesteld aan gede puteerde staten. De zaden van de akkerdistels waaien gemakkelijk over naar landbouwgebieden. Voor de akkerbouwers betekent dit opbrengstderving en extra inzet van gewasbeschermingsmid delen om de overlast te bestrij den. Loonen weet dat er in Brabant een schadevergoedingsregeling komt voor de gedupeerde land bouwers. De CDA'er vraagt aan het college van GS of er in Lim burg ook een verordening is of komt om deze problematiek aan te pakken. 'Stopzetten subsidies is klap in het gezicht' De organisaties van minder heden in Venray zijn zwaar teleurgesteld. De gemeente heeft in haar bezuinigings woede besloten om alle subsi dies voor ontmoetingscentra van minderheden te beëindi gen. Dit levert een besparing op van 20.000 euro per jaar. Het MCP (Multicultureel Plat form), SMAC (Stichting Marok kaans Activiteiten Centrum) en het Internationale Vrouwencen trum deden in de commissie Maat schappelijke Diensten hun beklag over de handelwijze van de gemeente. "Ongenoegen en frus traties", zo omschreef voorzitter Hassan Najja van het MCP de stemming onder de minderheden. "Worden wij nog wel als volwaar dig en gelijkwaardig gezien", vroeg hij zich hardop af. Najja legde uit dat besturen van minder hedenorganisaties op veel terrei nen actief zijn. Zoals bij het SMAC waar problemen met Marokkaan se jongeren worden aangepakt en veel vrijwilligers in de weer zijn om activiteiten voor de jeugd te organiseren. "Iedereen wordt zo ontmoedigd. Als de bezuinigingen doorgaan dan is het snel afgelo pen. De doelen van de gemeente zijn dan ook niet meer haalbaar." Mevrouw Strijbos sprak namen het Internationaal Vrouwencen- trum. "Ik heb geen woorden voor deze belachelijke bezuinigingen. Hoe ziet de toekomst van de min derheden er straks in Venray uit? Het kan toch niet dat deze groe peringen niet serieus worden genomen. Er zijn zoveel allochto nen die van deze accommodaties gebruik maken. Waar moeten die mensen straks heen", vroeg Strij bos zich af. Abdera Najja is sinds een jaar bestuurslid van het SMAC. "Ik het er het afgelopen jaar veel tijd en energie ingestoken. Ook om de doelen van de gemeente Venray vorm te geven. En nu wordt de subsidie stopgezet. Dit is een klap in ons gezicht om zo afgerekend te worden", aldus Abdera Najja die enkele citaten voorlas uit het coalitieakkoord 'Partner met toe komst'. Volgens hem stroken deze mooie woorden niet met de wer kelijkheid. "We hebben nooit een positieve impuls van de gemeente gehad. Alles is vanuit onszelf moe ten komen. Het vertrouwen in de gemeente is door die brief hele maal weggezakt." De commissieleden van Maat schappelijke Diensten waren er niet over te spreken dat de bezui nigingsvoorstellen als 'ingekomen stuk' op de agenda stonden. Ze wilden ook niet wachten tot de begrotingsbehandeling in okto ber. Op dinsdag 23 september komt er daarom een ingelaste ver gadering met alleen de bezuini gingsronde als onderwerp. Het is al weer enkele jaren gele den, om precies te zijn in 1999. dat in Venray aandacht werd besteed aan de jaarlijkse terugke rende landelijke Dag van de Ouderen. De Seniorenraad Venray is van mening dat het hoog tijd wordt deze jaarlijkse viering weer in het activiteiten-programma op te nemen. Inmiddels heeft een werk groepje een programma voor die dag, op woensdag 1 oktober, samengesteld. Daarbij is er van uitgegaan dat het voor alle senio ren van Venray èn de kerdorpen interessant genoeg moet zijn om aan deze viering deel te nemen. De vraag of de deelnemers al dan zijn aangesloten bij een ouderen vereniging speelt geen rol. De nu bekende programmaonderdelen zijn: om 10.00 uur hoogmis in de Grote Kerk met medewerking van het Seniorenkoor Crescendo. Aan sluitend koffie met vlaai in De Kemphaan. Om ongeveer 13.00 uur een gezamenlijke lunch en om 16.00 uur een afsluitings drankje. Tussen deze activiteiten door kunnen de deelnemers in de Kemphaan kennisnemen van een presentatie van Senior-Service en van enkele video-presentaties die op Venray betrekking hebben. Het Seniorenorkest zal voor de muzikale opluistering zorgen. Verder is het de bedoeling, dat de mogelijkheid wordt geboden om in groepjes het nieuwe gebouw van de Thuiszorg (de voormalige Vredeskerk) te bezich tigen. De definitieve goedkeuring hiervoor wordt binnenkort ver wacht. Uiteraard zijn aan deze dag kosten verbonden. Daarom wordt een eigen bijdrage van 3,- (all- in) per persoon gevraagd. Om tijdig te weten hoeveel deelnemers verwacht mogen wor den, is voorinschrijving noodzake lijk. Zij die lid zijn van een oude renvereniging wordt verwezen naar de bijlage van de Schakel die binnenkort bij hen thuisbezorgd wordt. Ook kan ingeschreven worden bij het ouderencentrum De Kemphaan aan het Kennedy- plein in Venray. Dit laatste geldt ook voor niet-georganiseerden. Inschrijving moet plaatsvinden vóór 15 september. Onlangs hield de politie weer een verkoopdag van gevonden fietsen voor gedupeerden van fiet sendiefstal. "Waar gaat dat geld naar toe", wilde Hennie Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) in de commissie Stedelijk Beheer weten. Volgens hem zijn er op die dag wel 250 fietsen aan de man gebracht. "De opbrengst zou naar een bewaakte fietsenstalling in het centrum moeten gaan", sugge reerde Olde Daalhuis. De politiek pleit immers al jaren voor zo'n fietsenstalling die er maar niet wil komen. Wethouder Driessen (CDA) meende dat dit niet moge lijk was omdat het geld 'binnen het gesloten circuit van het poli tiebudget' zou blijven. Driessen beloofde wel het in het eerstko mende politieoverieg aan de orde te stellen. Aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht is Roel Cree- mers uit Merselo geslaagd als European Media Master of Arts in de studierichting Interactive Multi Media. Aan de Rijksuniversiteit Leiden is Anke Kusters uit Venray geslaagd voor Doctoraal Grieks en Latijnse talen en Cultuur. PEEL EN MAAS een abonnement waard bedrijfsopleidingen CURSUS Basis Windows, startdatum: 23/25/29 sept. Basis Windows, Word, Excel en Access. startdatum: 24 sept. ELKE CURSUS BESTAAT UIT 4 DAGDELEN Uiterste inschrijfdatum 20 sept. 2003 Bel of mail voor meer informatie over de cursussen en inschrijfdatums: Tel. 0478-555888 e-mail: info@veritasvenray.nl

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7