and Krijgt Kinderen n BZN Kunst Cultuur Nieuwe cursussen Muziekschool Venray I lieuwe secretaris Iterair café Doe mee met Het Literair Café Maxima in Dingus De 16 K ASTSYSTEMEN OP MAAT Blaaskapellen- festival Zin in zingen Jeugdbands in Veltum Omroep Venray en maas Woensdag 28 mei 2003 - Pagina 11 - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 WielHermkes ■.KEUKEN- EN I NT ER I FU R O O UW Uit welk sonnet is het volgende fragment afkomstig? Wie is de auteur? Dat is de opgave voor de maand mei! 'Jeugd is onrustig zijn en een verdwaasd Hunkeren naar onverganklijke bewinden, En eenzaamheid is dan gemis en pijn. Antwoorden op deze 2 vragen kunt u insturen naar het secre tariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1. 5801 RR Venray, tot vrijdag 20 juni a.s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieu we opgave. Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trek ken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs ver loot! De stand van de wedstrijd is na 4 ronden: mevrouw R. van Daal en mevrouw L. Colsen met 30 punten mevrouw H. van Beek, en de heer J. Craghs met 20 punten. De heer Kroft heeft 10 punten. 20 punten zijn er ook voor de deelnemer die zich schuilhoudt onder het pseudoniem: Repelsteeltje Voor de opgave van de maand april moest de lezer zoeken bij de poëzie van Theun de Vries. In zijn gedicht "6 juni 1944 Decision day" vraagt hij zich af of het ooit weer zal worden als vroeger. Gaan de linden weer geuren, worden de nachten weer rustig en werken wij ons uit het oorlogsweb, dat ons gevangen houdt? Vrijheid is dat iets wat alleen op een vreemde planeet bestaat? In het gedicht wordt ook het antwoord gegeven. Nee. er wordt reeds een bres in de vijandelijke linies geslagen. De Hun, de Duitser, gelooft nog wel in eigen kracht, maar het is reeds te laat, de geallieerde troepen zijn reeds in Normandië geland. Het is D-dav! Theun de Vries - 6 juni 1944 Decision Day Zullen de linden weer als vroeger geuren. En wordt de nacht weer rustig en vertrouwd, En valt het floers weer af van zon en kleuren En scheurt het web dat ons gevangen houdt? Ergens ter wereld leven vrije menschen. Geen veldgrijs en geen groen besmet hun straat- Het lijkt zoo ver, zoo buiten alle wenschen. Alsof het op een-vreemde ster bestaat. Stil -: de granaten spatten door den nacht. Een bres wordt in den grauwen wal geslagen Waarmee de Hun ons huis en hart omsloot - Nog staat hij en gelooft in eigen kracht. Te laat. - De schemering licht op bij vlagen: De wrekers zijn gedaald in 't morgenrood. Het programma voor het seizoen 2003-2004 staat al ruim schoots in de steigers. Voor wat de schrijvers betreft die Ven ray aandoen, kunt u reeds noteren: Donderdag '11 septem ber, Kees van Beynum, 20.00 uur. Zondag 9 november, Arthur Japin. 11.30 uur. Zondag 28 maart. Herman Brussel mans, 11.30 uur Donderdag 27 mei, Margriet de Moor, 20.00 uur. Al deze bijeenkomsten zijn in het Theehuis. Verder vermeldt het programma een lezing over eigen werk van Jan Marlet; de Klucht van de Molenaar in de Schouwburg en wellicht zelfs een optreden van Rutger Kopland in samen werking met de Universiteit van Amsterdam. Daarnaast zijn er ook de jaarlijks terugkerende activiteiten. Een van de komende maanden krijgen de donateurs het uit gewerkte programma toegestuurd. Wie donateur wil wor den van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van 16,00 euro per jaar - dient contact op te nemen met het secretariaat, Daarmee steunt u de acti viteiten van het Venrayse Literair Café en krijgt u bovendien reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. En dat is beslist de moeite waard. Informatie over het bovengenoem de of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij bet secretariaat: Rochusstraat 1, 3801 RR Venray, telefoon: 0478-582948 maar ook op onze website: www.literair-cafe- venray.nl iramma Schouwburg Venray leerplan in vier fasen (diploma A t/m D) is ingedeeld. Op de muziekschool Venray is het moge lijk instrumentaal/vocaal opgeleid te worden op alle gangbare instru menten. Mocht het instrument van uw keuze onverhoopt niet in het reguliere aanbod aanwezig zijn, dan zullen zij proberen hier een gepaste oplossing voor te vin den. Dus informeer altijd naar eventuele mogelijkheden. Op de muziekschool kan er worden deelgenomen aan verschillende ensembles. Voor de meeste ensembles geldt dat deelname afhankelijk is van leeftijd en niveau, daarom is het noodzake lijk óm eerst te overleggen met de docent. Leerlingen jonger dan 21 jaar, die hun B-examen hebben gehaald, kunnen deelnemen aan een orkest. Er wordt gewerkt van uit het jeugdorkestrepertoire waarbij in eerste instantie vooral deelnemen een belangrijke uitda ging is. Deelname aan dit orkest staat in principe open voor elke muziekschoolleerling met een B- diploma. Voor iedereen die graag in een band wil spelen, heeft de Muziekschool de popcursus. Een enthousiast docententeam stoomt de deelnemers klaar voor een optreden. Dit gebeurt door een combinatie van inst'rumentale/vocale groepsles sen, waarin aan diverse technie ken aandacht wordt besteed. Het uiteindelijke doel is natuurlijk: in een band spelen! NIEUWE CURSUSSEN Muziekschool Venray biedt in het nieuwe seizoen diverse nieu we cursussen aan. De Saz (Bagla- ma) is een instrument waarop al eeuwen de verschillende Turkse volksmelodieën gespeeld worden en bevat tevens de heldere ken merken van de Turkse cultuur. Het instrument wordt in bijna alle gewesten van Turkije gebruikt. Het leren spelen op de Saz gaat nog steeds volgens het eeuwen oude uitgangspunt van het mees- ter-leerling principe waarbij zeker ook nieuwe inzichten en metho den toegepast worden. Baby's en peuters vinden het heerlijk als er met hen gezongen en gespeeld wordt. Al snel herkennen ze lied jes en reageren ze hierop met geluid en bewegingen. Ouders die graag met hun kind zingen, maar liedjes niet (meer) kennen en graag nieuwe liedjes, versjes en spelletjes willen leren, zullen aan de cursus muziek op schoot veel plezier beleven. Nieuw is ook de cursus kleuter- viool. In vijftien lessen worden de beginselen van het vioolspel geleerd. Ze gaan liedjes zingen, klappen en vooral strijken. Deze korte cursus biedt de gelegenheid om jonge kinderen van vijf jaar kennis te laten maken met de viool onder het motto: jong geleerd, oud gedaan. De kinder dwarsfluit van een Yamaha is een geslaagde kunststofkopie van de 'grote dwarsfluit. Het aanblazen, de houding en de grepen zijn het zelfde. Kinderen kunnen hierdoor gemakkelijk overstappen op de 'grote dwarsfluit als er fysiek geen belemmeringen zijn. De cur sus is voor kinderen van zes jaar. De computer kan tegenwoordig met behulp van de juiste software omgebouwd worden tot een com plete (home) studio. Daar komt echter wel wat bij kijken. Vandaar deze cursus. Je leert wat je alle maal met midi kan doen en hoe je eigen nummers en arrangemen ten kunt maken. Wat samples zijn en hoe ze te gebruiken in je eigen composities. Hoe je mooie audio- opnamen kunt maken met een microfoon, via de line of digitale ingang. Er wordt gebruik gemaakt van een professioneel studiopro gramma (logic audio). En je maakt kennis met nog veel meer techni sche, praktische en muzikale know how, afhankelijk van wat je over deze materie zou willen weten en wat we tijdens de cur sus nog tegen komen. Heeft u de nieuwe brochure nog niet ontvangen, neemt u dan contact op met de administratie van de Muziekschool Venray, tele foon 0478 585320 e-mail publici- teit@kunstencentrumjerusalem.nl Zeer binnenkort start Mothers Finest, de meest gewaardeerde funck-rock band ter wereld, die in de jaren zeventig en tachtig diver se grote hits scoorden, haar Euro pese tournee. De aftrap in Neder land vindt plaats op 14 juni in Boxmeer. De leadzanger/gitaris van Mothers Finest, John Hayes (USA) woont tegenwoordig in Nederland en toert regelmatig met twee bands: Maxima en The John Hayes Project door Noord- West-Europa. Vooral in allerlei culturele centra, waaronder natuurlijk nogal wat jongerencen tra, en in de (betere) rock en hardrock cafés worden zij veel gevraagd. Zo vlak voor de start van de Europese touriiee van Mot hers Finest, heeft Dingus voor de tweede keer Maxima kunnen strikken voor een concert in Din gus, Voor de liefhebbers van Mot hers Finest dus alvast een voor proefje (de stijl is zeker herken baar) en voor de aanbidders van de echte onvervalste gitaarrock een rhüst. Maxima bestaat behalve uit John Hayes verder uit de Nederlandse topmuzikanten Barend Courbois (bas en gitaar) en Paul Thissen (drums). Een echte topattractie dus. Ouderwet se funk-rock maar wel in een heel nieuw jasje. De band zal tijdens het concert ook een aantal muzi kale uitstapjes maken naar allerlei gebieden van de underground en experimentele muziek en dat op een technisch topniveau. Om de avond alvast goed op te warmen speelt in het voorprogramma de splinter-nieuwe Nederlandse band Splinter. Deze veelbeloven de band speelt progressieve fre aky rock. Een echte sensatie. Het concert in OJC Dingus begint vrij dag 30 mei om 20.30 uur. De entree is zes euro. Prachtige muziek, volop sfeer: dat zijn de ingrediënten waarmee het traditionele Blaaskapellenfesti- val in Aarle-Rixtel tijdens het Pink sterweekend. De duizenden bezoekers komen van Friesland tot België en van Duitsland tot Vlaardingen. Ze worden ook dit jaar weer verrast op een program ma dat zijn gelijke niet kent. Niet minder dan 26 volkstümliche blaaskapellen met meer dan 350 muzikanten komen in het Pink sterweekend op het podium. Van zaterdag 7 juni 19.00 uur tot Tweede Pinksterdag21.00 uur is Aarle-Rixtel het centrum van de blaasmuziek. Ook Die Fröhlichen Rübensammler uit Leunen en Freunde Echo uit Overloon zijn in Aarle-Rixtel van de partij. Op zondag 1 juni is er weer een gezellige zangavond in het wijk centrum Den Hoender aan de St.Ursulastraat in Venray. Met muzikale ondersteuning van het accordeonduo Piet Huijs; en Toon Leijssen zullen er aller-: hande goed in het gehoor liggen de liederen worden gezongen. In het kader van de nieuwe opzet zal het eerste gedeelte van de avond, gepresenteerd worden door Ria van Lankveld-Vennekens uit Leu nen. Na de pauze zullen onder lei ding van Gerrit Reintjes uitslui tend verzoeknummers gezongen; worden. De avond begint om 20.00 uur en is voor iedereen die van zingen, houdt gratis toegankelijk. De zaal is vanaf 19.00 uur open. Boekrecensie in peel en Maas Muziekschool Venray verzorgt het culturele aanbod voor het onderwijs in Venray. Voor het basisonderwijs wordt elk seizoen een zogenaamd kunstmenuaan bod verzorgd. Maar ook projecten op maat. Voor het voortgezet onderwijs organiseert de muziek school in samenwerking met onder andere de schouwburg en tal van andere culturele organisa ties in Venray de zogenaamde CKV-dagen. Projecten waarbij honderden scholieren deelnemen aan culturele activiteiten. Deze projecten worden mede mogelijk gemaakt door extra financiële steun van de gemeente Venray en de provincie Limburg. Naast het groeiend aanbod wat betreft cur sussen. kent de muziekschool een gedegen instrumentale/vocale opleiding. Om de instrumenta le/vocale opleiding zo soepel mogelijk te laten verlopen advise ren zij eerst een opleiding Instru mentaal Voorbereidend Muziek onderwijs (IVM) te volgen. Deze opleiding is mogelijk voor kinde ren van groep 3, 4 en 5, een tweejarige opleiding, en kinderen vanaf groep 6 kunnen zich inschrijven voor een éénjarige opleiding. Ook voor volwassenen is er. een IVM-opleiding. Na de IVM-opleiding kan de leerling inschrijven voor een instrumenta le/vocale opleiding, welke voor leerlingen tot 21 jaar volgens een Zaterdag 31 mei staan liefst vijf live optredens van jeugd bands geprogrammeerd in café 't Schöpke van Wijkcen trum Veltum. Een deel van de bandleden is daarbij afkomstig uit de wijk Vel tum. De spits wordt om 20.30 uur afgebeten door een hip-hop optreden van Mc Essenz. Aansluitend daarop beklimt Mc Shorstop het podium, eveneens met hip-hop, waarna Pilote Flame diverse rocknummers ten gehore zal brengen (cover rock). Na een korte pauze volgt wederom een hip-hop optreden, nu van B-Kwadraat. De avond wordt afgesloten met krachtig gitaarwerk door de band Fake (punk-metal). De zaal gaat open om 20.00 uur. Toegang vanaf 14 jaar. Op de laatste zaterdag van de maand mei heeft Mario Kremers in het programma Prime-Time een gesprek met Jim. Deze jongen van 15 jaar oud staat op dit moment in de hitlijsten bovenaan met de single Tell her. Jim, die vooral bekend werd door het televisie programma Idols, is vooral geliefd bij de dames en scoort hierbij hoger dan Jamai, die eerste werd. Zaterdag 31 mei tussen 15 00 en 17.00 uur. Omroep Venray geeft vrijkaar ten weg voor de Disco Dance Classic Party op zaterdag 14 juni in de Brabant-hallen in Den Bosch. Met optredens van oa. The Tramps, Boney M, Mai Tai, The Gibson Brothers en vele anderen. Luister naar de programma's Heartbeat FM. Wie-kent Nico niet?, Venray actueel, Prime Time, Klojo radio. Total Dance, Ver zoekjes op Zondag en Hallo Ven ray en maak kans op kaarten! De kommissie A2000 heeft een muzikaal treffen op touw gezet, met als hoogtepunt alle liederen en muziek van de opgevoerde revue bij gelegenheid van de eeuwwisseling. Hierbij ook optre dens van Puur Puree, de Boem- boxbans (De Wendel) o.l.v. Alex van Vliet, Acht vur Elluf, en DJ Henri. Klojo Radio is zondag 15 juni tussen 15.00-18.00 uur hierbij aanwezig en zal hier verslag van doen. theaterseizoen loopt op einde. In Schouwburg ay zijn in juni nog twee gevarieerde, muzikale stellingen te zien: de Krijgt Kinderen en BZN. J V ;ende heupen, elastieken wapperende handen... e Bank Krijgt Kinderen gaan ctjes van de vloer. De Band Kinderen (BKK) is een popband die in een zinde- mpconcert kinderliedjes als ssen songs neerzet. Voor de lilie. Ja, want kinderen én :nen gaan uit hun dak. De is té goed, de liedjes té presentatie té uniek. De itroduceert met bewerkte en het eigen werk een nieuwe generatie kinder- Doe 's effe mee is een ver is voorstelling binnen het ,voor kinderen vanaf vier jaar. De band treedt op in theaters en culturele centra, op feesten en festivals, op scholen en kinder dagverblijven. Voor kinderen vanaf twee jaar wordt de voorstel ling in gewijzigde vorm aangebo den. De Band Krijgt Kinderen... humoristisch, direct, vrolijk, hip en eerlijk. Tijdens de concerten speelt de band liedjes uit De Jukebox, een verzameling van de meest favorie te liedjes. De kinderen kunnen mailen welk liedje zij het liefste willen horen op het concert: www.debandkrijgtkinderen.nl. Ze kiezen uit de liedjes van de eer ste én de tweede c. Doe 's effe mee! Een vrolijke familievoorstel ling voor iedereen vanaf vier jaar. De voorstelling op woensdag 4 juni begint om 14.30 uur. BZN - Band Zonder Naam - bestond in 2001 al 35 jaar. De Volendamse groep BZN heeft in al die jaren veel naam gemaakt met zeer succesvolle singles en albums, maar ook met het hoge niveau van de liveconcerten. Het eigen geluid van BZN, verankerd in de melodieuze zang en de gemakkelijk in het gehoor liggen de eigen composities, blijkt een groot publiek aan te spreken - alle bevolkingslagen en alle leeftijden. BZN scoort hits aan de lopende band. Hits die stuk voor stuk de plezierige eigenschap bezitten niet te verouderen en die op sin gel, music-cassette en compact disc moeiteloos goud en platina worden. De cd Out in the Blue stond binnen een maand reeds op de eerste plaats van de Mega Album Top 50. Tegelijkertijd kwam de singel Where the Nigtin- gales Sing uit. Deze single behaal de zeer snel een achtste plaats in de Mega Top 100. In 2001 kreeg BZN uit handen van staatssecreta- loud Bruijns opvolger René Poels In de onstabiele politieke situatie ten tijde van de koude oorlog is een dreiging van een kernoorlog feëel. Groot-Britta- nië leidt in het diepste geheim een groep van zestien mannen op om mensen die een bedrei ging vormen voor de wereld vrede uit de weg te ruimen. Hun training behoort tot de beste ter wereld en overstijgt de gevechts- en overlevings technieken van de SAS. BZN is al meer dan 35 jaren top in Nederland.. ris Rick v.d. Ploeg de Edison Oeu- vreprijs uitgereikt. Deze prijs is aan BZN toegekend omdat de band al 35 jaar lang een essentiële bijdrage levert aan de Nederland se popmuziek. Naast de vele onderscheidingen is de Edison een kroon op het succes van de groep. In 2001 tijdens de tv-opna- men op de Willem Barents van het programma BZN ontmoet langs verschillende havens van het IJsselmeer kreeg BZN een gouden en platina plaat van de cd Out in the Blue uitgereikt door de voorzitter van de TROS. Vanaf oktober 2001 treedt BZN in het gehele land op in veel theaters en hallen. BZN is nog lang niet uitge speeld. BZN speelt op zaterdag 14 juni in de Schouwburg Venray, aanvang 20.00.uur. Nu, na veertig jaar stilzwijgen, besluit John Urwin, mede door de gebeurtenissen van 11 september, zijn verhaal te doen. Urwin stelt dat het platbombarderen van lan den als Afghanistan en Irak geen enkel effect heeft op de dreiging van het terrorisme. Men is er immers nog steeds niet in geslaagd Saddam Hoessein, Osama bin Laden of de strijd krachten van A Qaida uit te scha kelen. 'Ik ben er dan ook van overtuigd dat Groot-Brittanië weer behoefte heeft aan een groep als de 16, en eerder dan ons lief is'. John Urwin is in de jaren vijftig opgeleid als geheim agent; en maakte deel uit van een elite corps onder de naam The Sixteen. Hij woont nu in Newcastle en geeft survivaltrainingen. Dit, bloedstollende, onthullende en schokkende boek houdt u van' begin tot einde in zijn greep! Het boek De 16 is ook te koop bij boekhandel Van den Munck- hof in venray en kost 17,90 euro. né Poels nam zondagmorgen iren is een bijzondere schrijvers- ilinfl end in het Theehuis in het ivse Odapark na 12,5 jaar ^Jid als secretaris van het «r Café Venray-regio. De •se journalist wordt als hris opgevolgd door Arnoud 5, directeur van de openba- iotheek Venray. René Poels ir) is al vanaf de oprichting -Pief betrokken bij het Literair J Venray-regio. De Meerlonaar zich als secretaris de afgelo- pren onder andere intensief met de programmering en bijzondere activiteiten, aan de presentatie van het van ex-wielrenner Peter •en, en heeft in de loop der meer dan zestig bekende erlands en Belgische schrij- 'oorbij zien komen. Met "•ige schrijvers, zoals Lulu '8 en Jan Wolkers, onder- 'l Foels nog altijd een goed Jet. Na bijna 12,5 jaar nam de rïonaar zondag afscheid tij de jongste schijversochtend "iemand minder dan Leon de ter. René Poels stopt als Naris omdat hij zijn aandacht 'I wil gaan richten op, de /El Stichting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wanssum en lan delijk op de straatkinderen in Rio de Janeiro. René Poels rechts) nam zon dagmorgen afscheid als secreta ris van bet Literair Café Venray- regio. Links Leon de Winter.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11