ALAN MX RED! W COLLUMN Nieuwbouwplan Korenmolen toch in drie fasen Van de Vorle laat bankrekening blokkeren druk" pet over maar mét jhinderheden praten' Mexx IAIe hebben het nog altijd STÖNES Maaien Maar! ESPRIT Arbeids- en scholingscentrum bij de Rooyse Wissel SELECTED DEALER Mcitlmque limberfand <3^ groot assortiment gazonmaaiers Dorpsradenoverteg Venray en maas Donderdag 1 mei 2003 - Pagina 3 rekkige communicatie dwarsboomt initiatieven allochtonen men MEN casual wear for men bleek 82, venrsy tel 0478 - 512306 SaWeCo grasmaaiercentrum Overtuig uzelf en kom naar Swolgen SaWeCo Mgr Aertsstraat 33 Swolgen, tel. 0478-697111 eigen service centrum In gezamenlijk overleg heb ben de gemeente Venray, de dorpsraad Leunen en Hurks Bouw Vastgoed BV besloten om toch in drie fasen het bouwplan Korenmolen in Leu nen te bebouwen. De dorps raad en verschillende inwo ners lieten tijdens een onlangs gehouden informatieavond namelijk duidelijk blijken geen voorstander te zijn van het ineens op de markt bren gen van 41 woningen. De eigen inwoners zouden naar de mening van de dorpsraad op deze wijze mogelijk te wei nig aan bod komen. Terwijl het beleid van de gemeente door het autochtoniteitsbegin- sel wel gericht is op de eigen bevolking van Leunen. De gemeente en Hurks zijn inmiddels met elkaar tot overeen stemming gekomen en hebben een nieuw voorstel gedaan aan de dorpsraad, waarin wordt aangege ven dat fase 2 in het najaar wordt gebouwd. In deze fase worden zestien projectmatige koopwonin gen door Hurks aangeboden en twee particuliere kavels door de gemeente. Fase 3 wordt bebouwd in mei 2005. Dan worden 25 pro jectwoningen en vier gemeentelij ke kavels aangeboden, waarmee alle woningen in het plan Koren molen voor 2007 zijn gebouwd. De gemeente heeft in haar volkshuisvestingsplan opgeno men dat met uitzondering van 1997 binnen tien jaar de wonin gen in het plan Korenmolen in drie opeenvolgende bouwfasen gebouwd moeten worden. Fase 1 is in 1999 van start gegaan. Door de belemmering van LPG-cirkels is fase 2 echter niet op tijd van start gegaan. Sinds enkele maan den is duidelijk dat deze belem mering voor., de zomer wordt opgeheven- De bouw heeft hier door één a twee jaar vertraging opgelopen. Aanvankelijk wilde de gemeente in de overgebleven tijd bouwfase 2 en 3 combineren. Ze voorzag hierin geen problemen. Hurks diende daarop in overleg de gemeente voor zowel fase 2 als 3 een bouwaanvraag in, maar de dorpsraad was het hiermee niet eens. De dorpsraad wil namelijk vasthouden aan de tien jaar waar binnen in drie fasen woningen op de markt gebracht moeten wor den. Zoals met de gemeente was afgesproken in 1997. Wethouder Ruyten beloofde daarop de zaak in overweging te nemen, hetgeen inmiddels heeft geresulteerd in een nieuw voorstel. De gemeente verzorgt samen met Hurks medio mei een informatieavond over het nieuwbouwplan Korenmolen. De exacte datum en plaats worden nog bekendgemaakt. De plannen liggen momenteel ter inzage in het gemeentehuis. 'Nieuwe' fractie Van de Vorle maakt schoon schip Joost van de Vorle heeft de bankrekening van fractie Van de Vorle bij de Rabobank laten blokkeren. Penningmeester Martien Manders kan geen enkele betaling meer verrich ten zonder goedkeuring van voorzitter en oprichter Van de Vorle. In een aangetekende brief aan Manders vraagt Van de Vorle tevens de jaarrekening 2002 en een voorlopig financieel overzicht van 2003 op. Hij wil die gegevens voor 1 mei in bezit hebben. De penningmeester was alléén bevoegd tot het doen van betalin gen. "Omdat Manders boekhou der was heb ik hem destijds in vertrouwen genomen. Dat had ik achteraf beter niet kunnen doen. Want sinds 1997 heb ik nooit meer een jaarrekening gezien. Ik wil wel eens weten hoeveel geld de partij nog in kas heeft. Want ik heb nog wat kosten gemaakt die ik nog vergoed wil hebben", aldus Joost van de Vorle die zegt niet uit te zijn op de partijkas. Hij beweert dat hij destijds de kosten voor de acte bij de notaris uit eigen zak heeft betaald. En ook heeft hij geld geinvesteerd in de website. In beide gevallen gaat het om een paar honderd euro. Hij zegt nog veel meer kosten nooit gedeclareerd te hebben maar daar wil hij nu niet meer op terugkomen. "Ik zal altijd eerlijk blijven. Ik wil alleen een afwikke ling van deze kosten en de rest van het geld blijft van hen." Zoals bekend heeft Joost van de Vorle zich afgesplitst van de ande re vier fractieleden. De 72-jarige oprichter neemt zijn partijnaam mee en verbiedt de vier anderen plus wethouder Ruyten nog gebruik te maken van de naam fractie Van de Vorle. Dat schrijft hij eveneens in zijn brief. Achter de schermen heeft Joost in de afgelopen twee maanden zijn partij nieuw leven ingeblazen en heeft negen nieuwe partijle den gecharterd. Hij heeft een oprichtingsvergadering uitge schreven die op dinsdag 22 april gehouden is. Daarbij waren de negen nieuwe leden - die allen geen verleden hebben bij fractie Van de Vorle - aanwezig. Er zijn toen ook enkele beslissingen genomen. Zo zijn twee bestuur ders uit de partij gezet. Op de oprichtingsacte staat Sanny Scholts, de vrouw van fractievoor zitter Gerrit Lemmens, vermeld als secretaris. Henk Janssen is vol gens de statuten penningmeester. Formeel kent de partij verder geen leden. Janssen is later opge volgd door Martien Manders maar dit is bij de notaris nooit gewij zigd. Wel staat Manders als pen ningmeester ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. "De secretaris en Manders zijn op de ledenvergadering eruit gezet", aldus Joost van de Vorle. "Op grond van artikel 11 vanwege nalatigheid. Ook zijn de negen nieuwe leden ingeschreven en is er een huishoudelijk reglement vastgesteld". Janssen blijft formeel penningmeester en volgens Joost is ene mevrouw Philipsen de nieuwe secretaris. Andere namen van zijn nieuwe partijleden wil hij niet prijsgeven Van de Vorle zegt nu zo snel mogelijk de financiële kwestie met zijn voormalige partijgenoten te willen afwikkelen. "Daarvoor moet ik samen met Manders en de bank aan tafel gaan zitten.Tot die tijd worden door mij als voorzitter alle betalingen opgeschort." Manders wil niet ingaan op de brief en de uitlatingen van Joost van de Vorle. "Ik heb mijn verant woordelijkheid en dat kom ik na. Dit is een bestuurlijke aangelegen heid en dat moeten we samen oplossen. En het zeker niet via de publiciteit spelen. De toekomst zal leren wie er in het gelijk staat." Het Dorpsradenoverleg Venray vergadert op maandag 5 mei in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op de avond geeft mevrouw Teepen uitleg over het klachtenbureau van de gemeente Venray. Verder staan op de agenda de aanmelding voor de bindingsdag/ feestavond op 31 mei in Veulen, het beleidsplan wonen, de verslagen van de diverse commissies en werkgroepen en het nieuws vanuit de dorpen. De vergadering begint om 20.00 uur. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhol Henk Wïüemssen redacne@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18 00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avonS Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Ab onneme n ten €18.- (postcode 58 30,- (overige binnenland) de grote instellingen. "Er is een gigantische vereenzaming op komst. Naast de Kemphaan moe ten er meer onderkomens voor ouderen komen. Het spreiden in de samenleving vraagt nieuwe dingen waar adequaat op moeten reageren." De commissieleden vonden het belangrijk om te weten wat de wensen en knelpunten zijn van de ouderen. De ouderenconsulen- ten, die namens welzijnsinstelling Synthese op pad gaan, verzame len een schat aan informatie. Vol gens Steverink. hij is tevens oude- renconsulent, worden deze gegevens opgeslagen bij Synthe se. Kroft vond het van belang dat de gemeente - die tenslotte het beleid bepaalt - over deze infor matie kan beschikken. De PvdA'er pleitte ook voor ondersteuning van vrijwilligerswerk en mantel zorg. "Want daarmee bereiken we het toch meest." vreemd dat hun dag regelma tig bij dag en dauw begint. Als het mooi weer trekken Antoon en Marie namelijk al om een uur of zes in de mor gen de wandelschoenen aan voor een ommetje door Ven ray. Op vrijdag 16 mei vieren de twee vroege vogels hun gouden bruiloftsdag. Een interview. Antoon Hanen (75) werd gebo ren in Venray, Marie (68) in Mer- selo. Maar op jonge leeftijd ver huisde ze met haar familie naar het Venrayse. In de St. Odastraat in Venray zagen Antoon en Marie elkaar voor het eerst. "Marie woonde twee deuren verder. We kennen elkaar dus al van jongs af aan", legt Antoon uit. "Met de ker mis in Oostrum in 1951 zijn we voor het eerst met elkaar op stap geweest, op 1 mei 1953 trouw den we voor de wet en op 16 mei 1953 voor de kerk." Het jeugdige echtpaar ging na hun trouwdag in een noodwo ning in de St. Odastraat wonen (in Venray was in die na-oorlogse jaren moeilijk een woning te vin den) en kreeg vijf kinderen, vier jongens en een meisje. Antoon en Marie bleven Venray al die jaren trouw, ondanks een aantal verhui zingen. Want ze woonden samen met hun kinderen onder andere ook in een woning aan de Oost singel en de Touwslagerstraat. Sinds 1982 geniet het echtpaar echter volop in hun flatwoning aan de Tedderstraat in Venray. Op loopafstand van hartje Venray en met alle voorzieningen om de hoek. "Ik heb sinds mijn geboorte altijd in het centrum van Venray gewoond", zegt Antoon. "Ja, natuurlijk is het dorp flink veran derd. Het Venray van nu is in niets meer te vergelijken met het Venray van vroeger, maar heb er altijd met veel plezier gewoond. En hoop er nog vele jaren in goede gezondheid met Marie te mogen wonen." SAMEN GENIETEN Antoon en Marie genieten Marie en Antoon Hanen-Linders nieren op vrijdag 16 mei bun gouden huwelijksdag samen nog altijd volop van het leven. Samen wandelen, samen een hapje eten en drinken in een lekker zonnetje, wat praten met voorbijgangers op een bankje: het gouden bruidspaar kan echt genieten van de kleine dingen in het leven. Van een potje biljart bijvoorbeeld, want biljarten is al meer dan veertig jaar de grote hobby van Antoon. Ook nu nog speelt hij wekelijks zijn partijtje bij biljartvereniging 't Anker. 'Doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg', is een spreekwoord waarin Marie en Antoon zich uit stekend kunnen vinden. "Wij zijn niet zo'n praters, wilden zelf eigenlijk ook niet in de Peel en Maas, maar onze kinderen hadden dat graag...." En voor die vijf getrouwde kin deren, tien kleinkinderen en drie achterkleinkinderen hebben Antoon en Marie alles over, zoals het een goede moeder en vader en opa en oma natuurlijk ook bet aamt. "Bijna dagelijks komt er geluk kig wel iemand, want de meeste kinderen wonen in de buurt. Op vrijdagavond en zondagmorgen is het huis vaak zelfs te klein", ver telt Antoon, die jarenlang zijn brood verdiende als stukadoor en in 1949 voor 1,5 jaar als militair naar Nederlands-Indië vertrok. Een moeilijke tijd, met veel mooie maar vooral ook donkere herinne ringen die hem de rest van het leven bij zullen blijven. Antoon wil over die periode in zijn leven niet al te veel over kwijt. "Ik kijk liever naar de toekomst. Wat geweest is, is geweest." Tot een half jaar geleden ging' de stukadoor vaak nog wat klus sen bij familie, vrienden en beken den, maar dat doet hij nu niet meer. De jaren gaan tellen, merkt hij de laatste tijd. En dus doet ook Antoon het nu wat rustiger aan. En dat is de Venraynaar niet gewend, want als dertienjarige ging hij al aan de slag. Als stuka door zorgde hij ervoor dat er genoeg brood op de plank kwam voor zijn vrouw en vijf kinderen. "Ik heb onder andere gewerkt bij Harrie Arts en later nog achttien jaar in Duitsland. Ja, stukadoren is een prachtig vak. Tenminste, het stukadoren van vroeger. Wat ze nu doen, noem ik geen stukado ren meer." WENSEN Dat Antoon een klusjesman in hart en nieren is, komt ook nu nog regelmatig goed van pas. Want hun woning aan de Tedder straat is helemaal naar de wensen en behoeften van Antoon en Tbs-kliniek de Rooyse Wis sel heeft van het Ministerie van Justitie toestemming gekregen om een nieuw arbeids- en scholingscentrum te bouwen. Dit centrum, waai de patiënten van de kliniek een groot deel van hun dag zullen doorbrengen, zal gebouwd worden pal naast de kliniek, maar binnen de hek ken. Volgens planning zal het centrum eind 2004 gereed zijn. In de visie van de Rooyse Wis sel neemt leren en werken, naast de behandeling, een belangrijke plaats in. Vanaf het begin was dui delijk dat het gebouw te klein was om de functie van werken en leren op een goede manier in te vullen. Daarom is uitbreiding noodzakelijk met een arbeids- en scholingscentrum, waar werk plaatsen komen voor bijvoorbeeld hout, metaal, bouw en grafische Marie ingericht. Of beter gezegd: helemaal naar de wensen en behoeften van de jeugdige bezoe kers. Geen binnendeuren, de schuifpui is verdwenen en de zit bank naar de zijkant verplaatst. "Want de jeugd moet de ruimte hebben", vindt Marie. "Ja, na al die jaren hebben we inderdaad nog altijd druk met de kinderen." Op vrijdag 16 mei vieren Marie en Antoon Hanen-Linders hun gouden huwelijksdag met hun naaste familie en tal van vrienden en bekenden. Wat ze kunnnen verwachten, weet het gouden bruidspaar echter niet. "We horen en zien niets, maar maken ons er maar niet al te druk om. Het zal alleman! wel goedkomen", denkt Marie. technieken, noodzakelijk. Het arbeids- en scholingscen trum zal zo'n 1330 vierkante meter groot worden en 1,9 mil joen euro kosten. Het centrum zal gebouwd worden pal naast het sportveld, een gedeelte wat nu nog buiten de hekken valt, maar dat straks binnen de hekken zal zijn. Het gebouw is aan de voor kant twee verdiepingen hoog en kent aan de achterkant slechts één verdieping. Met de komst van dit nieuwe gebouw kan de patiën ten in de kliniek een degelijke daginvulling worden aangeboden. Elke patiënt zal dan ongeveer twintig uur kunnen leren en wer ken, naast het behandelprogram ma. Er is inmiddels overleg geweest met de gemeente Venray omtrent de bouw en binnenkort wordt de bouwvergunning aangevraagd. Volgens planning zal het arbeids- en scholingscentrum dan eind 2004 gereed zijn. tijd is voorbij dat er over allochtonen at werd. De gemeente c minderheden actiever ir beleid betrekken. Het nulticultureel platform) podium waar de 6185 tonen in Venray hun unnen later horen, voorzitter Hassan Najja jde zich er onlangs over allochtonen geen enkele hebben gehad in de tot- jming van de minderhe id hls een discussieavond van omissie Maatschappelijke Hi beloofde welzijnsambte- es Liebrand beterschap en het MCP voortaan 'stevig 4 -aat'. isen van allochtonen kwa- iaar moeizaam of helemaal I it stand. Vaak strandde het v igebrekkige communicatie. 5 lange geschiedenis rond de moskee in Brukske, het Turkse studiecentrum aan de .Stationsweg of de vereniging van Marokkaanse ouderen. Ton Mulders (fractie Van de Vorle) weet dit aan een ongeluk kige presentatie of miscommuni catie. "De mensen weten vaak niet hoe ze het moeten aanpak ken. Het is jammer dat daardoor initiatieven niet goed uit de verf komen." Een groep Turkse ouders heeft de afgelopen tijd flink gelobbyed om in een leegstaande loods aan de Stationsweg in Oostrum een intern studiehuis te mogen star ten. De gemeente weigert mede werking om het bestemmingsplan te wijzigen. In veel andere steden functioneren deze studiecentra naar behoren. Ad Steverink (WD): "De keerzijde is dat het de integratie niet bevordert. Ik heb er bezwaar tegen dat er weer iets apart komt. Dat is een fout die we al vaker hebben gemaakt." Jeanne Hendrix (CDA) vond dat de allochtonen gebruik dienen te maken van de bestaande voorzie ningen in Venray. "Daarin moeten we investeren. Het moet één geheel worden." Marokkaanse ouderen zijn al enige tijd bezig om een vereni ging op te richten. De oudste generatie nadert de leeftijd waarin zaken als ouderenhuisvesting en een begraafplaats van steeds gro ter belang worden. Volgens Ste verink sluiten de allochtone oude ren zich vaak af. "Dit wordt ook in Venray een probleem. Je krijgt ze ook bijna niet als lid van een ouderenbond." Jeanne Hendrix erkende dit. "Als individu vinden ze dit een moeilijke stap. Daarom moeten we ze meer als groep aan spreken." Steverink vroeg zich ook af waar deze doelgroep te vinden is. Ahmet Kocvigit (PvdA) merkte op dat er ontmoetingscen tra zijn. Sies Liebrand verklaarde dat de gemeente aandacht heeft voor de steeds groter wordende groep van vooral Turkse en Marokkaan se ouderen die 'op leeftijd van een bejaardenhuis komen'. OUDERENBELEID Met de ontmanteling van grote zorgcentra als Schuttersveld en Beukenrode komen er steeds meer kleinere wooneenheden in de wijken voor ouderen. Piet Kroft (PvdA) wees erop dat de gemeente ook financieel verant woordelijk wordt voor de zorgbe hoevende ouderen. WD'er Ste verink zag wel iets in het Zweedse model waarin jongeren en ouderen voor elkaar zorgen. Er zijn ook in Nederland gemeenten waar schuurtjes achter het huis worden omgebouwd tot ouderen woning. Hendrix (CDA) zag ook een keerzijde van de afbouw van jden bruidspaar Antoon en Marie Hanen-Linders druk, druk. De agenda Antoon en Marie Hanen- puilt dagelijks nog uit. En dat terwijl al jaren met pensioen de kinderen al lang en de echtelijke woning hebben. "We hebben altijd druk en verve ons eigenlijk nooit", zegt ie met een lach op haar chL Het is dan ook niet °°i de Mooiste Mode kxJg centrum i# Tiicdll® örSt St. Lambertusplein 12 077-3986464

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3