J TReisbureautje in Bahia (Brazilië) Cl weekprijs audi Slot wint Diverse activiteiten in Venray De Peel ontdekken met Jan de Turfsteker IJs' voor dieren Zoo Pare Overloon 'Buitenlandse werknemers in boerderijen' Deurneseweg tijdelijk afgesloten Jeugdige brandstichters Collecte Stichting Alzheimer Rookverbod in Venray KAST SYSTEM EN OP MAAT Dierenleed vanwege de hitte EN MAAS Donderdag 14 augustus 2003 - Pagina 5 iek initiatief Jeroen en Micky van Loon uit Holthees ties as hoofd een :roen van Loon uit Holt en zijn vriendin Micky iben grootse plannen in -ilië. Ze starten daar een :inschalig reisbureau voor ien die niet graag in grote ilschappen reizen. 33-jarige Jeroen (zoon van en Addy van Loon) heeft enlang bij de lokale omroep nray gewerkt voordat hij de rong waagde om samen met n neef een radiobedrijfje in isterdam op te zetten. Tien jaar hij daar gewerkt bij het drijf met die prachtige naam: tdia Broadcasting Service. En •t dat bedrijf werkte hij samen :i de groten van de Nederland radio zoals Jack Spijkerman en |ix Meurders (zie foto). Hij jisseerde, produceerde en pre- iteerde ook nachtprogramma's, ik werkte hij mee aan de beken- Steen- en Beenshow en Spij- rs met Koppen. ■fjeroen had het na tien jaar hard plezierig werken in Hilversum cl gezien. Hij raakte besmet met KÏlit reisvirus na een vakantie in *4 r ÊXiC0 VIE park 5 nray 18 88 58 58 srou- over ico. Toen hij zijn Braziliaanse iendin Micky leerde kennen, as al snel duidelijk dat deze ee eens zouden afreizen naar Latijns-Amerikaanse land. Mic- 's verlangen naar het land van samba en het carnaval, het ld waar haar roots liggen, werd groot dat ze besloten om daar n droomplek te gaan zoeken en n nieuw leven te beginnen, ickey ging vorig jaar even op a iderzoek uit en verbleef enige d in de Bahiaanse hoofdstad Sal- dor. Vervolgens reisden ze naar t noorden. Via deze prachtige stweg kwam ze op de plekken tot voor kort nog vrij toegan- [jk waren. De daar nog onge- pte natuur, het heerlijke klimaat het relaxte buitenleven van de istvrije bewoners had op haar 'n aantrekkingskracht dat ver- er zoeken niet meer nodig was. Hcky en Jeroen besloten om zich lar samen met hun zoontje te estigen en een kleinschalig reis- ureautje op te zetten. Jeroen :tte een streep onder zijn radio- Jeroen van Loon (I) en FelLx Meurders werk in Hilversum. Begin dit jaar zijn ze vertrokken naar de plaats Sitio de Conde, ten noorden van Salvador vlak langs de kunst Dezer dagen was Jeroen even terug in Holthees omdat hij bij de ambassade zijn definitief visum kon afhalen. „We hebben er ont zettend veel zin in", liet hij weten. TOERISTEN Ze wonen vlak langs de kust weg die Linha Vere (groene lijn) heet. Deze weg is de eerste ecolo gisch weg van Brazilië. Hij loopt van Salvador-stad parallel aan de Costa dos Coqueiros (kust van de kokospalmen) tot aan het noor den van Bahia. Een brede strook vanaf het strand is tot beschermd gebied verklaard, zodat de natuur niet wordt aangetast en de oor spronkelijke vissersgemeenschap pen niet het veld hoeven te rui men voor grote investeerders. Ook geldt er een beperking op het aantal tankstations en wegres taurants langs de weg en mag de bebouwing in dit gebied niet boven de palmbomen. Micky en Jeroen gaan geen mas sa's toeristen naar Bahia halen. Enkele tientallen per jaar die dan maatwerk krijgen aangeboden waarbij Jeroen en Micky als gast heer en vrouw optreden. „Wij zijn de ideale gids om de mensen ken nis te laten maken met al het mooie van Bahia op een manier die bij de bezoeker past", vertelt Jeroen. De Van Loons halen de toeristen van het vliegveld in Sal vador en brengen ze naar de bestemming. Ze organiseren loka le uitstapjes waarbij ze de lokale mensen nauw betrekken. Want Micky en Jeroen willen uiteraard een boterham verdienen maar vinden ook dat de lokale bevol king een graantje mag meepik ken. De prijzen die ze denken te hanteren zijn schappelijk. Denk bij een goede accommodatie gemiddeld aan zo'n 250 euro per week all-in (ontbijt, lunch en diner) per persoon. Ook het huren van een eenvoudige auto is de moeite waard, en kost onge veer 200 euro p/w kilometervrij. Het gebied waar de Van Loons zijn neergestreken ligt in de deel staat Bahia. Deze in het noordoos ten van Brazilië gelegen deelstaat is beroemd om de vele van prach tige zonovergoten stranden en romantische vissersdorpjes. Dit in combinatie met de Afrikaanse oor sprong van de bevolking en de invloed die dat heeft op o.a. de eetgewoonten, muziek en leefwij ze, maakt Bahia tot een waar vakantieparadijs. Mensen die inte resse hebben of meer willen weten kunnen de website bezoe ken: www.linhaverde.nl mga- ?ach ipka- met Als het erg warm is, zoals de fgelopen weken, is niks lekker- er dan een verkoelend ijsje op te nikkelen. Voor een aantal diersoorten in oo Pare Overloon staat deze oele lekkernij ook op het menu: e Aziatische kleinklauwotters, ider^sberen en apen krijgen dage- ks ingevroren stukjes vis of lees, druiven en pruimen. De ieren zijn lekker lang bezig met et oppeuzelen van deze 'ijsjes' n het is ook nog eens heerlijk erkoelend. Ondanks de hitte is het op de leeste plekken in Zoo Pare Óver- )on lekker koel: in de schaduw an de vele bomen en struiken i iet goed vertoeven en dat vinden le dieren ook. De dieren in Zoo Pare Overloon hebben ruime verblijven met open plekken en schaduwrijke plaatsen. Zo kunnen ze zelf kie zen om in de schaduw of in de zon te liggen en met dit weer ver blijven de dieren meestal in de schaduw. Mensen zweten als ze het warm hebben. Met het zweet wordt de overtollige warmte van het lichaam afgevoerd. Niet alle dier soorten kunnen zweten en om de overtollige hitte kwijt te raken hebben dieren andere 'trucjes' bedacht om het hoofd koel te houden. De rode panda's, wasbe ren en beermaners hijgen de warmte het lichaam uit. Ook lik ken ze hun vacht regelmatig om zichzelf koel te houden. De politie heeft twee jongens van 13 en 14 jaar uit Venray aan gehouden op verdenking van brandstichting. De twee staken maandagmiddag het oude voetbal veld aan de Noordsingel in brand. Door snel handelen van de brand weer werd voorkomen dat het omliggende groen ook vlam vatte. Het tweetal blijkt meer kleine fei ten op hun kerfstok te hebben. Zoals vernielingen van een ruiten en mogelijk nog wat kleine brand stichtingen. De politie onderzoekt momenteel wat de twee nog meer uitgespookt hebben. Zij zijn al wel overgedragen aan hun ouders PEEL EN MAAS een abonnement waard otowedstrijd Combi Dom Melskens en Peel en Maas Fotowi ir r Theo Klabbers van Combi Dom Melskens reikt de prijzen uit aan Claudi Slot-Linssen uct Wei Claudi Slot-Linssen uit Ven- ay is de winnares van de lerde weekprijs van de foto wedstrijd van Combi Dom telskens en Nieuwsblad Peel Maas. Dinsdagmiddag nam ij de prijzen in ontvangst: een oekenbon van boekhandel an den Munckhof, een gratis Waardebon voor een felicitatie °P de kabelkrant en een gratis Vergroting van de winnende Vakantiefoto van Dom Mels kens. Bedrijfsleider Theo Klabbers van Combi Dom Melskens reikte de prijzen uit. De fotowedstrijd slaat goed aan. Nu veel mensen de vakantie ach ter de mg hebben, worden bij boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat en de fotospeciaal zaak in de Schoolstraat driftig vakantieplaatjes ingeleverd. Er wordt nog één weekprijs verge ven: op 21 augustus. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier prijswinnaars dingen overi gens, net als alle andere inzendin gen, gewoon mee met de hoofd prijs die op donderdag 28 augustus bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs bestaat uit een Samsung Vega 1405 kleinbeeldcamera met een waarde van maar liefst 299 euro. Dus geef die favoriete vakantief oto snel af en ding mee naar die prijzen! Het provinciebestuur moet onderzoeken of buitenlandse arbeiders gehuisvest kunnen worden in boerderijen die door de reconstructie van het platteland leeg komen te staan. Dat is een van de vragen in een brief die de statenfractie van het CDA, met daarin onder andere Venraynaar Jan Loonen, aan Gede puteerde Staten heeft gestuurd. Volgens het CDA vormt de huis vesting van seizoenarbeiders al jaren een groot probleem in de regio. Vaak worden de werknemers ondergebracht in onveilige, illega le caravans of noodlokalen. De tijdelijke oplossingen bie den volgens het CDA voor dit moment voldoende ruimte, maar structurele oplossingen voor de De Stichting Alzheimer Neder land maakt zich sterk voor de groeiende groep mensen met dementie. Zij behartigt hun col lectieve belangen, biedt onder steuning. geeft voorlichting, en financiert wetenschappelijk onderzoek rond dementie. De stichting zoekt in Venray mede werkers voor de collecte. Belangstellenden kunnen eens per jaar één uur collecteren of helpen met de organisatie en/of een aanspreekpunt zijn voor col lectanten. Dit neemt per jaar zo n vijf uur in beslag. Werkt u mee, of wilt u meer informatie, bel dan met Kitty Linders, tel: 58 87 30 (organisator in Venray) of met Sandra van den Berg, tel: 0493-67 00 77 (Collectepromotor voor Alzheimer Nederland). Voor ver dere informatie bel de Alzheimer- telefoon 030- 656 75 11 Of kijk op: www.alzheimer-nederland.nl huisvestingsproblematiek laten nog altijd op zich wachten. Het college van GS heeft voor stellen daartoe dit voorjaar afge wezen en aangegeven nader onderzoek te willen verrichten. Het CDA vraagt zich verder af of Gedeputeerde Staten zicht heeft op de aard en omvang van de pro blematiek en vraagt of het college bereid is overgangsbeleid te for muleren tot de structurele oploss ingen zijn vastgesteld. In navolging van een groot aantal andere Noord-en Mid den-Limburgse gemeenten besloot donderdag ook de gemeente Venray in alle bos sen, heide- en veengronden en duingebieden (of binnen een afstand van dertig meter daar van) een rookverbod in te stel len. Aanleiding zijn de aanhoudende droogte en de weersverwachtin gen voor de komende dagen. Sinds vorige week patrouilleert de brandweer met een vliegtuig boven natuur- en bosgebieden. Ook is het in een straal van hon derd meter rondom deze gebie den (in de open lucht) verboden om brandende of smeulende voorwerpen te laten vallen, weg te werpen of te laten liggen. Verder mogen er voorlopig geen vuurtjes worden gestookt. Het verbod geldt niet als het roken plaatsvindt in gebouwen en aangrenzende, als tuin ingerichte, erven. Het rookverbod werd vori ge week in een brief van de brandweer van alle Noord- en Midden-Limburgse gemeenten geadviseerd. Gemeenten hebben campinghouders verzocht om toe te zien op naleving van het ver bod. Mensen die op een camping gaan barbecuen krijgen het advies blusmiddelen bij de hand te hou den. Het wegvak N270 Eindhoven- Well (Deurneseweg) wordt van maandagochtend 25 augustus (06.00 uur) tot en met vrijdag 29 augustus tussen rotonde Yssel- steyn en rotonde Langstraat/Heidseweg voor het doorgaande verkeer in beide rich tingen afgesloten in verband met wegwerkzaamheden van de Pro vincie Limburg. Het doorgaande verkeer in de richting Eindhoven wordt omgeleid over de Heidse- weg - Ysselsteynseweg - Jan Poels- weg. Het doorgaande verkeer in de richting Venray wordt omge leid over de Jan Poelsweg - Put- tenweg - Eijkenhofweg - Veulense- weg. Alle aansluitende wegen (vanuit Venray, Merselo, Yssel- steyn en Heide) op de N270 wor den ter hoogte van de N270 (Deurneseweg) afgesloten. Het Europees jaar van de Gehandicapten 2003 In het kader van het Euro pees jaar van de Gehandicap ten 2003 vinden er de komen de maanden tal van evenementen en activiteiten plaats in de gemeente Venray. Waarom dit Europees jaar van de Gehandicapten? Of anders gezegd: mensen met een functie beperking? Het is belangrijk dat iedereen zoveel mogelijk gebruik maakt van de gewone voorzienin gen. Ieder heeft er recht op om zoveel mogelijk in onze samenle ving mee te kunnen functioneren. Samen kunnen wonen, samen werken, samen reizen, samen recreëren, samen sporten, als ieder ander. Er moet nog heel veel gebeuren om het bovenstaande gerealiseerd te krijgen en als vanzelfsprekend te ervaren door mensen met een functiebeperking. In de voorbije jaren zijn er vele initiatieven ondernomen om mensen met een functiebeperking te integreren of een plaats te geven in de wijk, verenigingsleven, enz. en soms waren deze initiatieven succesvol. In Venray zijn in de loop der jaren, ook op dit gebied, diverse initiatieven ondernomen met wis selend succes overigens. Het Gehandicapten Platform Venray hoopt door het organise ren van of aandacht te vragen voor een aantal activiteiten een positieve stimulans in de samenle ving te bewerkstelligen met als uiteindelijke doel: zoveel mogelijk volledige integratie van mensen met een functiebeperking in de maatschappij. Belangrijk in deze is het contact tussen mensen met en zonder beperking. Samen doen, erbij horen, samen de maat schappij vormen. Draag je steen tje bij. Met dat in gedachten wil len ze uw aandacht vragen voor de volgende activiteiten: Open dag op 7 september in Dansschool Janssen. Tijdens deze dag treden er diverse dansgroe pen waaronder rolstoeldansers. Samen Doen op 13 september op het Schouwburgplein in Ven ray van 12.00 tot 16.00 uur. Diver se sportverenigingen zoals Jud overeniging Erised, voetbalvereni ging Servio en taekwondovereniging Tong II hebben al hun medewerking toe gezegd. Tevens zijn er enkele instanties die een zestal kramen zullen bemannen zoals de Zorg boerderij, Zorgtuinderij, DAC Bronlaak etc. Zorg en welzijn, 19 september, informatiemarkt in de biblio theek. Het Gehandicapten Plat form Venray zal tijdens de info markt met een stand aanwezig zijn. Maatschappelijke discussie, medio oktober/november, over mensen uit de Venrayse samenle ving, met en zonder beperking, met elkaar in gesprek brengen over het samen leven. Bij alle activiteiten wil men iedereen betrekken, een zo breed mogelijke vertegenwoordiging uit de Venrayse samenleving (bur gers, instellingen, verenigingen, scholen, winkeliers, banken). - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 WielHermkes Fax 077-3980890 KEUKEN EN INTERIEÜRBOUW De politie Limburg-Noord kreeg vorige week zo'n vijftien meldingen binnen over hon den, schapen en paarden die zonder beschutting in de hete zon stonden of onvoldoende drinkwater hadden. In zeven van de vijftien gevallen bleken de dieren inderdaad beter verzorgd te kunnen worden, maar de politie heeft nog geen proces verbalen hoeven opmaken. Als dieren geen schaduwplek hebben of andere beschutting tegen de zon, dan krijgt de eigenaar een waarschuwing en de verordening daarvoor te zorgen. Als een dier in deze hitte niet over voldoende drinkwater kan beschikken, dan maakt de politie onmiddellijk pro ces-verbaal op tegen de eigenaar wegens dierenkwelling. Wandeltochten door een uniek stukje Nederland Wandelen in de Peel met Jan de Turfsteker als gids. Een boeiende ontdekkingstocht door een wonderschoon stuk je Nederland. Het kan iedere woensdagmiddag, tot en met 17 september. Druk was het de voorbije weken, mede door de tropische hitte, niet. Maar nu de temperatuur zakt en de Peel op haar mooist is, rekent Jan de Turfsteker op meer interesse voor zijn wandel tochten. Hij is de laatste turfsteker in West-Europa. En daar is Jan de Turfsteker - een geuzennaam die hij koestert - trots op. "Ik ben de enige die nog turf mag steken in dé Peel. Het is beschermd natuur gebied, turfsteken mag niet meer. Alleen ik heb nog een vergunning gekregen." En turfsteken doet hij, naast tochten organiseren, nog iedere dag. Tachtig jaar is Jan de Turfsteker uit Deurne. "Maar mensen schatten mij soms op veertig. Ik ben nog vitaal en voel me jong." Iedere woensdag in het zomer seizoen is het mogelijk om met Jan de Turfsteker de Peel in te trekken. Een unieke kans om dit bijzondere gebied, bekend door de boeken van Toon Kortooms, te leren kennen. Onderweg trakteert Jan de Turfsteker op boeiende verhalen en geeft hij een demon stratie turfsteken in het peelge- bied De Bult. "De tocht is enkele kilometers lang. De gasten bepa len zelf hoe lang de wandeling duurt. Zijn ze nieuwsgierig en stellen ze veel vragen, dan duurt de tocht langer dan bij een groep die alleen maar wandelt en niet veel wil weten. Mensen stellen vragen, ik geef antwoorden. En ik vertel natuurlijk veel. Ik ben opge groeid in de Peel, ik woon al tach tig jaar in Deurne. Ik ken de Peel als mijn broekzak." GENOT Het liep de voorbije weken niet storm. Dat verbaast Jan de Turf steker niet. "Het is warm geweest. Mensen liggen liever aan het zwembad dan dat ze door de Peel wandelen, hoewel dat bij tropi sche temperaturen best kan. En er is zoveel te doen. Mensen kunnen uit zoveel kiezen. Ik hoop dat de komende weken de belangstelling groeit. Zeker nu de Peel op haar mooist is. Het is een genot om nu door de Peel te wandelen." De wandeltocht begint i&Jere woensdagmiddag om 13-00 uur bij de Kraayenhut en duurt tot ongeveer 16.30 uur. De Kraayen hut is vanuit Venray als volgt te vinden: richting Deurne, rotonde bij Ysselsteyn rechtdoor. Direct na de tweede bushalte (na bord snelheidscontrole) onverharde wreg rechts (Kraayenhut). Deze weg volgen tot de struiken. Daar staat Jan de Turfsteker te wach ten. De unieke ontdekkingstocht kost voor volwassenen drie euro en voor kinderen tot 12 jaar een euro. Groepen op afspraak kan via VW/ANWB Venray. Een groepstocht kost 62 euro. De paden zijn goed te bewandelen.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5