flet Peel en Maas laar Circus Bavaria Televisie zor lekleurd bee voor Amerikaanse oorlog Ingezonden Si obby- Creativiteitencentrum weer van start LEESBRIL ZOEK??? NTACTLENZEN c Loods en maas Donderdag 21 augustus 2003 - Pagina 5 T pen zomerstop hervat Seni- ce Venray op 1 september activiteiten in het Hobby- itiviteitencentnim. Nieuwe Idingen voor eventuele ime bij verschillende hob- ijn weer mogelijk. Al deze :iten vinden weer plaats op dagdelen en volgens het- scliema als voorheen. Een idering wordt gemaakt met jviteit Omgaan met de com- Hier wordt een begin akt op dinsdag 7 oktober, t hiervoor zeer veel belang- ig bestaat dient u zich per- jjjk vooraf voor deze activi- t melden. Er is maar plaats [vier groepen van elk tien personen. Diegenen die belang stelling hebben hieraan deel te nemen kunnen zich uitsluitend inschrijven in het gebouw van Seniorservice op dinsdag 16 sep tember van 09.30 tot 12.00 uur. Helaas is een telefonische aanmel ding niet mogelijk. Maatschappelijke onderwer pen Seniorservice wil een discussie groep in het leven roepen omdat deze bedoelde discussie past in het geheel van haar reeds bestaan de activiteiten die allen tot doel hebben: overdracht van kennis, kunde en ervaring van 50-plus- sers, aan diegenen die daar behoefte aan hebben. Deze bedoelde discussie heeft tot doel stil te staan bij onderwer pen met een maatschap pelijke/ethische achtergrond. Het is niet te zwaar om hieraan deel te nemen, maar het is ook weer niet te oppervlakkig. Een vooroplei ding is hierbij niet nodig. Men denkt aan een gemengde'groep van vier tot tien personen. De volgende onderwerpen kun nen als gesprekstof dienen: Criminaliteit en straf - waaruit ont staat criminaliteit? waarvoor dient straf? welke straf is zinvol? dood straf wel of niet? Discriminatie: vooroordelen over minderheidsgroepen: b.v. multi culturele samenleving, homosek sualiteit, psychiatrische patiënten of andere minderheidsgroepen. Kindermishandeling: (incest) waarom/waaruit bestaat dit? hulp verlening? Alcohol en andere drugs: gebruik en misbruik, xtc en de gevolgen, koffieshops en de gevolgen. Grenzen van het bestaan: abortus, waarom wel/niet? euthanasie, wat is een codicil, wanneer wel/niet? genetische manipulatie, wat is het? kan dat wel of niet? De keuze van de onderwerpen kan gemaakt worden door de deelnemers van deze groep. De deelnemers hebben een grote inbreng tijdens deze bijeenkom sten. De begeleider de heer Th. van Wee, teamleider van Senior service, zorgt voor de voortgang van het proces en voor goede ach tergrondinformatie. Heeft u interesse in deelname aan deze gespreksgroep? Bij voldoen de deelnemers start men op woensdag 3 september. De groep komt bijeen op elke woensdag morgen van 09 30 tot 12.00 uur in Hobby- Creativiteitencentrum, Pr. Bernhardstraat 12a. 5802 BM Venray Aanmelden: tel. 0478- 512139 Seniorservice Venray of tel. 0478-586542 Theo van Wee. h donderdag 28 tot en met zondag 31 augustus in Venray inenkort rolt een stoet gekleurde wagens Venray Het is de karavaan 1 het Circus Bavaria, dat r de zestiende maal een mee maakt door België en erland. In mei werden de stellingen in de gemeente jay nog afgelast vanwege «ogelpest. de grote circustent van 1700 js plaats voor 500 bezoekers, t rood-gele chapiteau presen- t de directie, Bart de Vrind en kïge Poppe, wederom een selende show van artiesten, fos en dieren. [zijn verschillende dressuren jdieren te bewonderen: Miss Tela brengt een vrijheidsdres- iyan drie ezels en een muile- Uly Billy Jane laat in western- [honden, een geit, een gier, jzel, een paard en een wild I hun kunsten vertonen, ■het tweede deel van het pro- ia zien we de ravissante Bel le Mariene Amaretto met een feu van ara's, duiven en pape- I. Miss Suleika brengt Groot |lein in de manege en profes- irtali laat zijn wonderpaardje [y de krant bezorgen, hoepels ballonnen jongleren, men plukken en nog veel jok het ouderwetse variété is ft vertegenwoordigd. Het Trio jnys uit Praag jongleert zeer indig en vol overgave. Aloude Sskunst, maar kostumering en ^tiek zijn van deze tijd. Bijlen, p's, messen en zwepen zijn in vertrouwde handen bij de india- nenshow van de Colorado's. Wan neer Colorado geblinddoekt mes sen op zijn squaw afvuurt en zij wordt vastgebonden op een draai ende schietschijf, houdt het publiek ongetwijfeld de adem in. Miss Helena vertoont halsbre kende toeren aan het verticale koord. Monsieur D' Artagnan balanceert met glazen, vazen, dol ken en degens op een hoogte van bijna vijf meter. Het Duo Enrico tart de wetten der zwaartekunst op de rola-rola en Eugen Berousek maakt ijzingwekkende acrobatiek aan een zwaaiende mast, en voert tegelijkertijd een striptease uit. Als een rode draad door het spectaculaire en hilarische pro gramma lopen de reprises van de populaire clown Kuba. Zijn humor is universeel en spreekt jong en oud aan! Hij beheerst ook de acrobatiek, kan jongleren én rijden op een éénwieler. Kaartver koop aan de kassawagen van 11.00 tot 12.30 uur en vanaf één uur voor aanvang van de circus voorstelling. De entreeprijzen variëren van 7 tot 11 euro. Circus Bavaria geeft in Venray op het terrein aan de Maashese- weg (hoek Christoffelkruid) haar voorstellingen van donderdag 28 tot en met zondag 3} augustus dagelijks om 15.00 uur. Donder dag en zaterdag ook 's avonds om 19.00 uur. Circus Bavaria presenteert een afwisselende shoiv van artiesten, clowns en dieren in Venray. Foto: Harrie v/d Broek, Tilburg BIJ ONS VINDT U BIFOCALE CONTACTLENZEN MET EEN VERAFLEESDEEL CURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 ICONTACTUENSSPEC^USTEN.I In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. if« eciaal voor de lezers van Peel en Maas laa vertoon van deze bon aan de kassa van r- us Bavaria ontvangt u EEN EURO KORTING op de 2 i al vriendelijke toegangsprijzen!* a 2 IWE SHOIV: acrobaten, jongleurs, rola-rola, clowns, ar den, koord, indianenshow, papegaaien, pony's etc. maximaal 4 personen per bon, geldig op alle plaatsen. Op de Smakt draaien de doden zich in hun graf om en de rest moet de ogen maar sluiten. Van de trein die ieder uur een paar keer langs raast kijken ze in de Smakt niet meer op. Of ze ooit zullen wennen aan het bouwwerk dat nu aan de overkant van het spoor verrijst is echter zeer de vraag. Naast het vredige kerkhof, dat juist een grote opknapbeurt heeft gehad, wordt een land- bouwloods gebouwd. De enorme stalen spanten geven reeds een indruk van de afzichtelijke massa van het bouwwerk, dat het aan zien van de Smakt in de toekomst zal bepalen. De vergeefse poging van dezelf de bouwheer om het hoekje ach ter het spoor vol te zetten met plastic tunnelkassen, was al een belediging voor het landschap en de mensen die er tegenaan zou den moeten kijken. Wat er nu te gebeuren staat, slaat echter alles en is enorm frustrerend voor iedereen die de Smakt graag mooi en vriendelijk houdt. Ongelooflijk dat zoiets daar gebouwd mag wor den. Een kleine lokale tuinder ergens achteraf aan een doodlo pende straat mag geen betaalbare loods zetten omdat die niet vol doet aan eisen van "welstand". Tegelijkertijd kan, naast het schit terende karakteristieke kerkhof en in het zicht van iedereen die in de Smakt woont of er doorheen komt, een grote hoge afzichtelijke loods worden gebouwd. Een loods bovendien met afmetingen die nauwelijks functioneel kun nen zijn voor de eigenaar van dat lapje grond. Is er ergens een wel standscommissie die, na dit goed gekeurd te hebben, ooit nog durft te zeuren over overstekken, erkers, dakkapellen en de kleur van bakstenen? Is er bij de gemeente Venray nog één ambte naar die durft te beweren dat ze soms niet collectief zitten te sla pen? Is er ergens nog een volks vertegenwoordiger die zich her kiesbaar durft te stellen zonder nu moord en brand te schreeuwen? Is de dorpsraad zo blij met wat wisselgeld dat ze het er bij laten zitten? Laten de inwoners van de Smakt dit gebeuren? Nadat de landelijke omgeving van Holthees al 'verfraaid' is met een grote staalconstructie op een plek waar 'nooit' gebouwd mocht worden, wacht nu de Smakt een zelfde lot. Landschap en dorpsge zicht worden kapot gemaakt ten behoeve van de portemonnee van buitenstaanders, die de mazen van de wet opzoeken en de bruta liteit hebben zich van de gemeen schap Holthees- Smakt niets aan te trekken. Maar de Smakt is geen indus trieterrein of wingebied. Ons kerkhof heeft geen plaatstalen coulissen nodig en onze goede smaak hoeft niet op de proef te worden gesteld: Afbreken die keeten snel! Henk van Os, Holthees Gemeentekrant Onlangs kwam de gemeente krant in de brievenbus. Weer een poging van B en W om ons bur gers te laten weten, dat zij het weer zo goed doen. Echter stelt het allemaal niets voor. Allemaal kreten zou mijn vader zaliger zeggen, kretelogie zeiden wij later, hoewel dit woord niet in het woordenboek staat. Nieuw beleid is een opsomming van alle maal kreten, die ze al jaren ver kondigen, maar die niet waar gemaakt werden. Dit worden belangrijke nieuwe ontwikkelin gen genoemd!! Ik zou wel eens willen weten wat ze met al die kreten bedoe len, wat willen ze verbeteren, welke erger-nissen wegnemen En zo kan ik het hele rijtje wel afgaan. Het heeft onze aandacht en we denken! Ongeveer 10 a 12 jaren geleden heb ik de gemeente geadviseerd om rotondes op kruispunten te maken. Na lang beraad is men daartoe over gegaan en zijn er enkele dure oplossingen gemaakt, waardoor er iedere keer weer geldgebrek ontstond. Om de zaak snel en zeer goedkoop te realise ren had ik gezegd, dat ze om te beginnen hele simpele rotondes konden creëren d.m.v. een grote bus Geurts doet verslag van zijn reis door Vietnam Pc1 lenaar Guus Geurts kt momenteel een reis or onder andere Hong •ng, Vietnam, China en Cam- dja. Enkele maanden gele- ggn kon u in Peel en Maas al -j verslag van zijn reis lezen. •en ging hij dieper in op de I rs epidemie in Hong Kong. t keer schrijft hij vanuit Tailand over de Amerikaanse jflog in Vietnam. Een oorlog ■fe ook in Nederland veel in pit nieuws geweest is. En tot 1 '*1 protesten heeft geleid. In artikel gaat de 'wereldreizi- J in op zijn eigen verander- beeld van deze oorlog it hij enkele 'toeristische ■acties' bezocht in Vietnam, der probeert Geurts wat banden te leggen met de idige Amerikaanse politiek. Urts is inmiddels in Thai- id en is op weg naar Malei- en Indonesië. fus Geurts: "De oorlog vond lts tussen 1965 en 1975. De erikaanse regering was bang r het zogenaamde 'domino- p' van zuidoost- Aziatische |en die zouden vallen voor het iniunisme. Noord-Vietnam rd geregeerd door de commu te onder leiding van Ho Chi 'h. Minh had als missie Viet- en zijn volk te verenigen en te bevrijden van 'de imperia- en'. zoals eerder de Fransen 1954) en nu de VS genoemd Jfden. De VS besloot Zuid-Viet- m te helpen in zijn strijd tegen Noord-Vietnamese leger en National Liberation Front (een nu communistisch guerilla-leger in Zuid-Vietnam, ook wel Vietcong genoemd). Op eigen kracht kon het zuid-Vietnamese leger de strijd namelijk niet winnen. Een gedeelte van het volk in Zuid-Viet nam steunde de Vietcong en een ander gedeelte het Zuid-Vietna mese en Amerikaanse leger. De Amerikanen verlieten na het ver drag van Parijs in 1973 Vietnam, waarna het Noord-Vietnamese leger gemakkelijk- de strijd kon winnen. Sinds 30. april 1975 is Vietnam weer verenigd onder een communistisch regime dat nog steeds aan de macht is. Sinds het begin van de jaren 90 heeft het communisme langzaam plaatsge maakt voor het kapitalisme zon der democratie, een situatie die min of meer vergelijkbaar is met China. BEELD OORLOG In Nederland krijgen we via films, documentaires en tv-series als 'Tour of Duty' en 'China Beach' een bepaald door de VS gekleurd beeld van deze oorlog. Door de muziek op bijvoorbeeld de Tour of Duty-cd's en Wood stock kreeg ik zelfs een bepaald romantisch beeld van deze oor log. Dit wordt nog eens aange wakkerd door de 'love-stories' in films als 'Good Morning Vietnam'. Hoe naïef dit alles ook klinkt, dit was het beeld voordat ik in Viet nam aankwam. In Vietnam krijg je vooral de mogelijkheid om de smerige apecten van oorlogen te leren kennen. Dat begon wat mij betreft met het lezen van delen van 'The Sorrow of War' van Bao Ninh. Hij is een veteraan die vocht voor het Noord-Vietnamese leger. Hij verloor de meerderheid van zijn pelotonleden en vertelt onder andere over de troosteloze situatie in de jungle tijdens de dagenlange regens in de moeson- tijd, terwijl men voortdurend in gevechten betrokken is. Aangrij pend is ook het verhaal van een soldaat die deserteert omdat hij zijn moeder als enig overgebleven zoon wil helpen bij de rijstoogst. Het was namelijk vooral de platte landsbevolking die naar het front gedirigeerd werd. Zijn lichaam wordt vervolgens gevonden. Het is niet bekend of hij is omgeko men van de ontberingen doordat hij verdwaalde, of omdat hij is neergeschoten door zijn eigen troepen. WERKELIJKE SCHADE Andere goede informatiebron nen over de oorlog bieden een toer langs de oorspronkelijke grens tussen Noord- en Zuid-Viet- nam (waar hevige gevechten plaatsvonden) en de oorlogsmuse ums in Hanoi en Saigon. In het 'War Remnants Museum' in Sai gon is onder andere een deel van de expositie ingericht rond de slachtpartij die het Amerikaanse leger aanrichtte in het dorp My Lai in maart 1968. Flier vonden 504 burgers de dood, inclusief vrouwen, kinderen en bejaarden. Zij werden zonder veel bewijs beschuldigd van banden met de Vietcong. Men schoot vluchtende mensen neer, gooide handgrana ten in hutten en verbrandde deze vervolgens, het vee werd afge maakt en 75 tot 150 mensen ver moord in een massa-executie. Vooral de foto's van mensen in doodangst vlak voordat ze wer den neergeschoten, maakten veel indruk. Het verhaal werd in de doofpot gestopt en kwam pas na verloop van tijd naar buiten toen ooggetuigen terugkeerden naar de VS. Hierop werden de protes ten in de publieke opinie sterk verhevigd, en werden soldaten bijvoorbeeld kindermoordenaars genoemd. De kille cijfers zeggen natuur lijk ook veel; 3 miljoen gedode Vietnamezen, 58 duizend gedode Amerikaanse soldaten en 4 mil joen gewronde Vietnamezen. Daar naast kwamen er vele (fotojour nalisten om in Vietnam en het aangrenzende Laos en Cambodja. In het oorlogsmuseum Saigon is een aangrijpende fototentoonstel ling te zien van fotojournalisten die de oorlog niet overleefd heb ben. De meesten waren tussen de 20 en 45 jaar oud. De 'bijkomen de schade' bestond uit 2923 scho len, 1850 ziekenhuizen, 484 ker ken, 465 tempels en pagoda's en grote aantallen vee die werden vernietigd cq. gedood. Dit gebeur de onder andere via grootschalige bombardementen op steden in het noorden. De schade die de VS in Laos en Cambodja (die de Noord-Vietna- mezen vrije doortocht op hun grondgebied verleenden) aan richtte begint pas de laatste jaren duidelijk te worden. Om de publieke opinie in het westen niet nog verder negatief te beïn vloeden, werden de bombarde menten vaak in het geheim uitge voerd. Zo bombardeerden VS-soldaten Laos in burgerkle ding, om de banden met het leger te verhullen. Laos is echter een van de meest gebombardeerde landen ter wereld. In Cambodja zorgde de VS-bombardementen voor grotere steun van de bevol king voorde Khmer Rouge tegen het door de Amerikanen onder steunde Lon Nol-regime. Dit zorg de er mede voor dat de Khmer Rouge de burgeroorlog kon win nen en er een waar schrikbewind volgde tussen 1975 en 1979, onder leiding van Pol Pot (Hier kom ik een volgend artikel op terug). LESSEN VOOR TOEKOMST In 1995 schreef Robert McNa- mara (minister van Defensie onder Kennedy en Johnson) het boek 'In retrospect - The tragedy and lessons of Vietnam'. Hij schrijft onder andere 'Yet we were wrong, terribly wrong. We owe it to future generations to explain why'. Ik kan me hier vol ledig bij aansluiten en zal de voor taan de Amerikaanse films en series met iets andere ogen bekij ken, hoewel ik de laatste jaren al zeer kritisch geworden was (onder andere door de documen taires over de Amerikaanse invloed in oorlogen in Azië en Latijns-en Centraal Amerika). De opvattingen van de huidige .Amerikaanse regering over oorlog en vrede, en het 'niet' aanpakken van de voedingsbodem van terro ristische aanslagen, lijken weer opvallend veel op deze ten tijde van de Vietnamese oorlog. Dit stemt me niet erg vrolijk voor de toekomst. Tenslotte blijf ik me beschaamd afvragen waarom het naamplaatje van een (waarschijn lijk) omgekomen Amerikaanse soldaat (E. Zuniga, Catholic, USMC, S., 2434838) meer indruk op me maakte dan de naamloze metalen plaatjes van de omgeko men Vietnamese soldaten. witte punt midden op het kruis punt en lijnen op de toegangswe gen met een verkeersbord, dat men een rotonde nadert en dat men daar voorrang moet verle nen. Honderden misschien wel duizenden van deze rotondes vindt men in Engeland en het werkt perfect. Met een paar cen ten had het hier in korte tijd gere geld kunnen worden en had men in de loop der jaren duurdere voorzieningen kunnen maken als daar dan nog behoefte aan was. Nogmaals de Floriade. Het CDA bij monde van mevrouw Ton Teeuwen-Peters maakt het wel heel erg bon,t. Ze kakelt maar wat. Hoeveel Venraynaren zullen weten wat spin-off betekent? Wat bedoelt ze met agri-business of food-industrie. Kan ze niet gewoon Nederlands praten, dan weten de gewone burgers waar ze het over heeft. Een besteding simpuls van 1.2 miljard gulden zegt ons meer dan 500 miljoen Euro. Waar haalt ze die wijsheid vandaan? Op internet staan meer dan 2000 websites over iets van de Floriade maar ik heb dit niet kunnen vinden. Al de voorgaande Floriades hebben alleen maar ver lies geleden en die lagen nog wel in het westen van het land met veel bevolkingsconcentraties en zeer goede verbindingen. Ik meen, dat de eerste in I960 was in Rotterdam aan de voet van de Euromast. .Mijn vrouw en ik waren daar op 4 Mei I960 (dodenherdenking). Als B en W en de raadsleden, (die instemmen met een plan) nu eens verplicht werden om hun besluiten waar verlies op geleden wordt eens 10% uit eigen zak moeten gaan betalen zullen ze dan nog zo snel tot dergelijke besluiten komen? Neen de bur gers zullen-er wel weer voor moe ten opdraaien. Over wethouder Frits Ruyten weet ik niets positiefs te melden. Laat hij voor hij met de recon structie van het buiten gebeuren gaat beginnen eerst maar eens de uitgang van de parkeergarage van het Jerusalem-complex in orde maken Als er vandaag of morgen een ernstig ongeval (dodelijk) gebeurt dan is Leiden in last en kan de gemeente hiervoor aan sprakelijk worden gesteld!! Vraaggerichte dienstverlening. Ook al zo'n kreet. Jarenlang is men hier al mee bezig, enquêtes zijn er zelfs gehouden om te laten weten hoe goed ze het wel doen. Nu moet er weer een front-office, dat gevoed wordt door een back office komen. Dat schept duide lijkheid en voor de burgers her kenbaar. Ik denk, dat de meeste burgers niet weten wat de woor den betekenen. Waarom geen dui delijk Nederlands? Om over de Cultuurverande ring maar te zwijgen want dat is allemaal bla bla. Signalen van bui ten, welke? Zo blijven we flexi bel, onze missie en visie op papier gezet Venray partner van de toe komst en zo gaat dat maar door wij denken en het heeft onze aan dacht en alles wordt naar voren geschoven. Tegen die tijd zijn er weer andere visies en missies en zo kletsen ze maar door. Tot slot 'krijgen we nog de con cerncontroller. zowaar control komt uit het Engels, hoera toch nog een vertaling! Maar waar is hij voor nodig vraag ik me af. Al die adviseurs hebben de gemeente al vele tonnen gekost waaxschijnlijk al vele miljoenen. De Burgemees ter, Wethouders en raadsleden worden toch gekozen op hun kundigheid en behaalde diplo ma's. Die móeten toch zelf wel kunnen bepalen wat wel en niet kan of heb ik het mis gezien de vele mislukkingen van het beleid van de laatste jaren. Tot slot nog een opmerking over St. Anna. Wat zou het toch mooi geweest zijn als het stadhuis (waar ze al jaren over aan 't zeu-, ren zijn) in het hoofdgebouw van St. Anna was gekomen (ruimte genoeg) dan had een bruidspaar daar kunnen trouwen voor de wet, vervolgens trouwen in de naastgelegen schitterende kapel, een bruidsreportage in het prach tige park en daarna receptie en diner in het paviljoen bij de schouwburg eri deze zou dan ook voor velé doeleinden kunnen worden geblikt (muziek etc.). Maar ja de Floriade is belangrijker voor Venray! Voor Ben W en de Raadsleden heb ik ook nog een Engels gezeg de: Penny Wise, Pound Foolish! Dat betekent, dat kleine overzien bare uitgaven verstandig zijn maar Grote uitgaven, die niet te overzien zijn zeer onverstandig (dwaas) zijn. Hans van Hengstum

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5