Première van St. Goarlied bij kapel 'Nieuwsgierig neuzen' in Blitterswijck Meerlo-Wanssum Leidde Essent gemeente om de tuin? Peuters 'op vakantie' "Uitspraak RvS goed nieuws €18, oo Broekberg open Service rubriek Containers wisselen 8 PEEL EN MAAS Donderdag 23 januari 2003 - Pagina 9 Begeleiding door fanfare Eendracht Meerlo De jaarlijkse St. Goarproces- sie en openluchtmis bij de gelijknamige Sint Goarkapel in een bossage tussen Wans- sum en Meerlo beleefde vorige week een première. Het wel licht naar schatting honderd jaar oude St. Goarlied werd namelijk voor het eerst bege leid door de klanken van fan fare Eendracht van Meerlo. Vroeger werd dit lied uitslui tend in de Meerlose Joannes •ede Doperkerk gezongen door het kerkkoor en begeleid door de organist. Omdat er in de open lucht natuurlijk geen orgel is werd het idee geboren om de fanfare het lied muzi- t kaal te laten begeleiden. j Maar het lied was nooit eerder voor fanfaremuziek gearrangeerd. II; De fanfare klopte bij musicus Frans Poels in Meerlo aan met de vraag de muziek te schrijven voor dit typisch Meerlose liedje. Probleem was dat niemand eigenlijk precies wist hoe de melodie was. Frans stapte naar zijn 90-jarige tante Cor van Neer ven in verpleeghuis Elzenhorst in Horst. Zij zong lot verrassing van Frans het liedje nog uit haar blote hoofd en op de juiste traditionele melodie. De musicus noteerde een en ander en ging aan de slag. Zondagmorgen tijdens de druk bezochte openluchtmis bij de St. Goarkapel was de première onder leiding van dirigent Hans Bruels. Elke rechtgeaarde Meerlonaar was onder de indruk en omdat het kerkbestuur de tekst van het lied had uitgedeeld, zong iedereen uit Het oude St. Goarlied werd vorige week voor het eerst begeleid door de klanken van de Meerlose fanfare Eendracht volle borst mee. TRADITIE De traditie dat de Meerlose parochie op de eerste zondag van juli in processie naar het kapelle tje trekt is al heel oud. Meerlo is de enige plaats in ons land waar St. Goar een kapel heeft en wordt vereerd. Hij is patroon van her bergiers, pottenbakkers, schip pers. steen fabriekwerkers en wijnbouwers. Op 6 juli is de feestdag van deze heilige. Deze dag wordt in Meerlo ook wel Sint Gewierkermis genoemd. De kapel is vroeger gebouwd door een van de heren van Meerlo als geschenk aan zijn vrouw die deze heilige vaak aan sprak. Sint Goar was een Franse monnik die zijn leven leidde rond 575 na Christus langs de Rijn, tegenover de Lorely waar nu de plaats Sankt Goar am Rhein ligt. Daar schijnt hij in soberheid als groot voorbeeld in een kleine hut te hebben geleefd. Hij was een man die destijds zijn nek al uit stak. Zo beschuldigde hij destijds de bisschop van Trier van seksu ele onzuiverheid en werd hij ver volgens zelf beschuldigd van tove narij. Zijn graf werd een waar bedevaartsoord. Karei de Groote liet een kerk bouwen boven het graf van Sint Goar, waaromheen het toeristenstadje Sankt Goar ontstond. Rommelmarkt Erato al jaren een begrip in de regio Voor de twintigste keer in successie zet Gemengde Zang vereniging Erato uit Blitters wijck een grote rommelmarkt op touw. Op zondag 20 juli Hrunnen belangstellenden op het schoolplein in Blitterswij ck genieten van een ruim en diverse aanbod aan gebruikte spullen. Met de opbrengst van de rom melmarkt wordt de clubkas van de vereniging gespekt. Vorig jaar was de markt een groot succes, vertelt Ria Wilmèr, secretaris van de Blitterswijckse zangvereniging. "Maar we steken als vereniging dan ook erg veel tijd in de organi satie. In de loop der jaren hebben we met onze rommelmarkt een goede naam opgebouwd." En dat is te merken aan het aan tal mensen uit de regio dat trouw de rommelmarkt bezoekt. Maar ook veel vakantiegangers komen jaarlijks even 'nieuwsgierig neu zen' in Blitterswijck. "De kans dat je op de markt iets van je gading zult vinden, is erg groot", meent Wilmer. "En het is Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam- Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld Jr van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) echt geen rommel die we aanbie den, want de spullen worden door ons van te voren nauwkeu rig gesorteerd. Ja, je kunt rustig zeggen dat we al maanden met de organisatie van de rommelmarkt bezig zijn." De spullen worden steevast door de mannen van Erato met een tractor en een aanhangwagen huis-aan-huis opgehaald. Dankzij de steun van de lokale gemeen schap slaagt de vereniging er altijd weer in om een groot en divers aanbod uit te stallen. En dat is ook in 2003 weer uitstekend gelukt. De bezoekers kunnen zon dag terecht bij liefst twintig kra men. Een kleine greep uit het aan bod: meubels, kleding, keukenar tikelen, snuisterijen, elektrische artikelen en speelgoed. "Deze spullen worden tegen Tommei- marktprijzen' verkocht", weet Ria Wilmer. "Daarbij hebben we ook nog een kraam met waardevolle spullen. Dit jaar hebben we bij voorbeeld een speciale rozen boog in de aanbieding, waarop de mensen kunnen bieden." Natuurlijk kunnen de bezoekers niet alleen een kijkje nemen op de markt, ook heeft de zangver eniging gezorgd voor muziek en een natje en een droogje. De ver koop van artikelen begint om 9 30 uur en het plein is toeganke lijk vanaf 9.30 uur. De entree is gratis en iedereen is van harte welkom. Zwembad De Broekberg is tij dens de basisschoolvakantie van zaterdag 19 juli tot en met zondag 31 augustus dagelijks van 13-00 tot 18.00 uur geopend. Toegangsprijzen: Dagkaart t/m 3 jaar: 0,80 euro Dagkaart 4 t/m 10 jaar: 1,30 Dagkaart 11 t/m 14 jaar: 1,50 Dagkaart boven 15 jaar: 1,80 Seizoenkaart t/m 3 jaar: 6,00 Seizoenkaart 4 t/m 10 jaar: 15.30 Seizoenkaart 11 t/m 14 jaar: 16,40 Seizoenkaart boven 15 jaar 16,40 Gezinskaart seizoen: 27,10 Groepskaart per persoon: 0,80 Leidde Essent de gemeente Meerlo-Wanssum om de tuin? Die vraag kan worden gesteld na het lezen van de brief die het college van b en w heeft geschreven aan negen fami lies aan de Hoofdstraat in Meerlo. Deze families lieten weten verbaasd te zijn over het feit dat van de ene op de andere dag een gat werd gesla gen in de historische muur rond de tuin van de ambtswo ning in Meerlo. Achteraf blijkt dat Essent een bouwvergunning heeft gekregen van de gemeente Meerlo-Wans sum voor het maken van dit gat. waarin inmiddels een houten deur is geplaatst. Dc deur staat op drie meter van het einde van de muur. Aan de andere kant van de muur in de tuin van de ambtswo ning staat een gasregelstation, dat onlangs is vervangen. Tot voor kort liepen de mensen van Essent met toestemming van de buren een stukje over hun grond om bij het gasstation te komen. Essent heeft de gemeente echter laten weten dat met buurman Achten geen overeenstemming bereikt zou kunnen worden over dit recht van overpad. Op grond van die informatie verleende de gemeente toen vergunning. Ach teraf blijkt dat Essent niet heeft gereageerd op het voorstel van buurman Achten die geen bezwaar heeft dat de mensen van Essent over hun grond lopen om bij het gasstation te komen.. De toestemming van het college is dus verleend in de veronderstel ling dat er geen overeenstemming was bereikt met de familie Ach ten. Ook het college van b en w laat het er niet bij zitten. In een brief aan de buurt Iaat het college weten binnenkort met Essent contact op te nemen om de gang van zaken rond deze kwestie te bespreken. Overigens geeft het college toe dat de publicatie van de bouwvergunning niet geheel duidelijk is geweest. Circa 130 peuters van 't Kwetternest uit Blitterswijck, Piggelmee uit Meerlo, 't Pas- toërsweike in Swolgen en Ons Speelhof in Wanssum namen vrijdagmorgen fanatiek deel aan een gezamenlijke activiteit van de Stichting Peuterspeel zalen Meerlo-Wanssum in sporthal 't Brugeind in Meerlo. Onder het motto 'Samen op vakantie' genoten de kinderen van sport en spel én van enkele bewegingslessen van gediplo meerd gymleidster Talli Fokke. "Met de lessen wil ik de kinderen spelenderwijs leren bewegen en de zintuigen prikkelen", legt Talli Fokke uit. Fokke werkt op free lance basis voor welzijnsinstelling Synthese. Op verschillende plaat sen in Noord-Limburg verzorgt zij gymnastieklessen voor jong en oud. In de oefeningen voor de peuters werd vooral aandacht besteed aan coördinatie, concen tratie en behendigheid. En dus moesten de kinderen vrijdagmor gen klauteren, springen, bouwen en rennen. In de sporthal en de kleedka mers stonden negen stationnetjes waar tal van activiteiten plaats vonden, zoals voorlezen, poppen spel en kleuren. Ook waren er bij voorbeeld kruiptunnels en konden peuters spelen in een bouw- en ballenhoek en klauteren in een klimhoek. Kabouter Plop was aanwezig om iedereen de weg te wijzen. "De peuterspeelzalen zijn in 2001 samengegaan in een stich ting", zegt coördinator Karin Cus- ters. "Met de activiteit willen we werken aan de binding tussen de peuterspeelzalen. Vandaar dat gekozen is voor het thema 'Samen op vakantie'. Samen omdat alle peuterspeelzalen samen iets orga niseren en op vakantie omdat het bijna vakantie is. En het thema vakantie is herkenbaar voor de peuters." Voorbereidingen betere bescherming hoogwater in volle gang ii De provincie Limburg en het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn verheugd over de uitspraak die de Raad van State heeft gedaan in de 106 beroepszaken tegen het Tracé- besluit Zandmaas/Maasroute en het POL Zandmaas. Beide instanties verwachten niet dat de uitspraak tot problemen leidt voor de uitvoering van de maatregelen en de planning daarvan. Verantwoordelijk gedeputeerde Mat Vestjens: "De voorbereidingen voor een betere bescherming tegen hoogwater zijn in volle gang. De uitspraak van de Raad van State is goed nieuws omdat we nu op volle snelheid door kunnen gaan. Ik heb veel waardering voor het goede voorbereidende werk dat verricht is door de medewerkers van Dc Maaswerken en de provin cie". Staatssecretaris Schultz van Hae- gen van Verkeer en Waterstaat: "De besluiten zijn zorgvuldig voorbe reid. Op een klein aantal onderde len moeten we de volle 100% zorg vuldigheid nog bereiken. Daarmee gaan we nu hard aan de slag. Maar positief is dat we de bescherming tegen hoogwater door het project Zandmaas/Maasroute nu daadwer kelijk in gang kunnen zetten". Het Tracébesluit Zandmaas/ Maasroute en het POL Zandmaas moeten leiden tot een betere hoog waterbescherming en natuuront wikkeling in Noord- en Midden- Limburg en een verbetering van de vaarroute van Maastricht tot Nijme gen/Den Bosch. Met de uitspraak door de Raad van State zijn de besluiten grotendeels in stand gela ten. De onderdelen van de beslui ten die met de uitspraak wel zijn vernietigd, zijn daarmee niet van de baan. In alle gevallen zijn aan passingen van de besluiten moge lijk. Een overzicht van de voornaam ste uitspraken: Kaden in Roer mond, Venlo en Gennep: De geplande aanleg van de kaden in Roermond. Venlo en Gennep kan vrijwel ongewijzigd doorgaan. Voor een klein aantal plaatsen in Roermond en Venlo is het besluit vernietigd, omdat daar in overleg met omwonenden na de besluiten is gekozen voor een andere oplos sing. Deze leidt plaatselijk tot een wijziging van de keuze voor het type kade. Nieuwe besluitvorming én aanleg dienen voor 2006 gereali seerd te zijn. Met de uitspraak van de Raad van State komt de plan ning niet in gevaar. Rivierverruiming en hoogwater geulen: Alle riviervemiimende maatregelen (verbreding en verdie ping), bedoeld om de waterstan den te verlagen, kunnen doorgaan. Dat geldt ook voor de aanleg van de hoogwatergeulen in Lomm en Well-Aijen. Het tracébesluit voorziet in het verhogen van de waterstand bij laagwater in de Noord-Limburgse Maas: de zogenoemde peilopzet. Uitvoering van deze peilopzet is deels goedgekeurd. Voor het stuw- pand Grave (de Maas tussen Sam- beek en Grave) is deze maatregel door de Raad van State vernietigd. Reden daarvoor is dat onvoldoende is onderzocht in hoeverre de pei lopzet leidt tot schade aan infrast ructuur en bebouwing. Hiervoor is aanvullend onderzoek nodig. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Florst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder- dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48. Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08004)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Het is mogelijk containers om te ruilen voor containers met een ander volume. U kunt hiervoor rechtstreeks contact opnemen met het Milieu Informatie Cen trum van Razob, het bedrijf dat in opdracht van de gemeente belast is met o.a. het containerbeheer (telefoon 0800 - 0240028). De (eenmalige) kosten bij omwisseling bedragen 16,30 euro per container. De kosten worden in rekening gebracht bij de eerst volgende halfjaarlijkse diftar-aan- slag. Komt u als nieuwe bewoner in een bestaand pand, dan kunt u binnen drie maanden één keer gratis kiezen voor andere contai ners.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9