)e Speulplats', orpshuis van fanfare endracht in Meerlo Meerlo-Wanssum Provincie en gemeente steunen festival Meerlo Eendracht steekt Het hoofdvaandel is de rots van ieder gilde' veel energie in jeugdopleidingen Feestelijke opening soos Midgard Wanssum Service rubriek Afvalinzameling Niets! OJC Merlin 2 Qf MAAS Donderdag 24 april 2003 - Pagina 11 Niet alleen de Europese Unie, ook de provincie Lim burg en de gemeente Meerlo- Wanssum geven een belangrij ke subsidie aan Limburgs grootste Derde Wereldfestival van dit jaar op zondag 18 mei te Meerlo. De festival is opge zet als een manifestatie voor de hele familie met veel wereldmuziek en een grote derdewereldmarkt en speciale aandacht voor de jeugd. De provincie Limburg heeft een bedrag van 3000 euro beschik baar gesteld in het kader van het Actieprogramma Cultuurbereik van de provincie mits ook de gemeente Meerlo-Wanssum een zelfde bedrag beschikbaar stelt. Meerlo-Wanssum heeft inmiddels besloten om 15 procent van de onkosten van het festival te beta len met een maximum van 3000 euro. De subsidies van gemeente en provincie zijn met name beschik baar gesteld vanwege het mondia le muziekprogramma. Via dit muziekproject wil de stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum bereiken dat de inwoners van de gemeente samen de muzikale schouders zetten onder een productie, waarbij tegelijkertijd aandacht wordt geschonken aan de manier waar op door de gemeente ontwikke lingssamenwerking wordt bedre ven. De vijf fanfares en zes gemengde zanggroepen in de gemeente Meerlo-Wanssum voe ren samen met de popgroep Ondiep uit Wanssum het dialect- nummer Doje of Vrieze uit van deze groep. Bovendien presente ren de muziekkorpsen en de koren samen alle volksliederen uit van landen waarin SOS Meerlo- Wanssum projecten heeft gehad Achtereenvolgens worden de volksliederen van Brazilië, Chili, Ethiopië en Chili gezongen, ter wijl dit deel wordt afgesloten met het Limburgs Volkslied. Daarnaast treden onder andere een Afrikaan se, een Chileense en een Brazili aanse muziekgroep op en een per cussiegroep uit de regio Ven ray, Hakuna Matata. Tenslotte werken de meidenbands Kaja en Michelle mée aan dit werelds programma. Het provinciaal bestuur is van oordeel dat het een positief initia tief betreft dat een bijdrage levert aan het prikkelen van nieuw publiek voor kunst en cultuur. Het project geeft mim baan voor culturele diversiteit en ongewo ne, multidisciplinaire samenwer kingsverbanden. Het project Meerlo-Wanssum en de Derde Wereld draagt verder bij aan het vergroten van de diversiteit op kleinschalige podia en maakt gebruik van nieuwe presentatie technieken. Het Derde Wereldfes tival in Meerlo-Wanssum vindt plaats op zondag 18 mei van 13.00 tot 21.00 uur in en om manege Megelsprong in de Meer- lose buurtschap Megelsum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder- dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. vanArens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo. tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur. za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e mail: fysiomeerlo@het- net.nl Muziekproductie Meerlo-Wanssum en de Derde Wereld are Eendracht Meerlo omend weekend weer jlpaal. De muzikale ver- opent dan haar ver en uitgebreide baal aan de Mgr. Jen- isstraat in Meerlo. rc Eendracht is opgericht In de jaren dertig werd 10 gemaakt bij de lagere op de speelplaats. Deze eft een speciale plek in het tide en gerenoveerde ver sgebouw van Fanfare Een- liet gebouw met de toe- kc naam de Speulplats is k in 1984 gebouwd op de aar de voormalige lagere stond bij de speelplaats. In 2000 is besloten om het grondig te renoveren. De ml was te klein en vol- meer aan de eisen van in vergadering met diverse igers op 14 februari 2002 is net de verbouw van de ats. De afgelopen jaren vrijwilligers meer dan en gewerkt om het karwei Een bijzonder multi- Fanfare Eendracht (foto) opent zaterdagavond om 19 00 uur haar vernieuwde en uitgebreide muziekzaal aan de Mgr. Jenneskensstraat in Meerlo functioneel gebouw voor de toe komst werd gerealiseerd voor een vereniging met toekomst, zegt voorzitter Noud Janssen van Fan fare Eendracht. Momenteel heeft de vereniging weer meer dan vijftig spelende leden en er zijn nog diverse nieu we jeugdleden in aantocht. Fanfa re Eendracht staat onder de bezie lende leiding van dirigent Hans Bruels. De vernieuwde Speulplats vol doet aan de nieuwste eisen op het gebied van brandveiligheid, venti latie en geluid. Daarnaast wordt het gebouw dusdanig ingedeeld dat het voorziet in een stijgende behoefte van diverse organisaties voor vergader- en repeteeraccom- modatie. De ruimte is nu al dage lijks in gebruik, "s Maandags wor den in het gebouw bijvoorbeeld de muzieklessen van de Muziek school Venray en de repetitie van 't Meerlo's Gemengd Koor gehou den. Dinsdagavond repeteert het Jeugdorkest Meerlo-Wanssum en woensdag is de ruimte bezet door de redactie van het dorpsblaadje 't Meerloos Klokje en zijn er weer muzieklessen van de Muziek school Venray. Elke donderdag avond is er een percussion- groep uit Meerlo-Wanssum in het pand actief en vrijdag overdag zijn er weer muzieklessen en 's avonds repeteert fanfare Een dracht er. In het weekend zijn er repetities van het blaasensemble voor de kerk en de Rutbachkapel. Daarnaast wordt De Speulplats ook gebruik voor cursussen, ver gaderingen van de Vrienden van Fanfare Eendracht en de gemeen telijke peuterspeelzaal. Ook de Stardancers en buurtverenigingen maken er gebruik van en tijdens de jaarlijkse Koninginnedag wor den in en bij de muziekzaal de Oranjefeesten gehouden. OPENING De opening vindt plaats in het weekend van 26 en 27 april. In dat weekend komen ook de muzikale vrienden van het Kurort Bad Waldliesborn op bezoek. Hier is Fanfare Eendracht in 2001 op bezoek geweest en heeft daar voor de kuurgasten in een uitver kochte zaal met meer dan vijfhon derd personen een schitterend concert verzorgd. De officiële opening vindt plaats op zaterdagavond om 19.00 uur. Na de opening is er een gezellig samenzijn met de bou wers, de leveranciers, de Vrien den van Fanfare Eendracht, de Duitse vrienden en uiteraard de eigen leden met hun partners. Zondag wordt er in de ochtend gebruncht en is er na 13 00 uur een Open Huis voor een ieder die een kijkje wil nemen in de ver nieuwde locatie. Deze middag zal Fanfare Eendracht samen met het muziekgezelschap BadWaldlies- bom een concert verzorgen in de Speulplats. Uiteraard kunnen de kinderen zich buiten van harte uitleven op een groot overdekt springkussen. intonius-Abt Gilde presenteert op Koninginnedag nieuwe hoofdvaandel Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@ worldonlinen 1. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51. 5866 BG Swolgen, tel: 0774632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a,,5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Op woensdag 20 april (Koning innedag) wordt Ln de gemeente Meerlo-Wanssum geen huisvuil opgehaald. Deze ophaaldatum wordt naar de eerstvolgende zaterdag verplaatst. Op zaterdag 3 mei zal dus het restafval worden ingezameld. Vervolgens wordt op woensdag 7 mei weer het GFT- afval opgehaald. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS speurtocht leidde het St. lius-Abt Gilde Blitterswij- ar alle windstreken, om delijk in Duitsland te len. In Kevelaer is de lije maanden hard rkt aan het nieuwe haandel van het gilde, prestigieus project: het Ivaandel is immers de van ieder gilde. Maar ook rijzig project: een nieuw ivaandel kost een slordi- ■00 euro. St Antonius-Abt Gilde pre- tn woensdagmiddag 30 op het kerkplein in Blitters- zijn nieuwe hoofdvaandel, rvolgens door gildepriester te Boekhorst op gepaste tal worden ingezegend, er en wind moet het hoofd- lel trotseren. Dat gaat lang Totdat de slijt grip op het iel krijgt. Het St. Antonius- itóe werd twee jaar geleden tfronteerd met een hoofd- 'c' dat aan vervanging toe Een plan van aanpak werd Held. Want het is geen alle- ruil of vervanging. "Het haandel is de trots van ieder weet Wilbert Ingepass, gildemeester van het St. lius-Abt Gilde. "Het hoofd- cl gaat jaren mee, omdat we l,n'g op zijn. Maar slijtage tn we niet tegenhouden. °ude hoofdvaandel is nog fe' erg oud, het dateert uit maar door veelvuldig is het nu echt aan vervan- f "SPECIALISTENWERK 'het gilde twee jaar uittrok N hoofdvaandel te vervan- vindt Wilbert Ingepass niet nd. "Vergeet niet dat een 'hoofdvaandel laten maken Prijzige aangelegenheid is. nieuwe hoofdvaandel kost Teer 4500 euro. Om dat te tot financieren, hebben we ^n jaar een goederen- en "enveiling gehouden. Die '8 bracht gelukkig genoeg 'n tie la. En vervolgens zijn zoek gegaan naar een Nat vaandels vervaardigt. gemakkelijk, maar is het Het vervaardigen van een hoofdvaandel is immers handenar beid en specialistenwerk. Het gaat om verschillende afbeeldin gen en speciale typen stof die onder meer weersbestendig moe ten zijn. Er zijn niet veel bedrijven die de techniek van het maken van hoofdvaandels beheersen. We hebben door het hele land gezocht naar bedrijven, we heb ben diverse offertes opgevraagd. Om uiteindelijk in Duitsland de juiste partner te vinden: Fahnen Paramenten GmbH in Kevelaer. Voor ons is Kevelaer relatief dichtbij, dat maakt het gemakke lijk als er bijvoorbeeld reparaties zijn. We zijn ook in Friesland geweest bij een bedrijf. Dat is veel te ver weg, het schiet niet op als we voor een reparatie naar Fries land moeten. Het oude vaandel was gedeelte lijk van borduurwerk, het nieuwe vaandel is met speciale technie ken beschilderd. Voor het ont werpconcept van het nieuwe hoofdvaandel tekende de eerste gildenmeester. Uiteindelijk is het een gezamenlijk ontwerp gewor den. "Alle negentig leden hebben namelijk inspraak gehad en we zijn er, gezamenlijk en in goed overleg, toch vrij snel uitgeko men." Het vaandel bestaat uit diverse beeldelementen en kleurstellin gen. Als kleuren zijn rood, groen, geel en crème gebruikt. Rood ver wijst naar het wapen van Blitters wijck, groen is de kleur van de patroonheilige St. Antonius-Abt, geel is de kleur van de rooms- katholieke kerk. Als belangrijkste beeldelement is natuurlijk een afbeelding van de patroonheilige St. Antonius-Abt opgenomen. De overige beeldelementen betreffen een afbeelding van het kapelletje ter ere van de patroonheilige en de afbeelding van de parochie kerk in Blitterswijck. In twee hoekpunten van het vaandel zijn tevens, in het klein, de vlag van de provincie Limburg en het Bra bants vlaggenkruis opgenomen. Het oude hoofdvaandel wordt overigens niet voorgoed opgebor gen. "Nee, zeker niet. We hebben het oude hoofdvaandel voor som mige gelegenheden nog zeker nodig. Er zijn namelijk festivitei ten en tradities waarbij over het hoofdvaandel moet worden gelo pen. Die tradities koesteren wij, maar wel met de inzet van het 'oude' hoofdvaandelOver het nieuwe hoofdvaandel wordt voor alsnog zeker niet gelopen, daar is het ook veel te duur voor. Om de verjaardag van de konin gin te vieren, houdt ook OJC Mer lin een feestje op woensdag 30 april. Dit feestje wordt opgestart door Slash Back die de toeschou wers laat genieten van muziek van allerlei stijlen. De jongens van Slash Back (uit Heven en omge ving) brengen voornamelijk rock- covers ten gehore van o.a. Live, van Dik Hout, Blöf, Guns 'n Roses, Metallica, Dire Straits en vele andere artiesten. Ook Elvis Presley zal het podium beklim men en het publiek voorzien van een speciale act. De deuren van OJC Merlin gaan om 18.00 uur open, waarna om 19 00 uur Slash Back zal beginnen. Voor meer informatie: bel OJC Merlin, tel: 0478-691769 Pesch- weg 1 in Meerlo. Soos Midgard in Wanssum wordt op zaterdag 10 mei om 19.00 uur officieel geopend. Na een ingrijpende renovatie van enkele maanden kan iedereen tijdens een driedaags feestweekend een kijkje komen nemen in de nieuwe soos. Het feestweekend begint op vrijdag 9 mei met een openings feest voor de leden van Tiener+ (van 18.30 tot 20.30 uur). Van 21.00 tot 01.00 uur is er een reü nie voor alle (ex-)vrijwilligers van OJC Midgard. Jeugdbeweging en Tiener+, met medewerking van de Midgards en enkele dj's. ACTIVITEITEN Ook op zaterdag 10 mei wor den enkele activiteiten op touw gezet, zoals van 14.00 tot 17.00 uur buikschuifwedstrijden voor jong en oud (vanaf 12 jaar). De officiële opening vindt plaats om 19.00 uur, waarna van 19.30 tot 20.30 uur de receptie ter gelegen heid van het 30-jarig jubileum van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Wanssum wordt gehouden. Aansluitend begint de feestavond, met medewerking van Trade Mark en WC-Experience. Zondag 11 mei staat in het teken van de officiële opening van het nieuwe clubgebouw van de jeugdbeweging, met aanslui tend een feestmiddag voor alle kinderen, die kunnen genieten van optredens van clown Polka en de dansgarde Boxmeer. Alle activiteiten vinden plaats in en om het nieuwe clubgebouw aan de St. Michaëlstraat in Wans sum. Zondag 18 mei vindt in Meerlo-Wanssum een uniek mondiaal en muziekprogram ma plaats met als titel: Meerlo- Wanssum en de Derde Wereld. Daarin doen alle fanfarekorp sen en gemengde zangkoren van Meerlo-Wanssum mee en diverse andere topattracties uit binnen- en buitenland. Peel en Maas portretteert de komende weken de fanfares en gemengde koren uit de zes kerkdorpen van Meerlo-Wans sum: vanaf deze week passe ren de fanfares de revue: van daag Fanfare Eendracht uit Meerlo Fanfare Eendracht Meerlo is 113 jaar oud en nog steeds spring levend. Ze maakt zelfs een verjon gingskuur door. Dat wordt duide lijk op-de vrijdagse repetities als onder de bezielende en enthou siaste leiding-van dirigent Hans Bruels de meer dan vijftig muzi kanten repeteren. Er zitten veel jonge muzikanten te musiceren. "De interesse wekken van de jeugd voor muziek en het aanbie den van een goede opleiding is een belangrijke basis voor de toe komst van de fanfare", zegt voor zitter Noud Janssen van het Meer- lose muziekgezelschap. Zo is er onlangs een folder gemaakt voor de jeugd en als opvolging van de Toetërparade van vorig jaar komt basisschool Megelsheim deze week, voor de opening van de vernieuwde en uitgebreide muziekzaal, kennismaken met fan fare en gebouw. De kinderen zul len ervoor zorgen dat het gebouw tijdens de opening opgesierd wordt met kleurplaten, zelf gete kende werkstukken en eigenge maakte instrumenten. Fanfare Eendracht is opgericht in 1890 en heeft veel ups en downs gekend. De afgelopen maanden hebben de leden en vrij willigers zich vooral bezig gehou den met de verbouwing van de muziekzaal. Maar na volgende week stort Fanfare Eendracht Piet Coenders speldt het vriendenspeldje op bij het oudste vriend van fanfare Eendracht Meerlo, Jan Kessels (foto Jan Bartels) zich weer helemaal op de muziek. Eerste belangrijk moment is de grote Derde Wereldmanifestatie in Meerlo waar de fanfare amen met de vier andere gezelschappen van de partij is. De muzikanten zullen niet alleen musiceren maar ook zorgen dat de gasten van deze manifestatie kunnen drinken. Zij bedienen namelijk de tap. De komende jaren wordt er toege werkt naar diverse hoogtepunten. Het begint in september met een uitstapje naar Friesland. In het voorjaar van 2004 wordt samen met Fanfare Moed en IJver uit Blit terswijck een muziekproject gepresenteerd in de schouwburg onder de naam Music Trends en in het najaar van 2004 wacht er weer een heus concours! VRIENDEN Enkele jaren geleden is de ver eniging 'de vrienden van Fanfare Eendracht' opgericht. Een sup portersclub. Dorpelingen en fans die de fanfare een warm hart toe dragen en jaarlijks 50 euro op tafel leggen. Het doel van de vrienden is om Eendracht te ondersteunen in welke vorm dan ook. Met dat geld kan de fanfare dingen doen die ze normaal gesproken niet zou kunnen doen. Zoals bijvoorbeeld de aanschaf van een prachtige nieuwe Es-bas. De fanfare had daar geen geld voor en klopte met succes bij de vrienden aan. Voor de nieuwe muziekzaal tekenen de vrienden voor de aanschaf van een multi functionele muziekinstallatie die zowel in als buiten het gebouw kan worden benut. Maar de vrienden kunnen ook hand- en spandiensten aanbieden bij festi viteiten. De 'vrienden van de fan fare' is de afgelopen jaren uitge groeid tot een ledental van meer dan 65. En volgens voorzitter Jan Bartels groeit het aantal leden nog steeds. Tijdens de jongste leden vergadering van de vrienden werd het lidmaatschapspeldje gepresenteerd. Op dat speldje staat het logo van de vrienden zoals dat ontworpen is door Meer- lonaar Marijn Poels. Fanfarevriend Jan Kessels kreeg als nestor van "de vrienden van de fanfare' het eerste speldje uitgereikt en opge speld door bestuurslid Piet Coen ders, zelf oud-voorzitter van de fanfare. De 72-jarige Kessels, voormalig bakker in Meerlo, is een echte verenigingsman. Niet alleen steunt hij de fanfare, in het verleden was hij ook actief voor de ruitersport en hij zit al veertig jaar op de bok van de koets die traditioneel het Meerlose boeren bruidspaar vervoert door de stra ten van carnaval vierend Meerlo.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11