Ireuk dreigt bij fractie Van de Vorle 'Rooyse Regels' voor basisscholen Yï Ad Haans, een muzikale ridder Geen parkeerterrein nabij zuidelijk deel winkelcentrum I LENSSEN 'Probleem Marokkaanse ouderen onderschat' Kinderdagverblijf Poeh-beer ^vneYeis nnen en rijbewijs iwond "der invloed SSS Op <1 (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum PEEL EN MAAS EL EN MAAS Donderdag 3 april 2003 - Pagina 3 .gemoederen bij fractie de Vorle zijn deze week g opgelopen. Zondag- „d kwam de fractie - zon- partijleider Joost - voor isberaad bij elkaar. De [«fractie (Victorine Derks, Grebenjak, Gerrit Lem en Richard de la Roy) met bestuurslid Martien •rs een brief op die idag naar Joost van de is gestuurd. lexacte inhoud van de brief jt bekend. Het schrijven is verkeerd gevallen bij Je Vorle die de brief dinsdag Jng. Bestuurslid Martien Man lik fractie heeft zondag een \|j|k standpunt ingenomen. Jverwoord in een brief aan |met het verzoek hierop te reageren. Ik heb nog geen reactie van hem gehad alleen het thuis front heeft vanmiddag gebeld", meldt Manders dinsdagavond. Voordat Joost de brief onder ogen kreeg had zijn echtgenote al contact gezocht met Manders. "Ik geef geen antwoord op die brief', zegt een boze Van de Vorle die over de inhoud eveneens niets kwijt wil. "Het is een lachertje. Echt kinderachtig." Aanleiding voor alle consterna tie is het onderzoek dat Joost van de Vorle op eigen houtje uitvoert naar Frits Ruyten die nu bijna een jaar wethouder is voor de lokale partij. Oprichter en partijleider Joost ziet Ruyten niet (meer) zit ten en denkt hem te kunnen ont maskeren omdat hij ten onrechte de ingenieurstitel zou voeren. Alhoewel Van de Vorle de origine le diploma's heeft ingezien laat hij de kwestie niet rusten. Hij deed navraag bij de hogescholen waar Ruyten studeerde. Daar kwam hij niet veel verder omdat volgens de wet op de privacy de persoonsge gevens beschermd zijn. Joost geeft de moed niet op en zegt nog een paar weken nodig te hebben om zijn onderzoek af te ronden. De fractie en de achterban keu ren de werkwijze van hun partij leider af en scharen zich achter hun wethouder. Ze eisen dat Joost stopt met het beschadigen van Ruyten. De spanningen lopen nu zo hoog op dat de partij dreigt uit elkaar te vallen. Joost van de Vorle zegt het te betreuren dat het nieuws vorige week in deze krant stond. "Dat was veel te vroeg. Het had later in de pers gemoeten want dan was mijn onderzoek afgerond", aldus Van de Vorle die verder geen commentaar wenst te geven en zijn fractie verantwoordelijk stelt voor het uitlekken van het nieuws. Fractievoorzitter Gerrit Lem- mens benadrukt dat de fractie achter Ruyten staat. Hij keurt de handelwijze van Van de Vorle af. "Die diploma's zijn echt daar hoeft Joost niet aan te twijfelen Het is jammer dat hij toch door gaat. Dit begint naar laster te rie ken." Lemmens zegt het niet goed te vinden voor de Venrayse gemeen schap wat zich nu binnen zijn par tij afspeelt. "Er hebben zoveel mensen op ons gestemd en die verwachten ook iets terug. Door de bezuinigingen en de euro staat het de burgers tot aan de lippen Daar kan geen zware lastendruk meer bij. Daarom zijn wij in de coalitie gestapt om hier iets aan te doen. Daar moeten we ons mee bezighouden. We moeten Joost van zijn onderzoek afhouden. Dit wordt een afgang en dat verdient hij niet omdat hij zoveel voor Ven- ray heeft betekend." In december 1983 splitste Joost van de Vorle zich af van de PvdA en ging verder als een eenmans fractie. Sinds de verkiezingen van 1986 vormt hij een hecht duo met zijn compagnon Gerrit Lemmens. In 1994 verdubbelde de fractie naar vier zetels. Het hoogtepunt waren de verkiezingen van 6 maart 2002 toen fractie Van de Vorle groeide naar vijf zetels waarna het voor de eerst keer mocht aanschuiven bij het colle ge- Professionele kinderopvang in een huiselijke sfeer! Tel: (0478) 569706 E-mail: kdvpoehbeer@hetnet.nl Ronde Tafel steunt educatief verkeersveiligheidsproject Verkeersveiligheidsorgani satie 3VO afdeling Venray gaat de 7000 euro die ze ontvangt van de serviceclub Ronde Tafel Venray-Horst gebruiken voor onder meer de aanschaf jndstraat 12, tel. 581553 rvolg voorpagina sketbalveldje zorgt el overlast laar daar krijg je de kinderen niet naar toe. Bovendien het bedrijf Martens daar pro- <n mee", aldus Bijl die meld- zt het verwijderen van het rtbalveld 50.000 gulden kost. verderop ligt een trapveld op ook gevoetbald wordt, (rev: "Maar de jeugd wil echt Itvoetbal spelen en dat kun- ze alleen op het verharde CDA-fractie bracht maandag lezoek aan de wijk. Tijdens mdwandeling werd ook het übalveld bezocht. Raadslid van Stelten vindt het ver- sen van het terrein geen idee. "Want jeugd op deze d moet ook een plek krijgen wijk. En er zullen toch altijd sen blijven klagen over over- politie heeft in het district y in de afgelopen week in 5.544 automobilisten troleerd op hun snelheid, in hebben 738 wcggebrui- eeii proces-verbaal gekre- )e controles vonden plaats "ïrden, Bergen, Castenray, :p, Horst, Siebengewald, Wellerlooi en Ysselsteyn. oogste snelheid die niet de ito werd gemeten, was op lag 24 maart op de Peel- in Ysselsteyn: 188 km/u 80 km/u de limiet is. werd een snelheidscontrole :rd op de Horsterweg in ty. Via de gebiedsmentor een verzoek van de dorps- die klachten over te hard rij- wn-omwonenden ontving, legd. De controle werd ig 24 maart gehouden en- len 43 passanten met de a gecontroleerd. De genieten snelheid bleek u te zijn, waar 50 km/u de politie hield maandagavond f Kruidenlaan een 52-jarige Wbilist uit Venray staande, otrole bleek de man niet in Kit van een Nederlands rij- s De man was al vaker 'til voor het rijden zonder tijs. Hij werd overgebracht Kt politiebureau voor nader De auto van de man, die wts verzekerd en waarvan de *as verlopen, is in beslag 40-jarige bromfietser uit ray is dinsdagmorgen rond Kir gewond geraakt bij een ral op de Horsterweg. Hij per ambulance met onbe- ^i^Ietsel naar het ziekenhuis Daar werd een adem- «genomen waaruit bleek dat frao teveel alcohol had ^?oken. Er is eveneens een oproef afgenomen. Het onge keurde toen een 53-jarige '®obilist uit Horst af wilde n en daarbij geen voorrang lej-nde aan de bromfietser die 'het fietspad reed. ^donderdag op vrijdag is «"■jarige automobilist uit Ven- op de jenseweg in Oeffeit betrapt "et rijden onder invloed van Hij kreeg een proces-ver- eneen rijverbod van vijf uur. De Venrayse all-round musi cus en muziektherapeut Ad Haans is afgelopen weekend koninklijk onderscheiden. Bij gelegenheid van zijn afscheid als hoofd van de afdeling muziektherapie is Haans benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bij deze hoge onderschei ding behorende versierselen wer den hem uitgereikt door loco-bur gemeester Jan Driessen van Venray tijdens een feestelijke bij eenkomst in restaurant Tante Jet aan de Maas in Blitterswijck. "Ik droom weieens over allerlei din gen die te gebeuren staan. Maar over zoiets heb ik nog nooit gedroomd", zei de laureaat. Ad Haans heeft zich bijna veertig jaar op bijzondere wijze verdienstelijk gemaakt voor de samenleving door als een ware pionier een eigen methodiek te ontwikkelen op het gebied van de muziekthe rapie voor de geestelijk gehandi capte medemens. Deze metho diek heeft hij ook nationaal en internationaal uitgedragen en zo'n zeventig muziektherapeuten zijn in al die jaren door de Venraynaar opgeleid. Tal van publicaties over dit bijzondere vakgebied zijn van zijn hand verschenen. De Venray se muziektherapeut was ook actief in de Nederlandse vereni ging Creatieve Therapie. Daarmee heeft Haans, volgens loco-burge meester Driessen, een belangrijke bijdrage geleverd aan de zorg voor de geestelijk gehandicapte medemens. Ook door zijn veelvul dig opluisteren van recepties en festiviteiten op het Vincent van Gogh Instituut in Venray was hij in de regio 'het gezicht' van dit instituut. LITERAIR CAFE Ad Haans is ook buiten zijn pro fessie als therapeut op tal van muzikale en culturele manifesta ties in de regio Venray zeer actief. Zo was hij onder andere van 1968 tot 1978 dirigent en organist van het Oostrumse herenkoor. Sinds tien jaar is hij ook bestuurslid bij het actieve Literair Café Venray-regio welke club hij weieens 'de mooiste en gezellig ste' van Venray noemde. Haans heeft binnen het literair café een muzikale functie en zorgt ervoor dat de literatuur en muziek op een harmonieuze wijze samen gaan. Wethouder Driessen wees er in zijn toespraak op dat Ad Haans ook bekendheid geniet door zijn muzikale opluisteringen van tal van evenementen en fees telijke gebeurtenissen en zijn inbreng van verschillende kunst manifestaties. Geef de altijd goed lachse Ad Haans een accordeon in de hand of zet hem achter een vleugel en hij geelt op elke feestje of happening de juiste muzikale tonen. Driessen prees Haans ook voor zijn uitstraling als 'de conten te mens', een Brabants gezegde dat de loco-burgemeester gebruik te omdat Haans in Geldrop is geboren. Samen met zijn vader Peter Haans heeft Ad in het verle den honderden voorstellingen verzorgd, vooral in het Brabantse. Oud-directeur Bert de Rijk van het Vincent van Gogh Instituut Ven ray prees Haans voor zijn baanbre kend werk voor de therapie in Nederland en België en zijn pro fessionele en vakbekwame inbreng tijdens internationale congressen. De laureaat had totaal niet in de gaten wat hem afgelopen vrijdag avond te wachten stond. Twee collega's hebben hem uitgeno digd voor een gezellig etentje van wege de uitstekende samenwer king de voorbije jaren. Toen de twee collega's en Ad en Ine Haans het Blitterswijckse etablissement binnenstapten waren ze met stomheid geslagen. Ruim vijftig vrienden, bekenden en collega's heetten het echtpaar Haans wel kom. "We hebben maar iedereen uitgenodigd", liet collega Sonja Vissers weten. En of dat nog niet genoeg was kwam rond de klok van acht uur loco-burgemeester Jan Driessen het restaurant bin nenwandelen. Maar ook toen had den Ad en Ine nog niets in de gaten. Driessen begon zijn toe spraak dan ook met de medede ling dat het Venrayse gemeente bestuur de activiteiten van Ad Hans in het Venrayse zeer waar deerde. "Maar niet alleen het college, ook de koningin is die mening toegedaan", aldus Driessen. De gemeente is afgestapt van het voornemen een par keerterrein aan te leggen aan de achterzijde van de panden van de Patersstraat en Juliana- singel. Hier waren 150 par keerplaatsen gepland. Twee jaar geleden werd hiervoor het kantoorpand van Vissers wegenbouw aan de Julianasin- gel gekocht. Het voornemen was om het parkeerterrein in twee fases aan te leggen. De eerste fase begint vanaf de inrit aan de Poststraat tot aan het voormalige pand van Vis sers. Hier is ruimte voor tachtig vakken. In de tweede fase zou het parkeerterrein helemaal worden doorgetrokken richting Oude Oostrumseweg waar nog eens zeventig auto's geparkeerd kon den worden. Dat het college nu besloten heeft van dit parkeerterrein af te zien heeft twee oorzaken. Door het afhaken van Vendex komt er geen grote publiekstrekker in Ble- kersveld waardoor minder par keergelegenheid nodig is dan eerst werd gedacht. En op de Gouden Leeuw komen 150 par keerplaatsen extra. De noodzaak voor een nieuw parkeerterrein is volgens de gemeente daardoor grotendeels vervallen. Alhoewel er wel een afspraak is gemaakt met de winkeliers in het centrum om ook in de zuid-oosthoek par keergelegenheid te scheppen. De meeste parkeerplaatsen bevinden zich momenteel aan de westzijde van het centrum. De gemeente had toegezegd voor een meer evenwichtige capaciteit te zor gen. De tijdelijke parkeervakken in de Patersstraat worden voorlo pig gehandhaafd. Het college zal binnenkort met de centrumonder nemers overleggen hoe de par- keervraag in en rond het winkel centrum wordt opgelost. De gemeente ziet er tevens vanaf omdat de grondverwerving moeizaam verloopt. De benodig de grond is veelal in particulier bezit. Het stuk dat bestemd was voor de eerste fase is nu al in gebruik als particulier parkeerter rein. Veelal door bedrijven die aan de Paterstraat gevestigd zijn. De grond voor de beoogde twee de fase bestaat uit diepe achtertui nen van de woingen aan de Julia- nasingel en Patersstraat. De gemeente denkt dat onteige ning voor de eerste fase heel las tig wordt. Omdat het terrein nu ook al de bestemming parkeren heeft. De huidige eigenaren heb ben zich ook niet bereidwillig getoond om hun percelen aan de gemeente te verkopen. Het aangekochte pand van Vis sers op Julianasingel 36A zal nu weer verkocht worden. De opbrengst komt ten gunste aan de bestemmingsreserve betaald par keren. De afdeling Ruimtelijke Orde ning is het overigens niet eens met deze verkoop. Omdat daar door de ontwikkeling van een parkeerterrein in deze hoek nooit meer mogelijk zal zijn. De afde ling stelt voor op deze plek een appartementencomplex te bou wen aan met daarlangs een smalle rijbaan naar het parkeerterrein. De commissie Stedelijk Beheer behandelt op maandag 14 april dit voorstel. van middelen en materialen ter ondersteuning van het ver- keersonderwijs op alle 21 basisscholen in de gemeente Venray. Het verkeersveilig heidsproject, dat zich nu nog in de opstartfase bevindt, heeft de naam 'Rooyse Regels' meegekregen. De gemeente Venray, 3VO en de Ronde tafel hopen dat het project een bij drage levert aan de verbete ring van de Venrayse ver keersveiligheid. Dat maakte M. Wijnhoven, secretaris van de Venrayse afde ling van 3VO, woensdagmorgen in het bijzijn van Raymond Knops en Gerbert Vissers van de service- club en wethouder Driessen in het gemeentehuis bekend. Vorig jaar juni stelde het bestuur van de Ronde Tafel Venray-Horst 7000 euro beschikbaar aan de gemeen te Venray in het kader van het project Kind en Veiligheid, waar na de gemeente 3VO benaderde om een concreet educatief ver- keersproject verder uit te werken. Het verkeersveiligheidsproject 'Rooyse Regels' wil zoveel moge lijk aansluiten bij de belevingswe reld van de jeugd, maar vooral ook voldoen aan de behoeften en wensen van de leerkrachten in het basisonderwijs. Daarom is het educatief project in deelprojecten opgezet en wordt in nauw over leg met de 21 Venrayse basisscho len bekeken op welke manier aan het thema verkeersveiligheid in om elke school afzonderlijk vorm en inhoud kan worden gegeven. MAATWERK "Met het project willen we zoveel mogelijk maatwerk aan de scholen leveren", vertelde Wijn hoven. Het project, dat in het nieuwe schooljaar in fases van start zal gaan, is bedoeld voor leerlingen in het basisonderwijs (4-12-jarigen). 'Rooyse. Regels' bestaat uit elf deelprojecten, die elk afzonderlijk ingaan op een bepaald verkeersveiligheidspro- bleem. Elke school afzonderlijk kan een eigen keuze maken uit die. thema's die zij voor haar leer lingen belangrijk acht. Er is bijvoorbeeld een project 'Een veilige weg naar school', waarin leerlingen vanaf groep 6 de verkeersonveilige situaties op de school-thuisroute zelf in kaart brengen. Aan de hand van de foto's en/of dia's en een werkblad wordt daarna in de klas de situatie besproken en wordt ook aangege ven waarom die situatie veilig of onveilig is. Ook kunnen de kinde ren zelf met een oplossing komen en worden de verkeersregels ter plaatse onder de loep genomen. Een ander project gaat in op de gevaren van een vrachtauto. Deze module wordt aan leerlingen vanaf groep 6 aangeboden en gaat mede over de gevaren van de dode hoek van vrachtauto's. Een vrachtauto met extra technische mogelijkheden kan bij dit project worden ingezet. Verder zijn er ook speciale modules voor onder meer fietsen in groepsverband, voorrangsre- gels, verkeerstekens en veilig heidsmiddelen in het verkeer. Zoals de fietshelm, de autogordel, reflectiematerialen en andere mid delen. En met de module fietsen is een hele kunst kunnen leerlin gen oefenen met de fiets op het schoolplein. "Het gaat daarbij om een goede Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, 4 ook 's avonds Een jaar geleden is er een vereniging opgericht voor Marokkaanse ouderen. Ben Maati uit Brukske is een van de oprichters van de stichting maar hij ondervindt weinig medewerking bij Synthese en gemeente. Ben Maati deed maandag zijn beklag tijdens het bezoek van de CDA-fractie aan de wijk. "Wij wachten al een jaar op Synthese. Zij beloven veel maar doen niets. En ook bij de gemeente krijgen we weinig respons. Er wordt wel veel geld uitgetrokken voor een onderzoek. Maar er moet iets gedaan worden aan problemen van de Marokkaanse ouderen zoals een begraafplaats en huis vesting in een bejaardenhuis." Ben Maati kreeg steun van Has san Najja. Beiden zijn bestuurslid van de stichting Marokkaans Isla mitisch Centrum. Volgens Najja is er een groeiende groep Marok kaanse ouderen die besloten heeft niet meer terug te keren naar het geboorteland. In Marokko is het gewoonte dat ouders bij hun kin deren blijven wonen. "Maar daar zijn onze huizen en ook de samenleving niet op ingericht", aldus Najja die de gemeente ver weet dat er wel over maar niet mét de allochtonen gepraat wordt. "Er is bijvoorbeeld een minderhedennota opgesteld. Daarbij zijn we nooit betrokken. We kregen de nota pas te zien toen ie klaar was. Toen mochten we nog onze reactie geven" Ook ervaart Najja dat de Marok kaanse senioren niet op de hoog te zijn van het bestaan van oude- renconsulenten. Deze week heeft een abonnement waard de stichting een gesprek met het bestuur van begraafplaats Boschuizen. "Problemen van de allochtone ouderen moeten eens erkend worden. We mogen dit niet onderschatten." Hassan Najja vroeg ook aan dacht voor de bouw van de mos kee in Brukske. In juni 2002 is er bezwaar gemaakt tegen de bouw omdat er te weinig parkeerplaat sen zouden zijn. Pas in februari werd de kwestie door de beroeps- en bezwaarcommissie behandeld. Het probleem is inmiddels opge lost maar de stichtig Marokkaans Islamitisch Centrum wacht nog steeds op groen licht van de gemeente, "En dit kan nog wel even duren. We hebben ons onge noegen bij de gemeente kenbaar gemaakt waarom het allemaal zolang duurt. Als bestuur komen we bij onze achterban ook niet meer geloofwaardig over", zegt Najja. controle over de fiets in alle omstandigheden", aldus Wijnho ven. "In een oefenparcours kun nen leerlingen zelfstandig hun vaardigheden beoordelen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om tijdig stoppen, over remafstanden en de werking van de fietsrem. In samenspraak met scholen en ver-' keersouders gaan we de proble men op het gebied van verkeers veiligheid per school in kaart brengen en bekijken wat voor materialen en hulpmiddelen zij bijvoorbeeld bij hun lessen kun nen gebruiken. Daarvoor komt het geld van de Ronde Tafel goed van pas." INHOUD Volgens Wijnhoven ontvangt de verkeersveiligheidsorganisatie namelijk regelmatig signalen van scholen in de gemeente Venrav die aan hun verkeersonderwijs meer inhoud willen geven, maar daarvoor vaak de middelen en materialen missen. Die 'kloof wil 3V0 met het project 'Rooyse Regels' zoveel mogelijk gaan dich ten. Raymond Knops, naast lid van de Ronde Tafel Venray-Horst ook wethouder in de gemeente Horst aan de Maas, hoorde de plannen tevreden aan. "De uitdaging is nu om de plannen concreet te maken. Maar het moet niet alleen van de gemeente en de scholen komen. Ook de ouders van de kin deren hebben hierin een zware verantwoordelijkheid. Ook zij kunnen hun kinderen positief beïnvloeden." Wethouder Driessen en Martien Wijnhoven waren dat helemaal met hem eens. Want nog steeds fietsen tal van kinderen naar school op een onveilige fiets, met bijvoorbeeld kapotte lichten of reflectoren, en zetten veel ouders hun zoon of dochter op de voor bank van de auto, vaak ook nog zonder gordels, als ze hun kroost naar de basisschool brengen. "Educatie en bewustwording op het gebied van verkeersveilig heid is heel belangrijk", meende Driessen, die benadrukte dat de gemeente Venray net als in de afgelopen jaren blijft investeren in verkeersveiligheid. "De gemeente kan de randvoorwaarden creëren, door de infrastructuur zo goed en veilig mogelijk in te richten, maar meer kan de gemeente niet doen." Martien Wijnhoven gaf aan dat 3VO op het gebied van verkeers veiligheid, vaak in samenwerking met de politie, al veel doet. De afdeling Venray organiseert bij voorbeeld al jaren regelmatig fietscontroles en het theoretisch verkeersexamen. Ook geeft de verkeersveiligheidsorganisatie nu al twee jaar invulling aan het praktisch verkeersexamen. "Op 9 en 10 april doen 565 kinderen in de gemeente Venray het theore tisch verkeersexamen, terwijl slechts 150 leerlingen meedoen aan het praktisch verkeersexa men. Terwijl dit examen in het gehele bewustwordingsproces juist zo belangrijk is." Er is dus nog genoeg werk aan de win kel.... PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhofjil Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmuncidiof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorgring Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58,.) 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3