Venrays oudste taxibedrijf stopt ermee Windturbines bij Middenpeelweg Centrum Geestelijke Gezondheidszorg in Venray Ondertekening huurdersstatuut Meer hulpvragen via internet Illegale loterij Beregening en PVC Herstructurering Inalfa Metal Meisje verongelukt :RREIN )DEN KEREN KASTSVSTEMEN OP MAAT Dodelijke slachtoffers SaWeCo Waals officieel herbenoemd Mishandeling \Nie\ets 4 PEEL EN MAAS Donderdag 17 juli 2003 - Pagina 5 Drie generaties Van den Beuken 65 jaar een begrip in Venray Nog twee weken en dan houdt Taxicentrale 10.000 op te bestaan. Drie generaties van de familie Van den Beuken dreven 65 jaar het bedrijf dat straks moet wijken voor woningbouw in de Gouden Leeuw. Voor Petra Janssen-van den Beuken is het mooi moment om er een punt ach ter te zetten. Het pand aan de Kempweg, waarin ook een fysiotherapie en een sportschool gehuisvest zijn, is met ingang van 1 augustus 2003 verkocht aan de gemeente. Hier wordt volgend jaar gestart met de eerste fase van nieuwbouwlocatie de Gouden Leeuw. Samen met haar moeder (72) runde zij de Igatste twintig jaar Taxicentrale 10.000. "Ik had misschien nog wel door kunnen gaan. Maar dan had ik op een andere locatie hele maal opnieuw moeten beginnen. Op Keizersveld of zo", zegt Petra Janssen. "Mijn moeder is ook op een leeftijd om er mee te stop pen. We hebben het hele pand verkocht en dit is een goed moment om alles af te sluiten." Van den Beuken is het oudste taxibedrijf uit de gemeente Ven ray. Petra's grootvader 'ik weet zijn voornaam niet want ik noem de hem altijd opa') begon er zo'n 65 jaar geleden mee in Oirlo. Later verhuisde het bedrijf naar de Eikenlaan en daarna naar de Kempweg, schuin tegenover de huidige locatie. Haar vader Toon nam het bedrijf van opa over. Hij begon met één auto en had één chauffeur in dienst. "Rijden met de taxi was in die tijd nog echte luxe", vertelt zij. "En als het zo doorgaat in de taxibranche dan wordt dat weer zo. We hadden in die tijd ook een horecabedrijf, de Calimero-bar aan de Langstraat. Daar heb ik elf jaar gewerkt." Het jaar 1983 betekende een dieptepunt voor het familiebe drijf. Toon van den Beuken over leed op 49-jarige leeftijd en zijn zoon Math, die ook in het bedrijf zat, werd tijdens een taxirit naar Arnhem vermoord. "Mijn vader heeft de verhuizing naar de voor malige wasserij de Peelparel niet meer mogen meemaken. Hij heeft nog wel alle voorbereidingen gedaan." Petra en haar moeder kwamen er toen alleen voor te staan. De Calimero-bar werd verkocht en zij stortte zich volledig op het taxibe drijf. Dat beleefde in de jaren tachtig en negentig gouden jaren. Het nieuwe telefoonnummer 10.000 werd ook de bedrijfsnaam. "We hadden toen meer dan 25 chauffeurs in dienst. Het was echt dag en nacht werken. En zeven dagen in de week. Want we waren ook een soort maatschap pelijk werkers voor het perso neel. Het ging alsmaar door. Want er komt veel meer bij kijken dan alleen maar een chauffeur met een auto. Het bedrijf groeide veel harder dan we verwacht hadden. We werden in die tijd echt geleefd. Ik neem mijn petje af voor mijn moeder hoe zij het al die jaren volgehouden heeft." Taxicentrale 10.000 bracht ook paketten rond en Rank Xerox was een grote afnemer. Toen- de kopieerfirma dit werk weer inbe- steedde kwam er ook een einde aan de topjaren. Langzamerhand werd het was rustiger. Enkele jaren geleden werd het duidelijk dat het taxibedrijf moest wijken voor de bouwplannen in de Gou den Leeuw. "We hebben het bedrijf langzaam afgebouwd. Het personeel was hiervan als eerste op de hoogte. Zodat ze de tijd kre gen om naar een andere werkge ver uit te kijken. Gelukkig hebben ze nu allemaal ander werk gevon den." Door de komst van de Deeltaxi op 1 januari van dit jaar ziet de toekomst voor de taxibranche er minder rooskleurig uit. "Het was de laatste jaren toch al proberen om tegen minimale tarieven nog een boterham te verdienen. Maar tegen die goedkope deeltaxi daar kan geen enkel bedrijf tegenop. Het is zwaar gesubsidieerd en ik vraag me af hoelang dit nog goed gaat. Ik vind het prima dat oude ren en gehandicapten er goed koop mee kunnen reizen. Maar de grootste groep die er gebruik van maakt heeft er eigenlijk geen recht op. Ik ben benieuwd wat er gebeurt als straks de geldkraan wordt dichtgedraaid." De grote fusies zijn de laatste jaren aan Van den Beuken voorbij gegaan. Ook toen het einde naderde heeft het familiebedrijf geen zin gehad om zich nog bij een andere taxifirma aan te slui ten. Voor en na zijn alle klanten van het besluit op de hoogte gebracht. De reizigers kregen geen advies mee naar welk bedrijf ze moeten overstappen. "Want dat moet iedereen zelf weten. We hebben veel reacties gehad. Voor al van de trouwe klanten. Laatst vroeg nog iemand aan mij of een andere taxichauffeur ook de boodschappen mee naar boven zou brengen. Want dat was ze al die jaren van ons gewend geweest." De Venrayse kermis was altijd een van de drukste periodes. Uit gerekend op vrijdag 1 augustus, het begin van de kermis, stopt taxi Van den Beuken ermee. Petra Janssen weet nog niet wat ze hier na gaat doen. Na elf jaar Calimero- bar en twintig jaar het taxibedrijf gerund te hebben is stoppen nu een vreemde gewaarwording. "31 jaar lang heb ik vooral 's avonds en in de weekeinden gewerkt. Het is een deel van mijn leven geworden. Het is niet niks om dit nu op te geven. Maar voorlopig heb ik hier nog wel even werk. Na 1 augustus krijg ik nog de hele nasleep van de bedrijfsbeëindi ging en de boekhouding moet helemaal bijgewerkt worden. Ik ben nog wel een paar maanden bezig om alles netjes af te werken. En daarna zie ik wel weer verder." Deze week tekenden vijf huurdersorganisaties samen met de directeuren van Wonen Noord Limburg en BALANS het huurdersstatuut. Het huurdersstatuut beschrijft de rechten en de plichten van zowel de corporaties als de huur ders vooraf en na de fusie. En levert de huurders van de vier cor poraties ook echt wat op. De belangrijkste afspraken in het huurdersstatuut zijn het betrek ken van de huurders bij de fusie voorbereidingen en het met de huurders werken aan goede huis vesting en leefbare wijken voor de huurders van alle vier de cor poraties. gemaakte afspraken met de drie corporaties binnen BALANS en Wonen Noord-Lim burg worden ook na de fusie nagekomen en de meerwaarde van de fusie concretiseren door deze in duidelijke prestatieafspra ken te vertalen. Wonen Limburg blijft dichtbij en bereikbaar voor alle huurders, met zes kantoren in de regio. Vanaf 1 oktober treedt het huurdersstatuut in werking. Met ingang van 1 oktober 2003 gaan Wonen Noord-Limburg en BALANS intensief samenwerken. Enkele maanden later op 31 december fuseert Wonen Noord Limburg met Stichting Vastgoed Roer en Maas. een van de drie cor poraties die samen BALANS vor men. Deze fusie is een eerste stap in een fusieproces dat uiteindelijk alle vier de corporaties bij elkaar moet brengen. De naam van de nieuwe corporatie is Wonen Lim burg. De Stichting SOShulp Neder land constateert in haar jaar verslag 2002 dat er een grote behoefte is aan hulp via inter net. Het aantal hulpvragen dat SOShulp bereikte is in 2002 met bijna 50% gestegen ten opzichte van 2001. De Stich ting verwacht dat deze trend de komende jaren zal voort zetten. SOShulp Nederland is eind 1999 opgericht op initiatief van Stichting Telefonische Hulpverle ning Limburg en de SOS Telefoni sche Hulpdiensten van Utrecht en Amsterdam. Vanaf 2002 participe ren ook de Telefonische Hulp dienst Brabant en Gelderland in dit samenwerkingsverband. SOS Telefonische Hulpdiensten vor men al ruim veertig jaar de groot ste telefonische hulpverlener in Nederland. De diensten zijn dag en nacht telefonisch bereikbaar. De hulpverlening wordt uitge voerd door geselecteerde en getrainde vrijwilligers. In SOShulp Nederland wordt de expertise in telefonische hulpverlening ver taald naar hulp via e-mail en chat. Dit wordt door hulpvragers erva ren als nóg anoniemer en nóg vei liger dan de telefoon. SOShulp Nederland is van maandag tot en met vrijdag iedere avond van 19-30 tot 22.30 uur direct via chat bereikbaar. In 2002 werd hier bijna 742 keer gebruik van gemaakt. 31% van de chatters kampt met psychosociale proble men, zoals depressie en angsten. 19% heeft relatieproblemen en 10% heeft eetproblemen en pro blemen met alcohol. Bijna alle chatters zijn jonger dan 35 jaar. Waarschijnlijk omdat ouderen internet veelal gebruiken om te e- mailen en zich minder met chat- ten bezig houden. E-mails kunnen altijd naar SOShulp gezonden worden. Binnen vier dagen krijgt de afzender een antwoord. In 2002 werden 1250 e-mails beant woord door de vrijwilligers van SOShulp. Hier betrof het 26% rela tieproblemen en 24% psychoso ciale problemen. Andere proble men die veel via e-mail naar voren kwamen waren rouw en verlies, gezondheidsproblemen, versla vingsproblemen en seksueel mis bruik. De leeftijd van de e-mailers is, voor zover bekend, hoger dan die van de chatters: 55% is ouder dan 25 jaar. Gebleken is dat de communica tie via internet toch op een aantal punten aanmerkelijk verschilt van het gesprek via de telefoon. Daar om heeft SOShulp in 2002 een eigen methodiek ontwikkeld en hierop geënte trainingen ontwik keld. Tot nu toe wordt de stich ting geheel gefinancierd door een malige bijdragen van fondsen. SOShulp is te vinden op http://www.soshulp.nl of e-mail: soshulp@soshulp.nl Deze week meldde een Weerte- naar bij de politie dat een familiel id al geruime tijd maandelijks 25 euro betaalt aan de Stargames- loterij. De Weertenaar is hiermee de achtste melder van oplich ting/fraude. Zowel in Roermond, Blerick, Maasbracht, Kessel. Bee- sel, Venray, Echt-Susteren en Weert zijn het afgelopen half jaar mensen benaderd door medewer kers van de Stargames loterij. De medewerkers komen aan de deur en bieden voor vijf euro een lid maatschap aan. De kwitantie die vervolgens wordt uitgereikt is tevens een machtiging aan Starga mes om maandelijks een bedrag van 25 euro af te schrijven. Deel nemers ontvangen bovendien vaak nog openstaande rekeningen van Stargames. De politie advi seert om niet zomaar over te gaan tot deelname aan de betreffende loterij. De maandelijkse over schrijving van 25 euro wordt niet expliciet vermeld maar wordt wel uitgevoerd. Negen gemeenten in Noord- Limburg, de Provincie Lim burg en andere betrokkenen hebben gemeenschappelijke uitgangspunten voor de ont wikkeling van windenergie opgenomen in een Regionale beleidsvisie windenergie. Deze beleidsvisie bevat voor waarden waaraan locaties en projecten moeten voldoen. De Regionale beleidsvisie wind energie zal naar verwachting dit najaar ter besluitvorming worden voorgelegd aan de verschillende gemeenteraden en aan Gedepu teerde Staten. De beleidsvisie geeft de ambitie van de regio rond windenergie weer, maakt een afgestemde aanpak van windener gie in de regio mogelijk en bevat een beoordelingskader voor loca ties. Eerder is al afgesproken om in te zetten op concentratie van locaties in twee gebieden: een gebied rondom industriegebied Trade Port bij Venlo en een gebied ten oosten van de Midden peelweg van Venray tot Sevenum. In deze twee gebieden liggen meerdere geschikte locaties. De locaties zijn getoetst aan regelge ving voor natuur en milieu en er heeft een landschapsstudie plaats gevonden. Het gaat om vier loca ties oostelijk van de Middenpeel weg en drie locaties bij Trade Port. Op deze locaties ontwikke len agrariërs en projectontwikke- - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST, tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 WielHermkes KEUKEN- EN INTFRIEMRBOUW laars ook daadwerkelijk plannen. In totaal kan circa 70 MW aan opbrengst worden gerealiseerd, waarmee meer dan 40.000 huis houdens van schone elektriciteit kunnen worden voorzien. De regionale beleidsvisie wind energie zal in het najaar worden voorgelegd aan alle gemeentera den ook als daar geen geschikte locaties zijn. Ook het college van GS zal om vaststelling van de visie worden gevraagd. Omwonenden en direct belang-hebbenden wor den vooruitlopend op de behan deling in de raad op de hoogte gebracht van de plannen. Na instemming van de gemeenteraad en het wegnemen van de laatste knelpunten zullen de gemeenten zich inzetten om de noodzakelijke aanpassingen van de bestem mingsplannen zo spoedig moge lijk ter hand te nemen. De provincie wil dat in 2020 voor 10% van de energie-opwek king gebruik wordt gemaakt van energie uit duurzame bronnen als wind, zon, waterkracht en bio massa. In iandelijk verband zijn afspraken gemaakt over het bevorderen van windenergie op land. De ontwikkelingen van de laatste jaren maken het opwekken van windenergie ook mogelijk op plaatsen verder in het binnenland en dus ook in Limburg. Er zijn al een groot aantal initiatieven in Limburg om tot plaatsing van windturbines te komen. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Bij het ziekenhuis in Venray komt een nieuw centrum voor geestelijke gezondheidszorg. De nieuwbouw van dit RCG wordt op zijn vroegst in 2007 gerealiseerd. Om de poliklini sche geestelijke gezondheids zorg nu al onder een dak te brengen, wordt gedacht aan tijdelijke huisvesting binnen het Vincent van Gogh Instituut in Venray. Vorige week werden de bouw plannen voor een nieuw Regio naal Centrum Geestelijke Gezond heidszorg (RCG) in Venlo gepresenteerd. Bij die gelegen heid werd ook gemeld dat Venray een eigen RCG gaat krijgen. In het RCG in Venray komen veertig opnamebedden en kunnen 32 patiënten met psychische proble men poliklinisch worden behan deld. Het RCG in Venlo komt links naast de ingang van het Vie Curi ziekenhuis te liggen. Een nieuw centraal plein wordt het visitekaartje tussen 'ziekenhuis en RCG. De bouw start in april 2004. De centrale entree, ook wel het centrale plein genoemd, komt te liggen voor de huidige hoofden tree van het ziekenhuis, daar waar nu de vijver ligt. Het aangrenzende parkeerter rein zal verdwijnen en plaatsma ken voor het RCG. Directeur ont wikkeling en bouwzaken Vie Curi Medisch Centrum, drs. Joost Ver bum, is blij dat de plannen wor den omgezet in eert concrete bouwtrajecten in Venlo en Ven ray. "Met dit ontwerp wordt een ontwikkeling neergezet die uniek is in Nederland." Verbunt is ook gelukkig met de koppeling van een RCG aan een algemeen zie kenhuis. "Voorheen werden de GGZ-instellingen immers op wat meer afgelegen plaatsen in de stad of het dorp gesitueerd. Ook de PAAZ-afdelingen waren altijd achter in het ziekenhuisgebouw te vinden. Met dit ontwerp in Venlo, en dè komst van een RCG in Venray, wordt dit doorbroken. Op het centrale plein is de ont vangst-, registratie- en verwijs- functie van zowel VieCuri als het RCG." Het RCG-gebouw bestaat uit een gedeelte voor de klinieken (vier paviljoens), zowel open als gesloten, bestemd voor volwasse nen en ouderen. De klinieken zijn speels ingericht met veel lichtin val van buitenaf. In een ambulato- rium/behandelgebouw kunnen de cliënten terecht voor polikliniek- bezoek, dagopvang en de ver schillende therapievormen. In het RCG gaan de betrokken instellingen hun werkzaamheden op het gebied van geestelijke gezondheidszorg aan ouderen en volwassenen integreren. Dan is er één adres, één ingang. In 2005 zou dat voor Venlo het geval moe ten zijn en voor Venray pas in 2007. De instellingen willen ech ter zo lang niet wachten. De bestuurlijke fusie tussen het Vin cent van Gogh Instituut (VvGI) in Venray en de Stichting Zorgcir cuits heeft het tempo versneld. Hans Timmermans. divisie manager van het VvGI, spreekt al van een voorloper van het RCG- model. "Op het VvGI-terrein zit nu de deeltijdbehandeling voor ouderen en de klinische opname. In Venlo heeft de Stichting Zorg circuits (RIAGG) veel ervaring met ambulante hulpverlening op dit gebied. Daar komen mensen vanuit huis voor een consult met een van de artsen. Die twee werk wijzen willen we samenvoegen in één afdeling voor ouderen-GGZ. We hebben nu al een basis voor samenwerking, dus hoeven we er niet mee te wachten tot 2005." Zaterdag rond 13-00 uur kwa men in Castenray twee vrouwen om het leven nadat zij werden geraakt door een passerende trein. Een vrouw in een rolstoel en een begeleidster staken een met een slagboom beveiligde spoorwegovergang aan de Roland over. De slagbomen waren op dat moment naar beneden. Beide vrouwen kwamen om het leven nadat ze door een passerende trein werden geraakt. De identi teit van de slachtoffers wordt door de politie niet bekendge maakt. Volgens de politie gaat het om een dubbele zelfmoord. Het treinverkeer tussen Venray en Venlo lag zaterdagmiddag enkele uren plat. De gestrande reizigers werden met bussen ven perd. SaWeCo bedrijvencentrum Enorme keuze in: WÊ dompeipompen sproeiers beregeningspompen PVC-buizen PVC-hulpstukken I» s eigen werkplaats uit voorraad leverbaar scherpe prijzen Mgr Aertsstraat 33 Swolgen tel. 0478-697111 mail:boerenbond@saweco.nl www.saweco.nl Bedrijf wil structureel verlies ombuigen Inalfa Metal Products, met bedrijven in Venray, Hamont (België) en Slowakije en in totaal ruim 1400 medewer kers, wordt gedwongen om maatregelen te nemen om de kosten te verlagen en efficien- cy-slagen te maken om zo meer concurrerend te werken. Door de slechte gang van zaken in de economie in het algemeen, staat ook de auto motive industrie onder grote druk. Activiteiten, zoals metaalbewerking, die onder een enorme concurrentiedruk staan, blijven qua resultaten achter. "Met name de metaalactivitei ten in Venray zijn niet concurre rend genoeg en leiden tot verlie zen." aldus Erik Peters, directeur Human Resources van Inalfa Metal Products "De directie heeft derhalve besloten onderzoek te doen naar mogelijkheden om de metaal acti viteiten van de fabrieken in Ven ray en het ruim 50 km verderop gelegen Hamont (in België) te her structureren. Dit hjoudt met name in de bun deling van activiteiten, het afsto ten van niet-rendabele activitei ten, en het zich meer richten op kernactiviteiten in de automotive industrie." In die wereld heeft Inalfa Metal Products al een goede naam als toeleverancier. De automotive industrie kent bovendien een enorme continuïteit. De voorge nomen herstructurering zal naar verwachting met name Venray betreffen, waar de problemen het grootst zijn. Dit zou kunnen bete kenen dat een belangrijk deel van Jos Waals (59) is bij Koninklijk Besluit officieel herbenoemd als burgemeester van Venray. Op 1 september 2003 begint Waals aan zijn derde termijn. In september 1991 kwam hij vanuit de gemeen te Nootdorp naar Venray als opvolger van burgemeester Defe- sche. De herbenoeming is voor een periode van zes jaar. De ver trouwenscommissie uit de gemeenteraad bracht eerder al een positief advies uit. de metaalactiviteiten in België geconcentreerd gaat worden. Dit wil echter zéker niet zeggen dat de metaalactiviteiten in Ven ray ophouden te bestaan, echter wel in afgeslankte vorm. "De plannen worden de komen de twee maanden verder gecon cretiseerd. Na de vakantieperiode zullen het personeel en de overi-j ge betrokken partijen nader geïn formeerd worden." vervolgt Peters. "Voor de werkgelegenheid in Venray zal het ongetwijfeld con sequenties hebben, hoewel de totale omvang daarvan nog niet bekend is. Daar staat tegenover dat de schuifdakactiviteiten in Venray sterk groeien en wel zozeer, dat de totale werkgelegen heid het verlies aan arbeidsplaat sen voor een belangrijk deel zal compenseren. Dit betreft echter veelal andere functies, waardoor:! overgang slechts in beperkte^ mate mogelijk is." Daarnaast zal onderzocht worg den welke activiteiten die niet tot de zgn. core business behoren Inalfa onder kan brengen bij ande re bedrijven in de regio, inclusief het bijbehorende personeel. Het is al met al volgens Peters een ingrijpende operatie die echter noodzakelijk is om slagvaardig de toekomst in te gaan. Een 36-jarige man uit Venray is afgelopen weekend aangehouden voor het mishandelen van een 21- jarige man uit Sambeek. De twee mannen kwamen elkaar tegen in een eetgelegenheid op de Steen straat in Boxmeer en kregen een woordenwisseling. De Venray- naar sloeg daarbij de man uit Sam beek in zijn gezicht. Die moest zich vervolgens onder doktersbe handeling stellen. Eindstraat 12, tel. 581553 Een 17-jarige meisje uit Ven ray is afgelopen zondag over leden bij een aanrijding tussen een lijnbus en een personen auto in Heide. Nog voordat de traumahelicop- ter het meisje kon overbrengen naar het ziekenhuis overleed ze ter plaatse aan haar verwondin gen. De 21-jarige bestuurder uit Heide is per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Box meer en de andere inzittende is per ambulance naar het Venlose ziekenhuis gebracht. Op de Heüjs- eweg kwam een lijnbus, bestuurd door een 52-jarige chauffeuse uit Helmond, in aanrijding met een personenauto die bestuurd werd door de 21-jarige man uit Heide. Beide voertuigen kwamen nage noeg frontaal met elkaar in bot sing in een langgerekte bocht. De bus reed vanuit Heide richting Venray en de auto in de andere richting. Op dit moment is nog; onduidelijk wat de oorzaak van de aanrijding was. De buspassagiers bleven net als de buschauffeur ongedeerd bij de aanrijding.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5