kunstenaar en zanger delen hun passies "Ik geniet met volle teugen van dit leven veede oorronde Kans ezing en film eldeke Venray Niets! M.CHST HEREN OPGELET! COMBATBROEKEN! jaar geleden vonden Venrayse kunstenaar je Schreinemachers en Jack Poels van ten Hèze elkaar door gemeenschappelijke inte- voor schilderen en ek. Ze brachten uren het kunstatelier van ónemachers in Oostrum. esultaat van deze creatie- niisbestuiving is vanaf dag 8 april te bezichtigen bs een nieuwe expositie galerie Irok aan de nsloseweg 6 in Horst, eerste kennismaking met Poels herinnert Harrie inemachers zich nog als de in gisteren. "Precies twee [deden kreeg ik een tele- e van Jack. Hij zocht iemand em schilderles kon geven, n continu kon begeleiden, kom maandag maar naar atelier'. Hij antwoordde en 'kan het niet vrijdag'. Dat tikt hem ontzettend als per- Hij is zo gedreven, hij wilde lijk meteen aan de slag." In atelier in Oostrum wijst tinemachers op een kleine taan de voorkant. Een 'kip- uk' van enkele vierkante is "We hebben de gordijn- icht gedaan anders had je de dat heel Oostrum voor het stond te kijken. Zo hebben wee jaar heel intensief met gewerkt." ck heeft een grafische ach- ond. Zag in feite alles zwart kijkt Schreinemachers terug eerste weken met zijn nieu- erling. "Van perspectief, ver ingen, kop tekenen, kleur en en technieken had hij looit gehoord. Op schilder- li was hij feitelijk een volko- eek. Van verf en materialen niks af." Poels ontpopte anaf het begin als een leer- Harrie Schreinemachers bij het zelfportret van Jack Poels gierige leerling. "Hij wilde meteen alle technieken leren. Jack was zo poep enthousiast en pikte ook alles heel snel op. Hij heeft ontzet tend veel talent. Ik zag aan zijn eerste werken al meteen hoe ver rekte handig hij is. Hij schetste zo een bakker, wel heel strak, maar met ontzettend veel flair." Het enthousiasme van de leer ling druipt af van zijn leermeester. 25 jaar geeft Schreinemachers nu al schilder- en tekenlessen. Op scholen, maar later vooral privé- lessen en workshops. Zelden heeft hij echter een zo leergierige, gedreven leerling gehad als de zanger uit America. Met het con- certrooster van Rowwen Hèze in de hand werden telkens afspra ken gemaakt. "Hij stopt alle vrije tijd in het schilderen. Zo gedre ven als hij is met de band, met zijn songteksten, zo is hij ook met schilderen, Hij is een echte per fectionist en heel kritisch op zich zelf. Ook al kwam hij 's nachts om vier uur thuis van een concert, als we een afspraak hadden, stond hij 's morgens alweer op tijd voor het atelier." DAGERAAD Tijdens de expositie in galerie Irok zal Jack Poels een map met daarin vier zeefdrukken presente ren. Verder zal hij schilderijen exposeren die ook te zien zijn op de hoes van de nieuwe cd van Rowwen Hèze, Dageraad. Die cd wordt maandag 7 april officieel gedoopt in de Melkweg in Amsterdam. De opbrengst van het schilderij dat op de voorkant van de cd Dageraad prijkt, gaat naar een goed doel. Die geste tekent ook de zanger, vindt Schreinemachers. Uit de levens grote muziekboxen in het atelier klinkt countrymuziek. Kunst en muziek verbinden de zanger en kunstenaar met elkaar. "Jack is een vent zonder kapsones. Het klikte ook meteen. We hebben beiden interesse en liefde voor muziek en kunst. We begrepen meteen wat we van elkaar wilden. Zijn gedrevenheid is bovendien onbegrensd. Tijdens lessen had hij nauwelijks tijd voor een kopje koffie. Zo bloedfanatiek, zo gedre ven. Ik moest als het ware een zoemer ophangen, om hem tot stoppen te dwingen. Het atelier was de afgelopen twee jaar zijn missiepost. Niet alleen om te schilderen, maar om samen de liefde voor kunst en muziek te delen. We hebben ook samen musea bezocht, stijlen in kunstge schiedenisboeken doorgenomen om te weten waar hij mee bezig is. Dat we niet zo maar iets doen. Zo is hij helemaal gek van de impressionisten." Niet alleen als leerling waardeert de Venrayse kunstenaar zijn muzikale even knie. "Het is gewoon een geinige vent. En een harde schijf dat ie heeft. Niet te geloven." Een harde schijf? "Ja, hij weet zich ieder gesprek, detail of gebeurtenis te herinneren. Tot op de minuut. Zelfs een jaar later. Hij heeft zo n geheugen. Dat kun je je nauwe lijks voorstellen." Waar Harrie Schreinemachers eerst de muziek van Rowwen Hèze niet op waarde kon inschat ten, heeft hij nu ook bewonde ring voor de Limburgstalige muziek van de Americaanse band. "Weet je, als je in een kroeg staat, hoor je niks van de teksten. Maar sinds ik met Jack werk, draai ik regelmatig hun cd's. Beluister je de teksten aandachtig. Hij lijkt wel een dichter. Hoe hij bijvoor beeld de geboorte van zijn doch ter beschrijft. Hoe kom je daarop. Schitterend." Een (schilderkun stenaar die een (muziek)kunste- naar bewondert, en andersom. Harrie Schreinemachers en Jack Poels hebben elkaar gezocht en gevonden Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Tuincentrum Leurs voor de allerlaagste prijs!! tel. 077-3216000 Stroelseweg 370. Venlo - www.leurs.nl Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl (BROEKEN MET ZIJZAKKEN) DIV. KLEUREN A1IIA Q EL KINDERMATEN GRATIS \p\ VÓÓR DE WINKEL Vierlingsbeekseweg 16, Overloon 0478-649166 Honderdvierentwintigste jaargang - week 14 - donderdag 3 april 2003 MAAS ■rie Schreinemachers leermeester van kunstenaar Jack Poels tweede voorronde van de Otenshow De kans in de luwburg Venray vindt ts op dinsdag 8 april, aan- 20.00 uur. deze tweede voorronde een spetterende avond [muziektheater, a capella ;iek, expressietheater popbands, jaar staan er weer nieuwe .n op. Jonge mensen, maar ouderen die onverwacht bij zichzelf hebben ontdekt luit hun omgeving zijn geat- rd op hun talent, melden voor De Kans. de deelnemers is het hart- spannend om op zo n groot 'testaan ten overstaan van ien wel 700 mensen. De variatie aan acts maakt het podium ook interessant bet publiek. In elke voorron- hest een vakkundige jury deelnemers die door mogen mar de grote finale in sep- 2003. De finalisten dingen naar de publieksprijs, de ?hjs en de vakprijs. Na een esvolle eerste voorronde op «art, wordt het publiek van harte uitgenodigd om de tweede voorronde bij te wonen op'dins dag 8 april. Het belooft een fhntas- tische avond te worden met veel talent. De deelnemers op dinsdag 8 april zijn: -Muziektheatergroep (Bart Krijnen, Gerrit de Groot en Debby Ursen) presenteren 'Alles wat ik zeggen wil' -Freshman Five, A Capella Popmuziek -Popband Pro-X, met een verras sende live-act -Bo Bakens en Femke Neervoort, dans, piano en zang, expressie- theater -Popband Jemmyn, Thanh Huynh, Sean Bradley, Kim Dusch, Inge Linskens en Chiel Pel Voor deze avond kunt u kaartjes 7,00) bij de kassa van de Schouwburg Venray verkrijgen. De kassa van de Schouwbprg is geopend op maandag t/m vrijdag van 10.00-15.00 uur. E-mail: info@schouwburgvenray.nl Telefoon: 0478 530999 'keltje Venroj, van Gesticht tot ptuut' ■Weke Venray verzorgt de 'ezing over de zorg zoals «Venray vorm kreeg. Dokter toen heeft de geschiedenis ra n de huisartsenzorg in een 8verteld. Vervolgens hebben Mot en zijn medewerkers rondleiding in het museum Servaas verzorgd. Minsdag 15 april wordt in »itte Hoeve vanaf 20.00 uur 'eziüg met beeldend materiaal *01 met als titel: 'Enkeltje van Gesticht tot tuut'. Jp van Els vertelt over: de tniedenis van de krankzinni- z°rg; deze begint in -1901 «leer de gemeenteraad gratis bunder grond op de thhuizen ter beschikking stelt "ie bouw van een krankzinni- 0 Ncht, het St.- Servaasgesticht; het begin van de geschiedenis van de psychiatrie in Venray; het alledaagse gestichtsleven: wonen, werken, behandelen, vrije tijd, dc dokter en de verple ger; een monument van zorg: de betekenis van onze psychiatrische inrichtingen als cultureel erfgoed. Na de pauze zal Cor Linskens een aantal onlangs gevonden oude filmpjes vertonen over het oude gestichtsleven. Het is uniek materiaal dat het zicht op wat zich afspeelde in de psychiatrische inrichtingen ver diept. Veldeke Venray nodigt leden en andere belangstellenden uit voor deze bijzondere zitting, ingevuld door een markante spre ker en door oorspronkelijke film beelden. Venrayse Margo Alkim kok op luxe miljoenenjachten Leven op een luxe jacht van 25 miljoen euro. Met alle pracht en praal. Jan met de pet die moet rondkomen van een modaal salaris kan zich daar nauwelijks iets bij voor stellen. Margo Alkim wel. De 29-jarige Venrayse is afgelo pen woensdag naar Florida vertrokken om als privé-kok te werken op het 50 meter jacht Kanaloa van een Amerikaanse multimiljonair. Een leven tussen de rijken op aarde. Toch had Margo Alkim eigenlijk heel andere toekomstplannen. Zij wilde de verpleging in, maar omdat ze te jong was om een opleiding in de verpleging te vol gen, besloot ze naar de Intas aan de Leunseweg te gaan voor een tussenopleiding. Daar maakte zij kennis met een nieuwe, driejarige opleiding koken en serveren. "Ik hielp mijn moeder altijd al graag in de keuken. En via deze oplei ding kon ik van een hobby mijn beroep maken." In het derde en laatste studie jaar liep ze een half jaar stage bij het befaamde Chateau Neercanne in Maastricht. In dit Michelin-ster restaurant leerde de toen 17-jarige studente de kneepjes van het vak. "Een geweldige tijd. Ik wilde alles weten, alles vragen. Het was hard werken met weinig vrije tijd. Dat maakte me niets uit, ik wilde het vak leren." De Intas-opleiding doorliep ze op haar sloffen. De leergierige kokkin in spe werd echter geconfronteerd met een fikse tegenvaller. "Het diploma werd niet erkend door de SVH (Stichting Vakopleiding Horeca, red.). Vandaar dat ik toen een tweejarige SVH-opleiding ben begonnen in Sittard. Een dag per week naar school, vijf dagen wer ken. Dat was geen pretje. Dezelfde boeken, stof en diploma. Ik was ook niet echt gemoti veerd." Haar kooktalenten bleven niet onopgemerkt. Chefkok Snijders van Chateau Neercanne was gecharmeerd van de Venrayse en beval haar aan bij het prestigieuze Amstel Hotel in Amsterdam. Na een weekje stage kreeg ze daar een jaarcontract aangeboden. Het was hard aanpoten voor de Limburgse. "Je werkte onder een enorme druk. Vijf, zes dagen per week van 's morgens vroeg tot 's nachts. Een paar uurtjes slapen en Margo Alkim bladert voor baar vertrek naar Florida nog even in de brochure van het luxe jacht van baar nieuwe werkgever dan weer aan de slag. Eigenlijk bezopen. Als meisje uit een klein dorpje uit Limburg moest ik me bovendien extra waarmaken. Voor mezelf opkomen." Margo Alkim praat geen dialect, maar verstaat het wel. Je zou zeggen dat de westerlingen haar makkelij ker zouden accepteren. "Die zachte g blijf je toch houden", lacht ze breeduit. Ze lacht veel, ze geniet van het leven, zoals tijdens het jaartje als kokkin in het restau rant van de culinaire goeroe Joop Braakhekke. In Le Garage maakte ze voor het eerst kennis met de glamour en glitter van de show bizz. Van 'kakmensen' tot de jeugd in een spijkerbroek. Harry Mens, Marco Borsato die er zijn huidige vrouw Leontien Ruijters in het geniep ontmoette, zangers, acteurs, zakenmensen, klanten van divers pluimage. "Een fantati- sche tijd. Ik genoot er vooal van omdat Le Garage met een open keuken werkt. Zo heb je persoon lijk contact met de klanten. Heel gezellig. In het Amstel Hotel kook je voor 'bonnetjes'. En natuurlijk leer je van Joop Braakhekke enorm veel. Een ideale leer school." KOOELUST MARE In Amsterdam wonen is duur. Duizend gulden voor een kamer tje slokt al snel de helft van het inkomen op. Margo Alkim had bovendien nog een wens. Ze wilde een jaartje met het interna tionale dans- en zanggezelschap Up with People meereizen. Sparen van een bescheiden loon tje lukt echter moeilijk. Ze reageerde daarom op een adver tentie in De Telegraaf waarin een privé-kok voor een luxe jacht werd gevraagd. Ze had geluk want de man die de kok moest aannemen, was hoofd beveiliging van het Amstel Hotel en dus geen onbekende van haar. Een week later al zat ze in Italië op het jacht van een Rus ('vraag me niet hoe hij heet') en in tien maanden had ze genoeg geld gespaard om zich voor een jaar aan te sluiten bij Up with People. Scandinavië, Amerika en Japan, ze leerde de wereld kennen. Na terugkeer ruim drie jaar geleden trad ze in dienst van de Nederlandse onroe rend goed magnaat Jos Geerts. Als privé-kok ging ze aan de slag op het luxe jacht Kooilust Mare van Jos en zijn vrouw Anneke. 46 meter lang, VIP-hutten met geheel in marmer opgetrokken badka mers, voorzien van ligbad met jacuzzi, flatscreen tv's met satel lietverbinding, internet en een centraal stereosysteem aan boord. Alles afgewerkt met peperdure zeldzame houtsoorten en prachtig beige leer. Een drijvend tien ster renhotel met vier bemanningsle den. Een speeltje van 25 miljoen euro. Het jacht vaart het hele jaar door in het Middellandse zeege bied. Italië, Spanje, Frankrijk, Mallorca, in de mooiste en meest mondaine havens meert het luxe jacht van de Gecrtsen' aan. Margo voelt zich er thuis als een vis in het water: "Het echtpaar Geerts gebruikt het jacht alleen voor eigen gebruik. Dus geen jet,set feestjes, maar puur om te genie ten. Tien daagjes op de boot en dan weer met een privé-jet naar huis vliegen. En zo het hele jaar door. De bemanning draagt zorg voor de boot. Ik heb er niet alleen gekookt, maar ook bijgedragen aan het onderhoud op het jacht. En met z'n allen de boot wassen." Drie jaar hield ze het vol bij het puissant rijke Nederlandse echt paar. In oktober nam ze afscheid. Op een niet echt prettige wijze. "Ik had aangegeven dat ik wilde uitkijken naar iets anders. Na drie jaar had ik het wel gezien. Want als kok wil je toch ook culinair, creatief bezig zijn. Voor Jos en Anneke koken, betekende vaak de doorsnee Hollandse kost berei den. Daar is niks mis mee, ik wilde gewoon eens verder kijken. Wilde nieuwe inspiratie opdoen. Ik heb niet geleerd om alleen maar aardappelen, groente en vlees op te dienen." Toen het hoge woord er uit was, lieten Jos en Anneke Geerts zich van hun ware zijde zien. Ze kon meteen vertrekken. Op staande voet kon ze haar biezen pakken. Ze blijft op de vlakte, maar haar gezichts uitdrukkingen verraden dat ze niet echt gecharmeerd is van het gefortuneerde paar. "Jammer, want zij hebben drie jaar lang goed voor mij gezorgd en ik voor hen." Margo hoefde niet lang op de blaren te zitten. Van oktober tot januari kreeg ze een kortlo pend contract als kok op de Tigre d'Or, een luxe jacht van een Engelse miljonair. Na enkele maandjes vrij af, stapte ze afgelo pen woensdag (gisteren) in Florida pp het jacht van een Amerikaanse rijkaard. In de zomer doet dit jacht de Middellandse Zee aan. in de wintermaanden het Caribisch gebied. Margo Alkim leeft als een god op aarde. En ver dient er ook nog een leuk centje mee. Ze beseft dat ze kwaliteiten genoeg heeft om iets voor zich zelf te beginnen. De Venrayse denkt echter niet dat ze op korte termijn ergens op de wereld een restaurantje exploiteert. "Nee, beslist niet. Ik verdien goed, kost en inwoning zijn vrij en boven dien zie ik heel wat van de wereld. Ik ben eigen baas in de keuken en kan gaan en staan waar ik wil. Wat wil je nog meer. Ik geniet met volle teugen." Dat ze af en toe moet leven met de nuk ken van haar exorbitant rijke werkgevers neemt ze op de koop toe. "Het is soms een beetje toneel spelen. Maar dat is in het hele leven toch zo."

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15