meer ntmanteling zorginstellingen iet te stoppen Verkeersvaardigheid ouderen Thuiszorg gaat digitaal in Landweert Nieuwe zandbak Leesbril zoek??? Aanleg landschapspark nadert voltooiing Wereld(s) feest op Petrus Banden "ieuwe directeur schouwburg CONTACTLENZEN Loop4 Themamiddag voor senioren Niets! H tl EN MAAS Donderdag 3 april 2003 - Pagina 5 BIJ ONS VINDT U BIFOCALE CONTACTLENZEN MET EEN VERAFLEESDEEL -<jK>-K URSTJEMS I VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 In opdracht van de gemeen te Venray wordt in maart en april het landschapspark aan gelegd. Dit landschapspark is gelegen tussen het bedrijven terrein Smakterheide en de toekomstige woonwijk Bra bander. Voordat het bedrijventerrein en de woonwijk gerealiseerd wer den, was het terrein onderdeel van het leefgebied van o.a. de patrijs, de geelgors en de das. Bij de planontwikkeling van de woonwijk en het bedrijventerrein werd, in overleg met Das en Boom, als voorwaarde gesteld dat het verlies aan leefgebied van deze dieren zou worden gecom penseerd. De patrijs, de geelgors en de das prefereren een klein schalig landschap met voldoende plekken om te schuilen en te foe- rageren. Daartoe wordt ongeveer 1500 meter haag aangeplant, wor den de bermen ecologisch beheerd en zijn verschillende das- senrasters geplaatst. Ook is er een verlaging in het terrein aange bracht en kent de sloot aan één zijde een natuurvriendelijke oever. Dit voorjaar worden deze maatregelen zoveel mogelijk afge rond. De effecten van de aanleg van het landschapspark zijn reeds merkbaar. In het voorjaar heeft er zeker één patrijzenkoppel jongen grootgebracht. Afgelopen winter waren er grote groepen geelgor- zen, die gebruik maakten van de zaadjes in de ruigten. Ook met de das, die zijn burcht op het terrein van Sint Auna heeft, gaat het goed. Verder maken ook andere dieren dankbaar gebruik van dit gebied. Zo hebben wintertalin gen, witgatjes, grote gele kwik staart, aalscholver, blauwe kieken dief en de rietgors deze plek ontdekt. Het blijkt dat een kleine ingreep in het agrarisch land schap snel resultaat kan opleve ren. Het is nu zaak om zulke klei ne plekjes te behouden. Rien van Mierio biedt u een fraaie collectie meubelen van Por- tofino een designlijn van Val-eur. De Portofino reeks is ontworpen door de nederlandse ontwerper Hugo de Ruiter. Hij creëerde uit een fraaie mix van materialen een kwalitatief meubel dat de tand des tijds zonder enige moeite doorstaat. De combinatie van teakhout en roestvast staal samen met het comfort van de uitgebreide lijn van Portofino maakt dit meubel een aankoop waar u jarenlang plezier van zult hebben.. Kom, ga eens zitten! Rien van Mierio geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg til Deurne Tel.0493 3T4S9B ek vreest dat zorg aan huis onbetaalbaar wordt Tkefinert collection from iVincent van Gogh Insti jg Wendel, het Schutters- Beukenrode worden [komende jaren fors inge- :n of verdwijnen zelfs. :uwe visie op wonen, en zorg is geen plaats Toor grote instellingen ileeghuizen waarin iQers en patiënten wor- itgestopt. ci kader van de 'extramura al' van de zorg worden de pers voortaan middenin «ijken geplaatst met een epunt voor welzijn en zorg wordt zoveel mogelijk gemaakt van de bestaan- tieningen. In de gemeen- jiay en Meerlo-Wanssum t project 'Wonen, Welzijn rg'. Vorige week donderdag cr een informatiebijeen- plaats voor de politiek. In |j_lpifgroep, onder voorzitter- van wethouder Mathieu s zijn alle grote zorginstel- woningcorporatie Wonen en welzijnsinstelling Syn- [enwoordigd. Want er jveranderen. De commis- maakten zich de meeste over de financiering van inteling in de gezond- De budgetten voor de lel Voorziening Gehandi capten) zijn nu al lang niet meer toereikend. De gemeente Venray komt jaarlijks al een half miljoen euro tekort. En hoe meer cliënten en bewoners van zorginstellingen in gewone huizen gaan wonen hoe vaker er een beroep zal wor den gedaan op de WVG-pot zoals voor aanpassingen van de woning. Mark Schapendonk, directeur van Zorggroep Noord- Limburg, zei dat zorg aan huis het primaat heeft boven alle andere vormen van zorg. Hij ziet hierin een belangrijke rol weggelegd voor Synthese. "Een zinvolle dag besteding en contacten met ande ren zijn van onmiskenbaar belang. Dit voorkomt ook zorgvraag." Op zorgcentrum het Schutters veld zijn nu 129 kamers voor ouderen. Maar deze woonflat past niet meer in deze tijd en zal wor den afgebroken. De kamers wor den straks vervangen door 129 nieuwe ouderenwoningen en enkele groepswoningen die wor den verspreid over de gemeente. Directeur Rambags van de Thuis zorg erkende dat dit veel meer geld gaat kosten. Want niets is goedkoper dan veel mensen in grote instellingen onderbrengen. Jacques Lamers (Samenwerking) vreesde zelfs dat alle plannen zul len sneuvelen omdat de financiële middelen niet toereikend zijn. Niemand uit de stuurgroep kon hierover zekerheid geven. Het Schuttersveld gaat nieuw bouw plegen op de huidige plek. De bestaande flat maakt plaats voor (groeps)woningen. Op het KTS-terrein is plaats voor veertig bewoners. Op het circusterrein bij de wijk Landweert in de hoek Oostsingel-Noordsingel wil Wonen Venray ook zorgwonin- gen bouwen. En er zijn plannen voor Ysselsteyn en de gemeente Meerlo-Wanssum. De bewoners van het Schuttersveld krijgen hier een beschermde huisvesting in combinatie met zorg en dienstver lening. Verpleeghuis Beukenrode kampt eveneens met een verou derd gebouw met een slechte woonkwaliteit. Het plan is om 36 bewoners buiten de instelling te huisvesten in groepswoningen. Door een vermindering van het aantal bewoners kan Beukenrode voor een betere huisvesting zor gen. Thuiszorg Noord-Limburg wil naast de huidige doelgroep oude ren ook zorg gaan bieden aan ver standelijk gehandicapten en psy chiatrische patiënten. De opgerichte dochteronderneming STAT gaat 24-uurs acute zorg bie den aan cliënten die zelfstandig thuis of in kleinschalige woonpro jecten wonen. De Wendel, instituut voor men sen met een verstandelijke beper king, behoudt nog veertig cliën ten in Oostrum die daar beschut wonen en dagbesteding krijgen. Ongeveer 84 cliënten gaan klein schalig wonen dichtbij Venrays centrum. De nieuwbouw van de Laterije is al aan de gang. Hier worden elf cliënten van de Wen- del in vier woningen gehuisvest. Op het KTS-terrein (drie wonin gen) en Contrast bij Jeruzalem (zeven woningen) komt eveneens nieuwbouw. De honderd flatwoningen van de Hoge Beek worden ingrijpend aangepast zodat ouderen met lichamelijke beperkingen er zolang mogelijk zelfstandig kun nen blijven wonen. Er komt ook een gemeenschappelijke ruimte. Het Zonnehof (44 seniorenwo ningen) in Tienray verkeert in zo'n slechte bouwkundige staat dat het gesloopt of grondig geren oveerd moet worden. Het project 'Nieuw W'anssum' bestaat uit herinrichting van de jachthaven met nieuwbouw van honderd woningen in de komen de tien jaar. Hiervan zijn er twin tig zorgwoningen voor ouderen die dichtbij het kerkplein, win kels en gemeenschapshuis gebouwd worden. De stuurgroep 'Wonen, Wel zijn, Zorg' heeft drie focusprojec- ten uitgekozen die zij gaat onder steunen. Deze projecten moeten als voorbeeld dienen voor een integraal aanbod van activiteiten en voorzieningen van wonen, welzijn en zorg. Zoals het zeven dagen per week bieden van 24- uurs zorg. Nieuw Wanssum, het KTS-terrein en het Servaasterrein zijn de drie projecten. Bij Nieuw Wanssum gaan dorps- en zorgver nieuwing hand in hand. Het Zon nehof en het klooster in Tienray worden ook bij dit project betrok ken. Op het KTS-terrein komen 27 woningen en vier groepswonin gen van het Schuttersveld en drie woningen van de Wendel in een project van totaal negentig wonin gen. Er komt een steunpunt voor zorg en welzijn met zeven maal per week 24-uurs zorg. Op het Vincent van Gogh Insti tuut aan de Stationsweg zullen str aks nog ruim driehonderd cliën ten verblijven op het Servaasterrein waar een nieuwe woonwijk met gemengde functies ontstaat. Het wordt een beschutte woonomgeving met zowel zelf standige individuele woningen als groepshuisvesting met in de nabij heid zorg- en welzijnsvoorzienin gen. Sinds half maart zitten de kinde ren en leraren van basisschool Petrus' Banden in een prachtig vernieuwd gebouw. Nu het ver- huisstof is opgetrokken en alle voorbereidingen zijn getroffen is iedereen er klaar voor om de ope ning van de 'nieuwe school' op uitbundige wijze te vieren. Hier voor zijn liefst drie dagen uitge trokken. Het thema, een wereld(s) feest, wordt door elke groep vorm gegeven door een land te kiezen, waarmee de groep zich bezighoudt. De feestdriedaagse wordt op maandag 7 april buiten feestelijk geopend met een vlaggenparade. Samen wordt het lied gezongen: De wereld is een toverbal. Voor en na de middag hebben de kin deren workshops zoals haren vlechten, country dans, steen bewerken, tiittoo en buikdans, dansen bij dansschool Janssen, schilderen, ballet, origami, koken bij de Eetkamer en djembe op de muziekschool, 's Middags heeft de onderbouw nog een voorstelling terwijl de bovenbouw een gezelli ge middag in de eigen groep heeft. Dinsdag 8 april zijn er 's mor- gens weer workshops, 's middags I heeft de bovenbouw een leuke film en heeft de onderbouw een gezellige middag in de eigen groep. Woensdag 9 april wordt 's i morgens voor alle kinderen een vossenjacht georganiseerd. In groepjes gaan de kinderen in het 1 centrum op zoek naar de vossen. Om 17.00 uur vindt de officiële opening plaats voor kinderen, ouders, belangstellenden en geno digden. Tevens zal een deel van I het kunstwerk worden onthuld dat door kinderen is gemaakt. Aansluitend wordt het door Mar- tien Jeuken geschreven school lied samen met de kinderen gezongen. Verder kunt u nog het I volgende verwachten: wereldse drankjes en hapjes, optredens en- j kraampjes, wereldse werkstuk- j ken, door de kinderen zelf gemaakt, wereldse muziek: didje- ridoo's, djembe, een optreden van Geen Pelzer en country-dans oJ.v. May Mommen. Op donderdag 3 april (vandaag) houdt 3VO-afdeling Venray in samenwerking met de KBO afde ling Venray het eerste 50+ Ver- keersvaardigheidsproject. Tijdens deze dag in De Kemphaan in Ven ray zullen 60 ouderen deelnemen aan dit verkeersveiligheidproject. In twee dagdelen zullen de deel nemers diverse onderdelen afwer ken. Tijdens het dagdeel zullen de senioren samen met een BROEM rij-instructeur in hun eigen auto een rit maken in de gemeente Venray. Daarbij wordt gekeken naar de rijvaardigheid van de deel nemer. Tijdens deze rit wordt een scorelijst bijgehouden, welke na de rit met de rij-instructeur wordt besproken. Ook wordt zullen de deelnemers een theoretisch blok volgen om de veranderingen in het verkeer te bespreken. Niet alleen borden, maar ook de veran deringen van de verkeersregels krijgen daarbij de benodigde aan dacht. Denk alleen maar aan de laatste wijziging van de voorrangs- regels en het drukker wordende verkeer. Omdat met het ouder worden ook de bewegingen min der snel gaan wordt ook aandacht besteed aan het Meer Bewegen Voor Ouderen. Met leuke alterna tieve bewegingsoefeningen lan ger fit blijven is dan ook het motto. Omdat met de jaren de ogen en oren ook minder kunnen worden zijn ouderen in de gele genheid om hun ogen en gehoor te testen. Daarvoor hebben Mij- ling Optiek Venray en Van Boxtel gehoorapparaten belangeloos hun medewerking toegezegd. Zij zul len de ouderen testen en hen de nodige adviezen geven. Aan het einde van deze dag ontvangen de ouderen een deelnemers-certifi caat. Reumapatiëntenvereniging Venray e.o. houdt op maandag 7 april een thema-avond over het loop4projcct in het Venrayse ziekenhuis VieCuri. De avond in De Kemphaan aan het Kennedyplein 1 in Venray begint om 19.30 uur. De bijeenkomst staat open voor iedereen en is gratis. Aanmelding is verplicht in verband met het aantal plaatsen voor vrijdag 5 april bij mevrouw Tebarts, telefoon (0485)342097. Het Ioop4 project is een nieuwe vorm van patiënten behandelen die in aanmer king komen voor het vervangen van een heup. Mensen wórden met vier personen opgenomen, dezelfde dag geopereerd en door hun part ners gecoaehd. De patiënten worden door de verpleegkundige ver zorgd, door hun coach verzorgd van nat en droog, gaan op tijd naar de fysiotherapie waar hun revalidatieprogramma begint. Aan het einde van de week gaan de patiënten lopend het ziekenhuis verlaten. Ortho- paed Dr. Morrenhof. werkzaam in het Medisch centrum Viecuri zal deze avond presenteren samen met ervaringsdeskundige leden van de vereniging. Sinds het begin van dit jaar wer ken alle teams Verpleging en de medewerkers in de Avond,- De Commissie Ouderenhuisves ting Venray houdt op maandag 7 april een themamiddag in De Kemphaan op het Kennedyplein, aanvang 14.00 uur. Thema van deze middag: Hoe maken wij het mogelijk, dat mensen langer zelf standig kunnen blijven wonen. Het programma ziet er als volgt uit: Wonen - Zorg en Welzijn a la carte. Presentatie door de heer H. Krabbe, directeur van Wonen Hel den. Wonen - Zorg en Welzijn in de Venrayse situatie met daaraan gekoppeld de op stapel staande projecten. Presentatie door mevrouw L. van Beek, directeur van Wonen Venray. Een pauze voor het stellen van persoonlijke vragen. Na de pauze het stellen van vragen naar aanleiding van bovengenoemde presentaties de stand van zaken bouwprojecten. Weekend en Nachtzorg van Stich ting Thuiszorg Noord-Limburg met kleine handcomputertjes. Hiermee kunnen zij hun gewerkte uren registeren. Deze vorm van automatisering zorgt ervoor dat de medewerkers minder tijd kwijt zijn met administratie. Bovengenoemde teams komen in veel gezinnen en hebben der halve veel administratie bij te hou den. Voorheen gebeurde dit op papier, maar tegenwoordig wer ken zij met de zogenaamde Hand- spring. In dit computertje kunnen de medewerkers alles registeren: cliëntgegevens, reistijd en de gewerkte tijd bij cliënten. Tevens kunnen zij de werkroute inplan nen en dient het computertje als mobiele telefoon. 'Geen gesjouw meer met een map vol papieren', 'We besparen veel tijd' en 'Het zorgt voor een helder en precies urenoverzicht'; deze uitspraken van medewerkers van Stichting Thuiszorg Noord-Limburg geven duidelijk aan dat ze tevreden zijn met deze digitale manier van administratie. Mi sleiding ieente Venray wil periode van drie jaar èntelijke bijdrage 2.639 euro per jaar vrij- n voor de realisatie van istapinodel, als onder- an een sluitend vangnet Joverlastveroorzakers' in se* O*, MOV ATI E ;N DAKEN ilMINEUZE DAKEN B-, ZINK-, PERWERKEN 0478-511094 Support dakwerken V.O.Fy Stationsweg 124B Venray-Oostrurn, irn van het opstapmodel uit woonbegeleiding aan die in hun omgeving ern- last (dreigen te) veroor- 'Deze mensen dreigen af te 'naar de straat'. Ze kampen met acute psychiatrische tmen, verslavingsproble- schulden en dergelijke. In m is in de gemeente Horst aan us al een dergelijk opstap- i ei gestart, dat inmiddels L draait. Het project heeft al JL Itoteen aanzienlijke vermin- f l van overlastklachten. idien is het aantal gedwon- buisuitzettingen tot nul ld en zijn de eerste deelne- reed doorgestroomd naar rgulierc woonsituatie. Ven- ii in dit project samenwer- - let partijen als Bemoeizorg, ïse, politie, Wonen Venray gemeente Venlo, als cen- tmeente voor de regionale diappelijke opvang. marktbeleid en economische zaken bij het Streekgewest Bra bant Noord-Oost te Oss gewerkt. Voordat zij bij de schouwburg werkzaam werd, is zij afdelings hoofd Welzijn Onderwijs bij de gemeente Boxmeer geweest. Het bestuur van de schouw burg heeft, mede gebaseerd op de ervaring met Anne-Christine Lie- brand in de achterliggende perio de, geconcludeerd dat haar pro fiel goed past bij de door hen gestelde eisen. Het gegeven dat zij affiniteit heeft met de amateur kunst en het Venrayse vereni gingsleven, evenals het feit dat zij van oorsprong uit Venray komt en woonachtig is in Venray, heeft het bestuur gesterkt in haar keuze. foto: Wilbert Achten Vakfotografie Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS De gemeente Venray plaatste de laatste dagen op tal van plaatsen binnen de gemeente grenzen verschillende nieuwe speeltoestellen voor de kinderen. Er zijn de afgelopen jaren namelijk nogal wat speeltoestellen verwijderd die verouderd waren en/of niet meer volde den aan de wettelijk gestelde veiligheidseisen. De gemeente plaatste ook in de afgelopen jaren al vele nieuwe toestellen ter vervanging van de oude, maar nog niet genoeg. Vandaar dat de kinderen de afgelopen dagen op een aantal plaatsen binnen de gemeente nieuwe toestellen mochten begroetem. Zo ook aan de Kruisdistel in de wijk Landweert, waar dins dag een grote zandbak voor de kinderen werd gerealiseerd. EL EN MAAS abonnement waard loopbaan begonnen als leerkracht basisonderwijs. Na twee jaren aan de Ursulaschool te Venray, heeft zij 4 jaren op Curacao lesgegeven. Verder heeft zij aan het Conserva torium in Maastricht twee oplei dingen, Hobo en Schoolmuziek, gevolgd en deze met succes afge rond. Na dertien jaar een combi natie-baan van volwassen onder wijs, muziekonderwijs en het geven van soloconcerten heeft zij als beleidsmedewerker arbeids- bestuur van Schouw- Venray heeft besloten Christine Liebrand te *®en als directeur van nwburg Venray. Sinds het w van Peter de Neef tone-Christine Liebrand iefunctie waargeno- Daarvoor werkte zij ttn jaar in de schouw- Venray. P-Christine Liebrand is haar

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5