Vernielingen grote bron van ergernis' [omputer voor Beukenhof Porkhof stopt met vleesverwerking 't Silveren Swaentje voor Koos Swinkels CDA kapittelt Waals Eurodump mag geen tenten en zwembaden verkopen KBO Oostrum trekt niet in bij Iduna 'Zeer gevaarlijke wegkanten Heidseweg en Ysselsteynseweg' OPENING NAJAARS SEIZOEN 2003 mode centrum n >piin)' germs over Jpen plek bij ÏH stonde eunseweg Sportieve jstijl Wapens in beslag genomen vneYeis 'Tarief Deeltaxi voor senioren snel omhoog' Roggel 0475-494220 Boxtel 0411-676322 Penningen 077-3074931 Horst 077-3986464 Geleen 046-4757545 OPENING NAJAARS SEIZOEN 2003 Mode bijzonder in stijl en kleur die in geen enkele garderobe zal misstaan! OPENING NAJAARS SEIZOEN 2003 Mode vol contrasten. Een ongekend ruim aanbod zonder regelswant mode die bepaalt U 3agi ML EN MAAS Donderdag 11 september 2003 - Pagina 3 emeente Venray pakt vandalisme bij raadhuis aan )e gemeente Venray gaat terrein rondom het peentehuis vanaf de ituursvleugel tot aan het ustencentrum Jerusalem thermen met een sierhek- rk en een muur met daarin poort, om op die manier i vandalisme en de vervui- ,g op het terrein zoveel Dgelijk in te dammen. Ook ttdt het gedeeltelijk vemiel- prieel op het terrein in de staat hersteld en wordt het draadhekwerk tussen de Turkse moskee en het gemeentelijk terrein vervan gen. In totaal zullen de werk zaamheden circa 15.700 euro gaan kosten. Volgens de gemeente Venray wordt het terrein meer en meer gebruikt als hangplek voor jonge ren en leidt dit tot overlast in de vorm van vervuiling en vernielin gen. Het aantal vernielingen en de kosten voor het herstel van de schades en het verwijderen van de vervuiling zijn in de loop der jaren toegenomen. Deze vernie lingen vormen een steeds grotere bron van ergernis voor velen, aldus de gemeente Venray. De maatregelen moeten vol gens de gemeente leiden tot min der vervuiling en vernieling, een betere beveiliging tegen inbraak in het gemeentehuis tijdens avond- en nachturen en minder overlast voor de bewoners van de Heuvelstraat en het Kunstencen trum Jerusalem, omdat de onder doorgang naar de Kloostertuin niet meer als hangplek kan wor den gebruikt. Ook moeten de ingrepen de bode die belast is met de sluitdienst (en na beëindiging van zijn werkzaamheden in het gemeentehuis nog de sluitronden door het hele gebouw moet maken) een veiliger gevoel geven. MINDER OPEN Bovendien worden volgens de gemeente Venray door het weg halen van de poort en het gaas werk aan de achterzijde, ontsie rende elementen verwijderd en wordt de samenhang in het gebied versterkt. Wel zal het ter rein minder toegankelijk worden aan de zijde van de trouwzaal en de Heuvelstraat. De gemeente schat dat de maat regelen circa 15-500 euro gaan kosten. Het bestuur van de beheersstichting Jerusalem, dat vroeg om afsluiting van het gebied langs de Heuvelstraat, met verlenging van de huidige oude muur waarin een grote poort wordt geplaatst, neemt een deel van deze kosten (circa 4000 euro, red.) voor zijn rekening. Omdat het gemeentehuis een gemeentelijk monument is, zal er door de gemeente Venray voor het plaatsen van de hekwerken met daarin aangebracht een aantal poorten en het doortrekken van de muur aan de Heuvelstraat een monumenten- en bouwvergun ning aangevraagd moeten wor den. forige week vond op de ver- legafdeling Beukenhof, gelegen het ziekenhuis in Venray, een istelijke overhandiging plaats, afdeling Beukenhof maakt, anisatorisch, onderdeel uit van U jpleeghuis Beukenrode en Ij eft een transferfunctie. Dit *idt in dat er extra capaciteit ir geheel Noord-Limburg taat om vrij snel verpleeghuis adiceerde cliënten op te kun- i nemen, alvorens zij vast naar ji verpleeghuis verhuizen dan 5l weer terug naar huis kunnen n. Grote voordelen zijn: dat loeide cliënten sneller die zorg ijgen waar ze recht op hebben: tVieCuri ziekenhuis kan meer sneller aan hulpvragen vol- en. Onder belangstelling van m vijftien bewoners van Beu- ihof heette Jos Beijers, mager van Beukenrode, de heer )0fd seal van Zandvoort van de firma rezz welkom. Deze firma bood n computer aan de afdeling aan ivoor en door de bewoners te en gebruiken. De aanleiding tot t gehele project is opgepakt or Lenie Bartels, activiteitenbe- leider van de afdeling Beuken- tf. met bovenstaand resultaat, heer Beijers dankte de firma un voor hun bijzonder sympa- eke geste en de achterliggende iun voor de toch afhankelijke ipleeghuisbewoners. De com- iter zal een zeer diverse functie in krijgen: zowel op het gebied D ontspanning middels spellen, op het communicatiegebied lor het opstellen van brieven, j. Daarnaast kan de computer ik middels speciale program i's gebruikt worden als onder- :uning in de therapie van men- met een spraakstoornis. Uit naam van de bewoners nam heer Winnen het woord en hij ikte de heer Van Zandvoort en i firma voor het sympathieke waarna hij de openings- ïdeling verrichtte. Als tegen- statie werd er een opvangbox ilaatst waar men gebruikte car- Iges in kan deponeren. De brengst hiervan gaat naar het ndenproject voor Tibetaanse ideren, welk wordt uitgevoerd ir Venravnaar Paul Kronen- .Het braakliggende stuk grond pU kbij de rotonde Leunseweg- weü idsingel is Harrie Holtackers Lnd| DA) een doorn in het oog. "De fo® Ie zomer ziet die distelpartij er cl onverzorgd uit. Dit is geen ita zicht voor de entree van Ven- zei Holtackers maandag in de mmissie Stedelijk Beheer. Een ar jaar geleden werd het BP- }ffl ikstation er gesloopt en sinds- gn 11 Ügt het terrein braak, ka; ievf Wethouder Driessen (CDA) ant- 0? iordde dat Van Haren eigenaar 1 het stuk grond is. De bestem- Si te va deze plek hangt samen an(j Et een verplaatsing van het auto- bf drijf, "Daar moeten we op 'achten. Maar ik zal proberen het oenonderhoud op te nemen in is werkschema. Want het is derdaad ieder jaar een aanflui- igvoor de entree", aldus Dries- De 'sportieve' rijstijl van een 23- automobilist uit Venray, is n«man ^uur komen te staan. Hij R°|rek nog ruim 500,00 euro aan tes open te hebben staan die fmaal betaald zijn. Zij rijstijl to in de nacht van zondag op tindag reden voor de politie de te controleren. Daarbij pro efde hij aan de controle te ont- tfflen door op de Wanssumse- een weiland in te rijden. Dat "e allemaal niet. Zodra de poli- :.hem controleerde bleek hij cn rijbewijs te hebben en nog 525,00 te moeten betalen. die rekeningen vereffend ren kreeg een vriend mét een *wijs de auto mee. De Venray-- V lr mocht met een bekeuring VÜ Dr het rijden zonder rijbewijs Passagier mee. Houbensteyn Groep beëin digt aan het eind van dit jaar de activiteiten bij het bedrijf Porkhof in Ysselsteyn. Hier door zullen bij de vleesverwer ker 46 vaste medewerkers en circa tien inleenkrachten hun baan verliezen. Houbensteyn Groep richt zich voortaan alleen nog op de var kensproductie hetgeen de oor spronkelijke activiteit van het bedrijf is en waarin circa 40 per sonen werkzaam zullen blijven. In tegenstelling tot de varkenspro ductie zijn de activiteiten bij vleesverwerker Porkhof voor Nederlandse begrippen kleinscha lig waardoor de kosten te hoog zijn en door de concentratie van afnemers de risico's toenemen. De specifieke omstandigheden binnen de Nederlandse vleessec tor maken dat de laatste jaren de Nederlandse varkensstapel is afge nomen in tegenstelling tot de gestage groei in Europa en daar buiten. Hierdoor is de concurren tie aan zowel de inkoop- als aan de afzetzijde fors toegenomen en is het rendement na een teleur stellend 2002 dit jaar wederom zeer slecht gebleken. De Houben steyn Groep heeft sinds de start in 1961 een forse groei doorgemaakt en is in 1988 begonnen met het slachten en verwerken van de eigen varkens. Hierdoor ontstond een uniek bedrijf dat de gehele varkensvleeskolom omvatte: van zaadje tot karbonaadje. In een toe lichting geeft algemeen directeur Eric Houben aan dat deze vols trekt verschillende activiteiten echter niet de beoogde onderlin ge synergie vertoonden. "Zo lang het rendement dat toelaat levert dat geen problemen op, echter bij het huidige plaatje worden de risi co's dusdanig dat we op langere termijn de continuïteit van de var kensproductie op het spel zouden zetten en dat willen we onder geen beding", aldus Houben. Het bestuur van de Stichting 't Silveren Swaentje heeft besloten de orde dit jaar toe te kennen aan Koos Swinkels. De onderscheiding wordt hem verleend op grond van de vele, uiteenlopende activitei ten, waarmee hij zich heeft ingespannen om het culturele erfgoed van Venray in beeld te brengen en uit te dragen. Jarenlang is Koos Swinkels bestuurslid geweest van de Ven- ravse afdeling van het Limburgse Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG), waarin hij voorzitter was van de werkgroep Toponymie, secretaris van de werkgroep Genealogie en lid van de werkgroep Archeologie. Hij heeft lange tijd het correspon dentschap van het Rijksinstituut voor het Oudheidkundig Bode monderzoek (ROB) waargeno men. In 1972 richtte hij de Ven- rayse afdeling van Veldeke op, waarvan hij vervolgens 15 jaar lang de voorzitter was. Al niim 20 jaar is hij voorzitter van de Ven- rayse Stichting Kruisen en Kapel len en van daaruit was hij sinds 1998 bestuurslid van de diocesa ne Stichting Kruisen en Kapellen, waarvan hij sinds dit jaar ook voorzitter is. In 1998 is in Venray hel Lokaal Historisch Platform opgericht en vanaf het begin fun geert Koos Swinkels ook hierin als voorzitter. De Provincie Lim burg heeft hem per 1 april 2004 benoemd als lid van de provincia le Erfgoedcommissie. Naast al deze bestuursfuncties is Koos Swinkels ook nog een begenadigd schrijver. Zo verschenen enkele (co)publicaties over Veltum, Ven ray van Vroeger. Gebruiken Het Jaar Rond over Venrayse tradities. Monumentjes van Devotie over de Venrayse Kruisen en Kapellen. Hij heeft ook menige bijdrage geleverd aan het tijdschrift van Veldeke en vestigde in het onlangs verschenen Venrayse Jaarboek de aandacht op de religi euze kunst in de kerken van Ven- ra)' en omgeving. Voor dit alles en voor alles wat in deze poging tot een opsomming nog niet genoemd is. maar óók om hem aan te moedigen om dóór te gaan, zal Koos Swinkels de Orde van 't Silveren Swaentje 2003 worden overhandigd. De uitreiking is op 18 oktober om 20.00 uur in Hotel- Brasserie De Zwaan in Venray. Iedereen is van harte uitgenodigd om daarbij aanwezig te zijn. "Uitspraken over Niederrhein niet verstandig" "Het is niet verstandig van Waals om deze uitspraken te doen", zei Toon Loonen (CDA) in de commissie Middelen. Het CDA vond dat de burgemees ter voor zijn beurt sprak en veel te voorbarig was door te stellen dat vier Noord-Lim burgse gemeenten (Venlo, Venray, Helden en Horst aan de Maas) een belang moesten nemen in vliegveld Nieder rhein. Het zou in totaal om 4,4 miljoen euro gaan. Wat zijn de risico's? Waar haalt de gemeente het geld vandaan? Is het wel verstandig om geld te ste ken in een particulier initiatief in het buitenland? Waarom is de raad niet eerst geinformeerd? Raadslid Loonen bestookte wet houder Heidens (CDA) woensdag met vragen. Aanleiding was het werkbezoek van Noord-Limburg se CDA-bestuurders begin juli aan Airport Niederrhein toen Waals de omstreden uitspraken deed. Ook Heidens distantieerde zich hiervan. "Dit is niet aan de orde. Gemeenten moeten hier zeer terughoudend in zijn. Want het vliegveld is een particulier initia tief. Het was te prematuur van Waals om te spreken over finan ciële participatie", oordeelde Hei dens. Toon Loonen zei dat de woor den van Waals voor onrust zorg den. "Want de mensen vragen zich af waarom de gemeente daar zoveel geld in wil steken." De CDA'er vond dat de burgemeester voortaan terughoudender moest zijn in zijn uitlatingen. Ook de andere coalitiepartijen waren er ongelukkig mee. "Dit gaat ons veel te ver", zei Piet Kroft (PvdA). "We zullen hier zeker een stokje voor steken." Gerrit Lem- mens (Lokaal Aktief): "Zo'n inves tering is geen kerntaak voor de gemeente." Eurodump mag de winkel aan de Nieuwhuisweg niet uit breiden voor de verkoop van tenten en zwembaden aan particulieren. De gemeente komt hiermee terug op een eerder gedane toezegging om toch medewerking te verlenen aan uitbreiding van detailhan del. Exploitant Jacobs wil zijn detail handelsvestiging op bedrijventer rein Smakterheide verder uitbrei den. Naast tenten en zwembaden wil hij er ook sauna's en water sport- en krachtsportartikelen gaan verkopen. Vier jaar geleden heeft de gemeente gezegd mee te willen werken aan de uitbreiding van Eurodump omdat dat toen volgens het overgangsrecht moge lijk was. Na de publicatie van de uitbreidingsplannen kwamen er bezwaarschriften binnen van LOZO Venray, stichting Winkel centrum Venray, A&S Buitensport en Olympic Sport. Zij vinden dat de toename van verkoopactivitei ten in strijd is met de gemeentelij ke Detailhandelsnota en het Pro vinciaal Omgevingsplan Limburg. De gemeente moest de bezwaar makers hierin gelijkgeven. De uit breiding past ook niet in het bestemmingsplan. De gemeente heeft aan de advocaat van Euro dump laten weten niet van plan te zijn vrijstelling voor detailhandel te verlenen. Eurodump heeft nog overwogen om het bedrijf te ver plaatsen naar het toekomstige bedrijventerrein de Hulst II. Dit ging volgens de gemeente niet door omdat het planologisch niet haalbaar was. Bovendien was de verkoop van deze goederen ook niet toegestaan op een PDV-loca- tie (woonboulevard). Volgens de Detailhandelsnota is verkoop aan particulieren van zwembaden en tenten alleen toegestaan in het centrum van Venray. Jacobs zet desondanks de ver bouw en uitbreiding van Euro dump door. Indien detailhandel niet mogelijk is wil hij de nieuwe hallen voor groothandel gebrui ken. Jeugdsoos Iduna ziet toch mogelijkheden om het gebouw de Watermolen in de toekomst in haar eentje te exploiteren. Daarmee is de komst van de KBO, die de zaal op de benedenverdieping in gebruik zou nemen, van de baan. Het monumentale onderkomen van de Oostrumse jeugdsoos ver keert in slechte staat. Het gebouw is eigendom van de gemeente die her graag wil privatiseren. Omdat Iduna als enige gebruiker niet goed in staat is het pand in stand te houden heeft de dorpsraad bemiddeld om andere verenigin gen te interesseren voor de Watermolen. Want de dorpsraad wil graag dat het karakteristieke gebouw behouden blijft en niet verder verloederd. De ouderen vereniging KBO, die niet over een eigen onderkomen beschikt, had er wel oren naar. De zaal op de benedenverdieping die nauwe lijks nog gebruikt wordt zou dan voor de Oostrumse ouderenver eniging bestemd zijn. Vorige week vond er een gesprek plaats tussen Iduna, KBO en dorpsraad. "Daarin heeft Iduna te kennen gegeven de beneden zaal weer zelf in gebruik te nemen. De jongerensoos wil haar activiteiten gaan uitbreiden", aldus dorpsraadvoorzitter Joos Linskens, die zegt enigszins teleurgesteld te zijn. "Daarmee is de rol van de dorpsraad uitge speeld. Het pand is ook bestemd voor de jeugd. Dat is de primaire doelgroep. En als Iduna het alleen kan exploiteren dan is dat ook het beste. Waarbij wel het risico bestaat dat het gebouw verloedert indien Iduna het niet alleen kan bolwerken." Toen twee weken geleden de Deurneseweg vanwege groot onderhoud was afgesloten, kregen vooral de Heidseweg en Ysselsteynseweg veel extra verkeer te verwerken. Volgens Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) heeft de omlei dingsroute op beide wegen tot zeer gevaarlijke situaties geleid vanwege kapot gereden wegkan ten. "Dit moet snel hersteld wor den want anders gebeuren er ongelukken", zei Verkoeijen in de commissie Stedelijk Beheer. Wet houder Driessen (CDA) reageerde dat de schade in beeld gebracht wordt en dat de provincie, de eigenaar van de Deurneseweg, voor de kosten zal moeten opdraaien. Het herstel aan beide wegen zal in oktober plaatsvin den. "Want dan worden er rode fietssuggestiestroken, van één meter breed aan beide zijden, aan gebracht op de Ysselsteynseweg. We kunnen zo werk met werk maken", aldus Driessen. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS De politie heeft maandagmid dag een 33-jarige inwoner van Heide aangehouden op verden king van het overtreden van de Wet Wapens en Munitie. Bij een onderzoek in zijn woning werden onder andere 21 granaten (hand en brisantgranaten), een machine geweer. een Ianceerkoker voor een antitankwapen en meer dan 100 patronen klein kaliber muni tie aangetroffen. De wapens en munitie, die de 33-jarige als privé- verzameling in zijn bezit had, waren onbruikbaar gemaakt. De man heeft nooit een vergunning aangevraagd voor zijn verzame ling. Het onderzoek in de woning werd verricht in samenwerking met het Explosieven Opniimings Commando (EOC). De politie heeft de collectie in beslag geno men, waarna de EOC deze ter ver nietiging heeft meegenomen. Naast de privéverzameling trof de politie onder meer een werpmes, een aantal knalpatronen en een gasalarmpistool aan. Ook deze munitie en wapens zijn in beslag genomen. De 33-jarige werd aan gehouden en overgebracht naar het politiebureau. Hij verklaarde dat hij de collectie had gekocht in Spanje en dat hij niet wist dat deze verboden was in Nederland. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Eindstraat 12, tel. 581553 De gemeente Venray wil het Deeltaxi-tarief voor 65-phis- sers zo snel mogelijk verho gen van 0,35 naar 0,75 euro per zone. Volgens wethouder Driessen (CDA) is de centrale van ouderenverenigingen 'schoorvoetend akkoord' gegaan met de tariefsverho ging. Maar de gemeente wil niet wachten met de invoering van het nieuwe tarief tot 1 januari 2004. "Het college wil de prijsverhoging al binnen een paar weken door voeren. Want nu moet de gemeente het prijsverschil per zone steeds bijbetalen", zei Dries sen maandag in de commissie Ste delijk Beheer. "Het gaat om een bedrag tussen 20.000 en 40.000 euro. En dit gaat ten laste van het ouderenbudget." Ven'ray is nog de enige deelne mende gemeente die voor senio ren zo'n laag tarief hanteert. Alle andere gemeenten in Noord-Lim burg vragen 1,25 of 0.75 euro per zone aan 65-plussers. Alleen WVG'ers kunnen nog overal" tegen het allerlaagste tarief van 0,35 euro reizen. Driessen liet in de commissievergadering door schemeren dat het seniorentarief wellicht nog verder verhoogd zal worden tot 1,25 euro. "Vanaf 2004 willen we met alle gemeen ten op één lijn zitten. Waarschijn lijk komen er straks tarieven voor twee categorieën: de WVG'ers en alle andere reizigers." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.ni Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentia@vandenmimckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uui Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18.- (postcode 58..) 30,- (overige binnenland) (advertentie) Mooi de Mooiste Mode

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3