Merselo kan zo niet blijven leven asm, veltum profiteert fis eerste van tadsvernieuwing h subsidie voor parktheater St. Anna? Inwoner Venray wil geen kermis naast de deur Dingus erkend als leerbedrijf CDA wil verlenging subsidie vrijwilligers NIEUWE COLLECTIE PANEELGORDIJNEN Toch uitgang parkeerkelder Jerusalem PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmimckhonu Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58. 30,- (overige binnenland). VINSTERDECORATIE Groethofstraat 32 Venlo (inrit 2323) Tel. 077-354.62.62 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.30 uur Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur Donderdag 20 maart 2003 - Pagina 3 MAAS Wij ver nieuwen weer onze collecties! Daarom briljante aanbiedingen van vele grote merken. Profiteer van de opruiming, die duurt van t/m maart. Zondag 50 maart koopzondag. VeRUNDGN JUWELIER TIM€S TO Move J6WB.5 TO U3VE Gr ore Markt 7 680! BL Venray Tot 1 april 2003 kunnen ver enigingen of stichtingen nog een beroep doen op het fonds 'Stimulering Limburgs vrijwil ligerswerk'. De provincie geeft vrijwilligersorganisaties een waarderingssubsidie van maximaal 1250 euro voor een activiteit of project. De rege ling is succesvol want al ruim 350 aanvragen werden geho noreerd. De statenfractie van het CDA wil dat de provincie opnieuw een bedrag van 500.000 euro beschik- van de schouw- op het St. Annaterrein ongewis. De stichting heeft 350.000 om de schouwburg zodat Venrayse en muziekverenigin- (T straks gebruik van kun- maken. provincie Limburg wil wel financiële ondersteuning bieden. Op voorwaarde dat de gemeente Venray dat ook doet. Op vragen van Tineke Lamers (Samenwer king) herhaalde wethouder Hei dens (CDA) vorige week in de commissie Middelen dat het colle ge dat niet van plan is. "De gemeente gaat geen geld investe ren in het parktheater", meldde Heidens. "Wij subsidiëren al een breed pakket aan maatschappelij ke doelen. Gezien de financiële situatie zien wij hier geen moge lijkheden voor." Een dag later kwam de St.Anna- schouwburg ook ter sprake in de commissie Stedelijke Ontwikke ling. De gemeente heeft 777.155 euro ISV-subsidie gekregen van de provincie. Deze bijdrage is bestemd voor projecten voor stadsvernieuwing. Verenigingen, wijkorganisaties en ook burgers kunnen hiervoor projecten indie nen. Jacques Lamers (Samenwer king) vond dat het parktheater een beroep moest doen op deze subsidiepot. "Om het gebouw te kunnen redden. We moeten deze kans aangrijpen", aldus Lamers die wist dat de provinciale com missie voor cultuur en welzijn op 4 april in Venray op bezoek komt. Als de gemeenteraad op 25 maart een besluit neemt dan zijn de ISV-gelden beschikbaar en kim- nen projecten worden ingediend. Volgens wethouder Ruyten (frac tie Van de Vorle) past de schouw burg hierin. "Ik roep de stichting Parktheater daarom op op tijd een aanvraag in te dienen." fpsraad voorziet einde bloeiend verenigingsleven PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur het wozoco in Ysselsteyn. Zolang de cumulatie van stankcirkels niet wordt opgeheven blijft de impas se in de dorpen voortbestaan. Ruyten zegde toe voor eind dit jaar met de dorpsraad de verdere bouwmogelijkheden te bekijken. STANKCIRKELS De dorpsraad had het college- bezoek terdege voorbereid. Er was een grote plattegrond van het dorp getekend waarop alle indivi duele stankcirkels waren ingete kend. Waals was onder de indruk van het huiswerk: "Mogen we deze kaarten meenemen", vroeg hij. Theo Zegers noemde uit zijn hoofd alle bedrijven met naam en toenaam op. Volgens hem kunnen enkele cirkels verkleind worden of helemaal vervallen. Omdat de stallen al jarenlang leeg staan maar de milieurechten formeel nog niet zijn ingetrokken. Ook zouden sommige veehouders bin nenkort stoppen. "We moeten al deze bedrijven langs gaan", stelde Zegers voor. "Dat levert zeker resultaat op en het biedt weer mogelijkheden voor woning bouw." De dorpsraad had bij haar plaatje geen rekening gehouden met cumulatie omdat dit voor 'leken' niet te berekenen valt. De dorpsraadvoorzitter meende ech ter dat door het wegvallen van enkele grote milieucirkels zelfs het oude voetbalveld vrij zou wor den van cumulatie. Wethouder Heidens (CDA) sprak dit tegen. "Als een of twee cirkels wegvallen dan heeft dat weinig effect op de cumulatie", meende hij. "We komen nu niet verder. Er moest eerst duidelijk heid komen over de regelgeving. Dit ligt nu bij de Raad van State. Niemand kan momenteel een uit spraak doen wanneer de cumula tie wordt afgeschaft." INRICHTING DORP "Merselo heeft de minst fraaie entree van alle dorpen", stelde Theo Zegers. "We hebben ook geen echte doorgaande weg. De inrichting is sober. De toegangs wegen zijn een rommeltje met halve inritten, slordige bermen, hoogteverschillen en veel plassen water." Met foto's van omliggen de dorpen werd aangetoond dat het veel fraaier kan. Heide en Smakt werden als voorbeelden genoemd. Wethouder Driessen (CDA) probeerde er een andere draai aan te geven. "Het beeld van Merselo is dik tevreden. Geen dorp lijkt op elkaar. Merselo is een landelijk dorp en dat moet zo blijven. 'Mèrsele blieft Mèrsele'", zo refereerde Driessen aan een oude plaatselijke camavalshit. De wethouder van Stedelijk Beheer zei dat er tot 2006 'geen euro beschikbaar is'. Wel stelde hij voor dat de dorpsraad zelf met plannen komt die daarna mogelijk uitgevoerd kunnen worden. "Dit loopt fors in de euro's. In 1997 is de herinrichting al berekend op een half miljoen gulden", aldus Driessen. MERSELOSEWEG "Smal, bochtig, geen ruimte voor een fietspad, smalle bermen, weinig verlichting, geen strepen langs de wegkanten. Alle verkeer naar Merselo komt hier overeen. Vooral rond de piekuren is de ver keerssituatie onveilig", stelde Theo Zegers. De dorpsraad had geteld dat er slechts zes straatlan taarns langs de Merseloseweg vanaf de Hoenderstraat staan waarvan 's nachts de helft ook nog uit is. Als er vijf lantaarns bij komen dan is er om de honderd meter verlichting. Kosten 5000 euro, had de dorpsraad nage vraagd. Eenzelfde bedrag is nodig om de middenstrepen weg te halen en aan beide wegkanten fiets-suggestiestroken aan te bren gen. "Voor in totaal 10.000 euro wordt de verkeersveiligheid flink verbeterd", aldus Zegers. Wethouder Driessen (CDA) kon opnieuw weinig toezeggen. De Merseloseweg komt tot 2006 niet in aanmerking voor onderhoud. Bovendien is het budget voor de openbare verlichting vanwege de bezuinigingen gehalveerd. Wel beloofde Driessen in de commis sie Stedelijk Beheer een voorstel te doen om de landelijke norm voor openbare verlichting los te laten. De verbindingswegen tus sen Oostrum en Oirlo en Casten- ray en Oirlo zijn zo ingericht. "De verlichting zou daar veel minder kunnen. Dan ontstaat er vanzelf ruimte om ook andere wegen aan te pakken." Horen kermisattracties thuis op een bedrijventerrein? Over die vraag buigt de Raad van State zich momenteel. Tijdens een hoorzit ting in Den Haag zijn onlangs de bezwaren behandeld tegen de geplande vestiging van kermisex ploitanten op het terrein naast industrieterrein Smakterheide in Venray. Met een uitwerking van een ruim twintig jaar oud bestem mingsplan wil de gemeente Ven ray de vestiging van drie kermis- bedrijven, met woonwagens, mogelijk maken op het terrein aan de Spurkterweg. De aan de overkant van de zandweg woon achtige J. Verhoeven verzet zich daar echter tegen. "Anders ver liest hij zijn uitzicht op het in de loop der jaren ontstane bos verlie zen en krijgt hij te maken met overlast en een daling van de waarde van zijn huis", verwacht advocaat Y. van der Koelen. Naar mening van Verhoeven is de bestemming van het terrein voor kleinschalige bedrijven ach terhaald, en staat dat bovendien geen vestiging van kermisexploi tanten toe. Maar de gemeente stelt dat onderhoudswerkzaamhe den en reparaties aan kermisat tracties wel degelijk vallen onder de op het terrein toegestane nij verheid. En de provincie Limburg liet vorig jaar weten het daar mee eens te zijn. Ook de nieuw in het bestem mingsplan opgenomen mogelijk heid om een uitzondering te maken op de maximale bouw hoogte van drie meter is door de provincie goedgekeurd. Toestem ming voor de bouw tot acht meter zou namelijk nodig kunnen zijn voor de opbouw van de te onderhouden of repareren ker misattracties. De Raad van State wijst er echter op dat de provin cie eerder nog een streep haalde door de in het oude bestemmings plan opgenomen vrijstellingsmo gelijkheid. "Maar daarbij was de bouwhoogte onbeperkt en dat is nu niet het geval", luidt de verde diging van zowel de gemeente als de provincie. De gemeente laat na de hoorzit ting weten nogal in haar maag te zitten met de kermisexploitanten. "Zij waren eerder gevestigd op industrieterrein Smakterheid", vertelt woordvoerster J. van de Gazelle. "Maar daar kan niet meer baar stelt. De christen-democra ten hebben deze laagdrempelige subsidieregeling ook in het leven geroepen. De partij vindt dat er meer erkenning en waardering voor vrijwilligerswerk moet komen in plaats van betuttelende regelgeving. Vanwege het succes van de regeling wil het CDA in de voorjaarsnota opnieuw een half miljoen voor het project uittrek ken. "Uit tal van reacties blijkt dat er bij cultuur- en sportverenigin gen een grote behoefte bestaat aan ondersteuning van het vrijwil ligerswerk", aldus fractievoorzit ter Herman Vrehen. "In de nabije toekomst tekent zich een schrij nend tekort aan vrijwilligers af. Dit moet voorkomen worden." Het CDA hoopt zo een bijdrage te leveren aan een gezond en sterk verenigingsleven in Limburg. Voorwaarde voor toekenning van deze incidentele waarderingssub sidie is dat de activiteit of het pro ject door vrijwilligers wordt ver richt. Bovendien moeten ook derden een financiële bijdrage leveren. De regeling richt zich vooral op jeugd- en jongerenwerk en de zorg. Subsidie moet uiterlijk twee maanden voordat de activi teit plaatsvindt wofden aange vraagd bij Gedeputeerde Staten, Postbus 5700, 6202 MA Maast richt. De aanvraag moet voorzien zijn van een omschrijving, de doelgroep, een begroting en een bewijs van een financiële bijdrage door derden. Dingus is door het Landelijk Orgaan Beroepsonderwijs OVDB officieel gecertificeerd als leerbedrijf. Het jongeren centrum mag nu studenten sociaal-cultureel werk van het ROC een stageplaats bieden. Geert Vogels (18) uit Ysselsteyn is tweedejaars student aan het ROC in Eindhoven. In het eerste leerjaar liep hij al een snuffelstage bij OJC Dingus. Dit schooljaar loopt hij drie dagen in de week stage bij het jongerencentrum aan de Hoenderstraat. Voormalig jon gerenwerker Dave Alexander ver zorgt de theoretische begeleiding en Pieter Gijsbers neemt het prak tische deel voor zijn rekening. "Dingus is landelijk een van de weinige vrijwilligersorganisaties dié deze erkenning heeft gekre gen", zegt voorzitter Gijsbers trots. "Sinds de breuk met Synthe se hebben we steeds stagiaires begeleid. Dat deden we altijd onbevoegd. Toen de heer Bec kers, de regioconsulent van het OVDB, contact opnam hebben we eraan gewerkt om deze status te krijgen. Beckers is een dag hier geweest en heeft het instituut bekeken. We bleken aan alle crite ria te kunnen voldoen." Geert Vogels volgt de vierjarige opleiding voor sociaal-cultureel werk aan het ROC. "Als Dingus deze erkenning niet had gekregen was ik ergens anders geplaatst. Dus ik ben blij dat het gelukt is, want ik heb Dingus zelf als stage plaats aangedragen. Ik was al bezoeker en net gestart als vrijwil liger toen ik hier de kans kreeg om stage te lopen." De student uit Ysselsteyn zegt ondanks alle perikelen rond de verbouwing het goed naar zijn zin te hebben. "Nu ik bij Dingus in de organisatie rondkijk, met al die conflicten met de gemeente, dan vraag ik me ook af 'moet dat alle maal zo'. Dan is het wel knap hoe de vrijwilligers het hier met kunst en vliegwerk draaiende weten te houden. Je moet wel stressbesten dig zijn. Ik denk dat ik daar later mijn voordeel mee doe. Er zijn hier veel problemen maar ook veel leuke dingen. Vooral als we in het weekeinde weer een goed feest hebben gehad. Ik voel me hier echt op mijn plek." Pieter Gijsbers benadrukt dat het belang van de stagiaire altijd voorop blijft staan. Dingus wil in de toekomst ook een erkenning krijgen voor horeca en administra- tief-economische opleidingen. "Er zijn vrijwilligers die naar deze scholen gaan. Als zij hier stage kunnen lopen, dan hebben wij er allebei voordeel van. De vrijwilli gers kunnen zich ontplooien en de organisatie wordt er alleen maar sterker van. Straks als de nieuwbouw klaar is, komen ér weer professionele krachten. Zoals een jongerenwerker en een beheerder. Die kunnen dan voor de begeleiding zorgen", aldus Gijsbers, die verzekert dat Dingus als een volledig zelfstandige orga nisatie een herstart gaat maken. Hij is in zijn nopjes met een sta giaire als Geert. "Daardoor is er wel drie dagen per week bezet ting aanwezig. Dat is ongekende luxe voor ons na het verlies van jongerenwerker Dorus van Ooy en de beheerder. En Geert krijgt zo de kans het hele bedrijf te leren kennen. Ook hoe er met geld en vrijwilligers wordt omge gaan." selo heeft een grote grijze kop die straks niet meer op zijn benen kan blijven staan", schetste de dorpsraadvoorzitter. "Het vereni gingsleven kunnen we niet meer overeind houden. De vitaliteit holt achteruit. Het dorp kan zo niet blijven leven." Zegers merkte op dat de gemeenschapszin en de sociale samenhang in Merselo nog steeds heel goed zijn. De jaarlijkse muziekfeesten en de bouw van het fraaie verenigingsbouw D'n Hoek zijn er de bewijzen van. "Maar er moet iets gebeuren. Ik doe een beroep op de politiek om het dorp overeind te houden. Om voorwaarden te scheppen voor de leefbaarheid." Het college was onder de indruk van de woorden van de dorpsraadvoorzitter. "U heeft goed nagedacht over de toekomst en dit heel helder verteld. Hoe pijnlijk het ook is", reageerde bur gemeester Waals. WONINGBOUW Merselo mag in het tienjaren plan 1997-2006 37 woningen bou wen. Daarvan zijn er nu zestien gerealiseerd. Door cumulatie van stankcirkels ligt de woningbouw stil. In de volgende fase van het uitbreidingsplan zijn er negentien kavels voorzien op het oude trai ningsveld van de sportclub. Voor zes woningen moet het huidige hoofdterrein een halve slag gedraaid worden. "En als het stuk grond van Tinus Ewalts erbij gekocht wordt dan komen er nog zeven kavels bij. Dan kunnen we 26 woningen bouwen", zei Zegers die van het college wilde weten in welke richting Merselo daarna nieuwbouw kan plegen. Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) erkende de bouwpro- blemen in Merselo. "Dat speelt in meerdere dorpen. De druk om te bouwen is overal groot. De leef baarheid in de kleine kernen staat onder druk. Dit valt niet uit te leg gen", aldus Ruyten die op 5 april een onderhoud heeft met milieu- staatssecretaris Van Geel (CDA). De wethouder hoopt dan groen licht te krijgen voor de bouw van gewoond worden." Vervolgens kwamen de kermisexploitanten terecht in woonwijk Brabander. "Maar daar is weer geen ruimte voor de bedrijfsactiviteiten", aldus Van de Gazelle. "Wij denken hier mee een goede oplossing te heb ben gevonden." Maar of de Raad van State het daarmee eens is moet nog blijken. Uitspraak volgt over enkele maanden. De geplande uitgang van de parkeerkelder onder het bouwplan Jerusalem is nog niet van de baan. De uitgang aan de Gasstraat is er nooit gekomen omdat de gemeente geen overeenstemming kon bereiken met de familie Bex- kens over aankoop van het woonhuis op de hoek Raads- huisstraat-Gasstraat. Leonie Cals (WD) vroeg in de commissie Stedelijke Ontwikke ling hoe het met het pand Bex- kens zit. De woning staat al gerui me tijd leeg en wordt door een makelaar te koop aangeboden. Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) antwoordde dat het ver schil tussen vraag en aanbod met Bexkens te groot was. De woning verhinderde de bouwactiviteiten niet zodat het plan Jerusalem gewoon afgebouwd kon worden. "Onteigenen kunnen we niet omdat daarvoor nog een titel ont breekt. Die is er wel als eind dit jaar het bestemmingsplan gereed is. Dan starten we ook de proce dure", aldus Ruyten die meldde dat de onteigening door de eige naren nog drie jaar opgehouden kan worden. Volgens de wethou der hebben de Jerusalem-bewo- ners gerekend op een uitgang aan de noordkant. Die komt straks te liggen bij de Gasstraat of vlak langs het woonhuis van Bexkens aan de Raadhuisstraat. jorpsraadvoorzitter Theo s hield aan het einde van Jcollegebezoek aan Merselo lindringend betoog over de iomst van het dorp. Het pigingsleven raakt in het omdat de aanwas van jd ontbreekt. Verenigingen I een rijke traditie van irdan honderd jaar drei- Shet loodje te leggen. Zoals e St. Oda die nog slechts b45 actieve leden beschikt. waren er tien jaar geleden izeventig en de fanfare heeft lens 55 mensen nodig om de :kstukken op een redelijk jute kunnen blijven spelen. m! gens Zegers ligt de oorzaak Dral in de verstoorde leeftijds- «uw van Merselo dat ruim M inwoners telt. Omdat in aiogbouw niet meer mogelijk imrekken de jongeren naar to. "We hebben maar heel iaig inwoners uit de midden- $van 20 tot 40 jaar. Er is een SB lf groep ouderen en er komen Eds minder kinderen bij. Mer- plannen op ruimtelijk, fysiek of sociaal-maatschappelijk terrein. Naast de wijkplannen is er geld beschikbaar voor individuele pro jecten. In 2003 en 2004 jaarlijks 187.936 euro. Niet alleen woning corporaties of andere marktpartij en kunnen plannen indienen. Dit geldt ook voor bewoners, dorps- of wijkraden, buurtorganisaties of verenigingen. De projecten moe ten economisch, innovatief of ver nieuwend zijn. Voor het verminderen van geluidshinder is 25.411 euro beschikbaar. De gemeente wil dit geld besteden om voor dertien woningen van de zogeheten A- lijst de geluidshinder aan te pak ken. Deze woningen aan de Leun- seweg en de Raadhuisstraat ondervinden een geluidsbelasting van 65 tot 70 dba van het wegver keer. Daarnaast liggen er nog negen tien woningen langs de spoorlijn Nijmegen-Venlo met een geluids belasting van 67 dba. Het budget is te beperkt om ook de gevels van deze huizen geluidswerender te maken. Bovendien geeft de NS aan dat vanaf 2010 door het gebruik van ander materieel de geluidsbelasting met 7 dba zal afnemen. Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) vond het een goede zaak dat wijken en buurten die in een negatieve spiraal verkeren worden opgekrikt. "Maar dit kun nen gemeente en Wonen Venray niet alleen. Er moet rekening gehouden worden met de men sen die er wonen. Zij moeten erbij betrokken worden." Wet houder Ruyten van Stedelijke Ont wikkeling zei dat de aanpak in Veltum in overleg gebeurd met bewonerscommissies van de flats. Patrick van der Broeck (CDA) vroeg zich af waarom de wonin gen op de A-lijst de voorkeur krij gen boven de huizen langs het spoor. Volgens ambtenaar Van Dijk zijn er van de A-lijst al een aantal woningen gesaneerd voor wegverkeerslawaai en wordt de lijst verder afgewerkt. Als de gemeenteraad volgende week dinsdag het ISV-verdeelbe- sluit goedkeurt dan volgt er een publicatie in de media. Aanvraag formulieren zijn verkrijgbaar op het gemeentehuis. Er is geen sub sidieplafond per project, het col lege bepaalt de hoogte van de bij drage. feltum wordt de eerste wijk gaat profiteren van de sub- He voor stadsvernieuwing, gemeente heeft 93.9»8 0 uitgetrokken om de wijk le knappen. Na Veltum "men ook Brukske en Zuid an de beurt. Voor beide wij- is 281.904 euro beschik- j( toor de aanpak van de wijk Tdt de leefbaarheid verbeterd A! wordt een duurzame ruimtelijk ontwikkeling nagestreefd, frhet plan voor Veltum, dat de j "fente samen met Wonen Ven- !lfl J°Pste|tle, is de startnotitie met "«punten klaar. Het gaat om f'uere en direct aan te pakken gemeente heeft van de pro- £777.155 euro ontvangen in kader van het 1SV (Investe- 'udget Stedelijke Vernieu- voor de periode 2000-2004. gemeenteraad moet op 25 een besluit nemen hoe de. «idie verdeeld wordt. Het ^rstel is dat de helft naar de wijken Veltum, Brukske en )0f Wgaat. Veltum krijgt een kwart 375.872 euro en Brukske en id verdelen de resterende drie- *3n

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3