Pietersen xposeert in Odapark Kunst Cultuur De teloorgang van een monument VENRODS IKruudwis maken let verhaal van -^Martin v.d. Heuvel Ppf"'-. V k.Q VI Proef de streek in Venray De Verborgen Glimlach MAAK een mooie VAKANTIETEKENING en maak kans op Geen klecirboek/ Inbraak in Overloon Petran of Djezly Omroep Venray PEEL EN MAAS Wil jij 4tztt,<ïm tr> 4e iMrirt testten Niets! PEEL EN MAAS Jambo Afrika Een tennisarm is er debet aan dat E. Pietersen (Arnhem) oftewel Piet op zijn expo in het Odapark mets nieuws kan laten zien. Anders maak ik altijd bij elke expo een nieuw groot werk. Nu is iel teren op oud werk." Daardoor is Piet in Venray terug met twee •erken, die eerder - zo'n tien jaar geleden - in het Odapark te zien waren. Zo heeft St. Oda's Fetisch, gemaakt voor Geheimen 93, weer een plek in de beeldentuin gekregen. Terug is ook Little Red Bastard, die tijdens Illusies 95 al in de parkbomen hing. Het hondje met enorm bot is helemaal uit Groningen gekomen, tijdelijk afgestaan door het Groninger museum. Dat geldt ook voor Oppression, een uit eikenhout gekapt gezicht, onder- of verdrukt door een voet. "Serieuze kunst wil bij mij niet zo. Er moet een laagje onder zitten, het moet altijd een beetje leuk zijn. Beelden met een ironische, komische of tragikomische inslag", vertelt Pietersen. Geboren (1962) en getogen in Den Haag maar via de Kunstacademie in In de traditie van Veldeke Ven- i ray wordt op vrijdag 15 augustus aandacht gegeven aan opmaak en zegening van de kruudwis. Naar goed gebruik worden de kruud- wisse bij het kerkelijk feest van Maria Hemelvaart gecreëerd en gezegend. Op die vrijdag worden de kruudwisse door een werk groep uit Veldeke samengesteld; de fam. Claessens. Servatiusweg 6. verleent alle gastvrijheid, ruim te en diverse materialen bij het maken van de kruudwisse. Na de ipmaak ervan worden de kruud- 'isse naar de Grote Kerk jebracht voor de zegening. :ken J. Coenen zal in de avond lis van 1915 uur iets vertellen rer de kruudwis en deze vervol gens zegenen. Het bestuur van Teldeke zou het aardig vinden [wanneer belangstellenden zelf ■en kruudwis maken en deze in Ie avonddienst bij het altaar leg gen voor de zegening. Een kruud wis omvat de volgende ingrediën ten: rogge, haver, gerst, weit; een blad van kool, biet; alsemkruid, saliekruid; wortel; boerenworm- kruid, duizendblad (hazegaerf), appel, peer. Het boeket wordt omwonden met touw. Na zege ning werden in het verleden delen van de kruudwis aan het vee gegeven om ziektes te voor komen. Appel en peer werden door de mensen geconsumeerd; Thee, gemaakt van alsemkruid, diende om het bloed te zuiveren. De hazegaerf werd verbrand, de as ervan diende bij onweer om blikseminslag te voorkomen. Van uit deze mooie traditie heeft Vel- deke-Venray zijn eigen tijdschrift Hazegaerf genoemd naar een van de onderdelen van de kruudwis. De inzegening is op vrijdag 15 augustus om 19-15 uur in de Pet- rus'Bandenkerk Venrav. vc Veldeke Venray presenteert Een Limburger die nooit een Hol lander werd', het verhaal van Mar- v.d. Heuvel. Op dinsdag 19 ^augustus komt Martin v.d. Heuvel naar Venray om in De Witte lloevc zijn verhaal te vertellen, vanaf 20.00 uur. Peter Joseph vd. Heuvel, 1891-1969, was inwoner van Mcrselo. Hij heeft een boek jeschreven over zijn leven op de xderij, over de gebruiken en tradities van deze regio. Over het leven van de mensen op het Noord-Limburgse platteland. Veldeke Venray heeft de zoon van Peter, Martin, gevraagd, om te komen vertellen over zijn vader, over het boek, over de gebruiken gesc boei en tradities zoals die eind 19e en begin 20e eeuw hier in de streek leefden. Martin verluchtigt zijn verhaal met dia's. Naast het ver haal van Martin presenteren zij twee meer ludieke voordrachten: Toos vd. Heuvel en Henny Kop pens maken als twee Venrayse nonnen een muzikale wandeling door Venray. Floor vd. Giesen brengt, op verzoek van veel men sen, enkele Venrayse dialectlied jes ten gehore. De instrumentale begeleiding is in handen van Ad Haans. Wie belangstelling heeft voor deze boeiende Veldeke avond, is van harte welkom op dinsdag 19 augustus om 20.00 uur in De Witte Hoeve in Venray. Onbekenden hebben maandag nacht een inbraak gepleegd in een tankstation aan de Lrenestraat in Overloon. Ze zijn vermoedelijk met een donkere stationwagen tegen de toegangsdeur gereden. Dit is door een getuige gezien. Een kast met daarin diverse rook artikelen is weggenomen. Er staan nog 2 delen op stapel! Deze zijn binnenkort ook verkrijgbaar in boekhandel en warenhuis. Geen kleurboek- Sprookjes diep in het bos (verschijnt in september) ISBN: 90.213.3362.7 Prijs 5,98 Geen kleurboek- Winter en feestdagenboek (verschijnt in oktober) ISBN: 90.213.3415.1 Prijs 5,98 wrfe."- en feeyWcgerfaoek jpEEL EN MAAS Donderdag 14 augustus 2003 - Pagina Beelden van Servaas (1) Stien, Ties, Petran, Twan, Teun, Toeën, Door... (name van Venrodse meense); Djezly, Zjennie, Kimberly, Jinna, Yanoux, Jurre (gebooriename geziën fen Dagblad de Limburger, dezember 2002). Zóas "t huuert: ok ien naamgaeving zit 'n ont wikkeling. Hiërbaove ziede markante verschille ien 't gaeve van name. Waoröp beraöste die ver- schille aegelek? Volges mij zitte 'r ien de boweste reej name. zeg mar ien de tradisionele naamgaeving, driej illemente die ien de medeme reej öntbraeke: "aide" name zien maestal gebowd öp name van heilege; zoeë zal Toeën zienen oeërspröng viende ien "Antonius". Vur alle hcllcghejd wicre daor maestal nog 'n paar heilege an toegevuügd: Antonius, Gerardus, Maria. Waorum wiëre name van heilege gehantieërd ien vroegere jaore? We wieëte, dat dén tied durdrónge was van os katteliek geloeëf. Önget- wiefcld ware r mieër argumente. Zeuj bevur- v beeld dén heilege 't kiend beschutte en beschaer- me óp ziene laevesweg? ien die aide naamgaeving kende vervolges 't ^verschil tusse doeëpnaam en roepnaam: "Antoni us" wier 'Toeën". "aide" name beraöste duk öp d'n naam van de vuralders. "Toeën" het högstwarschicnlek enne grótva- der gehad dén ok Toeën hietle. Ien de metlerne naamgaeving ziede die driej illemente nawweleks of nie hiér terug, 't Zeuj ienteres- sant zien um 's nao te gaon öp groond waorvan alders van 2003 eur kiend ennen naam gaeve... Ik heb daor wat bange vermoedes aover! Ien özzen tied waorien relegiosi- tejt mit name bij de jeugd toch öp 'n legger pitje stöt, kan ik me vur- stelle, dat de ginnerasie van now nie metieën an ennen heilege daenkt bij de naamgaeving van 't pasgebore kiend. Dat de biending mit de aldere gin nerasie ok nie mér terugkumt ien de mederne naamgaeving is te betreu- re. De hiestoric van n femilie kumt ummers zó moj tot uutdrukking ien 't herhale van name. Ien dat hemu- me van name viende de basis van de en tegeliekertied de köntinuïtejt! Wim Baken, Veldeke-Venroj Uut d'n Hazegaerf, nr.35 m femilie terug Kom proeven van de streek op het Schouwburgplein in Venray. In dit 'agrarische dorp' ontdekt u hoe u al het lekkers uit de streek in uw eigen keuken kunt gebrui ken. Een chef-kok laat u bijzondere streekproducten zien en proeven. Wat dacht u van verse meerval, appels, venkel of paddestoelen? Leer ook de kaas, het Livarvar- kensvlees, de blauwbessen en het boerderij-ijs kennen. Er valt zoveel te smullen, u moet er gewoon bij zijn. En u steekt er nog wat van op ook. Want hoe worden al die producten gepro duceerd? Vraag het op het Schouwburgplein. Terwijl u rond scharrelt, spelen uw kinderen op een luchtkussen of in de dieren- hoek. Ook kunnen ze meedoen aan een kleurwedstrijd die op elke basisschool in de omgeving is uitgedeeld. De hoofdprijs is een dagje kijken op de boerderij voor de hele klas. De actiedag Proef de streek is op vrijdag 12 september op het Schouwburgplein in Ven ray. Op zondag 17 augustus gaat het programma Klojo Radio letterlijk de lucht in tussen 19-00 -21.00 uur. De programmamakers Nico Paul maken een vlucht met een luchtballon van Altocumulus Bal- loning. Zorg ervoor dat Nico en Paul je zien vanaf de lucht, en maak kans op een leuke prijs. Nieuwe programmering Dinsdagavond: The Classic Rock Experience wordt 19 00-20.00 uur(i.p.v. 21.00 uur). Donderdagavond: Volksmusik mit swung 19.00 uur) nieuwe naam voor AJs het maar Duits klinkt. Vrijdagavond: Heartbeat FM tus sen 20.00-21.00 uur. Venrayse Top 10 tussen 21.00-22.00 uur. Zaterdagavond: Stars on 45 tussen 18.00-19.00 uur (nieuw program ma). Alternative Pop tussen 19.00- 20.00. een abonnement waard Geen kleurboek is een b|/zonder boek voor kinderen (vanaf 6 jaar), geschreven door Dorine de Vos. Dit boek stimuleert kinderen om niet binnen de strakke l[jnen te kleuren, maar juist om grenze loos te tekenen en hun fantasie te gebruiken. Een kans voor ieder kind om de artiest in zichzelf te ontdekken.' Zo doe je mee! Arnhem blijven hangen in de kraakscène. Fraai voorbeeld van zijn kunst met een knipoog - "de B-kant van de gevestigde cultuur" - is Mama's Juicebar. In de trant van een knikengel zorgt de inworp van een muntstuk ervoor dat uit vrouwentepels een drankje spuit. "Op feestjes bijvoorbeeld wijn." Pietersen maakt ook dank baar gebruik van verhalen, legen des en symbolen. Het Oda-verhaal over blindheid resulteerde in een oog met vleugels. In The divine relic is een relikwieschrijn opge borgen in een (gouden) voet. Knip de kleurplaat uit (of maak een kopie, dat tekent fijner). Als de tekening af is, zet je je naam, je leeftijd en je adres op de ach terkant. Stuur de tekening uiterlijk 5 september 2003 naar: Tirion Uitgevers, Tekenwedstrijd Geen kleurboek. Postbus 309, 3740 AH Baarn. De winnaars krijgen hun prijs thuis gestuurd. Over de uitslag is geen correspondentie mogelijk. En dit zijn de prijzen: I Ox Geen kleurboek ISBN: 90.213.3283.3 t.w.v. 5,98 15x Geen kleurboek- Cadeauboek ISBN: 90.213.3329.5 t.w.v, 3,98 15x Geen Ik ben jarig ISBN: 90.213.3328.7 t.w.v. 3,98 Langs het Spaanse gedeelte van de pelgrimsroute naar Santiago de Compostela hakte hij neo-heiden- se symbolen in zestien stenen, op dagafstand van elkaar. Het werk van E. Pietersen is nog te zien tot zondag 7 septem ber. Tevens vindt u in het Thee huis schilderijen van de kunstena res Elka Oudenampsen (Arnhem). Openingstijden van het Odapark zijn dinsdag t/m zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Voor meer informa tie kunt u bellen met ons: 0478- 513690. Merseloseweg 117 te Venray. De oude psychiatrische inrich tingen van ons land vormen een belangrijk cultureel erfgoed. Zowel vanwege de eigen histori sche en maatschappelijke beteke nis, alsook vanwege de monu mentale en bijzondere architectuur. In de gebouwen en de architectonische vormgeving weerspiegelt zich de houding van onze maatschappij ten opzichte van de psychiatrische patiënt. De psychiatrie is thans aangekomen op een keerpunt in haar geschie denis. De traditionele inrichtings- psychiatrie heeft afgedaan en de grote massale instituten van wel eer worden ingekrompen of hele maal gesloten. Zoals bijvoorbeeld Sint Anna waarvan binnenkort de poort voorgoed op slot gaat. Ook op de andere Venrayse inrichting, Sint Servatius, zijn de veranderin gen groot en ingrijpend. Van het oorspronkelijke gesticht is nog maar weinig over. Van de twintig gebouwen, die begin vorige eeuw werden gebouwd, resteren er nog slechts zeven. Niet gehinderd door overheid of monumenten zorg werd de slopershamer ijverig gehanteerd. Veel monumentale waarde ging daarmee voorgoed verloren en het lijkt wel alsof men met dit slopen ook de sporen van het verleden heeft willen uitwis sen. De oude gebouwen vertellen ons de geschiedenis van weleer. In een serie artikelen blikt Twan Wat gebeurt er als U niet adverteert Op vrijdag 22 augustus houdt Jambo (hallo) Afrika een dansw- orkshop met live muziek bij De Schakel, Kapelweg 4 in Leunen. Docente Mirjam Koenen is vele malen naar verschillende landen in West Afrika geweest en combi neert de stijlen die zij daar geleerd heeft op geheel eigen wijze. Alf red Kossilaté, chef d'orchestre van de Voodoo Brass band, bege leidt haar op de bekende djembé én met waterdrums. De works hop is van 19-30 tot 21.30, en het belooft een dynamisch geheel te worden waar ook bij gezongen wordt. De prijs is 12,50, voor informatie of opgave kan men tot 22 augustus bellen met het vol gende nummer: 024-3541161. van Els terug in de bouwgeschie denis van de inrichting onder de naam 'Beelden van Servaas'. Het is tevens een schets van de teloor gang van een monument. GESLOTEN GESTICHT Toen de Broeders van Liefde uit het Belgische Gent begin vorige eeuw begonnen met de bouw van een krankzinnigengesticht voor mannen, keken de Venrayse dorpelingen met verbazing toe hoe daar, aan de oostkant van het dorp in het Venrayse veld, in korte tijd het ene grote gebouw na het andere uit de grond ver rees. Ze deden denken aan Itali aanse palazzi, rijk en voornaam. Het voorfront van het gesticht werd gevormd door het hoofdge bouw temidden van vier statige en rijk gedecoreerde gebouwen. Ze straalden aanzien en gezag uit, weldaad en welvaart. Van deze gebouwen heeft alleen paviljoen G de storm van de sloperij overleefd. Het mooie gebouw, met zijn kenmerkende barokke torentjes, werd vrij recent tot rijksmonument ver klaard. In totaal omvatte het gesticht twintig losstaande gebou wen: het hoofdgebouw met de kapel, de centrale keuken met de refters voor de broeders en de verplegers, elf woonpaviljoenen voor de patiënten, het ziekenhuis voor opname en ziekenverpleging en tenslotte zes bijgebouwen waaronder de boerderij, de werk plaatsen en de watertoren. Alle gebouwen waren strikt symme trisch gerangschikt, wat in fysieke zin de doelstelling van het oude gesticht duidelijk onderstreepte, namelijk scheppen van orde en structuur, overzicht en veiligheid. Toezicht en bewaking waren in het oude krankzinnigengesticht de sleutelwoorden en de inrich ting kenmerkte zich vooral door haar geslotenheid en isolement. Bezoekers werden niet zonder meer toegelaten en in de vergade ring van maart 1908 bepaalde het bestuur: "de waschvrouw en Het hoofdgebouiv van St. Ser vaas. andere vreemdelingen die voor zaken naar het klooster komen, zullen niet verder worden toege laten, dan tot aan de poort van het gesticht" Twan van Els boekrecensie in Peel en Maas De Verborgen Glimlach is het nieuwste boek van Nicci French. Achter de naam Nicci French gaat het Britse echt paar Nicci Gerard en Sean French schuil. Dit wereldbe roemde duo schreef eerder zes bestsellers en twee korte ver halen met opvallende literaire kwaliteiten, heuse pagetur ners met een strakke plot en boeiende karakters. Als Miranda van haar werk thuiskomt treft ze haar nieuwe liefde Brendan lezend in haar dag boek aan op de bank. Ze is woest, ze verbreekt de relatie en zet hem de deur uit. Maar Brendan uit haar leven bannen lijkt makkelijker gezegd dan gedaan. Twee weken later spreekt Miranda haar zusje Kerry, die er fantastisch uitziet en verliefd blijkt te zijn. Er is een nieuwe man in haar leven, hij heet Brendan... Dus Brendan is terug, vol wraak. Maar waarom? En wat wil hij van Miranda? Wat als een onge makkelijke situatie begint, wordt al snel een kwelling- uiteindelijk zelfs nog angstaanjagender dan haar ergste nachtmerrie.... De Verborgen Glimlach, een verhaal over onbeantwoorde lief de, obsessie en wraak, is de adem benemende triller van Nicci Fren ch. Dit boek is ook te koop in boek handel Van den Munckhof in Ven ray. Prijs: 18.90 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15