^Herseninfarct? Snel handelen geboden! Nieuwe DIS-wandelroute in Oirlo I "O Harold LENSSEN 20,- KORTING!!! op Grote calamiteitenoefening bij de Rooyse Wissel en opleiding n de metaal (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum 14 en 15 iuni HUISBEURS normaalles batuur- vandeling 'sstenray peel en maas Waterjojo blijkt gevaarlijk speelgoed PEEL EN MAAS Wervelwind nekt boom Paranormale beurs Vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service sportief - vrijetijds stretch band riem >ac PEEL EN MAAS Donderdag 22 mei 2003 - Pagina Net als bij een hartinfarct is liok bij een herseninfarct snel landelen van levensbelang, jilet snel en adequaat reage- Va ren. kan veel leed kan worden roorkomen. Alertheid op ver- chijnselen die duiden op een leroerte zowel van patiënten, 'ol': hun naasten als hulpverleners oals de huisarts, is hierbij ian het grootste belang. In de regio Noord-Limburg worden va jarlijks tussen de 450 en 500 nensen getroffen door een leroerte, ook wel CVA noemd (afkorting van cere- jaal vasculair incident). Zo'n e eroerte wordt in 20% van de SCfii gevallen veroorzaakt door een bloeding. In 80% van de geval len is er sprake van een ver stopping door een stolsel in de vaten die de hersenen van bloed voorzien. Een CVA is een ernstige en ingrijpende aandoening. Onge veer 30% van de patiënten over lijdt binnen een half jaar en een belangrijk deel van de getroffenen ervaart na het CVA matige of ern stige gevolgen ten aanzien van bewegen, spreken, zien. concen treren, geheugen, emoties of gedrag. De behandeling van men sen met een CVA bestaat in eerste instantie uit het voorkomen dat er complicaties ontstaan door het herseninfarct. Zodra er sprake is van een stabiele situatie, wordt zo snel mogelijk met de revalidatie gestart. Als het CVA is ontstaan door een stolsel, dan is het onder spe ciale omstandigheden mogelijk de patiënt stolseloplossende medicij nen te geven. Het bloed kan de hersenen dan weer bereiken, waardoor de getroffen hersencel len blijven leven en hersenfunc ties behouden. Hiermee wordt voorkomen dat patiënten voor de rest van hun leven met de beper kingen als gevolg van het CVA moeten leven. Deze zogenaamde trombolyse is de enige medicamenteuze behandeling voor een hersenin farct waarvan met wetenschappe lijk onderzoek is aangetoond dat de kans op goed herstel aanzien lijk stijgt. Patiënten moeten aan een paar belangrijke voorwaarden voldoen omdat ernstige complica ties kunnen ontstaan. Dat is de reden dat het maar op beperkte schaal kan worden toegepast. Welke mensen komen nu voor een trombolyse in aanmerking? Allereerst moet er sprake zijn van een vers (acuut) herseninfarct bij een patiënt ouder dan 18 jaar. Het meest cruciaal is echter dat de start van de behandeling moet starten binnen drie uur na het optreden van het infarct. In deze periode van 3 uur moeten in het ziekenhuis ook nog onderzoeken gebeuren - die minimaal toch een half uur in beslag nemen- om na te gaan of de trombolyse de juiste behandeling is. Hoe eerder met de behandeling wordt begonnen, hoe beter. Van belang is dus voor al te weten op welk tijdstip de patiënt voor het laatst 'nog goed' was. Huisartsen en medewerkers van de spoedeisende eerste hulp spelen dus een zeer belangrijke om de tijdslimiet van 3 uur niet te overschrijden. De Venlose locatie van VieCuri Medisch Centrum voor Noord- Limburg is volledig uitgerust voor de opvang en behandeling van patiënten die in aanmerking komen voor een trombolysebe- handeling. Na de trombolyse wor den patiënten 48 uur intensief geobserveerd op de speciaal daar voor ingerichte afdeling neurolo gie. Uiteindelijk komt slechts tien procent van alle patiënten in aan merking voor een trombolysebe- handeling. Echter de winst die kan worden behaald voor de indi viduele patiënt is geweldig groot Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ,y ook 's avonds PANTALON /eb Een opleiding volgen in de letaal én meteen een betaalde u aan! Ja, dat klinkt nog eens fan- p6 istisch; dat is wat aanspreekt. en jij die jongere die een voorop- ling heeft gevolgd op het BO de theoretische of de raktische leerweg of Havo pleiding heeft en ben je tussen 116 en 27 jaar dan kun je instro- nen op het TOC; het Technische jan Ipleidingen Centrum. De oplei- t ingen worden verzorgd in Ven- LaijJ tjy. Venlo en in Weert. Je kunt iis altijd de opleiding volgen bij eo iu in de buurt. De opleidingen kt ie )e op het TOC volgt leveren volwaardig erkend MBO vaèiploma op. De opleidingsrichtin- jen zijn verspaningstechniek, fijn laatwerken of constructie bank- Hi 'erken en lassen. Als laatste kun de erkende opleiding gevel- jUD ouwtechniek volgen. Bij de 1 pleiding die je volgt zit je niet leen op school. Vanaf het begin ;om je al in dienst van een metaal- erwerkend bedrijf bij jou in de luurt. Je gaat in periodes van zes reken vier dagen per week naar et bedrijf of naar het TOC. De ijfde dag in de week krijg je theo- ieles, deze lessen worden ver- orgd door het ROC Gilde Oplei- lingen. De leerkrachten komen laarvoor naar het TOC, je. hoeft lus naar geen andere school. Je rijgt een baan bij een metaalbe- rijf in de buurt. Je ontvangt Irect een echt salaris en vakantie- 1; ;eld en je hebt recht op een aan- 1 vrije dagen zoals vastgelegd in e CAO. Als je verder van het cdrijf af woont ontvang je ituurlijk een reiskosten vergoe- ling. Natuurlijk willen je ouders lat je goed terechtkomt; een uede opleiding volgt en een :uke baan krijgt. Die kans is er want het TOC leidt je op tot echte vakman of vakvrouw: Is dan duur? Nee hoor; de oplei- ig op het TOC is helemaal gra de werkkleding en het materi- wat gebruikt wordt, wordt door het TOC betaald. En het natuurlijk prachtig dat je al tteen werkervaring opdoet, aiurlijk kunnen er nog vragen ijn of willen jij en je ouders een ijkje komen nemen op het TOC. feu, dan nodigen zij je hierbij uit eens te komen kijken. Kom jjj ernst langs om te kijken wat het OC je biedt. Je kunt natuurlijk ok de website bezoeken ww.toc-limburg.nl of bellen nor informatie 0478-515200. raag dan naar Lucia Druiven, zij je alle informatie geven indag 25 mei houdt de Milieu- 'p Horst aan de Maas een andeling in het broekbos- ;ebied van de Castenrayse len in het grensgebied van de ïeenten Venray en Horst aan Maas ter hoogte van Castenray. circa 70 ha grote natuurge- fed is eigendom van Staatsbosbe- cer. Het natuurgebied bestaat vooral t zeer natte broekbossen. hens liggen er enkele vennen weilanden die zeer extensief Jruikt worden. Door het foed stroomt de Lollebeek. In rijk geschakeerde landschap ju Welen veel dier- en plantensoor- v1 zich thuis. Vooral soorten die voorkeur geven aan natte en oerassige omstandigheden wor- ll to in het gebied veelvuldig aan troffen. De wandeling staat onder lei van Robbert Vermooy die in jeugdjaren menig uurtje ver fde in de Castenrayse Vennen zeer goed bekend is met het •ied, met name daar waar het 'ft de in het gebied voorko- ide broedvogels. Hij is bij uit- ;k in staat om iedereen kennis laten nemen van dit zeer boei- stukje natuur. De wandeling begint om 10.00 bij de kerk in Castenray. dangstellenden zijn van harte elkom niet ontvangen? Bet 582877! w"Jdag tussen 9.00-17.00 uur Brandweer en politie van de regio Venray en een bijstands team van een collega-justitie instelling; ze waren allen vori ge week aanwezig bij een groots opgezette oefening bij tbs-kliniek de Rooyse Wissel. De oefening vond plaats om het calamiteitenplan van de kliniek te testen. Er werd een brand op een behandelafdeling van de kliniek in scène gezet, met daarnaast een dreigende escalatie door patiën ten. Daarom werden zowel brand weer als politie van de gemeente Venray betrokken bij de oefening en werd ook een bijstandsteam van een collega-justitie instelling opgeroepen. De patiënten van de afdelingen werden geëvacueerd naar de sporthal van de kliniek, wat allemaal probleemloos ver liep. De oefening duurde ongeveer tweeëneenhalf uur en is volgens de kliniek prima verlopen. Een calamiteitenoefening vindt met enige regelmaat plaats bij de Rooyse Wissel, maar het was de eerste keer dat een zo grote oefe ning werd gehouden. Naar aanlei ding van de bevindingen van de oefening zal eventueel het calami teitenplan van de kliniek worden aangepast. De waterjojo is op dit moment een rage onder kinderen. Onder zoek van de VWA/Keuringsdienst van Waren heeft echter uitgewe zen dat deze jojo's gevaarlijk zijn wegens verstikkingsgevaar. De handel in deze waterjojo's is dan ook verboden. Bij het spelen kan het elastische koord van de jojo gemakkelijk uitrekken tot meer dan 1.5 meter. Dit uitgerekte koord kan bij het inhalen van de jojo om de keel van het kind slaan. Door het inkrimpen van het elastische koord kunnen vervol gens relatief hoge krachten ont staan. Omdat het koord moeilijk te verwijderen is, dreigt hierdoor gevaar voor verstikking. De ver koopkanalen van deze jojo's blij ken erg ondoorzichtig; merken en partijcodes ontbreken en veel producten zijn doorverhandeld tussen handelaren. De grote speelgoedimporteurs hebben de jojo inmiddels uit de handel geno men. Het blijkt echter dat de waterjojo op tal van andere plaat sen nog verkocht wordt buiten de speelgoedketens om. De VWA/Keuringsdienst van Waren wil er nogmaals nadrukkelijk op wijzen dat deze jojo's gevaarlijk zijn en dat de handel hierin verbo den is. Indien de controleurs van de VWA/Keuringsdienst van Waren nog partijen jojo's in de handel aantreffen dan volgt onmiddellijk inbeslagname en een forse boete. Op diverse scholen in Venray is inmiddels het spelen met deze waterjojo's verboden. een abonnement waard De hevige regenval, maandag middag, zorgde niet alleen voor wateroverlast op diverse plekken in Venray. In Leunen ontstond een kleine wervelwind. Aan de Van Berlostraat werd daardoor een boom getroffen die letterlijk doormidden gekliefd werd. De helft van de boom belandde op de omheining van een dierenpark je. De dieren bleven ongedeerd maa de schade was groot. Bij een aai de overkant gelegen woning waai den diverse pannen van het dak Dat was ook het geval bij basis school De Meent. De helft van de boom beland de op de omheining van een die renparkje In De Witte Hoeve in Venray vindt op zondag 25 mei weer een grote paranormale manifestatie plaats; ook nu weer dankzij onder andere een internationaal aanbod van disciplines. In drie zalen zijn ruim zestig disciplines vertegenwoordigd en vindt u informatie, advies en demon straties van paranormale geneeswijzen, maar ook van alternatieve, waaronder homeopathie, kruidengeneesktmde, iriskopie, magnetise ren en voetreflexologie. Daarnaast zijn ook enkele noodgebouwen geplaatst. Ook zijn kuadi- gen op het gebied van horoskopie, aurafotografie, feng-shui, tarot- kaartleggen, helderziende waarnemingen en handlijnkunde aanwezig. Ook auraportrettekenaar Harrie van Kleef is er. En niet te vergeten de oliën, wierook, verdampers, boeken, kristal, mineralen en genees krachtige stenen. Iedere bezoeker dingt mee naar de verloting van een echte kristallen waarzeggersbol. De beurs is geopend van 11.00 tot 18.00 uur. Voor meer informatie kimt u terecht bij de werkgroep Ching, tel. 0478-501991. ei9?5 actie t/m 31 mei Dorpsraadvoorzitter Patrick van der Broeck onthulde zon dagmiddag in het bijzijn van een veertigtal belangstellen den de naam van een nieuwe, circa vijf kilometer lange wan delroute in Oirlo: DIS-route. Het pad werd officieel geo pend door Nellie Kurvers- Janssen, echtgenote van de erevoorzitter van DIS (Door Inspanning Sterk), de voorma lige voetbal- en korfbalvereni ging in Oirlo. Nellie Kurvers onthulde op het dorpsplein een informatiezuil, waarmee het pad officieel in gebruik werd genomen. De dorpsraad ontving al gerui me tijd signalen uit de gemeen schap dat er behoefte was aan een Oirlose wandelroute. Die sig nalen werden door plaatselijkse KBO en de dorpsraad opgepakt en in goede samenwerking met de gemeente Venray werd een route voor het wandelpad uitge stippeld. Het pad leidt de wandelaars langs de prachtige Oirlose velden, bossen en wegen en ook een res taurant is erin opgenomen. De route was snel bedacht, maar de uitvoering vroeg meer tijd. Er moesten trapjes worden aange legd, bossen worden gekapt en ook de paaltjes moesten nog geverfd en in de grond geplaatst worden. De wandelroute is ver noemd naar de voormalige voet en korfbalvereniging Door Inspanning Sterk (DIS) in Oirlo. Op 1 juli 2001 is deze club gefu seerd met Castenray en is de ver eniging SVOC'01 ontstaan, waar mee ook de naam DIS is te komen te vervallen. Het wandelpad is aangegeven in de kleuren van DIS: groen-wit. Op alle truien €10,- KORTING ■Polo's v.a.€7,95 OP=OP!

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9