rgernis over vertraging ouwplan KTS-terrein Vastenactie voor straatkinderenproject in Guatemala rkse schooldirecteuren in Venray Docenten Raayland stoppen Vijf Harten 'rouwen Informatieavond Humanitas ASrA Containerbrand bij Focus Winkeldieven aangehouden Lezing over tuinieren GROEP ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSEKVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEGSI, POSTBUS 60. 5800 AB VENRAY. TEL (0478) SI 7290. FAX(0478)511566 \Li m b urgs grootste! www aagroep.nl Dinsdagavond heeft een felle brand gewoed in twee containers bij de school voor speciaal onderwijs Focus in Venray. De buitenkant van de school raakte hierbij beschadigd. Rond 21.30 uur kreeg de brandweer een alarmmelding binnen van een zeer felle containerbrand. Omdat de containers dicht bij het schoolgebouw van Focus stonden werd groot materieel ingezet. De brandweer liad de grootste moeite om de brand, met huizenhoge vlammen, te blussen. De open con tainers, zogenaamde aanhaakbakken, waren beladen met afval van dakleer en spaanderplaat afkomstig van dakwerkzaamheden aan de school. De brandweer liet de bakken zelfs helemaal vol water lopen, slechts bij één ervan doofde toen het vuur. De andere container brandde woensdagmorgen nog, de brandweer haalde deze container van de plek weg om elders het brandende materiaal uit elkaar te kunnen halen en op die manier eenvoudiger de brand te kunnen doven. Van de school sneuvelde een ruit, maar voor de rest bleef de schilde beperkt tot de buiten kant. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, maar de rook drong nauwelijks het pand binnen. De school ging woensdagmorgen dan ook gewoon open. Donderdag 27 maart 2003 - Pagina EN MAAS Venray hoopt begin 2004 met woningbouw te starten Venray wil op het aan de St. Jozef tot 90 woningen bou- De voormalige techni- school staat al een jaar maar er is nog steeds bouwvergunning. De verwacht deze pas 2004 te kunnen ver- De rentelasten voor de "ag^lfliflgcorporatie lopen Hiertussen op. Gerrit Ver- (Samenwerking) stel- vragen in de raads- en sprak zijn over de handel- college. Heidens (CDA) stel- Deg^ dat de oorzaak van de vertra pt ig niet alleen bij de gemeente en.< 1 'Er waren misverstanden weer. De samenwerking soepel door onduidelijke aldus Heidens die dat 'het nu prima De gemeente 'vergat' het vorig jaar op de prio- op te nemen. Venray koopt het ter- de schoolgebouwen voor miljoen euro van het VOL- in Sittard. Het bedrag wordt pas betaald nadat er een bouwvergunning is verleend. Wonen Venray zit nu met de ren telasten. "De school staat al zolang leeg", aldus Verkoeijen. "En er is nog geen enkele activiteit te zien. Terwijl zoveel mensen wachten op een woning. We hebben hier de kans voor sociale woningbouw en te bouwen voor starters." Bijna de helft van de geplande wonin gen is bestemd voor zorgcentrum het Schuttersveld. Wonen Venray kreeg in het afgelopen jaar met tal van wet houders van doen. Eerst met bur gemeester Waals, als vervanger van de zieke Kersten, daarna met Kemmelings, Ruyten, Emonts en sinds dit jaar met Heidens. In februari 2002 deed zich een merkwaardig incident voor. Omdat het KTS-project ernstige vertraging opliep beloofde Waals dat Wonen Venray het braaklig gend terrein vooraan in de wijk Landweert, bij de rotonde Noord- singel-Oostsingel-Maasheseweg, mocht ontwikkelen met zorgwo- ningen. Dat bevestigde Waals in zijn brief van 8 februari. Op 26 februari verstuurt loco-burge meester Driessen een briefje van drie regels aan Wonen Venray 'dat dit op een misverstand berust' en de brief van 8 februari 'als niet geschreven beschouwd dient te worden.' "Hoe kan de loco-burgemeester toezeggingen van de burgemees ter herroepen", vroeg Verkoeijen zich af. "Dit kan toch niet." Vol gens Heidens zijn brieven van individuele portefeuillehouders altijd onder voorbehoud van goedkeuring door het college. "Dat weten alle partijen. Het colle ge was niet accoord met die afspraak en daarom is het herroe pen. Omdat de burgemeester niet aanwezig was heeft de loco de brief ondertekend." Liesbeth van Beek, directeur van Wonen Venray, vindt de gang van zaken 'heel merkwaardig'. "Want Waals heeft toen geen enkel voorbehoud gemaakt. We hebben buiten die brief ook nooit enige toelichting gehad." Van Beek merkt op dat gemeente en Wonen Venray tot elkaar veroor deeld zijn. Maar zij heeft zich ver baasd over een gebrek aan kennis bij de gemeente. "Zowel bij de wethouders als de directeuren. We voeren onderhandelingen ter wijl zij het dossier helemaal niet kennen. De gemeente is niet eens op de hoogte over wat er in het contract staat. En dat vormt toch de basis. Dat vind ik onzorgvuldig en dat wekt wrevel." Wethouder Heidens beweerde dat de vertraging wel meevalt en slechts enkele maanden zou bedragen. Van Beek spreekt van ruim een jaar vertraging. Ook spreekt zij Heidens tegen dat Wonen Venray hier ook schuld aan heeft. "Dit slaat nergens op. Wethouder Ruyten was nog het meest actief. Die heeft echt zijn best gedaan om er vaart in te krij gen. Maar dat is hem helaas niet gelukt", aldus Van Beek. De exploitatieovereenkomst tussen Wonen Venray en de gemeente is inmiddels onderte kend. Eind vorig jaar dreigde de gemeente alle medewerking aan het bouwplan te staken als Wonen Venray niet snel zou teke nen. Ook wilde de gemeente niets weten van een schadeclaim. "De exploitatieovereenkomst kregen we pas in december binnen. Die heeft voor ons ook nooit ter dis cussie gestaan. Wij nemen nu tevens de rentelasten gedurende Dit jaar geeft basisschool De Foekepot in Venray de opbrengst van de vastenactie aan een centrum voor straat kinderen in Guatemala City, genaamd Mojoca. Julienne Hutgens, leerkracht op de Foe kepot is daar in oktober geweest samen met leden van het Mondiaal Platform Venlo en en was heel erg onder de indruk van alles wat er met deze kinderen bereikt werd. Hutgens vertelt het volgende over de omstandigheden in Guatemala City: "Er was nog drin gend behoefte aan meer douches en geld dat op de Foekepot bij elkaar verzameld wordt, zal daar aan besteed worden. In Guatema la City leven honderden kinderen vanaf vijf jaar in groepen op straat. Op braakliggende terreinen leven deze kinderen in een soort familieverband van ongeveer twintig kinderen. Ieder heeft er voor zichzelf een eigen plek gecreëerd. Denk daarbij aan een matras met een golfplaat erboven. Daarnaast hebben ze ook een gezamenlijke ruimte, een plek waar ze samen kunnen zitten en een plek waar ze hun behoefte doen. Zelden hebben ze daarbij de beschikking over een kraan. Eten en drinken moeten ze ritse len. Dat dat niet altijd op een eer lijke manier gebeurd is bijna van zelfsprekend. Deze straatkinderen zijn echter niet echt crimineel. Integendeel. Ze worden vaak overvallen door andere jeugdben des. Ook snuiven bijna alle kinde ren voortdurend lijm. Dat helpt hen om honger, dorst, kou, pijn etc te kunnen verdragen. Dat dat voor hun hersenfunctie niet goed is nemen ze op de koop toe. Als ze het al weten. Ze krijgen weinig steun van de regering. Sterker nog. Er wordt de andere kant op gekeken als mensen zich aan deze kinderen vergrijpen. Dat gaat van verkrachting tot het leegschieten van een geweer. Vanuit het cen trum Mojoca gaan hulpverleners naar deze groepen toe. In eerste instantie om contact te leggen en spelletjes met de kinderen te doen. De kinderen vinden het heel leuk om deze aandacht te krijgen. In een latere fase worden de kinderen uitgenodigd om naar het centrum te komen. Dat kan pas als ze zich aan een aantal regels kunnen houden. Voor een deel worden die met henzelf bespro ken en uitgewerkt. Denk dan aan: niets weghalen, binnen een rede lijke tijd komen, luisteren naar anderen. In het centrum krijgen ze eten en drinken, moeten ze zich wassen onder de douche en moeten ze hun kleding wassen. Daar zijn ook voorzieningen voor. Maar dus nog niet voldoende. Daarna krijgen ze onderwijs. We zagen in een klas kinderen zitten in drie niveaus. Sommigen kon den nog niet schrijven en werk ten in schriftjes zoals ze bij ons in groep 3 worden gebruikt. Ande ren konden een moeilijk dictee opschrijven. Net zoals op de Foe kepot werkten ze voor een deel zelfstandig en hielpen ze elkaar. Ook het werken met een grote en kleine groep kwam heel bekend voor. Dat er twee kinderen in slaap vielen was weer nieuw voor ons. De mensen uit het centrum proberen ook minimale voorzie ningen voor de kinderen op hun plek op straat te krijgen zoals bij voorbeeld een kraan met water l Ook medisch wordt er een beetje voor de kinderen gezorgd. Wat ik 1 heel raar vond was dat het cen trum open is van 08.00 tot 17.00 1 uur. Slapen moesten de kinderen dus op hun plek op straat. Het centrum probeert de kinderen te leren om op straat op een goede manier te overleven. Pas in een later stadium kunnen de kinderen het opbrengen om met een groep samen te wonen in een huis. Het centrum begeleidde zo'n groep. Hierin zaten vooral hele jonge moeders met hun kind. Op het moment dat ze moeder worden is de motivatie groot om zich te bin den aan een groep, die samen woont. Wat wij ons vaak niet kunnen voorstellen is dat straat kinderen nauwelijks zijn opge voed om in een gezin te leven. Ze zijn aan een grote vrijheid gewend, die ze zelfs niet willen of kunnen opgeven voor meer veilig heid en verzorging." Op de Foekepot zal in de vas tenperiode met name in de bovenbouw aandacht worden besteed aan de kinderen van Guatemala. Dat zal gebeuren door middel van een diaserie en gast lessen, die zullen worden ver- 1 zorgd door Ineke Driessen, die dit ook in Venlo doet voor het Mon diaal Platform. In de midden- en bovenbouw zal de groepsleer- kracht aandacht besteden aan het vastenactieproject. "We hopen dat u het zakje van de vastenactie goed gevuld aan uw kinderen mee terug geeft. Daardoor hopen we dat het leven van kinderen, die het echt slecht hebben iets wordt verbeterd", aldus Julienne Hutgens. De politie heeft dinsdagmiddag in een winkel aan de Kiosk een 21-jarige Pool aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. Hij werd meegenomen naar het poli tiebureau waar de zaak door mid del van snelrecht werd afgehan deld. Na het uitreiken van de dagvaarding werd hij overgedra gen aan de vreemdelingendienst. De politie heeft vrijdagmiddag in een winkel aan het Hensenius- plein een 18-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. De man had gepro beerd twee blikjes drank mee te nemen zonder te betalen. Hij werd meegenomen naar het poli tiebureau voor nader verhoor. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Binnenkort stoppen mevrouw Ans van Oers (docent Textiele Werkvormen) en de heer Hans van Hout (docent Engels), twee gewaardeerde medewerkers van het Raayland College, met hun werkzaamheden in het onderwijs. Na een lange loopbaan gaan zij genieten van hun vrije tijd. Ieder van hen heeft zich vele jaren op een eigen, specifieke wijze inge zet voor leerlingen en collega's. Op maandagmiddag 31 maart in de aula van het Raayland Colle ge (Leunseweg 6, 5802 CH Ven ray) biedt het Raayland College familieleden, medewerkers en genodigden de gelegenheid om anderhalf jaar voor onze rekening. Terwijl de gemeente alle schuld heeft aan de vertraging. Tot 1 januari 2004. Daarna zijn die kos ten voor de gemeente. Dat is voor ons een harde voorwaarde. Omdat we anders geen stok meer achter de deur hebben dat de gemeente haar afspraken ook waarmaakt." Het leegstaande schoolgebouw wordt halverwege dit jaar ges loopt. Vandaag (donderdag) vindt er een gesprek plaats tussen gemeente en Wonen Venray. Van Beek: "Ik ga er vanuit dat we er nu uitkomen." Ook wil de woningcorporatie zo snel mogelijk gaan bouwen op het 'circusterrein' bij Landweert. Wonen Venray is al jarenlang eige naar van dit gebied waar ooit een nieuwe mavo-school gepland was. Na de ontmanteling van het Schuttersveld wil Wonen Venray verspreid door Venray zorgwo- ningen bouwen in kleinschalige projecten. "Zoals er ook veertig zorgwoningen komen op het KTS-terrein. We willen het graag spreiden en integreren in de wij ken", aldus Liesbeth van Beek. Krachten worden gebundeld. Q ctoflr Samenmeteen k_7 Cl. A-i.1.13.11. «jlvl AV deskundige partner bepaalt u de strategie, -w 1» Q| p/iAO MJ kennen het spel, V UUI 9UvVC«J de regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. hun dank voor inzet, betrokken heid en collegialiteit over te bren- ren delegatie van acht directeuren van Turkse scholen hebben dinsdagmorgen een zoek gebracht aan het Raaylandcollege. Dit bezoek volgde op een eerder bezoek van Venravse delegatie aan Turkije, vorig jaar. De Turkse delegatie was nieuwsgierig het onderwijssysteem in Nederland en in het bijzonder naar het feit dat er, zoals bij het Raaylandcollege, meerdere soorten van onderwijs wordt gegeven binnen één school, iets dat bij hen geheel onbekend is. De gasten kregen eerst een uitleg over het onderwijs systeem, en bezochten daarna diverse leslokalen. In de middaguren bezochten zij het Venrayse bedrijf Inalfa en het Technisch Opleidings Centrum (TOC). lelopen maandag was de van de 35e collecte van de alerlandse Hartstichting in Ven- Een intensieve voorbereiding ng hieraan vooraf. De 24 wijk- Jert ^en kerkdorpen en 'n ttny-Centrum kunnen weer ln Je slag. En dat gebeurt met tel enthousiasme en grote inzet. Maal vrijwilligerswerk. De col- uiten zijn het fundament rop de Nederlandse Hartstich- steunt. Zij leveren een grijke bijdrage door zich fgeloos in te zetten voor het 'e grote doel nl. het terugdrin- van de meest ingrijpende de hart- en vaatziekten, °8 altijd doodsoorzaak nummer en Al enkele jaren mag de Ven ose afdeling 'eren en waarderen' collectanten die 25 jaar met c bus langs de deuren gingen tor de jaarlijkse bijdrage. En met t01c trots mogen zij dit jaar vijf dames benoemen tot Harten Vrouw van de Venrayse afdeling. Elk voorjaar staan ze klaar, weer of geen weer. Geen huis wordt overgeslagen. 25 jaar geleden werd ongeveer 12.000 gulden opgehaald; verleden jaar 14.000 euro. De volgende dames werden in het zonnetje gezet: Ton de Groot, Jeanne Hoogeveen, Lien v. Krey, Anny van der Linden en Bets Keijzers. Het bestuur spreekt haar waardering en dank uit voor deze geweldige steun, maar dankt tegelijkertijd de gulle gevers voor de fantastische financiële steun. Zij hopen weer op een geweldige collecte in de week van 6 tot 12 april. PEEL EN MAAS een abonnement waard Humanitas vrijwilligers zetten zich graag actief in voor kwetsba ren in de samenleving. Steeds meer mensen melden zich aan iets te willen doen voor een ander. Maatje zijn voor iemand die het tijdelijk niet alleen redt en wat ondersteuning nodig heeft, eens per week een bezoekje brengen aan die mevrouw die nooit buiten komt, maar heel graag de eendjes voert in het park, of maatje zijn voor die jongen die in zijn vorige woonplaats werd gepest en nu, op zijn nieuwe school, een nieu we start wil maken. Deze vrijwilli gers vindt je binnen het zoge naamde brede Maatjesproject. Trainingen voor lotgenotengroe pen rouw voor kinderen en vol wassenen worden op dit moment gegeven aan vrijwilligers die graag andere mensen, die een rouwperiode doormaken, willen ondersteunen. Een andere groep vrijwilligers organiseert een vakantieweek in de zomer voor minderjarige asielzoekers. Zij gaan samen met Nederlandse jon geren een leuke week beleven, zodat de ellende even kan wor den vergeten en jongeren gewoon jongere mogen zijn. Om al deze activiteiten vorm te geven en het aanbod voor groepen in de samenleving verder uit te breiden, worden in Venlo/Venray actieve, bestuurlijke vrijwilligers gevraagd. Je zorgt als bestuurder er duidelijk voor dat groepen vrij willigers hun werk goed kunnen doen en het leuk blijven vinden zich in te zetten voor anderen. Want je inzetten voor een ander betekent groei voor jezelf. Op dinsdag 8 april is er een informa tieavond in cafe zaal de Eevenaar aan de Merseloseweg 96 in Ven ray. Gestart wordt om 19.30 uur. Informatie wrordt gegeven over de organisatie Humanitas en de ver schillende vrijwilligersprojecten. Voor meer informatie kun je bel len met Carien van Eijden. 06- 20540412. De tweede lezing in het kader van de samenwerking van de vier stedelijke bibliotheken Venray, Venlo. Roermond en Weert, zal over het thema tuinieren gaan. De bekende tuinspecialist Romke van de Kaa is de spreker op donder dag 17 april in de bibliotheek Venray. Deze alom gerespecteerde aiw vet&A MMe téMAuP Avoe/ss schrijver van tuinboeken als Bui ten de perken en De getemde wil dernis beschikt over een grote kennis van zaken en heeft een eigenzinnige, veelal humoristi sche wijze van vertellen. Naast tuinieren en schrijven verzorgt Romke van de Kaa ook een weke lijkse tuinrubriek voor de regiona le radio en televisie en stelt hij ieder jaar de Tuinscheurkalender samen. Zijn mooie tuinboeken zijn al een grote inspiratiebron, maar tijdens deze lezing mogen we nog meer van hem verwach ten. Hij vertelt de kneepjes van het vak als het over het inrichten van de tuin gaat. Hij behandelt de basisprincipes van het ontwerpen en geeft diverse praktische tips. Het is mogelijk om nu alvast een plaats te reserveren voor de lezing, telefonisch, 0478-581970, aan de balie of per e-mail obven- ray@obvenray.nlAanvangstijd is 19.30 uur. De kosten bedragen 6 euro voor leden en 8 euro voor niet-leden van de bibliotheek. Hans van Hout en mevrouw Ans van Oers nemen afscheid als docenten van bet Raayland College

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7