Oktoberstorm velde 150 bomen ctiegroep tegen erbouwing de Hoge Beek De Glorie van de Sint Petrus' Bandenkerk van Venray o) it! Wiend len stopt Merselo College op bezoek in Merselo Zilveren jubileum Muziekfeesten i'enray Centraal neemt litiatief voor ijsbaan Vertel ik het mijn kinderen? Kinderdagverblijf Poeh-beer Mercedes diefstallen Gemeentekrant slordig' De storm die op zondag 27 oktober over Nederland trok heeft ook in de gemeente Ven- ray veel schade aangericht. Honderdvijftig bomen zijn door de storm geveld. De tota le kosten bedragen 57.225 euro. Op 27 oktober zijn onder lei ding van de brandweer de meest Dinsdag 18 maart brengt het college van burgemeester en wet houders een bezoek aan Merselo. Tijdens dit tweejaarlijkse bezoek wil het college zich laten informe ren of het wel en wee van Merse lo en met de Merselose dorpsge meenschap van gedachten wisselen over ontwikkelingen die het kerkdorp bezig houden. Het bezoek begint om 19.00 uur met een informele besloten bijeen komst met de Dorpsraad. Tijdens een wandeling door het dorp zal de Dorpsraad het college langs enkele aandachtspunten leiden. Om 20.00 uur volgt dan een open- Dit jaar worden voor de 25e keer de Muziekfeesten in Merselo georganiseerd. Sinds vorig jaar hebben ze een prachtige accom modatie dankzij familie Hendrix uit Merselo. De accommodatie aan de Hees 4 geeft de organisatie de ruimte en de mogelijkheden om een fantastisch feest te creë ren. Ze begonnen 25 jaar geleden met een mastentent op het dorps plein, wat uitgroeide tot een gigantische spantentent op de eigen locatie bij de molen. Herin nert u zich de kabels met gekleur de gloeilampen nog, waar regel matig 's nachts wat lampjes verdwenen waren. Dat deze tijd voorbij is. bewees de spetterende lichtshow van afgelopen jaar! Het bedrijf Euro*Pa uit Tienray liet gevaarlijke situaties direct opge lost. De gemeente heeft daarna nog twee weken werk gehad om alle urgente gevallen op te lossen. Zoals het opruimen van de 150 omgevallen bomen. De totale opruimingswerkzaamheden heb ben daarna nog twee maanden in beslag genomen. Op vierhonderd locaties, vooral aan de westzijde van Venray-kom, in de dorpen en bare vergadering in d'n Hoek, Grootdorp 99. Op de agenda staat: 1. Bebouwde kom, hoe kan deze beter worden ingericht 2. Inrichting buitengebied met o.a. reconstructie en bestem mingsplan 3. Veiligheid Merseloseweg. 4. Visie van gemeente op woningbouw in de dorpen en specifiek in Merselo. De vergadering is openbaar en belangstellenden worden van harte uitgenodigd om hierbij aan wezig te zijn. Merselo en omstreken zien hoe een fantastische lichtshow de sfeer kan verhogen. Samen met de artiesten en 't perfecte geluid van Euro'Pa, klonk het in Merselo zoals het horen moet. In het kader van de 25e keer Muziek feesten Merselo hebben zij dit jaar de topper Golden Earring weten binnen te halen. Zij treden op in Merselo op vrijdag 6 juni. e-mail: redactie: redactie@vandenmunckhof.ni advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS langs de buitenwegen, moest de stormschade hersteld worden. Het uitzagen en versnipperen van takken, het rechtzetten van bomen en het herstellen van boompalen. In de gemeentebe groting is met deze calamiteiten geen rekening gehouden. De stormkosten van 57.225 euro komen ten laste van het exploita tieresultaat van 2002. Op dinsdag 11 maart is de presentatie van een folder voor ouders met kanker: Ver tel ik het mijn kinderen? Veel ouders met kanker vinden het moeilijk om met hun kinde ren over hun .ziekte te praten. In de praktijk blijkt dat onco- logieverpleegkundigen de ouders hierbij kunnen bijs taan. Vier studenten aan de specialis tische vervolgopleiding Oncolo gie kozen dit onderwerp voor hun afstudeerproject met als tast baar resultaat een overzichtelijke folder Vertel ik het mijn kinderen? De studenten Jeanne de Bonth, Danielle Booij, Carry Titulaer en Annette Verhoeven kwamen tot de conclusie dat het erg belang rijk is om ouders daadwerkelijk een handvat te kunnen bieden in de begeleiding van hun kinderen. De informatiefolder bevat infor matie over het belang van het eer lijk en open vertellen aan het kind wat er aan de hand is, adviezen en tips die de patiënt kunnen ondersteunen in de begeleiding van het kind en informatiebron nen zoals literatuur, verenigingen en internetadressen. De folder is bedoeld voor ouders met kanker die starten met de behandeling. Deze sluit aan bij de sociaal-emo tionele ontwikkeling van kinde ren tussen 8 en 12 jaar, maar kan zeker ook ruimer worden gebruikt. Carry Titulaer, die als oncolo- gieverpleegkundige K4 in VieCuri werkt, zal de folder introduceren op dinsdag 11 maart van 16.30 uur tot 17.30 uur in het auditori um van VieCuri, locatie Venlo. De folder is verkrijgbaar bij het Patiëntenservicebureau. Flexibele en vaste opvang per direct mogelijk! Tel: (0478) 569706 E-mail: kdvpoehbeer@hetnet.nl JEN MAAS voners kunnen niet meer slapen van stress en dreiging" aan-. bewoners van flatge- f de Hoge Beek hebben '■Z «liegroep gevormd die tui? iegen de voorgenomen otscheepse verbouwing *NS! l Eigenaar Wonen Venray apartementen grondig :ren om ze beter it te maken voor oude- U gehandicapten, [badkamers worden flink ver en toegankelijk gemaakt jlstoelen. Dat de bewoners jr één van de drie kamers (ten inleveren is een van de ein karen van de actiegroep, ar de huidige bewoners is verbouwing zeer ingrijpend, alle bewoners zijn het eens", aldus mevrouw lergh. Nu het moment nadert dat er een beslissing moet vallen, wijst de actiegroep in een schrijven aan alle bewoners van de Hoge Beek op de nadelen. De mensen moe ten minstens zes maanden hun huis verlaten terwijl over een tij delijk onderdak nog niets bekend is. De meeste spullen moeten in de flat worden achtergelaten. "Met het risico van beschadiging of diefstal. Dekt de verzekering de schade? De emotionele waarde van wat verloren gaat wordt nooit gedekt", zo schrijft de actiegroep. Wonen Venray heeft een vra genlijst rondgestuurd waarop 85 reacties zijn binnengekomen. Daarvan kiest 58% voor de ver bouwing. Volgens de actiegroep is het onduidelijk of deze bewo ners voor een complete of gedeel telijke verbouwing kiezen. Ook heeft een deel van de bewoners nog geen uitspraak gedaan. De actiegroep wijst erop dat indeling van de woning drastisch wijzigt. In plaats van drie kamers blijven er twee kamers over ten faveure van een grotere badka mer. "Wie wil zijn logeerkamer, hobby- of werkkamer kwijt", vraagt de groep zich af. Boven dien moeten er veel kosten gemaakt worden voor schoon maak en herinrichting. Hier staat wel een vergoeding van Wonen Venray tegenover. Het flatgebouw aan de Noord singel werd in 1968 gebouwd en bestaat uit honderd appartemen ten met circa 150 bewoners. De gemiddelde leeftijd bedraagt 73 jaar. Vijf jaar geleden is de Hoge Beek nog geheel gerenoveerd. Met ondermeer een aangepaste douche, verlaagde wc, nieuw keu kenblok en thermopane glas. Van den Bergh zegt ook op te komen voor een groot aantal bewoners dat hun stem niet laat horen. "Ik merk dat veel mensen niet zijn opgewassen tegen de druk. Ze zijn ook niet gewend om te protesteren. Ze schieten in de stress, voelen zich bedreigd en kunnen niet meer slapen. Dit is triest. Ze zien er vooral tegenop dat ze een half jaar hun huis uit moeten. Dat is voor mensen op hoge leeftijd ook niet niks. 'Breng me dan maar naar het bejaarden huis', zeggen ze dan.", vertelt Van den Bergh die denkt dat de ver houding voor- en tegenstanders vrijwel gelijk is. "In mei valt er een beslissing en de spanning in de flat neemt flink toe. Het was hier altijd rustig en de sfeer was onderling goed. Maar nu dreigt er een tweedeling te komen." Volgens de actiegroep moeten de bewoners na de renovatie 60 euro meer huur per maand beta len. Van den Bergh: "Het wordt een heel dure grap. De Hoge Beek lijkt wel een prestigeobject te worden. Terwijl velen heel tevre den zijn over hun woning. Maar het is prima als bewoners hun flat toch verbouwd willen zien maar mensen die dit per se niet willen moeten ze wel met rust laten." Donderdag 13 maart 2003 - Pagina 5 ment de nodige extra bezoekers naar Venray moeten brengen om zodoende de kerstperiode in het winkelcentrum aantrekkelijk te maken voor publiek en onderne mer. Binnenkort worden de leden van Venray Centraal uitgenodigd om een informatieavond over dit evenement bij te wonen. Dinsdagmorgen heeft de politie vier personen aangehouden op verdenking van meerdere Merce des Benz diefstallen. In 2002 zijn er in de regio Limburg-Noord 159 Mercedessen gestolen. De dief stallen zijn in 2003 voortgezet. De politie onderzoekt bij hoeveel diefstallen het viertal is betrok ken. Het onderzoek naar de zaak wordt voortgezet met een team van vijftien medewerkers. De Mercedes diefstallen vonden met name plaats in de regio Venlo en de regio Roermond. Dinsdagmor gen heeft de politie in een tweetal woningen in Blerick drie Blericke- naren aangehouden. De verdach ten; een 35-jarige man, een 44-jari- ge man en een 21-jarige vrouw zijn overgebracht naar het politie bureau voor nader onderzoek. In Nijmegen heeft de politie dinsdag morgen een 40-jarige Nijmege- naar aangehouden, eveneens op verdenking van betrokkenheid bij deze diefstallen. Ook deze man is overgebracht naar het politiebu reau. De vier verdachten worden in de loop van deze week voorge leid aan de officier van justitie. Bij de aanhouding van de Nijmege- naar heeft de politie een grote hoeveelheid Mercedes-onderde- len aangetroffen. De politie ver moedt dat deze onderdelen, onder andere motorblokken, afkomstig zijn van diefstal. De aangetroffen goederen zijn in beslag genomen voor verder onderzoek. In verband met de terugkeer van het beeld van Petrus Paus, dat op zaterdag 5 april op fees telijke wijze in zijn nieuwe kleurenpracht aan de Venray- se bevolking zal worden gepresenteerd, zal Peel en Maas een viertal artikelen wij den aan de Sint Petrus'Banden Kerk, haar beeldenschat in het algemeen en aan het grote beeld van Petrus Paus in het bijzonder. De parochie van Sint Petrus' Banden en dus ook haar eerste kerk is, wat stichting betreft, zeker terug te voeren tot de tijd van St. Willibrordus. Hij heeft in deze omgeving immers duidelijke sporen nagelaten: de inzegening, in 721, van de kerk van Bakel, de aanvaarding van grondschenkin- gen in Deurne en omgeving. Zijn naam is niet voor niets door een oeroude traditie verbonden aan de zogenaamde Willibrordusput te Geysteren. Wat misschien nog wel liet meest pleit voor direct verband met St. Willibrordus is het feit in onze kerk van oudsher typisch "Willibrordiaanse" heili gen en altaarpatroniemen zijn te vinden: Christus Salvator - St. Lau- rentius - St. Paulus - O. L. Vrouw - het H. Kruis - St. Johannes - St. Sebastianus. Zij kan zich dan ook als een van de weinige kerken in Nederland beroemen op het feit dat op deze wijze alle 7 hoofdkerken van Rome vertegenwoordigd zijn: de San Pietro - de San Lorenzo - de San Paolo - de Santa Maria Maggio- re - de San Giovanni in Laterano - en de San Sebastiano. Van al deze heiligen bezit onze kerk nog vijftiende-eeuwse beel den (uitgezonderd dat van St. Sebastianus, dat rond 1900 is ver kocht en nu in een museum staat van Gent). Aanvankelijk was de kerk, net als de door St. Willibrordus wederopgebouwde hoofdkerk van Utrecht, toegewijd geweest aan Christus Salvator. De nieuwe, de huidige, de grote gotische kerk werd om ons nog onbekende redenen vanaf het einde van de vijftiende eeuw onder het patro naat van St. Petrus' Banden gesteld. Dat wil zeggen dat hier St. Petrus vooral werd vereerd in zijn hoedanigheid van de wonder dadig door een engel uit de gevan genis bevrijde apostel. Het feest waarop deze bevrij ding werd herdacht viel op 2 augustus. De zondag daarop werd dag van de kerkwijding gevierd met- een plechtige hoogmis en processie waarna het feest werd voortgezet rondom de kerk met allerlei vermakelijkheden, waar aan wij onze kermis ("Kerkmis") hebben te danken. Onze kerk wordt echter pas voor het eerst vermeld in een stuk, gedateerd 16-6-1224, waarin Gerard van Gelre, Margaretha zijn vrouw en Otto zijn zoon, voor zijn moeder Richardis de Cister- cienserinnenabdij sticht te Roer mond. Hij schenkt dan het patro- naatsrecht en de tienden van de kerk van'"Raay" aan de abdij. Tot aan de Franse Revolutie zal het benoemingsrecht der pas toors dan ook in handen blijven van <le abdis van Roermond. Hier aan zal het ook te danken zijn dat de St. Petnis' Bandenkerk een beeld van de H. Bernardus van Clairvaux in haar bezit. Onze kerk is zeker vanaf het begin van de kerstening van deze streek het hart en het centrum geweest van het hele gebied dat de huidige gemeente Venray omvat. Zij was omringd door een krans van kapellen, waarvan er in de loop der eeuwen 9 zijn uitge groeid parochiegemeenschappen en die momenteel als kerkdorpen een levendig bestaan leiden: Mer selo - Castenray - Leunen - Oos trum - Veulen - Heide - Smakt - Ysselstein - Vredepeei. Oirlo, even oud zo niet ouder dan Ven ray, heeft vanaf zijn oorsprong is een ander bestaan geleid en is. misschien ook vanuit Frankische invloed (St. Lambertus?) gesticht. Dat de St. Petrus'Banden van oudsher veel meer dan een plaat selijk kerkje is geweest blijkt op de eerste plaats uit het kolossale gebouw dat Pastoor Gysbertus van de Gaet met behulp van een speciale Aflaatbrief van Paus Pius II vanaf 1462 heeft laten oprich ten, dat blijkt uit de 16 altaren, die er binnen de kortste keren wer den gesticht, waarvan de laatste 5 in de 19e eeuw door Cuypers zijn afgebroken, dat blijkt uit de van ouds bestaande koorbanken op het priesterkoor, waar plaats was voor tien personen; en uit de aan wezigheid van de Adelaar die in het midden van het priesterkoor fungeerde als lezenaar voor de "koor"- heren bij hun gezamenlij ke zingen der getijden. De Sint Petrus' Bandenkerk is het centrum geweest van een rijk en vruchtbaar godsdienstig leven: 14 kloosters zijn er in de loop der eeuwen rondom ontstaan en heb ben er gewerkt binnen dé parochie. Niet minder dan 62 wegkruisen en kapellen overdek ken nog steeds het oorspronkelijk grondgebied van de Parochie. Twee bedevaartsoorden werden oorspronkelijk vanuit de moeder kerk bediend: O.L.Vrouw, "Behoudenis der Kranken" te Oostrum en St. Jozef te Smakt. (Tot aan de Tweede Wereldoor log hielden alle neomisten - elk jaar was er tot W.O. II minstens één - er bij gelegenheid van de jaarlijkse massale processie van uit de moederkerk hun eerste preek...). (wordt vervolgd) Het Petrus Paulus beeld dat na jaren van restauratie weer terug komt in de Grote Kerk. en feestband Shit! Ien uit Veulen houdt voor gezien. De in band geeft tij- in Veulen in van dit jaar haar optreden. Hem Bouweriks en namen in septem- 1993 het initiatief tot het van een feestband. Er een lijst opgesteld met mensen welke in aan konden komen lid te van de op te richten Uiteindelijk bleven enthousiastelingen werd begonnen met repe- De eerste maanden in een pand bij het dorpscafé in een zelf gebouwde Op het moment dat lerste optreden gepland had men nog geen naam. esloot een wedstrijd uit te <en op een soort van try-out nieuwe oefenlokaal. Voor |ty-out werden vrienden, en betrokkenen uitge- Omdat de try-out tevens van een feestavond, de meeste genodigden de fiets. Het stormde en die avond in het Veulen, maakte de opmerking: fiets ik eens een keer en ik nog Wiend Ien ook", affiche voor het eerste stond: Shit! Wiend Ien. optreden -voor eigen werd een doorslagge- succes. Ondanks de zenu- het optreden met het Idige enthousiasme gepresen- De muzikale foutjes wer- f daardoor weggepoetst. De oekers gingen uit hun bol op ïShit! Wiend Ien uitgevoerde ers als De vlieger, Manuela, Jown, maar ook ballads als Mijn hoofd weer op jouw schou der en Du. De geboorte van de feestband was een feit. Zoals het een goede feestband betaamt, besteedt men de nodige aandacht aan het showelement. Elk optre den kent drie sets. Tijdens elke set heeft men andere kleding aan, afgestemd op de nummers die gebracht worden. Ook deze ver kleedpartijen zijn een lust voor het oog. Daarnaast gebruikt men de nodige attributen, zodat niet alleen het oor maar ook het oog verwend wordt tijdens een live optreden van Shit! Wiend Ien. Vele succesvolle optredens in het gehele land volgden. Men maakte een eigen cd getiteld D'n Urste Stap. welke landelijke bekendheid kreeg doordat Jack Spijkerman er de nodige aandacht aan schonk in diens vermaarde Steen en Been-show op radio 3. In al die jaren heeft niet één bandlid tijdens een optreden ver stek laten gaan! Maar helaas, ook Shit! Wiend Ien gaat ten onder aan de drukte van het dagelijkse leven. Een aantal bandleden heeft te kennen gegeven er (noodge dwongen) een punt achter te wil len zetten. Het einde van de band wordt gevierd met een spetterend afscheidsconcert in de tent tij dens de kermis in Veulen op maandag 8 september. Tot aan dit optreden blijft men gewoon optredens verzorgen. U kunt Shit! Wiend Ien nog boeken via Hem Bouweriks, telefoon 0478 - 51 09 77 of 06-14 21 93 97. Voor meer informatie over dit persbericht kunt u zich wenden tot Hayke Hendrix. telefoon 0478 - 58 40 87 (privé) 077 - 477 96 31 (werk) of 06 -12 50 79 24. :rnemersvereniging Ven- intraal is in een oriënteren- om de komende winter in centrum van Venray een opgezet ijsfestijn te realise- Dit om de aantrekkingskracht ig Venray te vergroten en lerstsfeer in het centrum te versterken. Er liggen plannen klaar om op de Grote Markt of op het Schouwburgplein een sfeer volle schaatsbaan aan te leggen, omgeven met een gezellige kerst markt en enkele leuke attracties. Gedurende de laatste drie a vier weken van het jaar zou dit evene- li de laatste uitgave van de meentekrant 'Burgers bij de stonden op de voorpagina kele fouten in het artikel over Deeltaxi. "Dit is wel erg slor- zei Henk Bisschops (PvdA) fc commissie Stedelijk Beheer, werden oude gegevens ver- 'J terwijl juist de gemeente- de wijzigingen goed duide- moet maken aan de burgers." jolgens de gemeentekrant kun nen 70-plussers en gehandicapten reizen voor een gereduceerd tarief van 35 eurocent per zone. Ook zou de WVG-vervoersbijdra- ge vervallen. Terwijl in de raadsvergadering van december werd besloten dat de leeftijdsgrens wordt verlaagd naar 65 jaar en dat de vaste ver- voersvergoeding voor gehandi capten nog tot 1 juli 2003 gehand haafd blijft. Wij vernieuwen weer onze collecties! Daarom briljante aanbiedingen van vele grote merken. Profiteer van de opruiming, die duurt van y y t/m maart. Zondag 50 maart koopzondag. VGRLINDGN JUWGUGR TIMES TO MOVE JÉWaS TO LOVE Grote Markt 7 *,5801 131. Venray

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5