ialezing en expositie ver De Diepeling ingervlugge types 963» Rondetafelgesprek met makelaars PRIJSACTIES toss? ONZE WINKEL STAAT.... VAN DE AANTREKKELIJKE Circus trekt 6500 bezoekers wf Dronken Brand Motorrijder overleden Controles Wijzigingen kabelnet Pac p, EN MAAS Donderdag 20 maart 2003 - Pagina 9 i woensdag 26 maart 'ft de Stichting Heemkun- jnootschap Castenray in plaatselijke gemeen- pshuis De Wis een infor- ivond over de ontgrin- i De Diepeling. Deze »er 70 ha grote ontgrin- t in Klein Oirlo op de jsvan de gemeenten Ven- Horst aan de Maas en o-Wanssum. Het zand en lulvan De Diepeling wordt jjpegend gebruikt in de touw en in de betonin- [fe. Een deel gaat ook naar uers in de bouwwereld. i vanaf omstreeks 1975 is de jTeunesen uit Gennep bezig :bied af te graven en lang- maar zeker nadert het pro- pjn voltooiing. Men verwacht rongeveer zeven jaar de ont- dingsactiviteiten te kunnen aten, een en ander afhankelijk de economische ontwikkelin- jN stagneert de bouw en de aan- Tn ran wegen, dan zal de vraag J[, r grind verminderen en kan project nog langer gaan n. In het eindplan is een e aaneen gesloten waterplas Inzien, waar rondom de natuur n ivrij kan ontwikkelen. Voor- s og heeft het als eindbestcm- m het predikaat stiltegebied regen. De graafwerkzaamhe- bieden amateurarcheologen nogelijkheid tot archeologisch rrzoek van het terrein. Al ver r de start van de afgraving den hier veldverkcnningen its en werden een aantal zologische vondsten gedaan, geregistreerd zijn bij de Rijks- i dienst voor Oudheidkundig Bode monderzoek (ROB). Het betreft vooral scherven van prehistorisch aardewerk, vuurstenen voorwer pen en een groot fragment van een geslepen bijl. De ligging vlak bij de beekdalen van de Lollebeek en de Groote Molenbeek maakt De Diepeling archeologisch gezien tot een interessant gebied. In de jaren tachtig vond Piet Mar tens, geboren op boerderij De Valkenberg, nu pal grenzend aan de ontgrinding, diverse vuurste nen artefacten, zoals schrabbers, klingen, een spitskling en twee geslepen bijlen. Ook de Stichting Aid Oeldere vond op en bij het ontgrindingsgebied diverse frag menten van prehistorisch aarde werk en vuursteen. Het Heem kundig Genootschap Castenray vond in juli 2001 een klein gepo lijst bijltje uit het Neolithicum. Verder heeft het Genootschap diverse met kwarts verschraalde potscherven uit de Bronstijd gevonden. Al deze vondsten dui den er op dat reeds in de periode van 2000 tot 800 voor Christus in dit gebied menselijke activiteiten plaatsvonden. De Archeologische Werkgroep Venray heeft bij het onderzoek nauw samengewerkt met de amateur archeologen uit Oirlo en Castenray. Ook heeft de Werkgroep diverse grondsporen in kaart gebracht en vondsten geregistreerd. Tijdens de informa tieavond zullen verschillende vondsten geëxposeerd worden. Maar de afgraving heeft meer te bieden. Al jaren zijn enkele perso nen hier met succes op zoek naar fossielen en bijzondere stenen. Een van hen is Henk Jacobs uit Horst. Hij zal op 26 maart zijn uiterst interessante en fraaie col lectie fossiele zaden, vruchten, koralen, schelpdiertjes, zeeëgels, e.d. tentoon stellen. Jarenlang zwierf hij enkele malen per week rond op het ontgrindingsterrein en bouwde zo een prachtige ver zameling op. Verder zal hij een deel van zijn aan De Diepeling gevonden collectie agaten laten zien. Agaat is een hard en meestal gestreept gesteente, dat uit kiezel- zuursoorten bestaat. Het is ont staan door vulkanische activiteit, waardoor er holtes in de stenen gevormd werden. Gevuld met geologisch materiaal gaat het onder grote druk kristalliseren en ontstaan fraai gekleurde lagen. Aan de buitenkant kun je iets van die lagen zien, maar verder zien de stenen er normaal uit. Gezaagd, geslepen en gepolijst krijg je een zeer mooie siersteen. waarvan ook sieraden gemaakt worden. Als je de schitterend gekleurde stenen ziet, dan kun je je nauwelijks voorstellen, dat deze stenen zomaar aan De Diepe ling gevonden worden. Je kijkt werkelijk je ogen uit bij zoveel moois. Oorspronkelijk zijn de aga ten afkomstig uit het vulkanische gebied van de Moezel en zijn ze door de Maas en de Rijn, die hier eerder stroomde dan de Maas, naar onze streken gebracht. Het Heemkundig Genootschap uit Castenray zal een grote verschei denheid aan andersoortige stenen uit de ontgrinding exposeren. Deze stenen zijn vooral afkomstig uit het stroomgebied van de Maas. Het betreft hier o.a. vuursteen, graniet, zandsteen, leisteen en de diep zwarte kolenkalksteen. Deze stenen zijn wat minder spectacu lair dan de agaten, maar voor het totaalbeeld van De Diepeling van evenzeer belang. De dialezing zal om precies 19 30 uur begonnen worden met een geologische toelichting. Deze zal verzorgd worden door de heer Ben Ahlers uit Tienray. Hij stu deerde mijnbouwkunde en was jarenlang werkzaam bij de Neder lands^ Staatsmijnen. Als lid van de GEA in Geleen hield hij zich reeds op vrij jonge leeftijd bezig met fossielen en mineralen. De onder werpen die door hem aangesne den worden, zijn naast de algeme ne geologie o.a. het ontstaan van de aarde, de gebergtevorming, vulkanisme, de drift der continen ten en de gesteentesoorten. Tevens zal hij een antwoord geven op de vraag hoe de stenen van De Diepeling ontstaan zijn en hoe ze hier terecht gekomen zijn. Vervolgens zal na een korte pauze de heer Henk Jacobs uit Horst aan de hand van fraaie beelden vertel len over zijn bijzondere collectie agaten en fossielen van De Diepe ling. De heer Jacobs is een zeer actief lid van de Geologische Ver eniging Echt, een club die zich vooral bezig houdt met het geven van lezingen, het verzorgen van excursies en het houden van beurzen en exposities. Verder is hij ook nog lid van de Mineralen- vereniging in Erkelenz. Na de beide lezingen is er gelegenheid tot het stellen van vragen en kun nen de geëxposeerde collecties en foto.s bekeken worden. Ook is er een kaart van het eindplan te zien. Al met al belooft het een uiter mate boeiende avond te worden in het bij de kerk gelegen Casten- rayse gemeenschapshuis. De avond is op woensdag 26 maart voor iedereen gratis toegankelijk en zal gezien het volle programma stipt om 19 30 uur beginnen. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 36-jarige man dronken automobilist uit Venray aangehouden. Bij een con trole op de Leunseweg bleek dat hij veel te veel gedronken had. Vervolgens is hij meegenomen naar het bureau waar hij moeilijk begon te doen. Daarna is hij aan gehouden. Zijn rijbewijs is inge vorderd en hij kreeg een rijverbod van 12 uur opgelegd. De makelaars uit Venray en directe omgeving, die lid zijn van de Landelijke Makelaars vereniging (LMV) en van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) steken de koppen bij elkaar. Sinds april 2001 heeft de over heid de beschermde titel van makelaar losgelaten met de bedoeling de consument, zoge naamd, meer duidelijkheid te ver schaffen. "Nu blijkt dat de consu ment op de huizenmarkt door de bomen het bos niet meer ziet", zegt Huub Janssen in gesprek met zijn collega's. "Iedereen, ook zon der adequate opleiding of speci fieke kennis van de huizenmarkt kan zich nu makelaar noemen." "Als gecertificeerde èn beëdig de makelaars en taxateurs willen wij ons daarom extra profileren. Wij zijn allen lid van de overkoe pelende makelaarsverenigingen die ons als makelaars hebben getest op ons kennisniveau (HBO) en ons verplichten regelmatig bij te scholen." Verder zorgen deze De Venrayse LMV en NVM makelaarsv.l.n.r. Fred Hilhorst, Maikel Wemiekers (Dirkx van Soest). Cornfield Kroon, Katja De Geus, Ankie Hegger (Carel Fijen makelaardij), Patricia van Rijswick en Huub Janssen (Peel- rand Makelaardij). verenigingen voor meer zeker heid voor de consument door vra gen en kwesties voor te leggen aan een onafhankelijke tuchtcom- missie, die in voorkomende geval len zelfs sancties kan opleggen aan de leden-makelaars. De LMV en de NVM zorgen verder voor goede software, perfecte internet sites en verstrekken wekelijks informatie over actuele zaken, zodat de leden goed op de hoogte blijven. Ook stimuleren zij onder linge uitwisseling en regelmatige, collegiale contacten. KWALITEIT Hoe herkent u nu makelaars kantoren die lid zijn van genoem de makelaarsverenigingen? Door de logo's die alleen zij mogen voeren en verder door de kwaliteit van de makelaar tijdens zijn werk: het verrichten van taxa ties voor bijv. banken, het bemid delen bij de verkoop van huizen en andere onroerende zaken, en het geven van advies of daadwer kelijke ondersteuning bij aankoop van onroerende zaken. Hij stelt zijn kennis en vaardigheid ten dienste van de opdrachtgever en garandeert hierbij onafhankelijk heid. SAMEN NAAR BUITEN Daarom treden deze gecertifi ceerde makelaars uit Venray en omgeving de komende tijd vaker gezamenlijk naar buiten. Zo zal er wekelijks een artikeltje in deze krant verschijnen waarin consu- mentenvragen beantwoord zullen worden. "Het doet ons zelf ook veel plezier om als collega's bij elkaar te komen, ervaringen uit te wisselen en op deze manier de onderlinge zakelijke contacten te vergemakkelijken", komen de makelaars tot de conclusie. "Iets waarvan de klant optimaal profi teert!" De politie heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een brand bij een woning aan de Ouverturestraat, 's Nachts rond 03.30 uur werd de brand ontdekt die was ontstaan bij een auto die geparkeerd stond onder een carport bij de woning. Toen de politiepatrouille ter plaatse kwam was de brand zich aan het uitbreiden naar een tweede auto en kort daarna vatte de carport vlam. Uit voorzorg werden de bewoners -en de direct omwonenden door de politie gewaarschuwd om uit hun woningen te komen. De brandweer was snel ter plaastse en bluste het uur, waardoor werd voorkomeö dat de vlammen verder om zich heen konden grijpen. De beide personenauto's alsmede de car- poort werden door de brand vernield. Nikki Hoogenboom (10) van fcisschool De Landweert in enray is zaterdag in Hilver- fm gekroond tot beste typiste jfl alle basisschoolleerlingen n Nederland. Sanne Mulder van basisschool De Vlas- ei eindigde tijdens de natio- ale kampioenschappen 'toet- nbordvaardigheid' als teede. De twee Venrayse meiden Ogen zich nu de beste typistes "i Nederlandse basisscholen lemen. Nikki Hoogenboom P nationaal kampioen met 323 inslagen per minuut (drie fou- 1 en) en Sanne Mulder tweede met Bij een verkeersongeval op de Beekweg is vrijdagmiddag een 22-jari- ge motorrijder uit Rijkevoort om het leven is gekomen. Bij het ongeval was tevens een automobilist betrokken. De motorrijder reed achter vijf auto's toen hij met een inhaalmanoeuvre begon. Toen hij drie auto's had ingehaald kwam de bestuurder van de vierde auto, een 32-jarige inwoner van Venray, ook naar links om de auto voor hem in te halen. De automobilist bemerkte de motorrijder te laat op, waarna niet meer te voorkomen was dat de motorrijder de achterkant van de auto raakte. Hij raakte uit balans, en kwam via een greppel tegen een elektrisch huisje tot stilstand kwam. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Leden van het verkeershandha- vingsteam hebben in het politie district Venray in de afgelopen week in totaal 14.946 automobi listen gecontroleerd op hun snel heid. Hiervan hebben 1458 weg gebruikers een proces verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Horst, Oostrum. Seven1 um, Venray. Wanssum en Yssel- steyn. De hoogste snelheid die met de laserauto werd gemeten, was op de Midden Peelweg in Sevenum: 140 km/u waar 80 km/u de limiet is. 51 Bestuurders zijn bij een staande controle geverbaliseerd voor het niet dra gen van de verplichte autogordel en een voor het handheld bellen tijdens het rijden. Twee bromfietsers kregen een boete voor het niet dragen van de helm. Nikki Hoogenboom en Sanne Mulder mogen zich de beste typistes van Nederlandse basis scholen noemen 335 aanslagen per minuut (vijf fouten). Aan de nationale titelstrijd deden meer dan 25 basisschool leerlingen uit heel Nederland mee. Nikki en Sanne kwamen uit voor de ploeg van instituut Spïjks- ma uit Nuenen. Gedurende een half jaar volgden ze bij dit insti tuut een typecursus, die gegeven werd in het computerlokaal van basisschool St. Jan de Doper in Merselo. "Het zijn twee natuurta lenten", laat docente Lenv Spijks- ma trots weten. "Voor de eerste keer namen ook leerlingen van ons instituut aan de nationale kampioenschappen deel. Ja, gezien de prima resultaten gaan we volgend jaar zeker weer." Ook twee andere meiden uit Venray, Marly Peeters en Karin van de Heijden, presteerden uit stekend. Marly eindigde op de negende en Karin op de elfde stek. De vier Venrayse typisten namen bovendien de scholenbe ker mee naar Venray. Natuurlijk haalden de vier ook hun typedi ploma. want daar was het toch allemaal om begonnen. Vanaf vorige week zijn er een Hhl wijzigingen bij Essent ^Icom voor Limburg, dus ook tof Venray: RTBF 1 le net 'aalse omroep uit België) wordt prangen door Nickelodeon/ tonica (dat momenteel op Pre- iewfV te zien is), RAI Uno (le ei van de publieke Italiaanse Droep) wordt vervangen door et Europese nieuwsst'ation Eiiro- 51 l^s. Verder wordt Radio 192 pgevoegd aan het radiopakket 'P95,4 MHz in mono. Het was weer een prachtig feest. Er zijn 6500 klanten van PLUS naar het circus geweest. En wat voor een circus, het grootste en beste van Nederland, circus Herman Renz. Iedereen was razend enthousiast van wege de schitterende uitvoering en de goede verzorging. Het was echt feest. In de afgelopen tijd hebben klanten van PLUS gespaard voor toe gangsbewijzen voor een middag- of avond voorstelling. Liefst 6500 klanten hebben hier gebruik van gemaakt. Ook werden er kinderfeest jes georganiseerd in het circus. En natuurlijk waren er hele families aanwezig waar opa en oma niet bij ontbraken. Dit was de derde keer dat door PLUS deze circus actie is georganiseerd. Er was zoveel belang stelling dat vijf voorstellingen volledig uitverkocht waren. Door de PLUS supermarkten in Boxmeer, Oeffeit, Vierlingsbeek, Overloon en Venray is deze zeer geslaagde actie opgezet. Na de voorstelling kwa men er vele reacties om dit weer een keer te organiseren.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9