pus One en e Vliegende Panters jfenrode te gast n Tsjechië Kunst Cultuur Schetsen en tekeningen van Giel Kusters Feest in Dingus Searing Quartet in Theehuis Avond van het levenslied Scooterrijders bekeurd Themaknutselboek Lezing over Nieuw-Zeeland Mercedes gestolen a9' gfl MAAS Donderdag 1 mei 2003 - Pagina 13 gramma Schouwburg Venray burg Venray presen- komende week twee lellingen: theatergezel- Opus One met Tyl iegel en De Vliegende met De Grote Drie. jenzinnige theatergezel- ipus One bestaat vijftien trakteert zichzelf dit sei- een ware klapper, de ing Tyl Uilenspiegel. Cen- tn de beroemde verhalen irles de Coster over de ;sische romanfiguur en 1, die uitgroeide tot ver- mbool van de Lage Landen snijd tegen de Spaanse over- er. Opus One is in die zin Zinnig, dat juist dit soort kost maar al te graag ikt tot een voorstelling voor ai oud. Protestantisme, ket- to onderdrukking lijken op erste gezicht dan ook geen jicnten voor een vrolijke, nte familievoorstelling, maar One heeft vaker met dat gehakt. Klassieke verhalen n Midzomernachtdroom en i op de Wereld werden al. :rsuccesvol door Opus One ipteerd Met Tyl Uilenspiegel iet gezelschap echt alkles uit ut te hebben gehaald. Een itig strak toneelbeeld - draai- multifunctionele panelen op tekeningen en filmpjes fai geprojecteerd die het ver- ndersteuncn - en een kleine, sterk acterende cast van inde acteurs. Of acterende ers. Het is maar hoe je het ijkt, want zang-, dans- en prestaties doen niet voor onder. Zo is Opus One piet meer louter een dans- :hap. Marit Slinger en Linda Ninnvegcn bijvoorbeeld, als cctievelijk geliefde en moe- van Tyl, combineren de ver- llende disciplines op uiterst issionele wijze. Hoofdrolspe- ans Schraven zet een krachti- yl neer. De voorstelling op lag 2 mei begint om 19.00 Vliegende Panters zijn Rut- Je Dekker, Diederik Ebbinge mko Vrijdag. 1995, het jaar dat ze afstu- rden op de Akademie voor inkunst in Amsterdam, won- zij de Wim Sonneveldprijs. verk Theaterprodukties gde De Vliegende Panters uit bij dit impresariaat te komen, volgens gingen ze aan hun.eer- avondvullende voorstelling ken onder regie van Ruut ssman. SEX was het resultaat sloeg, bij zowel pers als Bek, in als een bom. Twee sei nen lang werd met dit pro gramma met succes door het drie tal langs- de diverse theaters gereisd. De tournee werd beslo ten met een tv-registratie door de VARA in maart '98. Opvolger HYPE (regie Ruut Weissman) was op alle fronten zo mogelijk nog succesvoller. Première in oktober 1998 in het Nieuwe de la Mar- theater in Amsterdam. Een uitver kochte tournee langs de grote zalen gevolgd door een integrale tv-registratie. En, na zo'n twee honderdzeventig shows, een voorlopig hoogtepunt middels een optreden in het Koninklijk theater Carré in december 2000. Twee avonden tot de nok toe gevuld met een uitzinnig publiek. In september 2002 heeft uitgever ij Thomas Rap een boekje met de teksten van SEX HYPE uitge ven. Tijd om op de lauweren te rusten namen de'heren niet want er werd alweer driftig geschreven aan een TV-serie. Van maart t/m juli 2001 waren de opnames van Daar Vliegende Panters in volle- gang. De negendelige serie is vanaf oktober van dat jaar weke lijks uitgezonden bij de VARA en in 2002 alweer herhaald. Een cd met de liedjes uit deze serie is in november 2001 uitgekomen. De gehele TV-serie is tevens op video en DVD verkrijgbaar. Door de tv- Opus One presenteert vrijdag Tyl Uilenspiegel. serie is er een hitsingle uitgeko men. Iloudoe scoorde zeer hoog op de Nederlandse hitlijsten. Na al deze tv-avonturen werd het weer tijd voor een nieuw theater programma: De Grote Drie (regie Ruut Weissman). De recensenten hebben nog meer supperlatieven gevonden. Krantenkoppen - met o.a. Vliegende Panters: griezelig goed en Vliegende Panters dende ren door- liegen er niet om. De voorstellingen op dinsdag 6 en woensdag 7 mei beginnen beide om 20.00 uur. ens in de vijf jaar organiseert irode een concertreis voor leden.Ter gelegenheid van ^•b-jarig jubileum werd deze Tsjechië en de stad ..bezocht. Na maanden van J [bereiding werd het koor uit- m mid door bet thuisfront en lom zeven uur 's morgens de met 43 leden en twee vrien- ivan Venrode, beginnen. Het nthoud aan de grens mat Tsje- iwas eigenlijk het enige min- 3 tje van de heenreis, maar vol- s de chauffeur gebruikelijk, 'eerste diner was in de brou- 6 lij van de stad Pilsen, de hoofd- i van West-Bohemen. Hier fdtde Pilsner Urquel gebrou wen staan de Skoda fabrieken, ward moest hier het echte geproefd worden. Dónder- morgen werd het eerste con- gegeven in het gymnasium 'Praag. voor een zaal Praagse die tijdens het concert «til waren. Zeker de liedjes 1 Queen waren voor hen zeer [kenbaar en werden in stilte gezongen. Het koor kreeg ioverweldigend applaus. Met 7t een concert waar Venrode veel trots op terug kan kij- Donderdagmiddag werd het 'nn twee groepen, met gids. tde stad Praag geleid, en kon genieten van de prachtige, 'rische gebouwen o.a. de Jgse Burcht met het presiden- A paleis, de St. Vituskathedraal, gouden straatje, waar de schrijver Kafka heeft gewoond, de prachtige-tuinen op de Pctrin- heuvel, het mooie weer en de uit stekende uitleg over deze gouden stad. In de avonduren werden de fonteinen bezocht Vrijdagmorgen werd een wan deling gemaakt door de oude stad met zijn vele torens: de Joodse wijk, het beroemde astronomi sche uurwerk in de toren van het Stadhuis en de welbekende Karelsbrug over de rivier de Mold- au. Het tweede concert stond in Podybrady gepland, een kuur oord, ettelijke kilometers van Praag verwijderd. Dit concert werd gegeven in een kleine theaterzaal. Ook na dit concert kreeg men veel positieve reacties, 's Avond werd de voorstelling Gullivers reizen in Ta Fantastika. een van de zwarte theaters van Praag bezocht. Zaterdagmorgen stond het klooster van Primbram op het programma. Primbram ligt 60 km. van de stad Praag verwij derd. Dit gerestaureerde klooster heeft werkelijk prachtige buiten gangen met geschilderde pla fonds. Bij de Mariakapel, werd door enkele leden het Ave Maria gezongen Vanuit het klooster liep een overdekte gang. de berg af naar het stadje Primbram. Het spontaan aangevangen lied Shan- nadoah klonk in de afdaling naar het dorp werkelijk meesterlijk in deze gang en menigeen voelde zich bij aankomst beneden danig geroerd: In de middaguren was er voldoende vrije tijd de stad Praag verder te verkennen, het beroem de glaswerk te bekijken, een paas- markt te bezoeken en cadeautjes voor thuis in te kopen. Restte nog de afscheidsavond in Praag. Op de klanken van de Burgkapel- Ie en onder het zingen van eigen repertoire en natuurlijk Venrodse leedjes, nam het gezelschap afscheid van Praag. Venrode heeft veel gezien, veel gezongen cn heel veel plezier gehad en onder ling een zeer stevige band gesmeed die het koor zeker nog meer ten goede zal komen. Wie droomt er niet van een reis naar bijvoorbeeld Nieuw-Zeeland? Nijmegenaar Jan-Willem Driessen heeft zijn hart aan Nieuw-Zeeland verpand. Hij bereisde dat land meerdere malen en schreef er een reishandboek over. Zijn website www.nieuwzeelandplein.nl staat vol informatie. Op donderdag 15 mei geeft Driessen om 19.30 een lezing in de bibliotheek, entree 3.00 euro. Betalen kan op de avond zelf. U dient zich vooraf aan te melden (0478-581970) of via e-mail obvenray@obvenray.nl. De lezing wordt gehouden in het kader van de weken van het reis boek die dit jaar van 7 t/m 27 mei georganiseerd worden. In de bibliotheek ligt het grote aanbod reisgidsen, cd-roms, romans, taal gidsjes maar ook bijvoorbeeld boeken over architectuur in Nederland en andere landen tij dens de themaweken apart op tafels. Heino, Hanny en de Rekels, Guus Meeuwis, Linda, Roos en Jessica, Freddy Breek, Denny Christiaan en Ramses Daffie en Lisbeth Slist zijn slechts enkele van de Nederlandse en Duitse topartiesten die op zaterdag 3 mei tijdens een uniek soundmix-muziekfestijn in zaal Concordia in Vierlings beek op de planken staan. Deze populaire vertolkers van het Nederlandse en Duitse levens lied zorgen in een sfeervolle ambiance ongetwijfeld voor een avond vol topamusement, voor jong en oud. Iedereen is van harte welkom. Aanvang: 20.00 uur. Har monie en drumband de Herleving zorgt op zaterdag 3 mei weer voor een muzikale avond die bol staat van de zang en dans. dit jaar echter met een duidelijk Duits- Nederlands tintje. Tal van artie sten uit Vierlingsbeek en omge ving hebben zich de afgelopen maanden tijdens diverse zware trainingssessies in het zweet gewerkt om live de liedjes en dansjes van de uit te beelden Duit se of Nederlandse artiest(en) per fect onder de knie te krijgen. En dat is ook dit jaar weer prima gelukt, want tijdens het zangfes tijn kan het publiek onder andere genieten van de beste schlagers van Heino en Freddy Breek en natuurlijk ook uit volle borst de krakers van Hannie en de Rekels en Linda, Roos en Jessica meezin gen, in een geheel in stijl aange klede zaal. Dit is overigens nog maar een kleine greep uit de artie- stenstal van artiestenbureau Best, want in totaal beklimmen liefst 22 topartiesten het podium in zaal Concordia in Vierlingsbeek. Zondagavond zag de politie een scooter over de Noordsingel rijden met daarop twee personen zonder helm. Op het moment dat de poli tie hen wilde aanhouden ging het tweetal er te voet vandoor. Even later konden beide jongens, een 18-jarige Venravnaar en een vriend alsnog worden aangehouden. De scooter werd ingeladen en bij het bureau getest. Het vermogen bleek te hoog te zijn. De scooter was niet verzekerd was en dat de bestuurder een rijontzegging tot septem ber heeft. De politie heeft een proces verbaal opgemaakt. Op vrijdag 9 mei zal in het Theehuis in Venray het Searing Quartet optreden. Het Searing Quartet werd in 1995 opgericht op het conservatorium Maastricht door pianist Egbert Derix en saxo fonist Peter Hermesdorf. Het doel was, en is. een band te vormen die eigen composities speelt met een unieke sound, waarbij com positie, interactie en improvisatie de belangrijkste elementen zijn. Het Searing Quartet speelt com posities van Derix en Hermesdorf en speelde reeds op podia in bin nen- en buitenland en voor de VPRO-radio in het programma In de nacht van vrijdag op zater dag is bij een inbraak in een woning aan de Everestlaan een Kawasaki motor en een Mercedes personenauto ontvreemd. Terwijl de bewoners sliepen kwamen de verdachten de woning binnen door de achter deur te forceren. De hele benedenverdieping werd doorzocht en onder andere de sleutels van de voertuigen wer den gestolen. Beide voertuigen zijn door de verdachten meegeno men. Jazz in studie van Aad Bos. In 1997 won het Searing Quartet de publieksprijs op het Internationa le Jazzconcours in Breda. In 1999 verscheen de eerste cd Aquama- gia geproduceerd door Christoph Erbstoesser. Deze CD kreeg lovende recensies in de pers. In 2001 was het Searing Quartet fina list in de Dutch Jazz Competition in theater Diligentia te Den Haag. In 2001 ontvingen zij de Jerry van Rooyen Award. Citaat uit het jury rapport: "Zij (het Searing Quartet) nemen de tijd om hun muzikale gedachten vorm te geven. De spanning die ontstaat naar het zoeken van een balans tussen tijd en ruimte is van een grote muzika liteit en eenheid." Na het verschij nen van de eerste cd heeft het Searing Quartet een hele nieuwe ontwikkeling doorgemaakt, zowel in de composities (en de uitvoe ring daarvan) en de personele bezetting en genieten zij een steeds groter wordende aandacht van publiek en media. In januari 2003 zijn zij begonnen aan de stu dio-opnames van de nieuwe cd Set Sail. Deze nieuwe cd zullen zij op vrijdag 9 mei ook presenteren in het Theehuis. Het concert begint om 20.30 uur. Entree 10 euro (voor Vrienden van het Oda- park: 7,50). Kaarten reser veren bij het Theehuis, tel. 0478 - 513 690. Expositie Wat Venray bewaarde Museum 't Freulekeshuus staat dit voorjaar en deze zomer in het teken van Wat Venray bewaarde. Een ten toonstelling die een beeld geeft van de verschillende onderdelen van de collectie van het museum. Veel van deze voorwerpen zijn in het recente verleden aan het museum geschonken of zijn in langdurige bruikleen gegeven. Iedere maand willen zij een van de geëxposeerde voorwer pen en/of Venrayse kunste naars nader aan u voorstellen. Deze maand staan zij stil bij Giel Kusters., die een enorm oeu vre aan schetsen en tekeningen naliet aan het F.reulekeshuus. Hij was een geboren en getogen Ven- ravenaar. Hij zag het levenslicht in 1899 in de Bontekoestraat. Na de lagere school bezocht hij het juvinaat Eikenburg in Eindhoven van de congregatie van de Broe ders der Liefde die niet lang daar voor het psychiatrisch centrum St. Servatius hadden gesticht. Dit opleidingscentrum onderhield nauwe banden met de Broeders van Liefde in Gent en Noordwij- kerhout waar Giel dan ook voor vervolgopleidingen verbleef. Hij keerde terug naar Venray als gedi plomeerd ziekenbroeder en boek binder. Hij stelde zijn leven in dienst van de medemens. Dat dat niet altijd gemakkelijk was blijkt wel uit het feit dat hij na de twee de wereldoorlog, de bevrijding en de evacuatie besluit om het kloos terleven voor gezien te houden. In 1946. hij is dan 47 jaar oud trouwt hij met Anna Maria Jacobs uit Stamproy en begint met een voudige middelen een boekbinde rij. Zijn voornaamste opdrachtge vers zijn de paters Franciskanen. Aan werk geen gebrek.Teveel, zodat Kusters tevens werkgever werd. De schade door de oorlog aangericht aan boeken en geschriften werd hersteld en in het grafische bedrijf vonden nieu we ontwikkelingen plaats. Het gevolg was dat Giel Kusters toen hij in 1964 stopte met werken hij weer alleen in zijn werkplaats stond. Hij droeg het bedrijf over aan St. Servatius in het kader van toegepaste arbeidstherapie. Later ging dit over in de Sociale Werk plaats nu het NLW. Na zijn pen sionering in 1964 tot aan zijn dood in 1978 besteedt Giel Kus ters nagenoeg al zijn vrije tijd aan het schetsen, tekenen en schilde ren van karakteristieke plekjes in en rond Venray. Er zullen onge twijfeld nog Venrayenaren zijn die weten hoe hij met zijn schets boek onder de snelbinders van zijn fiets door Venray en de kerk dorpen fietste om alles wat hem boeide vast te leggen. Zijn werk bleef niet onopgemerkt. Bij het afscheid van burgemeester Cus- ters in 1968 werd Giel's eerste schetsboek met talloze dierbare Venrayse plekjes als een herinne ring aangeboden. Hij exposeerde diverse keren en kreeg in 1977 de Aid Venrodse Ierepries Het L.G.O.G. bènoemde hem in 1978 tot lid van verdiensten. In 1979 overleed hij in het Venrayse zie kenhuis. Het museum bezit zo'n 1200 schetsen van hem. Een aan tal van deze schetsen en tekenin gen zijn nu te zien, zoals Gezicht op de Grote KerkO en Hotel de Gouden Leeuw. Het Veltum van vroeger herleeft in zijn vele schet sen van boerderijen, woningen en de Veltumse kapel. Dit prachtige portretje in olieverf is dan ook een beetje een vreemde eend in de collectie van Giel Kusters die in het museum te zien is. Het is op een paneeltje geschilderd en meet 27.5 x 20cm. De kleuren zijn bijzonder. Een reden temeer om de aandacht te vestigen op de veelzijdigheid van deze kunste naar en misschien weet u wie deze afgebeelde vrouw is die momenteel op de wand van de tentoonstellingszaal in het Freu lekeshuus prijkt. Het museum is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Voor groepen kan na telefo nisch overleg een afspraak gemaakt worden op dinsdag, woensdag en donderdag. Tele foon 583880. Vrijdag 2 mei: Zoals op bijna elke vrijdagavond in Dingus: Din gus rock en hard-rockcafé. De beste rock- en hardrockmuziek in Venray en omstreken en natuur lijk gratis entree. Zaterdag 3 mei: Hardcore Impact nr. 1". Thema: 'Leve vrij Nederland, Hup Holland Hup'. Zondag 4 mei: Nationale Dodenherdenking. Vanaf 19.00 uur café open. Vanaf 20.00 uur zal de nationale dodenherdenking op grootbeeldscherm in Dingus vanaf de Nederlandse televisie worden overgenomen en dus ook in Dingus het gebeuren bepalen. Ook zullen er twee minuten stilte in acht worden genomen. Hierna Dingus feest-café (geen entree), met vanwege het karakter van deze dag, een beetje een ingeto gen karakter, Door kroegdiehter 'Werdnibeld.' zullen er wat toe passelijke gedichten worden voorgedragen. Maandag 5 mei: Nationale Bevrijdingsdag. Vanaf 16.00 uur Dingus rockcafé, met tussen 19.00 en 22.30 uur in de zaal optredens van de bands Birth mark en Persistense. Entree vier euro. Birthmark werd begin 2001 opgericht. Bestaande uit vijf leden begonnen ze als Nu-metal band, beïnvloed door bands als Soulflv, Sepultura en Machine Head. De band begon, om goed samenspel te bereiken, met het spelen van covers van de bovenstaande genoemde bands. Met deze covers werden enkele optredens bereikt. Om meer optredens te krijgen besloot de band om eigen nummers te gaan schrijven die in het begin vooral Nu-metal klon ken. Begin 2002 werd de vier nummers tellende demo-cd opge nomen in de Loco Studio's in Horst. Met deze demo-cd op zak bereikte de band zo'n 20 optre dens door de regio heen o.a. op Nickspack met Beef, Zomaarpop met Dimention Seven, Metalfest in Knor met Verona Beach en een Metalfest met Mangled en Stormri- der. Na een hele reeks optredens besloot de band om de nieuwe nummers wat bruter te maken dan de 'oude' Nu-metal nummers, om zo nog een keer een volledige cd op te nemen. Birthmark bestaat uit: Tom Driessen, gitaar; Rens Coenen, drums; Floor Hend- rix, zang; Gijs Hoeijmakers, bas; Nick Neeleman, gitaar. Persisten se is opgericht in 2000 en bestaat uit vijf personen: Stefan v. Vugt, zang: Paul v. Hirtum, drummer; Conrad Auerbach en Patrick Don ders, gitaristen en Frank Ekels, basgitarist. Persistense is een metalband met invloeden van onder anders Slaver, Machine Head en Patera. De teksten gaan over de maatschappij en die ver woordt Stefan met veel emotie en woede in de nummers. Ze gaan ervoor om bij elk optreden een vette pit te creëren. Ze hebben een reden om Persistens met een S te schrijven in plaats van met een C. Het laatste deel van de naam betekent intensief (=tense) en de bandnaam intensieve Vol harding betekent. Deze naam pas perfect bij hen omdat ze zich voor 200% inzetten en altijd een krachtige show weggeven. Boekrecensie in Peel en Maas Het Themaknutselboek van Theo van Mierlo bevat veel versjes, verhaaltjes en spelle tjes voor elke gelegenheid. Negen hoofdstukken, elk in een andere sfeer. Naast nieu we knutselwerkjes heeft Van Mierlo dit keer ook nieuwe verhalen, spelletjes en opzeg versjes bedacht. De verschillende onderdelen in elk hoofdstuk zijn afzonderlijk of in combinatie te gebruiken. Daar door is het een boek met vele mogelijkheden. Dit boek kan gebruikt worden als prentenboek, knutselboek en versjesboek, voor leesboek, spelletjesboek en ideeënboek voor een feestje. Zes boeken voor de prijs van één! Wat gaan we doen op een vakantiedag, met een verjaarsdag- feestje, een logeerpartijtje of zom aar voor de gezelligheid? Dit fleu rige boek biedt talloze mogelijkheden! Het bevat negen hoofdstukken met de volgende thema's: baby's. boerderij, logeren, vervoer, wonen, fruit, water, 5 december en Kerstmis. Bij elk thema zijn versjes, een verhaaltje, spelletjes en knutsels opgenomen cn de materialen zijn eenvoudig en goedkoop. De thema's zijn afzon derlijk en als onderdeel van een feestprogramma te gebruiken. Leuk voor gezinnen en een bron van inspiratie voor onderwijzers en kinderdagverblijven. Het boek is ook te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray en kost 19.50 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13