Vlinderweken in de natuurlijkste zoo van Nederland Handgemaakte sieraden van kralen en klei 'Zij pikken wij niet' het. Waterpeil in Maas extreem laag De Broekberg Feestweekend Merlin 'Bijbel in beeld' in Tienray PEEL EN MAAS Donderdag 31 juli 2003 - Pagina Peel en Maas en Zoo Pare Overloon geven vrijkaartjes weg i Op zoek naar een leuk dagje uit in de vakantieperiode? Dan biedt Nieuwsblad Peel en Maas, in nauwe samenwer- king met Zoo Pare Overloon, I haar jonge lezers door middel van een leuke kleurplatenac- tie een unieke gelegenheid I om vrijkaartjes te winnen voor de natuurlijkste zoo van Nederland. In Overloon ligt, zoals u wellicht wel weet, namelijk een verrassend natuurlijk dierenpark met een botanische tuin. De bezoeker beleeft een span nende zwerftocht langs vele I bijzondere dier- en planten- soorten. I De Maidan staat voor Azië. Het is een heuvelachtige en grazige j vallei met waterpartijen. De vele dieren die in de vallei verblijven, j voelen zich helemaal thuis en j bewegen zich vrij tussen de I bezoekers. Zo kan het gebeuren 1 dat u een onverwachte ontmoe- i ting heeft met een antilope of een zwarte ooievaar! J Kleine panda's klimmen lenig j van tak naar tak of liggen lekker te slapen in het zonnetje. Pelika- I nen zwemmen in hun meer op i de Aziatische vlakte. Gibbons I slingeren behendig door de bomen, terwijl ze de bezoekers toeroepen. In de vele, natuurlijk I aangelegde gebieden leven ooie- vaars, otters, baardapen en axis- herten in grote families bij elkaar, j In Zoo Pare Overloon ziet u naast bekende dieren, zoals was- I beren, papegaaien en lama's ook I veel onbekende en zeldzame soorten. Heeft u wel eens een I palmgier gezien? En wat dacht u van binturongs, zwart-witte 1 vari's, sikaherten en dwergnijl- paaardjes? De dieren in Zoo Pare Over loon hebben de ruimte en dat i laten ze u weten ook. Regelmatig worden er jongen geboren in het dierenpark, zoals wallabies, vos- j Steeds meer vraag naar en interesse in hobby van Claudia de Koster Claudia de Koster: "Sieraden maken is een hobby" Voor haar begon het als een vrijblijvende hobby. Handge maakte sieraden maken. Tot dat kennissen en vrienden dat ontdekten, verzoeken indien den en sieraden begonnen te kopen. Toen moest Claudia de Koster uit Geysteren serieuzer aan de slag met haar handge maakte sieraden. Zeker toen keramiste en dorpsgenote Mieke van Uden aan de bel trok en haar voorstelde om ook uit keramiek sieraden te maken. Claudia de Koster exposeert nu, geeft demon straties en vervaardigt sie raden van kralen en klei. Zelf sieraden maken. Sinds de zomer van vorig jaar experimen teert Claudia de Koster met hand gemaakte sieraden. Haar pogin gen bleven niet onopgemerkt. Familie zag het, vrienden en ken nissen toonden interesse. En toen begon het balletje te rollen. "Ik kreeg vragen. Of mijn sieraden te koop waren? Of ik een bepaald soort sieraad zou kunnen maken? Of ik het anderen kon leren? Er kwamen steeds meer vragen. Ik kreeg het idee om op een kerst markt in Wanssum te exposeren. Dat heb ik gedaan en naar aanlei ding daarvan vroeg keramiste Mieke van Uden of ik geen sie raden van klei wilde vervaardi gen. Dat wilde ik wel, temeer omdat ik vroeger een pottenbak kerscursus heb gevolgd. Ik had affiniteit met klei. Op de kerst markt kreeg ik énorm veel reac ties. Ik heb voor en na de markt dagen en nachten gewerkt om de sieraden tijdig klaar te hebben. Enerzijds om genoeg voorraad te hebben, anderzijds om aan de vraag naar speciaal aangevraagde en bestelde sieraden te kunnen voldoen." party Avonden Eind mei hield Claudia de Kos ter een inloopavond bij haar thuis. Om geïnteresseerden ken nis te laten maken met haar hobby. Opnieuw was de interesse groot. "Ik maak sieraden van kra len en klei. In mijn eigen atelier. Nee, ik pak het niet commercieel aan. Het was, is en blijft een hobby. Ik werk als verpleegkundi ge in het ziekenhuis, dat is mijn werk. In de vrije uren vervaardig ik sieraden. Het geld dat ik daar mee verdien, investeer ik weer in mijn hobby." Duur zijn de handgemaakte sie raden niet. "De prijs varieert van 10 euro tot 30 euro. Dat is betaal baar. Een bewuste keuze. Ik wil dat iedereen mijn sieraden moet kunnen kopen. Een handgemaakt sieraad is een origineel cadeau, de kosten mogen geen drempel zijn. En nogmaals, ik werk niet com mercieel. Sieraden maken is een hobby." In trek zijn de zogeheten party avonden. Groepen die een sfeer volle demonstratie willen. Claudia de Koster geeft regelmatig demonstraties. "Laat ik zien welke sieraden ik heb gemaakt, wat er te koop is, hoe ik werk en vraag ik of er speciale wensen zijn." Workshops geeft ze niet. "Dat is arbeidsintensief. En bovendien wil ik mijn wijze .van werken voor mezelf houden. Iedereen mag zien welke sieraden ik maak, maar ik heb geen behoefte om mijn kennis en ervaring te delen. Mis schien later wel, maar nu niet." Claudia de Koster exposeert 7 september in Lobith. Wie kennis wil maken met de handgemaakte sieraden, kan vrijblijvend een kijk je nemen bij De Koster. Bezoek alleen na telefonische afspraak: 0478-532970. Het zwembad De Broekberg in Wanssum wordt dit jaar openge steld gedurende de schoolvakan tieperiode, bij goed weer, dage lijks van 13-00 uur tot 18.00 uur. De gemeente Meerlo-Wanssum vraagt hiervoor nog enkele vrij willigers die naast de professione le kracht zullen zorgen voor het innen van de entreegelden en het mede toezicht houden. De beschikbaarheid van vrijwilligers is een voorwaarde om het zwem bad open te kunnen stellen. Heeft u vragen en/of interesse, neem dan contact op met mevrouw I. de Schipper, tel. 699226. Na een geslaagd reünie weekend knalt Merlin er een tweede groots opgezet fees tweekend tegenaan om het veertigjarig jubileum nog maals te vieren. Vrijdag 8 augustus staat er een film avond op het programma met voor de jongste bezoekers 'Harry Potter'. Natuurlijk mag op deze avond de soosklassie- ker 'Life of Brain' niet ontbre ken en afsluitend is 'Jackass, the movie' te zien. De film avond begint om 18.30 uur. Zaterdag 9 augustus staat de uit Eindhoven afkomstige band Mid- night-Run op de bühne. Een stu denten 'poprock cover feest band', want de muzikanten timmeren al sinds de gehele jaren 70 aan de weg. Ze spelen pop- en rockcovers uit de jaren 80 en 90. Aanvang: 20.00 uur.. Ook op sportief gebied is Mer lin actief. Op zondag 10 augustus wordt namelijk 'de grote Merlin stuntpoging' ondernomen, waar aan zoals altijd een goed doel is verbonden. Dit jaar wil Merlin zoveel mogelijk geld bijeen sprok kelen voor Jeugdvereniging Doema Meerlo. Afsluiter van het feestweekend is de beroemde Merlin-barbecue. Autocontrole in Tienray en Wanssum De politie Horst heeft in de week van 21 juli tot en met 25 juli tijdens controles in het kader van het project 'Zij pik ken het, wij niet' geconstateerd dat bij ongeveer de helft van de gecontroleerde auto's nog buit in het zicht lag. In die week inspecteerde de politie de inhoud van ruim 380 auto's op verschillende locaties in het verzorgingsgebied van de basis eenheid Horst De politie Horst controleerde de afgelopen week in totaal 388 auto's in Broekhuizen, Broekhuizenvorst, Hegelsom, Tienray en Wanssum. Tijdens de controles bleek dat ongeveer 50% van de auto's in orde was: er zat geen autoradio meer in en er waren geen waardevolle spul len in het zicht achtergelaten. De politie constateerde bij 189 auto's onregelmatigheden. Bij 116 hier van bleek de autoradio te zijn ach tergelaten. De politie adviseert bur gers in het kader van preventie bij het verlaten van de auto altijd de autoradio of in het frontje uit het voertuig te nemen. Hierdoor wordt de kans op slachtofferschap aan zienlijk beperkt. In de nacht van donderdag op vrijdag heeft de politie een gemengde controle gehouden met de douane. Hierbij werden de dor pen Broekhuizen en Broekhuizen- vorst op drie wegen, de Ooijense- weg, de Swolgenseweg en de Lottumseweg, voor enkele uren afgezet. Alle inkomende bestuur ders werden gecontroleerd. Rond 00.30 uur wilde de douane op de Grubbenvorsterweg in Lottum een auto controleren, waarvan de bestuurder het stopteken negeer de. Op de Baron van Aerdtlaan stopte hij, waarna hij uitstapte en wegrende. Er werd nader onder zoek ingesteld, maar de man wist te ontkomen. De auto, die niet meer verzekerd bleek te zijn, is in beslag genomen. De eigenaar heeft zich nog niet bij de politie gemeld. Tijdens het afslepen van de auto hoorde de politie een autoalam afgaan. Toen ze poolshoogte ginj nemen bleek dat een autobezitter iets uit zijn auto wilde halen, waat A bij per ongeluk het alarm afging. I speciale flyej Het project 'Zij pikken het, vrij niet' is begin juli gestart om eet einde te maken aan het stijgend aantal auto-inbraken. De politie w3 dit doen door enerzijds de dader* aan te pakken met gerichte actiesj anderzijds door te werken aan hel voorkomen van auto-inbraken, mei name door een beroep te doen op de eigen verantwoordelijkheid vat de burger. Sinds 12 juli voorziet dt politie de gecontroleerde auto's van een speciale flyer waarmee zc aandacht vraagt voor het project en een beroep doet op de burger om zorg te dragen voor hun en andermans eigendommen maai vooral om alert te reageren op ver dachte situaties. Daarnaast wordt erop aangegeven of de auto in orde was of wat er beter had gekund. Zonaanbidders vinden het prachtig. Tropische temperatu ren, nauwelijks een zuchtje wind en slechts een enkele regenbui die het zomerse tafe reel verpest. De extreme droog te van de laatste weken kent echter ook zijn schaduwzijden. Zo staat het waterpeil in de Maas extreem laag. Rijkswaters taat moet daarom het binnenko mende Maaswater verdelen en naar kanalen leiden zodat scheepvaart mogelijk blijft. Boten die in de afgelopen week een sluis zijn ingevaren, moeten soms heel lang wachten voordat zij hun weg kunnen voortzetten. Voor dat een sluis in werking treedt, moet die helemaal vol liggen met schepen. Dat is dan ook een van de waterbesparende maatregelen die Rijkswaterstaat heeft genomen om de extreem lage waterstand het hoofd te kunnen bieden. Het is erg droog in de afgelopen weken, tro pisch warm en daardoor is er wei nig water. Water dat gebruikt wordt om de sluis te vullen, wordt meteen opnieuw opgepompt om herge bruikt te worden. Op die manier probeert Rijkswaterstaat Limburg heel zuinig te zijn met water. Er is op dit moment nog wel genoeg water voor de scheepvaart omdat het water dat uit de Ardennen komt de kanalen wordt ingeleid. De lage waterstand bemoeilijkt het varen van boten en volgens Rijkswaters taat is het laag water zelfs gevaarlijk voor de volksgezondheid. Eenden- sterfte door botulisme en ook blauwalg is in de afgelopen week al voorgekomen. De gezondheid van mensen, die van nature het water opzoeken om te zwemmen, te varen of een andere manier te recreëren, kan door de gevolgen van de lage waterstand zelfs in gevaar komen. Rijkswaterstaat advi seert mensen die in de Maas hebben gezwommen dan ook om goed te douchen. Plaatselijk wordt zelfs overwogen om, afhankelijk van de weersontwikkeling deze week, zwemverboden af te kondigen. Het Zuiveringschap Limburg volgt de ontwikkelingen ook op de voet en vraagt de zwemliefhebbers en vakantiegangers vooral heel voor zichtig te zijn met zwemmen in de Maas en andere wateren. Rijkswa terstaat luidt nog niet de noodklok, maar noodscenario's worden ook niet uitgesloten. Zo kan het zijn dat de scheepvaart beperkt mag varen of in het ergste geval zelfs stil komt te liggen. Ook is het mogelijk dat energiecentrales stil komen te lig gen omdat ze geen koelwater meer kunnen gebruiken. Verder kunnen ook fabrieken problemen krijgen. In het kader van het Limburgs Bijbeljaar wordt in Tienray een tentoonstelling met een dertigtal kleurenetsen gehouden in hel Parochiecentrum de Winkel (ach ter de kerk). De tentoonstelling is geopend op zaterdag 10 en 16 augustus van 14.00 uur t/m 16.30 uur en na de heilige mis van 18.00 uur een half uur, op zondag 11 augustus van 14.00 uur t/m 16.30: uur en op vrijdag 15 augustus van 14.00 uur t/m 16.30 uur en van 19.30-20.00 uur en na de heilige mis met lichtprocessie nog een half uurtje. Op zondag 17 augustus van 14.00 uur t/m 15.00 uur en na het Marialof met Sacramentspro-1 cessie t/m 17.00 uur Houdt u van kunst? Of wilt u wel eens zien hoe een kunstenaar met bepaalde bijbelverhalen is omgegaan? Stap dan over de drem pel en bezoek deze tentoonstel ling. De toegang is gratis.. De etsen zijn trouwens ook te koop. Net als een kaartenserie van de etsen. dere insecten. De Vlindervallei is beplant met vlinderstruiken. Deze mooie, bloemrijke planten trekken met hun geur en nectar vlinders aan. Daardoor fladderen hier in de zomer vele kleurrijke, inheemse vlinders, die in Nederland in hun bestaan bedreigd worden. KIDS KINGDOM In Kids Kingdom verblijven de bij de kinderen populaire dieren, zoals aapjes, stokpaardjes, wasbe ren, neusberen, prairiehondjes en gieren. Op avontuur door het koninkrijk ontmoeten de kinde ren van heel dichtbij wallabies, nandoes en Siberische wezels. Tijdens de voederronde door dit gebied worden bij de verschillen de dieren, zoals de ringstaartma- ki's, heel veel wetenswaardighe den verteld. De kinderen kunnen ravotten in de speeltuin, geitjes knuffelen in de kinderboerderij of een spannende speurtocht maken, zoals: de potentocht, staarten- tocht, natuurtocht en de avontu rentocht. VLINDERWEKEN het gaat? Met behulp van de vlin- derzoekkaart kan iedereen de vlinders bij de goede naam noe men. Naast de vele speciale vlin deractiviteiten is er nog veel meer te beleven in Zoo Pare Overloon. De theater 'dieren' geven dagelijks een spetterende illusieshow, in de poppenkast beleven de 'dieren' spannende avonturen, de kinderen kunnen zich laten schminken als hun lie velingsdier, van ballonnen wor den allerlei dierfiguren geknoopt, op dinsdag, donder dag en zondag presenteert de val kenier zijn educatieve roofvogel- demonstraties efi de Beestenboelkar staat dagelijks in het park, hier krijgt u een nieuwe kijk op de dierenwereld. Ope ningstijden: mei tot en met augustus van 9 30 tot 18.00 uur, september tot en met april van 10.00 tot 17.00 uur. Entreeprij zen: volwassenen 11 euro, kinde ren 3 tot en met 11 jaar 9 ei De redactie van Peel en heeft samen met Zoo Pare loon een kleurplatenactie touw gezet. Lever deze plaat voor vrijdag 15 en maak kans op een voor de natuurlijkste zoo Nederland! De kleurplaat ki voorzien van naam, leeftijd, en telefoonnummer, bij boekhandel Van den hof, Grotestraat 68 in Ver mangoesten, Indische antilopen, tahrs, mara's en allerlei soorten dwergaapjes. Zoo Pare Overloon werkt samen met andere dierentuinen aan fokprogramma's om bedreig de diersoorten voor uitsterven te behoeden. In Zoo Pare Overloon leven heel wat bedreigde diersoorten die in zo'n speciaal fokprogram- ma geplaatst zijn. De kleine pan da's, beermaners, Vietnamese sikaherten, gibbons, ringstaart- maki's, witgezichtoeistities en wandoeroes zijn hier enkele beelden van BOTANISCHE TUIN De Botanische Tuin D'n Hof is in 1986 aangelegd en is nu onder deel van Zoo Pare Overloon. In een parkachtige omgeving bevin den zich onder andere een rodo dendronvallei, kruidentuin, pine- tum, lelietuin en kassen met een grote acacia- en cactuscollectie. In de bijenstal kunt u bijen van haal dichtbij bekijken en alles te weten komen over deze bijzon- Distelvlinders, atalanta's, gehakkelde aurelia's, citroen vlinders, koolwitjes, dagpauw ogen, landkaartjes: ze zijn alle maal te bewonderen in de vlindervallei van Zoo Pare Over loon. De paarse en witte vlinders truiken bloeien volop en trekken al deze bijzondere Nederlandse vlinders aan. Tot en met 17 augustus staat Zoo Pare Overloon geheel in het teken van de vlin ders. Er worden leuke activitei ten georganiseerd met als thema: Vlinders. Tijdens de vlindermaand kun nen de kinderen deelnemen aan een speciale vlinderspeurtocht waarin ze alles te weten komen over het leven van vlinders, wat het verschil is tussen dag- en nachtvlinders en nog veel meer. In de Botanische Tuin vertelt een wel hele grote 'vlinder' interes sante, bijzondere en spannende vlinderverhalen. De schminkmeiden van Zoo Pare Overloon kunnen ieder kind omtoveren tot vlinder. Daarnaast kan iedereen op de foto als Ica- rusblauwtje, een vlindersoort. In de vlindervallei fladderen heel veel vlinders rond. Nieuws gierig om welke vlindersoorten

Peel en Maas | 2003 | | pagina 10