Kunst Cultuur Franciscus Kwartet speelt in het Theehuis erelijn, Gouwe ndjes en Rob de Nijs fat Venray bewaarde Expositie Koningskerkje Toneel in Vierlingsbeek De Kleine Artiest in De Evenaar Ik was een kindsoldaat ode centrum Vondel Nederpop in Watjang Expositie Maasziekenhuis orde S11 carnaval is voorbij, alle stai: eid op een stokje. Het is voor bezinning en de schoonmaak, kan er weg en wat dient Koö waard te blijven? Het idee K® le schoonmaak mag dan erhaald zijn. nog goede spullen )veg doen is voor *1® mensen moeilijk. "lc> lukkig zijn er goede mmingen te vinden voor antieke voorwer- in 't Freulekeshuus nu 1 omende maanden te zien jjn. 'D,£ ir wordt namelijk volop orde i®i de Mooiste Mode "St St Lambertusplein 12 077-3986464 Donderdag 20 maart 2003 - Pagina 13 nete gasn ipentheater Tierlijn i het Nieuwsgierige John Kraaijkamp schit- Pau n de speciaal voor hem ireven tragikomedie tHandjes en Rob de Nijs rijn 40-jarig artiesten ju- met een gloednieuwe kind irshow. Deze drie voor- pro ogen zijn de komende te zien in de Schouw- Venray. efbc dijn speelt Het Nieuwsgie- o4h ugje met Jan Klaassen en ;arE i. Ouderwets poppenkast- r in een eigentijdse vormge ver een nieuwe afwisse- familievoorstelling van chol jnmet lekker spannende en maal istische avonturen uit het :ind( an Jan Klaassen en Katrijn. idopteerde dochtertje Tie- n SOi een haar buurjongen Edje 691i|ioek. Deze en andere kleur- tvensgrote poppenfiguren :n voor jong en oud een stukje theater met pak kende muziek, intrigerende licht en tovereffecten. maar vooral een boeiend verhaal. De hele voorstel ling op het puntje van de theater- stoel... Wie wil dat niet? De fami lievoorstelling is op zondag 23 maan, aanvang 14.30 uur. Speciaal voor John Kraaijkamp werd de tragikomedie Gouwe Handjes geschreven. Auteur van het stuk is Haye van der Heyden, die voor het script van Gouwe Handjes de Visser-Neerlandiaprijs voor toneel-, hoorspel- en televi siespelen in ontvangst mocht nemen. John Kraaijkamp vervult in Gouwe Handjes de rol van een goed gefortuneerde, gepensio neerde zakenman, die onver wacht alleen komt te staan als zijn veel jongere echtgenote overlijdt. Zijn leven krijgt dan een totaal andere wending, waarin vijf vrou wen een belangrijke rol vervullen. Deze vrouwen worden gespeeld door Henriëtte Tol, Rick Nicolet, Edda Barends, Marian Mudder en Irma Hartog. Voor John Kraaij kamp is Gouwe Handjes de 4le theatervoorstelling waarin hij speelt. In Gouwe Handjes speelt John Kraaijkamp de rol van Louis, die ten einde raad is als zijn vrouw Emma (Henriëtte Tol) waar hij intens gelukkig mee was plotseling sterft. Aan haar sterf bed moet hij Emma beloven na haar dood weer gelukkig te wor den. Het blijkt een belofte waar hij niet onderuit komt. De andere vrouwen in Gouwe Handjes zijn Louis" dochter Alice (Irma Hartog), schoonmaakster Suze (Edda Barends), schoonzus Charlotta (Rick Nicolet) en callgirl Claire (een rol van Marian Mud der). Al deze vrouwen trachten invloed uit te oefenen op hoe Louis zijn nieuwe leven vorm moet geven en met wie. Woens dag 26 maart, aanvang 20.00 uur. Veertig jaar platen maken, twin tig jaar theaterconcerten. Rob de Nijs, in 2002 bekroond met John Kraaijkamp en Marian Mudder in Gouwe Handjes (Foto: Pan Sok). Nederlands hoogste muziekonder- scheiding: de Edison Oevre-prijs, heeft dus alle reden voor het geven van een jubileumshow. In oktober van het vorig jaar kwam een compleet overzicht uit van zijn volledige repertoire op zowel cd als dvd. Daarnaast een live cd opgenomen tijdens de vorige theatertour. Een groot gedeelte van dit materiaal zal dan ook te zien en te horen zijn tijdens zijn nieuwe jubileumshow. Wie het nooit heeft meegemaakt zóu er nu, in het jaar van deze welver diende erkenning, goed aan doen om eens te gaan kijken bij deze nieuwe theatershow met alle hoogtepunten uit Rolrs 40-jarige loopbaan. Rob de Nijs is donder dag 27 maart te gast in de Schouwburg Venray, aanvang 20.00 uur. uwe expositie in museum 't Freulekeshuus Gemengde Zangvereniging Vondel uit Vierlingsbeek onder leiding van dirigent Mia Schoon- brood luistert met een aantal gezangen op zondag 23 maart de eucharistieviering in de St. Jozef kerk in Smakt op. Pianist is Theo Hes. Aanvang: 10.00 uur. De Vierlingsbeekse zangvereni ging brengt onder meer 'Tibie Paiom'. 'Veni jesu en 'dank, dank, dank' ten gehore. ma Schouwburg Venray Zaterdag 22 maart wordt alweer voor de derde maal de jaar lijkse Nederhop-avond in OJC Watjang in Oirlo gehouden. Voor gaande jaren is het podium onder andere beklommen door Reflexy, Proces Verbaal en 8MM. Dit jaar begint het programma met twee jonge gasten uit Venray, die zich B" noemen. Ze zijn hard bezig met de oudere jongens van de Venray- se groep Reflex)' samen een nieuw repertoire op te bouwen en zo een stapje verder te gaan. Later dit jaar zal B2 ook nog te bewonderen zijn op Zomaarpop. Als tweede betreedt de groep Kombo (www.kombo.nl) het podium. Deze groep bestaat uit twee leden, Oso en Alfabet, die nederhop brengen met een posi tieve flow. Met al drie jaar podium ervaring belooft dit dus een hele belevenis te worden. Als derde en laatste staat Codewoord (www.codewoord.nl) voor jullie klaar. Deze groep, bestaande uit vier leden komt uit Zuidveen gele gen in het noorden van het land. Dit viertal zal een gestoorde show- geven met voornamelijk feest nummers, zoals ze het zelf noe men. Dus als je een avond echt wilt genieten van nederhop en tegelijkertijd ook nog wilt feesten, dan moet je deze band zeker komen beluisteren, en vaak zijn ze hier in de regio niet te bewon deren. Met de drie bovengenoem de groepen is ook het derde jaar nederhop weer goed gevuld. De deuren gaan om 20.00 uur open en de entree bedraagt slechts 3 euro. Voor meer info check: www.watjang.nl, of mail: info@watjang.nl. Tot 14 april 2003 zijn foto's van Ilse Beunen uit Malden te zien in de poliklinieken van het Maaszie kenhuis Pantein in Boxmeer. Ilse Beunen werkte enige jaren als bloemist en volgde de oplei ding tot meesterbinder. Hierna verdiepte zij zich in spiritualiteit door jaartrajecten bij de Acade mie voor Muziek, Educatie en Genezing te volgen. In het vorm geven met de natuur is ieder onderdeel gelijk aan het geheel, in iedere handeling is het contact met de natuur of bloem het belangrijkst'. Op vrijdag 21 maart om 20.00 uur zal het Franciscus Kwartet het vierde concert verzorgen in de reeks van vijf strijkkwartetconcer ten in het Theehuis in Venray. Dit concert maakt deel uit van de acti viteiten van de Stichting Strijk kwartetten Nederland, een groot landelijk initiatief dat in april 2002 werd gelanceerd. Onder het motto 'de beste strijkkwartetten op de mooiste locaties' geven Neerlands beste professionele strijkkwartetten concerten in het Theehuis, een locatie die om zijn prachtige ambiance en uitsteken de akoestiek voor dit landelijke netwerk is uitverkoren. Sfeer en kwaliteit van de avon den staan bij deze kwartetserie centraal; het is dan ook uitdrukke lijk de bedoeling dat musici en luisteraars elkaar na afloop bij een glas ontmoeten in een ontspan nen sfeer. De AVRO radio heeft als een van de grote omroeporga nisaties het exclusieve uitzend recht verworven van deze lande lijke reeks concerten. Een aantal concerten die in den lande heb ben plaats gevonden zijn inmid dels op Radio 4 uitgezonden. Het Franciscus Kwartet speelt een koraal van Bach, gevolgd door het vijfde kwartet uit de serie van opus 18 en na de pauze het grote kwartet opus 132. Dit laatste kwartet behoort tot de belangrijkste en ontroerendste kwartetten die Beethoven ooit schreef. Ongetwijfeld zal met name het molto adagio ontroeren, de Heili ger Dankgesang eines Genesën- den an die Gottheit, dat geschre ven is in een weinig gangbare toonaard. Losse kaarten voor dit concert kosten 16, - en zijn te koop/reserveren bij het Theehuis (0478 - 513690) of bij Concertor ganisatie Fred H. Renirie (0478 - 582472) en indien voorradig vanaf 19.30 uur aan de zaal. Het laatste concert in deze kwartetse rie vindt plaats op vrijdag 16 mei en wordt gegeven door het Daniel Kwartet. Verdere informatie over programma's is beschikbaar op eerder genoemde telefoonnum mers of op www.strijkkwartet- ten.nl Het Koningskerkje in Vierlings beek heeft in de afgelopen jaren een reputatie opgebouwd als expositieruimte. Het ingetogen interieur van het kerkje lijkt wel haast iedere confrontatie met hedendaagse kunstuitingen aan te kunnen gaan. In deze unieke loca tie wordt van 23 maart tot en met 27 april een expositie gehouden van tekeningen en werken in tem pera van de uit Bakel afkomstige kunstenaar Loe Tulkens. De werken van Loe Tulkens worden gekenmerkt door ritme, ruimte, beweging. Vaak is er een lijnenspel, gedeeltelijk overschil derd met subtiel aangebrachte kleuraccenten. Soms ook is het omgekeerde het geval en over heersen de kleurvelden waarin het Kindertheater De Kleine Artiest is op zondag 30 maart te gast in café De Evenaar in Venray. Samen met de kinderen gaat De Kleine Artiest toneel spelen. Het is de bedoeling dat het kin dertheater iedere laatste zondag van de maand naar De Evenaar komt. Om toneel te spelen. muziek te maken, een cursus bal lonbeesten maken of koken en andere activiteiten. Het kindertheater begint om 14.00 uur De Kleine Artiest komt volgen de week zondag naar De Eve naar. lijnenspel vaag doorschemert. En altijd is er beweging in zijn wer ken, harmonieus en speels maar ook heftig en pijnlijk. Het is met de schilderijen van Loe Tulkens als met rituele tekens of oude geschriften. Je kent de betekenis er niet van maar je wéét dat achter deze tekens een diepe inhoud schuil gaat. De werken van Loe Tulkens zijn als poëzie. Tulkens is een liefhebber van poëzie. "Tek sten kunnen als niet te ontcijferen hiëroglyfen zijn. Soms schijnt het licht er een beetje door. Het woordritme wordt dan boeiend. De woorden krijgen een andere lading dan op basis van hun ratio nele betekenis. Er dient zich een andere inhoud aan.'' Loe Tulkens had zijn werken niet treffender kunnen beschrijven. De tekenin gen van Tulkens vormen een sterk contrast met zijn schilderwerken. De (tijdelijke) overwinning op de ordening is het motief in zijn schil derijen. In de tekeningen lijkt een andere strijd gevoerd te worden: de overwinning op de chaos. In de tekeningen overheerst het streven om in een zo beperkt mogelijk aan tal, zorgvuldig getekende, of eigen lijk meer 'geschreven' lijnen, de essentie van de waarneming weer te geven. De tekeningen worden steeds op locatie gemaakt. Vooral tijdens reizen 'schrijft' Loe Tulkens in nauwkeurige lijnen landschap pen. Het spaarzame gebruik van de lijnen en de nauwkeurigheid waarmee ze 'geschreven' worden leidt tot boeiende, geabstraheerde landschapstekeningen. De exposi tie wordt op zondag 23 maart om 15.00 uur geopend. Tijdens de opening zal door Harrie Geboers, collega en cultuurfilosoof, een inleiding worden gehouden: Hoopvol labyrint. De expositie is te bezichtigen tot en met 27 april op zaterdag en zondag van 13-00 tot 17.00 uur. Tijdens de expositie is de kunstenaar zelf aanwezig op de zondagen 30 maart, 6,13 en 27 april en op 21 april (Tweede Paas dag). Op dinsdag 8 april zal Gerus van den Boomen, Neerlandicus en filo soof, een begeleidende beschou wing houden bij de expositie van Loe Tulkens. De lezing wordt gehouden in het Koningskerkje, Spoorstraat 17 te Vierlingsbeek en begint om 20.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas China Keitetsi is negen jaar oud als ze voor het eerst met andere soldaten in het gelid staat. Veel van die soldaten zijn jonge kinderen, net als zij. Er volgen voor China tien ver schrikkelijke, bloedige jaren in het Oegandese National Resistance Army. China wordt uiteindelijk sergeante en lijf wacht van hoge officieren. Dan vlucht ze, een vlucht die ruim vier jaar zal duren. Zij vecht verbeten om te overleven. Uitein delijk komt ze in 1999 met hulp van de UNESCO in Denemarken terecht waar ze nog steeds woont. Ik was een kindsoldaat is een uniek verslag van een wrede oor log, een verhaal dat wordt verteld door een jonge vrouw, en tevens het verhaal van haar jeugd die werd overschaduwd door geweld. Het is een hartverscheu rende getuigenis, maar het is ook het verhaal van een sterke, moedi ge vrouw die de kracht vindt om het leven een andere wending te geven. Begin 2001 slaagde UNI CEF. het kinderfonds van de Ver enigde Naties, erin om ruim 2500 kindsoldaten tegelijk vrij te krij gen uit het door oorlog geteister de zuiden van Soedan. De kinde ren varieerden in leeftijd van zes tot achttien jaar. Na lange, moei zame onderhandelingen tussen de legerleiding en het SPLA, het Zuid-Soedanese bevrijdingsleger en UNICEF, mochten ze weg uit de verschrikkingen van de oorlog- Niet alle kinderen konden terug keren naar huis, maar de meeste zijn nu herenigd met him familie. Andere wonen bij pleeggezinnen. Het boek van China Keitetsi is ook te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray en kost 17,50 euro. Twee dagen lang zullen oude- rengroepen toneeluitvoeringen verzorgen in zalencentrum Con cordia in Vierlingsbeek. Deze regionale toneelmanifestatie vindt plaats op dinsdag 15 en woensdag 16 april. Maar liefst zeven toneelgroepen van ouderen nemen deel aan deze toneelmanifestatie. Het zijn de toneelgroepen uit Oploo (met het toneelstuk: De rooie advokaot), Rijkevoort (Opa is verliefd). Cuijk (Omaatje lief), Mill (Spook te koop), Wanroij (Mijn man is ver slaafd), Haps (Zeer geacht bruid spaar) en Boxmeer (Heibel in het bejaardenhuis). Elke dag kunnen de bezoekers vanaf 08.45 uur al terecht in zalencentrum Concordia, Spoor straat 15 te Vierlingsbeek. De eer ste voorstelling begint om 09.30 uur. In de voormiddag zijn er twee voorstellingen, 's middags eveneens twee. Belangstellenden die naar een of meerdere stukken willen komen kijken zijn van harte wel kom. De entree is gratis. Wanneer men een hele dag wil meemaken bestaat de mogelijkheid om gebruik te maken van een lunch. De kosten daar van zijn 13 euro, waarbij een ontvangst met koffie en cake zijn inbegrepen. Om deel te nemen aan de lunch is het nodig dat men zich opgeeft bij Stichting Welzijnswerk Boxmeer, tel. 0485-574440. Uiterlijke datum voor opgave en betaling is 31 maart. Het is dit jaar voor het eerst dat de regionale toneelmanifestatie gratis toegankelijk is. Om die reden is het ook aantrekkelijk geworden om even binnen te lopen om één bepaald toneelstuk te komen bekijken. Zoals ook in voorgaande jaren het geval was, belooft deze twee daagse manifestatie weer een gezellige ontmoetingsplaats voor ouderen te worden, waarbij tege lijkertijd genoten kan worden van leuke toneeluitvoeringen De organisatie in Vierlingsheek is, namens de Regionale Stichting Welzijn Ouderen, in handen van de Stichting Welzijn Ouderen Gemeente Boxmeer. gewerkt aan de expositie Wat Venray bewaarde. Veel voorwerpen die getoond worden zijn afkomstig van Ven- raynaren die het museum met een schenking hebben bedacht. Het is een representatieve greep uit de collectie. Ook is er een selectie gemaakt van tekeningen en aqua rellen van Giel Kusters en Eeltje de Vries, waarop veel veelal ver dwenen) hoekjes van Venray te zien zijn. Ook hangen er schilde rijen van Sjang van Bergen, wordt Venrayse kleding van vroeger getoond en zijn er recente archeo logische vondsten te bekijken. Aan ambachten zoals dat van zadelmaker en koperslager wordt eveneens aandacht besteed. Het museum hoopt op deze tentoon stelling ook de Venrayse scholen te ontvangen om zo het Venray's erfgoed in de toekomst veilig te stellen. Voor de jeugd wordt er een speciale lesbrief bij de ten toonstelling gemaakt. De exposi tie wordt op vrijdag 28 maart door wethouder M. Emonts geo pend en duurt tot en met 21 sep tember. De openingstijden van museum 't Freulekeshuus zijn woensdagmiddag, zaterdagmid dag en zondagmiddag steeds van 14.00 tot 17.00 uur. Voor scholen en groepen kan er een afspraak gemaakt worden buiten de bestaande openingsuren om. Sjang van Bergen, Vaandel 'A/s 't moet vrijwilligers 1918, Venray - Den Haag' collectie Museum 't Freulekeshuus (foto Geert Mulders).

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13