Fietsvierdaagse in de startblokken "Ouders moeten vertrouwen in ons hebben" Zuster Servaas Hendriks stopt bij Winkel van Sinkel Wervelende jungleshow Amnesty zoekt naar leden Doe Dagen ALCAST Op dinsdag 22 juli om 9.00 uur wordt de officiële ope ning verricht van de Fietsvierdaagse Venray. Vier dagen lang stappen duizen den fietsliefhebbers weer op het stalen ros om te genieten van enkele prachtige fietsrou tes in Venray en omgeving. Start- en finish vinden ook dit jaar weer plaats bij sporthal De Wetteling in Venray. De eerste dag gaan de fietsers vanuit Venray naar Deurne, de tweede dag naar Sint Anthonis, de derde dag naar Horst en de vierde dag, vrijdag, naar Well. Vertrektijden: 25 km tussen 10.00 en 13.00 uur, 45 km tussen 9.00 en 12.00 uur en 60 km tus sen 9.00 en 12.00 uur. Op vrijdagmiddag 25 juli wordt de fietsvierdaagse in Venray fees telijk afgesloten met onder ande re een verloting van een fiets onder de voorinschrijvers (betaald voor 22 juli). Voor inlichtingen, Fietsvier daagse Venray, tel: 0478-588660 of 588355. E-mail: info@fietsvier- daagse-venray.nlwww.fietsvier- daagse-venray.nl. e-mail: redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunekhof.nl PEEL EN MAAS Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Honderdvierentwintigste jaargang - week 28 - donderdag 10 Juli 2003 MAAS Met een klinkend feest werd afgelopen woensdag (giste ren) schooldirecteur Mart van Gessel van basisschool De Bongerd in Venray in het zon netje gezet. Samen met lera ren, ouders en kinderen werd het feit gevierd dat Van Gessel 25 jaar werkzaam is in het óhderwijs. IMart van Gessel genoot een Hay,o-oplelding met een B-pakket. Hij; dacht aan een vervolgstudie aan de Kunstacademie of het Conservatorium. Zo ver kwam het niet, het werd voor de Zuid limburger de Pabo in Heerlen. De in Schin op Geul geboren en geto gen Van Gessel studeerde in 1977 af. In een tijd dat de banen in het onderwijs niet voor het oprapen lagen. "Het onderwijs zat in die tijd hartstikke vast. Een vacature leverde een school gemakkelijk 50, 60 brieven op. Met sollicite ren ga je dan vanzelf verder kijken dan je eigen regio. Het werd uit eindelijk de Claraschool in Venray." De Claraschool, oorspronkelijk een meisjesschool en de ,St. Franciscusschooleen jongens school, fuseerden in 1985 tot de huidige De Bongerd. Van Gessel ging les geven in de derde klas, de huidige groep 5. Hij werd meteen geconfronteerd met het imago van Venray als dorp dat vooral bekendheid genoot vanwege de Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Maandag 14 juli staat Venray in {iet teken van Amnesty International. De Venrayse afde ling staat op de markt met een eigen stand. Ledenweners zullen óp straat mensen aanspreken en op de hoogte brengen van de acti viteiten van Amnesty International en wat een lidmaat schap betekent. Passieve leden betalen lidmaat schap en worden met onder meer een tijdschrift op de hoogte gehouden van de activiteiten van Amnesty International. Actieve leden kunnen zich als vrijwilliger óp tal van manieren inzetten tegen internationale mensenrech tenschendingen. Amnesty International strijdt tegen wereld wijde schendingen van de rech ten van de mens. Venray heeft een eigen afdeling van Amnesty' International. Amnestv Venrav werkt aan bewustwording door middel van voorlichting en scho- lenwerk. verzorgt schrijfacties en is aangesloten bij het Regionaal Actienetwerk dat zich richt op mensenrechtenschendingen het Noorden van Afrika. De Venrayse afdeling van Amnesty is een actieve, maar kleine club. Voor hun werk zijn ze daarom op zoek naar actieve leden die enkele uren in de maand te besteden hebben. Amnesty Venray is een onderafdeling van Amnesty International. Met tal van acties brengt Amnesty Venray mensen rechtenschendingen en vooral de strijd daartegen onder de aan dacht van de inwoners van de gemeente Venray. Daarnaast zet de groep zich actief in voor gewe tensgevangenen en het behoud van mensenrechten overal ter wereld. Noord- en Midden-Limburg bruist opnieuw van de activitei ten. De Regio VW's Noord- en Midden-Limburg, Kempen Peel en Meierij Noordoost-Brabant Organiseren wegens succes voor het vijfde jaar op rij de Doe Dagen. Tot en met zondag 31 augustus is er van alles te onder- fiemen. Veel toeristische, Ambachtelijke en agrarische bedrijven zetten tijdens de Doe Dagen hun deuren letterlijk en figuurlijk wagenwijd open. U wordt gastvrij ontvangen en krijgt de gelegenheid een kijkje achter de schermen te "nemen. Wat kunt u zoal ondernemen? Een bezoek brengen aan een pottenbakker, kaarsenmakerij, diverse musea, ff op onderzoek gaan in de natuur, vissen op forel, alles te weten komen over aardbeien of histori sche groenten, knapkoek bakken, kanovaren of zeilen en allerlei interessante excursies en speur tochten. Zoals uit de voorbeelden blijkt, zijn de Doe Dagen een ideale manier om de streek te ont dekken zonder je daarbij ook maar enig moment tc vervelen! Dit is natuurlijk maar een kleine greep uit alle mogelijkheden. De gratis folder Doe Dagen 2003 met alle activiteiten is nu verkrijgbaar bij de WV's in Noord- en Midden- Limburg, Noord-Oost Brabant en Kempen Peel en bij diverse toe- ristisch-recreatieve bedrijven in de regio EN Mart van Gessel 25 jaar in het onderwijs Bijna 90-jarige zuster verlaat Venray met pijn in het hart L De 450 leerlingen van Dizzy Jazzdance hebben zich afgelopen weekeinde van de beste kant laten zien. Maar liefst drie voor stellingen (alle uitverkocht) wer den gepresenteerd in de Venrayse schouwburg. Groot en klein deed mee waardoor de show niet alleen wervelend maar ook regel matig aandoenlijk was. Voor Wilma Keijzers en haar collega's vormde de show een hoogtepunt van maanden voorbereiding. Want al een jaar geleden was Wilma bezig met het vastleggen van de verhaallijn, de muziekkeu ze en natuurlijk de choreografie. Vanaf begin maart waren alle dan seressen wekelijks in de weer om de voorstelling, die als thema Lost in the jungle meekreeg, vlekke loos te laten verlopen. Afgelopen weekeinde kregen ze loon naar werken. Een staande ovatie na iedere voorstelling was hun deel. Vanaf de oprichting in janu ari 1981 is zij hét gezicht van de Winkel van Sinkel. Op don derdag 24 juli neemt zuster Servaas Hendriks definitief afscheid van de winkel in twee dehands spullen waaraan zij zo gehecht is geraakt. "Ik heb het er niet gemakkelijk mee maar ik moet mijn verstand gebrui ken. We hebben 75 vrijwilli gers en zonder mij gaat het toch wel door." Na 27 jaar verlaat zij ook Venray. De woning in de Klarinetstraat in Brukske wordt straks ingeruild voor het klooster in het Midden- Limburgse Haelen. Waar zij bij 65 andere zusters van de congregatie Kleine Zusters van de Heilige Jozefgaat wonen. "Gelukkig ver keer ik nog in een goede gezond heid. Daar ben ik heel dankbaar voor. Maar ik kan ook ziek worden en dan moet ik verpleegd worden. Ik wil niet dat ik van anderen afhankelijk word. Daarom kan ik beter teruggaan naar het klooster." In augustus 1913 werd Anneke Hendriks geboren in Wvchen bij Nijmegen. Zij volgde er de lagere school cn de mulo. Na een tijdje in Nijmegen op een kantoor te heb ben gewerkt besloot ze als negen tienjarige het klooster in te gaan. Ze trad in bij de Kleine Zusters van de Heilige Jozef in Heerlen. Deze congregatie werd 130 jaar geleden gesticht door monseigneur Savelberg. Ze werkte daarna tweeënhalf jaar in een bewaar school in Den Haag en ruim vijf jaar bij het jeugdwerk in Meerssen. In het ziekenhuis van Heerlen volgde ze de opleiding voor ver pleegster. Liefst 33 jaar zou ze er blijven als hoofd van de afdeling opname. Op haar 62e nam ze afscheid van het ziekenhuis. "Ik had al eerder weggewild. Maar dat ging niet zo gemakkelijk. Ik wilde meer voor de armen zorgen en dichter bij de mensen zijn in een huis middenin een ge\yone wijk." schooldirecteur van De Bongerd. De komst van het nieuwe school hoofd luidde voor de Venrayse basisschool ook een nieuw tijd perk in. "We hebben toen eigen lijk een hele nieuwe start gemaakt. Met als slogan De Bongerd, meer dan kennis alleen. Meer nog dan voorheen kwam ook de nadruk te liggen op de sociale en emotionele vorming van de kinderen. En de creativi- teitsontwikkeling. In plaats van een leerkracht die continu aan het woord is, ligt het accent nu meer op het observeren. Kijken naar wat een kind nodig heeft. Het is een mooie opdracht om die ont wikkeling als team uit te voeren. Maar niet zonder de ouders die in dat proces met ons meegroeien. Via infoblaadjes, persoonlijke gesprekken en ouderavonden betrekken we de ouders hier nadrukkelijk in. We zijn een leren de gemeenschap die met z'n allen bezig is met een lerend proces." Mart van Gessel heeft veel vertroi psychiatrie. "Op de eerste lesdag liep er voorbij mijn leslokaal een man in een pyama. Voor mij iets heel bijzonders. De kinderen in de klas daarentegen keken nauwe lijks op of om. Voor hen was dat iets heel normaals. Ik vond het in die beginperiode een heel bijzon der aspect van Venray." De Bongerd was in zijn beginja ren een basisschool zoals de meeste. Een degelijke, klassikale school waar een begrip als onder wijs op maat nog in de sterren stond geschreven. "Een wereld van verschil met nu. In 25 jaar zijn de onderwijsontwikkelingen heel hard gegaan." ven in de toekomst van De Bongerd Dat geldt volgens hem niet voor de kinderen die hij in 25 jaar tijd heeft zien komen en gaan. "In wezen zijn de kinderen niet ver anderd. Wel de omgeving waarin ze opgroeien. Wij groeiden op met Swiebcrtje, de jeugd van nu met Goede Tijden, Slechte Tijden. De omstandigheden worden door de volwassenen volledig anders ingericht. Dat heeft een gigan tisch veranderingsproces tot gevolg gehad, waarop ook het onderwijs heeft moeten anticipe ren." NIEUWE START De pas 48-jarige Van Gessel werd tweeëneenhalf jaar geleden De nieuwe wind op De Bongerd levert rendement op. Voor het nieuwe schooljaar heeft de basisschool inmiddels 22 nieu we aanmeldingen. In de topjaren had de school 180 leerlingen, met nu 160 leerlingen is De Bongerd een gemiddelde school qua omvang. "Het belangrijkste is dat ouders vertrouwen in ons heb ben", zegt Van Gessel, "We heb ben nu een heel enthousiast team van dertien leerkrachten dat samen een nieuw proces in gang heeft gezet. Die klus maken we ook af. Een school met een eigen identiteit waar het vertrouwen vanaf straalt. Het succesverhaal dat we ingezet hebben, moeten we koesteren en verder uitbou wen. Dat is voor de komende jaren een prachtige taak." Met Mart van Gessel als schooldirec teur? "Ik ben niet zo'n planner. Ik kijk wel wat er op me afkomt. Ik sluit een nieuwe uitda ging in de toekomst dan ook niet uit. Maar op dit moment heeft De Bongerd de hoogste prioriteit." Dat werd midden jaren zeventig Klarinetstraat 12 in Venray. Aanvankelijk woonde ze er met drie andere zusters maar die zijn in de loop der jaren allemaal uitge- zworven. De wijk Brukske was toen net gebouwd en er moest een parochie worden gesticht. Dat was het werk van franciscaan Huub van der Sande die na 21 jaar was teruggekeerd uit India. Samen met Van der Sande werkte ze aan de opbouw van het parochiewerk in Brukske. "Huub kwam uit de armoede van India. En hij ergerde zich eraan dat de mensen hier zoveel spullen weggooiden. We zijn toen begonnen met kleding inzamelen. In de kerk hielden we dan regelmatig uitverkoop en de opbrengst was bestemd voor India. De mensen brachten steeds meer spullen en het begon uit de hand te lopen. We hadden enkele garages van bewoners in gebruik en later kregen we gelukkig meer ruimte in de kelder van het Boschveld College." Begin 1981 werd de Winkel van Sinkel gesticht en nam intrek in de voormalige meubelzaak van Herman Vollebergh aan de Bontekoestraat.Veel van de mede werkers van het eerste uur zijn er nu nog steeds als vijwilliger actief, 's Ochtends tijdens de koffiepauze houdt Servaas Hendriks haar 'keek op de week'. Zodat iedereen weet wat de opbrengst is geweest. Afgelopen maandagochtend horen een dertigtal vrijwilligers dat de voorbije week 2268 euro heeft opgebracht. Dit bedrag wordt met grote instemming begroet. "De eerste dag dat we hier open waren hadden we tweehonderd gulden verdiend. Daar waren we allemaal heel trots op." Naast kleding ging de Winkel van Sinkel ook andere tweedehands spullen verkopen. "Vanaf het begin heeft de winkel goed gelopen. En er kwamen echt niet alleen arme mensen. Vooral sinds we boeken verkopen is het een heel breed publiek geworden. Iedereen komt hier binnen." Servaas Hendriks is twee keer in India geweest. De laatste keer was in 1987 bij haar afscheid van het parochiewerk in Brukske. "Ik heb daar zo verschrikkelijk veel armoe de gezien. Dat heb ik me enorm aangetrokken. Toen heb ik me voorgenomen, zolang ik het kan, te blijven werken om die mensen een beter leven te geven." Het meeste geld gaat nog steeds naar India waar oprichter Huub van der Sande als missionaris werk zaam was. Ook heeft de Winkel van Sinkel projecten in Indonesië en Filippijnen gesteund. "En we weten dat het geld goed aankomt en goed besteed wordt. Toen ik in India ben geweest heb ik besloten om mijn leven ervoor te geven. En nu ben ik bijna negentig. Een half jaar geleden heb ik het besluit genomen. Van mijn congregatie mag ik best nog doorgaan. Ik ben nog iedere dag van kwart voor negen tot vijf uur in de winkel. Behalve op donderdag. Dan zijn we gesloten en heeft iedereen vrij. Ik ben een echt doe-mens. Het doet me heel wat om Venray te verlaten. Ik heb hier altijd graag gewoond en houd van de mensen. Straks in Haelen zal het heel anders worden. Maar ook daar zal ik goed werk kunnen doen. De 65 zusters die er zitten zullen ook wel eens ondersteuning nodig hebben of een praatje willen maken." Het belangrijkste bij de Winkel van Sinkel vindt zij 'een goede geest en een fijne sfeer.' "En dat moeten we met z'n allen in de win kel uitdragen. De laatste tijd spre ken veel klanten mij aan. Zij vra gen of de winkel stopt zo gauw ik weg ben. Daar hoeven ze echt niet bang voor te zijn. Het draait hier gewoon door. Ook zonder mij. Daar zorgen al die andere 74 vrij willigers wel voor." Donderdag 24 juli wordt haar allerlaatste dag. Een speciaal afscheid wilde ze niet. Het liefste was ze met de stille trom vertrok ken. Haar afscheid valt nu samen met het jaarlijkse uitje voor de vrij willigers. "Dan gaan we een mid dag ergens heen en daarna samen uit eten. Maar niet te duur hoor. Volgende week gaan we naar de Bolle Buik in Maashees. En dan geef ik het over aan de anderen."

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13