ie is de beste: de 'Ijarter of niet-biljarter? Meerlo-Wanssum Subsidie ministerie voor festival Van straat rat in Rio tot VN- jeugdambassadeur Jan Lintje voor Wijnhoven €18, Veldronde 't Trefpunt Tienray Service rubriek Herdenking in Tienray Devotionalia EN MAAS Donderdag 1 mei 2003 - Pagina 11 ule bandstoottoernooi BBC'65 staat garant voor een spannende finale Voor wereldmuziek en Derde Wereldmarkt Ijartervaring is niet nood- lijk. Nog nooit een keu in hand gehad? Geen pro- ra. Aan het bandstoottoer- van biljartvereniging d5 mag iedereen deelne- Mits ouder dan 16 jaar p de een of andere manier onden aan Blitterswijck. lijn de enige twee voor- rden. Dinsdag 6 mei vindt ftrap plaats van het inmid- traditionele biljarttoer- van BBC'65, dat tot 9 mei rt. Het aantal aanmeldin- ligt een fractie hoger dan Dorbije jaren: 27. Waarvan elft geen lid is van een bil- treniging. iHofmans. sinds de oprich- ran BBC in 1965 betrokken eclub, schiet in de lach. "Ja, wel eens voorgekomen dat nd die helemaal geen lid van löjartvereniging is, ons toer- won. Ik heb me in het verle- wel eens verbaasd over de ligheden t an niet-leden. Er nensen die geen lid zijn van dub, af en toe een keu vast- !en en zeer behoorlijk kun- Ijarten. Dat maakt de formu- lons toernooi zo interessant, fat nooit vast dat een wed- biljarter wint." UITNOOD tbiljarttoernooi van BBC'65 ft nood geboren. Tot 1985 tn leden van BBC'65 aan een isoortig toernooi in Gennep "Een groot toernooi met deelnemers", weet Piet Hof- s, die de krachtmeting ooit Erwaren jaren dat er 180 bil ls uit heel Noord-Limburg inschreven. Fantastisch. Maar 985 stopte de kastelein in nep en verdween het toer- i- Dat vonden wij zo'n gemis, R,ein hetzelfde jaar in Blitters- keen gelijksoortig toernooi wgonnen. Op een kleinere schaal, omdat BBC'65 ook een kleine club is. We hebben op dit moment 24 leden. Dan is er vol doende draagvlak voor een klein toernooi. Maar een wedstrijd met 100 of 150 biljarters is veel te groot voor ons. We hebben wel eens overwogen om het toernooi open te stellen voor alle inwoners van de gemeente Meerlo-Wans- sum. Maar dan krijgen we waar schijnlijk teveel deelnemers. Van daar dat nu alleen inwoners of oud-inwoners van Blitterswijck mogen inschrijven." Verleden jaar leek ook het toer nooi van BBC'65 ten dode opge schreven. De kastelein stopte, het café ging dicht en BBC'65 had geen locatie en biljart meer. Met behulp van de Stichting Vrienden Parochie kan BBC'65 dit jaar terecht in het gemeenschapshuis in Blitterswijck. "We zijn volledig afhankelijk van de locatie. We zelf namelijk niets: geen clublokaal, geen eigen biljart." BOEIEND Er wordt in twee poules gespeeld. Poules die worden inge deeld op basis van gemiddelden. "We hebben een A- klasse en een B-klasse. In de A-klasse worden de deelnemers ingedeeld wiens gemiddelde bekend is Dat zijn dus reguliere wedslrijdbiljarters. In de B-klasse komen de biljarters zonder gemiddelde uit. Dat zijn de biljarters die normaliter niet in wedstrijdverband spelen. Recre^ anten of zelfs deelnemers die nog nooit een keu hebben vastgehou den. De winnaar van poule A speelt in de finale tegen de win naar van poule B. Uiteraard op basis van persoonlijke gemiddel den. En juist dat aspect maakt de finale zo boeiend. De reguliere wedstrijdbiljarter heeft bijvoor beeld een gemiddelde van dertig caramboles. De winnaar van poule B mis schien zes caramboles. Normali ter zou de winnaar van poule A geen moeite moeten hebben met de winnaar van poule B. Maar er zijn van die wedstrijden dat het niet zo eenvoudig en voorspel baar gaat. Dan wint de favoriet met hangen en wurgen. Of wint niet. Ook dat hebben we al enke le keren meegemaakt: dat een niet-wedstrijdbiljarter ons toer nooi won." AANTREKKELIJKER Piet Hofmans, die tot verleden jaar het secretariaat van BBC'65 voerde en nog steeds secretaris is van Kring Horst, heeft samen met het bestuur van BBC'65 wel eens pogingen gedaan om het toernooi Op zondag 4 mei houdt Handboogsportvereniging 't Trefpunt Tienray weer een A- status veldronde in de Tien- rayse en Swolgense bossen. Ongeveer 112 schutters, ver deeld over groepjes van maximaal vier schutters, vertrekken om 9.00 uur bij de accommodatie van de vereniging, op zoek naar in totaal 24 doelen die in de bossen staan opgesteld. De wedstrijd duurt tot circa 17.00 uur. Er wordt geschoten op blazoenen, variërend in grootte van 20 lot 80 cm, een en ander naar gelang van de te schieten afstand en te voldoen naar de reglementen van de Nederlandse Handboog Bond. De wedstrijd staat onder auspi ciën van de NHB en een tweetal scheidsrechters zal de wedstrijd nauwlettend in de gaten houden. Door de deelnemers wordt een drietal type bogen gebruikt, namelijk de over hel algemeen Piet Hofmans: "Het staat nooit vast dat een wedstrijdbiljarter wint". interessanter en aantrekkelijker te maken voor een breed publiek. "In de regel komen alleen de deel nemers zelf naar het toernooi. Heel sporadisch komt er aanhang mee. We hebben een jaar gepro beerd om door middel van een loterij meer belangstellenden en publiek naar het toernooi te lok ken. Maar ook dat werkte niet. Ik denk dat Blitterswijck daarvoor te klein is. Het is een klein dorpje waarin iedereen zijn eigen club en bezigheden heeft." bekende free-style boog, voorzien van stabilisatoren en vizier, de bare-bow zonder vizier en verde re hulpmiddelen en de comp- oundboog, die voorzien is van kat rollen, die door middel van hevelwcrking een grotere werp- kracht teweeg kunnen brengen. De bossen worden in verband met de veiligheid daar waar nodig afgezet met markeringslint en waarschuwingsborden met rode vlaggen geven aan dat er een handboogwedstrijd gaande is. De doorgaande grote wandelpa den/wegen blijven wel voor het publiek geopend. Het betreden van de bossen is alleen toegestaan onder begelei ding van leden van 't Trefpunt, die u graag wegwijs willen maken in deze bijzondere tak van de handboogsport. Bij de catering kunt u zich melden voor een rondleiding. Voor informatie kunt U zich wenden tot Chris Thijssen, tel. 0478-692119. E mail: c.tliijssen@planet.nl Op zondag 4 mei vindt in Tien ray de jaarlijkse Dodenherdenking plaats. Dit jaar wordt aan deze herdenking medewerking ver leend door de leerlingen van de basisscholen van Tienray en Meer- lo, Tienrays Fanfare uit Tienray en Gemengd Koor Tienray. De herdenkingsbijeenkomst begint om 19.00 uur in de kerk en wordt daarna voorgezet met een stille tocht naar het Hanna van de Voort-monument. Om 19.55 uur leggen de leerlin gen van de basisschool en het gemeentebestuur een krans bij het monument en om 20,00 uur wordt twee minuten stilte gehou den. Op Bevrijdingsdag maandag 5 mei is het gemeentehuis geslo ten. Een jaarabonnement kost u slechts r 0 Ik word tot wederopzegging abonnee van Pee! en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. 'de Woonplaats: sns machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld^^* mün bank- of girorekening af te halen. ldtekening pi" deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) De Nationale Commissie voor Internationale Samen werking en Duurzame Ont wikkeling (NCDO) heeft als nog positief beslist op en verzoek van de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum een subsidie te geven voor het Derde Wereldfestival op zondag 18 mei in Meerlo. De NCDO, zeg maar het Minis terie van Ontwikkelingssamen werking, had aanvankelijk het ver zoek afgewezen omdat het programma van deze derde wereldmanifestatie niet zou vol doen aan de prioriteiten van deze organisatie. De Meerlo-Wanssum- se organisatie klom in de pen. tekende beroep aan en toog met een delegatie van drie personen naar de Amsterdamse bezwaren- commissie. Daar heeft de delega tie kunnen aantonen dat de Derde Wereldmanifestatie in Meerlo aan sluit bij de thema's van het NCDO en dat door de samenwerking van muziek- en zangkoren, popgroe pen en zangeressen het festival een breed draagvlak heeft. Het festival sluit ook aan en geeft een goede folluw-up op de gesteunde projecten de afgelopen tien jaren. Ook het feit dat een ex-straatjon- gen uit Rio de Janeiro komt verha len over de successen van het straatkinderproject dat Meerlo- Wanssum heeft gesteund maakte indruk op de beroepencommis- sie. Daarnaast stelde de commis sie ook het uitgebreide kinderpro gramma zeer op prijs en sluit de discussie over adoptiekinderen aan op de armoedebestrijding zoals die door de NCDO wordt gepropageerd. Het NCDO stelt 3000 euro beschikbaar voor het festival. Zoals bekend kreeg SOS Meerlo-Wanssum eerder al posi tieve subsidiereacties van de Euro pese Unie, de provincie Limburg en de gemeente Meerlo-Wans sum. Het grote Derde Wereldfesti val, het grootste dit jaar in de pro vincie Limburg, vindt plaats op zondag 18 mei te Meerlo tussen 13.00 en 21.00 uur. Op die dag wordt het tienjarig jubileum gevierd van de Stichting Ontwik kelingssamenwerking Meerlo- Wanssum. Ex-straatjongen Valdo Bonfim te gast in soos Gaellus Tienray De 29-jarige ex-straatjongen Valdo Bonfim brengt op vrij dag 16 mei een bezoek aan het Tienrayse Open Jongerencen trum Gaellus. Hij leefde vele jaren als een rat op de straten van Rio de Janeiro (Brazilië) en sliep in parken en onder viaducten. In het Tienrayse jongerencentrum verhaalt hij over die tijd en op elke wijze hij uit de vicieuze cirkel is geraakt. De bijeenkomst begint om 20.30 uur, is gratis, en voor jong en oud toeganke lijk. Valdo Bonfim studeert thans in Italië aan de universiteit en was de afgelopen jaren jeugdambassa- deur van de Verenigde Naties. Valdo Bonfim is op uitnodiging van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking te gast in Meerlo- Wanssum waar hij zondag 18 mei de grote Derde Wereldmanifesta tie zal bijwonen en de aanwezi gen zal toespreken. Valdo is in Rio de Janeiro destijds opgevangen door de straatkïnderorganisatie Sao Martinho. het eerste project dat de jubilerende SOS Meerlo- Wanssum heeft gesteund. Vanwege zijn vele ervaringen op straat en het feit dat hij goed gebekt is werd hij destijds benoemd tot jeugdambassadeur van de Verenigde Naties in New York. Vorig jaar was hij al eens te gast in jongerencentrum Merlin te Meerlo. Gezien het indrukwek kend verhaal heeft SOS Meerlo- Wanssum samen met soos Gaellus deze informatieavond in Tienray ingelast. Na zijn inleiding wordt een 17 minuten lange documen taire vertoond die gemaakt is door de straatkinderen zelf over de straatkinderen van Rio. Een zeer aangrijpend portret. DRUGSMAFFIA Valdo Bonfim verdiende als straatjongen zijn geld door voor de drugsmaffia pakjes drugs van de ene favela (krottenwijk) naar de andere te brengen. Maar ook beroofde hij wel eens mensen op straat, als hij weer geen eten had. Valdo vindt dat de wereld oneer lijk in elkaar zit: de armen in de krottenwijken worden armer, de rijken rijker Op zeker moment kwam hij een straathoekwerker tegen van de straatkinderhulpor ganisatie Sao Martinho in Rio de Janeiro, de partner van de Neder landse Stichting Sint Martinus van de Limburgse pater Martin Cox. Bij deze organisatie werd hij opgevangen en kreeg hij de kans om een opleiding te volgen. Dankzij een studentenuitwisse ling Brazilië-Italië kon hij naar Ita lië om daar te gaan studeren. Hij doet het erg goed en heeft zich al opgewerkt tot diplomaat en spreekbuis voor veel straatkinde ren.. all-mag-inspr:Hij houdt spreek beurten tijdens wereldcongressen in Brazilië, New York, Italië en Nederland en probeert door mid del van zijn verhalen mensen bewust te maken dat het beeld wat wij hebben van Rio de Janeiro (de swingende carnaval en de wulpse Rio danseresjes op het strand) slecht een illusie is. In de krottenwijken is het levensgevaar lijk, de politie weet geen raad met de drugsmaffia en heel wat agen ten zijn corrupt. Bovendien heb ben de mensen in de krottenwij ken vrijwel geen rechten. Valdo heeft wel eens een pistool tegen zijn slaap gedrukt gekregen. Meer info: soos Gaellus Tienrav (0478-692921 of 0478691657) SOS Meerlo-Wanssum (0478698241) www.sos-meerlo- wanssum.nl Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder- dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99. Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 515866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 07"7- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692"T55. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a. 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 In de meimaand is de win kel achter de kerk in Tienray op de zondagmiddagen geo pend. De openingstijden zijn van 14.00 tot 16.00 uur. Vele verdiensten voor Fanfare Eendracht Meerlo is hij een onmisbare schakel geworden in het functioneren van de fanfare. Alle genoemde werkzaamhe den (gemiddeld 35 uur per week) verrichtte en verricht hij nog Jan Wijnhoven werd dinsdag avond door burgemeester Halm koninklijk onderscheiden. steeds volledig belangeloos zon der enige vergoeding. De winkel diende vroeger als verkooppunt voor devotionalia. Daaronder moet verstaan worden: pelgrimsboekjes, kaarten, prent jes, medailles, rozenkransen, kaar sen, flesjes Lourdeswater, grotjes, scapulieren enz. Op de vier zon dagmiddagen in mei worden enkele kunstschatten van de kerk getoond. In de winkel hebben enkele vitrines een plaatsje gekre gen. Ook de vitrines van vroeger zijn bewaard gebleven. Tevens worden weer enkele doeken opgehangen uit de oude kapel, die in november 1944 werd ver woest. Jan Wijnhoven kreeg dinsdag avond in verenigingsgebouw de Speulplats door burgemeester Hahn van de gemeente Meerlo- Wanssum de koninklijke onder scheiding lid in de Orde van Oran je Nassau opgespeld. Jan Wijnhoven ontving het lin tje vanwege zijn grote verdien sten voor Fanfare Eendracht in Meerlo. Hij is vanaf 29 maart 1949 lid van de plaatselijke fanfare en was van 1974 tot 2000 bestuurs lid. Gedurende zijn lidmaatschap heeft Wijnhoven zich met buiten gewone energie en ijver ingezet voor de muziekvereniging. Vooral bij de bouw (1985). de verbouwingen (1990 en 1998) en ten slotte de uitbreiding (2001 tot en met 2003) van verenigingsge bouw de Speulplats was hij de architect, samensteller én uitvoer der. Zijn betrokkenheid, deskundig heid en verantwoordelijkheidsge voel waren en zijn erg groot Niets was en is hem te veel om 'zijn' doel te bereiken, namelijk een nieuw, uitgebreid en functio neel verenigingsgebouw voor 'zijn' fanfare. Over de hele perio de van zijn lidmaatschap heeft hij bij de vele activiteiten van de fan fare steeds belangeloos bouw- en andere materialen en vervoer beschikbaar gesteld en hand- en spandiensten verricht. Door zijn inzet houdt decoran- dus de vereniging 'draaiende' en

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11