We willen sterven ils helden Initas Swolgen: koor iet belangrijke sociale unctie l Meerlo-Wanssum Merl inpop op 20 Controle AOW-ers met bijstand is gênant Ontspanning en Meditatie KVG MMSK St. Petrus'Banden Het Zonnelied Sub Matris Tutela Oud papier j EN MAAS Donderdag 3 april, 2003 - Pagina 11 itste Propaganda van OJC Merlin in aantocht in Meerlo welbekende Bccesvolle jongerenblad la kent in juli 2003 listorie van vier jaar. De iniatiefnemers voor het Jblad, Linda Cox en jn Poels, tevens de grote aiors achter Propaganda, tijdens de algemene ergadering aan de aanwe- soosgangers echter weten lunt te zetten achter hun leiten voor het jongeren- En daarmee is de laatste Uganda in aantocht. :iis mooi geweest, we heb- en geweldige tijd gehad en en eruit gehaald wat eruit te was. Het is gewoon beter iel blad te stóppen als het ucces heeft. En dat is nu nog het geval. We willen ster helden", zegt voorzitter en hier Marijn Poels met een grijns op zijn gezicht. 999 startte Poels samen met onaar Sander Hermans het "ropaganda met het idee om activiteiten, optredens en zaken met betrekking tot aatselijke soos Merlin op ke wijze te belichten in vorm. Recensies van evenementen in de soos bijvoorbeeld, muziek avonden. interviews met oud- soosleden en alle roddels binnens huis passeerden de revue in een professioneel ontworpen lay-out. Driemaandelijks publiceerde het tweetal een veertig pagina's tel lend boekwerk waar de soosgan- gers telkens weer van smulden. Buiten de verhaaltjes verzon nen de teamleden vlak voor elke presentatie een publiciteitsstunt en hielden ze de soosleden op de gekste manieren voor de gek met behulp van diverse verborgen camera's. Zo werd in het jaar 2000 een heuse liquidatie voor de ogen van de soosgangers in scène gezet. De politie werd er zelfs bij ingescha keld en alles werd vastgelegd met verborgen camera's. "Iedereen trapte erin" vertelt Eindhovenaar Wietse van Dijk, toentertijd slachtoffer en nog altijd een van de trouwe deelne mers aan de Propagandastunts. "We hadden een plattegrond gete kend en een heel plan gemaakt om de liquidatie zo goed mogelijk uit te kunnen voeren om alles zo echt mogelijk te laten lijken. Op een mooie zomerse avond, toen verschillende soosgangers lekker l buiten op het terrasje zaten te genieten, speelde zich voor hun ogen een liquidatie af. Enkele dagen daarna schakelden we ook nog eens de politie in om het ver haal nog wat spannender te maken. Zelfs het bestuur van de jongerensoos trapte er met beide benen in. Het was een geweldige stunt", vertelt Wietse enthousiast. LAATSTE UITGAVE De laatste uitgave van Propa ganda, die in juli verschijnt, wordt een jubileumuitgave met verhalen die de echte Propagandalezer uit duizenden zal herkennen, een heus collectorsexemplaar voor de ware soosganger. In het veertig a vijftig pagina's tellend boekwerk wordt de gehe le geschiedenis van OJC Merlin belicht. Maar niet alleen de histo rie komt aan bod, ook diverse interviews met soosgangers, oud voorzitters en oud-soosgangers passeren de revue. Leuke anekdo tes en foto's van vroeger vertellen de lezer in woord en beeld over de 'magie' van Merlin. Een jubileumredactie (zie foto) in de personen van Thomas Mar tens, Wilmie van Dijk, Linda Cox, Paul Coenders en Marijn Poels buigt zich over deze speciale uit gave en is al enkele weken volop bezig met de voorbereidingen voor de jubileumuitgave. In stoffige documenten en in gesprekken met oud-soosgangers verdiepen de redactieleden zich in de rijke geschiedenis van hun eigen soos, die veertig jaar gele den werd opgericht door hun ouders. Het geheel zal vervolgens in een mooi en professioneel ont worpen boekwerk gegoten wor den. Buiten het boekwerk verschijnt er ook een dvd met daarop onge veer zeventig minuten lachen, gie ren en brullen. Oude filmpjes en nieuwere filmpjes over de stunts van het Propagandateam in de afgelopen vier jaar zijn te zien op de dvd. Maar er wordt ook een tien minuten durend filmpje gemaakt over de geschiedenis van de soos die op dezelfde dvd wordt geperst. Geïnteresseerden in het boek werk en/of de dvd kunnen op het mailadres propaganda2003@empo weretra- de.nl het boekwerk en de dvd bestellen. iziekproductie Meerlo-Wanssum en de Derde Wereld |P zondag 18 mei wordt in ltrlo-Wanssum het tienjarig Kleum gevierd van de Stich- 1 Ontwikkelingssamenwer- k Meerlo-Wanssum. Daar- leveren onder andere de J gemengde koren en vijf pees uit deze gemeente P medewerking door pen in een groot koor en pst de volksliederen te spe- ran landen waar de stich- B projecten heeft gesteund [nog steunt. Peel en Maas Fetteert de komende Fn al deze gezelschappen. «Maag het gemengd koor F8 uit Swolgen. r' Swolgense gemengd koor F (Eenheid) heeft binnen de Jecnschap van dit Meerlo- pumse kerkdorp een belang- F sociale functie. Maandelijks luistert het zingende gezelschap van mannen en vrouwen twee keer de kerkdiensten op in de Lambertuskerk van Swolgen. Daarnaast is het koor ook present bij begrafenissen in het dorp en zingt het ook bij eucharistievierin gen die worden opgedragen bij gelegenheid van huwelijken en 25-, 40- en 50-jarige huwelijksfees ten. TROUWE GAST Het Swolgense koor is ook een trouwe gast in de verpleeg- en verzorgingshuizen in de regio om de mensen daar met zang een vro lijk moment te bezorgen. Volgens voorzitster Toos van Vegchel van Unitas genieten niet alleen de ver zorgenden van zo'n concert, maar beleven ook de leden er erg veel plezier aan. Zoals bij zoveel gemengde koren in deze tijd heeft de Swolgense zangvereniging dringend behoefte aan jonge aan was. WEINIG JONGEREN De vereniging bestaat uit veer tig leden. Veel van de leden zijn vanaf de oprichting in 1972 actief lid van Unitas. Dat geeft aan dat er een geweldig goede onderlinge band is tussen de leden, maar tegelijk dat er de afgelopen jaren te weinig jongeren zijn toegetre den.! "Onze vereniging is inderdaad toe aan verjonging", legt de voor zitster uit. Unitas staat onder lei ding van dirigent Theo Noij uit Heijen. Het koor repeteert weke lijks op dinsdagavond in zaal Wil- helmina te Swolgen. Het gemeng de koor van Swolgen is een van de zes koren uit de gemeente Meerlo-Wanssum die op 18 mei deel uitmaken van het grote koor- en orkest bij gelegenheid van het tienjarig jubileum van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. Mogelijk dat deze bijzondere uitvoering jonge ren in Meerlo-Wanssum stimu leert en aanzet om ook te gaan zingen in een van de vele zangko ren die de gemeente heeft. Nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum leest U in PEEL EN MAAS Zes populaire bands op de planken OJC Merlin in Meerlo viert dit jaar zijn 40-jarig jubileum en dat wil het jongerencen trum weten ook. Bewijs hier van is de ijzersterke line-up voor het bekende Merlinpop- festival, dat jaarlijks op eerste paasdag (20 april) vele muziekliefhebbers uit de regio trekt. De eerste band die tijdens dit popfestival op de planken staat heet Trisomy. Dit gothic/metalge- zelschap uit de buurt van Amstel veen mag zich de gelukkige win naar van Knokke om te Rokkuh 2003 noemen. De leden van de band vormen vanwege dat succes volle optreden de openingsact van Merlinpop 2003- De bandle den spelen eigen nummers die passen in het rijtje van Within Temptation, the Gathering en After Forever. De tweede band op het podium is de eerste van drie internationa le acts tijdens Merlinpop: Huke- dicht uit Zwitserland. Waar Nederland de Spades en Peter Pan heeft, hebben ze in Zwitserland de formatie Hukedicht. Deze ongenuanceerde alpen-rockers produceren moddervette rock met zelfs af en toe het rouwe randje van de vroegere punkklas- siekers. Als derde internationale band tovert OJC Merlin de Belgische Phillibustas uit de hoge hoed. De P-bustas maken opzwepende up tempo hiphop beats. Die wellicht af en toe associaties oproepen met Osdorp Posse, maar ook weer net niet. Voor de liefhebbers De Shandon is de knallende afsluiter van Merlinpop. van 'gratis danslessen' vertonen een paar breakdance vriendjes van de P-bustas hun kunsten. Na deze act staat Midnight Run uit Eindhoven op de planken. Dit vijf leden tellende gezelschap speelt als eigenzinnige coverband bijna elke feesttent plat. Met klassiekers van bijvoor beeld de Simple Minds en Blur zetten ze het publiek gegaran deerd naar hun hand. Ze hebben hun sporen de laatste jaren vooral verdiend op de grotere studenten feesten in Nederland. Maar de podia in het buitenland zijn inmiddels ook al niet meer onbe kend voor Midnight Run. De vijf de band is de Spades. Wat dient er nog gezegd te worden over deze act. Als je ze inmiddels niet zelf hebt zien spelen, dan heb je ze waarschijnlijk wel ergens voorbij zien komen op een of andere pos ter, tv-zender etc. De Spades zijn samen met Peter Pan Speedrock op dit moment de vaderlandse trots op de nationale en internationale podia. De Spa des brengt rock van het allerhoog ste niveau. De zesde en tevens laatste (internationale) act van de avond heet Shandon. Het is alweer een paar jaartjes geleden dat er een skaband op Merlinpop stond voor de vrolijke noot van de dag. Maar het geduld van de skaliefhebber wordt dit jaar dubbel en dwars beloond. Met de Shandon uit Italië als afsluiter heeft de organisatie van Merlinpop dit jaar een lot uit de loterij. De zaal en de tent gaan open om 14.30 uur, de entree bedraagt 6 euro. DNA in de diagnostiek en in de criminologie is het thema van de lezing door de heer W. Smeets op dinsdag 8 april. DNA is het com puterprogramma van onze cel. Het is belangrijk bij het zoeken naar de oorzaak en genezing van ziekten. Steeds meer wordt de kennis van DNA ook toegepast bij het strafrecht. Via de media komen er regelmatig berichten over het al dan niet inzetten van een DNA-test onder een grotere groep mensen als bewijsmateriaal voor een zedendelict/moord. Dinsdag 8 april 2003 in De Kemp haan, Kennedyplein 1 om 19.45 uur. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot een van de bestuursleden tel 0478-585136 Tamboerkorps: Repetitie op woensdag van 19.30 tot 21.30 uur. Op zondag repetitie samen met het muziek korps. Muziekkorps Repetitie op woensdag van 19.30 tot 21.30 uur. Op zondag van 10.30 tot 12.00 uur. Afmeldingen Bij verhindering dienen alle leden van het opleidingsorkest en muziekkorps zich af te melden bij de korpsleiding. Dit bij voorkeur mondeling en wel bij tel. 580418, of uiterlijk een half uur voor aan vang van de repetitie in de Opmaat, Oostsingel 37 te Venray. Aanmeldingen nieuwe leden Hebt u interesse, neem contact op met tel. 580993 of 580418, of kom kijken en luisteren tijdens de repetities in ons clubgebouw de Opmaat, Oostsingel 37 te Venray. Gezocht Voor de waldhoorn die nu onbespeeld in de kast ligt, zoeken wij bespeler. Iemand die met enthousiasme in ons korps mee wil spelen. Wil je meer weten, loop binnen op een van onze repetities. Al je vragen kunnen dan beantwoordt worden. Vol gende weekend deelname aan het solistenconcours in Oostrum. In mei feestelijke ondersteuning voor Venrayse scholen bij hun communiefeesten. In juni deelna me aan de street-parade in Heer len en aan de taptoe in Winssen. Repetities maandag om 20.00 uur in het Parochiehuis Paterskerk, Leunseweg 5, Venray. Zondag 6 en 27 april: zingen om 10.30 uur in de Paterskerk. Zondag 20 april, Eerste Paasdag: zingen om 09.30 uur in de Paters kerk. Bij verhindering afmelden Iny Kuypers, tel. 585226. U bent altijd welkom op onze repetitieavon den voor een kennismaking. Voor meer informatie, aanmelding, afmelding kunt u bellen: José Bak- kum, tel. 0478-582767 of Toos v.d. Heuvel, tel. 0478-583884. ANBO start campagne 65-Plussers met een onvolle dige AOW en aanvullende bij stand, vinden het maandelijk se controleformulier van gemeenten gênant en pijnlijk. De ANBO heeft hierover zoveel klachten binnen gekre gen, dat alle 545 afdelingen van de 50-plusorganisatie een campagne starten richting gemeenten voor een klant vriendelijke controle. Volgens een streekproef van de ANBO blijkt dat vrijwel alle gemeenten maandelijkse via het zogeheten ROF-formulier contro leren of 65-plussers met bijstand recht hebben op aanvulling van hun onvolledige AOW. Maar hoe zinvol kan het nu zijn dat deze senioren iedere maand moeten opgeven of ze gesolliciteerd heb ben, een erfenis is ontvangen of dat een prijs in de loterij is gewonnen? Want juist bij 65-plus sers is er meestal sprake van een ongewijzigde inkomenssituatie. Voor velen betekent de controle maandelijks een bron van irritatie en stress. En dat geldt zeker voor mensen die het Nederlands niet volledig beheersen. Dat de controle ook klantvrien delijker kan, blijkt in Leeuwarden, Apeldoorn en Tilburg. Daar hoe ven AOW-ers met aanvullende bij stand sinds twee jaar het maande lijkse formulier niet meer in te vullen. Zij namen deel aan een proef van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid (SOZAWE) waarin controle op maat centraal staat. De drie gemeenten zijn zo enthousiast dat zij hun nieuwe controleformule voortzetten. Volgens de ANBO kunnen andere gemeenten dit voorbeeld volgen en daarvoor zelfs subsidie aanvragen bij het ministerie van SOZAWE op grond van de stimuleringsregeling 'Hoogwaardige Handhaving'. CAMPAGNE De ANBO heeft alle 545 lokale afdelingen in Nederland opgeroe pen om bij hun gemeente aan te dringen op wijziging van het con trolebeleid. Bij het Ministerie van SOZAWE en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is inmid dels aangedrongen op actieve bekendmaking van een klant vriendelijker controlebeleid. Dat betekent in ieder geval: afschaffing van het maandelijkse controleformulier voor AOW-ers met bijstand. AOW-ers met bijstand kunnen voor meer informatie bellen met de ANBO Raadslijn, telefoon 0900-233 00 88, 24 uur per dag (1 euro per gesprek). Daar is ook een voorbeeldbrief aan te vragen, waarmee zij hun gemeente kun nen aansporen om het controle beleid te wijzigen. Zaterdag 5 april: 10.30 uur Inza melen oud papier. Zondag 6 april: 11.00 uur Intern solisten/ensembletreffen. Maandag 7 april: 18.15 uur Samenspelgroep; 18.45 uur Leer lingenorkest; 19.3O uur Groepsre- petitie; 20.00 uur Orkest. Woensdag 9 april: 18.30 uur Leer lingen tamboerkorps; 19-30 uur Tamboerkorps. Agenda april: 12 en 13 april: Solisten- en ensem- bletoernooi Muziekfederatie Ven ray in Oostrum. 21 april: Serenade. 23 april: Algemene ledenvergade ring. Meer informatie: www.aostrum.nl onder verenigin gen. LANDWEERT III Maandag 7 april wordt er in Landweert 111 door leden van DOS Venray het oud papier opgehaald. Verzocht wordt om het papier om uiterlijk 09.00 uur gebundeld of in dozen aan de straatkant gereed te zetten. PEEL EN MAAS een abonnement waard Op woensdagavond 9 april 2003 is er voor nieuwe deelne mers de mogelijkheid om in te steken in de cursus "Ontspanning en Meditatie". In deze cursus wordt gewerkt met losmaakoefeningen, ademoe- feningen, meditatieve bewegings oefeningen en mantra zingen afkomstig uit Westerse (biorelea- se) en Tibetaanse (yoga en medi tatie) scholen. De oefeningen helen lichaam en geest en bren gen hun energieën samen zodat ze kalm en soepel kunnen functio neren. Het accent in de cursus ligt op stilte en meditatie. Het doel van de oefeningen is het ontwikkelen van gewaarzijn door middel van ontspanning. Je leert gevoelens tijd, ruimte en aandacht te geven. De oefeningen brengen een inner lijke massage op gang. Lichaam, adem en geest ontspannen zich en de energie kan weer vrij stro men. Je voelt je ontspannen en energiek tegelijk. Wanneer er meer ontspanning is, ontstaan meer ruimte en helderheid om je geest tot rust te brengen. Nu kun je observeren hoe gedachtepatro nen, emoties en houdingen je ervaring kleuren. De mogelijkheid ontstaat om ze los te laten, gevoe liger te worden voor de eerste tekenen van opwinding. Nieuwe keuzemogelijkheden ontstaan en geleidelijk komt er meer plaats voor vreugde en lichtheid in het dagelijks leven. De groep is een mix van begin nende en al langer oefenende deelnemers. Wanneer je nieuw bent is het oefenen meer gericht op ontspannen en nieuwsgierig worden naar wat er precies in je gebeurd. Je ontwikkelt vertrou wen in je lichaam en in je natuur lijkheid. Wanneer je langer oefent, raak je diepere lagen van energie en gevoelens aan. Je leert te luisteren naar de subtiele bood schappen van het lichaam zodat je blokkades kunt ontdekken en loslaten. De cursus wordt gegeven in Venray, De Gouden Leeuw 6 (Sportcentrum Double Active) of (afhankelijk van het aantal deelne mers) Koningskaars 24. Vanaf 9 april volgen 10 woensdagavonden van 19.45 tot 21.45 uur (niet op 30-4 en 28-5). Benodigdheden: gemakkelijk zittende kleding en een deken. Inlichtingen/aanmelding: Jan Houwen 0478-587364/06- 15471495.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11