Beelden van Servaas (2) 1 LENSSEN fL Kunst Cultuul Limburgs Songfestival ei Talentenjacht sterk bezet DAGEN DAGEN Vlooienmarkt in Maashees "O Vrij wi 11 igerswerk, veelzijdig werk Staatsbosbeheer: 'niet zwemmen in open water' DUMP DUMP Het huis van de maskers op, VOORDELIGER KAN NIET! VOORDELIGER KAN NIET! vffS BEZORGEN? ^pr Rommelmarkt Cursus bloemschikken Ophalen oud papier Zomer- dansinstuif 50+ ALLES MOET WEG ALLES MOET WEG mode centrum Luchtgitaar wedstrijd Expositie Mai Stevens Eerste bunde Mai Stevens Het huis maskers PEEL EN MAAS Donderdag 21 augustus 2003 - Pagina Het hoofdgebouw van Sint Ser- vatius is een heel bijzonder gebouw. Het is gebouwd eind jaren vijftig en is van de hand van het architectenbureau Hendriks van Den Bosch-Hendriks uit Rot terdam/Nijmegen (thans architec tenbureau de Jong, Gortemaker en Algra te Gouda). Het gebouw kwam in de plaats van het oude hoofdgebouw dat tijdens de oorlogsdagen in 1945 door onachtzaamheid van Engelse soldaten in vlammen opging. Aan vankelijk zou alleen het midden gedeelte worden gebouwd, maar tijdens de ontwerpfase besloten de broeders om er twee zijvleu gels aan te bouwen, bestemd voor kantoren, een leslokaal, dokters kamer en kamers voor de broe ders en de intern wonende leer lingverplegers. Opvallend aan het middendeel waren de traptreden en het grote bordes met de beton nen zuilengang over de volle breedte van het gebouw. Een triomfboog, een kunstwerk van Hugo Brouwer, markeert de ingang en heeft iets weg van een tempelingang. Het gehele gebouw doet overigens martiaal en krijgshaftig aan. De betonnen muurbeplating aan de voet van het gebouw versterkt nog eens het karakter van een vesting. De zijvleugels zijn haaks op de hoofd vleugel geplaatst en lijken een beetje op vangarmen. Grote ramen op de begane grond, kleine vensters op de verdieping. De witbepleisterde buitenmuren van de bovenverdieping steken scherp af tegen de overige bebou wing op het terrein, wat •vooral opviel toen de oude gebouwen er nog stonden. Opvallend is ook de loggia op de bovenste verdieping over de volle breedte van het middendeel. Samen met het dak vormt deze etage als het ware een deksel dat precies op een doos past. Van bin nen is het gebouw in de loop der jaren een paar maal verbouwd. Uitwendig is er echter weinig ver anderd. Alleen de berceau, die vanaf de linkervleugel naar de openbare weg liep, is begin jaren tachtig gesloopt. In deze berceau was een waterkunstwerk geplaatst, een geschenk van de Venrayse bevolking bij de ope ning in 1958. Thans staat dat kunstwerk bij de vijver naast de kapel. Het hoofdgebouw straalt strengheid en gezag uit. Het grote voorplein en de toepassing van neo-classicistische elementen zoals de zuilengang, versterken het theatrale karakter en doen enigszins denken aan de staatsar- chitectuur van de vroegere Oost bloklanden. De achterzijde van het gebouw heeft eveneens het karakter van een fort en is onge naakbaar door de hoogte van de Hoofdgebouw Servaas met bet grote voorplein. begane grondvloer die anderhal ve meter boven het maaiveld ligt. Betonnen trappen en kolommen versterken nog eens dat idee. De simpele dakafwerking leidde regelmatig tot de vraag, wanneer de pannen erop zouden komen. Aanvankelijk was het de bedoe ling om een koperen dakbedek king aan te brengen, maar dat is vanwege de hoge kosten achter wege gebleven. Thans staat het gebouw op de sloperslijst. Het is onbegrijpelijk, dat een dergelijk gebouw, dat van unieke architec tonische en culturele waarde is, zonder enig verzet wordt prijsge geven. Het vertelt ons een stukje van onze beschavingsgeschiede nis. Dat alleen al is reden genoeg om het te willen behouden. Twan van Els, augustus 2003 Op het dorpsplein van Maas hees wordt op 7 september als opening van het veertigjarig jubi leumseizoen van volleybalvereni ging MVC'64 weer de jaarlijkse vlooienmarkt gehouden. Vanaf 13-30 uur is de markt geopend en kunnen bezoekers langs tal van marktkramen neuzen. De entreeprijs voor deze markt bedraagt een euro per persoon, waarvoor de bezoekers een gratis lot krijgen voor de grote loterij waarbij vele prijzen te winnen zijn. Kinderen tot en met twaalf jaar hebben gratis toegang. De trekking van deze loterij vindt plaats om 17.00 uur. Vanaf 15.00 uur kunnen belangstellenden weer vanaf het grote terras bie den op de betere stukken die tij dens deze markt worden aangebo den. Veilingmeester P. Verstegen staat garant voor een levendige handel. Nieuw dit jaar is de zoge naamde tassenaclie; bezoekers worden in de gelegenheid gesteld om tussen 16.00 en 17.00 uur tegen betaling van 2 euro in een enorme tas zoveel mogelijk spul len mee te nemen. Vanaf 17.00 uur kan iedereen op het grote ter ras nog nagenieten van de markt, van een hapje en een drankje en van gezellige muziek. Overigens: de festiviteiten met betrekking tot de jubileumviering van MVC'64 worden van 20 tot en met 23 mei gehouden. Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING (0478)539020 advies aan huis, ^7 ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Gezelligheid bieden, een praat je maken, een maatje zijn, een boodschap doen, samen iets leuks ondernemen, een formulier invul len, gewoon een luisterend oor bieden, maar ook het begeleiden van een lotgenotengroep voor kinderen van gescheiden ouders of en organiseren van een kinder vakantieweek. Dat zijn maar een paar dingen die de vrijwilligers van Humanitas voor korte of langere tijd doen. Alle activiteiten van Humanitas gaan uit van het gegeven dat de mens niet alleen verantwoordelijk is voor zichzelf, maar ook voor anderen. Daarbij zijn kernwoor den als respect, zelfredzaamheid cn wederkerigheid vanzelfspre- Wiljij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray kend voor de vrijwilligers. Huma nitas werkt lokaal en is daarin erg sterk. Immers mensen weten zelf het best wat speelt in de wijk en kunnen van daaruit het meest sterk handelen en projecten en activiteiten ontwikkelen en opzet ten. Lijkt het je leuk projecten op te zetten, groepen vrijwilligers te begeleiden, Humanitas in jouw gemeente op de kaart te zetten, de penningen te beheren. Vind jij jezelf een kartrekker of juist een netwerker of ben je meer iemand die achter de schermen werkt. Kortom: Humanitas zoekt vrijwil lige bestuursleden die tijd (onge veer twee tot vier uur per week) en energie willen steken in het opbouwen van projecten en acti viteiten in Venray en omgeving. Leeftijd of ervaring spelen in dit vrijwilligerswerk geen rol. Enthousiasme en je handen uit de mouwen willen steken wel. U kunt een informatiepakket opvra gen via telefoonnummer: 06- 20540412, Carien van Eijden of 040-2130711 Humanitas District Zuid. Staatsbosbeheer raadt zwemmen in open water in verband met gezondheidsrisi co's tijdelijk af. Door de aan houdende warmte kan de waterkwaliteit snel afnemen doordat de bacteriegroei in het water toeneemt. Dit geeft risico op blauwalgen, die als groene slierten of slijmerige proppen in het water zweven. Zwemmen in water met blauwalgen kan klachten als hoofdpijn, maag- en darm- stoornissen, oog- oor- en huid- irritaties opleveren. De poelen en vennen in natuur gebieden van Staatsbosbeheer die geen offi ciële zwemgelegenheid zijn, wor den door provincie of waterschap niet op waterkwaliteit gecontro leerd. Bij deze plaatsen zijn waar schuwingsborden geplaatst. De zwemplaatsen van Staatsbosbe heer, de zogenaamde speelvijvers, worden uiteraard wel op water kwaliteit gecontroleerd. Het warme weer van de afgelo pen periode schept gunstige con dities voor blauwalgen in het oppervlaktewater. Blauwalgen ontwikkelen zich voornamelijk bij hogere temperaturen. Dit geldt vooral voor stilstaand water, bij voorbeeld plassen, poelen en ven nen. Wanneer een poel, ven of plas in een natuurgebied van Staatsbosbeheer geen officiële zwemgelegenheid is, maakt Staatsbosbeheer het publiek door middel van een waarschuwings bord kenbaar dat zwemmen op die plek niet is toegestaan. Zwem men in een van de speelvijvers van Staatsbosbeheer kan voorals nog wel. Contact met oppervlakte water waarin de blauwalg voor komt, leidt in veel gevallen tot huidirritaties. Als mensen of die ren tijdens het zwemmen water binnen krijgen, kan het maag- en darmklachten veroorzaken. Het is daarom verstandig om ook hon den niet te laten zwemmen in stil staand water. In de zomer wordt de waterkwaliteit van officiële zwemgelegenheden elke twee weken gemeten door de water schappen. De provincie houdt vervolgens toezicht op de water kwaliteit. Als uit gegevens van de waterkwaliteit blijkt dat het onge zond of gevaarlijk is om in dat water te zwemmen geeft de pro vincie een waarschuwing of wordt zwemmen door de provin cie verboden. De meeste provin cies hebben een zwemwatertele foon ingesteld. Ook hebben de meeste provincies een zwemwa- terkaart uitgegeven waarop al het open water dat officieel zwemwa ter is, is aangegeven. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Muzikale krachtmeting in openluchttheater De Doolhof Het Limburgs Songfestival en de Talentenjacht in open luchttheater De Doolhof in Tegelen mag zich verheugen op een kwalitatief sterke bezetting. In totaal nemen 24 zangers, zangeressen en bands deel aan de muzikale krachtmeting, die wordt gehouden op zondag 14 sep tember. Organisator Evenementen bureau De Doolhof heeft besloten om alle deelnemers toe te laten tot de eindstrijd in het openluchttheater. Er wor den geen voorronden en voor selecties gehouden. De geloofsbrieven en ambities van de 24 deelnemers klinken als een klok. Er nemen verschillende zangeressen deel die de voorbije jaren doordrongen tot de finale van de bekende soundmixshow van Hennie Huisman en al te zien waren op de Nederlandse televi sie. Die Uve zongen voor radio en televisie, of schitterden in een musical. Die deelnamen aan Idols. De winnares van het Studenten Songfestival 2002 is van de partij. Tal van deelnemers treden regel matig op en staan soms in het voorprogramma van bekende Nederlandse popsterren. En som migen hebben onlangs een eigen CD uitgebracht. Eén zangeres maakt zelfs haar opwachting in de nieuwe video clip van Idols ster Jim. Kortom: het belooft zondag 14 september een spannende strijd te worden. De deelnemers worden beoor deeld door een publieksjury en een vakjury. Nadat alle deelne mers een keer hebben opgetre den, brengen de publieksjury en de vakjury hun stemmen uit. Aan de hand daarvan wordt bepaald welke zes finalisten - drie voor het Songfestival en drie voor de Buurtvereniging Rond de Heide uit Overloon houdt op vrijdag 22 augustus voor de elfde keer haar jaarlijkse grote rommelmarkt. Deze markt vindt plaats in de grote tent bij café hotel Bos en Berg in Overloon. De poorten v;tn de markt openen vanaf 18.00 uur. Vanaf 20.00 uur worden de top stukken bij opbod verkocht. De opbrengst van de rommelmarkt komt ook dit jaar weer deels ten goede aan de plaatselijke afdeling van de nationale vereniging de Zonnebloem, die dit jaar overi gens haar 25-jarig bestaan viert. Goede bruikbare spullen kunt u het hele jaar door na telefonische afspraak brengen, tel: 0478- 641608. Of op donderdag 21 augustus van 14.00 tot 20.00 uur inleveren aan de achterzijde van de grote tent (Vlassjertstraat). Groei en Bloei, afdeling Deur- ne, houdt weer cursussen bloem schikken voor beginners en gevorderden. Ook niet-leden kun nen aan deze cursus deelnemen. Iedere cursus bestaat uit negen lessen die meestal om de veertien dagen worden gegeven. De lesda- gen zijn: woensdagochtend, dins dagavond en donderdagavond. Informatie en aanmelding kan telefonisch bij: Wil Bouwmans, tel 0493-351831, of bij Annemarie Coopmans, tel. 0493-319762. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS AV Venray - Regio haalt iedere laatste woensdag van de maand oud papier op. Op woensdag 27 augustus worden bewoners van de straten Zandakker.Schuts- boom. Vendel, Groenewoltsepad, Kruisstraat, St Franciscuslaan, St. Antoniusstraat, Paterslaan en de straten in Molenklef, Vlakwater, omgeving Werckenslaan, Aan den Dril e.o. Merseloseweg, verzocht uiterlijk 18.30 uur, oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Ook bestaat iedere zaterdag van 09.00 - 13.00 uur de gelegenheid om oud papier, gebundeld of in dozen, te deponeren in de papiercontainer, die geplaatst is aan de Weg in den-Berg, hoëk Vel- tumse Kleffen/ Kulutweg. Nadere informatie: tel. 583529 of 582842. In Oostrum houdt Synthese meerdere dansinstuiven voor volksdansers van 50 jaar en ouder. Het programma bestaat uit een aantal dansen uit verschillende landen. Voor informatie over het volksdansen in het algemeen kunt u een keer binnenlopen tijdens de instuif tussen 9-30 en 11.30 in het gemeenschapshuis in Oostrum. Er wordt iedere woensdagmorgen gedanst. Voor meer informatie kunt u terecht bij Kees Moerkerk van Synthese, tel. 0478-517317. 18 T/M 23 AUGUSTUS OPRUIMINGSFINALE 18 T/M 23 AUGUSTUS OPRUIMINGSFINALE Mooi de Mooiste Mode Roggel 0475-494220 Boxtel 0411-676322 Ramingen 077-3074931 Horst 077-3986464 Geleen 046-4757545 Talentenjacht - doorgaan naar de grote finale 's avonds. Het Song festival en de Talentenjacht begin nen zondag 14 september om 15.00 uur. De prijzen die te winnen zijn: Winnaar Songfestival: mag in 2004 optreden bij het Zomerpark- feest in Venlo Nummer twee Songfestival: staat in 2004 in het voorprogram ma van een (internationale artiest in De Doolhof Nummer drie Songfestival: mag een CD met vier liedjes opnemen Winnaar Talentenjacht: staat in 2004 in het voorprogramma van een (inter)nationale artiest in De Doolhof Nummer twee Talentenjacht: mag een CD single opnemen Nummer drie Talentenjacht: wordt een eigen liedje voor geschreven DEELNEMERS De deelnemers aan de Talenten jacht: - Chanaaz Mangroe (Almere) - Yvonne Jetten (Reuver) - Willeke Teeuwen (Venlo) - Marieke Jansen en Ruud Jacobs (Blerick) - Malou Schreurs (Tegelen] - Sandy Denessen (Tegelen - Loes Hendrickx (Steyl) De deelnemers aan het S« tival: - Storm (Maastricht) - Houps (Tegelen) - Mylène Berghs (Steyl) - Nina de Rooij (Nieuwst» - Natascha Dommeck men) - Bianca Grimbergen (Steyl - Oh Jeij (Reuver) - Giovanni Soddu en de Xsif (Susteren) - Silvia Repping (Tegelen) - Maud Wilms (Maasbrachtfd - Fannv (Maastricht) - Wil Bekker (Geleen) - Jackus (Tegelen) - Leonie van de Laak (Lottj - Renée (Horst) - Dynamic (Maasbree) - Mad Creation (Venlo) Kaarten voor het Songfe en de Talentenjacht zijn alle py de dagkassa van De Doolhi 14 september te koop enki vijf euro. Meer infom www.evenementenbureaudi ||j doolhof.nl Op 20 september zal in Leunen voor de zesde keer Veest gehou den worden. Dit jaar zal er naast een aantal bands een heuse lucht gitaarwedstrijd gehouden wor den. ledereen die zin heeft hier aan mee te doen kan zich opge ven bij Frank Jenneskens, 0478- 589095 of mailen naar Jennes- kens@tiscali.nl. Ook kun je terecht op www.veest.s5.com. Inschrijven kan tot 19 september. Op Veest zullen drie bands voor u optreden te weten: De Achter- bendt, Puch Maxi en De Flying Embryo's. Bij de Achterbendt.gaat het vooral om dé kwats én dus zeker niet om de muziek, iets wat eigenlijk perfect bij Veest past. Het zal dus ook zeker niet meeval len om tijdens dit optreden niet te lachen. Ze zullen zelfs een privé- concert komen geven voor diege ne die het lukt om tijdens hun optreden vooraan te komen staan zonder te lachen. Hierna zal Puch Maxi het podi um betreden. Zij zijn wereldbe roemd geworden in de gemeente Venray dankzij de WC Experience Medley die zij voor de Traav Out van het Raayland in elkaar hadden gezet. Iedereen was meteen dolen thousiast en ze kregen dan ook gelijk enkele optredens aangebo den. Over enkele weken zullen ze dan ook spelen op de examenfuif in de Jera in Ysselsteyn. Als laatste zal de aandacht uitgaan naar De Flying Embryo's. Bij hen gaat het ook vooral om de kwats «tlleen doen zij dat wel voornamelijk d.m.v. muziek. Eigenlijk hoeft deze band helemaal geen uitleg. Zij speelde menige zaal plat hier in de regio en bij de woorden 'Ik ben geen hond Woef! Woef!' weet iedereen genoeg. Veest begint om 20.00 uur in gemeen schapshuis De Brink in Leunen. De entree is gratis. Tot medio oktober exp<| Mai Stevens modern wei papier in Medisch Centruml niusveld. Te zien zijn fotografieëi tels, grafiek en gouaches, j' dact Stevens exposeerde e in Krommenie (Noord-Holl( Blitterswijck en Heerlen (Al VoQ.r zijn ontelbare fad overige liefhébbefrs moderne poëzie heeft S vens een 43-tal gei gebundeld onder de titel! tijd. De in 1943 in Heerier geboren en sinds 1973 in VJ woonachtige dichter, 1999 met het titelgedicl regioprijs van de millei schrijfwedstrijd van de Limbi Weekbladpers. In 2000 de tV prijs en in 2001 de eerste prij| de Publieksjury van de Raacfl Roos Venray en werd, evenl in 2001, met drie gedichten mineerd voor de Peter Kem Literatuurprijs. Voor het mende gedicht in 2002 2 Raadselige Roos ontving li eervolle vermelding. Ze zijn! opgenomen in deze eerstel del. U kunt deze bundel besij door 6,50 euro over te makel girorekening 3829961 t.nj Stevens, Vivaldistraat 50, 58j Venray onder vermelding! Reistijd. PEEL EN Mi een abonnement wal Boekrecensie in Peel en Maas Het sombere herenhuis in New Orleans staat weer leeg. De jongste telg van de oude familie was er ingetrokken met haar gezin. Nu heeft ze een ernstige zenuwinzinking. Therapie baat niet: ze blijft volhouden dat ze spoken heeft gezien... Haar broer roept de hulp in van onderzoekster Cree Black. Cree krijgt na enkele gesprekken met de vrouw het gevoel dat er meer achter zit. Maar als zij in het verle den gaat graven, beginnen de bedreigingen en de blokkades. Wat is er gebeurd in dit huis? Wie zit er achter alle tegenwerking? En wat mag Cree niet ontdekken? Daniel Hecht schreef eerder de briljante thrillers Geestdrift, Moordlust en Poppenspel. Deze fraaie psychologische thriller komt voort uit Hechts interesse voor sjamanisma en bewustzijn. Net als Geestdrift gaat dit boek over een huis, een familie, bijzon dere mensen en hun relaties. En het biedt fascinerende inzichten DANIEL II E C K van de en een intense sfeer. Maar! mee houden de overeenkom op. Hecht blijft zich vernieujl Het huis van de maskers, ecn| gave van uitgeverij Luitingt hoff, is ook te koop in boej del Van den Munckhof in V<| Prijs: 18.95 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 10