12 'rovincie bezorgd over Uitbreken vogelpest "Straks moet het hele land geruimd worden" |/lariaschool volgt De Grootste Les Ooit' 1 0 april KATOENEN PANTALON 'Voorschot reiskosten gehandicapten' Landmacht test luchtverdedigingssysteem Coalitie in Limburg: CDA, PvdA en VVD Bestuur protesteert tegen sluiting Ledenservice ALLEEN NIEUWE VOORJAARS COLLECTIE SPOTPRIJS!! ONGELOOFELIJKX/ I Te normaal €19.- EENMALIG Bodem WVG n zicht' Opbrengst collecte Reumafonds 3 DOLLE LENTE DAGEN Vrijdag 9.30 - 21.00 uur zaterdag 9.00 - 17.00 uur sportieve - stretch band Elders €39.95 - stretch riem - 3 kleuren -Skieuren 1 A95 Elders €69.1 Normaal bij ons €59.-| I ZOMER POLO streepdessin i Vakbekwaam personeel (corridor heren- J Prettige bediening V mode J Goede service Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 3agj EL EN MAAS Donderdag 10 april 2003 - Pagina 9 provincie Limburg is erg jfgd over de gevolgen voor jgrarische sector als geheel verband met de ontwikke- «•n rond de vogelpest. Juist jat de verdere versprei- gvan het virus en daar- 5f de ontwikkeling van de kie niet te voorspellen is, fï» agt de provincie uiterste I rjKvnldiglreid in de naleving p de regels van het ministe- I ianLNV. oiburg als grensprovincie en iial Noord- en Midden-Limburg een grote dichtheid aan Divee is bijzonder kwetsbaar, der adviseert de provincie om terughoudend te zijn met het laten doorgaan van bijeenkom sten waarbij agrariërs en andere bewoners uit het landelijk gebied bij betrokken zijn Het provinciaal bestuur stopt de bezoeken van ambtenaren aan agrarische bedrijven, tenzij daar nadrukkelijk noodzaak voor is. De bezorgdheid van de provincie geldt zowel voor de dieren zelf als voor boeren, toeleveranciers, afnemers en dienstverleners. "De ziekte brengt een enorme ontwrichting met zich mee voor de hele agrarische wereld, de getroffen gebieden natuurlijk in de eerste plaats", reageert land- bouwgedeputeerde Ger Driessen. De provincie roept op om maxi maal voorzichtig te zijn door loy aal en royaal de regels van het ministerie van LNV na te leven. Maandag hebben alle provincia le ambtenaren richtlijnen gekre gen over hoe zij moeten omgaan met de vogelpest. Afspraken waarbij meerdere mensen zijn uit genodigd die in besmette gebie den wonen kunnen beter worden uitgesteld. Enerzijds om het risico op verdere besmetting zo klein mogelijk te houden, anderzijds om degenen die uit voorzorg thuis blijven, niet op informatie achterstand te zetten. De coördinatie van de aanpak van de vogelpestproblematiek ligt bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij LNV). Voor informatie over de klassieke vogelpest zijn de volgende infor matiebronnen en telefoonnum mers beschikbaar: de internetsite van het ministe rie van LNV: www .minlnv.nl/vogelpest; het LNV-Loket: 0800-2233322, maandag t/m vrijdag 08.30 - 20.00 uur; zaterdag en zondag 10.00-16.00 uur; teletekst: pagina's 461 (LTO) en 462/463 (LNV); voor agrariërs: de Limburgse Land- en Tuinbouwbond: 0475 - 38 17 77. Pluimveehouders Venray in angst na uitbraak vogelpest in Nederweert De massale ruiming van kal koenen in het gebied rond de vier met vogelpest besmette pluimveebedrijven in Neder weert, heeft dinsdag een nieu we besmettingsgeval opgele verd: een kalkoenbedrijf in Leveroy. Het bedrijf werd meteen geruimd, evenals twee pluimveebedrijven die op minder dan één kilometer afstand van de nieuwe besmet tingshaard liggen. Binnen het toezichtgebied Nederweert, een gebied met een straal van ongeveer tien kilometer rond de eerste besmettingsgeval- len in Ospel en Nederweert-Eind, is geen levende kalkoen meer te vinden. In de loop van de dag werden uit voorzorg ook de laat ste acht kalkoenbedrijven in die zone leeggehaald, waaronder een aantal buiten Nederweert: twee in Stramproy, een in Swartbroek, een in Roggel en een in Heythuy- sen. Pluimveehouders in de omge ving van Venray zijn bang dat het vogelpestvirus zich ook naar de regio Venray verplaatst. In dat geval moeten namelijk ook hun bedrijven geruimd worden. Alleen al binnen de gemeente Venray gaat het om ruim 3,5 mil joen stuks pluimvee. Bij pluimvee houder Piet Classens uit Oirlo, in zijn stallen zitten 160.000 kippen, zit de schrik er in ieder geval goed in. Wekelijks worden door de Oir- lonaar ruim één miljoen eieren afgeleverd, maar na de uitbraak van de vogelpest in Ospel staat ook in en om Classens' bedrijf alles stil. Aan de ingang van het terrein heeft de ondernemer borden opgehangen met voorschriften en er staan bakken.met ontsmettings vloeistof. Problemen met de afvoer van mest heeft de pluim veehouder voorlopig even niet want hij beschikt over een bio- thermische drooginstallatie waar in de ammoniak uit de mest wordt gewassen. De mest is uit eindelijk reukvrij en kiemvrij, helemaal gepasteuriseerd. Bacteriën zijn dan voor de volle honderd procent dood. "Als Ospel niet in de hand wordt gehouden, dan wordt de vogelpest echt een ramp. Deze ziekte moet snel gestopt worden, anders moet str aks nog het hele land geruimd worden", vreest Classens. Mocht de ziekte in de regio Venray uit breken, dan kost dat volgens de Oirlonaar een aantal bedrijven zeker de kop. Gehandicapten die op medi sche gronden geen gebruik kun nen maken van de Deeltaxi mogen per jaar 2000 kilometer gratis reizen. De kosten van de eigen auto of de gewone taxi kun nen achteraf per kwartaal gede clareerd worden bij de gemeente. Tinv Grebenjak (fractie Van de Vorle) deed in de commissie Maatschappelijke Diensten het voorstel om de gehandicapten voortaan een driemaandelijks voorschot te geven. "Nu moeten zij de kosten voorschieten en daar hebben veel cliënten gezien hun financiële situatie grote proble men meer. Dit betekent dat zij vaak geen gebruik meer kunnen maken van de taxi", aldus Greben- jak. De andere partijen ondersteun den het voorstel. Wethouder Emonts (PvdA) zei dat de gemeen te altijd op deze manier heeft afgerekend omdat het efficiënter werkt dan vooraf voorschotten te verstrekken. Hij zei de kwestie te zullen onderzoeken of een andere betaalwijze mogelijk is. Jeanne Hendrix (CDA) vond een onder zoek niet nodig. "Want dit moet snel ingevoerd worden." Maar daar wilde Emonts niet aan. "Ik wil eerst weten wat de conse quenties zijn." Vandaag (donderdag 10 april) testte de Koninklijke Landmacht de werking van een nieuw luchtverdedigings systeem met ondermeer een mobiele radar. De tests von den plaats op luchtmachtbasis De Peel, waar dit verdedigings systeem van de Landmacht over enkele jaren onderge bracht zal worden. De Landmacht beschikt momenteel over een Cheetah wapensysteem, een 35 mm pant serrups. Dit systeem is aangepast om ook in de nabije toekomst ingezet te kunnen worden bij vre desmissies. Voor deze systemen blijft er een dreiging vanuit de lucht door kleine strijdende groe peringen en individuele of terro ristische activisten. Om die drei ging uit te kunnen schakelen zal het commandovoeringssysteem van de Landmacht verbeterd moe ten worden. Met het huidige sys teem kan nl. geen compleet lucht beeld verkregen worden. Iets wat essentieel is om te kunnen bepa len of een object 'vriend' of 'vij and' is. Donderdag werd een ver beterd (mobiel) radarsysteem getest dat, samen met alle andere radarsystemen een totaalbeeld moet geven aan het commando- centrum zodat snel beslissingen genomen kunnen worden. De test van het systeem past in de geplan de samenwerking van de grondge bonden luchtverdediging van de Landmacht en de Luchtmacht op De Peel. De Patriots worden inge zet voor verdediging op grote afstand en hoogte terwijl de Chee tah geschikt is voor de nabij-ver- dediging van de grondtroepen vanwege de flexibiliteit van het systeem. Het totale verdedigings- j£j erlingen in actie voor onderwijs voor meisjes »n. kosten van voorzieningen in 'kader van de WVG (Wet Voor ging Gehandicapten) rijzen de in uit. Wethouder Emonts ('de Klem is in zicht') kondigde in de immissie Maatschappelijke iensten maatregelen aan. De 22811 tentc moet drastisch bezuini- 00 mi En «>p de verdeling van de WVG- Mcn zoals het aanvragen van m rolstoel, vervoer of het aan- i ^en van een woning. Het bud- 1 wordt jaarlijks fors overschre ef!. In de Voorjaarsnota zal het olltge eoncrete voorstellen - *n. Mathieu Emonts (PvdA) zei örige week in de commissie dat 1 'jdc gebruikers zoveel mogelijk "ntzien. Er zal vooral bezui- tnsbf gd worden in de uitvoering en 'de organisatie. Zo wordt er fn tijdelijk personeel meer Bezet en moeten de aanvragen fectiever worden afgehandeld. zei Emonts dat de gemeente ch opnieuw zal bezinnen op de Menwerking met partners als 'Men Venray en het RIO. Onderhandelaars van CDA, Par tij van de Arbeid en VVD werken aan een nieuw college van Gede puteerde Staten in Limburg. Het CDA zal drie gedeputeerden leve ren, de Partij van de Arbeid ander halve en de WD één. Het nieuwe college wil de komende vier jaar werken aan de hand van een vijf tal thema's, die de komende weken verder worden uitge werkt. Naast de verantwoordelijk heid voor sectorale portefeuilles nemen de gedeputeerden, als kar- trekker, ook een specifiek thema voor hun verantwoording. De onderhandelaars willen een vijf tal, voor de burger aansprekende, uitvoeringsgerichte themapro gramma's uitwerken in een nieuw basisakkoord dat naar verwach ting op 26 mei in Provinciale Sta ten wordt vastgesteld. Daaraan voorafgaand willen de beoogde coalitiepartners op basis van een concept-akkoord de discussie aan gaan met de eigen organisatie, de Staten zelf, maatschappelijke organisaties en - via internet - de inwoners van Limburg. Dit con cept-akkoord zal eind april beschikbaar zijn. Voor de thema's wordt gedacht aan: Vitale wijken, kernen en buurten, ondernemend Limburg, nieuw perspectief voor platteland en Heuvelland, jong zijn in Limburg en tot slot: veilig heid. De portefeuilleverdeling naar sec tor is als volgt: CDA: Economische Zaken Ruimtelijke Ordening, Land bouw en Groen Financiën, Handhaving en Bedrijfsvoering Partij van de Arbeid: Cultuur, Welzijn en Zorg Milieu en Water (exclusief Handhaving) (part-time) WD: Verkeer en Vervoer en Ont grondingen (Maas). landelijke inzameling van het Nationaal Reumafonds in Venray 'tö 9.078,26 euro opgebracht. Gezien het kleiner aantal collectan- l,rne' name in Venray, is dit bedrag heel goed. Alle commissieleden collectanten worden geprezen voor hun geweldige inzet en hun ^nisatievermogen. Mocht u de collectant gemist hebben, dan kunt u alsnog uw bijdrage '«ten op giro 324 of banknummer 35.76.74.812 ten name van Natio- Reumafonds Amsterdam. - notificatie van de opbrengst: Venray-kom 3.816,21 euro; Land- een 879,82; Brukske 292,38; Antoniusveld 368,42; Den Brabander •35; Veulen 220,31; Oirlo 385,14; Castenray 198,47; Ysselsteyn ,f5'i; Leunen 660,03; Oostrum 673,18; Merselo 449,83 en Heide 0,58. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Ardenne van Ontwikkelingssa menwerking het eerste exem plaar van het Gender en Onder- wijs-rapport in ontvangst. Als staatssecretaris voor Ontwikke lingssamenwerking kan zij haar treuzelende Europese collega's aansporen de beloften na te komen. Het rapport constateert dat er per jaar 5,6 miljard dollar nodig is om de in 2000 vastgestelde onder wijsdoelen te halen. Nu kan één op de zes volwassen mensen op de wereld niet lezen of schrijven. Het merendeel van deze ruim 860 miljoen mensen is vrouw. Nog eens 115 miljoen kinderen, van wie 65 miljoen meisjes, gaan niet naar de basisschool. En dat terwijl juist onderwijs mensen kan ver lossen van armoede en onderont wikkeling. Onderwijs kan leiden tot minder armoede, een hogere levensverwachting, betere gezondheid en minder kinder sterfte. Woensdagmorgen deden meer dan 400.000 kinderen uit Afrika, Azië, Europa en Latijns- Amerika een poging om het wereldrecord 'De Grootste Les Ooit' van het Guiness Book of Records te breken, dat nu in Brit se handen is (28.801 kinderen). De kinderen volgden van 10.00 tot 10.30 uur allemaal dezelfde les over het belang van onderwijs voor meisjes. Donderdag 9.30 - 18.00 uur systeem zou dan ingezet kunnen beeld bij een topconferentie ten worden bij de bescherming van tijde van grote terroristische drei- een kwetsbaar gebouw of bijvoor- ging. De bestuursleden Ger Houtap pels (voorzitter), Henk van Egmond (secretaris) en Sjaak Ver- steegen (penningmeester) van het Ledenservice kantoor regio Ven ray gaan op vrijdag 11 april pro testeren tegen het voorgenomen besluit van de Bondsraad van FNV Bondgenoten om het Ledenservi ce kantoor aan het Hensenius- plein 10a in Venray te sluiten. Deze vergadering zal gehouden worden op het vakantiecentrum van FNV Bondgenoten in Ginkel- duin op de Utrechtse Heuvelrug. De Bondsraad, het hoogste orgaan van FNV Bondgenoten, zal dan een besluit nemen hoeveel vak bondscentra er in Nederland zul len komen (voorlopig 20 en het zijn er nu ongeveer 75) en dat betekent dat al die andere kanto ren zullen moeten sluiten. Dit kan voor de bijna 8000 leden in de regio Venray betekenen dat zij met hun problemen naar Tegelen of Helmond (indien een van die kantoren open blijft) of naar Weert of Eindhoven. "Een zeer slechte zaak. Ons streven is altijd geweest breng de bond naar zijn leden. Maar dat wordt nu anders om. Het afgelopen kwartaal heb ben weer 486 leden ons benaderd het zij op,ons spreekuur of via de telefoon met hun problemen en die zijn heel divers van ontslag op staande voet tot het invullen van een kwijtscheldingsformulier van de afvalstoffen heffing en alles wat u zich maar kunt bedenken wat er op de werkplek kan gebeu ren", aldus voorzitter Ger Houtap pels. "Het afgelopen jaar hebben 1480 leden ons benaderd, je ziet het is een noodzakelijk kwaad en daarom zijn de kosten ook hoog, over totaal Nederland. Een kwes tie die wij door sturen om behan deld te worden door juristen kost FNV Bondgenoten 260 euro. Dan is er nog niets gebeurd. Alle zaken die wij op ons kantoor oplossen kosten de Bond niets want wij zijn vrijwilligers, alleen de huur van ons kantoor kost geld. Dus aan ons eigen succes zullen wij ten gronde gaan! Of ons protest zal helpen betwijfelen wij maar we kunnen dit zomaar niet laten gaan wij voelen ons verplicht om voor onze leden op te komen. Wij hebben ons als gasten bij de Bondsraad vergadering vrijdag i aangemeld en zullen duidelijk blijk geven van onze aanwezig- 1 heid." iDe Mariaschool in Oirlo ed woensdagmorgen mee o'De Grootste Les Ooit', een rteldwijde poging om het rord lesgeven te verbeteren. Nederland namen 1000 holen en 30.000 kinderen groep 7 en 8 deel aan de ordpoging, die in het teken )nd van een wereldwijde - derwijscampagne die wil ffeiken dat in 2015 alle kin- i basisonderwijs kunnen :n en dat in 2005 evenveel jongens als meisjes naar school gaan. De wereldmachten zijn traag en nemen een te afwachtende hou ding aan als het over onderwijs gaat. Zoals het er nu voorstaat, is het niet mogelijk om de in 2000 gemaakte internationale afspra ken te halen. Dal staat in 'De eer lijke kans', het onderwijsrapport van de Global Campaign for Edu cation (GCE), de campagne die in Nederland wordt gevoerd door Plan Nederland, Novib en de Alge mene Onderwijsbond. Om de wereldleiders aan hun belofte te herinneren deden woensdag over de hele wereld ongeveer 410.000 kinderen mee aan de recordpoging 'De Grootste Les Ooit'. In Den Haag bijvoor beeld voerden enkele kinderen via een satellietverbinding gesprekken met hun leeftijdsge nootjes in Johannesburg en in perscentrum Nieuwspoort in Den Haag nam staatssecretaris Van

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9