'Emoties vang je niet in boeken en folders' uitplaatsing van veehouderijen ncontinentiepoli 1/ieCuri voor ieskundig advies ehoud van karakteristieke >anden Overloon hangt de vlag uit I! Aanleveren tijdens carnaval VVD voor behoud circuit Teenz Multifocale brillenglazen elk moment haarscherp 't Raayke verzorgt themaochtend voor ouders met een verstandelijk gehandicapt kind aagdrempelig en extra service [Sinds een half jaar heeft Vie- [iri Medisch Centrum voor ird-Limburg een inconti- itlepoli. Hier kunnen iënten op verwijzing van specialist terecht bij especialiseerde incontinen- everpleegkundigen. Zij even voorlichting, advies en egeleiding. Ook met alle vragen over ver killende incontinentiemateria- a kan men terecht op het incon- nentiespreekuur. De icontinentieverpleegkundigen |0/o ijn er niet alleen voor patiënten, jok hulpverleners kunnen bij hen [recht voor (telefonisch) advies. Na een bescheiden proefperio- M Ie bleek al gauw dat de poli in |en behoefte voorziet. Daarom verd onlangs het spreekuur uitge lid. ij incontinentie verlies je rijwillig urine en/of ontlas- ing Dit kan leiden tot hygiëni- jcheen sociale problemen. Incon- inentie is geen ziekte, maar een van het niet (meer) func- joneren van bepaalde lichaams- iincties. Je kunt er op elke leef- jd mee te maken krijgen, kideren hebben meer kans dan ingeren en vrouwen meer dan |nannen. Incontinentie of een blaasontle- ligingsstoornis levert vaak proble- nen op, waarbij schaamtegevoe- enseen grote rol kunnen spelen, leze problemen kunnen worden •esproken op het incontinentie- spreekuur. Tijdens het spreekuur geven de incontinentie verpleegk u ndigen advies, voorlichting en begelei ding aan patiënten. Aan de hand van het gesprek stellen zij een verpleegkundige diagnose. Hierin worden ook de bevindingen van de arts meegenomen. Daarnaast adviseren zij patiën ten bij de keuze van incontinen- tiematerialen (verbandmaterialen, condoomcatheters ed.) en leren zij de patiënt zelf te catheterise- ren en eventueel omgaan met condoomcatheters, beenzakken etc. Verder leren zij de patiënt een goede mictie (=plas) houding en mictiegedrag aan en adviseren zij over de materialen in de thuissitu atie. Eventueel kunnen zij ook een verpleegkundige van de wijk zorg inschakelen voor hulp aan de patiënt. Tijdens het spreekuur zijn de incontinentieverpleegkundigen ook bereikbaar voor vragen en problemen van patiënten, instan ties en in,- en externe hulpverle ners De incontinentieverpleegkundi gen Riek Hoeijmakers, Marianne Konings en Colette de Bie zijn op maandag, dinsdag en/of vrijdag middag op Poli Urologie, poli- nummer 63- U kunt hier uitslui tend terecht volgens afspraak. Bel hiervoor 077 3205946. Voor ver dere informatie kunt u ook bij hen terecht. De regeling inpandig bouwen an de Provincie Limburg maakt gemakkelijker om gebouwen hun functie verliezen of verlo- £n hebben, te verbouwen tot woonruimten. De provincie heeft 'er extra woningbouwcontin- fntcn voor beschikbaar gesteld. Dit betekent dat dergelijke ver touwplannen niet ten koste gaan de normale woningbouwmo- Iflijkheden. Een tussentijdse eva sie van de regeling inpandig louwen geeft aan dat er ruimte is fk regeling te continueren tot en "jet 2005. Dit is gelijk aan de hui- looptijd van de regionale ^"«huisvestingsplannen (RVP) 'n Limburg. De regeling inpandig •ouwen voorziet in een behoefte aanwoningen en behoudt karak- ?fistieke panden voor leegstand verval. Het gaat daarbij om sj ecgstaande kloosters, schoolge- touwen, bedrijfsgebouwen, leeg staande ruimten boven winkels, enz- Hen belangrijke voorwaarde daarbij is dat het gaat om gebou wen waarvan de buitenzijde intact blijft zodat het gebouw zijn karakteristieke uiterlijk behoudt. Tot en met 2005 staan er 1.167 woningen voor inpandig bouwen op het programma. Hiervan is in de jaren 2001 en 2002 in totaal 25% gerealiseerd. De met het Rijk overeengekomen woningbouw- taakstelling voor geheel Limburg wordt hiermee niet aangetast. De regeling inpandig bouwen is nu tussentijds geëvalueerd. De evalu atie betreft een vergelijking tus sen de feitelijk gerealiseerde woningen uit de regeling inpan dig bouwen met de provinciale ramingen en de programma's uit de Regionale Volkshuisvestings plannen (RVP). Provinciale Staten nemen een besluit over de regeling inpandig bouwen. In 2005 wordt de rege ling inpandig bouwen geëvalu eerd. Dit gebeurt dan gelijktijdig met de bijstelling van de RVP's voor de volgende periode 2006 t/m 2009. gin jjgL en MAAS Donderdag 20 februari 2003 - Pagina 9 fceconstructiecommissie laat bekritiseerde 'visie op hoofdlijnen' vallen Er is geen geld om intensie- e veehouderijen rond dorps- ernen uit te kopen. Dat is een an de belangrijkste punten jt het reconstructieplan. Pro- inciaal projectleider Ruud erheijen praatte dinsdag- tond bestuurders en agra- jcrs uit Venray en Meerlo- Fadssum bij over de stand an zaken. Nadat op 20 lovember tijdens een rumoe- jge avond in de Witte Hoeve e gepresenteerde 'v*s*e °P oofdlijnen' werd afgescho- n. De provinciale commissie heeft jch die kritiek ter harte genomen n is weer grotendeels terugge- eerd naar de bouwstenen die de ■s districten in Noord- en Mid- tnLimburg in juli 2002 aanlever en. Vooral de bouwsteen uit enray en Meerlo-Wanssum ordt als voorbeeld gezien. Nu de risie op hoofdlijnen' van tafel is gi er een 'koersbepaling' die het istapje vormt tot het vooront- rerp reconstructieplan dat in pril verschijnt. De bedoeling is 11 in juni het reconstructieplan ordt aangeboden bij gedepu teerde staten waarna in het najaar ^■formele procedure kan starten. ^Mussen de Koersbepaling en de Sjuwsteen uit Venray/Meerlo- lanssum zijn nog wel verschil- In. Een speerpunt uit de bouw- fc ween was een zone van 250 ^eter rond dorpskernen waar ten ruimte meer is voor de [lensieve veehouderij. Met als pel de woningbouw in de kerk- pipen te redden. Dit punt kan de too vergeten. Simpelweg omdat geen geld is om bedrijven uit te Open of te verplaatsen. "De prio- teit ligt bij het verplaatsen van veehouderijen rondom natuurge bieden", vertelde projectleider Verheijen. Ook ziet hij niets in het 'op slot zetten' van bedrijven door extensiveringsgebieden te leggen rond de dorpskernen. "Want daar mee schiet je weinig op. Het pro bleem van de woningbouw wordt niet opgelost door alleen zo'n gebied aan te wijzen. Je creëert juist een nieuw probleem", zei Verheijen die het op een andere manier wilde oplossen. Voor ieder dorp wordt een dorpsont wikkelingsplan gemaakt waarin de situatie precies in kaart wordt gebracht. "Er kan dan maatwerk geleverd worden door aan te slui ten bij de bouwplannen van de gemeente. Duidelijk wordt dan welke bedrijven woningbouw echt in de weg zitten. Uitplaatsing gebeurt niet via regulering maar via stimulering." Volgens de Koersbepaling bevinden zich in het cluster Ven- ray/Meerlo-Wanssum 42 intensie ve veehouderijen in een extensi- veringsgebied rondom een natuurgebied. In de bouwsteen waren dat er nog 32 maar dit beeld is vertekend. De toename zit vooral bij de kleine bedrijven beneden 40 NGE. De extensive ringsgebieden rondom natuur zijn wel uitgebreid met de Loobeek en enkele beekdalen. Het verkleinen van de bouw blokken in extensiveringsgebie den is weer teruggedraaid. Dit was een van de meest kritische punten. Onbenutte bouwblokken zouden geschrapt worden en nieuwe stallen waren niet meer toegestaan. De reconstructiecom missie voert hierover nog overleg met het ministerie van landbouw. Wellicht dat onder voorwaarden uitbreiding binnen het bouwblok toch mogelijk wordt. Voor de pauze gaf Ruud Verhe ijen een uitleg over de nieuwe weg die is ingeslagen om tot een herinrichting van het platteland te komen. Vijftig belangstellenden in de Venrayse raadzaal kregen te horen dat nu gekozen is voor een 'dialoogmodel' waarbij het veran deringsproces vanuit de grondge bruiker plaatsvindt. De reconstructie van het bui tengebied is en blijft een moei zaam gebeuren. Want er zijn nog tal van onzekeke factoren die het plan weer overhoop kunnen halen. Na het betoog van Verhe ijen was er een kwartiertje pauze. Na de hervatting was het publiek uitgedund tot 35 toehoorders. Sommigen prefereerden Arsenal- Ajax boven de taaie kost van het reconstructiefront Een van de onzekerheden is de MER (milieu effect rapportage) die momenteel loopt. De MER spitst zich toe op de onderdelen water en intensieve veehouderij. In april is de uitkomst bekend. "Het kan betekenen dat de land- bouwontwikkelingsgebieden nog kleiner worden. Indien de milieu effecten te nadelig blijken te zijn", aldus Verheijen die ook meldde dat de reconstructie zich tot nu toe vooral gericht heeft op de landbouw. Andere waarden als natuur, water en recreatie moeten nog een plek krijgen in het plan. Volgens de Europese wetgeving moet rekening gehouden worden met de habitat- en vogelrichtlijn. Volgens Verheijen komt rond deze gebieden net zo'n brede zone te liggen als om een verzu- ringsgevoelig natuurgebied. In Venray/Meerlo-Wanssum gaat het om twee gebieden: de Boshuizer- bossen en Mariapeel. En zo pas seerden nog meer onzekerheden de revue zoals de beschikbare financiën. Joep Hahn, voorzitter van de klankbordgroep, vroeg voldoende tijd omdat er nog veel discussie nodig is. "Ook de gemeenteraad moet over het definitieve plan kunnen praten en een uitspraak doen. We moeten iedereen de tijd en de kans geven om te reageren. Anders gebeurt dat later formeel met veel bezwaarschriften." Veehouder Eduard Maas uit Swolgen uitte kritiek dat in de gemeente Meerlo-Wanssum nau welijks landbouwontwikkelings- gebieden zijn. "Waar moeten dan de bedrijven heen die verplaatst worden", vroeg Maas zich af. "Dit heeft grote gevolgen voor de agra rische bedrijven die wel een boterham moeten zien te verdie nen. Er moet in Meerlo-Wanssum een gebied aangewezen worden waar deze bedrijven toch kunnen doorgroeien." De gemeente Meerlo-Wanssum valt bijna geheel binnen de 'groe ne ruggengraat' waar weinig ruim te is voor de landbouw en natuur en landschap voorrang krijgen. In tegenstelling tot Venray waar in grote delen ten zuiden van de Deumeseweg en rond Vredepeel en Ysselsteyn de landbouw wel voorrang krijgt. Joep Hahn vroeg ook aandacht voor een financiële regeling. Vooral voor bedrijven die zich in een extensiveringsge- bied bevinden. "Indien zij moeten stoppen dan hoort daar wel een schadevergoeding bij. Je kunt de ondernemers niet het brood uit de mond nemen." Peel en Maas zal tijdens de carnaval normaal op donderdag verschij nen. Omdat ook onze redactie en advertentie-afdeling carnaval viert, verzoeken wij u om redactionele bijdragen (sport- en verenigings- nieuws, kerkelijke diensten etc.) aan te leveren voor vrijdag 28 maart 12.00 uur. Voor het aanleveren van advertenties kunt u nog terecht tot zater dag 1 maart 12.00 uur. Aanleveren kan ook via mail (advertentie@van- denmunckhof.nl). Het afscheid van burgemeester Bouwmans nadert. Op 1 maart neemt de burgemeester, na tien jaar burgemeesterschap, afscheid. Graag wil hij persoonlijk afscheid nemen van de inwoners van alle kernen van Boxmeer. Daarom komt burgemeester Bouwmans De WD fractie Venray spant zich in voor het behoud van cir cuit de Peel op de huidige locatie in Ysselsteyn. In een brief aan demissionair minister Kamp van VROM en vragen aan Gedeputeer de Staten van Limburg, vraagt de WD Venray steun voor behoud van het circuit op de huidige loca tie. De WD fractie Venray roept alle politieke partijen op om dit initiatief in woord en daad te ondersteunen. In het kader van het algemeen en maatschappelijk belang is het onverstandig en ongewenst om verdere initiatie ven voor het verplaatsen van het bestaande motorcrosscircuit uit te werken, zo schrijft de WD in de brief. Het bestaande motor crosscircuit veroorzaakt nage noeg geen overlast en kan gaan voldoen aan de wettelijke nor men, aldus de liberalen. naar Overloon. Tijdens een recep tie op zondag 23 februari van 14.00 tot 17.00 uur in het gemeenschapshuis zal burge meester Bouwmans afscheid nemen van de Overloonse bevol king. Tijdens deze middag, die muzikaal zal worden opgeluisterd door zang en een optreden van de fanfare en van het gilde, zullen ook de Overloonse verenigingen zich presenteren. Natuurlijk is er de gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de burge meester. De werkgroep afscheid burgemeester wil u van harte uit nodigen de vlag buiten te hangen en aanwezig te zijn, als de burge meester het dorp bezoekt. Op zondag 23 februari houdt Teenz Work-it. Tijdens deze mid dag kun je deelnemen aan diverse workshops en activiteiten. Je kunt onder andere een kijkje nemen in de wereld van breakdance, graffi ti, techniek, koken, henna tattoos, kappers of DJ's. Verder is er een playstation competitie! Het begint om 13.30 uur en het duurt tot ongeveer 18.00 uur. Meer info: mail2teenz@yahoo.com Teenz- activiteiten zijn bedoeld voor mid delbare schooljongeren tot en met 16 jaar uit Vierlingsbeek en omstreken. Grotestraat 48. 5801 BH Venray 0478-582409 Een themaochtend voor ouders met een verstandelijk gehandicapt kind. Is dat nog wel nodig? Want er zijn al zoveel boeken en folders vol geschreven met informatie en handreikingen voor ouders met een verstandelijk gehan dicapt kind. En er zijn al praatgroepen en landelijke oudercontacten. Waarom dan toch nog een themaochtend, dinsdag 25 februari in 't Gast- hoes in Horst? Wat is de meer waarde? Het antwoord: erover praten. 'Want emoties kun je nooit vangen in boeken, bro chures en folders. Over emo ties moet je praten'. Tien vra gen aan Marleen Verbeeten, teamleider van 't Raayke in Tienray. Zij verzorgt de pre sentatie tijdens de themaoch tend. 1Wat gaat u de bezoekers van de themaochtend aan nieuws ver tellen? "Veel staat al in boeken, folders en ander informatiemateriaal. Ik wil de bezoekers daar op wijzen. Verder wil ik vooral luisteren naar hun verhalen. Want de kracht van een themaochtend zit in het uiten en delen van emoties. Als je praat over je kinderen, dan komen daar gevoelens bij los. Meestal positie ve gevoelens. Maar als je kind een verstandelijke beperking heeft, drijven ook andere gevoelens boven." 2. Onmacht, frustratie, woede? "Ik merk dat ouders die een ver standelijk gehandicapt kind krij gen, een rouwproces doormaken. Het is een schok, soms kun je het vergelijken met het verlies van een dierbare. Met één groot ver schil: het verlies van een dierbare slijt na jaren, ouder zijn van een verstandelijk gehandicapt kind slijt veel minder omdat je continu wordt geconfronteerd met je zoon of dochter die een beper king heeft. Ouders worden er constant aan herinnerd. En som mige ouders komen nooit los van het rouwproces. Het onbegrip van 'waarom gebeurt mij dat' blijft overheersen. Zij kunnen daar niet of niet goed mee omgaan. Maar gelukkig kunnen de meeste ouders hun verstandelijk gehandi capt kind wél een plaats geven in hun leven. En voor de duidelijk heid: moeilijk kunnen omgaan met een kind met een beperking wil niet zeggen dat ouders geen liefde of genegenheid voor het kind hebben." 3. De themaochtend wordt georganiseerd door de stichting Stand-by. De stichting buigt zich over mensen met 'een kleine por temonnee'. Is een verstandelijk gehandicapt kind duurder dan een kind zonder die beperking? "In de regel wel. Soms zijn aan passingen thuis noodzakelijk, veel kinderen hebben aanpassingspro blemen en hebben vaak minder beheersing over hun gedrag. Als ze de beheersing verliezen, wil er nog wel eens iets sneuvelen. Of ze vernielen hun kleding. Dat kost extra geld." 4. Verstandelijk gehandicapten vermaatschappelijken meer en meer. Zijn ze inmiddels volledig geaccepteerd in onze maatschap pij? "Ja en nee. Ja, omdat verstande lijk gehandicapten steeds meer wonen in 'normale wijken'. Niet meer ver weg van de maatschap pij achter hoge muren, maar mid den in de samenleving. Nee, omdat midden in de samenleving verblijven niet wil zeggen dat je ook wordt geaccepteerd. Geluk kig zijn er steeds meer initiatieven om verstandelijk gehandicapten te integreren. De sport loopt daar in voorop: G-voetbal, G-atletiek, G-fitness, noem maar op. Op andere gebieden gaat het moeiza mer. Bijvoorbeeld als je gaat win kelen, word je nagekeken." 5. 't Raayke staat met name bekend om de crisisopvang. Doen zich zoveel crisissituaties thuis voor? "Ja, wij krijgen veel crisisaanvra- gen. Wij hebben in Tienray en in onze vestigingen in Meerlo en Venlo in totaal een capaciteit van 50 bedden. En die zijn nagenoeg altijd bezet. Wij merken dat een aantal ouders het niet aankunnen om hun verstandelijk gehandicapt kind op te voeden en continu in huis te hebben. Het legt een enor me druk op het gezinsleven. Want vaak staat alles in het teken van dat ene kind. Dat gaat jaren goed, totdat het ineens over is en ouders het niet meer aankunnen. Dan worden wij ingeschakeld." 6. Is dat te voorkomen? "Er zijn voorwaarden te creëren om crisissituaties tijdig te signale ren en/of te voorkomen. Eén van de mogelijkheden is om het ver standelijk gehandicapt kind een weekend of een week (bij het Logeerhuis te Meerlo) te laten logeren en zelf op vakantie te gaan. Alleen of met de andere kin deren. Zodat ook de andere kin deren de aandacht krijgen die ze verdienen. Zodat niet alles in het teken staat van het verstandelijk gehandicapte kind. De ervaring leert dat een weekend of een week er tussenuit heel verfrissend werkt. Ouders komen tot rust, tanken energie en kunnen er weer een tijd tegenaan. Daarmee voorkom je dat de boog altijd gespannen staat en uiteindelijk een keer knapt. Dat wil ik de bezoekers van de themaochtend meegeven: denk ook aan jezelf. Bekijk de mogelijkheden van bij voorbeeld thuishulp en van een korte vakantie zonder verstande lijk gehandicapt kind." 7. Misschien zijn ouders bang dat zij heerlijke dagen hebben en hun kind niet. "Dat is niet zo. Het kind heeft ook een leuk weekend of een leuke week. Maar op een andere manier. Een nieuwe omgeving, andere kinderen, het gezin er niet bij. Dat is wennen, maar de prak tijk leert dat de kinderen het hart- 8. Hebben jullie voldoende capaciteit voor kortdurend ver- blijf? "Nee, dat is de andere kant van de medaille. Er is continu een - wachtlijst voor kort verblijvende opvang. Dat is eperzijds positief, omdat ouders dus gebruik maken van de mogelijkheid om even bij te tanken. Maar anderzijds nega tief omdat we niet alle aanvragen kunnen honoreren. Onze bedden voor kortdurend verblijf zijn vaak vol." 9. Jullie hebben geen 'bedden bij particulieren'? "Nee, dat doen we nog niet. Er zijn initiatieven maar kinderen met een verstandelijke handicap plaats je niet zomaar bij een parti culier gezin. Die kinderen hebben vaak heel specifieke handelings- 1 plannen en zijn niet gemakkelijk i om in huis te hebben, vergis je daar niet in. Maar ik sluit niet uit j dat we op termijn toch een beroep gaan doen op particuliere gezinnen waarvan we weten dat het verstandelijk gehandicapt 1 kind daar in goede handen is." L- 10. Tot slot nog even terug naar de themaochtend: waar, hoe laat en voor wie? "Dinsdag 25 februari in 't Gast- hoes in Horst, van 9-30 tot 12.00 uur. De themaochtend mikt op ouders met een verstandelijk gehandicapt kind en wordt geor- ganiseerd door Stichting Stand- bv." stikke leuk vinden. Ouders moe- ten het niet zien als een straf om hun kind bij ons achter te laten."

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9