ijn de Groot, Hans Liberg Kunst Cultuur ederlandse toppers p Jera on Air Podiumfeesten voor jong en oud Leon de Winter bij Literair Café Portretten en een oude droom Bonte Koe vlamt weer Lenteconcert in Castenray Op De Töffel 2003 Moyland agii EN MAAS Donderdag 22 mei 2003 - Pagina 13 ramma Schouwburg Venray luwburg Venray besluit nd mei met twee voor- en: Hans Liberg in zijn programma Tatatata bijzondere productie iadewijn de Groot en j| Limburgs Symphonie Liberg is dit seizoen in de intlse theaters te zien in Lye show Tatatata. Wat je s wat je krijgt. De vijfde tthoven. Een stevige ope- iD| iberg wordt ondersteund o is en slagwerk, respectie- indré Versluijs en Martijn opkomend als body wie heeft er geen tegen- Wilt u een liedje over en waafden? Kdjg1 u een jver normen en waarden! ten mee jongens'. Maar Lj beperkt zich niet tot het an ii repertoire. Het mag ook |Sk 15 wat dieper. Wat vindt u ,R(j igner de Lord of the Ring. »e even Wagner Er pas- oog veel de revue: dia- p, klassieke muziek in het [stadion, aandacht voor uidse componisten, terwijl u het doet, oftewel I2J top-tien. Waar is het fout 1 met normen en waarden? 3e(j tijd, de actie Notenkraker. ivel Jekking van de pil? 'Oh ja, n toegift we doen ichumann's pianoconcert io, doe even mee jongens'. 58 Liberg wordt bijgestaan 'iji ndré Versluijs (bas), Mar- 'ver (drum), Herman Schil- :luid) en Niek van Duren Hans Liberg speelt op p'ju ig 26 en dinsdag 27 mei in 72( louwburg Venray, beide *- 20.00 uur. BOUDEWyN DE GROOT Limburgs Symphonie i(LSO) speelt haar concer- alle denkbare toonsoorten. e.u t/m B. En van vrolijk grote nfJ üncholisch kleine tertsen. 2003 komt daar nog een ilere toonsoort bij. Met A van Nederlandse grootste Hog endste troubadour Boude- ie Groot. Het Limburgs mie Orkest heeft samen ]n(j lidewijn een prachtig con- mengesteld, dat in mei in perkt aantal Nederlandse en concertzalen wordt aerd. De productie is gesteld in nauw overleg (producent Jacques Senf. np sdii concert hoort u een van de bekendste num- ,2$ ran Boudewijn de Groot, en meeslepend ten gehore ht met alle kopers, strij- lazers en slagwerk van het Natuurlijk inclusief een ;Vc efinale. Dit buitengewoon hg rijke concert staat onder lei- Q(i an Ernst van Tiel, die de jaren talrijke orkesten diri- abinnen- en buitenland. Zo hij naast zijn gastdirectie Limburgs Symphonie regelmatig uitgenodigd door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, het Residentie Orkest, Het Gelders Orkest en het Metropole Orkest. In het seizoen 2002-2003 staat hij o.a. op de bok bij het Adelaide en Queensland Symphony Orchestra in Australië. Het begint zo langzamerhand op een regelrechte hype te lijken. Iedereen wil Andere Tijden zien. En natuurlijk vooral beluisteren. Het succes is ongekend; overal uitverkochte zalen en klaterend applaus. En overal de vraag:, wan neer komt Boudewijn de Groot nog een keer terug met dit pro gramma. Andere Tijden blijkt uit eindelijk nog succesvoller te zijn dan drie seizoenen Een nieuwe Herfst. Nog succesvoller dan de hitmusical Tjechov. Andere Tij den bestaat uit nieuw werk met teksten van o.a. Freek de Jonge en Jan Rot met repertoire, dat aange vuld wordt met een keuze uit bekende, klassiek geworden repertoire zoals Testament, Jimmy en Avond. Nummers, waar mee Boudewijn de Groot in de Nederlandstalige muziekwereld furore maakte, samen met tekst schrijver Lennaert Nijgh. De in 1944 op Java geboren Boudewijn de Groot studeerde in 1964 af aan de Nederlandse Filmacademie te Amsterdam, maar besloot al spoe dig zijn toekomst in de muziek te zoeken. Meisje van Zestien bete kende in 1965 de definitieve door braak. Nieuwe successen volgen- Hans Liberg is tu>ee avonden te gast in de Schouwburg Ven ray. den elkaar in rap tempo op en leverden Boudewijn de Groot door de jaren heen maar liefst vijf maal een prestigieuze Edison op (in 1967, 1968, 1973, 1980 en in 1998 zelfs een voor zijn gehele oeuvre). Een andere hoogstaande onderscheiding was in 1976 de uitreiking van de Gouden Harp. Vorig jaar werd Boudewijn de groot door koningin Beatrix gekroond tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De voorstelling van Boudewijn de Groot en het LSO is op woensdag 28 mei, aanvang 20.00 uur. Voor alle Bonte Koe fans die zich nergens anders thuisvoelen, is er aanstaande vrijdag een echte Koe-avond. De zaal van De Eve naar is voor één avond De Bonte Koe. Achter de bar staan de eigen, bekende koe-dames Martine en Anne. De muziek wordt verzorgd door DJ Barry, die ook nu pro beert de beentjes van de vloer te krijgen, ledereen is welkom vanaf 21.00 uur en de entree is vrij. Zaterdag 24 mei organiseert de Castenrayse fanfare Dorpsklank een Lenteconcert. Het concert zal plaatsvinden in gemeenschaps huis De Wis en is voor iedereen gratis toegankelijk. De aanvang is 20.00 uur. Aan dit voorjaarscon cert werken mee:Fanfare Dorps klank Castenray olv Ron van den Beuken, Fanfare St. Willibrordus Neerkant olv Jo Laumen en Fanfa re Eendracht Meerlo olv Hans Breuls. De verenigingen brengen een gevarieerd programma met voor elk wat wils. De drie muziek verenigingen zullen in juni deel nemen aan het 37e Peeltoernooi in Neerkant. De skatepunkband 4 Fridges is op zondag 11 mei winnaar gewor den van Op Ut Tuffelke, een open podium voor regionale bands in jongerencentrum Gryphus te Vierlingsbeek. Het jonge combo uit het Land van Cuijk verdiende met deze overwinning het ope ningsoptreden van Op De Töffel 2003 en daarmee is het program ma van dit gratis toegankelijke popfestival bekend. Naast 4 Frid ges zullen tijdens de elfde editie van Op De Töffel optreden: Soundsurfer, The Nederbietels, Green Hornet, Stuurbaard Bakke baard, Zornik, Caesar, Peter Pan Speedrock en Beef. Op De Töffel 2003 vindt plaats op zondag 22 juni op het Vrijthof in Vierlingsbeek. Meer informatie over Op De Töffel is te vinden op internet www.opdetoffel.nl. Voor. het vierde jaar op rij zal het Harmonie Orkest Noord-Lim burg een concert verzorgen op Schloss Moyland. Het concert wordt gegeven op zondag 25 mei, om 14.30 uur. Schloss Moyland is gelegen in de gemeente Bedburg- Hau nabij Kalkar, vanaf Venray ongeveer 'n half uurtje rijden. Die zondag staat Schloss Moyland geheel in het teken van de ope ning van hun kruidentuinseizoen. n jaar staan er alleen maar trs uit de Nederlandse fkscène op Jera on Air, r wordt er weer aan twee i uit de regio een kans len zich aan een groter j ek te presenteren, Jera vindt ook dit jaar plaats P emelvaartsdag, donder- 9 mei, vanaf 15.00 uur op -c|| festivalterrein gelegen g2<? I(k Jera' Peter Janssen- 12 in Ysselsteyn (L). De ;0g n gaan om 14.30 uur ofit Ook dit jaar zijn in een -Qj raag weer gratis kaarten 751 innen voor het festival erderop in dit artikel). on Air wordt geopend door maar van Fight For Fame 1 lokale artiesten en bands en plaatsje konden verwer- •orjera on Air. De winnaar. Kt Crewsaders, is een hip- •Uectief afkomstig uit Mill negen, en bestaat uit drie een dj en vijf breakdan- |lfl het collectief ontstond vier maanden het eerste feit:; de elf tracks tellende invasion of the mie- te, Succesvolle optredens het gevolg, onder andere lorprogramma van Ugly lg (USA), Gotcha, Relax en iwer. ?r bestaat sinds september twee jaar begon het spe- 111 covers een beetje te ver- Ze zagen dan ook een nieu- hdaging in het maken Van muziek. Na het: nodige werk werden de eerste nummers gelanceerd. Deze 'goed bij het publiek en er werd hard gewerkt aan meer eigen nummers. Op dit moment speelt Clover een mix van covers en eigen nummers. Clover stond onder andere in het voorprogram ma van; De Heideroosjes, Osdorp Posse, Van Dikhout, Racoon en Undeclinable. De muziek stijl.van de eigen nummers is een mix van punk-rock, een snufje ska en soms een decüitertje jaren 70-80 rock. Na het verrassende debuut Peter Pan (1997) waren afgelopen jaar ook het Deense Roskilde-festi- val en Lowlands aan de beurt voor Peter Pan Speedrock. De band trad dc afgelopen 110 optredens op met onder andere Motörhead, Rose Tattoo, Nashville Pussy, Zeke en Speedealer. Op dit moment zit Peter Pan Speedrock in de studio's voor de opnamen van hun nieuwe album die in mei vlak voor ons festival uitkomt. Peter Pan mengt het snelle en het smerige van Motörhead met de strakheid en swung van AC/DC tot een kolkend Speedrock-meng- sel waar simpelweg geen ontko men aan is. Dreadlock Pussy blaast vanaf de oprichting in 1997 al stoom af door hun muziek. Soms ingetogen en zelfbespiegelend, maar meestal stormachtig met opgekropte frus tratie aangezien ze denken dat er Osdorp Posse. veel is om kwaad over te zijn. Her kenbaar in de muziek van Dread lock Pussy zijn hun grote voor beelden Kom en Deftones. DP heeft een snelle groei doorge maakt als hoofdact, het spelen van festivals als Pinkpop en Low lands en stonden ze al eens in het voorprogramma van onder andere bands als Rammstein Machine Head, en Disturbed. Na de release van hun middles ep, moest het echte zwaargewicht nog geboren worden: Tsumi. Het tweede album ligt sinds vorig jaar in de winkels. Café 't Podium in Venray houdt dit jaar weer de Podiumfeesten met een veelbelovend programma voor jong en oud. Op woensdag 28 mei speelt The Crox (ex-Volu- mia) in café 't Podium. Deze band maakt momenteel een wervelen de doorbraak binnen de Neder landse muziekwereld. Na het uit eengaan van Volumia zijn deze muzikanten verder gegaan met elkaar onder de naam The Crox. Regelmatig zijn ze te horen op Radio 3FM,. Kink FM en andere nationale radiozenders. Op woensdag 28 mei staat in het voorprogramma de band Bones, een regionale rock-coverband. Aanvang 22.00 uur. Op donderdag 29 mei zijn de Time Bandits te gast op de Podi umfeesten. Deze band behoeft weinig introductie. Ze worden gekenmerkt door het professione le geluid van funk, disco, soul en rock en het onmiskenbare stern en gitaargeluid van Alides Hid- ding. Na vele nationale en interna tionale hitnoteringen, treedt Alides Hidding met de vernieuw de versie van de Time Bandits alweer sinds 1995 op in binnen- en buitenland. Het repertoire bestaat uit de hits van de Time Bandits uit de jaren 80, nieuwe nummers en covers van onder andere Tina Turner, Otis Redding, Jimi Hendrix en vele anderen. Aanvang 22.00 uur. Vrijdag 30 mei belooft een recht-voor-je-raap partynight te worden. DJ Shoeshine is te gast in 't Podium en zal het dak eraf laten knallen. Stijlen die voorbij zullen komen vliegen: Pop, Dance, Tran ce, Part)', R&B ook Rock (Ska en andere smaken), hoort er gewoon bij, bij een Ga-Uit-Je-Dak-Avond. Zaterdag 31 mei staat als altijd met de Podiumfeesten in het teken van een Amsterdamse Avond. De kastelein van voor heen, Geert Pelzer, laat zien dat het vermaken van de gasten van café 't Podium nooit uit het bloed verdwijnt. Ondersteund door diverse gasten belooft dit weer een onvergetelijke avond te wor den voor alle aanwezigen. Kaart verkoop bij café 't Podium en Frieties. Aanvang 21.00 uur. Om ook voor de allerjongsten een plaats op de Podiumfeesten te bieden voert Theater Pimper nel op zondagmiddag 1 juni een jeugdvoorstelling op. De vorige show van Theater Pimpernel het mannetje van de blauwe maan was een overweldigend succes. Vandaar dat dit theatergezelschap weer uitgenodigd is voor een nieuwe voorstelling. Telefonisch reserveren mogelijk (0478- 581143) Aanvang 13-30 uur. Meer informatie is te krijgen op www.podiumvenray.nl (http://www.podiumvenray.nl/) of bij Café 't Podium, Kruisstraat 2b in Venray. Tel. 0478-581143. De bekende schrijver en filmer Leon de Winter houdt zondag 25 mei een lezing bij het Literair Café Venray-Regio. Deze schrijversochtend vindt plaats in het theehuis in het Venrayse Odapark (tegenover het ziekenhuis) en begint om 11.30 uur. De Broekhuizenvor- ster allround musicus en com ponist/arrangeur Nard Reijn- ders tekent voor de muziek. De entree bedraagt acht euro terwijl donateurs van het Lite rair café Venray en de leden van Rabobank Venray, Meerlo- Wanssum twee euro korting krijgen. Leon de Winter werd op 24 februari 1954 geboren in Den Bosch uit joodse ouders. In 1979 ging zijn eerste film 'De verwor ding van Herman Dürer, die hij samen maakte met studiegenoten Rene Seegers en Jean van de Velde, in première: 'De verwor ding van Herman In 1980 richt ten zij de Eerste Amsterdamse Filmassociatie op. De tweede speelfilm volgde in 1981: 'De Afstand'. Tussen '78 en '80 maak te het trio tv-films, waaronder 'Junkieverdriet' en 'De wereldver beteraar'. In 1981 bracht Toneel groep Centrum 'Junkieverdriet' op de planken. In 1976 gaf uitge verij In de Knipscheer De Winters verhalenbundel Over de leegte in de wereld uit. In 1979 volgde de roman, De (ver)wording van de jongere Dürer, die gebaseerd was op het filmidee. Dit boek kreeg lovende kritieken en werd bekroond met de Reina Prinsen Geerligsprijs. In 1981 volgden de roman Zoeken naar Eileen W. en de novelle Place de la Bastille, die beiden verfilmd werden door Rudolf van den Berg (als respec tievelijk 'Zoeken naar Eileen' en 'Bastille'). TV EN FILM Halverwege de jaren tachtig ontdekte Leon de Winter Ameri kaanse auteurs als Saul Bellow, John Updike en Philip Roth en merkte dat deze literatuur veel beter bij hem paste dan de Duits talige. De invloed van de Ameri kaanse literatuur was merkbaar in de vlot geschreven roman Kaplan (1986). De roman werd in de kri tiek zuinig ontvangen, maar bereikte een aanzienlijk groter publiek dan zijn eerdere boeken. Ook de romans die volgden wer den bestsellers. In 1995 schreef Leon de Winter het boekenweek geschenk, Serenade. Zionoco (1995) werd in 1996 genomi neerd voor de AKO-Literatuur- prijs. Bijna alle boeken van Leon de Winter werden vertaald. Voor al in Duitsland heeft hij groot suc ces. In 2002 werd zijn oeuvre in Duitsland onderscheiden met de Die Welt-prijs. In 2002 verscheen de roman God's Gym, over Joop Koopman, een Nederlander die in Venice, Califomië woont, en wiens leven een dramatische wending neemt na de dood van zijn zeventienjarige dochter Mir jam. Het boek werd een bestseller en werd bovendien overwegend goed besproken. Naast romans schreef Leon de Winter essays en verhalen (in o.m. Raster), literaire recensies over Duitstalige litera tuur (in Vrij Nederland), film (in Der Spiegel) verhalen en essays (in onder meer Raster en New Found Land) en geeft hij zijn opi nies over diverse onderwerpen (o.m. Israël, het Koningshuis, Pim Fortuyn en de LPF, extreem rechts) in tijdschriften (o.m. Vrij Nederland), kranten (o.m. NRC, AD) en op de Nederlandse en Duitse televisie. Leon de Winter bleef ook werkzaam voor tv en film. Zo schreef hij het scenario voor de VPRO-serie 'Bij nader inzien', naar de gelijknamige roman van J.J. Voskuil. Voor de films naar zijn eigen werk 'Bastil le' en 'Zoeken naar Eileen' schreef hij de scenario's. In 1993 verfilmde Leon de Winter voor de VPRO-televisie Hoffman's honger, met in de hoofdrollen onder meer Jacqueline Bisset en Elliot Gould. Leon de Winter vertrok in 1997 met zijn gezin voor enkele jaren naar de VS, waar hij zich onder meer bezighield met de ver filming van zijn eigen roman uit 1997 De hemel van Hollywood. Hij tekende voor de productie en het scenario. In deze komische thriller spelen beroemde acteurs als Burt Reynolds, Rod Steiger en Tom Berenger. In 2003 zal de ver filming van Supertex in de bio scoop te zien zijn. NARD REIJNDERS De uit Broekhuizenvorst afkom stige allround musicus Nard Reijn- ders is een bekende bij het Lite rair Café Venray-regio. Vandaag zal hij op eigenwijze muzikaal de schrijversochtend met Leon de Winter inkleuren. Musicus, arran geur en componist Nard Reijnders reisde 22 jaar lang met Herman van Veen de wereld rond en houdt zich tegenwoordig bezig met eigen projecten. AFSLUITER Green Lizard werd opgericht in de zomer van 1994. Al direct bij hun oprichting verzekerde de band zich van een trouwe schare fans uit hun hometown Tilburg. Door hun intensieve touring door het hele land hebben ze een soli de live reputatie opgebouwd, wat werd bevestigd toen ze in 1996 de prestigieuze rockwedstrijd Grote Prijs van Nederland won nen. In 2002 ontving de band de zilveren harp award voor hun album Identity. In augustus 2002 bracht Green Lizard hun laatste album Newborn uit. Osdorp Posse behoeft eigenlijk geen verdere introductie. Bij hun oprichting in 1989 was OP de eer ste en enige rapgroep in Neder land. Met name door de snoeihar de in je smoel teksten en compromisloze houding kreeg de Osdorp Posse al gauw een fanatie ke aanhang in de underg- roundscène. Omdat ze zonder noemenswaardige promotie of airplay toch een compleet nieuwe scène met een eigen genre had den opgebouwd kreeg de groep in 1996 de Nationale Popprijs uit gereikt als kroon op hun baanbre kende grondleggerfunctie. In 1998 richt de Osdorp Posse hun eigen platenlabel Ramp Records op. Hun achtste album Kernramp, het eerste Osdorp Posse-album op Ramp Records, werd een groot succes en levert de groep zelfs hun eerste top 10 hit op met Ori gineel Amsterdams. Nu de Neder landstalige rap populairder is dan ooit komen de grondleggers weer ouderwets hard en compromis loos terug met hun negende album Tegenstrijd en een daar aan gekoppelde live tour. De afsluiter van het festival is Feuerengel, dé Duitse Rammstein tributeband. Niet alleen muzikaal staan deze Duitse jongens hun mannetje, ook qua show wordt werkelijk alles uit de kast gehaald. Er kan gerekend worden op een spetterend vuur, rook en licht- spektakel waarbij je ogen en oren tekort komt (inclusief de vlam mende jas tijdens het nummer Rammstein). Feuerengel bestaat reeds sinds 1997 en is opgericht, nadat ze bij een optreden van een bevriende band, Rammstein's Bett in Flammen speelden. Na het grote aanvangssucces van dit pro ject werd besloten een echte band op te richten die hun eer en ziel er aan geeft om de show en muziek van Rammstein zo goed mogelijk te kopiëren. Alle krakers zullen voorbij komen. Du Hast, Engel, Buck Dich en meer. PRIJSVRAAG De prijsvraag luidt: wat is de naam van de derde band op Jera on Air 2003. Stuur je inzending tot en met maandag 26 mei in naar jeraonair@planet.nl of spreek je antwoord in op de voice-mail op telefoon 0478-541613. Vergeet niet je naam, adres en telefoonnr achter te laten anders kunnen ze je niet bereiken als je gewonnen hebt. De eerste drie correcte inzen dingen worden beloond met een gratis toegangskaart voor het festi val. Heb je al een kaartje gekocht dan krijg je jé geld terug. De win naars worden op dinsdag 27 mei telefonisch benaderd. Boekrecensie in Peel en Maas Als Daewoed, een Perzische journalist die al meer dan tien jaar in Amsterdam woont, door Zuid-Afrika reist, wordt hij getroffen door de schoon heid van dat land. Hij ontmoet veel mensen. Maar Daewoed vindt dat hij deze reis niet verdient. Waar hij ook naartoe gaat, telkens moet hij denken aan vijf vrienden van vroeger van wie er inmiddels drie geëxecuteerd zijn en twee na lange gevangenisstraf zijn vrijgela ten. Hij voelt hun aanwezigheid overal. Net als vroeger vertelt Dawoed hun elke nacht een deel van zijn belevenissen om de vrienden de gelegenheid te geven de reis mee te maken. Attar is een van de vijf vrienden. Na afloop van de reis probeert hij de belevenissen op een eigen wijze aan het papier toe te vertrouwen. Hij verweeft oude Perzische reisverhalen met por tretten van mensen en gebeurte nissen in Zuid-Afrika en maakt zo een oude droom waar. Portretten van een oude droom is Kader Abdolah uit Iran, die al sinds 1988 in Nederland verblijft. Na zijn verhalenbundels De ade laar (1993) en De meisjes en de partizanen (1995), verschenen de romans De reis van de lege flessen (1997) en Spijkerschrift ((2000). Ook zijn Mirza-colums uit de Volkskrant zijn in twee bundels gepubliceerdd. Portretten van een oude droom schreef hij na zijn reis naar Zuid-Afrika. Abdo- lahs boeken zijn vertaald in het Duits, Frans, Italiaans, Spaans en Noors. Uitgeverij Bert Bakker bracht Kélilé en Demné (2002) uit, een door Kader Abdolah bewerkt klassiek meesterwerk uit het oude Perzië. Het boek is ook in boekhandel Van den Munckhof in Venray te koop. Prijs: 18.75 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13