Van volleybal hadden e nog nooit gehoord Nieuwe bijstandswet werpt schaduw vooruit ilotproject gevelverbetering van start Bezwaarschrift bewoners Mr. de Haanstraat afgewezen Nooit meer Fiëste wie de Biëste Zevende Venrayse Lagerhuis Bezwaren tegen bouwvergunning Berden Meubelen ongegrond Niets! PEEL EN MAAS Nu inschrijven voor een cursus op de muziekschool GEWOON DOEN! GEWOON DOEN! PEEL EN MAAS SfUeyeCtje SfUeyeCtje etcut de Qo(U mode centrum PaokEN MAAS Donderdag 28 augustus 2003 - Pagina 5 IGE ^ntrummanagement Venray besloten de kwaliteit van centrum een flinke impuls te eQi onder meer door een pilot- jkeul ject gevelverbetering op te :r-sli ten. De pilot gevelverbetering mers idt in het kort in dat voor tien iden een deskundig (en gratis) fjes wordt gegeven over de isen die het pand biedt. Cen- EniiLnunager Piet Rutten is eerste c« breekpunt bij dit project. Vf p de pilot wordt aangegeven •Ike mogelijkheden voor verbe- jng er zijn. Bovendien worden cnaren geholpen bij het aan- DnkatfLn van vergunningen en het anun - pkair - aanvragen van subsidie. Er is namelijk door de gemeente een subsidiefonds in het leven geroe pen waaruit bijdragen voor de verbetering van de gevelkwaliteit gedaan kunnen worden. De kwaliteit van de openbare ruimte is belangrijk voor het func tioneren van het centrum van Venray. Zowel ondernemers, con sumenten als bewoners stellen steeds hogere eisen aan de pre sentatie van een stadscentrum. Naast zaken als de bestrating en het groen, parkeren en routing, vormt de kwaliteit van de gevel- wanden en individuele panden een belangrijk en gezichtsbepa lend onderdeel van de beleving in het centrum. Vandaar dat de stich ting Centrummanagement Venray geld en energie investeert in het verbeteren van de binnenstad van Venray. SAMENWERKING De stichting is een samenwer kingsverband van Venray Cen traal, Lozo afdeling Venray, Wonen Venray, gemeente Venray, Kamer van Koophandel Limburg- Noord met ondersteuning van de Rabobank Venray-Meerlo-Wans- sum en sponsoring door Venrode BV en de gezamenlijke banken. Venray heeft een duidelijke centrumfunctie in de regio. Er is een groot aanbod aan winkels en horecagelegenheden. De bele ving voor bewoners en bezoekers wordt nog vergroot door de monumenten en pleinen. Het centrum van Venray heeft vele, vaak karakteristieke en waar devolle panden. Helaas zijn deze dikwijls verscholen onder een teveel aan reclames, grote luifels of een overvloed aan vlaggen. Soms wordt het straatbeeld ver stoord of letterlijk versperd door de vele uitstallingen. Ook zijn vele panden in de loop der jaren steeds opnieuw aangepast aan de eisen van die tijd; ingrepen waar we nu misschien niet meer achter staan. Uit de vele aanmeldingen die binnengekomen zijn na de infor matieavond op 7 juli 2003, is door het bestuur van Centrummanage ment een selectie gemaakt. Crite ria bij deze keuze waren uitstra ling, effect en rendement, en de spreiding over het centrum. In de komende tijd zal<de centrumma nager Piet Rutten met de geselec teerde eigenaren/ondernemers aan het werk gaan en daarmee een hele concrete impuls te geven aan de kwaliteit van het centrum van Venray. isette Custers uit Oirlo gaf les in Zuid-Afrika In het donker 's avonds op "traat mocht ze zonder bege- :iding niet. Haar huis was eveiligd met poorten en prik- ddraad. Als blank Westers leisje moest ze continu op aar hoede zijn. Toch kijkt isette Custers met veel ple- er terug op haar zes maan- en stage in Zuid-Afrika. De Oirlose gaf onder de rook an Kaapstad gymles aan kinde- *ii met een lichamelijke en ver- andelijke beperking en doceer- e de trainers en begeleiders van ie kinderen. Een leerzame tijd ie ze binnenkort hoopt af te slui- n met het diploma als psycho- lotorisch therapeute. Volleybal en mondiale sport? Vergeet het ir. Lisette Custers (26) keek ogen uit toen ze op de scho- voor speciaal onderwijs in jd-Afrika de balsport wilde ren. "Ze hadden nog nooit van leybal gehoord, ze kenden de >ort niet. Een bal met de handen ver een net spelen en dan bin- en een vak blijven, dat was nbekend. Zo heb ik op mijn eurt nieuwe sporten geleerd, okker bijvoorbeeld. Dat is een oort verbastering van hockey, lad ik nog nooit van gehoord." De zes maanden Zuid-Afrika varen voor Custers een boeiende ntdekkingstocht. "Ik heb veel eleerd. Van de cultuur in Zuid- faka, van onderwijs en sportbe- eving. Ik heb ook mezelf beter eren kennen. Ik heb nooit gewe en dat ik zes maanden alles en edereen in Nederland achter me wn laten. Ik hou van regelmaat, van vaste kaders. Die gaf ik op loor een half jaar naar Kaapstad e gaan. En het is mij heel goed •evallen. Het was voorbij voordat k het besefte. Heimwee? Geen econde. Ik zou best nog eens een 'ngere periode naar het buiten and willen." De Oirlose liep samen met veer- [en studenten en vrijwilligers uit Nederland de stage in het kader 'an haar studie Bewegingsago- lie& Psychomotorische Therapie, fn specialisatie binnen de oplei- Academie Lichamelijke Opvoeding. "Die opleiding duurt ^r jaar. In het laatste jaar loop je toge. Ik kon die stage in het bui end inkleuren. Gymles geven hn kinderen met een lichameli jk en/of verstandelijke beper king. in de leeftijd van 4 tot 18 Par. Hun docenten en begélëiders c°achen. Dat is mij op het lijf pchreven, dat vind ik leuk om te doen. Dus ik hoefde niet lang na te denken toen ik die kans kreeg." FESTIVALS Tot haar werkterrein in Zuid- Afrika behoorden acht scholen voor speciaal onderwijs. "De eigen docenten verzorgden meestal de warming-up, ik gaf de les en na afloop evalueerden we. De lessen waren meestal een boeiende mix van twee culturen: ik gaf les vanuit mijn Westerse kijk en opleiding, en de kinderen en docenten reageerden vanuit hun Afrikaanse achtergrond. Heel leerzaam. We organiseerden tweemaandelijks zogeheten festi vals. Dan nodigden we alle kinde ren en docenten van de acht scho len uit voor een sporttoumee. De eerste keer stond het festival in het teken van cricket. Die sport was op dat moment enorm popu lair in Zuid-Afrika in verband met de World Cup, dus het festival werd een groot succes. Maar ik heb tijdens de festivals ook geleerd dat een afspraak geen afspraak is in Zuid-Afrika. Mensen komen niet opdagen, melden zich niet af. Improviseren is heel belangrijk, want je weet nooit hoeveel mensen er uiteindelijk opdagen." GANGSTERS Als blank Westers meisje moest ze continu op haar hoede zijn. "Ik ben één keer echt bang geweest. Dat was na afloop van een voet balwedstrijd van Ajax Cape Town. Ik had die wedstrijd met een Afrikaans jongen en meisje bezocht en we stonden na het duel te wachten op een bus. Opeens dook een meisje op en zij vertelde ons dat we moesten opletten en snel weg moesten gaan, omdat er gangsters in aan tocht waren. Die zouden ons beroven en molesteren. Uiteinde lijk bleek ook zij een gangster te zijn. Ik heb toen de seconden geteld totdat de bus kwam. Geluk kig kwamen we heelhuids weg." Veel van Zuid-Afrika heeft ze niet gezien. "Ik liep vijf dagen per week stage, 's Avonds mocht ik zonder begeleiding de straat niet op, omdat het te gevaarlijk was. Ik woonde in een huis met andere studenten, waarvan drie Afrika nen die amper geld hadden. En aangezien op stap gaan geld kost, bleven we vaak thuis, 's Morgens kon ik wel gewoon de straat op. Ik heb een tijd lang iedere och tend om zes uur gelopen of gezwommen. In het studentenhuis woonde ze met drie Afrikanen en een Ier. De communicatie met de Afrika nen leverde wel eens problemen op. "Ik spreek een mondje Afri kaans, ik spreek goed Engels, maar Zuid-Afrika kent een elftal officiële talen. En die versta en spreek ik niet. Dus het kwam wel eens voor dat de communicatie stokte. In het huis viel dat mee, maar op straat of tijdens het les geven wist ik af en toe niet wat er werd gezegd." Lisette Custers hoopt binnen kort af te studeren. "Ik moet naar aanleiding van de stage mijn eind gesprek voeren en als dat goed gaat. dan ben ik klaar en ga ik op banenjacht. Bij voorkeur in de regio Zwolle, waar ik nog als stu dent sta ingeschreven en waar mijn vriend woont, of in Noord- Limburg. Hoe mijn ideale baan eruit ziet? Drie a vier dagen wer ken als bewegingsagoog bij kinde ren met een verstandelijke beper king en in het weekeinde aan de slag bij het kort verblijf opvang van De Wendel in Venlo. Dat is mijn vaste job in het weekeinde en die wil ik graag behouden." Gemeente krijgt volgend jaar 460.000 euro minder voor minimabeleid Met ingang van 2004 gaat er veel veranderen door de invoering van de nieuwe Wet Werk en Bijstand (WWB). De gemeenten worden dan volle dig verantwoordelijk voor de uitvoering van de bijstand. Vooruitlopend op de nieuwe wet wordt de gemeente Ven ray vanaf 2004 voor 460.000 euro gekort door het rijk. Voor bijzondere bijstand komt 146.322 euro minder beschik baar en voor minimabeleid 313.612 euro. Momenteel betaalt het rijk nog ongeveer driekwart van de bij stand en de gemeenten de rest. Vanaf 1 januari betalen de gemeenten alles. De Tweede Kamer stemt begin september over de WWB die verstrekkende gevolgen kan krijgen voor de bij standsontvangers. Op donderdag 9 oktober is er in het gemeente huis een voorlichtingsavond voor de gemeenteraad en de leden van de commissie Maatschappelijke medio september opent DELICATESSEN Schouwburgplein 3 Diensten. Het kabinet Balkenende heeft haast en wil per se dat de WWB op 1 januari 2004 ingaat. Alhoe wel gemeenten en sociale dien sten klagen dat ze veel weinig tijd krijgen voor een fatsoenlijke voor bereiding. De gemeenten moeten een aantal eigen verordeningen maken. De nieuwe wet levert het rijk een jaarlijkse besparing op van ruim 1 miljard euro. Meer dan de helft van dat bedrag moet komen door een kaalslag in de regelingen voor gesubsidieerde arbeid. Het hoofddoel is om zoveel bijstands ontvangers direct aan het werk te krijgen. Het gemeentelijke mini mabeleid wordt afgeschaft, het begrip 'passende arbeid' ver dwijnt, werklozen van 57,5 jaar en ouder en alleenstaande ouders met kleine kinderen moeten solli citeren op straffe van een korting op hun uitkering. Bijna de helft van de bijstands ontvangers is momenteel om medische of sociale redenen vrij gesteld van de sollicitatieplicht. De regering wil dit aantal fors omlaag brengen. In de gemeente Venray hebben ruim 600 mensen een bijstands uitkering. Om de inkomenssitu atie te verbeteren kunnen de minima nog een beroep doen op een aantal voorzieningen. Zoals vrijstelling van gemeentelijke belastingen en heffingen, een bij drage voor maatschappelijke acti viteiten of bijzondere bijstand voor eenmalige en noodzakelijke kosten (brillen, tandarts, bewind voering of woonlasten). Vanaf 2004 stopt het rijk de uitkeringen voor gemeentelijk minimabeleid. De vrees is dat de gemeenten, die toch al moeite hebben om hun begrotingen sluitend te krijgen, de ondersteuning aan minima zul len terugschroeven of zelfs afschaffen. Voor langdurige minima is er in 2003 nog een lichtpuntje. De gemeente Venray ontvangt, alleen voor dit jaar, 40.436 euro extra voor deze groep. Het geld is bestemd voor minima die langer dan drie jaar moeten rondkomen van een minimuminkomen en die geen kansen hebben op de arbeidsmarkt. Voorwaarde voor deze extra uitkering is dat er vol doende moeite is gedaan om toch aan een baan te komen. Wat gebeurt er als U niet adverteert kunstencentrum Jerusalem 1 muziekschool Hel kan nog voor de volgende cursussen (allen kortlopend) Musical voor volwassenen Muziek op schoot (voor baby's en peuters) Kleuterviool Kinderdwarsfluit Computer en muziek Muziek beluisteren Maar ook de wereldmuziek Djembé Didgeridoo Saz Balkanmuziek Vraag vrijblijvend informatie aan bij de muziekschool, Heuvelstraat 4 te Venray. Telefoon 0478 585320. De gemeente Venray heeft de bezwaren van drie inwoners van de Meester de Haanstraat in Leu nen ongegrond verklaard. Het col lege volgt daarmee het advies van de commissie bezwaarschriften van de gemeente Venray. De kwestie draait om de verwij dering van een groenstrook en de verplaatsing van een lichtmast. Sinds januari 2000 is het sport park in Leunen geprivatiseerd. De stichting die verantwoordelijk is voor het beheer en de exploitatie van het sportpark heeft begin 2002 een groensingel verwijderd en een lichtmast verplaatst. De drie bewoners van de Meester de Haanstraat maakten bij het colle ge van B en W van de gemeente Venray formeel bezwaar tegen de uitgevoerde werkzaamheden. Zij geven aan dat zij door de uitge voerde werkzaamheden in hun woongenot worden aangetast. Maar de bezwarencommissie heeft het bezwaarschrift niet-ont- vankelijk verklaard, omdat de werkzaamheden die de stichting aan het sportpark heeft verricht volledig onder eigen verantwoor delijkheid van de stichting zijn gepland en uitgevoerd. Bij de pri vatisering van het sportpark eind 1999 is het beheer met alle rech ten en plichten over het sport park in zijn geheel overgedragen aan de sportstichting. De commissie wijst erop dat er sprake is van een privaatrechtelij ke kwestie, waarbij zonodig het oordeel van de burgerlijke rechter kan worden ingeroepen. Om toch uit de impasse te gera ken heeft de gemeente Venray met de sportstichting afgesproken dat zij alsnog voor eigen rekening (het sportpark is immers gepriva tiseerd. red.) voor een visuele scheiding (coniferen) tussen het sportpark en de tuinen van de bewoners zorgt. Ook worden de armaturen van de betreffende lichtmast zodanig bijgesteld dat de aanwonenden zo weinig moge lijk overlast ondervinden. Dat is ook aan de bewoners meege deeld. Wat de bemoeienissen van de gemeente Venray betreft is de kwestie daarmee afgedaan. Eind augustus was het traditie getrouw altijd tijd voor de Fuif Leunen, een groot weidefeest voor jong en oud dat op zijn top een dikke 200 bezoekers trok. Helaas is het na twaalf keer Fiëste wie de Biëste afgelopen met de Leunse Fuif. De reden hiervoor is simpel: het organiseren van de Fuif was niet meer rendabel geworden. Wat vroeger begon als een simpel feest in een wei met een tent. een openlucht terrein en kratten bier, is in de loop der jaren uitgegroeid tot een steeds professioneler opgezet evene ment met regelgeving die ieder jaar steeds weer aangescherpt werd. Hierdoor is eerder de fuif ook al één keer niet door kunnen gaan. En als dan ook de eisen voor veiligheid en accomodatie steeds groter worden heeft dat uiteraard weer financiële consequenties. Naast die toenemende kosten is het bezoekersaantal helaas afge nomen. met als gevolg dat de fuif niet meer uit zijn kosten kan komen. Na twaalf edities is de Stichting Jong Leunen Leeft dus noodgedwongen gestopt met het organiseren van de Leunse Fuif. Maar ze zitten niet stil: er zijn inmiddels weer grootse plannen voor een heel ander, nieuw eve nement. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Op vrijdag 19 september wordt de zevende editie van het Venrayse Lagerhuis gehou den in de foyer van de schouwburg van Venray. De avond begint om, 20.00 uur en de discussies barsten om 20.30 uur los. (Ont)spanning met een politiek tintje, precies zeggen waar het op staat, geen ingewikkelde formule ringen, geen politiek jargon, gewoon recht voor z'n raap in duidelijke (Venrayse) taal. De rode draad die door deze avond loopt heeft als thema: Politiek is niet alles, maar alles is wél poli tiek. De vorm waarin gepresen teerd wordt is ontleend aan het Vara tv-programma Lagerhuis waarin Paul Witteman en Marcel van Dam optreden. De discussie in Venray, aan de hand van een zestal stellingen, wordt dit jaar geleid door Petra van Duynhoven. De onderwerpen zullen voorna melijk betrekking hebben op in Venray spelende kwesties. De exacte thema's zullen enkele dagen van te voren bekend wor den gemaakt via de lokale media. Zij willen hierbij ook het publiek uitnodigen mee te denken over de formulering van de stellingen. Heeft u een onderwerp en/of stel ling waarover u een discussie wilt (laten) opzetten - stuur deze dan zo snel mogelijk naar: e-mail adres: lagerhuisdebat@hotmaiI.com. Meld u aan als debator en discus sieer mee, niet alleen aan de bar in het café of op dat verjaardags feestje, maar nu ook eens achter de microfoon, schroom niet; Iaat weten hoe 11 erover denkt en wat u ervan vindt en strijdt en passant mee voor de discussietrofee 2003- Uiteraard bent u ook als publiek van harte welkom. Aanmelding voor deelname aan de discussie graag voor 10 september bij Leo- nie Cals, telefoon (0478)546667 of e-mail: lagerhuisdebat@hot- mail.com «99 Mooi de Mooiste Mode St. Lambertuspleln 12 Horst tel. 077 3986464 De gemeente Venray heeft het bezwaarschrift van Jos Arts Jeugdmode en de familie Michiels (pandeigenaar café 't Upke en videotheek A la Carte) tegen de aan Berden Meubelen verleende bouwver gunning voor de verbouw van het winkelpand Grote Markt 12 ongegrond verklaard. Daar mee volgt het college het advies van de commissie beroep- en bezwaarschriften van de gemeente Venray. Berden Meubelen kreeg op 20 juni 2002 een bouwvergunning voor de verbóuw van het pand aan de Grote Markt 12 (een 'upgrading' van de gevel aan de zijde van het Kapelaanspad). In het gebouw zijn de winkels van Bristol, It's en Halfords geves tigd. die hun hoofdingang aan het Kapelaanspad en niet aan de Markstraat hebben. En dat is, vin den de Venravnaren, niet in over eenstemming met het bestem mingsplan. Ook zetten ze vraagte kens bij de vergunningverlening aan Berden Meubelen. Tijdens de bouw werd de gemeente Venray er door Arts en de familie Michiels op geatten deerd dat van de goedgekeurde tekening werd afgeweken. Daar op werd de bouw door de gemeente Venray stilgelegd. Na het indienen van een gewijzigde bouwaanvraag door Berden vol deed het pand volgens de gemeente Venray aan de eisen van de welstand en het bestem mingsplan, waardoor de gemeen te op 14 oktober 2002 een bouw vergunning aan Berden verleende. Ook tegen deze bouwvergun ning maakten Arts en Michiels bezwraar. tevens vroegen ze om een voorlopige voorziening bij de voorzieningenrechter. Zij stellen dat volgens de meest recente toekomstplannen van de gemeente Venray voor het gebied Marktstraat/Goumansplein aan de Marktstraat nieuwe commerciële ruimten zijn gepland. Volgens hen is het een slechte zaak, als de ruimten aan de Marktstraat het karakter van een achtergevel krij gen. Zij beroepen zich in hun bezwaarschrift op het voorschrift uit het bestemmingsplan Centrum dat voorgevels in de naar de weg gekeerde bebouwingsgrens zullen worden geplaatst. Ondanks het feit dat ook de gemeente Venray de voorkeur geeft aan een verdere, 'upgrading' van de gevel aan de Markstraat, is het bouwplan van Berden in over eenstemming met het bestem mingsplan, waardoor de gemeen te de bouwvergunning niet kan weigeren. De voorzieningenrech ter constateerde in zijn beslissing hetzelfde en ook de commissie bezwaarschriften adviseert het college van B en W het bezwaar schrift van Arts en Michiels onge grond Té verklaren.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5