ren ray se kerkdorp in iet teken van Caselse ierfeesten Kunst Cultuur Streekdracht centraal in 't Freulekeshuus Pro-claim gaat voor culturele gerechtigheid Jevrijdingsrit Dverloon Stravaganza, stad van maskers Samen sterk deskundige partner OJC Dingus Gezins fietstochten Concert harmonieorkest A&A Internationaal dansfestival Geslaagd S;:-G Venrayse kerkdorp Cas- iray staat zondag 29 juni [heel in het teken van de telse Bierfeesten, een feest en voor de inwoners, voor ng en oud. Het dorpsfeest op :t terrein aan de Matthias- bij de kerk in Castenray it om 11.00 uur los. Het unieke van de Caselse Bier- ésten is dat de plaatselijke ver- c; nigingen dit evenement in het artje van Castenray volledig dra- in, Dat begint al tijdens de ope et van de bierfeesten, de dorps- ,'skamp, Vanaf 11.00 uur strijden ;s teams om de wisselbeker. De raag is of AC Provinciale, East de, Street Dogs, Casele Vuruut Aid Casele de felbegeerde wis- ilbeker kunnen ontfutselen aan C KO, dat de afgelopen drie edi- :s van de Caselse Bierfeesten de (erkste was. Voor de minder portief aangelegde bezoekers start tegelijkertijd een creativi- teitsmarkt/hobbybraderie. Ambachtelijke en creatieve hob byisten presenteren een geva rieerd aanbod aan artikelen. Zo laten onder anderen de klompen maker, houtsnijwerken pannen koekenbakker en de touwdraaier hun ambachtelijk kunnen zien. Daarnaast zijn er standjes met bij voorbeeld 3D Anton Piek, pren ten, Baby born, voederplaten, droogbloemen, doosjes maken van kaarten, lood verwerken, kruiwagentjes voor tuin, bosfigu- ren, decoreren met stofjes, sie raden, bierviltjes, vogelkooitjes en wafels bakken. Ook in de middaguren zijn er tal van activiteiten. Vanaf 13 00 uur is er een demonstratie van de handboogsport met moderne hulpmiddelen. Ook wordt de mogelijkheid geboden om zelf te schieten. Voor de jeugd is er de mogelijkheid zich te laten schmin ken of zich op het luchtkussen te vermaken. Tevens zal er ook weer een straattheater zijn. Vanaf 15.00 uur weer bierpul- schuiven, dit jaar echter in een nieuwe opzet. Naast het gebruike lijke vrije schuiven wordt er dit jaar een echte competitie opgezet met voorrondes en het knock-out systeem. Opgave hiervoor kan bij Jac en Truus van café de Koster. Het is de vraag of iemand dit jaar pp de 40 meter lange baan het wereldrecord of het Casels record bierpulschuiven gaat verbreken. Nieuw op de Caselse Bierfees ten is het bierkrat stapelen. Met twee personen moet worden geprobeerd een zo hoog mogelij ke stapel te maken van lege bier kratten (zonder hulpattributen). Wie worden de eerste bierkratsta pel winnaars van de Caselse Bier feesten 2003? Twee joekskapellen en de Kelderband uit Oeldere zul len op het podium op het feestter rein zorgen voor gezelligheid tus sen 15.00 en 18.00 uur. Ook dit jaar worden er weer verscheidene speciale bieren gedemonstreerd. Natuurlijk is er ook de mogelijkheid om ze zelf te proberen. Natuurlijk zal er ook voor de inwendige mens goed gezorgd worden. Na een dende rend succes tijdens hun eerste optreden zijn ze met de Caselse Bierfeesten ook weer present: Kabouter Plop. Een echte leuke bezigheid voor de kleine jeugd. De laatste opdracht van de zes kamp zal rond 18.00 uur plaats vinden om en nabij de feesttent. Zal hier de echte ontknoping plaats gaan vinden. Hoe en wat blijft nog even een mysterie. Vanaf 19-00 uur is er live muziek door de rock rollband Fishnet Stockings. Vanwege zware storingen in het elektriciteitsnet van de zaal van OJC Dingus heeft Dingus Hardrock Division in overleg met de vier geplande bands besloten om het deathmetal en grindcore festival Grind over Dingus, met de bands Last days of humanity, Kadath, Leng Teche en Cliteater, dat gepland stond voor zaterdag 21 juni, te gaan verplaatsen. Om het risico op allerlei ellende en een kwalitatief onvoldoende of slecht concert te voorkomen wordt er naar een nieuwe en betere datum voor dit festival gezocht. De elektriciteitsproble men zullen tegen juli aanstaande weer helemaal zijn opgelost. In de zaal van Dingus (ingang dit keer via de Bontekoestraat, oude zaalingang) zal er op die avond, 21 juni, wel een deathmetal en grindcore café worden gehouden. Uiteraard zullen de beste dj's pre sent zijn. Zo kan dat toch nog het leed voor de echte liefhebber een beetje worden verzacht. Aanvang 19.00 uur en de entree is gratis. Masterclasses hardcore Op zaterdag 21 juni zullen de master dj's van het Hardcore Impact team: dj Bassweilere en dj Yes Heads in het café van Dingus masterclasses hardcore geven aan jongere en beginnende hardcor dj's. Zelf zullen zij natuurlijk ook het nodige laten horen. Voel jij je geroepen, kom dan naar deze masterclasses. Je kunt op profes sionele apparatuur draaien en daarbij misschien nog wat leren ook. Toer- en Wielerclub Oranje houdt in samenwerking met café het Maasdal en wielerspeciaalzaak Frans Thijs uit Vierlingsbeek op zondag 22 juni voor de derde maal de Maasdal Gezinsfietstoch ten. Er zijn afstanden uitgezet van 30, 45 en 60 kilometer. Alle rou te's zijn volledig uitgepijld. De 30 km-rit is tevens geschikt voor scootmobielen. U kunt vanuit twee plaatsen deelnemen aan deze fietstocht: in Horst vanaf café het Maasdal, Tienrayseweg 10b, inschrijving van 10.00 tot 14.00 uur en in Vierlingsbeek (alleen 45 en 60 km) vanaf wieler speciaalzaak Frans Thijs, Grote straat 79a, inschrijving van 10.00 tot 13-30 uur. Inschrijving kost twee euro per persoon, kinderen tot 12 jaar gratis. Voor nadere inlichtingen over deze tocht kunt u bellen: 077-3984493, of kijk op de website van TWC-Oranje uit Horst: www.twcoranje.myweb.nl. Museum 't Freulekeshuus staat dit voorjaar en deze zomer in het teken van Wat Venray bewaarde. Een ten toonstelling die een beeld geeft van de verschillende onderdelen van de collectie van het museum. Juni staat in het teken van de streekdracht. Veel van deze voorwerpen zijn in het recente verleden aan het museum geschonken of zijn in langdurige bruikleen gegeven. Vorig jaar is het Freulekeshuus in het bezit gekomen van histori sche Venrayse kleding. Kleding, door de jaren heen gekoesterd en eenmaal per jaar gedragen ter ere van de boerenbruiloft op cama- valsdinsdag. De paspoppen in het museum zijn op z'n zondags gekleed, een echte boerenbruiloft waardig. Het mannenkostuum bestaat uit een zwart wollen broek en vest met daarover een lange jas met slippen. Wit overhemd en grijze das worden onder het vest gedra gen. Een heuse bolhoed comple teert het geheel. Datering 18.50 - 1900. In heel Europa beleefde de streekdracht haar bloei in de 19de eeuw. Dat had te maken met de opkomst van de industrie. Machi naal vervaardigde kleding en stof fen waren immers een stuk goed koper geworden. Ook de kledij van het vrouwelijk model stamt uit deze tijd, met uitzondering van haar bijzondere hoofdtooi. Zij draagt een rode onderrok met ruches, een geborduurde zwart satijnen blouse en een zwarte rok met linnen voering. De pelerine ging er buitenshuis overheen, Verder draagt zij een muts met een toer, die gemaakt zou zijn in de tweede wereldoorlog (1940- 1945). In Limburg schijnt de toer nog tot rond 1950 onderdeel van levende streekdracht te zijn geweest. De geschiedenis van de Lim burgse muts en toer is uitvoerig bestudeerd en beschreven door de Venrayse deskundige op dit gebied H. Linskens Hij gaat daar voor terug naar de 18de eeuw. De Duitse mode was ook de mode in het Yenray van toen. De dames droegen op het hoofd een linnen muts met daarop een grote stro hoed. Oudere vrouwen droegen deze hoofdbedekking nog tot ver in de 19de eeuw. Jongere vrouwen gingen echter na 1800 geleidelijk over op de nieuwe mode, die luchtige dunne stoffen voor schreef waar de mutsen van wer den gemaakt. Tule werd met kant gecombineerd en aan de mutsen verschenen gekleurde linten. Rond I860 werd het lint dat om de muts breder en de uiteinden gerafeld. Dat lint werd van oor tot oor geplooid en noemde men een toer. Geen eenvoudig karwei, een hele toer! Toerenmaakster was dan ook een apart beroep. Was er een bruiloft, dan was het de gewoonte dat niet alleen de bruid, maar ook haar moeder en haar zusters een nieuwe toer kre gen. De eerste communie was voor de meisjes het moment waarop ze hun eerste toer droegen. De leef tijd was destijds 12 of 13 jaar en zij kregen dan een toer en muts die eerder door hun moeder was gedragen. Rond het 18de jaar gin gen zij een eigen pastelkleurige bloementoer dragen, speciaal voor jonge meisjes of een strik- kentoer die door vrouwen van alle leeftijden kon worden gebruikt. Indien er gerouwd moest worden deed ook de toer mee. Een witte muts met daarop een zwarte toer was dan gebruike lijk. Zoals aan alles een einde komt, zo ook aan het dragen streekdrachten. Om te weten hoe het was en te zien wat er bewaard is gebleven bent u van harte wel kom in museum 't Freulekeshuus. Het museum is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Voor groepen kan na telefonisch over leg een afspraak gemaakt worden op dinsdag, woensdag en donder dag. Telno. 583880. 0p zondag 29 juni houdt Toer- lub Overloon weer haar Bevrij- ingsrit. De recreatieve fietser (25 n 40 km) en de sportieve rijder 105 km) komen aan hun trekken. >e kortste route heeft een afstand au 25 km. De route slingert over listige wegen rond Overloon en ingeving. De toeristische fietspa- :n worden zeker niet gemeden >e pauzeplaats is in Sint Antho- Kinderen doen gratis mee aan en fotokwis met een aantal leuke rijzen. Deze route is dus met aiite geschikt voor het gezin, oor de recreatieve fietser is de 0 km uitermate geschikt. De •ute gaat door dezelfde omge- ing als de 25 km maar maakt ituurlijk een ruimere boog: ook lier is de pauze in Sint Anthonis. Is laatste is er voor de sportieve :tser een uitdaging van 105 km. let een aantrekkelijke route over listige wegen wordt men via o.a. ambeek, Sint Agatha, Cuijk, Gas- el en Langenboom weer naar Iverloon geleid. Pauzeplaats is hier in Langenboom. De inschrij ving: de start van de 105 km is tus sen 7.00 en 9.30, 25 en 40 km rij ders kunnen starten tussen 8.00 en 11.00 uur bij restaurant Muse- umzicht bij het Oorlogsmuseum in Overloon. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 euro voor de 25 en 40 km en drie euro voor de 105 km. Meer informatie kan men opvragen bij Ton Toonen.Toer- klub Overloon, telefoon (0478)642160. Het Harmonie-Orkest Noord- Limburg verzorgt op zondag 29 juni een concert in de foyer van Schouwburg Venray. Aan het con cert wordt medewerking ver leend door Ankie Titulaer (sopraan) en Theo van Kollen burg (tenor). De uitvoering begint om 11.00 uur en de entree is gratis. Krachten worden gebundeld. bepaalt u de strategie. \7i*\ tf"l V kennen het spel' V vJi VEx^ v de regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. GROEP ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERV1CE PZ-CONSUUIANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEG 51. POSTBUS GO. 5800AB VENRAY, TEL (0-178)51 7290, FAX(0478)51 1566 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN - HORST - MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND - S1TTARD VALKENBURG VENLO - WEERT Limburgs grootste! Nieuwe band geeft zich prijs in OJC Merlin In februari 2000 knalden de laatste klanken van de toen- dertijd vermaarde popgroep Noisy Stuff door de speakers in het uitverkocht Meerlose jongerencentrum Merlin. De groep viel uit elkaar gezien een aantal interne menings verschillen. Voormalig gitarist Luc Schell stapte in top-40 coverband Jeopardy, drum mer Michael Poels stapte over op de pretpunk van de band Jellygoose. Maarten Peelen (27) en Marijn Poels (27) kwamen na een tijdje rust weer bij elkaar en al vlug werd er volop gezocht naar gedre ven 'andersdenkende' muzikan ten die grenzen wilden verleggen in een groots opgezet plan. Al vlug werd de Venrayse percussio nist Frank van Zwamen (38) aan getrokken en was de basis gelegd. Met z'n drieën werd er maanden lang gefilosofeerd hoe het nieuwe project er uit zou moeten zien. Het plan was gesmeed en gitarist Edin Hamzic (21) en drummer John van Els (37) werden aange trokken zodat de band Pro-Claim vaste vorm kreeg. "Gezien de verschillende ach tergronden van de muzikanten hebben we het niet erg gemakke lijk gehad om met z'n allen uitein delijk op een lijn uit te komen, verteld zanger/rapper Maarten Peelen. Drummer en percussio nist kwamen uit het wereldje van de pop, jazz, latin en bigband ter wijl onze gitarist van het kaliber Joe Satriani, Steve Vai is. Marijn en ik hadden onze roots bij Noisy Stuff. Een combinatie van niets zou je zeggen, maar het tegendeel bleek waar te zijn. Wel moest alles vervolgens als een puzzel in elkaar worden gelegd wat vaak de nodige pijn en moeite koste. Nu maken we al twee jaar muziek met elkaar. We zitten nu eindelijk allen op een lijn. ,We zijn broeders van elkaar geworden aldus zan ger/rapper Maarten Peelen. De show tijdens een live optre den moest iets speciaals worden. Een volledig doordachte live per formance is vervolgens tot stand gekomen. Zelfs grote tempelzui len, maskers en andere showattri buten werden gerealiseerd door de band zelf. om te gebruiken tij dens een optreden. "We proberen uit te beelden dat we multicultu reel een eenheid moeten vormen om iets sterks te kunnen krijgen. Dat geldt niet alleen in de muziek want in de hele maatschappij draait het om het respect voor het onbekende (cultuur)", vertelt bas sist Marijn Poels. Zo zullen er tij dens het optreden melodielijnen voorbijkomen die afkomstig zijn uit zuidamerikaans-, westerse- en oosterse culturen, gemengd in een modern stevig rockjasje. "Het zou mooi zijn om ons eens bezig te kunnen zien tijdens repe tities", aldus percussionist Frank van Zwamen. "We gaan voortdu rend tegen elkaar op qua stijl en hebben vaak krachtige maar voor al leerzame discussies. Toch blij ven we een eenheid. Dat is de kracht van Pro-claim. Je openstel len aan het onbekende en daar vervolgens je eigen ideeën en invloeden op in laten werken." OJC MERLIN De band heeft een aantal try- outs in het buitenland gedaan, onder een andere naam, om stage ervaring op te doen en om te kij ken hoe het publiek reageerde op de muziek en show. Dit heeft geleid tot kleine veranderingen en aanpassingen om de band klaar te maken voor het eerste optreden onder de naam Pro-claim. Vrijdag 27 juni staat de band voor het eerst op de planken in Noord-Limburg in Jongerencen trum Merlin in Meerlo. "We zijn er al een hele tijd mee bezig met dit optreden. Veel voorbereidin gen zijn er voor nodig geweest maar uiteindelijk zijn we er hele maal klaar voor en er absoluut zeker van dat het dak eraf gaat", spreekt voorman Maarten Peelen. "We willen ons beperken met optredens in de buurt. Meerlo is vooralsnog de enige locatie die we zullen aandoen in de regio. Daarna zullen de optredens bui ten de regio plaatsvinden. We wil len ons zelf niet doodspelen." "We zijn geen hoeren in de muziek en willen ons ook niet zo voelen", aldus bassist Marijn Poels. "Door het beperken van de optredens in de regio blijft het voor ons en de mensen ook aan trekkelijk en kunnen we ons ook bij elk optreden voor de volle 100 procent geven. Zo is het leuk voor de mensen en natuurlijk ook voor ons." Zaterdag 21 juni vindt het jubi- leum-dansfestival van Opanka plaats in de schouwburg van Ven ray. De organisatie wil de bezoe kers er graag op attent maken, dat het tevens avondvierdaagse is in Venray. De foyer van de schouwburg wordt ook gebruikt voor het aan- en afmelden van de groepen. De wandelaars vertrekken vanaf schouwburgplein en arriveren daar ook weer. De grootste druk te zal om 19-30 uur voorbij zijn. Opanka zal duidelijk herkenbaar in de foyer van de schouwburg aanwezig zijn met een stand, waar kaartjes en programmaboekjes worden verkocht. De zaal gaat open om 19-30 uur. Peter-Willem Schellen uit Ven ray is in Arnhem geslaagd voor HEAO Bedrijfseconomie, afstu deerrichting Financieel Manage ment. Aan de Hogeschool voor de Kunsten te Utrecht, afdeling Muziektechnologie slaagde Roel Funcken voor PgDip, Post Gradu ate Diploma in Music met als spe cialisatie: Composition. e-mail: redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Boekrecensie in Peel en Maas Wat gebeurt er met je als je het ene moment ziek in bed ligt en je het volgende moment in een wereld vol glamour, intriges en bedrog bevindt? Dit is precies wat Lucien overkomt. Hij doet de onthutsende ontdekking dat hij een 'stravagante' is, iemand die zichzelf door tijd en ruimte kan verplaatsen. Door een oud notitieboek komt hij terecht in de zestiende eeuw, in de adembenemende mooie stad Belezza. Ineens bevindt hij zich tussen ruisende jurken, palaz- zo's, kanalen, mandola's en een indrukwekkende duchessa. Maar dit is nog niet alles: Lucien blijkt een belangrijke rol te moeten spe len om de lagunestad te behoeden voor een ramp.... Stravaganza, stad van maskers is een indringende, ontroerende en opwindende roman, moeilijk om neer te leggen. Zonder twijfel een meesterwerk in de hedendaagse kinderliteratuur. Mar)' Hoffman is een bekende Engelse schrijfster. Ze schreef al meer dan tachtig kinderboeken, voornamelijk pren tenboeken. Ze koestert een grote liefde voor Italië, een land waar zé zoveel mogelijk tijd doorbrengt. Voor Stad van maskers liet ze zich inspireren door Venetië. Het prachtige kinderboek Stra vaganza, stad van maskers is te koop in boekhandel Van den Munckhof en kost 17.95 euro Jin EL EN MAAS Donderdag 19 juni 2003 Pagina 13

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13