lenefietconcert ialerie Pachamama oren en fanfares uit fleerlo-Wanssum lereiden een unieke 0S-uitvoering voor Meerlo-Wanssum ROC mag kraan voorlopig niet gebruiken Tienrays Gemengd Koor: een zeer hecht gezelschap Ingezonden Kinderen voor kinderen op manifestatie Meerlo Goederen- en dienstenmarkt Streekwinkel Ovivo verhuisd Voet- en fietsveer vaart weer Vlooienmarkt in Geijsteren Vissen Service rubriek De Meuleberg MAAS gi.f reldmuziek van Moeder Aarde Donderdag 10 april 2003 - Pagina 11 is er al tien jaar niet Luxe evenmin. Galerie is bovenal back to De naam is dan ook zeer ld: Moeder Aarde, lama is terug naar de Die puurheid van komt ook tot uitdruk- jn de concerten en muzi- activiteiten die er worden ,uden. Wereldmuziek van der Aarde. De aftrap van ;uwe serie concerten en leiten vindt zaterdag 12 plaats. Die avond wordt ndien gepeild of er inte- is om een stichting op te len: de Vrienden van laniama. Want een gezon- nanciële basis is noodza- li om Pachamama als un te behouden. i een lach en traan heeft Hermans galerie Pachama- cvoorbije 23 jaar omarmd, authentieke materialen ;de hij in 1980 een kunst- Jerij. De verlangde horeca- inning kreeg hij echter niet. als gevolg dat Hermans en unama in een negatieve spi- iclandden. Zijn droom - een boerderij met horecavergun- ging in rook op. In 1993 lin de galerie de stroom afge- nen deze situatie duurt tot ic dag vandaag voort. Een financiële tegenvaller volg- mlangs. Ruim achtduizend banden die dienst deden als autobandenkunstproject in teldentuin van de galerie. Icn op last van de Provincie urg opgeruimd. Kosten: Kleuro. bezorgdheid over de conti- it van galerie Pachama wordt 12 april een concert uilen. Eén van de initiators is lollen, die al jaren concerten esliviteiten in Pachamama organiseert. "De galerie mag verdwijnen. Pachamama is unieke culturele voorziening, alleen voor Noord-Limburg, ook ver daarbuiten. Pacha- lais de laatste jaren 'underg- d' gegaan, maar dat is de iteit van de optredens alleen ten goede gekomen. Vooral erten met wereldmuziek zijn houden. Groepen uit Mongo- ndia, Bulgarije hebben er treden, een jidische band in de galerie gestaan. Met procedeerde Nigerianen en we magistrale concerten uden. Fantastische optre- die zich grotendeels uit het van het grote publiek heb- voltrokken. Verder zijn er de IC jaren diverse exposities kunstenaars all over the d geweest. Diverse meer- festivals van gezelschap- uit Polen. Amsterdam en iricht zijn ook zeer bijzonde- beurtenissen geweest." concerten en activiteiten die Bolten er de voorbije jaren organiseerde, kostte hem vaak geld. "Er moest meestal geld bij. Soms speelden we quitte, maar vaak moest ik bijlappen. Voor een keer is dat niet erg. maar het moet niet structureel worden. Vandaar dat een aantal vrienden van Pachamama nu de handen ineen heeft geslagen en een benefiet concert houdt." Eén van die vrienden, Arno Adams, treedt zelf op. Ook het duo Peter Thijssen en Jan Teeu- wen. het duo Attitude onder lei ding van Peter van de Water, en de vierkoppige formatie Ongeno de Gasten hebben hun medewer king toegezegd. Allemaal Lim- burgstalige performers. Jan Bolten hoopt dat er uiteindelijk zo'n hon derd vrienden zich aan de galerie verbinden. "Een perfect scenario zou een stichting 'Vrienden van Pachamama' zijn met honderd leden die jaarlijks bijvoorbeeld 25 euro contributie betalen. Dat is een prima financiële onderlegger om ook in de toekomst concer ten, festivals en kunstuitingen te organiseren." Met het benefietconcert van 12 april hoopt Jan Bolten de eerste stap in de richting van de stich ting te zetten. "Die avond peilen we de interesse. En ik hoop natuurlijk dat er zoveel bezoekers komen dat we iets overhouden aan het concert." Om aan te tonen welke activi teiten in Pachamama hebben plaatsgevonden, is door Floor Hermans een wand ingericht met informatie in de vorm van foto's, affiches, enz. Ook heeft hij in de galerie een expositie met eigen werk ingericht. Bovendien zal een Italiaanse kunstenaar naar Pacha mama afreizen om er kunstuitin gen, vervaardigd van autobanden, te exposeren. Er wordt die avond nog een klein jubileum gevierd, Het is tien jaar geleden dat de stroom werd afgesloten in de galerie. Sindsdien leeft Floor Hermans er met primi tieve middelen, omdat hij het geld er niet voor heeft om de stroom weer te laten aansluiten. Jan Bolten: "Geen stroom, geen televisie, geen ijskast, geen was machine. geen licht. Ik vind het knap dat hij dat kan. Ik leef luxu eus, maar ik voel me prima thuis in de galerie Het is back to basic, terug naar de puurheid van het Zondag 13 april houdt fanfa re Vriendenkring uit Swolgen een goederen- en diensten markt waarvan de opbrengst gebruikt wordt voor de aan schaf van nieuwe uniformen voor het korps. De fanfare is hard toe aan nieu we uniformen, maar de aanschaf van de pakken vormt een grote aanslag op het budget van de fan fare. Om de kas te spekken wor den diverse goederen en diensten bij opbod verkocht. In een boekje staan de kavels overzichtelijk onder nummer gerangschikt, zodat de bieder duidelijk kan zien wat er allemaal te koop is. Een breed scala aan kavels wordt aan geboden, zoals bijvoorbeeld een uur schoffelen, auto wassen en een APK-keuring. Ook kunnen de bieders de fanfare zelf inhuren voor een uur muziek en komt een tweedaagse reis naar Engeland onder de hamer. Liefst 120 kavels worden bij opbod aan de hoogste bieder verkocht.De goederen en dienstenveiling vindt plaats van 16.00 tot 21.00 uur in zaal Wilhel- mina in Swolgen. bestaan. De focus ligt daar op het menselijk contact. Er is geen aflei ding van televisie of radio." Voor de concerten en culturele activiteiten wordt stroom geleend bij de achterbuurman. "Een boer die het fantastisch vindt wat er allemaal in Pachamama wordt georganiseerd. Een erkend bedrijf legt voor de concerten stroom aan. Wij tappen de stroom af bij de achterbuurman, die in ruil daarvoor vrijkaarten krijgt. Dat doen we al jaren en dat bevalt prima. En na het concert wordt de stroom weer afgesloten." Het concert op zaterdag 12 april begint om 20.00 uur. De entree bedraagt 10 euro. In verband met het beperkt aantal plaatsen, is reservering gewenst. Reserverin gen en info: Jan Bolten, 0478- 691688. De streekwinkel van Ovivo is in verband met het uitbre ken van de vogelpest in Neder- weert uit voorzorg verhuisd naar het pand van De Schoes- ter aan de Hoofstraat 37 in Meerlo. De streekwinkel van Ovivo is een onderdeel van Janssen Pluim vee in Meerlo. De winkel is bij het pluimveebedrijf gevestigd. Tot voor enkele jaren was in het pand van De Schoester een schoenwin kel gevestigd, maar die is verhuisd naar Horst en Gennep. De rond leidingen bij Janssen Pluimvee en Ovivo zijn ook stopgezet. Wan neer deze weer opgepakt wor den, is op dit moment nog niet te voorzien. Wie gereserveerd had wordt telefonisch benaderd. alle kerkdorpen van irlo-Wanssum wordt weke- keihard gerepeteerd door vijf fanfares en zes tengd koren voor de bij- dere uitvoering op zondag nei. P die dag wordt in Meerlo bij genheid van het tienjarig jubi- n van de Stichting Ontwikke- samenwerking Meerlo-Wans- 1 een grote derde teldmanifestatie gehouden, van de onderdelen van dit incerd feest is een half uur fnd concert van alle fanfares flren uit de gemeente Meerlo- ^um, samen met de Wans- popgroep Ondiep. begon allemaal nadat de imse band haar jongste cd 'teerde en een van de lied- doje of vrieze' uitvoerde, met fanfare Concordia •urn en het Gemengd Koor 'um. Korte tijd later liet de °ep weten solidair te zijn bet werk van de Stichting 'telingssanienwerking lo-Wanssum en groeide het °m tijdens het tienjarig jubi- een bijzonder concert te 1 'dee is inmiddels uitge- door de mannert - van FeP santen met Tienraynaar Cruijsberg van SOS Meerlo- pssum. Een half jaar geleden ^en delegaties van de koren anfares bijeen op uitnodiging van SOS met de vraag of we met z'n allen het jubileumfeest muzi kaal wilden opluisteren. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd. Het plan wat toen werd gesmeed is groots. Zondagmiddag 18 mei aanstaan de om 14.30 uur is het resultaat van een en ander te horen. Dan zingen en spelen de koren en fan fares de volksliederen van Brazi lië, Ethiopië, Indonesië en Chili, het volkslied van Limburg en wor den de dorpsliederen van de zes dorpen vertolkt. Tussendoor wor den nog enkele evergreens gebracht. En natuurlijk wordt door dit mammoetkoor en orkest, samen met de mannen van Ondiep het dialectnummer 'Doje of Vrieze'gebracht. Na een inleiding door een gast uit Rio de Janeiro, de ex-straatjon gen Valdon Bonfim. wordt het uniek concert afgesloten met een bijzondere uitvoering van O Happy Days. Voordat de Afrikaan se. Braziliaanse en Chileense bands dan de bühne krijgen, geeft Ondiep een flitsend concert. Dat gene wat de fanfares en koren brengen is geen sinecure. De tek sten van de liederen zijn erg moei lijk en ook de muziek valt niet mee. Stan Cruijsberg heeft stad en land(en) afgebeld om de juiste melodieën te krijgen. "Ik heb het gevoel dat de uitvoering een geweldig moment wordt op ons feest. Ik ben reuze benieuwd" aldus Cruijsberg, Bijzonder is ook de medewer king van het bekende meidenduo Kaja (Karlijn Surminski enjanine Shell) en de in Meerlo geboren Michelle, de zangers die inmid dels iri Amsterdam woont en bekend werd door haar deelname aan het Eurovisie Songfestival namens Nederland. De Derde Wereldmanifestatie op zondag 18 mei vindt plaats in en buiten manage Megelsprong te Meerlo. Het festival begint om 13-00 uur en eindigt om 21.00 uur. De opbrengst van deze mani festatie komt ten goede van het nieuwe project van de stichting: het kindertehuis Hogar Esperanza in de Chileense stad Chilian. ROC Wanssum kan de por taalkraan op het terrein aan de Geijsterseweg voorlopig niet gebruiken. Dat is het gevolg van een uitspraak in een spoedzaak die omwonen den hebben aangespannen bij de Raad van State in Den Haag. De omwonenden vinden dat het besluit van de gemeente om de kraan te gedogen tot uiterlijk 1 juli niet kan. De kraan maakt teveel lawaai. De gemeente heeft tussen twee kwaden moeten kie zen en het ROC toestemming gegeven de kraan te gebruiken in afwijking van de voorschriften, maar daar steekt de Raad van State nu een stokje voor. Volgens de voorzitter moeten de geluidsvoorschriften gelden uit de oorspronkelijke oprichtings vergunning. Daarvan afwijken kan niet, concludeert de Raad van State. Het ROC kan wel via een spoedprocedure bij de Raad van State proberen de beslissing terug te draaien om de kraan weer te kunnen gebruiken. Over enkele maanden houdt de Raad van State een hoorzitting waarin de zaak definitief wordt behandeld. Muziekproductie Meerlo-Wanssum en de Derde Wereld Op zondag 18 mei wordt in Meerlo-Wanssum het tienjarig jubileum gevierd van de Stich ting Ontwikkelingssamenwer king Meerlo-Wanssum. Daar aan leveren onder andere de zes gemengde koren en vijf fanfares uit deze gemeente hun medewerking door samen in een groot koor en orkest de volksliederen te spe len van landen waar de stich ting projecten heeft gesteund en nog steunt. Peel en Maas portretteert de komende weken al deze gezelschappen. Vandaag: Gemengd Koor Tien- ray. Het Tienrays Gemengd Koor is een zeer hecht zanggezelschap, wat onder meer blijkt uit het feit dat veel leden vanaf de oprichting lid zijn en nog steeds meezingen. Het koor in dit Meerlo-Wanssums kerkdorp werd op 19 oktober 1970 opgericht. Bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum in 1995 werden liefst acht leden gehul digd vanwege het zilveren jubi leum. Dat waren Trees van Lin- Van de Bereken, Truus Speijcken-Raymakers. Stien Jans- sen-Pubben. Drika Thiesen-Lem- men, Ria Verstraelen-Bexkens, Jan Nabben, Wiel van Berlo en Gérard Reijnders. Reijnders is onder andere ook 19 jaar voorzitter geweest van het Tienrays Gemengd Koor. Ria Verstraelen werd destijds ook nog gehuldigd omdat ze al een kwart eeuw- secretaresse van het koor was. En Wiel van Berlo had nog meer te vieren, hij was toen ook een halve eeuw koorzanger en kreeg een speldje en oorkonde van de Gre- goriusvereniging. Het Tienrays Gemengd Koor luistert geregeld kerkdiensten op tijdens Mariafees- ten en andere festiviteiten in de kerk van Onze Lieve Vrouw Troosteres der Bedrukten, waar onder andere de grot van Lourdes is nagebouwd. Hieruit blijkt wel dat de mannen en vrouwen van het koor een belangrijke sociale functie vervullen in dit Meerlo- Wanssums kerkdorp. Het koor repeteert wekelijks op maandag avond in het parochiehuis aan de Bernadettelaan in Tienray onder leiding van dirigent Ernst Lamers. Het koor telt 42 leden. SPONTAAN Vorig jaar heeft het koor een muzikaal uitstapje gemaakt naar het Duitse Sint Hubert. Na een geslaagd concert gingen de Tien- raynaren samen met de gasten van Sint Flubert aan tafel om te dineren. Tijdens het dessert begon het de Tienravse zangers en zangeressen te kriebelen in hun kelen en begonnen ze gezel lig te zingen. De gasten uit Sint Flubert wisten niet wat ze hoor den. Dat hadden ze nog nooit meegemaakt, tijdens het diner spontaan gaan zingen. Maar de vonk sloeg snel over. Korte tijd later begonnen ook de Duitse vrienden te zingen. Dat werd zo'n succes dat de twee koren gedu rende twee uren de meest geva rieerde liedjes van eikaars reper toire zongen. De zangers van Sint Hubert hebben aangegeven dat ze graag een tegenbezoek willen brengen aan het dorpje waar Maria van Lourdes wordt vereerd. "En wedden dat we dan na het officiële concert en het eten weer samen gaan zingen. Want dat von den we toch wel heel gezellig en bijzonder", laat secretaris Davy van Vught van het Tienravse koor weten. De 42 leden van het Tien- ray's koor zingen op zondag 18 mei ook mee tijdens het grote concert, dat gegeven wordt door de zes gemengde koren uit de gemeente Meerlo-Wanssum samen met de vijf fanfares. De kinderen van de zes basisscholen van Meerlo- Wanssum zijn ook actief bezig met het kindertehuis in Chili. Zo verzorgde Ina de Schipper van SOS Meerlo-Wanssum onlangs een diapresentatie van het kindertehuis bij de hoogste groepen van de Tien- rayse basisschool. De kinderen waren zeer onder de indruk en vroegen zich hardop af wat zij konden betekenen voor hun leeftijdsgenootjes üi het verre Chili. Plotseling kam een van de kinderen op het idee om tijdens de derde Wereldmanifestatie op zondag 18 mei zijn speelgoed te gaan verkopen en de opbrengst daarvan beschikbaar stellen aan het kindertehuis. Dat idee is meteen opgepakt door de werk groep scholen van SOS Meerlo- Wanssum. Op de grote derdewe- reldmarkt worden minstens twee kramen gereserveerd voor de schoolkinderen van Meerlo-Wans sum. Kinderen die speelgoed wil len verkopen, of zelf leuke dinge tjes hebben gemaakt die ze willen verkopen, kunnen hier hun spul len te koop aanbieden. En de opbrengst gaat naar het kinderte huis. Onder het motto van 'Kinde ren voor Kinderen' een sympa thieke actie die bedacht is door de kinderen zelf. Als je interesse hebt kunt je bellen met Patrick Beterams van de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Meerlo- Wanssum: 06-12272778 maar je kunt hem ook mailen: Pbete- rams@home.nl Het voet-en fietsveer Blitterswijck-Wellerlooi gaat vanaf het paas weekend weer in de vaart. Vanaf vrijdag 18 april zal het veer weer dagelijks van 10.00 uur tot 20.00 uur voetgangers en fietsers de Maas overzetten. De veerdienst die sinds vorig jaar weer in ere is hersteld, was het eerste jaar een daverend succes. In 2002 werden 35000 men sen overgezet. Op zondag 13 april organiseert het Koninklijk St. Willibror- dusgilde uit Geijsteren weer zijn jaarlijkse vlooienmarkt. De markt vindt plaats in het gildehuis, zaal de Kei aan de Nieuw- landsestraat. Het publiek mag binnen om 13.00 uur en de markt duurt tot circa 15-30 uur. De gildebroeders hebben opnieuw weer veel mooie en ook waar devolle dingen bij elkaar gehaald, zodat er voor elk wat wils is. Of u nu antiquiteiten zoekt of kleine meubeltjes, elektrische apparaten of snuisterijen of zomaar wat gebruiksvoorwerpen, u kunt daarvoor in Geijsteren terecht. Veel spullen zijn uitgestald op tafels en die kunt u dan rechtstreeks 'van de tafel' kopen. Daarnaast worden de mooiere spullen bij opbod verkocht en dat is in Geijsteren altijd een belevenis apart. Als veiling meester treedt dit jaar op koning Eddy Boom van het gilde. In de rubriek Ingezonden krijgt l! als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Wij lazen uw artikel 'Bij wed- strijdvissen ligt de lat hoog' van 27 maart 2003- In dit artikel wordt helaas een eenzijdig beeld gegeven van het hengelen. Hen gelen wordt genoemd 'sportvisse- rij', hoewel hier niet echt van sport gesproken kan worden. Van een sportieve strijd tussen twee gelijkwaardige deelnemers is immers geen sprake. De vis wordt gelokt met voer. De hengelaar gebruikt geavanceerde techniek. De vis is deelnemer, tegen wil en dank. Hij lijdt ernstig door angst, pijn en stress, ook al gaat de hen gelaar nog zo voorzichtig te werk Door het hengelen zijn ook jaar lijks duizenden vogels de dupe, die vissen oppikken die een haak hebben ingeslikt. Of zij pikken de loodbolletjes op, die zij aanzien voor steentjes, nodig voor de spijsvertering. Of zij raken ver ward in verloren hengelsnoeren, kunnen niet meer loskomen en sterven een langzame honger dood. Het is jammer dat deze duistere kant van het hengelen niet aan bod komt in uw artikel. Vissen* zijn dieren met gevoel en bewust zijn, zij kunnen lijden door pijn, angst en stress. Dit is reeds in 1986 bewezen door wetenschap pers van de Rijksuniversiteit Utrecht en thans in wetenschap pelijke kring algemeen erkend. De Nederlandse bevolking is van deze kwalijke kant van de sport- visserij goed op de hoogte. In de NIPO-cnquête over de hengel sport van mei 2002 blijkt 75% van de ondervraagden de hengelsport een dieronvriendelijke activiteit te vinden. Voor voedselvoorziening hoeft men niet te hengelen, want de meeste met de hengel gevangen vissen worden niet gegeten. Ook voor plezier, rust, span ning en ontspanning is geen hen gel nodig, er zijn mogelijkheden genoeg: buitenshuis en binnens huis, ook op, in en bij het water, en ook in de natuur. Het zou goed zijn als de kranten hier eens aandacht aan zouden besteden. Een kritische houding zou zeker op zijn plaats zijn. M.M. Santen, secretaris Stich ting Vissenbescherming Heemste de Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen. F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo. tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. zo van 12.00-13.00 uur. spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld. Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat7, 5864 BJ Meerlo. tel: 691726. fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg. Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532. e-mail: mieghem@worIdonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk. Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen. tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg. Drie Decembersingel 48. Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a. 5864 CP Meerlo, tel: 692755- Secretaris: W. Baken. Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo. tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Scouts: zaterdag 14.00 uur blok hut Explorers: Donderdag 19.00 uur bij de blokhut. Denk aan extra geld en zorg dat je in goeie conditie bent. Wie wordt de kart- kampioen van de Meuleberg? Agenda: 18 april feestavond groep 8. Zomerkamp scouts, 19 t/m 23 juli in de Belgische Ardennen lntercamp 2003. Belgie 6 t/m 9 juni. Weekend explorers: Greet -eastern-vuur op 19 april vanaf 12.00 uur tot 20 april 12.00 i uur. Voor de hele Meuleberg. Dus kun je niet slapen, vind je paasei- eren ook lekker en hou je van een vuurtje? Kom dan naar het paas vuur van de Meuleberg.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11