Dichter-filosoof Maarten Doorman in Theehuis aymond. Eten met rienden en Nat Kunst Cultuur Janse Bagge Band in 't Podium Try-out Blues - U - Hate - 2 - Lose Expositie Galerie Rooyart Muziekfeesten Leunen Lezing Jean Le Gac Sixties Night in Venray Toen moeder kind werd Balans speelt klassieker DC Grypus mnrb Gznfcrucn kind werd fa) a en maas Donderdag 3 april 2003 - Pagina 13 Op initiatief van het VU podium van de Vrije Universi teit van Amsterdam vindt in samenwerking met het Lite rair Café Venray-regio een bij zondere bijeenkomst plaats op zondag o april in het Thee huis. De socioloog en journa list Gert J. Peelen gaat in gesprek met de dichter, filo soof en criticus Maarten Door man. Muzikaal wordt deze bijeen komst op een bijzondere wijze opgeluisterd door de mezzo sopraan Anita Bijvoet die onder andere het gedicht van Martinus Nijhoff Het lied der dwaze bijen zingt. De bijeenkomst begint om 11.30 uur. De gast Maarten Door man is in de eerste plaats dichter. De Janse.Bagge Band is al sinds 1983 actief in de Limbo-pop. Ze mag met recht 'de mooder' van de Limburgse dialectpop genoemd worden. In 1983 maakten ze hun eerste singletje Sollicitere en in een paar weken tijd stoomde het nummer door naar de achtste plaats in de Nederlandse hitparade. In België kwam het nummer tot de vijftien de plaats. Tot op heden is geen enkele limbo-band gelukt om dit te evenaren. Janse Bagge heeft in de afgelopen decennia ongeveer elke feesttent en sporthal van bin nen gezien, zelfs verschillende theaters werden unplugged bezocht. Een van de hoogtepun ten was natuurlijk het optreden tijdens het Pinkpopfestival in 1983. Maar de veteranen van de limbo-pop zijn niet kapot te krij gen. Sinds een jaar zijn ze bezig In het dagelijks leven doceert hij filosofie aan de Universiteit Lim burg en is hij bijzonder hoogle raar literaire kritiek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Daar naast is hij redeacteur van het lite rair tijdschrift Hollands Maand blad. Hij was een vaste verschijning in het tv-programma Zeeman met boeken (VPRO). "Kritiek is een publieke aange legenheid - geritsel met papier, dat doe je thuis", zegt Doorman. Geen literatuur zonder literaire kritiek. Maar nu het postmoderne relativisme ook in de letteren heeft toegeslagen, lijkt het alsof alles maar is toegestaan en de kri tiek is terug te voeren op de parti culiere mening van deze of gene zuurpruim. Niet in de visie van Maarten Doorman. Hij pleit voor met hun 'kort bie d'n tap toer'. In plaats van grote zalen en hallen worden nu kroegen en kleine zaaltjes bezocht. Na jaren op podia te hebben gestaan met dranghekken voor de bühne en security in de ruimte ervoor,wil de band nu weer back to the roots zoals het jaren geleden begonnen is. De band speelt op zaterdag 26 april in café 't Podi um. Kaarten a 7,30 zijn verkrijg baar bij calé 't Podium en Frieties in .Venray en café De Beurs in Horst. e-mail: redactie® vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS een literair klimaat, waarin moed en verbeelding het opnemen tegen het grote schouderophalen. Deze en andere literaire aangele genheden komen uitgebreid aan de orde tijdens het vraaggesprek, waarin ook gelegenheid zal zijn voor discussie met de zaal. Boven dien zal Maarten Doorman voorle zen uit eigen werk. Het thema van dit vraaggesprek is de spanning tussen analyse en verbeelding en vindt plaats in een serie van publieke vraaggesprekken die Gert J. Peelen in het hele land houdt met kunstenaars en weten schappers. De bijeenkomst met Maarten Doorman wordt een heel bijzon dere omdat ook de mezzo-sopraan Anita Bijvoet een bijdrage levert. Zij zingt deze zondagmorgen namelijk twee gedichten die op muziek zijn gezet door Herman Strategier. Het betreft het gedicht 'Het lied der dwaze bijen' van Martinus Nijhoff en 'Wat hangt gij daar te praten' van Guido Gezelle. Anita Bijvoet wordt daarbij op piano begeleid door Mia Kroft ter wijl de liederen worden ingeleid door Anton Kroft. Anita Bijvoet heeft al vaker met succes samengewerkt met het Literair café Venray-regio. Zij is geboren in Bloemendaal en bracht haar jeugd door in het Franstalig deel van België. Ze volgde beroepsopleidingen klas sieke zang aan de muziekschool in Luik en het conservatorium van Maastricht en bij beroemde pedagogen als Erna Spoorenberg en Aafje Heynis. Ze treedt op in Nederland en België. Haar reper toire bestaat uit religieuze muziek en liederen uit de klassieke en romantische periode. De entree van dit ochtendpro gramma is acht euro. Leden van het Literair Café Venray-regio en leden van de VU-vereniging heb ben zoals gebruikelijk twee euro korting. ^ogramma Schouwburg Venray pens het Pinksterweekeinde kil in het Zuid-Limburgse Land- p de 34e editie van het Pink- b-festival plaats. Ook dit jaar pniseert het Vierlingsbeekse pencentFum Gryphus een peis naar s lands oudste en Rndste popfestival. Op maan- I? juni (2e Pinksterdag) gaat [richting Megaland waar opge lden zal gaan worden door per andere Linkin Park, Molo- Danko Jones, Beef, Saybia, P Cardigans, Solomon Burke, rap, Queens Of The Stone Age, loslave en Manu Chao. De reis ar Pinkpop kost, inclusief een reekaart, 80,00 euro. Voor Sr informatie of opgave 0478- m of 0478-630508 of surfen 3rwww.gryphus.nl als van de jeugd van nu, nieuws gierig naar de psychedelische sfeer en de rebellie van die tijd. De spectaculaire muziek en come dy show 'lt s 60's' night' biedt het allemaal. In deze fantastische show komen meer dan 30 grote hits uit de roemruchte jaren zestig voorbij. De decors en kostuums nemen u mee, terug naar de tijd van hits als: It's now or never van Elvis Presley, Love me do en Can't buy me love van de Beatles, Proud Mary van Tina Turner en It's not unusual van Tom Jones. En dit is slechts een kleine greep uit het avondvullende programma. Een zeer getalenteerde en veelzijdige cast van tien zangers en musici brengt de hits van onder anderen Tina Turner, Bobby Vee, The Beach Boys, Martha the Vendel- las met een bijna griezelige nauw keurigheid weer tot leven. De voorstelling op zondag 6 april begint om 19.00 uur. NAT Eten met vrienden is een tragi komedie in de beste traditie van Edward Albee en David Mamet. Voor dit spannende toneelstuk is een topcast bij elkaar gezocht die u maar zelden op toneel te zien krijgt: Renée Soutendijk, Huub Stapel, Sjoerd Pleijsier en Carolien van den Berg. Het stuk is geschre ven door Donald Margulies, die er in 2000 de prestigieuze Pulitzer- prijs mee won. De regie is in han den van Peter de Baan. De vert aling is van Marcel Otten en Rick Engelkes produceert het stuk. Karin en Johan zijn al 12,5 jaar getrouwd, hebben twee kinderen en beide een goede baan. Kort om, een prettig bestaan. Van avond komen hun beste vrienden, Debby en Tom, eten. Gezellig met zijn vieren tafelen. Althans, dat is de bedoeling... Debby (gespeeld door Carolien van den Berg) gooit namelijk al snel roet in het eten met de mededeling dat zij en Tom (Sjoerd Pleijsier) zich in een hevi ge crisis bevinden. Karin (een rol van Renée Soutendijk) en Johan (Huub Stapel) weten niet hoe te reageren. Er blijken griezelig veel overeenkomsten te bestaan tus sen beide koppels. Al gauw is de spanning om te snijden. Want als je eenmaal begint met vragen te stellen over je huwelijk, weet je nooit waar je eindigt. Woensdag 9 april, aanvang 20.00 uur. Nat is het vierde avondvullende programma van Ernesto Marcel- Eten met vrienden met Renee Soutendijk en Carolien van den Berg (Foto: Leon van Velzen). lino, dit keer met medewerking van Wilfried Finkes. Nat is een absolute aanrader voor iedereen. Je waardeert je eigen leven veel meer, als je Ernesto Marcellino hebt gezien. Toch hopen de heren ooit jaloers te worden op zichzelf. Hun motto luidt dan ook: Wees blij met jezelf, zodat er ten minste nog iemand blij met je is. Nat is tot stand gekomen zonder afwezigheid van Wilfried Finkers. Het resultaat is een theatershow om voor thuis te blijven. Omdat je genot zolang mogelijk moet uit stellen, kun je maar beter snel naar Ernesto Marcellino komen kijken. Met hun komische geweld spelen Ernesto Marcellino het publiek met Nat weer plat. Het duo kiest onverminderd voor alle frequenties van de lach en weet bovenal de oeriach vanuit het middenrif op te roepen. Ze hopen er zelf ook nog achter te komen, wat ze allemaal wel niet bedoe len. Maar één ding is zeker: bij Nat houdt niemand het droog. Donderdag 10 april, aanvang 20.00 uur. tn jongen uit Schaarbeek. Wat e bedoeling? Er is geen bedoe- Er zijn visioenen en de artiest cht die visioenen in werkelijk- d om te zetten, de wetten van pus niet indachtig. Mensen, lons asjeblief het geouwehoer ken en genieten van het leven irhet leven maar kan genoten rden. Raymond van het Groe- raud geniet met zijn straffe uien volop in zijn nieuwe iiershow en het publiek iet mee. De basisgroep: Ray- ndvan het Groenewoud (zang, gitaar en accordeon, Cesar :ns (drums), Bert Embrëchts i) en Thomas Vanelslander aar). Vrijdag 4 april, aanvang X) uur. Back to the sixties. Een te wens van zowel diegenen Ier ons die hun jeugd beleef- itijdens deze roerige periode A "ooi de Mooist© Mode Een theatershow met Ray- md van het Groenewoud, iug naar de muzikale sixties, tn met vrienden en het tuwste avondvullende pro- imma van Ernesto en Mar- Uino. Schouwburg Venray Iesenleert de komende week r voorstellingen met een tl divers karakter. St. LambortUBplaln 12 077-39864 64 Zo af en toe lopen de juiste mensen op de juiste plaats elkaar tegen 't lijf. In dit geval is dat het vijftal van Blues - U - Hate - 2 - Lose. Een mix van ervaren en nieuwe bluesliefhebbers heeft elkaar gevonden in deze blues band. Vrij uniek in de samenstel ling is het gebruik van de saxo foon, een van de meest oorspronkelijke bluesinstrumen ten. Ook de slide - guitar zal niet ontbreken. Mix daarbij het toch wel doorleefde en rauwe stemge luid van de zanger en een ritme sectie die alle tanden des tijds heeft doorstaan, nou dan weet je 't wel. Blues tot op het bot dus. Lang werd er nagedacht om zo maar eens een try - oulje te doen in de repetitieruimte. Al snel ech ter werd duideüjk dat veel vrien den en kennissen dit feestje wel mee wilden maken. Café De Eve naar is de locatie waar deze try- out moet plaatsvinden. Een mooi café voor de blues. Het repertoire van de band laat zich raden. Veel oorspronkelijke blues, gekneed tot de eigen sound van deze band. Ook enkele eigen composities maken hiervan deel uit. De samenstelling: Grad Dijkmans (drums, zang), Thijs Verberk (bas gitaar), Arte Wester (gitaar), Theej van Gend (saxofoon) en Johan Philipsen (zang, gitaar). De try-out is zondag 6 april in café De Eve naar in Venray, aanvang 16.00 uur. De entree is vrij. Op 6 april om 14.00 uur wordt in Galerie Rooyart een speciale expositie geopend. Onder de titel In Memoriam Wessel Jager wordt de verzameling van de in septem ber 2002 overleden Wessel Jager ten toon gesteld. De collectie bestaat uit een verzameling kera miek met een grote verscheiden heid aan stijlen, vormen en soor ten keramiek uit de periode midden tachtiger jaren tot nu. De verzameling omvat functie gebon den keramiek, vaasplastieken en sculpturen van keramisten uit ongeveer alle Europese landen, uit Azië (China en Japan), Austra lië en de USA. In de expositie zijn ruim 130 keramisten vertegen woordigd met meer d n 240 stuks keramiek. Als keramiekverzamelaar was Wessel Jager een graag geziene gast bij keramisten, galerieën en musea in heel Europa en daarbui ten. Hij maakte er vele vrienden met wie hij goede contacten onderhield. Zijn toewijding tot de keramiek bracht hem door meer dere studiereizen in China en Japan, de bakermat van de kera miek. Zijn betrokkenheid maakte hem tot meer insider en kenner dan je gemiddeld van een verza melaar mag verwachten. Zijn ver zameling beperkte zich dan ook niet tot alleen keramiek, maar omvat tal van boeken over deze kunst. De expositie wil hulde brengen aan een groot verzamelaar, wil de herinnering aan deze verzamelaar levend houden en uitdrukking geven aan het respect dat kunste naar en galerie de verzamelaar betoont. Openingstijden galerie: woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur; tel. 0478- 589245. De Hulst 12, 5807 EW Venray, www.artned.nl/rooyart In het weekend van 4, 5 en 6 april houdt Harmonie St. Cat- harina haar jaarlijkse muziek feesten, en dit jaar hebben ze weer een spetterend program ma op touw gezet. Op vrijdag 4 april treedt name lijk Jovink en de Voederbietels op, met in het voorprogramma rock 'n roll formatie Trade Mark die om 20.00 uur de avond opent. Jovink en de Voederbietels is natuurlijk geen onbekende naam. In het kader van hun In Teelt We Trust tour, inmiddels alweer hun elfde Nederlandse tour, brengen ze ook een bezoek aan Leunen. Het publiek zal, naast oude beken de songs, geconfronteerd worden met een hele reeks swingende nieuwe nummers. De opener van de avond, Trade Mark, is zeker geen onbekende voor Jovink. Zo heeft de zanger van Trade Mark enige tijd bij Jovink gezongen, en dat zal hij vrijdag nog eens dunnetjes over doen. Daarnaast waren de rollen omgekeerd toen Jovink tijdens de eerste cd-presentatie van Trade Mark in hun voorprogramma stond, en ook bij hun tweede cd- presentatie op vrijdag 18 april zul len gastmuzikanten van Jovink hun opwachting maken. Op zaterdag 5 april wordt 's middags om 14.00 uur de inmid dels traditionele kindermiddag georganiseerd, dit jaar met mede werking van Clown Malle Mat. Hij heeft een afwisselende show met muziek, ballonfiguren, dansen en goochelen, waarbij de kinderen bij verschillende trucs Mat mogen helpen. Daarna is het 's avonds weer de beurt aan de oudere jeugd om uit hun dak te gaan. Vanaf 20.00 uur verzorgt dan namelijk de Belgische formatie The Hippies een avondvullend programma. En zoals hun band- naam al zegt, staan zij garant voor een swingende stap terug in de tijd. De harmonie zou de harmo nie niet zijn als er geen plaats zou worden gemaakt voor de blaas muziek. Liefhebbers hiervan kun nen namelijk zondag vanaf 11.00 uur terecht om te luisteren naar Het Odapark te Venray organi seert een lezing over het werk van Jean Le Gac. Zijn werk zal in het kader van 'De wereld volgens Frankrijk deel III' vanaf 30 maart in het Theehuis tentoongesteld worden. Jean Le Gac (Parijs, 1936) wordt wel 'de schilder zon der schilderijen genoemd'. Zijn kunstwerken bestaan vooral uit collages en foto's. Hij stelt zich zelf voortdurend de vraag: 'Hoe gaat dat, de dood van de kunst?'. Het personage dat hij creëert, de schilder, voert hem vervolgens mee naar een wereld van fictie en werkelijkheid. In aanloop tot de expositie van het werk van Le Gac zal Daan van Speybroek een lezing geven over deze franse kunstenaar. Daan van Speybroek is verbonden aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen als filo soof en kunstcoördinator. De lezing vindt plaats op 3 april in het Theehuis en begint om 20.00 uur Om zeker te zijn van een plaats kunt u het beste vooraf telefonisch contact opnemen: 0478-513690. 'De wereld volgens Frankrijk deel III' is van 30 maart tot en met 29 juni te zien. Naast het werk van Jean Le Gac is er een video-installatie te zien van Isabel- le Lévénez en een serie houten beelden van Diane de Lon- guemar. Odapark, Merseloseweg 117 Venray. Geopend: dinsdag tot en met zondag van 11.00 uur tot 17.00 uur, telefoon: 0478-513690, www.odapark.com Paaszaterdag 19 april wordt in de Witte Hoeve in Venray een Six ties Night gehouden. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. De presentatie is in handen van Marcel Barents. Het programma van deze avond bevat drie acts. Renee and the Alligators is al meer dan 40 jaar toonaangevend in het Nederlandse rock roll wereldje. Wie kent niet het num mer Alligator Boogie? Ze hadden in de sixties ongeveer vijftien hits. In 1977 kwam zangeres Renee bij de groep (de echtgenote van René) en hadden nog een tiental hits tot midden jaren 80. Renee and the Alligators verrassen de muziekliefhebbers door aan het begin van dit millennium nog steeds met grote kracht en soup lesse op de podia te heersen. Uiteraard zijn de eigen hits van deze vier heren en een dame altijd weer een hoogtepunt van de avond. Een unieke band die een diverse jeugdorkesten en 's mid dags naar een drietal joekskapel- len. De joekskapellen die rond 14.00 uur beginnen met optreden zijn allemaal afkomstig uit de regio. Joekskapel Luuster Efkes uit Veulen opent de middag, gevolgd door damesjoekskapel Noavenant en joekskapel Noeët Tuus, beide afkomstig uit Leunen. De muziekfeesten vinden plaats in de tot feestloods omgebouwde loods van laan-boomkwekerij Michels aan de Steegse Peelweg Renee and the Alligators. prachtig maar vooral springle vend bewijs van de Nederlandse muziekgeschiedenis is. Ricky Lee, deze Indo rocker, was al vaker te gast in Venray en heeft in die periode toch een aan tal fans gekregen die verzochten om hem nog eens terug te vragen. Ricky zal deze avond voor wat rustpuntjes zorgen, met zijn prachtige nummers zoals Unchai ned Melody, Blue Bayou, My Maria, My special Prayer en num mers van Andy Tielman, Roy Orbi- son, Jack Jersey, Elvis. The Surphonics, een band uit Noord-Holland, die in deze regio voor de eerste keer zal optreden. Zij werden in 1999 door Avro's Steenen Tijdperk uitgeroepen tot een van de beste 60e jaren bands. Uit 360 inzendingen werden ze derde tijdens de live radioshow. Hun repertoire bestaat uit num mers van laat 50e jaren tot eind jaren 60, van Buddy Holly, Chuck Berry, Beatles, Beach Boys, Hol ly's, Easy beats, Dave Clark Five etc. Ze spelen in 60e jaren outfit Ook zijn er al een aantal cd's ver schenen. Een enthousiaste band die dit ook uitstraalt, een aanra den en voor velen een verrassing. Voorverkoop van de kaartjes: Sigarenhuis Jansen, Grote Markt 22 en De Witte Hoeve, Gasstraat 5 in Venray. Info en reservering: tel. 0478-580624. Kaarten in de voor verkoop/gereserveerd kosten 11,50 euro; bij de avondkassa 13 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Toneelgroep Balans uit Ven ray speelt in haar twintigste seizoen de klassieker 'Arseni cum en oude kant', geschre ven door Joseph Kesseling. Korte inhoud van het stuk: Twee schattige oude tantes? Vlier bessenwijn met een apart aroma?Het Panamakanaal in de kelder? Een krankzinnig nichtje wat denkt dat ze president Roos- eveldt is? Een trouwlustige domin eedochter? Een zwaar criminele broer? Een vrouwelijke drank zuchtige chirurg die gezichten vervalst? Politiemensen van aller lei allooi? Twaalf dode lichamen? Neef Mortimer, toneelcriticus tegen wil en dank, heeft het er maar zwaar mee. Langzaam dreigt ook hij gek te worden... dankzij een zeer verassende plot is het allemaal net...kantje boord. Het toneelstuk wordt geregisseerd door Peter Leenders De optredens zijn op 13 april in De Garage in Venlo om 20.00 uur, 25 april in D'n Eik in Rips om 20.00 uur, 27 april in de Schouw burg Venray om 20.00 uur. De entree bëdraagt 7.50 euro. Reser veren bij R. Creemers: 0478- 589526 Dementie betekent letterlijk ontgeesting. Maar het houdt nog veel meer in. Als je de ziekte van Alzheimer krijgt, wordt je hele wereld op z'n kop gezet. Dat gaat niet ineens, het is een proces dat tergend langzaam verloopt. In Toen moeder kind werd pro beert Neel van den Oever die vreemde wereld te ordenen. Niet alleen de wereld van haar demen terende moeder, maar ook die van haar en haar familieleden. Ze laat op indrukwekkende wijze zien hoe haar moeder langzaam weg glijdt uit de werkelijkheid, hoe ze af en toe balanceert op het randje van de dood en hoe ze er dan toch bovenop komt met een kracht waarvan niemand begrijpt waar ze die vandaan haalt. Maar dementeren is niet alleen dramatisch. In de loop der jaren heeft Neel van den Oever haar moeder steeds zorgelozer zien worden. Ze beschrijft de vele ple zierige momenten die ze met haar moeder beleeft. Ze lachen samen heel wat af, al klinkt dat mis schien raar. Juist daardoor hou den ze de moed erin. Als je moe- Neel van den Oever der kind wordt, is de kwaliteit van het leven het enige wat nog telt. Je moeder ben je immers allang kwijt. Neel van den Oever houdt sinds 1995 een 'Dagboek over moeder' bij. Toen Moeder kind werd is de weerslag van dit dag boek. Delen hieruit zijn eerder verschenen in het tijdschrift Plus Magazine. Het boek is te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray en kost 15 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13