iiselle, Kiev Koor, amato en Mini Maxi Kunst Cultuur Solisten- en ensembleconcours assie-traditie ollegium Vocale Leerlingen uitvoering Fraaie expositie in Mariakapel Duivelskloof Lezing over tuinieren Achterom binnen Voorjaars concert 't Podium 3agi I EN MAAS Donderdag 10 april 2003 - Pagina 13 gramma Schouwburg Venray I hoogtepunt uit de Russi- lassieke balletgeschie- t een prominent verte- oordiger van Russisch jloxe kerkmuziek, Jap an- werk in de westerse Jen dertig jaar theater flini Maxi. Schouwburg L pakt komende week ^et vier voorstellingen. [ersburg Ballet Theater itsopera en Ballettheater !h Orkest van het Staats en Ballettlieater Lvov o.l.v. Prybylski brengen een 'erk uit de klassieke bal- |st op het podium van 'burg Venray. Het ballet wordt door velen gezien Ihoogtepunt uit de Russi- iieke balletgeschiedenis, ichtige dans wordt het verteld van het naïeve Éomeisje Giselle dat zich het dj jat maken door prins Albert, in [verraden wordt. De uitvoe- gei an Giselle stelt de allerhoog- M elinische en artistieke eisen si |evertolkster van de titelrol. ^esl oorstelling is dan ook het emai lepaardje van vele ballerina's eun irden, wat ook komt doordat een! ullet dankzij alle hartstocht 111 agiek uiterst populair is bij publiek. De choreografie van jroniantische ballet Giselle is ÖSt'8 van 'egendarische ort, isPetipa en Lev Ivanov. De Pfjiefc is van Adolphe Adam eldea *1856) die met dit ballet zijn anw iste succes behaalde. Sinds- behoort het tot het stan- repertoire van vele balletge- happen. Sint-Petersburg is 1® nard om haar grote ballettra- lotc die de grootste balletklassie- ;n ter wereld opleverde. Het i op ijch Ballet Sint-Petersburg raagt lin 1990 opgericht door de 5' o! unde artistiek leider Boris tin, die zijn sporen in het bal- £en' t verdiende bij het Kirov Bal- bra gt. petersburg. Hij nam het lief om een gezelschap op te en dat het beroemde Russi- V balletrepertoire naar het bui- ema nd zout brengen. De dansers ne[K opgeleid in de beste Russi-, traditie bij bijvoorbeeld de emde Vaganova school in St. De isburg of de bekende oplei- uit Perm. Het ballet wordt n lx rapleteerd met de beste solis- ran het Russisch Staatsballet Voronezh. De uitvoering op ig 11 april begint om 19.00 april is het befaamde Kiev [opnieuw te gast in Neder- Dit koor uit de Oekraïne is prominent vertegenwoordi- iim Russisch orthodoxe kerk- iek. speciaal met het oog op aasdagen heeft het koor een inerend programma samenge- ln 1990 werd in de jonge ibliek Oekraïne het Kiev Koor Ericht door oud-leerlingen van Pjotr Tsjaikovski Conservatori- Het gevarieerde en uitdagen- epertoire van de Oekraïense odoxe kerk verdiende alle :ht. Oekraïense volksmuziek Kt ook aan bod komen, fflibineerd met modem reper- van componisten als Dmitri nianski en Artem Vedel, vanaf 1 treedt het koor zeer succes- op. Het Kiev Koor won een M aantal prestigieuze prijzen rvan de belangrijkste zijn: de te prijs aan de Internationale npetitie van Russisch ortho- e muziek in Hajnuwka, Polen (1993). Drie jaar later, ook in Haj nuwka, de prijs voor het beste koor van de laatste tien jaar. Haj nuwka is het belangrijkste con cours voor koren met Russisch orthodoxe muziek. Winnen in Hajnuwka betekent: de beste ter wereld zijn! Al vanaf het seizoen 1997/1998 maakt het koor suc cesvolle tournees langs Neder landse kerken en theaters. Tijdens de laatste tournee waren zij te horen in het AVRO Radiopro gramma Spiegelzaal vanuit het Koninklijk Concertgebouw en tevens te zien in het VPRO tv-pro- gramma Vrije Geluiden. Zondag 13 april, aanvang 19.00 uur. 30JAAR Na een Europese en Amerikaan se tournee komen de Japanse drummers van Yamato met een nieuwe reeks spetterende voor stellingen naar Nederland. Pers en publiek zijn het una niem eens over de bijzondere kwaliteit van de in totaal tien jonge vrouwen en mannen van Yamato. De onstuitbare energie en razendsnelle armbewegingen oogsten telkens weer grote bewondering.. Het bespelen van de soms manshoge trommels is een topsport. Alleen door een intensieve training en uiterste concentratie bereiken deze slag werkers de fysieke conditie, die hen in staat stelt om deze inspan ning te leveren. De taiko (Japanse trommel) heeft door de eeuwen heen een belangrijke plaats inge nomen in de Japanse cultuur en godsdienst. Het Japanse slagwerk werd in de westerse wereld geïnt roduceerd door groepen als Kodo en Ondekoza. In 1993 richtte Masaaki Ogawa een eigen gezel schap op: Wadaiko Yamato. Inmiddels heet het nu Yamato. Hun spectaculaire concerten zijn overal op de hele wereld een doorslaand succes. Dinsdag 15 april, aanvang 20.00 uur. De nieuwste trend is gezet. Mini Maxi, Karei de Rooij en Peter de Jong, hebben voor hun nieuwe theatershow '30 jaar theater' besloten niet meer op de normale aanvangstijd te begin nen. Naar aanleiding van de situatie op de Nederlandse wegen kwa men zij op het idee om hun voor stellingen om 21.00 uur van start te laten gaan. Een trend die hoogst waarschijnlijk in de nabije toekomst veel navolging zal krij gen. Voor zowel Mini Maxi als het publiek is dit een oplossing om op een optimale manier te genieten van een avondje uit. Het publiek heeft genoeg tijd om voor de voorstelling rustig te dineren Mini Maxi, 30 jaar theater! en Peter de Jong en Karei de Rooij kunnen zich in alle rust voorberei den op elke avond een nieuwe topprestatie. Zij kunnen na de files van huis gaan zodat zij geen uren zinloos hoeven rond te han gen voor de start van hun optre den. Na hun spectaculaire voor stelling CITY (ruim 100.000 bezoekers), waarmee zij het Nieu we Luxor theater te Rotterdam hebben geopend zijn Mini Maxi in januari 2002 gestart met hun nieuwe productie '30 jaar theater'. In dit programma spelen zij met het feit dat ze de afgelo pen dertig jaar een groot aantal bijzondere acts en theatershows hebben gemaakt. Sommige van deze acts zijn nu al legendarisch. In deze show laten Karei en Peter het beste van het beste zien. De regie van de voorstelling is in han den van Jos Thie. Mini Maxi worden begeleid door een combo onder leiding van Krijn van Driel. Zowel het decor als de kleding is ontworpen door Mirjam Grote Gansey. '30 jaar theater' van Mini Maxi is een show met materiaal van het hoogste niveau, die zeker door niemand gemist mag wor den. De voorstellingen op woens dag 16 en donderdag 17 april beginnen om 21.00 uur! wnerkoor, Collegium tole Venray maakt er de nta! tóte jaren een traditie van !<le paastijd een bijzonder ikll ssieconcert ten gehore te fngen. raas jaar zal het gehouden jy. "den op 12 april in de Pe' van het Kloosterhuis in Dbeek om 20.00 uur. ■J msy 'leeds meer mensen weten de ils! 8Je vinden naar dit sfeervolle ngs siegebeuren. De hoofdmoot lerbff dit concert bestaat uit twee c'iüge bekende werken uit de Eeuw: het Miserere van G. "I tgri en de Johannespassion een |(k Demantius. vu n het Miserere wordt het lij- ïaiflperhaal verteld aan de hand de staties, het is een werk if 'twee a-capllakoren, respec- [eleijk 4- en 5-stemmig. Het is 'bekendste werk van Allegri. 'et tweede werk is het lijdens- l' '"aal uitgebeeld in de Johan- f psion van Christoph JJJJwius (1567-1643). Chris- p Demantius was een musicus ®°®ponist, geboren in Bohë-- J Mjj componeerde zowel (yBPi'jke als geestelijke w®ek. Hen van zijn hoogtepun- A/«P°P het gebied van geestelijke muziek is ongetwijfeld de Johan nespassion, naar de overlevering van Jesaja. Het is een meesterlijk 6-stemmig werk uit de oude Duit se muziekcultuur van de 16e eeuw. Er voltrok zich in dié tijd een interessante ontwikkeling in de muziek: voorheen werd het lij densverhaal puur verteld naar liturgische weergave. Bij Deman tius echter staat de gevoelsmati ge en dramatische kant voorop. De zangers kruipen in de huid van de betreffende personen en hun karakters: zo worden ze op deze manier zelf meespelers in het verhaal en wordt het geheel meer aanschouwelijk dan de pas sies voorheen. Het is een echte polyfone figuratieve passie. Naast deze grote werken komt de muzikale doorzichtigheid van het kamerkoor ook heel goed tot uitdrukking in de kleinere wer ken die ze daarna uitvoeren. Dit zijn o.a. Pater Noster van A. de Klerk, Choral 4 van H. Distier en Song for Athene van J. Taverner. Al met al weer een prachtig programma voor de ware muziekliefhebber! Even napra ten en een drankje? Dat kan ook! Entree 7.50 euro; kinderen onder 12 jaar gratis. De leerlingen piano en viool van de Muziekschool Venray ver zorgen op vrijdag 11 april een uit voering. Het programma van de leerlingen van Noortje Sluyter en Sander Hendrix ziet er als volgt uit: Sander Hendrix, viool en Noortje Sluyter, piano: Mélodie (Gluck, Kreisler); Martijn Jansen, Eva Rutten, piano: Music Box Het Harmonie Orkest Noord- Limburg houdt in samenwerking met het gemengd koor Caecilia uit Tegelen 'n voorjaarsconcert in zaal De Haandert in Tegelen op zaterdag 26 april. Aanvang 20:00 uur. De toegangsprijs is vijf euro. Donateurs hebben vrij toegang. Het Caeciliakoor staat onder lei ding van Paul Jansen. Sjef Klinkers, in Tegelen geen onbekende, is dirigent van het Harmonie Orkest Noord-Limburg. Het belooft n boeiend concert te worden waarin beide gezelschap pen 'n gelijkwaardig aandeel heb ben. Twee stukken, te weten Conquest of Paradise en Spiritual Rhapsody, worden gezamenlijk uitgevoerd. Rock (Alfred), Kom naar het cir cus (Alfred); Lynn Kersten, viool: 'At the church organ" (N. Dezai- ne); Maartje Steenkamer, piano: De Goochelaar (Alfred); Naomi van Donzel en Sander Hendrix, viool: Forte en Piano (L. Mozart); Iris van Bommel, piano: Mala- guena, De pijpen uit Galway (Alf red); Imke Jansen, piano: Menuet (J.S. Bach); Anne van Meijel, viool: Walzer (Kabalewski); Merel Riechelman, piano: Square dance, Blues ladders (Alfred); Rachel van Loenen, Eveline Loozen, Sander Hendrix, viool: 'De drie flamin go's' (W. Feadler); Anneleen Overbeek, piano: Wh yam I blue? (Alfred), Oh! Susanna (Alfred); Bernadette Lemmens, piano en Lotte Dirkx, viool: Unser Land, Traurige Erzahlung (Kabalewski); Bernadette Lemmens, piano: Lopen op het water (Marco Borsa- to); Azar Kianzad, piano, Liz van de Riet, Anke Lahaije, viool: "Peter", "Galopp", "Nachts auf der Fluss" (Kabalewski); Liz van de Riet, Anke Lahaije, viool: First Shuffle (F. van Gorp); Lenie Hei dens, piano en Joryl Buddiger, viool: Marchen (Kabalewski); Edith Janssen, Sander Hendrix, viool: Inventie Q S.Bach); Nathalie Linssen, piano: Eclyise (Beeftink); Judith Smits, piano: Zij Marco Borsato). Zaterdag 12 en zondag 13 april organiseert de Federatie van Muziekgezelschappen in de gemeente Venray haar jaar lijkse solisten- en ensemble concours. De organisatie is dit jaar in handen van Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum. Dit jaar wordt het concours gehouden in gemeenschaps huis D'n Oesterhaan in Oos trum. Aan het concours doen dit jaar 125 solisten en vijf ensembles mee, verdeeld over de beide con- coursdagen. De jurybeoordeling is in handen van Ad Lamerigts uit Hom. De slagwerkers/percussion zullen worden beoordeeld door J. Peeters uit Weert. Zij zullen beide de handen vol hebben om tot een goede beoordeling van de presta ties te komen. In de deelnemers lijst komen de namen voor van vele jeugdige muzikanten. De ensembles variëren van duo tot kwartet. De muzikanten zijn allen lid van de acht bij de Muziekfede- ratie aangesloten muziekkorpsen, of volgen op de Muziekschool Venray een harmonie/fanfare opleiding. Voor vele (jeugdige) muzikanten is dit de concours vuurdoop, terwijl anderen reeds jaren aan dit concours meedoen en in de hogere afdelingen hun kunnen willen bewijzen. PROGRAMMA Het programma van beide dagen ziet er als volgt uit: zater dag 12 april: 11.00-13.00 uur 3e afdeling blaasinstrumenten; 13-00-13.30 uur pauze; 13-30- 15.00 uur 2e afdeling; 15.00-15.30 uur pauze; 15.30-16.30 uur le afdeling uitmuntendheid; 18.00- 19-15 uur slagwerkers, 3e afde ling; 19-30-20.40 uur slagwerkers, 2e afdeling; 21.00-22.00 uur idem, le, uitmuntendheid, ere-afdeling. Daarna afsluiting van de eerste dag. Zondag 13 april: 12.30-15.25 uur 3e afdeling blaasinstrumenten 15.25-16.25 uur 2e afdeling; 16.25-18.00 uur pauze; 18.00- 18.30 uur vervolg 2e afdeling; 18.30-19.30 uur le afdeling: 19.40 uur sluiting concours. De organiserende vereniging Harmonie Sub Matris Tutela Oos trum hoopt dat velen de weg naar het gemeenschapshuis in Oos trum weten te vinden om de muzikanten te ondersteunen en te genieten van de solisten ensem bles bij hun muzikale prestaties. Gezien de goede akoestiek in de zaal zal dit de muzikale prestaties zeker ten goede komen. Entree voor volwassenen 1,60 euro, kin deren beneden de 12 jaar hebben vrij entree. Programmaboekjes met het volledige schema van optreden zullen aan de entree worden uitgereikt. Corry Olthof, schilderes, en Caroline van Lange, beeldhouw ster exposeren in de Mariakapel in Holthees van 12 tot en met 30 april schilderijen en bronzen en keramische beelden. De opening van de expositie is zaterdag 12 april om 15.00 uur. De opening stijden zijn 12 april van 15.00 uur tot 17.00 uur en 13, 19, 20, 21, 26, 27 en 30 april van 10.00 uur tot 17.00 uur. Een indrukwekken de tentoonstelling van twee natio naal en internationaal hoog aange schreven beeldende kunstenaars, die exposities op hun naam heb ben staan in vooraanstaande gale rieën in Nederland, Duitsland, Engeland, België en Amerika. De werkgroep Activiteiten Mariakapel is er trots op dat zij er in is geslaagd deze kunstenaars naar Holthees te halen om hier te exposeren. De entree is gratis. Corry Olthof komt uit een kunste- In café 't Podium in Venray treedt op zaterdag 12 april de band Bloody Buccaneers op. De vier heren die deze tribute-band vormen spelen deze muziek van uit hun hart en hebben niet de intentie om de Golden Earring na te spelen, maar een eerbetoon te brengen aan deze Nederlandse topformatie. De band heeft het afgelopen jaar hard gewerkt aan een veelzij dig repertoire, hetgeen zich mani festeert in een afwisselend en breed scala aan Earring nummers, dat overtuigend op de bühne wordt neergezet. Tijdens diverse optredens is gebleken dat het enthousiasme van de band genadeloos op het publiek overslaat en menigmaal is een optreden van de Bloody Buc caneers in een feestelijke sfeer verlopen. naarsfamilie uit Breda. Ze volgde haar opleiding aan de academie Sint-Joost in Breda. Nadat ze is afgestudeerd in I960, heeft ze post-academische workshops en masterclasses gevolgd. Haar werk is in tal van plaatsen in binnen- en buitenland geëxposeerd, onder meer op toonaangevende kunste venementen en in bekende gale rieën. Schilderen in oude technieken, het mengen van pigmenten en Arabische gom, het voorzichtig oplossen van poeders en eitempe- ra, en dan plotsklaps zand door de verf strooien of een tube acrylverf aanbreken: zo werkt Corry Olt hof. Het zegt iets over haar werk en over de combinatie vap heden en verleden, die daarin aan de orde gesteld wordt. Ze staat met twee benen in het heden, maar kijkt van daaruit om naar een wereld die charmes bezat die van daag de dag ontbreken. Caroline van Lange komt even eens uit een kunstenaarsfamilie uit Breda, en nog wel uit dezelfde familie, ze is namelijk een zus van Corry Olthof. Caroline is ook afge studeerd aan de academie Sint- Joost in Breda. Vanaf 1974 is zij als docente verbonden aan diver se instituten, en verzorgt zij privé- cursussen. Zij vervaardigt beelden in brons en keramiek. Haar stijl is herken baar door de eenvoud, die ze in haar werk hanteert. Haar beelden zijn licht geabstraheerde voorstel lingen, waarin de voorstellingen zijn ontdaan van alle franje. Haar beelden maken direct de kern dui delijk van waar het om gaat. Het is de idee, die vormgegeven wordt op een begrijpelijke en toeganke lijke manier voor de kijker. Voor het kijken naar haar beelden moet je de tijd nemen, om de idee ach ter het beeld tot je door te laten dringen. De compositie van haar beelden is bijzonder fraai. Boekrecensie in Peel en Maas Duivelskloof is de nieuwe roman van Janine Hoekstein. Janine Hoekstein (Amster dam, 1964) studeerde af aan het conservatorium en volgde daarnaast de opleiding Jour nalistiek en Voorlichting. Zij werkt als journaliste voor diverse media. Duivelskloof is haar debuutroman. Mirjam leidt een onafhankelijk leven, waarin ze alles onder con trole lijkt te hebben: voor haar werk reist ze de hele wereld over, haar zoontje (Marco) woont bij haar ex en met haar moeder heeft ze weinig contact. Maar van het ene op het andere moment lijkt alles te gaan schuiven. Haar moe der krijgt een beroerte en behoeft, zolang er geen plaats is in het verzorgingstehuis, haar hulp en aandacht. Dan wordt ook haar ex ernstig ziek en komt haar zoon tijdelijk bij haar wonen. Als ze op haar wer-k in de problemen komt en tot overmaat van ramp haar minnaar uit Venezuela onver wacht voor de deur staat, worden Mirjam de teugels volledig uit han den geslagen. Iedereen doet een beroep op haar en begint steeds harder aan haar te trekken. Mir jam wil eigenlijk maar één ding: wegwezen. Toch dringt het steeds duidelijker tot haar door dat het stellen van prioriteiten en het maken van principiële keuzes niet langer uitgesteld kunnen worden. Daarbij speelt het verle den een belangrijkere rol dan ze vermoedde. Met Duivelskloof heeft Janine Hoekstein een indrin gende roman met een actuele en herkenbare thematiek geschre ven. Met haar bijzondere vertel- stem houdt zij de lezer gekluis terd tot aan het einde. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof en kost 15.95 euro. De tweede lezing in het kader van de samenwerking van de vier stedelijke bibliotheken Venray, Venlo, Roermond en Weert, zal over het thema tuinieren gaan. De bekende tuinspecialist Romke van de Kaa is de spreker op don derdag 17 april in de bibliotheek Venray. Deze alom gerespecteerde schrijver van tuinboeken als Bui ten de perken en De getemde wildernis beschikt over een grote kennis van zaken en heeft een eigenzinnige, veelal humoris tische wijze van vertellen. Naast tuinieren en schrijven verzorgt Romke van de Kaa ook een wekelijkse tuinrubriek voor de regionale radio en televisie en stelt hij ieder jaar de Tuinscheur- kalender samen. Zijn mooie tuin boeken zijn al een grote inspira tiebron, maar tijdens deze lezing mogen we nog meer van hem verwachten. Hij vertelt de kneep jes van het vak als het over het inrichten van de tuin gaat. Hij behandelt de basisprincipes van het ontwerpen en geeft diverse praktische tips. Het is mogelijk om nu alvast een plaats te reserveren voor de lezing, telefonisch, 0478-581970, aan de balie of per e-mail obven- ray@obvenray.nlAanvangstijd is 19.30 uur. De kosten bedragen 6 euro voor leden en 8 euro voor niet- leden van de bibliotheek. De bibliotheek is geopend dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Korting op boek Ton van Reen Achterom binnen is een' monu ment voor de Limburgers van de twintigste eeuw. Uit ieder jaar van die enerverende eeuw selecteer de de Limburgse auteur Ton van Reen een foto uit talloze familieal bums. Bij deze tekst schetst Van Reen in honderd verhalen en interviews een boeiend en indrin gend beeld van het leven van 'gewone' Limburgers. Hij belicht niet alleen 'schutters en vlaaiene ters', maar mensen uit alle winds treken die in deze provincie neer streken bij de explosieve groei van de mijnen en grote indus trieën. De titel Achterom binnen heeft een dubbele betekenis en duidt op het gedrag van veel Limbur gers om de achterdeur te nemen als men bij elkaar op bezoek gaat. Maar het is ook een verwijzing naar het verleden en de blik die we dankzij dit boek bij Limbur gers naar binnen mogen werpen. Centraal staan foto's van mensen in hun dagelijk doen, hun werk en ontspanning. De geïnterview den vertellen hun verhaal zoals het werkelijk was. Op zijn beurt geeft de schrijver een eigen interpretatie van de vaak ontroerende beelden. Van Reen ontpopt zich met deze essays, die eerder in Dagblad De Limburger en op de website van het Limburgs Museum (www.lim- burgs.museum.nl) verschenen, als een meesterlijk en gepassioneerd verteller. Alle honderd verhalen op een rij - van 1901 tot en met het jaar 2000- geven een fraai en monu mentaal overzicht van het denken en doen van de Limburgers in de twintigste eeuw. Zo ontstaat een eigenzinnige vorm van geschied schrijving, de historie verteld door de mensen zelf. Achterom binnen is dan ook een boek voor iedereen die geïnteresseerd is in de geschiedenis van de vorige eeuw en de ontwikkeling van Limburg als smeltkroes van cultu ren. Ja, ik bestel: ACHTEROM BINNEN exempla(a)r(en) van de uitgave Achterom binnen voor de spe ciale prijs van 24,95 in plaats van 29,95 (ISBN 90.5730.228.4) Naam Adres Postcode/plaats Telefoon Handtekening Stuur deze bon naar: Uitgeversmaatschappij Walburg Pers, Antwoordnum mer 87, 7200 VB ZUTPHEN. Of fax deze bon naar 0575-510522. Indien u het boek via uw boekhandel wilt bestellen, dient u deze bon daar in te leveren. exclusief verzendkosten Actieperiode: 15.04.2003 tot 15.07.2003 EAN/Actienummer (00000)421-79344

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13