"Unieke gelegenheid om iets voor anderen te doen m Wl :N' VE mA éSSSÊt* Open dag bij Dynamus Huidverzorging Ellen Steeghs winnares wedstrijd Passi Flora Primair Onderwijs Barbecuen 'Jj y TEL. 06 20 43 99 57 Toon Hermans Huis Wijnproeverij VZO fietstocht Gouden jubileum bij de Zonnebloem Schrijven en voorlezen op de boerderij BEZORGEÏ PEEL EN MAAS Donderdag 11 september 2003 - Pagin Rob Grootjans voor Artsen zonder Grenzen in Afghanistan In deze uitgave van Peel en Maas het relaas van 'enne Piël- haas ien den vreemde'. Rob Grootjans (39) uit Venray. Vorige week schreef hij in Peel en Maas al over zijn werk als logistiek medewerker voor Artsen zonder Grenzen (AzG) in Afghanistan. In deze uitgave gaat hij onder meer in op het werk van Artsen zonder Gren zen. Rob Grootjans: "Het beeld dat de bewoners van Afghanistan hebben over bijvoorbeeld Artsen zonder Grenzen en wat ze wen sen en wat wij aanbieden, kan heel verschillen. Een veelgehoor de klacht over Artsen zonder Grenzen is dat we alleen witte pil len voorschrijven. En dat kan vol gens de Afghanen niet goed zijn. want op de markt of bij de apo theek kunnen ze gekleurde pillen krijgen en die werken beter (al door AzG verstrekte pillen zijn namelijk wit)! Een andere klacht die we veel horen is dat we zo weinig injec ties geven, want dat is de beste oplossing tegen elke ziekte. De derde veel geuite klacht is dat de dokter zo weinig verschillende pillen tegelijk voorschrijft. Want als ze dan geen injecties krijgen, dan is een pillencocktail toch wel iets wat ze graag zouden willen krijgen. Wij kunnen uitleggen wat we willen over onze protocollen en doktersvoorschriften, maar ook zonder tv-series over zieken huizen en aandoeningen, kunnen de patiënten een veeleisend wen senpakket hebben. Zoals vermeld in een eerder artikel lag het kamp in een droog gebied ver verwijderd van andere dorpen. De aangewezen locatie lag in de buurt van een voormali ge Russische tankbasis waar tij dens de oorlog de Muhajideen kwistig met anti tank- en perso neels mijnen gestrooid had. Nu trekken mijnen zich niet veel aan van vredesverdragen en de eind datum van oorlogen. ,,Het gebied van zo'n 50 km2 is dan ook eerst stap voor stap gecontroleerd op de aanwezig heid van mijnen. Dat dit niet altijd afdoende is, bleek na een regen bui waarbij twee kinderen gewond raakten na het, spelen met niet-geëxplodeerd wapen tuig, dat via de rivier aangespoeld was in een eerder geruimd en vrij gegeven gebied. Zelf heb ik ook een hartverzak- kende situatie meegemaakt: in de voorlichtingstraining wordt dui delijk gemaakt uit de buurt te blij ven van niet- geëxplodeerd wapentuig, mijnen en ander leger- maleriaal en de bekwaamde instanties hierover in te lichten. Er lag echter zoveel rommel naast de weg dat een collega en ik de voorman van de mijnenoprui- mingsdienst erbij haalden, om hem op alle spulletjes te wijzen die her en der voor het oprapen lagen. Onze chauffeur wilde ons 'uit beleefdheid' naast de mortier afleveren, die pontificaal op het mijnafscheidingsblok stond te pronken. Gelukkig stopte hij op een vijftal meter afstand en de voorman stapte hoofdschuddend uit, zich verbazend over alle druk te die wij maakten over iets sim pels als een verroeste mortier op een blokje. Hij liep naar de mor tier, bekeek deze aandachtig van alle kanten, tilde hem vervolgens op en schudde er eens flink mee, de onderkant werd vervolgens aan onderzoek blootgesteld en daarna met een doffe klap werd het ding teruggezet op het beton blok. Maar pas nadat we hem dui delijk maakten het niet zo op prijs stellen om deze. volgens de expert, ongevaarlijke jongen mee terug te nemen naar de afvalbak Voor hem zal het wel normaal zijn geweest maar mijn collega en ik waren er niet genist op Enkele dagen eerder was een aantal de-miners omgekomen in een huis waar een valstrikbom tot ontploffing kwam tijdens een onderzoek door ervaren mijno- pruimers. Jaarlijks vallen er hon derden gewonden en talloze doden, al dan niet door onvoor zichtige handelingen. De Afgha nen zijn zo gewend aan geweld, oorlogstuig en vooral verminkin gen dat ze minder alert zijn dan goed voor hen is. Voorbeeldje: Twee mannen waar ik eerder een biertje mee dronk (voor het Mantoux tijd perk), hebben volgens eigen grap, het geluk gehad het Afghaanse ruimtevaart programma te over leefd te hebben. Hun auto (2000 kg zwaar plus een anti-mijnen mat aan de onderkant) met 3 perso nen erin, is op een landmijn gere den en door de lucht geslingerd waarbij een persoon zijn rug op 4 plaatsen gebroken heefti en de ander zwaar gewond is geraakt. Hij ligt nu bij moeders thuis op de bank te wachten totdat de botjes weer voldoende aan elkaar gegroeid zijn en dan wil hij weer aan het werk. Bij deze nogmaals van harte beterschap toegewenst. Helaas heeft een collega van ICRC (International Committee of the Red Cross, het Rode Kruis) een onfortuinlijk einde mee gemaakt: in de aanloop naar de oorlog in Irak, hebben de Taliban en andere conservatieve stromin gen in Afghanistan en Pakistan aangekondigd dat er acties gehou den zouden worden tegen buiten landers in Afghanistan. Deze man is bij een wegblokkade aangehou den en een uur onderhandelen •met een van de mullahs simpel weg doodgeschoten. De man die de trekker overhaalde had een beenprothese en ICRC verzorgt in een aantal klinieken dit soort diensten en hij moet dus geweten hebben welke organisatie hij voor zich had. Voorgaande voorbeelden en de ontvoering in Dagestan van mijn collega Arjan Erkel uit Rotterdam die sinds augustus 2002 vermist is en waarvan tot op heden niets van vernomen is, maakt het werk wel eens moeilijk. VEILIG EUROPA Voor mij is duidelijk dat het leven in Europa erg veilig en luxe is, iets waar \yij niet altijd bij stil- staarrëri wat zo vanzelfsprekend lijkt. Het is een heel vreemde ervaring om te werken in landen als Sierra Leone en Afghanistan waar het openbare bestuur vrij wel afwezig is of een centraal gezag ontbreekt. Willekeur en vriendjespolitiek regeren! Iemand ergens verantwoordelijk voor houden is heel moeilijk in dit soort situaties. Hele groepen kin deren groeien op zonder of met een heel gebrekkige scholing en dan vinden wij het raar als het een zooitje is in zo'n land. Of dat ze proberen naar Europa te komen. De meeste oorlogen hebben eco nomische motieven (diamanten in Siërra Leonc en olietransportlei dingen in Afghanistan) en die belangen gaan verder dan de landsgrenzen. Daarvoor vind ik dat de wereldgemeenschap zijn ogen niet mag sluiten en mag zeg gen dat deze landen het zelf maar moeten uitzoeken. Of dat ze het toch nooit leren, Buitenlandse inmenging is meer regel dan uit zondering en naar mijn mening heb je hierdoor een verantwoordelijk heid om je medemensen te hel pen in situaties waarom mensen niet gevraagd hebben of niet altijd wat aan hadden kunnen doen. Behalve in Kandahar heb ik ook in Qala-i-Naw, ten noordoosten van Herat, en op de grens met Pakistan in Spin Boldak en Cha- man, gewerkt. Ontbrekende gezondheidsvoorzieningen maak ten dat we op een,drietal locaties aan het werlezijh: öhartak, Karka- ne en Regi, In alle drie de locaties bouwen we een eenvoudige BHU. deze keer van steen. De logistieke capriolen die we moeten uithalen om alle bouwmaterialen van hein de en verre aan te voeren met onze Kamaz (een oerdegelijk bak beest van een vrachtauto van Rus sische makelij, red.) zijn op zijn zachts gezegd uitdagend en vol met steile leercurves. In een dorpje als Karkane loopt iedere zichzelf respecterende man met een Kalashnikov rond. En wie wie is, is lastig te onder scheiden, want allemaal dragen ze indrukwekkende baarden en zijn ze gekleed in de traditionele Sha- wal Kamis (wij noemen hen oneerbiedig de gewapende pyja ma-mannen). Ik vond het enigs zins bedreigend om bij de lokale commandant een bespreking te voeren met een aantal van deze gewapende mannen om bouw grond of ondersteuning van de overheid bij de bouw van een openbaar gezondheidscentrum te vragen. Maar het blijkt dat achter deze indrukwekkende gezichten ook toegewijde huisvaders en betrokken bestuurders schuilen. Ze zien er alleen anders uit dan de overheidsbekleders thuis. Het transport van zieken in deze afge legen gebieden gaat per ezel of kameel, want veel vervoer is er niet te vinden. Hun geloof schrijft voor dat vrouwelijke familieleden buitenshuis vergezeld moeten zijn van een mannelijk familielid. Deze twee dingen samen maken de ziekenverzorging in Afghani stan niet makkelijk. Door de oorlogsjaren waren honderdduizenden Afghanen op de vlucht geslagen en aan het zwerven geraakt. Zo'n 100.000 daarvan zaten vast op de grens met Pakistan, verdeeld over een aantal kampen. In vijf daarvan werkte Artsen zonder Grenzen. Er wordt onderscheid gemaakt tussen iemand die een vluchteling binnen (Internal Displaced Pers on) of buiten (refugee) de eigen landsgrens is. De rechtspositie en de hulpverlening waar ze op kun nen rekenen volgens internationa le afspraken is totaal anders. De UNHCR (VN-vluchtelingenorgani- satie) zorgt voor vluchtelingen buiten de eigen landsgrens maar in mindere mate voor de andere vluchtelingen. Het gastland waar de vluchtelingen verblijven, staat ook niet altijd te juichen om deze aantallen mensen vim ónderdak te- voorzien, Het gevolg van een instroom van zoveel me« dat de beschikbare woonna landbouwgronden, waterbm en openbare voorzieningenj overbelast raken. Daarbij oorspronkelijke bewoners niet altijd even blij, want de schaarse voorzieningen nu met nog meer mensen ge worden. Daarom helpend en lokale- en internationale nisaties deze ontheemdea land kan dat vaak niet zelfsu bolwerken. GRENS D Maar je maakt rare sitj mee. Zo ging op een dag dej dicht, want de smokkelaars- in staking gegaan en niets mand kwam de grens ovc waren het niet eens met dt scherping van de vervoersrtj Op een andere dag liadi landeigenaren van de grond op de kampementen gesi( lagen, de poorten van twee pen geblokkeerd en kon geen voertuigen meer in Dat betekende dat de pa lopend het kamp uit mo vervolgens met busjes n nabij gelegen kamp v moesten worden om een te bezoeken. De reden een organisatie haar af niet nagekomen was. Zo is dag wel iets te beleven, dan voor de noodzakelijke afwis in het werk. Zo. dat was het wel voor! nistan (en Pakistan en Turfc stan). Heel interessant en zaam. Dit soort werk bied unieke gelegenheid om iets anderen te doen en tegeliji stuk van de werelddvnamiet te maken. Op een aantal pi geeft dat nieuwe inzichte ook stel ik mijn vraagte gedrag van bepaalde lan belangen die meespelen soort situaties, waardoor en misère onnodig lang doorslepen. Vooral voor de gewone sterveling als ieder ander een dak hoofd en voldoende eten ken wil hebben en een stichten en onderhouden, le en basale levensbehoe mij. Ik hoop dat mijn ertoe bijdragen dat een krantenbericht of nieu ^cr-.een conflict of ram iets andere bli gaat worden. Ik zeg hoje w5' Op vrijdag 26 september houdt Dynamus Huidverzor ging een open dag van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens deze dag kunt U kennismaken met de gezichtsbehandelingen van het bekende merk Guinot. Over de gehele wereld zijn er zo'n 9000 Guinot salons te vin den, waar uitsluitend experts in schoonheidsverzorging werken. Guinot volgt de nieuwste weten schappelijke ontwikkelingen op het gebied van schoonheidsverzorging en wordt gerekend tot de beste pro fessionele schoonheidsinstituten van de wereld. Guinot heeft de beschikking over een uitzonderlijk laboratori um waar niet alleen de producten en hun ingrediënten getest wor den maar ook de behandelingsme thoden. De uitstekende relaties met gerenommeerde researchcentra van ziekenhuizen, maken het mogelijk revolutionaire produc ten te ontwikkelen. Guinot was bijvoorbeeld de eerste die cel culturen in zijn formules verwerk te met maar liefst 21 aminozuren, 13 vitaminen en 16 biologisch actieve ingrediënten. Het cosmetisch laboratorium is momenteel een van de beste in Frankrijk. Verfijnde technieken worden toegepast om alle formules perfect in kaart te brengen en hun betrouwbaarheid te testen. Geen loze beloftes maar snelle, zichtbare en blijvende resultaten. Het internationale succes van Hydradermie, meermalen bekroond als de beste instituutsbehandeling, is hiervan het bewijs. De andere behandelingen van Guinot die door het team van Dynamus tijdens de open dag worden gedemonstreerd zijn: Beauté Neuve, een revitalise rende behandeling met fruitzuren die werkt als een peeling en een spectaculair effect heeft Aromatic, een 100% natuurlij ke behandeling met plantenex tracten en essentiële oliën die ter plek ke wordt geprepareerd naar de persoonlijke behoeften van de cliënt Voor de behandeling wordt de cliënt gevraagd naar zijn/haar behoeften op het gebied van huidverzorging. De schoonheids specialist maakt gebruik van deze kennis om een persoonlijk beautyplan samen te stellen. Uit de verschillende huidverzorgingslijnen worden de crèmes maskers en serums gekozen die perfect op het beautyplan aanslui ten. De formules van de huidverzor gingsproducten zijn complex, omdat Guinot topkwaliteit verkiest boven massaproductie. Daarbij kan men volop genieten van de zachte texturen en heerlijke geuren van de producten. Tijdens jde open dag wordt onder de bezoekers een gratis Hydradermjie- behandeling verloot. Dynamus Merseloseweg 80, Venray tel. 0478-589295. Het bestuur van de Stichting Primair Onderwijs in Venray en regio vergadert op donderdag 18 september om 20.00 uur in het kantoor aan de Eindstraat 42. De vergadering bestaat uit een open baar en een besloten deel. Iedere inwoner van Venray kan het openbare gedeelte van de verga dering bezoeken. Graag hoort het bestuur van te voren of er belang stelling is in verband met de grootte van de vergaderlocatie (0478-516215). De buren van de Lindenstraat in Venray staan op vrijdag 12 sep tember rond de barbecue om elkaar op informele manier beter te leren kennen. Een barbecue leent zich daar bij uitstek voor. Terwijl de geuren van houtskool en gegrild vlees door de lucht zweven, praten buren bij en leren elkaar beter kennen. Het buurtge- voel wordt weer gestimuleerd. De bewoners hebben één van de 1500 Remia Buurt Barbecue Pak ketten gewonnen door zich aan te melden op www.buurtbarbe- cue.nl. Daarmee kan het niet anders dan een heerlijke zomer avond worden. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur HOVENIERS TUIijl ONTWERP, AANLEG EN ONDERHOUD GERTJAN REIJNDERS Met Star Travel Reisburo naar Brazilië Bij Star Travel Reisburo aan de Gouden Leeuw in Venray is onlangs de prijs uitgereikt van een wedstrijd. Ellen Steeghs uit Heide was de gelukkige winnares die met twee personen gratis acht dagen naar Brazilië mag met orga nisatie Sunrise. Een volledig ver zorgde reis in een all-inclusive hotel in Praia da Costeira, vlakbij Natal. Monique van der Steen van Star Travel is net razend enthou siast teruggekomen van een rond- reis/strandvakantie uit Brazilië. Deze nieuwe zonbestemming, op iets meer dan negen uur non-stop vliegen, heeft wérkelijk een hele hoop te bieden, een tropisch kli maat, schitterende stranden, ver scholen lagunes, dolfijnen, atlan- tisch regenwoud, een bruisend nachtleven, cultuur en indruk wekkende natuurgebieden. Natal en omgeving hebben de oor spronkelijke sfeer weten te bewa ren, gecombineerd met een per fecte toeristische infrastructuur. "Zo heb ik daar onder andere ook hypermoderne zogenaamde shop- ping-malls gezien. Het prijsniveau is ook ruim 60% lager dan in Nederland. Kortom Brazilië gaat dé vakantiesensatie van de toe komst worden", aldus Monique. De provincie waarin Natal ligt heet Rio Grande do Norte en is de veiligste provincie van Brazilië. Gezinnen, spelende kinderen en genietende toeristen vormen het beeld op deze vakantiebestem ming. xMonique: "De rondreizen in het aanbod zijn zo gevarieerd, niet alleen maar cultuur, maar ook veel vertier zoals een buggytour door de binnenlanden en over het strand, dolfijnen spotten, jeep- tocht naar grote watervallen Ellen Steeghs uil Heide (rechts) krijgt de prijs uit handen van Monique van der Steen. inclusief picknick aldaar en moge lijkheden tot vrije tijd zoals vissen en paardrijden, Er is een variatie in hotels, bijvoorbeeld een kasteel als thema-hotel, een boerderij beide met moderne bungalowka- mers, altijd met airconditioning, minibar en andere voorzieningen. Verder zijn er onlangs nóg twee veelbelovende Brazilië-program- ma's uitgekomen, voor uw zeer betaalbare wintcr-zon-vakantie! Er zijn 8-9-15-16-22 en 23-daagse vakanties mogelijk, ook auto- rondreizen." Informeer bij Star Travel Reisburo en vraag naar bij Monique. Inge en Tosca of bel: (0478)533 007. Op donderdag 18 september wordt in het Toon Hermans Huis, Inloophuis voor mensen met kan ker en hun naasten, Nieuwstraat 41 a in Venlo, een lezing gehou den door Carry Titulaer, oncolo gisch verpleegkundige. Het onderwerp van de bijeenkomst is 'Vertel ik het mijn kinderen? (wat en hoe vertel ik het mijn kinderen als een familielid kanker heeft?). De bijeenkomst begint om 14.00 uur. U kunt zich telefonisch aan melden tot en met maandag 15 september, telefoon (077)3211433. De toegang is gra- Op zondag 5 oktober houdt Plus G. van Dijck een professione le wijnproeverij. Tijdens deze proeverij, aan het begin van de wijnmaand oktober, staan ruim 70 wijnen uit diverse wijnlandcn voor u op tafel. Naast de wijnen uit het huidige assortiment staan ook de door de bekende wijn schrijver Hubrecht Duijker met 'ster' bekroonde wijnen uit het Plus assortiment ter keuring. Deze proeverij wordt georgani seerd in samenwerking met de wijninkoopster van Plus en columniste in Keukenblad. mevrouw Alexandra Pouderoyen en de heer Piet Rutten van Wijn- koperij Jean Arnaud uil Tilburg Dit bedrijf verzorgt een groot gedeelte van het totale wijnassor timent van Plus. Ook de bekende wijnhuizen zoals Gallo, Hardy en Freixenet zullen zich presenteren. Kortom, een leuke, maar ook educatieve manier om kennis te maken met de Plus wijnen. Ter afsluiting zal u nog een glas wijn en een kaas buffet worden aangeboden door Uniekaas. Aanmelden voor de proeverij kan tot en met 20 september bij de klantenservice van Plus G, van Dijck. Per persoon wordt van u een bescheiden entreebedrag van 3,50 euro gevraagd. Op zondag 14 september houdt de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers (VZO) Heide, Leu nen, Merselo, Veulen, Vredepeel en Ysselsteyn weer, haar jaarlijk se fietstocht. Er is een prachtige tocht uitgezet, die leidt door onze omgeving, dwars door de Peel richting Helenaveen Er is geko zen voor een recreatieve route van ongeveer 33 km vanaf Yssel steyn, die naar keuze kan worden uitgebreid tot een route van onge veer 50 km. voor de liefhebber. De routebeschrijving wordt bij de start uitgegeven, en tevens is de route gedeeltelijk op het wegdek aangegeven. Gestart kan worden tussen 11.00 en 13-30 uur bij cafe Martens in Leunen of bij Zaal Roc- lanzia in Ysselsteyn. De start plaats is tevens finishplaats. Onderweg is een rustplaats inge richt, waar men koffie aangebo den krijgt, tegen inlevering van een consumptiebon. Hier worden lussen 13.00 en 15.00 uur demon straties siersmeden gegeven. Het inschrijfgeld bedraagt 3.00 (voor kinderen tot 12 jaar 1,00) en de opbrengst is bestemd voor de Stichting Lyvania. In Overloon is op zondag 14 september het gouden jubileum feest van de Zonnebloem Over- loon-Holthees-Smakt. In 1953 is een enthousiaste groep mensen gestart met het Zonnebloem werk Om de meer afhankelijke en zieke mensen tegemoet te komen is twee jaar later hieruit een welfare- groep ontstaan. Jarenlang zijn de mensen door de welfarewcrkers thuis en in het bejaardenhuis bezocht om ze te helpen en te sti muleren bij hun handwerken. Na 38 jaar inzet is de welfaregroep gestopt. Op 22 juni 1978 heeft de Zon nebloem zich aangesloten bij de Nationale Vereniging de Zonne bloem in Breda. Hiermee was offi cieel de Vereniging de l bloem Overloon een feit. hees en Smakt hebben zich hierbij aangesloten. Het en siasme van toen en nu \v steeds door velen erg ge deerd. Daarom vieren zijdi leumfeest. Zij nodigen u uit om dit met hen te vieren op zond september 2003- De dagb om 10.00 uur met een H.' de kerk van Overloon en tend is er een receptie gemeenschapshuis. De ree duurt tot 13 15 uur. Tijdei receptie is er een overzicht toonstelling van 50 jaar Zo bloem Overloon-Holthees-Si Kolen, kolen ja vele witte kolen in de keuken en bijkeuken. Over al kolen. Liggen te wachten om tot zuurkool verwerkt te worden. Op tafel een grote houten schaaf- bak met daarin een zeer scherp mes. Het was herfst. Zorgen voor wintervoorraad. Herinneringen komen boven als zij terugdenkt aan die inmaaktijd. (Uit: De kelder en de kuil van Truus Theeuwen - Vogelzangs, cursiste Levensverha len schrijven) Hoe was het leven vroeger op de boerderij? Wat herinnert u zich bij het zien van oud gereedschap of gebruiksvoorwerpen? Hoe rook het ook al weer als moeder soep kookte op de kolenkachel? Hoe koud was het achter op de deel? Wat deed u 's winters als het werk op het land een tijd stil lag? Welke kleren trok u aan als u naar een begrafenis moest of een com muniefeest? Dit soort vragen kun nen aanleiding zijn om te vertel len over vroeger. Ook kunnen die herinneringen opgeschreven wor den. 2003 is uitgeroepen tot het Jaar van de Boerderij. Dit initiatief heeft als doel de waarde van de boerderij en het boerenleven in cultuurhistorisch opzicht te onderstrepen. De Volksuniversiteit Venray e.o. levert hieraan een bijdrage door de organisatie van een cur sus Schrijven en voorlezen op de boerderij. Dit in samenwerking met het Streekmuseum de Locht, de locatie waar de cursus plaats vindt De cursus is ontwikkeld en wordt gegeven door Adie Steen, docent Levensverhalen schij Het museum toont veel fao| van het boerenleven. Doe elkaar herinneringen op tril komen uw verhalen 'als val op papier. Na het schrijvenlt( de verhalen aan elkaar voor I Het is niet nodig schrijfeni te hebben. U bepaalt zelf! schrijft. Er worden geen tal ten gecorrigeerd. Deze cursus van acht f wekelijkse lessen start op di avond 16 september i.s.fll Streekboerderij de Locht ïnJJ derslo. Wilt u meer informatie? de docent: 0478-581112, u 18.30 uur. Wil jij PEEL EN MM of andere bladen zoak E3 JOURNAAL WEEKENDLOO DE TELEGRAA Neem dan contact op n F Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray

Peel en Maas | 2003 | | pagina 16