liënten VvGI in Venray tevreden Website gemeente op het net amenwerking wil )nderzoek naar Vakantiewoning Toch lagere tarieven door BTW-plicht? Contactlenzen? Al Jazeera in infocentrum 'Te weinig controle op huisvesting seizoenwerkers' Provincie: 'Den Kerkdijk belangrijk' CONTACTLENZEN Ton Teeuwen stopt als commissievoorzitter -iemeente jacht op twee n van COA Niets! Dronken Ovk een strak tuiMutwerp biedt ruimte -speelse) voer o mauces Pas I EN MAAS Donderdag 20 maart 2003 - Pagina 5 wen van de psychiatri- Istelling Vincent van istituut in Venray en t Regionaal Centrum Sé Weert waarderen hun Jding en behandeling jdeld met een ruime L Ret hoogst scoort de ng voor de hulpverle- [Ook is een groot deel J cliënten van oordeel jjj door hun behandeling ■ode vooruit zijn Dat blijkt uit een chalig tevredenheidson- jjek dat is verricht onder n van beide GGz-instel- L De resultaten zijn deze aan de besturen gepre- [jtevredenheidsonderzoek is perd onder alle ambulante en klinische cliënten van het Vin cent van Gogh Instituut en van het Regionaal Centrum GGZ Weert. Daarbij is gebruik gemaakt van de zogenoemde GGz-thermo- meter. Dit is een vragenlijst die is ontwikkeld door het Trimbos instituut en GGz-Nederland. Het instrument meet aan de hand van 16 vragen de waardering van cliënten t.a.v. vier punten: het verstrekken van informatie, de mogelijkheden tot inspraak, de persoon van de hulpverlener en het resultaat van de behandeling. Meer dan 4.000 cliënten zijn benaderd. Daarmee is dit tevre- denheidsonderzoek één van de meest grootschalige die bij een GGz-instclling zijn gehouden. De respons was hoog: uiteindelijk heeft gemiddeld 46% van de bena derde cliënten de vragenlijst inge vuld. Over de hulpverleners zijn de cliënten het meest tevreden. 90% van de cliënten ervaart de hulpverleners als deskundig en betrouwbaar. In dezelfde mate vinden zij dat deze respectvol met hen omgaan en open staan voor de cliënt. Op een schaal van 1-3 (waarbij 1 het laagste is en 3 het hoogste) scoort de hulpverlener bij het VvGI 2,8 en bij RC Weert 2,9. T.a.v. het verstrekken van informatie over de behandeling, de aanpak en over het te verwach ten resultaat is men iets minder tevreden. De score hierover is resp. 2,4 en 2,5. Cliënten geven ook hun oordeel over het effect van hun behandeling. Zo'n 70% van de respondenten vindt dat zij door hun behandeling meer greep op hun problemen krijgen en dat zij zich beter in staat voelen om naar eigen wens te leven. De score op dit punt is voor beide instellingen 2,5. Tot slot is de waardering over inspraak gepeild. Dit betreft het opstellen van een behandelplan en het meebeslis sen over de behandeling. Bij beide instellingen werd dit gewaardeerd met 2.6. Vrouwelij ke cliënten zijn, over het alge meen, positiever over de inspraakmogelijkheden dan man nen. De besturen van beide instel lingen zijn ingenomen met het resultaat van de enquête. Voorzit ter Raad van Bestuur VvGI, Toine van der Sanden: "De uitkomst is een opsteker voor onze medewer kers en indirect ook voor onze organisatie. Het werken in de psy- chatrie is dikwijls geen eenvoudig werk. De hulpverleningsrelatie kan moeilijk zijn. Daarom ben ik blij met de positieve beoorde ling." Manager RC GGz Weert, Jacquéline Bomhof, is aangenaam verrast: "Als nieuwe GGz-instel- ling zijn wij kennelijk in staat geweest de kwaliteit van de zorg op een goed niveau te brengen. De verandering van organisatie structuur heeft geen effect gehad op de beleving van de zorg." Het tevredenheidsonderzoek is bij beide instellingen voor het eerst uitgevoerd. Het is de bedoe ling dat dit jaarlijks gebeurt om de kwaliteit van de zorg te meten. In de komende maanden worden cliënten en medewerkers actief betrokken om op basis van het onderzoek aanbevelingen te doen aan beide besturen, zodat de aan geboden zorg nog beter kan aan sluiten op de behoeften en wen sen van cliënten. Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Met ingang van deze week is de Arabische nieuwszender Al Jazeera te zien in de bibliotheek Venray. Het informatiecentrum Midden-Oosten beschikt nu over een breed scala aan zenders die .MsheVeis lidstraat 12, tel.^81553 gemeente heeft nog 'aa fc geen vergoeding gekre- ran het Centraal orgaan jng Asielzoekers (COA). een rekening van onge- 1.000 euro voor kosten de gemeente heeft it voor de komst van :kerscentrum. jaar september werd het 'ifgeblazen door het COA. itge het strengere asielbeleid [de instroom van asielzoekers ig gedaald dat een AZC in niet meer nodig was. Loonen (CDA) stelde daar- ;en in de commissie Mid- Hij wees erop dat de raad heeft ingestemd op voor dat het kostenneutraal uren. De gemeente is jaren bezig geweest met :reiding van het AZC dat lander was gepland. Maar geen uitzicht dat de :nte de gemaakte kosten ladwerkelijk vergoed krijgt, ferë gemeenten blijken nog :n vergoeding van het COA :hten. (gebeurt er als U liet adverteert EL EN MAAS Sinds maandag 17 maart heeft ook de gemeente Venray een eigen website. Om 14.00 uur gaf wethouder Heidens (CDA) het officiële startschot voor www.Venray.nl. Het duurde daarna nog bijna vijf uur voordat de Venrayse bur gers de website konden bezoe ken. De opkomst viel maandag middag in het gemeentehuis bar tegen. Terwijl alle raadsleden, leden van de commissie Middelen en de dorps-en wijkraden waren uitgenodigd. Buiten de twaalf ambtenaren waren van de politiek alleen de raadsleden Gerda van Stelten (CDA) en Tiny Grebenjak (fractie Van de Vorle) aanwezig. Ook PvdA-commissielid Cor Bijl, tevens lid van de wijkraad Bruks- ke, was van de partij. Lei Heidens zei er trots op te zijn dat Venray nu op het internet te vinden is. Ook al is het als een van de laatste gemeenten in Nederland. "Het heeft zijn reden dat het zolang heeft geduurd. We hebben de eerste prioriteit bij de kantoorautomatisering gelegd" aldus Heidens, die zei dat de web site nog niet compleet is. "We moeten zo snel mogelijk door groeien naar een volledig interac tieve site." Met een druk op de knop ver scheen de hoofdpagina toen op een groot scherm. Heidens: "De lay-out sluit aan bij onze huisstijl. De website is fris en uitnodigend. Het belangrijkste is nu dat het actueel gehouden wordt." Inder last van een dwang- "tan 200.000 euro heeft de oilie Van Bronswijk haar itiewoning aan de Veld mat in Merselo moeten slo- l. Alleen de vloer en de fun- herinneren nog aan voormalige omgebouwde penhok. Samenwerking 'y vermoedt dat er van is misgegaan op het ïntehuis rond het oms- 'o vakantieverblijf. •okale partij dient daarom j raadsvergadering van dins- 125 maart een initiatiefvoorstel ïenwerking wil een raads- t omissie formeren die een gron- onderzoek gaat instellen. De 'erzoekscommissie moet een 20 toel vellen over wat er alle- jjis mis gegaan, welke fouten w°r de gemeente zijn gemaakt I «oe die weer hersteld moeten i Wen familie Van Bronswijk uit ptfcen is al veertig jaar eige- Dan de vakantiewoning aan Veldstraat. Drie jaar geleden het verblijf afgebroken en nieuw opgebouwd. Dat •etirde illegaal want er was "bouwvergunning voor aan- Jd. De gemeente kwam 'ter en liet de bouw stilleg- Van Bronswijk vroeg toen T> een bouwvergunning aan die werd door het college ">erd. Het ingediejide 'rschrift werd ongegrond fd. Op 24 juni 2002 werd '8enaar bevolen de in aan lijnde woning inclusief de °"ing te slopen en af te voe ren. Van Bronswijk ging hiertegen in beroep maar werd door de commissie bezwaar en beroep in het ongelijk gesteld. Ook de rechtbank stelde vervolgens de gemeente in het gelijk. De kwes tie ligt inmiddels bij de Raad van State. Van Bronswijk geeft toe dat hij fouten heeft gemaakt door illegaal een nieuw vakantiehuisje te bou wen. Miiar hij bestrijdt dat het oorspronkelijke bouwwerkje ille gaal zou zijn. De gemeente heeft de vakantiewoning destijds voor zien van een huisnummer en er werd een brievenbus aangebo den. Die heeft de familie gewei gerd omdat ze daar geen post wilde ontvangen. Ook kreeg de woning afvalcontainers van de gemeente. De aanslagen voor heffingen OZB en afvalstoffen heffing zijn altijd betaald. De ver plichte aansluiting op het riool is ook gerealiseerd. Dit alles is voor Van Bronswijk voldoende bewijs dat de gemeente de legale status altijd heeft erkend en dat ten onrechte sloop van het gebouw werd geëist. In het nieuwe bestemmings plan buitengebied is het pand niet opgenomen. Terwijl bij wijziging van het bestemmingsplan het overgangsrecht geldt. Bestaande bebouwing uit het oude bestem mingsplan wordt dan gedoogd. Volgens raadslid Gerrit Verkoe- ijen van Samenwerking had het bouwwerk in zijn oorspronkelijke vorm daarom niet gesloopt mogen worden. De partij wil ook duidelijkheid hebben over het onderzoek dat de gemeente ver richtte naar mogelijke permanen te bewoning. Ook vraagt Samen werking zich af waarom de ambtenaren een gesprek met de wethouder hebben verhinderd. Overigens heeft Erik van Brons wijk onlangs toch een gesprek gehad met wethouder Driessen. Vragen van raadsleden schijnen eveneens niet beantwoord te zijn. Dit alles is voor Samenwerking Venray reden genoeg om aan de raad voor te stellen een onder zoekscommissie in te stellen. Vanaf 1 januari van dit jaar valt de gemeente onder de omzetbelasting. Betaalde BTW op facturen kan de gemeente voortaan terugvorderen bij de belastingdienst. In de commis sie Middelen ontspon zich de discussie of de tarieven voor bijvoorbeeld riolering of huis- vuilophaal daardoor niet ver laagd moeten worden. Dit werk heeft de gemeerite uit besteed en de 19% omzetbelas ting zijn nu immers geen kosten meer. Aan de andere kant wordt de gemeente door het rijk gekort op de algemene uit-kering. Voor Venray pakt dit nadelig uit. Dit is afhankelijk van het uitgaven- en investeringspatroon. Jaarlijks is de Het oogstseizoen staat weer voor de deur. Vanaf 31 maart tot eind oktober kunnen de land- en tuinbouwbedrijven een beroep doen op de regeling voor tijdelijke huisvesting van bui tenlandse werknemers. Frans Claessens (CDA) stelde vragen in de commissie Stedelijke Ont wikkeling. Hij wilde weten wat de stand van zaken is en of er knel punten zijn. De gemeente Venray sloot zich vorig jaar bij de omliggen de gemeenten aan voor een gezamenlijke aanpak van de illegale huisvesting. Ondernemen; kunnen nu legaal woonunits of stacaravans tijdelijk bij hun bedrijf plaatsen. "Het is gedoogbeleid", verklaarde wet houder Ruyten (fractie Van de Vorle). "Het is nu niet meer acceptabel dat stallen bewoonbaar worden gemaakt." Ruyten zei dat handhaving het grote knelpunt vormt. De afdeling Bouwen en Milieu heeft onvol doende capaciteit om op illegale huisvesting te controleren. "Dit vergt veel tijd en op dit extra werk is de afdeling niet berekend." Claessens zei dat dit hem zórgen baarde. "Ik voorzie problemen. Want ondernemers nemen risico's met het illegaal huisvesten van mensen. Zij gokken erop dat er toch niet gehandhaafd wordt." rijkskorting 300.000 tot 400.000 euro hoger dan de terug te vorde ren BTW. Omdat de korting pas in 2004 ingaat wordt het BTW-voor- deel van ruim 2 miljoen euro voor dit jaar in een reservepot gestopt. Daaruit kunnen in de komende jaren de verliezen betaald wor den. De commissie was het eens met de vorming van deze reserve. "Een juiste aanpak van deze moei lijke materie", vond Huub Muijs- ers (CDA). "Door met het eenma lige voordeel een reserve .te vormen zijn de verliezen tot 2011 afgedekt." Muijsers meende dat sommige tarieven verlaagd kun nen worden. Venray heeft immers gekozen voor kostendekkende leges. "Want het is niet charmant dat de tarieven hoger zijn dan kos tendekkendheid. En mag dit wel volgens de wet?", aldus Muijsers die voorstelde de OZB te verho gen in mil voor lagere tarieven. Henk Bisschops (PvdA) conclu deerde dat de gemeente nu bezig is om tarieven te verhogen. Ook hij vroeg zich af of dit wel kon. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) vond dat er sprake moet zijn van 'consistent beleid' en pleitte ervoor het belastingvoor deel aan de burgers terug te geven. "Het voordeel bij diftar of riolering moet terug naar de klant. Op deze manier kunnen we wat van de hoge tarieven afpeuteren. Dat we door de overheid extra worden gekort op de algemene uitkering heeft niets met diftar of riolering te maken", oordeelde Lemmens. Ron van den Heuvel (WD) meende dat de kostprijs van de tarieven onderling gaan verschil len met plussen en minnen. "Maar in totaliteit klopt het en zal het vrijwel gelijk blijven." Petra van Duijnhoven (Samen werking) was het ermee eens dat in 2003 de tarieven niet verlaagd worden en dat er een BTW-reser- ve gevormd wordt. "Over 2004 en de volgende jaren moeten we nog praten. Als de BTW geen kosten post meer is dan zouden de heffingen omlaag kunnen. Het is toch niet logisch om dan de BTW te blijven doorberekenen." Gert-Jan Boeijen, ambtenaar van Financiën, sprak van een 'broekzak-vestzak verhaal'. "De kosten dalen weliswaar voor de gemeente maar daarvoor worden we evenredig gekort op de alge mene uitkering. Daarom moeten we de kosten inclusief BTW in rekening blijven brengen. Want anders snijden we in onze inkom sten." Wethouder Heidens (CDA) gaf aan dat een mogelijke verlaging van de tarieven toch op een ande re manier gecompenseerd moet worden. "Als we het voordeel aan de burgers geven dan moeten we wel zorgen dat we het geld ergens anders vandaan halen. Dat is een politieke keuze." Volgens Rein Dupont (CDA) is bij een arrest een gemeente in het ongelijk gesteld omdat de tarie ven hoger waren dan kostendek kend. "Ik vraag me af of we ons op het rechte pad begeven." Donderdagavond is op de Berg- kampweg in zijn woonplaats Overloon een 52-jarige automobi list aangehouden. Hij bleek te veel gedronken te hebben. Tegen de man wordt proces-verbaal opge maakt. informatie leveren over de drei gende oorlog in Irak. Zo zijn naast Al Jazeera ook CNN, TRT en een Nederlandse tv-zender te zien. Daarnaast beschikt de bibliotheek over een breed aanbod aan natio nale en internationale kranten en matie leveren over de actuele stand van zaken betreffende de crisis. A Is de oorlog definitief uitbreekt zal de bibliotheek Venray dage lijks geopend zijn van 09.00 tot 21.00 uur. De openingstijden tijdschriften. Ook zijn er internet- voor het lenen van materialen blij- voorzieningen aanwezig die infor- ven onveranderd. Ton Teeuwen-Peeters (CDA) heeft zich op eigen verzoek teruggetrokken als voorzitter van de commissie Maatschap pelijke Diensten. Zij wordt per onmiddellijke ingang opge volgd door partijgenote Gerda van Stelten. Sinds de invoering van het duale stelsel na de raadsverkie zing van 2002 worden de vier gemeentelijke adviescommissies niet meer voorgezeten door de wethouder maar door een raads lid. Het CDA kreeg het voorzitter schap van Maatschappelijke Dien sten. Binnen een jaar legt Ton Teeuwen, zij is tevens voorzitter van de CDA-raadsfractie, deze functie weer neer. In de vergade ringen van Maatschappelijke Diensten waren regelmatig kriti sche geluiden te horen over het functioneren van deze commissie. Haar opvolgster Gerda van Stelten heeft nog weinig politieke erva ring. Zij is pas sinds een jaar raads lid. Ton Teeuwen treedt nu tussen tijds toe tot de commissie Stedelij ke Ontwikkeling. Daar was een vacature ontstaan door het afha ken van Rudolf Keijzer die overi gens bij geen enkele commissie vergadering aanwezig is geweest. De gemeenteraad moet op 25 maan haar goedkeuring verlenen over deze mutaties bij het CDA. VvGI wil ruis wegnemen De directie van het Vincent van Gogh Instituut (VvGI) in Venray gaat binnenkort met het Cliëntenbureau Noord-en Midden-Limburg, gemeente Venray en de provincie Lim burg om de tafel zitten om te praten over het programma Den Kerkdijk van het VvGI. Martinet Roling, Venrays staten lid, stelde onlangs vragen aan Gedeputeerde Staten over de voortgang van het project 'Erbij halen, erbij houden'. In het kader van de vermaatschappelijking van de zorg werkt het Vincent van Gogh Instituut hierin samen met lokale en regionale instellingen. De provincie ondersteunt dit meerjarige project financieel. Roling had van het cliëntenadvies bureau vernomen dat het VvGI een belangrijk onderdeel eruit wilde schrappen. Het gaat om het programma Den Kerkdijk, dat een ontmoetingsplek moet worden voor psychiatrische patiënten en Venravnaren, een plaats waar allerlei activiteiten georganiseerd worden zoals kunst, muziek, dag besteding en ontmoeting. De Venrayse riep GS op om er voor te zorgen dat het project Den Kerkdijk doorgaat. De activi teiten zouden plaats moeten vin den in het leegstaande gebouw Den Kerkdijk op het Servatiuster- rein. In Den Kerkdijk zouden onder meer kantoor- en vergader ruimten moeten komen, waarvan ook mensen van buiten het insti tuut gebruik kunnen maken. Zo zouden in deze voormalige kanti ne'de patiëntenwerkplaatsen voor muziek en voor kunst gevestigd kunnen worden. Beide werkplaat sen zijn nu nog elders in Venray gevestigd. HAALBAARHEID De samenkomst van patiënten en buitenstaanders stimuleert vol gens de cliëntenraad de deelname van patiënten aan de maatschap pij. Dit is sinds enkele jaren het algemene streven van de psychia trie in Nederland. Om de haal baarheid van zo'n centrum te onderzoeken, heeft het cliënten- bureau een adviesbureau inge huurd. Dat kwam tot de conclusie dat het VvGI enkele tonnen euro's per jaar moet bijdragen aan het centrum. Maar volgens het bestuur van het VvGI betekent dat nog niet dat de komst van het centrum van de baan is. Het bestuur zet vraag tekens bij de uitkomsten van het onderzoek, maar vraagt zich tevens af of een centrum op deze plek wel bijdraagt aan de zoge naamde vermaatschappelijking van de zorg. Volgens de provincie, die als antwoord op de vragen van Roling laat weten 'de realisering van Den Kerkdijk in beginsel een warm hart toe te dragen', heeft het VvGI te kennen gegeven dat de gesprekken over concreet te ontwikkelen projecten nog niet zijn afgerond. Om alle 'ruis in de communicatie' weg te nemen, zal er binnenkort een bijeenkomst met de projectgroep (VvGI, pro vincie, gemeente Venray en cliën tenadviesbureau) plaatsvinden. 'Om de klokken gelijk te zetten', aldus de provincie. "Die klokken stonden dus niet gelijk. De provincie kent aan Den Kerkdijk een prominente plaats toe. Dat geeft mijns inziens hoop op de realisering ervan", laat Mar tinet Roling weten. De Venrayse vindt dat 'Erbij halen, erbij hou den' in zijn geheel moet worden uitgevoerd. Er is niet alleen een provinciale subsidie mee gemoeid, maar het project Den Kerkdijk vormt zo'n essentieel onderdeel dat het niet emit mag verdwijnen, aldus Roling. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS ■I Als lid van 'Tophoveniers' staat Rien van Mïerlo garant voor een hoogwaardig tuinontwerp en dito aanleg. Vakmanschap en artistiek inzicht bepalen het eindresultaat: Een strakke vormgeving, zo u wilt, met subtiele accenten. Die elke tuin, groot of klein, zo'n heel eigen sfeer geven. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Tl 5 7 5 1 PH Deurne Tel. 04 9 3 3 1 4 5 9 3

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5