Kunst Cultuur vink en the Hippies esten in Leunen )e Natuurvrienden jubileum lieren Martijn Oosterhuis in OJC Gryphus Digitale vraagbaak De wereld volgens Frankrijk deel" John Hayes speelt in 't Allemanscafé Mensen in Nood stelt 667 open voor hulp Irak Koopzondag Joyriding Gewapende overval Donderdag 27 maart 2003 - Pagina 15 Op vrijdag 28 maart aanstaande vindt er in het Vierlingsbeekse jongerencentrum Gryphus een cabaretvoorstelling plaats van Martijn Oosterhuis. In Gryphus speelt Oosterhuis zijn avondvul lende voorstelling Echt. Felle lichten, veel rumoer, een kreet vanuit de zaal, worstelende artiesten, gebroken reputaties. Het stand-up circuit is keihard en heeft velen carrières in de kiem gesmoord. Martijn Oosterhuis is vanaf 1994 als cabaretier en stand- up comedian actief. Hij overleef de het harde Nederlandse en Brit se stand-up leven door uiteindelijk het publiek maar de waarheid te zeggen. Oosterhuis is snel, scherp en heeft een hoge grapdichtheid. Zijn herkenbare en uit het leven gegrepen verha len hebben hem naast een grote schare comedy-fans ook een Cameretten Persoonlijkheidsprijs (1997) opgeleverd. Anno 2003 is de Amsterdammer toe aan zijn eerste echte cabaretvoorstelling. Echt is een programma met veel fictieve verhalen. De naam Fictie was dan ook beter geweest, maar wel minder pakkend. Echt is ech ter zeer pakkend, dat is geen fic tie, dat is echt. Gryphus is geo pend vanaf 20.30 uur. De voorstelling van Martijn Ooster huis. begint om 21.00 uur precies. Kaarten a 8,00 euro zijn telefo nisch te reserveren via (0478) 631802 of 630508. Reserveren via internet is mogelijk via de Gryp hus website www.gryphus.nl. Wie hulp nodig heeft bij het zoe ken van informatie kan vanaf 20 maart terecht bij al@din, de digitale vraagbaak van de openbare bibliot heken. Via de homepage van bibli otheek. nl en een groot aantal loka le bibliotheekwebsites, waaronder de website van Venray www.obvenray.nl, kan iedereen een vraag stellen aan al@din. Een landelijk netwerk van bibliotheca rissen draagt zorg voor de beant woording. De juiste informatie boven tafel krijgen is een vak apart in de huidige kennismaatschappij. Vanaf 20 maart kan iedereen vanaf zijn eigen PC de hulp van een infor matiespecialist inroepen. Voor het eerst is dan de gezamenlijke kennis van bibliothecarissen in heel Nederland samengebracht in één dienst.Bezoekers van al@din kun nen hun vraag op een formulier invullen en versturen, of eerst in de kennisbank kijken of hun vraag al eerder is gesteld. In deze kennis bank, die continu wordt uitge bouwd en geactualiseerd, zijn al duizenden vragen en antwoorden ondergebracht. al@din werkt met vier serviceniveaus. De kennisbank vormt de Zelfservice. Vragenformu lieren komen terecht, bij de Infor matie Service, gevormd door bibli othecarissen van de dichtstbijzijnde bibliotheken, in deze regio dus de Venrayse biblio theek die binnen een werkdag ant woord geven. Als de vraag te spe cialistisch of te moeilijk is, wordt hij doorgestuurd naar de Informa tie Bemiddeling, die bestaat uit informatiespecialisten op verschil lende terreinen. Niveau 4, het Informatie Advies, zijn deskundi gen van buitenaf. Als een vraag naar niveau 3 of 4 gaat, krijgt de vragensteller daarvan bericht, ant woord oup vragen die doorge stuurd zijn naar de Informatie Bemiddeling wordt binnen maxi maal 5 werkdagen gegeven.De bibliotheek Venray is sinds jaar en dag gespecialiseerd in het leveren van informatie op maat. Sinds janu ari van dit jaar zijn een groot aantal online databanken gratis raadpleeg baar binnen de Venrayse biblio theek, met onder meer krantenarti kelen. recensies, consumententests en historische archieven. Zo inves teert de bibliotheek Venray conti nu in de verwerving van nieuwe informatiebronnen, toegankelijk binnen of buiten de bibliotheek, vanuit haar belangrijke rol als infor matieverschaffer in de kennissa menleving. Via de website www.obvenray.nl kan men rechtst reeks naar de vraagbaak, door te klikken op de knop al@din De bibliotheek is virtueel 24 uur per dag geopend. De reguliere ope ningstijden van de bibliotheek zijn dinsdag t/m donderdag van 11.00 tot 18.00 uur, vrijdag van 11.00 - 21.00 uur en zaterdag van 11.00 - 14.00 uur Onder het genot van een heer lijk voorjaarszonnetje kunnen de bezoekers van het winkelcen trum van Venray op zondag 30 maart weer hun hart ophalen. Op deze koopzondag openen de centrumondememers van Ven- ra)' Centraal weer de deuren van 12.00-17.00 uur. Tijdens deze koopzondag kun nen bezoekers van het centrum gratis parkeren! PEEL EN MAAS een abonnement waard Een 14-jarig meisje uit Vierlings beek is afgelopen zondag omst reeks 21.35 uur aangehouden op de Rieterweg in Maashees voor joyriding. Het meisje had de reser vesleutels gepakt en was zonder dat de ouders iets wisten met de auto te gaan rijden. Vorige week woensdag is rond 23.00 uur een cafetaria aan de Spoor straat in Vierlingsbeek overvallen. Hierbij werd een geldbedrag ont vreemd. De 39-jarige eigenaar van de zaak moest onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen geld aan de dader afgeven. Een klant die nog in de cafetaria aanwezig was, was getuige hiervan. De overvaller was geheel in het zwart gekleed en droeg een bivakmuts, hij had een fors postuur en was ongeveer 1.80 meter lang. Hij is met het geld weg gerend in de richting van het centrum van Vierlingsbeek. De politie verzoekt eventuele getuigen contact op te nemen met de politie in Boxmeer, telefoon 0900-8844. In de reeks 'De wereld vol gens Frankrijk' exposeert het Odapark in Venray nu de derde deeltentoonstelling. Van 30 maart tot en met 29 juni kan de bezoeker kennis maken met het werk van Jean Le Gac, Isabelle Lévénez en Diane de Longuemar. Jean Le Gac (Parijs, 1936) wordt wel 'de schilder zonder schilderijen genoemd'. Hij stelt zichzelf voortdurend de vraag: 'Hoe gaat dat, de dood van de kunst?' Het personage dat hij creëert, de schilder, voert hem vervolgens mee naar een wereld van fictie en werkelijkheid. Zijn werk vertoont een klassieke pre sentatie van de schilderkunst foto's en teksten (die ook weer worden gefotografeerd) worden samengebracht tot panelen die op passende wijze ingelijst worden. Hij vult zijn beelden aan met objecten (een fototoestel of een filmprojector) waardoor er een soort droste-effect' ontstaat. In aanloop tot de expositie van het werk van Le Gac zal Daan van Speybroek (filosoof en kunstcoör dinator) op 3 april om 20:00 uur in het Theehuis een lezing geven over deze franse kunstenaar. Lévé nez werd in 1970 in Nantes gebo ren en woont en werkt in Parijs. In het Odapark zijn twee bijzon dere video-installaties van haar te zien. De videobeelden (soms in combinatie met geschreven tek sten) geven een indringend beeld van een steeds terugkerend moment. De kijker heeft geen associatie met een personage maar met een situatie die verbonden is aan een trauma. Eén van de werken die te zien zijn behandelt het thema 'onderdanigheid'. Diane de Lon guemar (Parijs. 1961) exposeert in het Odapark een serie houten sculpturen. Haar beelden, gemaakt van verschillende hout soorten zoals kastanje en plataan, zijn hoofden die sterk doen den ken aan de koppen die op Paasei land te zien zijn. Zoals de Lon guemar het zelf zegt: 'Ik neem een boomstronk en blaas hem leven in. Het gaat bij de bomen niet alleen om het materiaal maar ook om de verhalen die ze vertel len'. Voor meer informatie over de expositie 'De wereld volgens Frankrijk III' en de lezing op 3 april: Odapark, Merseloseweg 117 Venray, geopend: dinsdag tot en met zondag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Entree: op vrijwillige basis telefoon: 0478-513690 www.odapark.com jaar wandelplezier in Merselo iel weekend van 4, 5 en 6 houdt Harmonie St. Cat- haar jaarlijkse muziek- tn, en ook dit jaar weer de vereniging een spette- programma op touw Op vrijdag 4 april treedt lijk Jovink en de Voeder- Is op, met in het voorpro- ma rock 'n roll formatie Mark die om 20.00 uur and opent. nk en de Voederbietels is rlijk geen onbekende naam. ikader van hun 'In Teelt We tour, inmiddels alweer hun )E Nederlandse tour. brengen idleden ook een bezoek aan Het publiek zal, naast lekende songs, geconfron- worden met een hele reeks ;cnde nieuwe nummers. In ri 2003 bracht het rockge- Bp namelijk een paar in de studio door om hun éls alweer achtste album, The Happy Achter- fop te nemen, live repertoire van de band nn 1 van strakke rock 'n' roll ud'i czellige meezingers voor op de avond. Het geheel tussen de nummers door cn ongekende retoriek aan gepraat. Elk optreden is is en een setlijst staat nooit helemaal van tevoren vast. Dat is er mede de oorzaak van dat de optredens na elf jaar nog steeds verre van voorspelbaar zijn. Zoals de bezoekers van Jovink optre dens gewend zijn, is er ook weer veel te zien tijdens de nieuwe 'In teelt we trust' tour. Zo is het décor wederom volledig aange past. Op het podium staan grote lichtbakken waar de muzikanten overheen rennen en achter het verrijdbare(!) drumstel hangt een enorme versie van het stoere bandlogo. In het nieuwe décor komt ook de sterk uitgebreide lichtshow zelf erg goed uit de verf. De opener van avond, Trade Mark, is zeker geen onbekende voor Jovink. Zo heeft de zanger van Trade Mark enige tijd bij Jovink gezongen, en dat zal hij 4 april nog eens dunnetjes over doen. Daarnaast waren de rollen omgekeerd toen Jovink tijdens de eerste CD-presentatie van Trade Mark in het voorprogramma stond, en ook bij hun tweede CD- presentatie op vrijdag 18 april zul len gastmuzikanten van Jovink hun opwachting maken. Op zaterdag 5 april wordt 's middags om 14.00 uur de inmid dels traditionele kindermiddag georganiseerd, compleet met clowns. Daarna is het 's avonds weer de beurt aan de 'oudere jeugdigen' om uit hun dak te gaan. Vanaf 20.00 uur verzorgt dan namelijk de Belgische forma tie The Hippies een avondvullend programma. En zoals hun band- naam al zegt, staat de band garant voor een swingende stap terug in de tijd. Onder het motto 'Terug van weggeweest: de tijd van toen, de sfeer van toen, de muziek van toen', staan de bandleden garant voor een avond vol show, sfeer en vooral gouwe-ouwe muziek uit de jaren '60 en '70. En zowel jong en oud zal mee kunnen zingen op hun muziek. Ondank dat ze uit België komen is deze regio niet onbekend voor veel leden van The Hippies. Een groot deel van de band bestaat namelijk uit oud-leden van La Vita, een band die jaren geleden veel optrad in uitgaanscentrum De Steeg in Leunen. Iedereen die toen wekelijks in de dancing stond of in de feesttent met de kermis te vinden was, zal zich deze band zeker kunnen herinne ren. Dus om weer eens lekker te kunnen genieten van de sfeer en het spektakel waar die band garant voor stond kun je zaterdag ook terecht in de feestloods aan de Steegse Peelweg in Leunen. De harmonie zou de harmonie niet zijn als er geen plaats zou worden gemaakt voor de blaas muziek. Liefhebbers hiervan kun nen namelijk zondag vanaf 11.00 uur terecht om te luisteren naar diverse Jeugdorkesten en 's mid dags naar een drietal joekskapel- len. Naast het jeugdorkest van Leunen zullen er nog drie andere jeugdorkesten optreden, en ze sluiten hun gedeelte van de dag af met het vormen van een gigan tisch jeugdorkest om zo een geza menlijk nummer te spelen. De joekskapellen die rond 14.00 uur beginnen met optreden zijn allemaal afkomstig uit de regio. Joekskapel 'Luuster Efkes' uil Veulen opent de middag, gevolgd door damesjoekskapel 'Noavenent' en joekskapel 'Noeët Tuus', beiden afkomstig uit Leu nen. Het worden dus weer echte muziekfeesten in Leunen. Het hele gebeuren vindt plaats in de tot feestloods omgebouwde loods van laan-boomkwekerij Michels aan de Steegse Peelweg nr. 80. De kaarten van Jovink zijn in de voorverkoop inmiddels te koop bij Texacostation De Aide Smidse in Leunen of telefonisch te reser veren via telefoonnummer Ó478- 585617. twee keer een Eurodax tocht. De jeugd gaat jaarlijks op kamp in de zomervakantie en in de winter knutselen ze om de twee weken op woensdagmiddag. In de zomer gaat de jeugd circa negen keer met de leiding wande len bij zusterverenigingen in de omgeving. In de jaren zestig en zeventig hadden De Natuurvrien den ongeveer 75 jeugdleden, nu nog 23. Sinds 1990 heeft de ver eniging ook een seniorengroep, die momenteel 94 leden telt. De leden komen uit Merselo en omgeving. Tijdens de jaarvergade ring van De Limburgse Wandel- sportorganisatie KNBLO kreeg de vereniging de Limburgtrofee uit gereikt. De legendarische gitarist John Hayes van de vermaarde funkrockformatie Mother's Finest speelt op vrijdag 28 maart in 't Allemanscafé in Oostrum. Het concert begint om 21.00 uur. Na zijn eerste twee albums Don't Ya Wanna en Feel Tension Release toert John Hayes momen teel door Nederland om zijn derde album met als titel To have... to hold te promoten. Haves combineert de rockritmes van Mother's Finest met culture beats en futuristische heavy grooves. De laatste twee jaar toert de gitarist met Jesse James Dup- rée, de frontman van de groep Jackyl. Zij speelden onder anderen met grootheden als Temple Pilots, Fishbone en The Red Hot Chili Peppers. Hayes en zijn band The John Hayes Project" maakte als suppor- act deel uit van de laatste Europe se toer van de band Kiss. Mensen in Nood vraagt Nederlan ders geld over te maken naar Giro 667 en zo de humanitaire hulpver lening in Irak te steunen. Mensen in Nood wil het geld gebruiken om met name de vluchtelingen op het platteland van Noord-lrak van nood hulp te voorzien. Door de oorlog zijn honderdduizenden Irakezen uit de steden gevlucht naar familie op het platteland. Dorpen zijn over bevolkt, er is behoefte aan voedsel, sanitatie, dekens, etc. Mensen in Nood maakt samen met Memisa, ICCO en Kerkinactie deel uit van het Dutch Consortium (D.C.) dat al 12 jaar actief is in Noord Irak. Via de drie kantoren van D.C. in Noord Irak kunnen noodhulpmaterialen worden ingekocht en gedistribu eerd, zoals voedsel, dekens, kook- materialen en tenten. De meeste materialen worden lokaal inge kocht. De kantoren van D.C. in Noord Irak worden op dit moment bemand door lokale medewerkers. De Nederlandse coördinator Lex Ros van Mensen in Nood en Memi sa is nu in Nederland, maar zal op korte termijn weer richting Noord Irak vertrekken om daar de hulp programma's te ondersteunen. Mensen in Nood stuurt communi catieapparatuur naar Noord Irak. Om vluchtelingen te beschermen markeren we landmijnen. Ook steunt Mensen in Nood een project dat straatkinderen helpt in de oor logssituatie, zij verstrekt noodhulp pakketten en zoekt voor de kinde ren een veilig onderkomen tijdens aanvallen. In Midden en Zuid Irak steunen Mensen in Nood en Memi sa het werk van Caritas Iraq die op 14 lokaties op het platteland voed sel- en medische hulp geeft en water- en sanitatieprojecten opzet. Mensen kunnen het werk van Men sen in Nood steunen döor geld over te maken op Giro 667 o.v.v. Hulp verlening Irak van Mensen in Nood in Den Haag. Er is veel geld nodig om de grote groepen vluchtelingen van noodhulp te voorzien. lelsportvereniging De vrienden Merselo viert ir haar 40-jarig jubileum, iag 27 april houdt de haar jubileum- zoals altijd door de k natuur in en om Merse- pstarttijd is vanaf 7.00 Jvoor alle afstanden: 30 km tot 10.00 uur, 20 - plot 12.00 uur en 10 - 5 P 14.00 uur. Startplaats is Anker, Grootdorp in J Wie Jacobs nam in 1963 het tóef voor de oprichting van Kandelvereniging. Zij ging de lagere school van Merselo enigen of er meisjes waren hadden om mee te doen in uvf tandelgroepje. Nel was dus CT5le leidster. Enkele avonden Reek na school kwamen ze "om te oefenen. Deze trai- hestond uit wandelen (in de en zingen door de omge- ran Merselo. eerste jaren had het wandel de geen naam, maar dat 'veranderd door Jan van e'uit Leunen. Hij bedacht de '°e Natuurvrienden. Jan van was en is een bekend •rinde wandelsport. Hij ver- 1 n°g steeds medewerking e vereniging, jarenlang nam "ivoorbeeld de 40 km oor rekening. Van een lapje stof jft L ^rl*1 maakte Nellie lbs de rokjes en sjaaltjes en zo lond het uniform: donder- p' met witte nopje. Na twin- |3ar werd het uniform uitge'-~ "net t-shirts en sweaters met ®Pdnik De Natuurvrienden €|o. In de eerste jaren waren n meisjes lid van de vereni- maar «ok enkele jongens wilden maar wat graag lid worden en dus werden ook zij voortaan toegelaten. In de loop der jaren won de vereniging veel bekers door goed in de maat te lopen en mooi te zingen. Tegenwoordig lopen de wandelaars van De Natuurvrien den alleen met de vierdaagse in Venray nog zingend in de rij. BESTUUR Nellie Jacobs was de eerste leid ster en tevens penningmeester en secretaris van de vereniging. Alles werd door haar goed geregeld. Toen dit haar teveel werd, werd door de wandelaars een vergade ring op touw gezet en een volle dig bestuur gekozen. Dhr. Thijsen werd de eerste voorzitter. later opgevolgd door Gerrit van Hoof en thans is Wint Jacobs voorzitter van de vereniging. Later zijn de Natuurvrienden begonnen met eigen tochten, zoals onder andere De St. Nicolaastocht. De andere tochten werden eerst in groeps verband gelopen onder leiding van Jan van Meyel. Het begon met groepjes van twintig tot veertig wandelaars. Wat later werden er routes uitgezet van 5-10, 15-20 en 30 -40 km. En werden de routes bepijld en kregen de wandelaars een routebeschrijving. Tegenwoordig organiseren de vereniging vijf wandeltochten: Natuurtocht, St. Nicolaastocht en drie keer een wintertocht. En

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15