lieuwe kerststal op Grote ray viert drie keer feest Nog geen besluit Markt woningbouw Smakt Voorlichting over ketenkwaliteit SNS bank wil naar Langeweg Informatiemarkt Zorg en Welzijn lm. ZOMERCOLLECTIE NOG 1 WEEK Ouderen- consulent Gewond 49?5 59V 1099.5 Op de bon Fietspad Hamert klaar s ||^«g PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmunckhof.rü Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0428-582822 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Ab onneme nten 18,- (postcode 58 30.- (ovenge binnenland) Steeds meer senioren willen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen in hun eigen woonomge ving. Er zijn veel regelingen en voorzieningen die dit mogelijk maken. Veel ouderen zijn hiervan onvoldoende op de hoogte. De ouderenconsulent van Synthese geeft informatie en advies op het terrein van Wonen, Welzijn, Zorg en financiële regelingen. De oude renconsulent komt graag bij u thuis. De ouderenconsulent kan u informeren over allerlei onder werpen. U kunt hierbij denken aan vragen over aanpassingen in uw woning, ouderenhuisvesting, maaltijdvoorziening, alarmerings systemen, vervoersvoorzieningen, activiteiten voor ouderen, thuis zorg. persoons gebonden budget (PGB) en financiële tegemoetko mingen voor mensen met een klein pensioen. Alles wat in het gesprek aan de orde komt, wordt vertrouwelijk behandeld. De ouderen-consulenten worden ondersteund door de ouderenad viseurs van Synthese. Er zijn geen kosten verbonden aan het huisbe zoek. Hebt u belangstelling voor dit huisbezoek dan kunt u contact opnemen met de ouderenadvi seurs van Synthese. Dit zijn mevrouw Trudy van den Berg en mevrouw Anja Damhuis. Het tele foonnummer is (0478) 517 317. medio september opent DELICATESSEN Schouwburgplein 3 Bij een aanrijding op de krui sing van de Maasheseweg, de Metaalweg en de Smakterweg, liep een 77-jarige uit Valthermond inzittende van een van de auto's letsel op. De vrouw is voor obser vatie overgebracht naar het zie kenhuis. De aanrijding ontstond doordat de 79-jarige uit Valther mond afkomstige bestuurder van een personenauto geen voorrang verleende aan een personenauto die hem van links naderde. De 35- jarige bestuurder van deze auto uit Tegelen kon een aanrijding niet meer voorkomen. Bij de aan rijding raakte de inzittende van de I auto uit Valthermond gewond. UITZOEKEN damesschoenen OQ95 2 paar w UITZOEKEN herenschoenen 2 paar De gezelligste schoenwinkel van Venlo Venray Klaasstraat 28 Grotestraat 11 www.capretto.nl l EN MAAS Ueente Venray verleent subsidie voor bouw Donderdag 21 augustus 2003 - Pagina 3 van In het politiedistrict Venray zijn in de afgelopen week 9270 auto mobilisten gecontroleerd op hun snelheid. Hiervan hebben 403 weggebruikers een proces ver baal gekregen. De controles von den plaats in Castenray, Yssel- steyn en Venray. De hoogste snelheid die met de laserauto werd gemeten, was op maandag 11 augustus op de Puttenweg- 131 km/u waar 50 km/u de limiet is. Bij enkele controles met staan de houding werden zestien bestuurders geverbaliseerd voor diverse andere overtredingen. Nieuws uit Venray en omgeving ieest U in PEEL EN MAAS want meer mensen in de kerk betekende ook meer inkomsten. Hoe anders werd dat, toen hij in 1925 pastoor werd te Oirlo en kerkwettelijk ook in Castenray volledig de dienst uitmaakte. Hij verplichtte de Klein Oirlonaren bijna voortaan in Oirlo ter kerke te gaan. Toen dat niet lukte, richt te hij zich op de Klein Oirlose schoolkinderen. Dezen mochten vanaf toen niet meer naar de Cas- tenrayse school. Tot 1922 waren alle Castenrayse kinderen aange wezen op de Oirlose school, maar in dat jaar kreeg Castenray een eigen school. Toen kapelaan Ger- ards rector was in Castenray, had hij er geen belang bij dat de Klein Oirlose kinderen in Oirlo naar school zouden gaan. Hij pleitte zelfs voor Castenray, maar dat lag nu als pastoor van Oirlo wel even anders. Rector Gerards werd opgevolgd door rector Mulder (1925-1927) en na hem kwam rector Kuipers (1927-1932). Tijdens zijn rector schap kreeg Castenray ook het recht om in eigen kerk kinderen te dopen en overledenen op een eigen kerkhof (1929) te begra- ven.Voor de Oirlose pastoor waren dat heel wat inkomsten minder. H. HARTBEELD De Castenrayse bevolking maakte een gestage groei door en op 14 augustus 1933 verhief de bisschop van Roermond, Mgr. Lemmens, het kerkdorp tot zelf standige parochie. Richard Ver heggen, die in 1932 rector was geworden in Castenray, werd benoemd tot allereerste pastoor en naar hem ging nu ook het recht om huwelijksdiensten te houden in de Castenrayse parochiekerk. Het dorp vormde thans een eigen, zelfstandige geloofsgemeenschap met alle rechten en plichten, zoals ze door het kerkelijk recht aan een parochie gegeven werden. Het conflict om Klein Oirlo heeft geduurd tot I960, toen Mgr. Moors de knoop doorhakte en Klein Oirlo definitief bij Castenray werd ingedeeld. In 1926 werd bij de Castenrayse kerk een H. Hart beeld opgericht, omdat in die tijd de H. Hartdevotie nog heel sterk leefde onder de gelovigen. Het beeld van Christus, gehuld in een lange mantel en met gespreide armen, stond op een voet van lm50 en kostte f 625,- Toen de Duitsers in november 1944 de toren van de Castenrayse parochiekerk lieten springen, werd ook het H. Hartbeeld onher stelbaar vernield. Na de wederop bouw van de kerk in 1948 werd DORPSPLEIN Een derde reden om feest te vieren in Castenray is de officiële opening van het gerenoveerde dorpsplein. Het oude dorpsplein was eigenlijk geen plein, maar meer een plantsoen. Veel groen aan de achterkant en in het mid den brede, bestrate paden. In de zomer van 2002 besloot de Cas tenrayse Dorpsraad het plein te renoveren. Het moest een ont moetingsplaats worden voor jong en oud. Een plein waar dorpsacti viteiten konden plaatsvinden, als een concert door koren en fanfa re, een carnavalsactiviteit, of een andere verenigingsactiviteit. Een plek voor de inwoners en passan ten om uit te rusten, of even gezellig te buurten. Kortom, een opwaardering van het Castenray se centrum die de leefbaarheid ten goede zou komen. Het project werd aangemeld en toegelaten vooi; de negende ronde van Kern met Pit, de leefbaarheidswedstrijd van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij. In uitsteken de samenwerking met de betrok ken ambtenaren van de gemeente Venray werd een renovatieplan opgesteld en een kostenplaatje gemaakt. Uit de leefbaarheidspot rial en. Met de bijdrage van de gemeente en de giften zijn wel al een aardig eind op weg om het financiële gat te dichten, maar de komende weken zullen we nog meer geld proberen in te zamelen voor de bouw van de stal." De schutterij zal zo'n 400 tot 500 manuren in de bouw van de stal gaan steken, aldus Dorreste- ijn. "Dat hebben we er graag voor over. Ik heb er het volste vertrou wen in dat de stal er ook komt. Eind september willen we met de bouw beginnen, zodat iedereen met de kerstdagen weer kan genieten van een nieuwe stal op de Grote Markt." De gemeente Venray heeft nog geen besluit genomen over de woningbouw in Smakt. Deze week zou de dorpsraad te horen krijgen of het college van B en W in zee gaat met een projectontwikke laar voor de bouw van zeven woningen aan de Rector Cre- mersstraat of dat de bouw grond in de vorm van vrije kavels wordt verkocht, zodat Smaktenaren de woningen in eigen beheer kunnen bouwen. In verband met vakanties van burgemeester Waals en wet houder Emonts is een defini tief besluit over de kwestie De SNS Bank wil met haar kantoor aan de Poststraat in Venray gaan verhuizen naar de Langeweg 85 in Venray. Via een versnelde artikel 19-pro- cedure en na een forse ver- bouwing van de benedenver dieping van het pand hoopt de SNS Bank in juni 2004 de deu ren van haar nieuwe kantoor te kunnen open. Op de bovenverdieping van het echter uitgesteld. De Smakter dorpsraad is bang dat door de bemoeienis van de projectontwikkelaar de prijzen hoger uitvallen en de woningen in handen van buitenstaanders in plaats van de dorpsbewoners komen. De gemeente Venray wil in het kerkdorp twee starterswo- ningen, drie woningen in de vrije sector en twee seniorenwoningen realiseren. Daarvoor is een pro jectontwikkelaar benaderd, die in het kader van een rood-voor- groen-project in ruil voor woning bouw in Smakt natuur ontwikkelt in Leunen. Mocht de gemeente Venray pand aan de Langeweg is nu het advocatenkantoor Thijssen geves tigd. Als de verhuisplannen van de bank doorgang vinden, kun nen de huidige vijf medewerkers vanaf juni 2004 terecht in een modem en veel ruimer opgezet kantoor. De SNS Bank kampt op de hui dige locatie aan de Poststraat met ruimtegebrek en wil haar activitei- toch voor de projectontwikkelaar kiezen, dan dreigt de dorpsraad met protesten, omdat ze- volgens de dorpsraad- van de gemeente Venray de mondelinge toezegging heeft gekregen dat in ieder geval drie kavels in de vrije verkoop gaan. De tijd dringt voor de wonin gen, want de bouwvergunningen moeten voor 1 januari zijn afgege ven. Anders sneuvelt het bouw plan als gevolg van de nieuwe stankwet. Die wet bepaalt dat stankcirkels, waarbinnen niet gebouwd mag worden, groter worden. ten in de toekomst nog verder gaan uitbreiden. Het college van Ben W van de gemeente Venray moet overigens het voorbereidingsbesluit voor de vestiging van de SNS Bank aan de Langeweg 85 nog goedkeuren. Deze week is een besluit hierover aangehouden. Het college wil eerst nader overleg plegen over de mogelijke toepassing van arti kel 19-2. )e gemeente Venray vers- *ï^kt aan de werkgroep Leven- ;erststal een eenmalige sti- ringsbijdrage van 5000 voor de bouw van een ve kerststal op de Grote [kt. De oude kerststal is igend aan vervanging toe iet is volgens de gemeente jray en de werkgroep aas 'ende Kerststal niet verant- K,rd deze oude stal nog lan- /ange in te zetten. De werkgroep ken ende Kerststal had om een is cadrage van 15.000 euro ïraagd. Ie gemeente heeft aan de sub sidieverlening wel de voorwaarde verbonden dat ook derden een evenredig deel van de financie ring van de stal voor hun rekening nemen. Vanwege een gebrek aan finan ciële middelen werd de werk groep Levende Kerststal in 2002 nog gedwongen de huidige kerst stal te gebruiken. Door een onge val, een van de leden van Schutte rij 't Zandakker Gilde Sint Jan viel bij het opbouwen van de stal door het dak, is besloten dit jaar een nieuwe kerststal te bouwen. Volgens de gemeente Venray voldoet de kerststal op de Grote Markt aan alle criteria die in de kademota Evenementen zijn vast gesteld. De jaarlijks terugkerende kerst stal wordt door de Venraynaren positief beleefd en scoort goed op het punt van samenwerking en afstemming tussen diverse partij en: VVV (coördinatie), schutterij, St. Petrus Banden kerk, winkeliers en horeca. De doelgroep bestaat uit het winkelend publiek in het centrum en vooral ouders met kinderen. De nieuwbouw van de kerststal wordt voor een deel gesponsord door de Wilhelmina Sangers Stich ting, de ondernemers op de Grote Markt en tal van andere onderne mers. Inmiddels hebben deze gif ten een bedrag van 3560 euro opgeleverd. De levende kerststal is inmiddels ook opgenomen in de Kerststallenroute Zuid-Oost Nederland. De stal is inmiddels een traditie geworden. Naast de eenmalige subsidie ontvangt de werkgroep Levende Kerststal net als in 2002 1050 euro als bijdrage in de exploitatiekosten. Volgens voorzitter H. Dorreste- ijn van schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan zal de schutterij de nieuwe stal vrijwillig gaan bou wen. "Het geld hebben we nodig voor de aanschaf van bouwmate- In Noord-Limburg ligt het Fiets- knooppuntennetwerk waardoor mensen volop van het landschap, kunnen genieten. Ter hoogte van Landgoed de Hamert was het moeilijk om een goed berijdbaar pad door het natuurgebied te maken vanwege het rulle zand. Toch was er de wens om langs de heide te kunnen fietsen. Het Lim burgs Landschap is een oplossing gaan zoeken en dankzij een bijdra ge van Nationaal Park de Maasdui nen is Landgoed de Hamert nu een prachtig fietspad rijker. Het fietspad voert u vanuit het Maas dal langs de hei en door de bos sen. U fietst letterlijk tussen de Maasduinen door die ruim 10.000 jaar geleden zijn ontstaan. Vanaf het fietspad langs de N271 kunt u over het zogenaamde Schooiers paadje het natuurgebied in. U moet daar wel even door een klappoortje en langs wildroosters. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur _Jop zaterdag 6 september öTert de Castenrayse dorpsge nschap het feit dat de :hie zeventig jaar bestaat, 'ens wordt op die dag het de kerk geplaatste H.Hart- :ld ingezegend en zal even- het gerenoveerde dorps- officieel in gebruik imen worden. raar het zilveren en vooral iden parochiejubileum op •tse wijze gevierd werden, irdt de huidige mijlpaal op :heiden wijze luister bijgezet. 18.30 uur is er in de plaatselij- parochiekerk een plechtige rharistieviering, waarna de 4 jizegening van het onlangs bij de 7 #rk geplaatste H. Hartbeeld laatsvindt. Aansluitend is de offi- [ële opening van het dorpsplein vervolgens kan men in het ieenschapshuis een expositie izoeken in het kader van 70 jaar irochie. Deze expositie is even ts op zondag 7 september te ïzichtigen van 11.00 tot 15.00 iReeds honderden jaren geleden ind in Castenray een kleine apel, die van oudsher door arochiegeestelijken vanuit Ven- y bediend werd. Wanneer deze oorraalige kapel precies ebouwd werd. is niet bekend Fe! is uit oude geschriftstukken uifS p ie maken dat het hoge pries- y, trkoor, dat er nu nog steeds Staat, in 1485 tegen de kapel werd una Ingebouwd. Bij een wijziging an de parochiegrenzen in 1803 i0. Werd Castenray ingedeeld bij de arochie Oirlo en de kapelaan van iirlo bediende vanaf toen de en apel, Vanwege bevolkingsgroei bloest de kleine kapel in 1911 Jlaats maken voor een aanmerke- jk grotere. In dat jaar werd ook apelaan Gerards aangesteld tot ledienaar van de Castenrayse apel en deze latere pastoor van Mo zou een onuitwisbaar stern- drukken op de Castenrayse irochiehistorie. Niet in het linst door de rol die hij speelde 'ij de strijd tussen Oirlo en Cas- enray om Klein Oirlo. Van ouds ier waren de inwoners van deze buurtschap ten noordoosten van Castenray sterk gericht op dit dorp. In 1922 werd Castenray door bevolkingsaanwas verheven ira-Jot rectoraat en kapelaan Gerards werd benoemd tot eerste officiële rector. Hij betrok in datzelfde jaar de nieuw gebouwde rectoraats- Woning, die heden ten dage nog „et steeds fungeert als pastorie. Nu "ij de verantwoordelijkheid had over de Castenrayse kerkgemeen schap verwelkomde hij ook graag de kerkgangers uit Klein Oirlo, In het kader van het project Ketenkwaliteit houdt het Wijk Informatie Punt Veltum op woensdag 3 september een voorlichtingsbijeenkomst over de ouderenadvisering van Synthese. Tijdens deze bij eenkomst wordt informatie gegeven over allerlei voorzie ningen op het gebied van wonen, welzijn, zorg en finan ciële regelingen. Voorzienin gen die het mogelijk maken dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. De bijeenkomst vindt plaats in het wijkcentrum in Veltum. De toegang is gratis. Veel ouderen weten de weg niet te vinden in de veelheid van regelingen en voor zieningen en hebben behoefte aan duidelijke informatie. Tijdens deze voorlichtingsbijeenkomst wordt door een ouderenadviseur van Synthese uitleg gegeven over diverse regelingen en voorzienin gen op het terrein van wonen, welzijn en zorg en financiële regelingen. U kunt hierbij denken aan vra gen over aanpassingen in uw woning, ouderenhuisvesting zoals een aanleunwoning, maaltijd voorziening, alarmeringssyste men. vervoersvoorzieningen, acti viteiten voor ouderen, thuiszorg, persoonsgebonden budget (PGB) en financiële tegemoetkomingen voor mensen met een klein pen sioen. Er wordt informatie gege ven over de werkwijze van de ouderenadviseur en de ouderen consulent. Tijdens deze middag wordt duidelijk wat men kan ver wachten van een huisbezoek en hoe men zich hiervoor kan opge ven. Er is voldoende gelegenheid tot het stellen van uw vragen. SAMENWERKING Bovengenoemde bijeenkomst is de eerste in de reeks van thema bijeenkomsten die worden geor ganiseerd in het kader van het project Ketenkwaliteit. Dit is een samenwerkingsproject tussen diverse instellingen in Venray op het terrein van wonen, welzijn en zorg. Het Wijk Informatie Team bestaat uit afgevaardigden van diverse organisaties in Venray, zoals Thuiszorg, Zorggroep Noord-Limburg, Politie, Wonen Venray, Gemeente en Synthese. Elke woensdagmiddag zijn zij aan wezig in het wijkcentrum Veltum om uw vragen te beantwoorden. De voorlichting is bedoeld voor ouderen, hun familie en iedereen die voor dit onderwerp belang stelling heeft. Ook allochtone ouderen zijn van harte welkom. De bijeenkomst vindt plaats op woensdag 3 september van 14.00 tot 16.00 uur in Wijkcentrum Vel tum, Veltumse Kleffen 62 B in Venray. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Iedereen krijgt er vroeg of laat mee te maken in het leven. Men heeft hulp nodig of moet een beroep doen op de zorg. Of het nu gaat om psychische proble men, hulpbehoevende ouders, een kind dat in de problemen zit, of een praktisch mobiliteitspro bleem dat met het juiste advies eenvoudig op te lossen is. Aanbie ders van hulp zijn er voldoende, maar voor de buitenstaander is het niet altijd even duidelijk bij welke instantie men moet zijn. Voor al diegenen met vragen orga niseert de bibliotheek vrijdag 19 september een informatiemarkt, Doel hiervan is de Venrayse bevolking kennis te laten maken met organisaties en instellingen op het gebied van zorg en wel zijn. Twintig organisaties, actiefin de hulpverlening in de meest brede zin van het woord, hebben hun medewerking toegezegd. Van 14.00-20.30 is er volop gelegen heid voor het verkrijgen van mon delinge en schriftelijke informatie bij de, door eigen medewerkers bemande, thematafels van de diverse organisaties. Iedereen is 19 september van harte welkom bij de bibliotheek, gevestigd op de Merseloseweg 59 in Venray Een overzicht van de deelnemers aan de informatiemarkt is te vin den op de website van de biblio theek www.obvenray.nl. De ope ningstijden van de bibliotheek zijn dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. het beeld klaarblijkelijk vergeten, want nergens valt uit op te maken, dat men nog een dergelijk beeld wilde terugplaatsen. Toen in maart 2001 de Stichting Heemkundig Genootschap Cas tenray werd opgericht, kwam al snel het idee, om op zoek te gaan naar een ander H.Hartbeeld. Ruim een jaar duurde de zoektocht, tot dat een telefoontje uit Geijsteren uitkomst bracht. Daar stond in de kerk een H. Hartbeeld, waarvoor men geen waardige bestemming meer had. Het beeld komt oor spronkelijk uit de St.Michaelkerk in Hazerswoude, waar het in 1931 als geschenk bij een veertigjarig huwelijk was geplaatst. Het is gemaakt in het atelier van beeld houwer Jac. Sprenkels en het kostte toentertijd f750,-. Toen in 1977 de St. Michaelkerk werd gesloten, belandde het via het Karmelietenklooster in Hazers woude door toedoen van pater Peters in zijn toenmalige parochie Geijsteren. En nu staat het bij de kerk in Castenray en wordt het op zaterdag 6 september ingezegend. Uiteraard hoopt men in het Ven rayse kerkdorp dat het er vele jaren langer zal blijven staan, dan het vorige beeld. kwam een bijdrage van 3131,- en de Rabobank Venray-Meerlo- Wanssum doneerde 2500.-. Dit laatste bedrag was bedoeld als compensatie voor het opheffen in Castenray van het bijkantoortje van de bank. Verder hoopte men op 1000,- in het kader van de wedstrijd Kern met Pit. Het overi ge geld moest verdiend worden door een hoge mate van zelfwerk zaamheid. De afgelopen maanden zijn een groot aantal vrijwilligers in de weer geweest, om samen met Loonbedrijf Hendrix Smits en Geurts-Hoeijmakers Streekei gen Tuin- en Landschapsverfraai- ing het nieuwe dorpsplein gestal te te geven. En wanneer het plein straks omzoomd is door een gor del van groen, is Castenray een fraai dorpsplein rijker, Zittend op een van de vier zitbanken, met zicht op de kerk en het recent geplaatste H. Hartbeeld, op het dorpscafé met de prachtige oude lindeboom en het beeldje van Thei mit d'n trekbuul, zal het hier goed toeven zijn. Alle reden dus voor Castenray om op zaterdag 6 september feest te vieren. Op be scheiden wijze weliswaar, met het 75 jarig bestaan van de paro chie in het verschiet, maar toch.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3