Leerwerkervaringstraject: zekerheid voor werkgever- en nemer Plattelandsontwikkeling door minder regels CDA: zorgen over inkrimping vliegbasis Integreren in de samenleving is het belangrijkste" ProRail waarschuwt inwoners Oostrum Intrekken subsidie 'harde klap' voor SMAC DIVINO Heesakker Sterretje in uw autoruit? Onder invloed Recreatiebad dicht Autodiefstal mode centrum a 2 PEEL EN MAAS Donderdag 17 juli 2003 - Pagina 3 "In het Brukske zijn het niet alleen de Marokkanen die overlast veroorzaakten. Er zijn ook veel andere allochtone jongeren, zoals Kosovaren en Somaliërs", weet Choua. Om de problemen met de buurtbewoners op te lossen orga niseerden de gemeente Venray, politie en Synthese op 30 juni een avond in het wijkcentrum Kiosk. Eerst werden zo n twintig jonge ren binnengelaten en daarna kon den de buurtbewoners hun zegje doen. "Dat was een slechte bij eenkomst", vindt Abdera Najja. "Het was éénrichtingsverkeer tus sen wethouder Emonts, ambtena- Langdurige werklozen en arbeidsgehandicapten zijn vaak al jaren op zoek naar een werkgever die hen een kans wil geven om weer deel te nemen aan het arbeidsproces. PCA Opleidingen in Horst biedt hen de mogelijkheid aan om door middel van het Leer- werkervaringstraject, terug te keren op de arbeidsmarkt De ontwikkeling van het Leer- werkervaringstraject begon zo'n drie jaar geleden. PCA Opleidin gen verzorgde computercursus sen waarbij mensen gemakkelijk in konden stromen. Reïntegratie- bedrijven toonden al snel belang stelling voor deze cursussen en boden hun cliënten aan om deel te nemen aan zo'n opleiding. PCA Opleidingen ontwikkelde daarop één concrete opleiding, kantoor- assistent(e), speciaal bedoeld voor langdurige werkelozen en arbeidsgehandicapten. Het doel: mensen begeleid terugbrengen ren, politie, jeugdwerkers en de bewoners of de jeugd. Dat had samen gemoeten. Die bijeen komst heeft veel kwaad bloed gezet." RONDE TAFEL Daarom organiseerde het SMAC op 9 juli een tweede bijeenkomst, waarbij buurtbewoners en de voetballende jeugd samen aan één ronde tafel zaten. Gemeente en Synthese waren uitgenodigd, maar kwamen niet. "Op die avond is er veel meer bereikt", vertelt Hassan Najja. "Het was soms best emotioneel want de groepen gin gen nu rechtstreeks met elkaar in op de arbeidsmarkt. De opleidingen worden ver zorgd door Pieter Coumans en Angela Bosmans. Zij voeren de intakegesprekken met potentiële kandidaten, evalueren op gerichte tijdstippen en begeleiden de kan didaat gedurende zijn of haar proeftijd bij de werkgever. "De opleiding bestaat uit een aantal elementen," vertelt Angela, "Zo wordt er bijvoorbeeld aandacht besteed aan kantoorvaardighe den, het opnemen van de tele foon, omgaan met klanten. Maar de kandidaten leren ook werken met de computer, archiveren en andere werkzaamheden die op een kantoor voorkomen." Pieter houdt zich voornamelijk bezig met de toekomstige werkgevers. Hij gaat op zoek naar passende vacatures en bekijkt of een geïnte resseerd bedrijf ook bereid is om tijd te investeren in een kandi daat. "Als we een vacature heb ben gevonden, gaat de kandidaat gesprek. De jongeren reageerden vol begrip toen ze hoorden welke overlast de mensen in hun huiska mer ondervonden door hun gedrag. Ze toonden schuldgevoel en boden zelfs excuces aan. Eén voetballer stond op en zei 'ik weet zeker dat jullie vanaf nu geen last meer van ons hebben'. Van twee kanten werden drem pels overwonnen en zijn saamho righeid en wederzijds begrip gekweekt." Het is de vraag of de problemen rond het basketbalveldje nu zijn opgelost. Volgens Abdeslam Choua is het veldje vooral een ontmoetingsplek geworden. "En op sollicitatiegesprek bij het bedrijf. Wordt hij of zij aangeno men, dan volgt er een proeftijd van zes maanden. Tijdens deze proeftijd zijn er regelmatig evalu aties met zowel de kandidaat als het bedrijf." Karin Stensen (43) zat al vijf jaar in de WAO toen ze via een reïntegratiebedrijf bij PCA Oplei dingen terechtkwam. Voorheen had ze een baan in de horeca, nu werkt ze inmiddels al bijna twee jaar bij SandD (stadspost Horst, Sevenum en Venray). In die twee jaar is ze opgeklommen tot manager. "Toen ik aan deze oplei ding begon was ik zo gemoti veerd, dat het me niets had uitge maakt bij welk bedrijf ik zou gaan werken. Gelukkig zoeken ze bij PCA wel een bedrijf dat bij je past." Het leren beviel Karin erg goed, evenals de regelmatige groepsgesprekken met de andere kandidaten. "Tijdens die gesprek ken leer je veel van de anderen. Je niet alleen van voetballers. Er komen later op de avond ook jon geren op scooters met een zware stereotoren. Er klinkt dan keihar de muziek. Voor de jongeren is dat gewoon een verkeerde plek. De gemeente lost het probleem niet op door er hoge hekken te plaatsen. De mensen willen er ook niet in een ghetto wonen." Het bestuur wil veel méér doen dan alleen symptoombestrijding. Integratie, bewustwording en cor rigeren van gedrag zijn begrippen die vaak vallen. Het starten met huiswerkbegeleiding is er een mooi voorbeeld van. Een jongere die minder presteerde op school wisselt ervaringen uit. Bovendien was er gedurende de opleiding altijd tijd voor je. Mijn advies aan andere langdurige werklozen is dan ook: als je de kans krijgt, gewoon doen!" Hans van den Homberg van Fa. L. van den Homberg in Lomm, vindt het grote verschil met ande re sollicitanten de motivatie die de kandidaten hebben. "Onze werkneemster is van het begin af aan super gemotiveerd. Onze ervaring met het Leerwerkervar- insgtraject is dan ook zeer posi tief. Natuurlijk is het financiële voordeel ook meegenomen (gedurende de proefperiode hoeft de werkgever geen loon te beta len), maar PCA is op een heel goede manier bezig om mensen zo weer aan het werk te krijgen.." "Door middel van het Leer- werkervaringstraject willen we het zelfbeeld van de langdurig werkeloze proberen te verbete ren," zegt Angela, "We stellen meldde zich als eerste aan. Later volgden er steeds meer. Ze zitten niet apart maar gewoon middenin de ontmoetingsruimte zodat ze rekening met elkaar moeten hou den. "We benaderen de jeugd op een heel andere manier en zo hebben we veel meer invloed", zegt Klialid Chaouki. Er zijn in Venray zo'n zestig Marokkaanse jongeren in de leeftijdsgroep van 16 tot 20 jaar. "En daar zitten maar vijf echte probleemgevallen bij. Wij letten goed op hen en cor rigeren als dat nodig is. Ze moe ten zich ervan bewust zijn dat overlast veroorzaken echt niet stoer is", aldus Choua. leerdoelen en proberen zo open mogelijk te communiceren." In deze onzekere tijd op de arbeids markt zijn de vacatures niet voor het oprapen. "Ondernemers zijn bang om te investeren," merkt Pieter op, "Wij kunnen ze een stuk zekerheid bieden. Onze kan didaten zijn geen jobhoppers, maar zijn juist blij met de kans die ze krijgen." Voor meer informatie telefoon nummer 077-3985273- Als het aan de gemeente ligt krijgen het Marokkaanse, Turkse en Spaanse ontmoe tingscentrum vanaf 2005 geen subsidie meer. Dat bespaart de gemeente jaarlijks 20.000 euro. De Stichting Marok kaans Activiteiten Centrum (SMAC) krijgt de zwaarste klap en raakt 12.000 euro kwijt. De onheilspellende brief van de gemeente sloeg eind vorige maand in als een bom bij het SMAC. Het nieuwe bestuur ziet haar mooie doelen in duigen val len indien de bezuinigingen daad werkelijk doorgaan. Daarover beslist komend najaar de gemeen teraad. Secretaris Hassan Najja: "Alles waar we nu bezig zijn, daar moeten we dan mee stoppen. Met het opvangen van de jongeren en het integreren in de samenleving. Ik snap het niet. Wij voeren nu precies uit wat de gemeente neer schrijft in de minderhedennota." Het nieuwe bestuur dat een half jaar geleden aantrad ervaart de brief van de gemeente als een 'klap in het gezicht'. "Onze moti vatie was ineens voor negentig procent verdwenen", zegt Abdera Najja. "De gemeente wil toch ook participatie bevorderen. Maar dit beleid staat haaks op wat ze nu propageren." Het SMAC-bestuur In Oostrum zijn in opdracht van ProRail 700 brieven ver spreid aan de buurtbewoners om te wijzen op het gevaar wanneer ze over of langs het spoor lopen. ProRail wil hier mee de veiligheid op en rond het spoor verbeteren. Ook wil ProRail het aantal storingen dat wordt veroorzaakt door mensen die langs het spoor lopen terugdringen met 20 procent. In Oostrum komen veel versto ringen door spoorlopers voor. Voorbeelden zijn: mensen die bui ten de overwegen het spoor over steken, spelende kinderen tussen de sporen en mensen die hun hond uitlaten in de buurt van het spoor. Deze mensen brengen zichzelf in gevaar, en veroorzaken ook vertragingen. De machinist moet namelijk abrupt remmen wanneer hij iemand op het spoor ziet. Hij schrikt en weet niet of de persoon op het spoor de trein ziet dacht op de goede weg te zijn binnen de Marokkaanse gemeen schap. De bezuinigingen worden daarom ook als een afkeuring gezien. Hassan Najja kan zich voorstellen dat in het verleden de subsidie heel ruim was voor een kaartend clubje oudere Marokka nen. "Wij zijn ook niet tevreden over het verleden van het SMAC, want er is te weinig aan integratie gedaan. Maar daar is nu geen spra ke meer van. We hebben hetzelf de doel als de gemeente." Indien het SMAC 12.000 euro per jaar verliest, zal het centrum niet sluiten. "Maar we zullen wel met onze activiteiten moeten stoppen. We zullen dan commer cieel moeten worden en feesten gaan organiseren en het café gaan verhuren." Het bestuur vindt de bezuinigingsmaatregel ook onbe grijpelijk. Ze vinden het centrum ook niet te vergelijken met bij voorbeeld de muziekschool of bibliotheek. "Want daar gaan de mensen vrijwillig naar toe. Bij ons is het omgekeerd. Wij plukken onze jeugd letterlijk van de straat om overlast te voorkomen en ze een betere toekomst te geven. Zij moeten integreren want anders komen ze nooit verder. Als straf moeten we daarvoor de subsidie inleveren. Onbegrijpelijk", zegt Hassan Najja hoofdschuddend. aankomen. Tot de spoorloper weg is, moeten alle treinen stap voets rijden en dit zorgt voor ver tragingen. Begin juni voerden machinisten en conducteurs van NS campagne tegen reizigers die onder de spoorbomen doorkruipen op sta tion Venray. Zij deelden flyers uit en gingen met de reizigers in gesprek over het gevaar voor de reiziger en de positie van de machinist. De machinist ziet namelijk plotseling iemand voor zijn trein en is bang om die per soon aan te rijden. Ter versterking van deze actie, stuurt ProRail 700 brieven aan omwonenden van het spoor in Oostrum om ze te wijzen op de gevaren en gevolgen van langs het spoor lopen. Vervolgens worden bedrijven in De Hulst aan geschreven. Ook controleert de spoorwegpolitie sinds kort extra op mensen die illegaal het spoor oversteken. Mensen die langs of over het spoor lopen krijgen een bekeuring van 46 euro. Tien procent van alle verstorin gen van het treinverkeer wordt veroorzaakt door derden. Daaron der worden verstaan aanrijdingen, zelfdoding, spoorlopers en vanda lisme. ProRail werkt er samen met NS, gemeente en spoorwegpolitie aan om dergelijke vertragingen terug te dringen. Doelstelling van ProRail is om op de derdenstorin- gen in 2003 in Zuid-Nederland een daling van 20 procent te reali seren ten opzichte van 2002. De gemeente Venray geeft bijna 5000 euro extra aan de uit breiding van 73 parkeerplaatsen bij het sportpark De Heesak ker in Oirlo. Dat heeft het college van B en W dinsdag beslo ten. De bijdrage is bedoeld voor een extra slijtlaag bovenop de 'halfver- harde' parkeerplaatsen om op die manier de stofoverlast te beperken. Venray gaat geen nieuwe parkeerplaats aanleggen. In totaal stelt de gemeente Venray 54.000 euro beschikbaar voor de parkeerplaatsen bij het sportpark. CDA-statenlid Jan Loonen: "Geen woorden maar daden" Gedeputeerde Ger Driessen laat het niet bij loze verkie zingsbeloften. De provinciale CDA-bestuurder uit Horst pakt momenteel met daadkracht de deregulering aan. Allerlei absurde regeltjes die de ont wikkelingen op het platteland in de weg staan moeten ver dwijnen. De CDA-fractie in de staten schaart zich achter de aanpak van haar gedeputeer de. Jan Loonen uit Venray heeft zich al ruim voor de verkiezingen sterk gemaakt om het platteland meer ontwikkelingskansen te geven. Het woud aan regelgeving is de grootste belemmering. 'Werk in uitvoering' en 'geen woorden maar daden', zijn een paar kreten die passen bij de aan pak van de CDA-fractie. "Veel zaken zitten door de overregule ring op slot. De materie is zo inge wikkeld dat het bijna niet meer uit te leggen is", zegt het Venray- se statenlid. Loonen noemt voor beelden van belangrijke ontwik kelingen die momenteel niet zijn toegestaan. Zoals woningbouw middenin dorpskernen maar ook verkrotte woningen of boerderij en in het buitengebied die niet herbouwd mogen worden. Hij pleit ook voor hergebruik van vrij komende agrarische gebouwen voor andere economische func ties die een nieuwe impuls kun nen betekenen. Daarvoor moeten rijk en provincie stoppen met hun regelzucht en de gemeenten meer bevoegdheden geven en meer eigen verantwoordelijkheid neer leggen bij de burgers. De reconstructie, de herinrich ting van het buitengebied, komt in een beslissende fase. Er is ruim één miljard euro beschikbaar om in de komende twaalf jaar natuur, landbouw en woningbouw een betere plek én ontwikkelingskan sen te geven. Met het aannemen van de reconstructiewet, wellicht over een jaar, verdwijnt ook de cumulatie van stankcirkels waar door er weer bouwlocaties vrijko men. De Venrayse kerkdorpen voelen steeds meer de nadelige gevolgen van het jarenlang ont breken van woningbouw. "Veel jonge mensen trekken weg uit de dorpen en gehuchten", aldus Jan Loonen. "Het CDA ziet het daar om als absoluut noodzakelijk dat de ontwikkelingen op het platte land worden uitgevoerd. De drei ging van ontvolking van kleine kernen kan daardoor worden voorkomen. De leefbaarheid hangt hier nauw mee samen." Het statenlid wijst op de dorpsfanfa res die in de knel komen door een gebrek aan leden. Veel winkels zijn al verdwenen en het voortbe staan van de dorpsscholen staat onder druk. "Het sterke Limburg se verenigingsleven waar we als Limburgers zo trots op zijn dreigt verloren te gaan", waarschuwt hij. De provinciale SP-fractie vreest dat het CDA projectontwikkelaars vrij spel wil geven in het buiten gebied dat daardoor helemaal vol gebouwd zou worden. Loonen spreekt dit tegen. Volgens hem kunnen door een betere herverde ling van de ruimte juist alle func ties meer kansen krijgen. Naast woningbouw en bedrijvigheid is er ook volop aandacht voor natuurontwikkeling. De CDA-statenfractie gaat zich de komende vier jaar sterk maken voor een meer stimulerende in plaats van een regulerende over heid voor een 'bruisend platte land met sociale en economische perspectieven', zo belooft Jan Loonen. Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aan tasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Auto- ruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behal ve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. Zaterdag 19 juli in Venray op de parkeerplaats bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-16.30 uur U kunt hier ook het kenteken in de autoruiten laten graveren €15,- p/auto. Tegen een 29-jarige automobi list uit Overloon is proces verbaal opgemaakt voor het rijden onder invloed van alcohol. De man reed vorige week vrijdag op de Over- loonseweg in Vierlingsbeek met zijn auto in een sloot. De politie heeft de afgelopen week veertien automobilisten aangehouden die met teveel alco hol op achter het stuur zaten. De overtreders zijn betrapt bij con troles in Venlo, Venray, Roer mond, Weert, Blerick, Tegelen, Mook, Well, Haelen en Gennep. De Venrayse CDA-fractie zegt ernstig bezorgd te zijn over de voorgenomen bezuini gingen bij het ministerie van medio september opent DELICATESSEN Schouwburgplein 3 Het golfslagbad van zwembad I De Sprank in Venray wordt vanaf zaterdag voor de duur van drie weken gesloten in verband met I onderhoudswerkzaamheden. Het I wedstrijdbad blijft wel geopend, I zij het in beperkte mate. Het wed- strijdbad is de komende weken gedurende drie ochtenden en in de avonduren open, speciaal voor j enkele doelgroepen e-mail: Vervolg voorpagina ff Defensie. In een brief aan minister Kamp onderstreept het CDA het belang van de luchtmachtbasis in Vredepeel voor de regio. Fractievoorzitster Ton Teeu- wen-Peeters schrijft dat de werk gelegenheid in Venray toch al onder druk staat door het verdwij nen van veel banen in de agrari sche sector. Daar komen nu nog vierhonderd van de duizend arbeidsplaatsen van Groep Gelei de Wapens bovenop. Bovendien is GGW De Peel een prima oplei dingsinstituut en gewild als stage plaats. Het CDA wijst erop dat Limburg qua opleidingsniveau toch al laag scoort. "Het kan niet zo zijn dat deze regio alle klappen moet opvan gen. Want dan wordt Nederland op den duur opgezadeld met ongelijkwaardige gebieden. En dat moeten wij voorkomen in dit democratisch land", aldus Teeu- wen, die het kabinet verzoekt om compenserende maatregelen te treffen voor de regio Venray. De uitbreiding op de vliegbasis was al in volle gang in afwachting van de komst van 950 landmacht militairen uit Ede. Dit aantal zal nu gehalveerd worden en de aan bouw is onmiddellijk stopgezet. De bezuinigingen treffen ook de middenstand en toeleveringsbe drijven in de regio waardoor de werkgelegenheid nog meer onder druk komt, zo schrijft het CDA. Ook de provinciale CDA-fractie is in actie gekomen. De statenle den Manon Pelzer en Cel Canton hebben schriftelijke vragen gesteld aan het college van Gede puteerde Staten (GS). De CDA'ers vragen GS zich ervoor in te zetten gedwongen ontslagen te voorko men en de werkgelegenheid voor de regio te behouden. redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Vrijdagmiddag heeft de politie een 33-jarige Venraynaar aange houden op verdenking van het plegen van een autodiefstal. De verdachte is ingesloten. Rond 16.30 uur zag een 53-jarige Ven raynaar dat een hem onbekend persoon in zijn personenauto zat. De auto stond afgesloten gepar keerd op een parkeerterrein aan dc Grotestraat. Op het moment dat de eigenaar de onbekende aansprak stapte deze laatste uit en wilde weglopen. De Venraynaar kon de man vasthouden totdat de gealarmeerde politie ter plaatse was De politie nam de man, een 33-jarige Venraynaar, mee naar het bureau. Hij bleek nog een boete van ruim 400 euro open te hebben staan. Mooi de Mooiste Mode Roggel 0475-494220 Boxtel 0411-676322 Panningen 077-3074931 Horst 077-3986464 Qeleen 046-4757545

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3