Een onbezonnen eenmansactie lie nergens op slaat" Castenray krijgt weer een Heilig Hartbeeld Niet op onze lauweren rusten" Onderzoek vakantiewoning nipt door de raad Organisaties bundelen krachten in Veltum - ïfüeyeCtfe cuut de wa*td.... fjtM^ Wert** j lactieweek! VVD op locatie „EL EN MAAS Donderdag 27 maart - Pagina 3 [rtijleden snappen Joost van de Vorle niet meer linnen fractie Van de Vorle veel ongenoegen te speuren over de soloactie IJoost van de Vorle tegen luder Ruyten. Enkele :den van de partij er niet eens van op de te. Naar buiten toe wil Grebenjak niet meer Ook Richard de la Ehoudt zich op de vlakte en ijst naar bestuurslid Mar- Manders die als spreek- naar voren is geschoven. int als ik er wat over zeg dan ji het probleem alleen maar groter", aldus De la Roy die meldt dat de fractie in de laatste raads vergadering unaniem het vertrou wen in wethouder Ruyten heeft uitgesproken. Frits Ruyten spreekt van een soloactie. "Want de brief die ik kreeg was van Joost persoonlijk en niet namens de fractie. Als ik zeg dat ik ingenieur en land schapsarchitect ben dan moet iedereen erop kunnen vertrou wen dat ik de waarheid spreek. En dat is ook gebleken." Runen wijst erop dat zijn partij een omslag maakt. Na jarenlang oppositie gevoerd te hebben zit fractie Van de Vorle sinds een jaar in het college. "Martien Manders is bezig de democratische fijnen en de structuur binnen de partij neer te zetten. Ik gun hem de tijd om zijn werk af te maken. De rol van coalitiepartij vraagt een aan passing van iedereen De fractie heeft het vertrouwen in mij uitge sproken en dat is de basis om ver der te gaan. Van soloacties raak ik niet zo onder de indruk." Martien Manders hoorde pas vrijdagavond dat Joost bezig was met een onderzoek naar de oplei ding van Ruyten en dat hij de ori ginele diploma's opeiste. "Een onbezonnen eenmansactie die nergens op slaat", reageert Man ders die zich zorgen maakt om partijleider Joost. "Ik ben bang dat hij veel ellende op zijn nek haalt. Hij heeft altijd veel kiezers achter zich gehad. Maar nu lijkt hij een arme, zielige man te worden. Wij moeten hem beschermen dat hij zijn ondergang niet tegemoet gaat." Volgens Manders wordt Joost van de Vorle ingefluisterd door een 'adviseur'. "Dat is blijkbaar iemand die met onze wethouder iets af te rekenen heeft. Daardoor laat hij zich veel te veel beinvloe- den en gebruiken. Maar met deze adviseur heb ik niets te maken. Het heeft geen pas om op deze manier de wethouder in twijfel te trekken." Manders zegt veel moeite te hebben met de gang van zaken binnen de fractie. "Vooral gezien de verdienste die Joost altijd voor Venray heeft gehad. Ook andere mensen binnen de partij hebben het daar heel erg moeilijk mee. Ik hoop dat het nu ophoudt en dat we binnenkort niet weer met zo'n actie worden geconfronteerd." Fractie Van de Vorle stemt met oppositie mee Er komt toch een raadson derzoek naar de omstreden vakantiewoning aan de Veld- straat in Merselo. Het initia tiefvoorstel van Samenwer king werd niet alleen gesteund door de andere oppositiepartij WD. Maar ook coalitiegenoot fractie Van de Vorle stemde voor het onderzoek dat daar door op het nippertje - dertien tegen twaalf - door de raad werd aangenomen. CDA en PvdA waren tegen. Onder een dwangsom van 200.000 euro heeft de eigenaar, de familie Van Bronswijk uit Nij megen, het vakantieverblijf inmid dels gesloopt. Samenwerking Venray vermoedt dat er van alles ooi de Mooiste Mode kxJg centrum it. Lambertusplein 12 - nrst tel. 077 3986464 Baby- kindermode 70% korting op wintercollectie! 10 tot 20% korting op zomercollectie" 30 maart koopzondag Patersstraat 24, Venray Tel. 0478-533494 De kogel is door de kerk. Castenray krijgt binnenkort weer een H. Hartbeeld bij de kerk. Afgelopen zondag werd de verklaring van verkoop en overdracht getekend. Al voor de Tweede Wereldoor log stond voor de Castenrayse kerk een manshoog H. Hartbeeld, dat met gespreide armen de parochianen welkom heette. De Christusfiguur was getooid met een lange mantel en het markante Pieter Maes ondertekent namens het kerkbestuur in Castenray de overdracht beeld stond op een lm50 hoge, robuuste sokkel. Toen de Duitsers in november 1944 de kerktoren lieten springen, werd het fraaie beeld onherstelbaar vernield. Na de oorlog werd er in Casten ray al vrij snel begonnen met de wederopbouw van de kerk en op 25 september 1948 werd onder feestelijk gelui der klokken Ons Heer in processie naar de herstel- Medewerkers de Rooyse Wissel tevreden De medewerkers van tbs-kli- üek de Rooyse Wissel in Oos- nim zijn erg tevreden over de tiding van de kliniek, het alaris dat ze ontvangen en de i» rciligheid in het particulier 'rensisch instituut. Dat blijkt ii de resultaten van een tevre- iss foiheidsonderzoek dat de de 5$ woyse Wissel eind december onder haar personeel liet uit- 7*ren. De resultaten zijn over de gehe- positief te noemen. Voor tevredenheidsonderzoek ""derde medewerkers van de kli- jek werd de zogenaamde Basis ragenlijst Amsterdam gebruikt, :efJ*'iardoor de uitkomsten van de °ovse Wissel vergeleken kunnen °rden met die van andere non- Jef! rofit instellingen en tbs-klinie- "Zo weet je dus niet alleen de Rooyse Wissel scoort, '■aar ook hoe die score zich ver- toudi tot die van collega-instellin- fn'- legt pr-functionaris Stefan ^esselink uit. Daarnaast wordt in let onderzoek gekeken naar ver- 'chillen tussen medewerkers van jet "«schillend geslacht, verschillen d-leeftijdsgroepen en van ver slende afdelingen. VRAGENLIJSTEN Het onderzoek werd uitgevoerd 'der alle medewerkers van de dek; er werden 269 vragenlijs- uitgezet. Deze lijsten werden, voor het overgrote deel, uitge deeld, toegelicht en ingevuld tij dens een werkoverleg of een teamdag van de verschillende afdelingen. Uiteindelijk werden van de uitgezette vragenlijsten in totaal 223 lijsten ingevuld en inge leverd. Een score van 83%, die volgens Wesselink ruim voldoen de is om kliniekbrede uitspraken te doen op basis van de resulta ten. Het onderzoek wijst bijvoor beeld uit dat de Rooyse Wissel beter scoort ten opzichte van andere tbs- en non-profit instellin gen als het gaat om de houding ten opzichte van de chef en colle ga's, houding ten opzichte van het de hoogte van het salaris, organisatie (de mate waarin regels en bevoegdheden zijn vastgelegd fysieke omstandigheden (bij voorbeeld de temperatuur en het licht in de kliniek) en justitie-spe- cifieke onderdelen als veiligheid en agressie. Uit het onderzoek blijkt dat de Rooyse Wissel op bijna alle gebie den beter scoort dan andere tbs- en non-profitinstellingen. Met name op het gebied van leider schap en communicatie is de score onder het eigen personeel hoog te noemen ten opzichte van vergelijkbare instellingen. Er wordt, in vergelijking met non-profit instellingen, iets lager gescoord op het gebied van de inhoud van het werk (bijvoor beeld ervaren verantwoordelijk heid, kennis van de werkresulta- ten, autonomie, werkbelasting). ANALYSE "Natuurlijk zullen de resultaten uitgebreid geanalyseerd worden", zegt Stefan Wesselink. "Want een fraai rapport betekent nog niet dat je op je lauweren kunt gaan rusten: de gebieden waarop goed gescoord is moeten dezelfde aan dacht behouden en van de minde re punten moet bekeken worden hoe ze verbeterd kunnen worden. Een werkgroep zal de resultaten systematisch doornemen en een voorstel omtrent implementatie doen aan het managementteam. Daarnaast zal elke afdeling kijken wat de aandachtspunten zijn voor de eigen afdeling. In de Rooyse Wissel zal dit onderzoek elke twee jaar worden gehouden. Dus eigenlijk is dit onderzoek ook meteen een soort nulmeting. Over een kleine twee jaar, najaar 2004, kan gekeken worden op welke gebieden er vooruitgang is geboekt en op welke niet. Soort gelijke onderzoeken zullen in de toekomst ook uitgevoerd worden onder de patiëntenpopulatie van de Rooyse Wissel en onze part ners, bijvoorbeeld de GGZ of de rechterlijke macht. Zo staat dit najaar het patiëntentevredenheid- onderzoek op de agenda." de parochiekerk overgebracht. Iedereen in het dorp was meer dan tevreden met het prachtige kerkgebouw, waarvan het uit de 15de eeuw stammende priester koor vrijwel geheel van het oor logsgeweld was verschoond gebleven. Het interieur werd in de maanden daarna nog verfraaid en toen in maart 1949 ook nog een splinternieuw orgel geplaatst werd, kon men zijn aandacht weer wijden aan andere zaken. Het H. Hartbeeld, dat zoveel jaren een in het oog springend element voor de kerk was geweest, werd klaarblijkelijk helemaal vergeten. In 1983 vierde Castenray het 50-jarig bestaansfeest van de parochie en er werd onder meer een grote fototentoonstelling georganiseerd. Duizenden oude foto's werden bij de inwoners ingezameld en daarbij dook even eens een foto op van het vooroor logse H. Hartbeeld bij de kerk. Met enige weemoed werd de foto door de parochianen bekeken, maar het kwam nog niet in hen op een dergelijk beeld proberen terug te krijgen. Totdat in maart 2Q01 de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray werd opgericht. Het leek de voorzitter van de Dorpsraad, Louis Vroe- men, een prima item voor deze groep, om alles in het werk te stellen een H. Hartbeeld bij de kerk terug te krijgen. Vol ijver ging men aan de slag. Er werd onder meer contact opgenomen met het bisdom en op internet werd gezocht naar handelaren in devotionalia. De zoektocht resul teerde uiteindelijk in de tip dat in Polen een beeld te koop zou zijn. Concrete informatie over het beeld kwam slechts langzaam bij de heemkundegroep terecht en dan restte nog de vraag hoe het beeld zo goedkoop mogelijk in Castenray te krijgen. Inmiddels was ook een oproep geplaatst in de rubriek Wegwijs van het regionale dagblad en van de twee reacties die hierop kwa men, was de laatste een gouden. In Geijsteren stond al enkele jaren op een voor dc kerkgangers onzichtbare plaats een H. Hart beeld. Het was door de vorige pastoor, een kloosterling van de orde der karmelieten, vanuit het klooster in Hazerswoude naar Geijsteren gehaald. Het kreeg een prominente plek op het altaar, alleen met Kerstmis moest het plaats maken voor de kerststal. Het verplaatsen van het meer dan een ton wegende beeld was ech ter geen sinecure en uiteindelijk bleef het dan ook staan waar het nu nog staat, enigszins verscholen achter een muur bij de zijdeur. Pastoor van Kempen en zijn kerk bestuur vonden het zonde van het prachtige beeld, maar zowel bin nen als buiten de parochiekerk was geen geschikte plek voor het H. Hartbeeld te vinden. Toen men dan ook hoorde van de oproep vanuit Castenray, was men het er snel over eens. Daar zou het beeld binnen het eigen dekenaat weer een waardige plaats kunnen krij gen. Eind februari kwam het voor Castenray verlossende telefoon tje. Nog diezelfde week togen de voorzitter en de secretaris van de heemkundegroep naar Geijsteren en beiden waren vol enthousias me. Dit beeld zou uitstekend staan bij de Castenrayse kerk. Ook vertegenwoordigers van de Dorpsraad en het kerkbestuur namen evenals Koos Swinkels, de voorzitter van de stichting Krui sen en Kapellen, het beeld in ogenschouw en allen waren dezelfde mening toegedaan. Met dit fraaie beeld kon de zoektocht van ruim een jaar beëindigd wor den. Geijsteren vroeg slechts een bescheiden vergoeding voor het beeld en afgelopen zondag werd het beeld officieel overgedragen met het tekenen van een verkla ring van verkoop en overdracht. Verkoop van het beeld aan de Stichting Heemkundig Genoot schap Castenray. die verklaart het beeld over te dragen aan de parochie van de H. Matthias in Castenray. Namens de H.Willibrorduspa- rochie Geijsteren ondertekenden pastoor Van Kempen en Herman Bexkens en voor Castenray teken den Jan Strijbos, voorzitter van de Stichting Heemkundig Genoot schap en Pieter Maes, secretaris van het kerkbestuur. Voorlopig blijft het beeld nog in Geijsteren staan. Met de reno vatie van het Castenrayse dorps plein in mei a.s. zal ook de sokkel voor het beeld gemaakt worden. Later in het jaar zal het H.Hart beeld dan ingezegend worden. Wellicht tegelijk met een in het kader van het 70-jarig bestaan van de parochie te houden heilige mis en expositie. is misgegaan op het gemeente huis. Alhoewel Van Bronswijk ook fout heeft gehandeld door het voormalige kippenhok illegaal te slopen en weer op te bouwen. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) vindt dat er desondanks reden genoeg is om een diep gaand onderzoek in te stellen. Hoe dit onderzoek eruit komt te zien en met wie en met hoeveel raadsleden de commissie wordt bemand dat moet nog worden uit gezocht. Daarover neemt de gemeenteraad op 29 april een besluit waarna de commissie aan de slag kan. "Wij als gemeentebestuurders moeten ons diep schamen wat deze man, en ongetwijfeld meer dere burgers, hier in huis is over komen", zo lichtte Verkoeijen zijn initiatiefvoorstel toe. "Ambtena ren en het dagelijks bestuur zijn er om onze burgers van dienst te zijn. Het is de hoogste tijd alles eens goed op een rijtje te zetten." Wat Samenwerking ondermeer onderzocht wil hebben is waarom brieven van Van Bronswijk niet of pas heel laat beantwoord zijn. Waarom het zo moeilijk is een afspraak te maken met een wet houder, of ambtenaren politieke beslissingen nemen en of bewijs materiaal wel wettelijk verkregen is. Het CDA zag een raadsonder zoek niet zitten. "Dit is zo'n zwaar instrument dat het niet zomaar gebruikt moet worden. Dan moet er heel wat mis zijn", vond Gerda van Stelten. Zij wees erop dat de gemeentelijke beroep- en bezwaarcommissie en de rechter Van Bronswijk in het ongelijk hebben gesteld. Het ligt nu bij de Raad van State. "Van Bronswijk wordt op zijn wenken bediend door de oppositie", meende Van Stelten. "Er is op het gemeente- huis een klachtenfunctionaris waar hij terecht kan. Maar daar is tot op vandaag geen klacht bin nengekomen, De kiezer is er niet mee gediend als de raad dit gaat afhandelen. Het houdt ons van andere taken af. Dit wil het CDA niet voor haar rekening nemen." Henk Bisschops (PvdA) voelde eveneens niets voor een onder zoek. Het vakantieverblijf had als bestemming bosgebied maar werd gedoogd omdat het onder het overgangsrecht viel. "Doordat het zonder vergunning is gesloopt is ook de legale status vervallen", meende Bisschops. "De eigenaar heeft dus zelf de problemen ver oorzaakt. Daarom zien wij geen reden om een onderzoek in te stellen. Zo'n zwaar middel moet ook niet gebruikt worden bij indi viduele gevallen maar alleen bij structurele problemen." Fractie Van de Vorle kwam als derde partij aan het woord. CDA en PvdA hebben samen net geen raadsmeerderheid en hadden dus de steun van hun coalitiegenoot nodig om het raadsonderzoek tegen te houden. Maar tot veler verrassing steunde fractie Van de Vorle het onderzoek wel. "Omdat we hier lering uit kunnen trekken voor de toekomst", verklaarde Victorine Derks. John Oosterbeek (WD) merkte op dat 'zaken in dit huis niet altijd goed gebeuren'. "Het instellen van een onderzoekscommissie is een van onze taken die we serieus moeten nemen. Om te kijken wat er is mis gegaan en of eventuele fouten nog te herstellen zijn. Aan j de hand van dit concrete geval moeten we ook kijken naar het j ambtelijke en bestuurlijke proces. En hoe het gaat met het maken I van afspraken met bestuurders." Op de opmerking van Gerda van Stelten 'dat het CDA zijn gedachte heeft waarom Samen werking een onderzoek wil' reageerde Verkoeijen dat zijn par tij er niet op uit is om 'op poppet jes te schieten'. Jan Driessen, CDA-wethouder van Stedelijk Beheer, is de verantwoordelijke portefeuillehouder. Verkoeijen: "Want het betreft een structureel probleem. We zijn tot de ontdek king gekomen dat er nogal wat misgaat met brieven en klachten." Dat Van Bronswijk zich niet bij klachtenfunctionaris Josette Tee- pen heeft gemeld komt volgens Verkoeijen omdat Teepen zou hebben gezegd 'dat zij niets met deze klacht kon'. Gerda van Stel ten beweerde daarentegen dat Van Bronswijk had gezegd dat inschakeling van de klachtenfunc- j tionaris niet nodig was 'omdat Samenwerking toch zorgt voor j een initiatiefvoorstel'. Bert Linskens (PvdA) vroeg om 1 een hoofdelijke stemming. Eén deserteur bij fractie Van de Vorle zou voldoende zijn om het onder zoek alsnog te torpederen. Maar de vijfkoppige fractie schaarde zich unaniem achter het initiatief van Samenwerking. De eerstvolgende WD fractie vergadering op locatie zal zijn op vrijdag 28 maart om 19 00 uur in café Martens in Leunen. De verga dering is openbaar en voor ieder een toegankelijk. Op de agenda staat de voorbereiding van de raadscommissievergaderingen van april. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om met de leden van de fractie in discussie te gaan. U bent van harte welkom. Eindstraat 12, tel. 581553 Wijk Informatie Punt met dienstverlening voor ouderen Het huidige Wijk Informatie Punt in Veltum is uitgebreid met dienstverlening aan oude ren. Sinds kort kunnen oude ren met vragen op het gebied van Wonen, Welzijn en Zorg iedere woensdagmiddag van 14.00-16.00 uur het Wijk Infor matie Punt benaderen met vragen. Op woensdag 16 april wordt het vernieuwde Wijk Informatie Punt Veltum offi cieel geopend. Aan het vernieuwde Wijk Infor matiepunt nemen verschillende organisaties deel. zoals Thuiszorg Noord-Limburg, Wonen Venray, gemeente Venray. Zorggroep Noord-Limburg, de Seniorenraad Venray, de Commissie Ouderen huisvesting, politie Venray en Syn these. De aanleiding voor het project Ketenkwaliteit is met name gele gen in het feit dat de leefsituatie van ouderen op het plattelandsge bied in Noord- Limburg ingrij pend verandert. Er is een sterke vergrijzing in het gebied, voorzie ningen in kleine kernen vallen weg en mobiele ouderen komen naar Noord-Limburg om zich in de regio te vestigen voor een rus tige oude dag. Als gevolg daarvan is er een toename en verandering in de vraag van ouderen naar aller lei vormen van dienstverlening op het gebied van Wonen, Welzijn en Zorg. ZELFSTANDIGHEID Ouderen willen zolang mogelijk zelfstandig wonen en de regie van hun leven in eigen hand houden. Dit betekent dat de wijze waarop organisaties en instellingen tot op heden producten en diensten aan ouderen aanboden anders dient te verlopen. De ouderen geven zelf aan wat men nodig heeft en organisaties zullen met elkaar inspanningen dienen te verlenen een passend antwoord op de vraag te vinden. Tegen deze achtergrond is samenwerking tussen partners op het gebied van wonen- welzijn en zorg noodzakelijk en is in februari 2002 het pilot project Ketenkwa liteit gestart. Hierbij, en dat is een belangrij ke verandering voor de organisa ties die werken met ouderen, is dat de vraag van de ouderen uit gangspunt is voor de te ontwik kelen (vernieuwde) dienstverle ning. Het doel van deze vernieuwde aanpak is om vanuit de vraag van de cliënt te komen tot onderlinge afstemming van producten en diensten om zo tot een sluitende aanpak van handelingen te komen die de cliënt nodig heeft of wenst. Samen met de organisaties in de keten wordt gestreefd naar maxi male toegevoegde waarde. Per partner wordt bepaald wie het meest geschikt is een bepaalde taak uit te voeren om de klant zo optimaal mogelijk te helpen bij zijn/ haar vraag. In februari 2002 heeft in de wijk Veltum een behoefte-onder zoek onder de oudere wijkbewo ners 65+) plaatsgevonden. Op basis van gegevens uit dit onderzoek en een drietal groeps gesprekken met ouderen woon achtig in de wijk Veltum en Vlak water is de vraag van de klant in beeld gebracht. Het behoefte-onderzoek heeft aangetoond dat de behoefte aan een goede informatievoorziening voor ouderen zeer gewenst is. Het afgelopen jaar is door de verschil lende organisaties besproken hoe deze behoefte het beste vorm gegeven kan worden. Daarvoor heeft het projectteam aansluiting gezocht bij het wijkinformatie- punt dat reeds aanwezig is in de wijk Veltum. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advTertenlie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-5828Z7 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 1000 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58..) 30.- (overige binnenland) Met de uitbreiding van het aan tal diensten en organisaties kun nen nu ook de oudere inwoner- van de wijk Veltum te woorc gestaan worden en omdat er van uit de sectoren wonen, welzijn ei zorg medewerkers aanwezig zijn i kan de klant optimaal geholper worden.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3