Handboek voor beheer akkerranden uim 2000 euro voor traatkinderenproject Eerste vakantiefoto's komen nu al binnen Bedevaart naar Wittem Jaarmarkt in Venray Subsidies Lokaal Historisch Platform Herstel heide in duinen Speelplaatsactie r Stichting Innovatief Platteland Yenrav en Meerlo-Wanssum (STIP) ontwikkelde in samenwer king met het proefstation voor Bfestuivende Insecten in ffilvarenbeek een handboek voor het beheer van multifunctionele akkerranden en bloeiende groen- fjmesters. Als onderdeel van het Project biodiversiteitsverbetering ®or bestuivende insecten komen er in dit gebied op termijn zo'n 35 km bloeiende akkerranden terwijl agrariërs aangemoedigd worden om groenbemestingsgewassen te telen, bestaande uit vijf soorten bloeiende planten, dit jaar 25 hec tare. Het project wordt gemoni- tord door het Natuurhistorisch Genootschap en de subsidiegel den worden verstrekt door de provincie Limburg, SGB- gelden Staande in een prachtig bloei ende akkerrand overhandigt Tjeerd Blaquiére van praktijkon derzoek plant en omgeving in Wageningen aan voorzitter Joep Hermans van Innovatief Platteland het informatieve handboek. door de dienst Landelijk Gebied, en door de beide gemeenten. Subside €20 ALCI1SÏ Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Y"v.e» ilUü' y/m he' 9 Tuincentrum Leurs De beste graszoden voor de allerlaagste prijs! Levering dagelijks tel 077-3216000 Straelseweg 370, Venlo - www.leurs.nl De jaarlijkse bedevaart naar Wittem is dit jaar op zondag 10 augustus. De bus vanuit Venray vertrekt om 8.15 uur bij de bushalte aan zorgcen trum Schuttersveld aan de Bergweg. Er is een tussenstop bij het Amerikaans kerkhof in Margraten. Vanaf hier rijden alle bussen geza menlijk naar Wittem. De aan komst in het bedevaartsoord is vóór 11.45 uur. Want om 12.00 uur is er een speciale eucharistie viering in de kapel met een zege ning van de relikwie van Sint Gerardus. Daarna kunnen de deel nemers hun lunchpakket gebrui ken in de Gerarduszaal, de vroe gere tuinzaal van het klooster. Tussen 13-00 en 15.00 uur is er ook een kopje koffie of thee ver krijgbaar. Om drie uur begint de plechtige middagdienst met - als het weer het toelaat - een bid tocht door de kloostertuin. Tijdens deze middagviering kun nen religieuze voorwerpen, die de deelnemers mee naar huis nemen, gezegend worden. Om 16.30 uur vertrekt de bus vanuit Wittem om rond 19.30 uur weer in Venray aan te komen. De kosten bedragen 13,50 euro per persoon. Kinderen onder de twaalf jaar kunnen gratis mee. Aanmelding kan tot woensdag 30 juli bij de contactpersoon voor Venray: Myce Surminski, telefoon 06-48115795. De jaarmarkt in het Venrayse centrum vindt dit jaar plaats op maandag 21 juli van 10.00 tot 17.00 uur. Op maar liefst drie locaties (Grote Markt, De Bleek Een speelplaatsactiedag van basisschool St. Jan de Doper in Merselo heeft afgelopen zondag het mooie bedrag van ruim 1300 euro opgeleverd. Onder een stra lende hemel konden de vele bezoekers op de markt spulletjes kopen die door de kinderen zelf waren gemaakt. Daarnaast waren er een loterij, spelletjes voor de kinderen, veel muziek en uiter aard een hapje en drankje. Het geld komt ten goede aan de nieu we speelplaats voor de school. en Henseniusplein-Schouwburg- plein) staan diverse kramen opge steld met leuke koopjes. Verder wordt in de Grotestraat een groot standwerkersconcours gehouden met meer dan 25 stand werkers. Bezoekers die tijdens de jaarmarkt even willen genieten van een natje en een droogje, kunnen dat doen op een van de terrasjes gelegen aan de diverse marktpleinen. Natuurlijk is er ook gedacht aan de kinderen. Er is zowel een gratis draaimolen als een gratis zweef molen aanwezig. Er loopt een clown rond en er staat een kraam waar kinderen gratis suikerspin nen kunnen afhalen. Ook Mister X is weer van de partij. Hij loopt rond en deelt kortingsbonnen uit ter waarde van 2,50 euro (te besteden op de jaarmarkt). De fotowedstrijd van Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas slaat goed aan. Bij boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat en de fotospe ciaalzaak aan de Schoolstraat wor den al driftig de eerste vakantief oto's ingeleverd. Bij deze wedstrijd horen natuurlijk leuke prijzen, beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens en uitge verij/boekhandel Van den Munckhof, beide in Venray. Er worden op vier donderdagen weekprijzen vergeven: namelijk op 24 en 31 juli en 14 en 21 augustus. De inzender van de mooiste foto krijgt een boeken- bon ter waarde van 12.50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12.50 euro en een gratis vergroting van uw vakantiefoto van Dom Melskens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars dingen overigens, net als alle andere inzendingen, gewoon mee met de hoofdprijs die op donderdag 28 augustus bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs bestaat uit een Samsung Vega 1405 kleinbeeldca- mera met een waarde van maar liefst 299 euro. Dus geef die favo riete vakantiefoto snel af en ding mee naar die prijzen. In Peel en Maas van donderdag 24 juli (vol gende week) wordt al de eerste prijswinnaar bekendgemaakt. Honderdvierentwintigste jaargang - week 29 - donderdag 17 juli 2003 L EN MAAS in Oirlo een grandioos succes nder Afrikaanse weersom- heeft de basis- Oirlo afgelopen zon de projectweek over afgesloten. Met een opgezette Afrikadag ruim 2000 euro binn- nengehaald voor het goede doel: de straatkinderen in Ghana. De hele week hadden de kinde- ■en vol ijver geknutseld en geschilderd aan de artikelen die grkocht zouden worden. T-shirts terden onder leiding van Ans van ters geverfd en gestempeld met uikaanse symbolen; oude schoe- en werden geverfd, gevernist en v|n een vetplantje voorzien; gla zen en spiegeltjes kregen prachti ge motieven en kleurtjes; servet ringen werden gemaakt en ireorzien van servetten van •tfrikaans stof; gipsen olifantjes (regen de meest mooie kleuren; kleurrijke tekeningen werden jgelijst en zo werden er nog tal van andere spullen gemaakt, toarnaast werd er gewerkt aan jrojectboekjes over Afrika en kónden de leerlingen elke dag :en workshop bezoeken. Het was eèn en al bedrijvigheid in de jirlose basisschool. En dat alle maal om het •traatkinderenproject van de Catholic Action for •(reetchildren. waar oud-leerling ^ter-Paul van Keijsteren als ont- tökkelingswerker in Ghana aan rërbonden is, financieel te onder steunen >Afgelopen zondag volgde de «otheose van deze projectweek let een groots opgezette ■rikadag. Al ruim voor elven in morgen stroomden het school- Ibouw en het speelterrein van lè school vol met jong en oud. •fele families bewonderden onder Ije vrolijke klanken van Afrikaanse ïjtuziek de werkstukken die de renderen in de projectweek gemaakt hadden en de zelfver vaardigde spulletjes werden vlot Irkocht. Ook de door de kinde- én georganiseerde activiteiten als tfjvoorbeeld poppenkastvoorstel- iügen, grabbelton en schoenen poetsen sloegen buitengewoon gped aan. ..•Op het speelterrein, dat inge richt was als een grote Afrikaanse markt, was het de hele middag uitermate gezellig en sfeervol. De optredens van de verschillende muziekgroepen waren een door slaand succes en werden beloond met een warm applaus van het tal rijke publiek. Vocalgroep Hoor 's uit Horst betrad onder leiding van Sraar Claessens als eerste het podium en bracht met swingende Afrikaanse liederen de stemming er al meteen goed in. Iedereen genoot van de fraaie zangstem men en klapte enthousiast met de muziek mee. Ook de beide optre dens van de percussiegroep Hakuna Matata pasten schitterend in het geheel. Het geroffel op de djembe- en andere trommels bracht het geestdriftige publiek in vervoering en toen er ook nog Afrikaanse dansen werden uitge voerd, was de sfeer helemaal compleet. Tussen al dat tromge roffel in bracht het koor A Djambo onder leiding van Ans Anderson een groot aantal Afrikaanse liederen ten gehore. Ook dit optreden viel uiterst goed in de smaak en toen het koor afsloot met het Zuid Afrikaanse volkslied, mede als eerbetoon aan de onlangs 85 jaar geworden Nelson Mandela, volgde dan ook een daverend applaus. Tijdens deze optredens ging de verkoop van de prachtige Afrikaanse arti kelen uit de Wereldwinkel gewoon door. De verschillende soorten Mongozobier laafden rij kelijk de dorstige kelen en de honger werd gestild met iets lek kers van de barbecue, of met overheerlijke boboti, het Afrikaanse gehaktbrood. Ook de schijven watermeloen vonden gretig aftrek en waren, evenals de Afrikaanse broden, volledig uit verkocht. De jeugd vermaakte zich met kokosnootrollen, gooien op blikken die beplakt waren met portretten van de leerkrachten, schilderen op een meterslang doek, haarvlechten en schmin ken. Veel jongeren lieten zich een trendy tattoo schilderen, of maak ten een ritje op een heuse kameel. Dat was een regelrechte attractie en dit buitenkansje werd dan ook volop gefotografeerd, te meer daar er kleintjes waren die nog nooit een kameel in levende lijve gezien hadden. Om precies drie uur in de namiddag lieten enkele kinderen horen wat ze tij dens de djembe-workshop van Jos Swinkels geleerd hadden. De toe hoorders waren razend enthou siast over hun optreden. Even later werd bekend gemaakt dat alle duizend loten van de loterij verkocht waren en vond aanslui tend de trekking plaats. De prij zen die op de volgende lotnum- A Djambo uit Venray trakteer de het publiek op mooie Afrikaanse liederen. mers zijn gevallen werden overi gens tijdens de trekking zondag niet opgehaald: le prijs lotnum mer 727, 6e prijs lotnummer 258, 7e prijs lotnummer 475. De prij zen kunnen tot en met vrijdag 18 juli worden afgehaald op basis school Maria in Oirlo. Vervolgens werd deze uitstekend geslaagde en uitermate sfeervolle Afrikadag officieel afgesloten. Alle geldkist jes werden verzameld en daarna kon het tellen beginnen. Enkele uren later kon nog niet de exacte opbrengst bekend worden gemaakt, maar wel was duidelijk dat het bedrag voor het Straatkinderenproject de 2000 euro ruim overschreden had. Een fenomenaal bedrag, bij elkaar gebracht op een fantastische dag. Het bestuur van het Lokaal Historisch Platform Venray heeft de volgende subsidies toegekend. De Werkgroep Historie Heide krijgt 450 euro voor de uitgave van een boek over de historie van Heide. Stichting Stadspark Venray krijgt eveneens 450 euro voor de uitgave van een videofilm van Frans de Roos over de Venrayse monumenten onder de titel Moj Rooy. De Kring Venray van het LGÓG ontvangt een bijdrage van 3000 euro voor het maken van een maquette van de kom van Venray anno 1930. De Kring wil In juli worden ten zuiden van bungalowpark De Vers, in het gemeentelijk bosgebied Over- loonse Duinen, werkzaamheden uitgevoerd aan twee heideterrein- tjes. De maatregelen zijn gericht op het herstel van de natuurwaar den van het heideterrein. Heideterreinen vervullen een belangrijke functie in de natuur: bepaalde planten- en diersoorten zijn er voor hun voortbestaan van afhankelijk. Zonder gericht beheer zouden de heideterreinen vergrassen en uiteindelijk in bos veranderen en zo de heide ver dringen. Om dit tegen te gaan is het noodzakelijk om te plaggen en om de heide te begrazen. Door het plaggen (afschrapen, red.) van de heide en het verwijderen van die laag komt de onderliggende voedselarme bodem te voor schijn. Op dergelijke grond komt de heide vervolgens weer uitbun dig tot ontwikkeling. Daarna kan met gerichte begrazing door scha pen gras en de opslag van houtige gewassen in het heidegebied vol doende worden beheerst. Voor ingrijpende werkzaamheden zoals het afplaggen, dat machinaal gebeurt, is een ontheffing van de minister nodig. Het afplaggen ver stoort in eerste instantie het leef gebied. De ontheffing is verleend en er zijn voorwaarden aan ver bonden. Gelet op de waarde van de heideterreinen heeft het minis terie hiervoor ook subsidie vers trekt. Voor een verantwoorde uit voering wordt in de maand juli ongeveer 1,5 hectare, circa een derde van het heideterrein ten zuiden van het bungalowpark, afgeplagd. Het werk vindt plaats onder verantwoordelijkheid van de gemeente Boxmeer en de directie over het werk en het toe zicht op de voorwaarden heeft de gemeente verstrekt aan de samen- werkingscoöperatie van boseige- naren Bosgroep Zuid-Nederland. Van-wege de voorwaarden moet het werk plaatsvinden bij warm en droog weer. deze maquette aan de Venrayse bevolking aanbieden bij gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Kring in 20(55 Muziekvereniging Ons Genoegen Oirlo ontvangt een bijdrage van 250 euro voor de restauratie van het oude verenigingsvaandel. In de afgelopen drie jaar heeft het Lokaal Historisch Platform Venray een twintigtal projecten financieel ondersteund. In totaal is voor ruim 30.000 euro aan sub sidies uitgekeerd. Aldus levert het Platform eën belangrijke bijdrage bij het verbreden van de belang stelling voor het culturele erfgoed en het vergroten van de kennis van de streekhistorie. Momenteel zijn 22 organisaties op het gebied van historie, volkscultuur en het culturele erfgoed bij het Platform aangesloten. ïn juni presenteerde het LHPV haar eerste jaarboek onder de titel Venrays Verleden. Het vorig jaar was het Platform actief tijdens de manifestatie De Waan met het project Wandeling door Het Gesticht waarvoor een grote belangstelling bestond. Jenniskens_^^ installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Fotowedstrijd Combi Dom Melskens en Peel en Maas

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13