eugdbeleid moet )spelen op actualiteit' rad en Nel van Dijck 0 jaar getrouwd lidvies: las evenementen af Personeelsverloop tbs-kliniek hoger Onderzoek FNV Bondgenoten naar gevolgen vogelpest Oranje Fonds steunt De Kemphaan Zachte lenzen Sterretje in uw autoruit? NTACTLENZEN Mishandeling op Stationsweg Niets! enmaas Donderdag 1 mei 2003 - Pagina 5 *igd- en jongerenbe- de gemeente Venray Stroperig en loopt ver jeg de actualiteit aan. De 1 la smakers zouden veel Del'j rbij de doelgroep moe- 30v* yn om signalen op te igef Qen hier daadwerkelijk te te doen. "De ambtena- j!^ 10eten de werkruimte U? p om in te spelen op aan-j t vragen. Want anders is n adequaat jeugdbeleid Md! |jk", aldus Jeanne Hend- IA)- seen van de conclusies die ijlde discussiebijeenkomst ommissie Maatschappelijke en. Afgelopen donderdag de commissieleden zich eer es be eidsterreinen. Eén discussieerde over vrijwilli- £rk, maatschappelijke verlening en wijkgericht p. Terwijl de andere groep tzighield met jeugd en jon- jminderheden en ouderen- de- lui In de vorige collegeperiode waren jeugd en jongeren nog speerpunt van beleid. Er werden jeugddebatten gehouden en er verscheen een krant en een web site. De gemeente wilde graag een jongerenraad oprichten die als spreekbuis zou dienen. "Maar de jeugd had geen behoefte aan zo'n geformaliseerd orgaan", verklaar de hoofd welzijn Frits Vossen. "Dat was voor hen teveel een 'ver van mijn bed show'. Dan moeten we ook niet proberen zoiets kunstmatig in stand te houden." Ton Mulders (fractie Van de Vorle) vond dat de jeugddebatten 'op een drama zijn uitgelopen'. Volgens hem lag dat vooral aan welzijnsinstelling Synthese die als uitvoerder te weinig 'feeling' met de doelgroep zou hebben. "Er is veel geld stopt in een jongeren krant en een website. Maar deze initiatieven zijn alweer doodge bloed. De gemeente redt het niet met alleen dagsuccessen. Er moet continuiteit in het beleid komen." Jeanne Hendrix (CDA) merkte op dat de jeugdklankbordgroep niet gefunctioneerd heeft. "We moeten veel meer inspelen op het momen en onze aandacht richten op actuele zaken." Piet Kroft (PvdA) vond dat de scholen hier bij betrokken moeten worden Vossen erkende dat dit in het ver leden nauwelijks is gebeurd. Scholen werd alleen gevraagd om folders uit te delen of posters op te hangen. Hendrix pleitte voor kortere lijnen met scholen en andere begeleidende instanties om tijdig signalen op te vangen. Mulders oordeelde dat er teveel bureaufuncties gecreëerd zijn. Zoals het JIP (jongeren informatie punt) in de Schoolstraat. "Jonge renwerk betekent zelf actief naar de jongeren toe gaan. En niet ach ter een bureau afwachten of ze wel komen. Want dit werkt niet. Dat blijkt wel uit het JIP dat onvoldoende functioneert. Dit moeten we ook erkennen en dan voor iets anders kiezen. Het is jammer dat er toch op de oude voet wordt doorgegaan." Wim Buys (WD) bracht in dat jongerenbeleid ook vraagt om lei ding geven. Hij vond dat het niet te vrijblijvend moest zijn. "Wij moeten duidelijk iets aangeven. En met voorstellen komen en dan vragen 'wat vinden jullie hier van'." Welzijnsambtenaar Sies Lie- brand gaf toe dat de gemeente een te log apparaat is om snel op actuale zaken in te spelen. De trage besluitvorming vormt een groot probleem. "Daarom is de jeugd ons mijlenver vooruit", erkende Liebrand die graag inter actief en met een open houding dichterbij de doelgroep wil opere ren. Ad Steverink (VVD) pleitte eveneens voor flexibiliteit. "Men sen die de verantwoording heb ben moeten soepel met de jeugd en hun problemen omgaan." De nota 'jeugdbeleid geen kin derspel' dateert uit 1997 en is dringend aan vervanging toe. Het contract met Synthese, dat het jeugdbeleid grotendeels uitvoert, loopt dit jaar af. Er wordt een nieuw contract opgesteld - wel licht voor dc periode 2004-2007 - waarvoor de discussies in de com missie Maatschappelijke Diensten een bouwsteen zijn. Het werkterrein van jeugdbe leid is complex en breed. Er is nog veel werk aan de winkel. Lie brand vertelde dat het essentieel is dat de gemeente een 'sociale kaart' samenstelt. Waarin alle gele dingen die met jeugd en jongeren van doen hebben een plek krij- gen. Zoals scholen, verenigingen, sozen en instellingen. De gemeen te wil deze keten bewaken en kan zien waar de zwakke plekken zit ten. "We willen er naar toe dat de jeugd zegt dat er goed voor hun gezorgd wordt", hoopt Liebrand. den bruidspaar in Ysselsteyn T meer hebben jullie dg voor het eerst ontmoet? i\- ran Dijck (78) en Nel van Janssen (78) kijken vj r vragend aan en fronsen sw mkbrauwen. Met Leunse is of Ysselsteynse kermis i ihien? "Schrijf maar op e kennis, want we weten toi liet meer precies", zegt gran Dijck. Een ding weet 0_chtpaar echter wel voor esp procent zeker, namelijk mi het over een weekje tr vijftig jaar geleden is -v, samen in het huwelijks- e stapten. Hoog tijd voor "U1 nterview met het gouden >g|l Ispaar, vond de redactie Peel en Maas. H halve eeuw geleden Wen Grad van Dijck en Nel telkaar eeuwige trouw. Op 153 voor de wet en vier |latér trouwden de twee :n in de kerk. Beiden toen 28 jaar en in de bloei leven. Grad werd gebo- :unen, Nel in Ysselsteyn peeldorp ging het jeug- ir ook wonen. Eerst aan tdijk, later aan de Ring- ijd woonden ze samen in igebied van Ysselsteyn. Nel kregen negen kinde ven jongens en twee meis- lukkig zeven jongens", ;Grad met een knipoog, (twee dochters is meer dan j. Met jongens heb je veel te stellen." leren groeiden op in een waarin vader en moeder 5 morgens vroeg tot 's avonds Se handen flink uit de mou- I0^ staken. Want Grad en Nel v, aieen eigen bedrijf, dat van klein gemengd bedrijf met ök' handvol koeien, varkens en tn in de loop der jaren uit- rf:: ide tot een maatschap met cM toist. Nel zorgde in die jaren «u Ivoor het huishouden en de ;r; ren. Grad stak al zijn energie fi «bedrijf. bid jenwoordig vormen vier van ng.i toons samen de maatschap Qel' Dijck, die onder andere actief s${ ide akkerbouw en varkens- Serij en formeel bestaat uit «drijven. Tot voor kort maak- "~1 uk Grad nog deel uit van de j schap en was hij nog dage- i in de weer op het bedrijf. 'Grad is en blijft een onder- Grad en Nel van Dijck-Janssen vieren volgende week hun gouden hu welijksdag (foto van de familie Van Dijck zelf gemaakt tien jaar geleden) nemer in hart en nieren en vindt het ontzettend jammer dat nu zijn gezondheid steeds meer te wen sen overlaat, hij moeilijker naar 'zijn' bedrijf kan. Natuurlijk is hij apetrots op zijn zonen, want die runnen de maatschap met verve, vindt pa. "Het is mooi dat het bedrijf dat ik samen met Nel heb opgebouwd in de familie blijft. Ja, daar ben ik best trots op. De jon gens doen het goed, daar hoef ik me echt geen zorgen over te maken." DIEPTEPUNT Net zoals elk huwelijk kende ook het huwelijk van Grad en Nel hoogte- én dieptepunten. Vooral bij de dood van hun zoon Math, die zes jaar geleden overleed aan kanker, ging de familie Van Dijck door een diep dal. Maar vergeten zullen ze hun zoon nooit en dat willen ze ook niet, want in hun prachtige vrijstaande woning aan de Ringweg in Ysselsteyn hangen en staan nog tal van foto's, die Grad en Nel nog dagelijks aan hun zoon blijven herinneren. Maar hun vijftigjarig huwelijk kende vooral ook veel hoogtepun ten. De huwelijksdag, de geboor te van hun kinderen, de uitbrei ding van hun bedrijf, de geboorte van hun 23 kleinkinderen. Slechts een kleine greep uit vijftig jaar huwelijk. Grad en Nel zijn ook echte sport- en verenigingsmen sen. Jarenlang stonden ze bijvoor beeld samen bij uit- en thuiswed strijden langs de lijn om de plaatselijke voetbalclub fanatiek aan te moedigen. "Onze jongens hebben allemaal gevoetbald", zegt Grad trots. "Zelf kon ik ook aardig voetballen, maar ik moest helaas stoppen vanwege een blessure aan mijn enkel." Daarnaast zongen Grad en Nel graag. Nel meer dan dertig jaar bij het zangkoor in Ysselsteyn, waar van ze erelid is, en Grad was jarenlang lid van het kerkkoor in Leunen en Ysselsteyn. Ook toneelspelen was een grote hobby van Nel. net als schilderen en tekenen. Hun huis wordt dan ook opgevrolijkt met tal van fraaie schilderijen en pentekeningen van de hand van 'kunstenares' Nel zelf. Wat het geheim achter hun huwelijk is? Grad begint te lachen. "Ach, er is geen geheim. Als ze tegenwoordig ruzie heb ben, zijn ze na twee dagen al uit elkaar. Vroeger hadden we gewoon geen tijd om weg te lopen." Hij kijkt zijn vrouw glimla chend aan. Het is duidelijk: Grad en Nel hadden in vijftig jaar huwe lijk absoluut geen reden om elkaar té verlaten en gaan hun gouden huwelijksdag samen met hun kinderen en kleinkinderen in besloten krihg feestelijk vieren. gemeente Venray wil ukwfimaal investeren in rust «pluimveesector. Na over- de LLTB Venray en «heken heeft burgemeester Is aangegeven dat hij zo mogelijk mensen in het 'bied wil. Daarom hij om grote publiek- in het buitengebied p laten doorgaan. «Ipestcrisis roept vragen het al dan niet laten door- H evenementen. Sowieso de gemeente Venray een op de eigen verantwoor- 'fieid van pluimveehouders Sn# lec'n onnodige contacten aan pt* i3n en grootschalige evene- 'en te bezoeken. Dit om de l0P het overdragen van het 'zoveel mogelijk te beper- De gemeente adviseert om "houdend te zijn met het ruseren van evenementen in buitengebied. Het risico van houden van evenementen fll '°f zonder dieren) ligt in het ePCn van het Al-virus. Dit kan worden meegevoerd met ver voermiddelen, dieren en mensen. Vanaf een evenement kan zo het virus verder worden verspreid. De gemeente treedt in overleg met de organisaties van "risico" evenementen. Zo heeft de gemeente ook overleg gehad met de organisatie van de duathlon wedstrijd "Powerman Holland". Dit evenement vond afgelopen zondag plaats. De route was aan gepast. Het gedeelte van de route richting Overloon is er helemaal uitgehaald. De gemeente heeft op de Beekweg cn bij pluimveebe- drijven extra hekwerk geplaatst en benodigde verkeersmaatrege len getroffen (afsluiten van zijwe gen). De coördinatie van de aanpak van de Vogelpest problematiek ligt bij het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. Ook het ministerie heeft richtlij nen opgesteld voor evenementen. De meest actuele informatie is te vinden op de website www.lnv.nl/vogelpest en aan te vragen via het LNV-Loket 0800-22 333 22 en teletekst pagina's 461 (LTO) en 462 463 (LNV). Agra riërs kunnen bellen naar de Lim burgse Land- en Tuinbouwbond 0475-38 17 77. Het ministerie heeft in heel Nederland verboden vogels (dus niet alleen Al-gevoelige dieren) te 'verzamelen'. Verzamelen bete kent het van verschillende plaat sen tijdelijk bijeen brengen van vogels. Alle markten, verkopin gen, veilingen, tentoonstellingen, keuringen en andere evenemen ten met vogels ?ijn verboden. De maatregel is nodig omdat ook vogels die er zelf niet ziek van worden, het virus kunnen ver spreiden. Dit is geregeld in Rege ling verzamelverbod pluimvee Nederland 2003 zoals die op 21 maart is gewijzigd. In de compartimenten E en G waar ook Venray onder valt, zijn markten, verkopingen, veilingen, tentoonstellingen, keuringen en andere evenementen met éénhoe- vigen (onder andere paarden, pony's en ezels) en evenhoevigen (onder meer koeien, schapen, gei ten en varkens) verboden. Deel name aan deze evenementen is verboden. Het verbod is niet beperkt tot dieren van bedrijven waar pluimvee wordt gehouden, maar geldt voor alle één- en even hoevigen. Dit is vastgelegd in de Wijziging Tijdelijke regeling ver- voers- en exportverbod pluimvee 2003 van 18 april. In de toezichtgebieden wordt het houden van evenementen sterkste ontraden. De grenzen van de toezichtgebieden worden bepaald door het ministerie. Op hun website staan deze aangege ven. Een deel van de gemeente Venray valt onder het toezichtge- bied Nederweert. Binnen deze gebieden zijn uiteraard alle op dat moment geldende verboden van toepassing. Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aan tasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Auto- ruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behal ve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. Zaterdag 3 mei in Venray op de parkeerplaats bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-16.30 uur U kunt hier ook het kenteken in de autoruiten laten graveren €15,- p/auto. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 wu hebben ruime ervaring en hoog opgeleide fn! icONTACTEENiireOM^^ Jaarverslag de Rooyse Wissel In 2002 is de Rooyse Wissel geruisloos overgegaan van een organisatie in de opstartfase naar een kliniek in vol bedrijf. In de zomer is de 102de patiënt opgenomen en in het najaar is de eerste patiënt overgeplaatst naar de resocia lisatieafdeling. Verder stond 2002 voor de kliniek vooral in het teken van het nader uit werken van de behandelvisie, die een jaar eerder werd vast gesteld. Dit alles blijkt uit het jaarverslag van de kliniek, dat binnenkort uitkomt In dit verslag is verder te lezen dat één patiënt in 2002 niet terug kwam van verlof en dat één patiënt zich onttrok aan een ver lof. Verder was er vier keer sprake van geweld tussen patiënten en drie keer van geweld tegen perso neel. In 2002 zijn alle nog vacante functies in de kliniek ingevuld. Het ziekteverzuim onder het per soneel is met 6,6% laag te noe men. Het verloop is echter met 22% een stuk hoger. Dit komt enerzijds doordat medewerkers het zware werk onderschatten en anderzijds door het succes van de kliniek: mensen met ervaring in de Rooyse Wissel zijn gewild in de verslavingszorg, jeugdzorg en psychiatrie. Nu de kliniek volledig gevuld is en de behandeling op volle toeren draait richt de Rooyse Wissel de blik steeds meer naar buiten. Zo werden in 2002 de nieuwe plan nen voor de resocialisatie bekend gemaakt. De Rooyse Wissel wil zes resocialisatieplekken inkopen bij collega-instellingen en zes plekken creëren in een nieuw te bouwen woning, net naast de kli niek. Verder heeft de Rooyse Wis sel, samen met het Vincent van Gogh Instituut, de Reclassering en de GGZE afgelopen jaar de eerste stappen gezet voor de start van een forensische polikliniek. Deze polikliniek, die eerst in Venlo en later ook in Roermond zal komen, zal medio 2003 open gaan. De forensische polikliniek is er voor diënten met psychiatrische of ernstige psychosociale problema tiek die als gevolg van hun geeste stoestand een misdrijf hebben begaan. Het einde van de vogelpest is nog lang niet in zicht. (Pre ventieve) ruimingen zijn aan de orde van de dag. De gevol gen op de langere termijn zijn niet te overzien. Reden voor FNV Bondgenoten een onder zoek in te stellen onder de werknemers die door de crisis worden getroffen. Hoe wor den die door de crisis geraakt? "De crisis duurt langer dan we dachten en de gevolgen zijn veel en veel groter dan in eerste instantie werd aangenomen." Jac Christiaens, bestuurder FNV Bondgenoten, trapt een open deur in als hij de vogelpestcrisis omschrijft. De dramatische ont wikkelingen in de sector zijn dan ook reden voor de vakbond om actie te ondernemen. "In de perio de tussen 29 april en 22 mei gaan we onderzoeken hoe de crisis de werknemers, in de sectoren die hen aangaat, raakt. Want vergis je niet. Het gaat niet alleen om de producenten van eieren of pluim- veebedrijven, ook in de transport sector, de eierverwerkende bedrijven, toeleveringsbedrijven, zelfs accountants en andere dienstverleners krijgen onderne mingen klappen als gevolg van de vogelpestcrisis." Vier weken lang gaat FNV Bondgenoten onderzoeken, wat de gevolgen zijn van de crisis. Zo wordt er een speciaal telefoon nummer ingesteld waar werkne mers kunnen melden wat hun ervaringen zijn met bijvoorbeeld werktijdverkorting of besmet tingsgevaar. Christiaens: "We wil len een beeld krijgen van hoe de werknemers de toekomst in hun sector zien. Zo willen we inventa riseren welke maatregelen geno men moeten worden om de men sen zo goed mogelijk te onder steunen. De uitkomsten van ons onderzoek worden, in combinatie met een inventarisatie van het Ministerie van Volksgezondheid en een onderzoek naar de finan ciële gevolgen, gebruikt om na de crisis met een gedegen plan van aanpak te komen. Want vermoe delijk zullen een redelijk aantal bedrijven de crisis niet overleven of zelfs een doorstart maken. In die wetenschap is het nodig om een goed sociaal plan voor te bereiden." Tot en met week 21 zijn op dinsdagmiddag van 13-30 uur tot 15.30 uur en op donderdagavond van 19-00 uur tot 21.00 uur door FNV Bondgenoten voor werkne mers de volgende telefoonnum mers opengesteld: 0495-45 30 15 en 0495-53 61 64. Het Oranje Fonds heeft 10.000 euro toegekend aan Stichting Centrum voor Oude ren De Kemphaan in Venray. De bijdrage is bestemd voor het plaatsen van een vouw wand in De Kemphaan. Wineke Verwoerd, directeur van het Oranje Fonds: "Het Oranje Fonds vindt het belangrijk, dat mensen volwaardig en zelfstandig lid van de samenleving kunnen zijn, dat ze 'erbij blijven horen'. Wij zijn blij dat wij door deze toe kenning in staat zijn dit doel dich terbij te brengen." Het Oranje Fonds richt zich op verschillende doelgroepen in de samenleving. Bijvoorbeeld jonge ren die hun draai moeten vinden in de samenleving; mensen die zelfstandig in hun eigen huis en omgeving oud willen worden; buurtbewoners, die de handen ineenslaan en zich inzetten voor een leefbare buurt; dak- en thuis lozen, die zorg nodig hebben. Het Oranje Fonds geeft financiële bij dragen voor bijvoorbeeld inventa ris en gebouwen, voorlichtings projecten of het bevorderen van deskundigheid bij medewerkers. In 2002 verstrekte het Oranje Fonds ruim 1.650 bijdragen voor een totaalbedrag van ruim 13 mil joen euro. Het Oranje Fonds is een onaf hankelijk fonds dat zijn inkomsten ontvangt uit onder andere de BankGiroLoterij, de Lotto en gif ten van particulieren en bedrij ven. Op 27 juni 2002 besloten het Juliana Welzijn Fonds (JWF) en het Oranje Fonds samen te gaan onder de naam Oranje Fonds. Hierdoor ontstond één nationaal fonds voor de stimulering van maatschappelijk welzijn en socia le cohesie. In memoriam: Gon Maessen Vorige week donderdag is op 80-jarige leeftijd Gon Maessen uit Venray overleden. Zij genoot als 'mevrouw Maessen' vooral bekendheid onder de jongeren die in de afgelopen tientallen jaren jongerencentrum Dingus bezochten. Als vrijwilligster heeft zij zich meer dan 35 jaar ingezet voor Dingus. Enkele dagen per week was zij in de weer om het jongerencentrum schoon te hou den. Voor haar verdiensten werd zij koninklijk onderscheiden in de Orde van Oranje Nassau. Begin april werd in Dingus nog haar 80- ste verjaardag gevierd. Tijdens die gelegenheid werd zij voor haar vele verdiensten nog een keer in het zonnetje gezet door bestuur, medewerkers en bezoekers van het Venravse jongerencentrum. Op die dag werd ook 'Mevrouw Maessen Prijs' ingesteld. De prijs gaat vanaf 2005 periodiek naar een Dingus-vrijwilliger of -vrijwil ligster die zich op een bijzondere wijze heeft ingezet voor het jon gerencentrum. Een 24-jarige man uit Venray is zaterdagmorgen door drie onbe kende mannen mishandeld. De man is in eerste instantie op eigen kracht naar huis gelopen. Later op de morgen is hij naar het zieken huis gebracht met hersenletsel. In het ziekenhuis is een scan van de man gemaakt. De man bleek een flinke hersenschudding te hebben opgelopen. De politie is gestart met een onderzoek. Rond 5.15 uur liep de Venraynaar zaterdag morgen over de Stationsweg. Een getuige zag hoe de man werd mis handeld door drie mannen. De gealarmeerde politie trof bij aan komst niemand meer aan op de Stationsstraat, De verdachten waren vertrokken en het slacht offer was op eien kracht naar huis gegaan. Rond de middag kwam bij de politie de melding binnen van een gewonde die bij het zie kenhuis werd binnengebracht. Deze man bleek het slachtoffer van de mishandeling van zaterdag morgen te zijn. De man is voor een nacht opgenomen en kon zondagmorgen terug naar huis. Het slachtoffer herinnert zich alleen nog maar dat hij drie man nen tegenkwam. Vanaf dat moment is hij niet meer op de hoogte._De politie komt graag in contact met getuigen van deze mishandeling. Het slachtoffer droeg een opvallende gele jas. De mishandeling vond zaterdagmor gen net na vijf uur plaats op het fietspad dat loopt tussen de Sta tionsweg en de Bongerdstraat in Venray. De politie is bereikbaar via telefoonnummer 0900 - 8844 (lokaal tarief). Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5