amille, creatief in Meerlo-Wanssum loemwerk Een reservaat voor de Grensmaas "Het leek wel of we met Spoorloos bezig waren" )nderhoud wegen Toeslag minima Service rubriek Fietspad MAAS Donderdag 21 augustus 2003 - Pagina 9 ancien Verbiesen en Ria Litjens presenteren nieuwe workshops Ria Litjens (rechts) en Fran- cien Verbiesen aan het werk in atelier Kamille in Wanssnm. van de bekende kunstenaar bekij ken en eventueel kopen. Atelier Kamille is gelegen aan het Kamillepad 17 in Wanssum (vanuit Wanssum de laatste weg voor de brug naar Well linksaf). Voor meer informatie, Kamille: 0478-502679. Erik van Maarschalkerwaard exposeert in Maastricht In het Gouvernement te Maast richt is van 1 september tot en met 1 oktober een bijzondere expositie te zien. Bijzonder niet alleen door zijn vorm en zijn onderwerp, maar ook door zijn wijze van ontstaan. Een van de exposanten is kunstenaar Erik van Maarschalkerwaard uit Tienray. Uit een samenwerking tussen drie verschillende groeperingen te weten beleidsmedewerkers van de afdelingen Ruimte en Groen en medewerkers van de Maaswerken enerzijds en de stichting Beelden de Kunstenaars Noord-Limburg anderzijds, ontstond deze exposi tie die met formele informatie en ideeënkunst laat zien wat de bedoeling is van het Grensmaas- project. Het proefproject Meers staat hierbij centraal. Het Grens maasproject bestaat in wezen uit het verdiepen en verbreden van het stroombed van de Grensmaas ten behoeve van grindwinning, bescherming tegen wateroverlast met bovendien vorming van een nieuw natuur- en recreatiegebied. Er bestaan vier argumenten die geleid hebben tot het ontwerpen van het Grensmaasproject. Aller eerst moet de provincie voldoen aan de verplichting een bepaalde hoeveelheid grind te leveren. Dat blijkt met het meeste rendement voor natuur, milieu en recreatie gedolven te kunnen worden uit de Maasbedding in het Maasdal tussen Maastricht en Maasbracht. Het tweede belangrijke gegeven is dat verbreding van het stroom bed het risico op overstroming aanzienlijk zal verlagen.Het derde beoogde doel is het kunnen inrichten van een groot en uniek natuurgebied aan beide oevers met een vrij afstromende rivier, ooibossen en meertjes. Dit is nu al in wording en te zien in het proef project Meers. De verloren gega- ne vegetatie en fauna zijn zich hier al aan het herstellen. Tenslot te volgt bijna vanzelfprekend uit de vorige punten dat er zich een ideaal recreatiegebied zal kunnen vormen met een enorme variatie in flora en fauna. Er zal een 40 km lang gebied ontstaan om te wandelen, van de stilte te genieten, fietsen of de kanosport te beoefenen. Het ini tiatief van het Provinciaal Bestuur waarin het tont bezig te zijn met duurzaamheid, kan de kritische blik van de samenleving op ont- grondingsbedrijven verminderen. Als duurzaamheid onderdeel is van de filosofie van het onderne men, zullen de mensen eerder geneigd zijn om over het onder werp na te denken en volgt er mogelijk minder kritiek. De Stichting Beeldende Kunste naars Noord-Limburg maakte eer der exposities over de Zandmaas, te weten over 'de Gebrande Kamp' (Gennep) en 'de Isabcllagr- eend' (Roermond). Thans nam zij het initiatief om met zes kunste naars, drie Nederlandse en drie Belgische, fantasie en gevoel de vrijheid te geven en ieder op eigen wijze te reageren op deze unieke ingreep in de natuur in het Grensmaasdal. Erik van Maarschal kerwaard schept in de expositie een sprookjesachtig beeld waaruit duidelijk wordt dat een mythische figuur die vanuit zijn grindkabinet het ontgrondingsproces beheerst, inziet dat meewerken aan dat pro ces grote voordelen heeft. Deze pure ideeënkunst, waarbij de kern van het kunstwerk gelegen is in een idee, is een vorm van publi citeit voor het Grensmaasproject die beoogt de informatievoorzie ning over het project op een ludieke of ironische maar kriti sche wijze voor het voetlicht brengen. Zo kan de exploitatie een zinvolle manier zijn om te communiceren met de bewoners en instanties betrokken bij de Grensmaasproject. Het is de bedoeling dat de expositie daarna gaat réizen langs verschillende Grensmaasproject gemeenten. De expositie is te bezichtigen in het Gouvernementsgebouw van 1 september tot 10 oktober op werkdagen van 09.00 tot 17.00 Nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum leest U in PEEL EN MAAS Swolgense Buddy Pouwels bericht uit Chilian (Chili) (2) Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon. Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur. za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg. Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl Spreekuur: volgens afspraak. In de maanden augustus en iptember wordt in opdracht m de gemeente Meerlo- 'anssum door Dura Vermeer oesewinkel Wegenbouw B.V. lit Nijmegen groot onderhoud epleegd aan een aantal [egen. Deze wegen worden jdens de werkzaamheden oorzien van een nieuwe Bfalt- of slijtlaag en/of de bes- ■ating wordt verbeterd. De wegen die worden opge- ipt zijn: Wanssum. Stayerhofweg Krekelkamp Meerlo: De Cocq van Haeftenstraat Bergweg Tienray en Swolgen I Swolgenseweg Molenstraat Om deze onderhoudsmaatrege- len ujt te kunnen voeren is het noodzakelijk om de Bergweg, Swolgenseweg en Molenstraat af te sluiten voor het doorgaande verkeer. Tijdens deze periode(n) worden de omleidingen voor het doorgaande verkeer en de gewij zigde busroute ter plaatse aange geven. Door onvoorziene omstandig heden zoals het weer, kan de start en duur van uitvoering wijzigen. De woningen/bedrijven blijven zoveel mogelijk bereikbaar. De aanwonenden worden door de aannemer nog nader geïnfor meerd. Als u nog vragen heeft, kunt u contact opnemen met de heer R. Kersten, bureau openbare wer ken, telefoon 699270. Vooruitlopende op de nieuwe Kt 'Werk en Bijstand' heeft het ibinet ervoor gekozen in 2003 'n budget beschikbaar te stellen m gemeenten die met het geld m langdurige minima een toe- ag kunnen verstrekken. De pmeente Meerlo-Wanssum gaat F komende dagen op basis van izc regeling een toeslag uitkeren m 'haar' minima. Deze toeslag is 'doeld als inkomensondersteu- aan langdurige minima zon- lerarbeidsperspectief en wordt ^k wel de 'Langdurigheidstoe- '8' genoemd. De gemeente kan beslissen wie zij voor deze ;^cs'ag in aanmerking laat komen. Zij dient wel de uitgangspunten van de regering in acht te nemen. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft beslist dat voor deze langdu- ^hcidstocslag in aanmerking I nm*n. mensen met een uitkering vol gens de Algemene bijstandswet (Abw), of de Wet inkomensvoor ziening oudere en gedeeltelijke arbeidsongeschikte werkloze werknemers (IOAW) of de Wet inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte gewezen zelfstandigen (IOAZ); die jonger zijn dan 65 jaar; die tenminste voor een perio de langer dan vijf jaar een inko men op minimum niveau hebben gehad en die langere tijd geen perspec tief op arbeid hebben gehad en dit naar verwachting ook niet zul len hebben in het eerstvolgende jaar. Daarbij gelden de volgende toe slagen: Alleenstaande: 320 euro Alleenstaande ouder: 400 euro Gehuwden: 450 euro Meerlo-Wanssum gaat in het kader van het jaarlijkse wegenonderhoud binnen en buiten de bebouwde kom van Tienray, op de Swolgenseweg en de Molenstraat, de weg repareren en een nieuwe asfaltlaag aanbrengen. Tevens wordt er een nieuw fietspad aangelegd tussen Tienray en Swolgen. Deze werkzaamhe den worden uitgevoerd door Dura Vermeer Boesewinkel Wegenbouw B.V. uit Nijmegen. Om het onderhoud aan de twee wegen uit te kunnen voeren, wor den de Swolgenseweg en Molen straat tijdelijk voor het doorgaan de verkeer afgesloten. De afsluiting gaat in op maandag 25 augustus en duurt tot vrijdag 12 september. Tijdens deze periode worden de omleidingen voor het doorgaande verkeer en de gewij zigde busroute ter plaatse aange geven. In week 36 (1 september- 5 september) zijn de Swolgense weg en de Molenstraat tijdens de asfalteringswerkzaamheden enke le uren volledig afgesloten. De duur van uitvoering kan wijzigen door onvoorziene omstandighe den, zoals het weer. Als u nog vragen heeft, kunt u contact opnemen met de heer A. Netten van de aannemer, tel. 06- 53599502 of de heer C. Bouten van ingenieursbureau Van Kleef, tel. 06-51400355 of de heer Ker sten van de gemeente, tel. 699270. Als in 2003 al een bijdrage in het kader van de Bijdrageregeling Sociaal-culturele en educatieve activiteiten (SCEA werd ontvan gen, wordt deze afgetrokken van de toeslag. Mensen die voor deze toeslag in aanmerking komen, hebben van de gemeente inmiddels bericht ontvangen. De uitbetaling vindt plaats in de periode tot 18 augus tus 2003. Buddy Pouwels, de 21-jarige Swolgense studente aan de Sociaal Pedagogische Hulpver lening in Eindhoven, loopt de komende maanden samen met haar schoolvriendin Sabi ne Janssen stage in het kinder tehuis Hogar Esperanza, in de Chileense stad Chilian. Dat kindertehuis is voor drie jaren geadopteerd door de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. Ze zal de komende maanden af en toe in Peel en Maas haar ervarin gen publiceren. Vandaag deel 2. "Zondagmorgen zijn we in Chil ian naar de mis geweest, samen met zuster Lucienne en de kinde ren van het tehuis. De kerk is zeer eenvoudig, zonder orgel. Het zangkoortje wordt begeleid met een gitaar. De Chileense mensen zijn zeer katholiek. De kinderen doen ook de communie en het vormsel, alleen doen ze dit op latere leeftijd zodat ze bewust voor de communie en het vorm sel kunnen kiezen. Aan het vorm sel gaan zelfs twee jaar voorberei ding vooraf. Voordat de kinderen naar school gaan, gaan ze eerst naar de mis van 7.15 tot 7.45 uur en dan pas naar school, 's Mid dags hebben de kinderen vrij en dan gaan ze studeren of spelen. We zijn met vier oudere kinderen van het tehuis naar de stad gegaan en hebben ze op een ijsje getrak teerd. Voor de mensen in Chili is dat duur, maar voor ons echt niet. De kinderen krijgen hier 500 pesos zakgeld per week 800 pesos is een euro), de ijsjes kos ten ons 2.970 pesos (omgerekend 4 euro voor zes ijsjes met twee bolletjes). Een standaard alge meen salaris in Chili is zo'n 80.000 pesos per maand. Van zoiets schrik je toch wel. Dan hebben wij Nederlanders het toch wel heel goed! Hier is het verschil tussen arm en rijk heel groot. Het eten is ook erg wennen. Al een paar keer hebben we aardap pelpuree gekregen en een soon van bonensoep (wel goed gevuld) maar het smaakt heel anders dan we gewend zijn. Ook kregen we een soort van appelsap die zelf gemaakt is (gekookte appels met water, maar zonder smaak). Met de zuster zijn we op zoek gegaan naar de biologische ouders van een meisje dat geadop teerd is en nu in België woont. We moesten 120 km rijden. De zuster meldde zich bij de politie en vroeg het adres van de familie. Een agent heeft ons toen naar de familie gebracht. Van dat gezin hebben twee kinderen in het kin dertehuis van Lucienne gezeten. Lucienne ging alleen naar binnen en wij wachtten in de auto. Vol gens Lucienne was het daar bin nen net een varkensstal. De moe der was net een week van huis weggeweest en de kinderen (7 en 12 jaar) had ze alleen thuis gela ten. Lucienne vertelde dat de kinde ren door de vader seksueel waren misbruikt en dat ze daardoor in het kindertehuis zijn opgenomen. Maar toen de moeder bij de vader is weggegaan, heeft de rechter besloten dat de kinderen weer terug naar de moeder konden. Het was een grote puinhoop in dat krot. De kinderen zagen eruit als beesten, zeer onverzorgd en ondervoed. Maar, zei Lucienne, als de rechter het heeft besloten dan mag zij niets meer doen! GEZONDHEID Daarna zijn we naar een soort bureau van de gezondheidszorg gegaan. Lange rijen wachtenden, maar Lucienne kent overal wel mensen en wij mochten snel door. In het bureau ging ze ook op zoek naar de biologische ouders van het geadopteerde meisje. Het bureau was smerig, niet opgeruimd en zeer stoffig. En dat noemt zich het bureau voor de gezondheidszorg! Dal snap ik dan totaal niet. Daarna gingen we een krottenwijk (Cameras). Op bezoek bij een gezin dat een kind ter adoptie afstond. Die jongen woont nu in Venray! De situatie in de krottenwijk is het erg triest, maar de mensen waren erg blij om Lucienne te zien. In het gezin woonde nog een andere jongen (een elfjarig broertje van de geadopteerde jongen). Hij zag ons (Sabine en mij), omarmde ons en begon heel erg te huilen. Via Mar- got, een medewerkster van het tehuis, hoorden wij later dat hij dacht dat wij zijn twee zussen uit Nederland waren! Ik krijg er nu nog kippenvel van. De ouders nodigden ons uit in het 'huisje(krotje). Vier houten muren met gaten en golfplaten die dienden als dak, geen vloer maar harde grond, ongeveer twee bij drie meter groot! Achterin stond een soort olievat, dat als kacheltje functioneert. Bij het ver welkomen kusten wc elkaar (iedereen doet dat hier in Chili, een kus op de linkerwang bij het verwelkomen van elkaar). Ik vond dat soms moeilijk omdat veel mensen in de krottenwijken onverzorgd zijn. Ze dragen vieze kleren, hebben vies haar, vegen op htm gezicht en bijna geen tan den in hun mond, maar wel heb ben ze altijd een grote lach op hun gezicht!! ADOPTIE In de auto vroeg ik aan Lucien ne waarom ze hun eerste kind wel ter adoptie hebben afgestaan en hun andere kind niet. Lucien ne vertelde me dat ze het nu beter hebben dan toen. Nu hebben ze tenminste iets om in te wonen, dat hadden ze toen niet eens. Lucienne vertelde dat de jongen uit Venray al drie keer naar Chili is gekomen om zijn biologische ouders op te zoeken. Het lijkt me Zuster Lucienne (l) en Karin Vestjens, secretaresse SOS Meerlo- Wanssum, met een vondeling in haar armen. vreselijk moeilijk om je biologi sche broertje zo achter te laten! Daarna zijn we weer naar een bureau gereden, een soort gemeentehuis, voor verder onder zoek naar de biologische ouders van het meisje. We vonden echter niets. Ik had het gevoel alsof we met het televisieprogramma 'Spoorloos' bezig waren. Uitein delijk vonden we de zuster van de moeder en die vertelde ons dat de moeder in het noorden van het land woont. Lucienne zal haar later gaan bezoeken. RELATIVEREN De zuster is ontzettend aardig voor ons. We mogen veel van haar doen. Ze houdt alles zeer goed in de gaten, iedereen luistert goed naar haar. In deze paar dagen zagen we al zoveel, deden we zoveel indrukken op. Je leen hier echt relativeren. Waar maak je je druk om in Nederland, om welke soort chocolade je vandaag zal kopen! Mijn ogen gaan wel open hier in Chili! Vanavond hebben we feest. Lucienne viert de verjaardagen van de kinderen per huis tegelijk. Zo is het goedkoper, zegt ze, en toch heel leuk. Zonder al die sponsoring en het geld van Neder land en België is het kindertehuis niets. Hogar Esperanza is het mooiste en beste tehuis waar de kinderen terecht kunnen komen. Lucienne zorgt zelfs voor geld, RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08004)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 zodat de kinderen een universitai re opleiding kunnen gaan doen. In geen ander tehuis hier in de stad is zoiets mogelijk! Ook lopen de kinderen er goed bij, beter dan de kinderen van de straat, die hebben het heel slecht. De achtergronden van de kinde ren zijn vaak schrijnend, ze heb ben veel meegemaakt.Er zijn hier opvallend veel jonge meisjes die al zwanger zijn, ze krijgen hier al hele jong kinderen. Vaak betreft het dan een jonge vrouw met een veel oudere man. Als iemand een briefje wil stu ren naar de kinderen, dan is dit het adres: Hogar Esperanza, Aven- ida O 'Higgens 1541, Casilla 1046, Chilian (Chili)." Buddy Pouwels, Swolgen/Chillan masker en schaalversiering. Voor de workshops is een spe ciale ruimte ingericht waar in een ontspannen sfeer gewerkt kan worden. In een groep van maxi maal twaalf personen en onder deskundige begeleiding van Fran- cien Verbiesen en Ria Litjens kun nen de deelnemers een bloemde- coratie naar eigen smaak creëren. De workshops lopen van septem ber 2003 tot en met maart 2004 en er is een middag- en avondpro gramma. DRUKKE TIJD Francien Verbiesen en Ria Lit jens zitten al jaren in het vak. Samen werkten ze ooit in een bloemenwinkel in Well, die ook gespecialiseerd was in bruids werk en (rouw)bloemwerk. "Toen die winkel stopte, zijn we samen een luxe cadeau- en bloe menwinkel begonnen in Well. Die hebben we negen jaar gehad, een drukke tijd", zegt Ria Litjens. Vanwege die drukte besloten Francien en Ria twee jaar geleden om in hun eigen woonplaats hun werkzaamheden voort te zetten. In de boerderij van de familie Lit jens is inmiddels een prachtig ate lier ingericht, waar de twee dames bijna dagelijks ijverig in de weer zijn. Met het maken van bloemstukken, maar ook met het geven van workshops. In een ont spannen sfeer leren de deelne mers de fijne kneepjes van het vak. Ze worden ontvangen met koffie, thee en iets lekkers en kun nen na een korte inleiding zelf aan de slag. "Maar ook verenigin gen en bedrijven kunnen bijvoor beeld bij ons terecht", vertelt Francien Verbiesen. "En eventueel maken we er een uitstapje van, geven we een workshop inclusief lunch op locatie, in restaurant De Heerlijckheid in Well." EXTRA WORKSHOPS In de paas- en kerstperiode organiseren Francien Verbiesen en Ria Litjens extra workshops. Ook zijn er mogelijkheden voor thema workshops, voor groepen tot twaalf personen. Tijdens de drie open dagen kunnen de bezoekers tevens genieten van een expositie van beeldend kunstenaar Frans Cox uit Maasniel. De in 1997 overle den kunstenaar schilderde por tretten en stillevens, maakte aqua rellen, etsen, keramische wanden, reliëfs en hij bewerkte metaal. Frans Cox was een kunstenaar van de laatste generatie van de zogenaamde Limburgse School, die werk maakte dat wordt omschreven als religieus expres sionisme. Hij is vooral bekend geworden met zijn glas- in-loodramen, die hij in de periode 1948-1965 maakte. De laatste jaren van zijn leven heeft Frans Cox zich meer toege legd op het kleinere werk: hout snijwerk, houtsnede's, aquarellen, koper, brons en technieken met zilverfolie. Toen hij overleed liet hij een groot oeuvre achter. In atelier Kamille kunnen belangstel lenden enkele prachtige werken Bruidswerk, versieringen, Beketten, rouwbloemwerk, oemstukken, bloemabonne- lenten en workshops: slechts :n kleine greep uit de specia- leiten van atelier Kamille van ancien Verbiesen en Ria Lit- ns aan het Kamillepad 17 in anssum. Creatief in bloemwerk, is de ogan waarmee de twee imes ook dit jaar weer tal in cursisten naar hun works- Bps hopen te trekken. Op •ijdag 29 augustus van 16.00 t 21.00 uur, zaterdag 30 igustus van 11.00 tot 18.00 ur en zondag 31 augustus van 1.00 tot 16.00 uur kunnen elangstellenden zich laten iformeren over of laten ischrijven voor een works- Dp. Tijdens de drie open dagen orden alle thema's van de orkshops geëxposeerd. Maar pk kan het publiek in het atelier nieten van tal van vemieuwen- bloemdecoraties én van een [positie van de in 1997 overle- in kunstenaar Frans Cox uit l aasniel. "Een workshop bestaat t vijf lessen en elke les wordt er 1 eer een ander thema behandeld. 't proberen de cursisten altijd n afwisselend aanbod aan te eden", legt Ria Litjens uit. I Tijdens de workshops komen jf thema's aan de orde: bourgon- sch bloemstuk, stafboeket, ver ering met verlichting, hoed of

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9