jemeente wil invloed bij Dingus feel belangstelling voor lestemmingsplan Leunen Venray aangesloten p landelijk netwerk Joop Wismans is er niet meer. Woningen voor starters in Bontekoestraat Kinderdagverblijf Poeh-beer Verzet tegen versnelde woningbouw Geen wachtlijsten..? Tel: (0478) 569706 r; edrijfsinbraak BWT wil jeugdruimte bij Dingus Slagerij Drabbels mogelijk behouden Üfs HEN MAAS Donderdag 20 februari 2002 - Pagina 3 rschil van inzicht over toekomst jongerencentrum de onderhandelin- over de renovatie nog p bezig zijn kijken Dingus e gemeente alvast vooruit f de nieuwe toekomst van jongerencentrum. De slopen ver uiteen, rihouder Mathieu Emonts i) verklaarde in de commis- JJ jaischappelijke Diensten dat emeente een subsidierelatie jingus wil onderhouden. Het (dskader 'jeugdbeleid geen spel' uit 1997 wordt bin- t herzien. In dat nieuwe :Ieid vervult het open jon- intrum een centrale func- meldde Emonts. "Er moet een subsidierelatie zijn. ;d en jongerenbeleid is breder. De gemeente wil n haar verantwoording "'J cd met professionele begelei- Dat moet tot uiting komen i. oorwaarden via een subsidie- Overigens bestaat er al een paar jaar geen subsidierelatie meer omdat de gemeente de subsidie kraan destijds heeft dichtge draaid. Er zouden geen sociaal- culturele activiteiten meer plaatsvinden en het vertrouwen in het Dingus-bestuur werd opge zegd. Gezien de ervaringen in het ver leden wil Dingus geen banden meer met de gemeente en wel- zijnsinstelling Synthese die het jongerenbeleid uitvoert. "Ze wil len nog alleen een huurrelatie. Hierover bestaan tegengestelde opvattingen", aldus Emonts die zei dat de discussie rond het jeugdbeleid niet tot vertraging van de renovatie zal leiden. Dingus-voorzitter Pieter Gijs- bers gaat nog een stap verder en wil straks een geheel zelfstandig jongerencentrum dat, zoals de meeste welzijnsaccommodaties in Venray, geprivatiseerd wordt. De politieke partijen reageer den verdeeld op de lopende onderhandelingen. PvdA en CDA zijn optimistisch. "Beide partijen zijn goed in gesprek. Ze moeten laten liggen wat is geweest. Er is nu een basis om verder te gaan", vond Elly van Dijck (PvdA). Mar tin Leenders (CDA) oordeelde dat 'ze op de goede weg zijn'. De oppositiepartijen en fractie Van de Vorle toonden zich kritischer. Wim Buys (WD) hamerde op de voorbeeldfunctie van leidingge venden ten opzichte van de jon geren. "Dat is zo belangrijk want er is in Venray zoveel jeugd. Maar als ik de verslagen lees dan wordt de strijd op het scherpst van de snede uitgevochten. Waar zijn we toch mee bezig", vroeg Buys zich af. Martin Wijnhoven (Samenwer king): "De schadeclaim en de fata le termijn die dadelijk afloopt baren ons veel zorgen." Dingus mag van de rechter een claim bij de gemeente indienen vanwege de geleden (omzet)schade door het slecht onderhouden pand. De schadevergoeding zal ongeveer 500.000 euro bedragen. Op 27 februari loopt de termijn van drie maanden af waarbinnen de gemeente met de verbouwing gestart moet zijn. Zo niet dan mag Dingus - op kosten van de lokale overheid - de renovatie zelf uit- Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) meende dat het vertrou wen tot het nulpunt is gedaald. "De uitspraak van de kantonrech ter is het enige houvast dat Din gus heeft. Daar moet nu wel de gehele Venrayse gemeenschap voor opdraaien. Terwijl wij al vanaf 1996 ervoor gepleit hebben om het pand te verbouwen", zei Van den Hoek die vroeg of de gemeente de beroepszaak tegen het vonnis al heeft ingetrokken. Mathieu Emonts sprak van een 'uiterst kwetsbaar vertrouwen'. "Daarom is er een zakelijke maar constructieve opstelling. Het hoeft niet vriendschappelijk te zijn als het maar tot iets leidt." Volgens Emonts wordt nieuw bouw achter de gevel niet duur der dan opknappen van het oude gebouw. In september kan met de renovatie gestart worden alhoewel Dingus zich vasthoudt aan het vonnis van de rechtbank. "Toch gaat Dingus akkoord met het uitstel", beweerde Emonts. "De uitspraak van de rechter gebruiken ze als stok achter de deur en dat is hun goed recht." De PvdA-wethouder zei dat de gemeente acht weken uitstel voor het hoger beroep heeft gevraagd tegen het vonnis van 27 novem ber. "Dit moet wel ooit van tafel. We overwegen hoe we hier mee omgaan", zo hield Emonts zich op de vlakte. beet maandag de af. De gemeente gaat nende maand alle tien N kdorpen langs met inloop- o- nden voor het nieuwe fjkj lemmingsplan. De belang [jjjg jn Leunen was onver- bt groot. uim honderd dorpsbewoners maandagavond tussen j ai en acht uur gemeenschaps- De Brink binnen om de plat- Mden en luchtfoto's van hun i te bekijken. Het doel van de pavonden is dat de inwoners nerkingen of wijzigingen 'geven zodat de gemeente de ïkaarten zo correct mogelijk maken. m 20.00 uur begon in Leunen reguliere dorpsraadvergade- De ambtenaren René Blad en Gea Melis gaven tekst en eg over het hoe en waarom een bestemmingsplan en ze itwoordden vragen. Er kon [geen antwoord gegeven wor- !op de vraag wat de nieuwe ling van discotheek De wordt die eind dit jaar naar ijventerrein De Hulst II ver- r waren om acht uur nog Jig bezoekers aanwezig zodat NlObergadering moest uitwijken de grote zaal van het ischapshuis. Dorpsraad- itterWim Jenniskens toonde iverheugd dat zoveel Leunen- aren hun belangstelling toonden. Ook wethouder Frits Ruyten zei 'blij te zijn dat het zo leeft'. "We willen luisteren naar wat u wil. Samen moeten we de ruimtelijke ordening van Leunen inrichten", aldus Ruyten die eraan toevoegde dat Leunen een van de weinige dorpen is waar nog ruime bouw mogelijkheden zijn. René Bladder vertelde dat de gemeente verplicht is iedere tien jaar een nieuw bestemmingsplan te maken. De gemeente Venray werkt nog met veel verouderde bestemmingsplannen maar is nu met een inhaalslag bezig. Het hui dige bestemmingsplan van Leu nen dateert uit 1978. Er klonk ook kritiek. Dorpsbe woner Leo Reintjes zag het nut van een bestemmingsplan niet zo in. "Want het legt alleen maar de bestaande situatie vast. Het voegt dus niets toe. Maar het kost wel klauwen vol geld dat de burgers moeten betalen", aldus Reintjes. René Bladder zei die discussie niet te willen voeren. "Want het is gewoon een wettelijke plicht. Daar kan een gemeente niet onderuit." Daarnaast kunnen bouwplannen veel sneller gereali seerd worden met een actueel bestemmingsplan. Bouwaanvra- gen die momenteel niet passen in het verouderde bestemmingsplan moeten via een tijdrovende artikel 19-procedure lopen. n Ju de nacht van woensdag op donderdag is er. ingebroken in eén Irijf aan. het Keizersveld. Toegang tot het bedrijf werd verschaft het forceren van een kozijn, een poort en verschillende deuren, de inbraak is voor een nog onbekend geldbedrag aan electrische dgereedschappen en lasapparatuur gestolen. Uit het kantoorge- is onder andere computerapparatuur, een fax en een kopieerap- it ontvreemd. De totale waarde van de aangerichte schade is net öehoogte van de buit nog niet bekend. ïlangrijke stap in ontwikkeling moderne bibliotheek moderne bibliotheek It een eigentijdse, maat- •pelijke functie. Als ont- igspunt, als cultuur- als uitleencentrale van op maat én als informa- leverancier. In Limburg [>rdt hard gewerkt aan de structurering van het bibli- ïeekwezen, aan de Bieb+. bibliotheek die méér te bie- n heeft. ten woensdag zette het bibliotheekwezen een g "igrijke stap. Zeven Openbare F liotheken. waaronder die in I "ay. Symbiose en de Provincie N) ïburg ondertekenden een 'Uit- pplan' voor een Kennis- en Infor- fjecentrum Limburg als onder- van het landelijk Pnisnctwerk Al@din dat 20 7^ van start gaat. Met het Ken s' en Informatiecentrum en de •sluiting bij Al@din kunnen de 'liotheken straks een cruciale spelen in de moderne informa- jva; Voorziening. agt Driekwart van de Nederlandse laaf iskoudens beschikt over ten- Me één computer, middelbare 'olen beschouwen het digitale 'rcentrum als kloppend hart hun gebouw. Bibliotheken Oeten hun bijdrage leveren aan 1 digitale samenleving. Door 'zamenlijk aan de slag te gaan ft het digitaal beantwoorden vragen worden zij een onmis- 7 informatieschakel voor ieder- benadrukt Jan Haazen, als deputeerde onder meer verant- 'ordelijk voor de herstructure- van het bibliotheekwezen. "Daarom juich ik de 'uitrol' van het Kennis- en Informatiecentrum Limburg, in combinatie met het landelijke kennisnetwerk Al@din zo toe. Het is een voorbeeld van concrete bibliotheekvemieuwing. Ik ben overtuigd dat binnen twee jaar alle bibliotheken in Limburg zijn aangesloten, ook de kleinere bibliotheken." LANDELIJK Al@din (Algemeen Landelijk Dekkend Digitaal Netwerk) is een samenwerkingsproject van open bare bibliotheken (Koninklijke Bibliotheek, bibliotheken met Wetenschappelijke Steunfunctie, Provinciale Bibliotheek Centrales en Openbare Bibliotheken). Het vormt als het ware een kennis- en informatieservice voor de virtuele openbare bibliotheek. Het con cept is opgebouwd uit vier lagen. In eerste instantie wordt uitge gaan van Zelfservice, de klant die zelf via een vraag- en zoeksysteem de informatiebronnen van de ken nisbank ontsluit. In tweede instantie kan gebruik worden gemaakt van hulp van de Informa tie Service. Dit gebeurt door het invullen van formulieren per mail, waarop medewerkers van de Informatie Service gericht ant woorden. De medewerkers van de Informatie Service kunnen digitaal ook een beroep doen op Informatie Bemiddeling. Daar worden de vragen ondergebracht in gespecificeerde kennisdomei nen. Bij Infórmatie Bemiddeling wordt het netwerk van openbare bibliotheken aangevuld met ken nis van de meer specialistische bibliotheken. Tenslotte is er het vierde niveau. Informatie Advies. Dit zijn externe deskundigen op een bepaald domein die met Al@din een contract hebben voor vraagafhandeling. Na iedere vraag- afhandeling kan de informatie eventueel beschikbaar komen in de centrale kennisbank. Deze wordt zo voortdurend verrijkt. KLANT CENTRAAL Het Kennis- en Informatiecen trum Limburg (KICL) vormt in feite de provinciale voorpost van het landelijke concept. Met name de eerste twee lagen uit het Al@din-concept worden in de fysieke omgeving van de biblio theek zelf uitgevoerd. Voor het ontwikkelen van het KICL is gebruik gemaakt van eerder opge dane kennis bij een pilot van de openbare bibliotheek Heerlen. Inmiddels hebben de bibliothe ken van Heerlen, Maastricht, Sit- tard-Geleen, Roermond, Venlo, Venray en Weert besloten te star ten met het provinciale Al@din- netwerk als onderdeel van het landelijke netwerk. Het service- management van het KICL coördi neert en ondersteunt het provin ciale netwerk. Door het 'uitrolplan' KICL te ondertekenen zetten de zeven bibliotheken, Symbiose en de Provincie Lim burg op 19 februari daadwerkelijk een stap voorwaarts op weg naar de gewenste formule van Bieb+. "Als alle bibliotheken deelnemen in het digitale netwerk ontstaat een vorm van samenwerking over de provinciegrenzen heen, waar van de klant veel voordeel gaat hebben. En dat is waar het om gaat: de klant centraal", benadruk gedeputeerde Jan Haazen. In de financiering van het KICL is voorzien met bijdragen van de deelnemende bibliotheken en de Provincie Limburg. De totale kos ten voor 2003/2004 bedragen 972.273,-. Door het inzetten van formatieplaatsen dragen de bibli otheken zelf 542.273,- bij. De Provincie Limburg financiert 430.000,-. Aan het zoeken naar informatie via het KICL en Al@din zijn voor de gebruiker geen directe kosten verbonden, alhoewel de kosten natuurlijk wel verwerkt gaan wor den in de algemene kosten van het bibliotheekabonnement. De gemeente wil de drie hoek Hoenderstaat-Bontekoe- straat-Eindstraat opwaarde ren. In dit gebied in hartje Venray zijn decennia geleden huizen gesloopt voor de Noordtangent. Deze nieuwe verbindingsweg tussen gemeentehuis en Grote Kerk naar de Hoenderstraat is er vanwege grote politieke weer stand nooit gekomen. Op het onverharde parkeerter rein in de hoek Eindstraat-Bonte- koestraat, tegenover de Winkel van Sinkel, wil de gemeente appartementen bouwen. "Het worden kleinschalige woningen voor starters", zei wethouder Ruy ten (fractie Van de Vorle) in de commissie Stedelijke Ontwikke ling. De gemeente is momenteel in onderhandeling met de grond eigenaren. Ook wordt er gespro ken met eigenaar Jeuken van het oudste Venrayse woonhuis dat bijna driehonderd jaar oud is. Rondom dit bouwvallige witte pand aan de Hoederstraat heeft de gemeente eind vorig jaar hekken geplaatst. Omdat stukken van de voorgevel op straat vielen. De bedoeling is dat dit leegstaande pand gerenoveerd wordt. "Als momumentenman gaat me dit pand aan het hart. Zoals het bij veel Venraynaren emoties oproept. De gemeente wil samen met de eigenaar nadenken over de toekomst", aldus Ruyten. PEEL EN MAAS een abonnement waard Het is stil in het Odapark.... De schok was groot, toen vrijdag tegen de avond bekend werd dat Joop Wismans was overleden. Het was bekend dat Joop ziek was. Toch ging het goed met hem en voelde hij zich helemaal niet ziek. In december kwam de omme keer, er was uitzaaiing gecon stateerd en er w as niets meer aan te doen. Vanaf die tijd ging het snel achteruit. Uitgere kend op de dag waarop het logboek van De Waan gepre senteerd werd, overleed Joop. Het heeft zo moeten zijn dat de afsluiting van De Waan samenviel met het afscheid van Joop. Die ochtend hadden Erik Peters en Marijke Cieraad namens het projectteam van De Waan het eerste exemplaar nog aan de kinderen van Joop overhandigd.... Joop Wismans en het park zijn onlosmakelijk met elkaar verbon den. Toen zijn kinderen nog klein waren wandelde echtgenote Yvonne veel door het park. Zij nam ook Joop daarmee naar toe en samen waren ze van mening dat er iets met het park moest gebeuren. Zij wilden er gaan wonen, een beeldentuin inrich ten, kleinkunstmanifestaties hou den en het literair café zou daar ook terecht kunnen. Hun plannen werden enthousiast ontvangen maar bleken, ook nadat de Lions- club zich hierover had gebogen, financieel niet haalbaar. Het park bleef Joop boeien. Toen hij in 1990 voorzitter werd van de Kunstkring Venray, en die vereni ging haar 15-jarig bestaan wilde vieren, kwam het Odapark opnieuw in beeld. De Kunstkring wilde een grootse manifestatie houden. Het werd Beeldige Kle ding '91. Deze manifestatie was het begin van een stormachtige ontwikkeling in het Odapark. Ineens gingen bij veel mensen de ogen open. Ineens was er steun voor de plannen om van het Oda park en het Theehuis een cen trum voor kunst en cultuur te maken. Terwijl het Theehuis als eerste werd gerestaureerd, volg den de manifestaties elkaar op: '93 Geheimen, Illusies '95, Slav- nost en De Ongezochte Vondst. Manifestaties die mede door zijn idealisme en inzet, stuk voor stuk succesvol waren en stuk voor stuk bijdroegen tot de realisatie van zijn wens: het Odapark als centrum voor kunst en cultuur. Die wens werd in 1999 voltooid toen het Theehuis met de nieuwe aanbouw, geopend werd. Maar Joop Wismans ging door. en rustte niet op zijn lauweren. Met het organiseren van talloze exposities wist hij het Odapark steeds meer op de kunstkaart van Nederland, maar ook daarbuiten te zetten. Hoogtepunt was uitein delijk de organisatie van De Waan, die maar liefst 45.000 toe schouwers naar Venray wist te trekken. Joop Wismans was van huis uit eigenlijk fotograaf. Hij werkte veel in opdracht maar gaf ook fotografieles op de Vrije Acade mie en aan de Leergangen in Sit- tard. Vanuit de fotografie ging hij zich steeds meer op de kunst rich ten. Het meest bekend zijn zijn schilderwerken maar Joop ver vaardigde ook beelden en karren. Door zijn werk in het Odapark maakte hij de laatste jaren niet zoveel kunstwerken meer. Twee jaar geleden heeft hij nog een serie schilderijen gemaakt. Die schilderijen hangen nu. als hom mage aan Joop. in de expositie ruimte van het Theehuis. Maar Joop was meer. Want hoe wel hij kunstnaar in hart en nie ren was, ging zijn gezin boven alles. Zijn vier meiden kwamen absoluut op de eerste plek. Voor zijn gezin heeft hij, zeker in zijn beginjaren als kunstenaar, hard moeten werken. Daarbij ging hij de confrontatie niet uit de weg. Want als Joop ergens een uitge sproken mening over had, dan stak hij die niet onder stoelen of banken. Daarbij schroomde hij niet om de nodige dosis humor in te bouwen. Maar, waar veel men sen blijven schreeuwen, voegde Joop gewoon daad bij woord. Zijn, door sommige mensen als eigenwijs beschouwde instelling, heeft hem echter gesteund in zijn streven om van het Odapark iets moois te maken. Ondanks het succes van het Odapark bleef Joop gewoon Joop, met zijn gvd's, zijn "waor got clit now wer aover", zijn bretels en ribbroek, zijn wilde haren en zijn pakje Montana in zijn borstzak.. Vrijdagavond 21 februari om 19.30 uur vindt in het Odapark, aan de voet van het Theehuis, een avondwake plaats. Joop Wismans wordt zaterdag, na een uitvaartdienst om 10.30 uur in de Grote Kerk, begraven op de algemene begraafplaats Bóscb- huizen. De Bovenwijkse Tienerdisco (BWT) hoopt een eigen ruimte te krijgen naast jongerencen trum Dingus. Daarvoor pleitte Ton Jans van de BWT in de commissie Maatschappelijke Diensten. Voor de jeugd van twaalf tot zestien jaar wordt nu iedere vrij dag een discoavond georgani seerd in uitgaanscentrum De Steeg in Leunen. Dit zou tijdelijk zijn omdat de gemeente deze jeugdgroep wilde onderbrengen in het gerenoveerde Dingus. Maar dat is nu definitief van de baan. Dingus is en blijft alleen een jon gerencentrum voor zestien jaar en ouder. Wel kan de jeugd van twaalf tot zestien gebruik maken van de zaal in het jongerencen trum. Volgens Jans hebben veel ouders er problemen mee dat hun jeugd nu naar Leunen moet van wege de fietsafstand. "Rondom Dingus is nog ruimte genoeg. Daar zou ook een ruimte voor de jeugd moeten komen. Omdat ze toch al van de zaal gebruik gaat maken", stelde Jans. De kans bestaat dat het pand van slagerij Drabbels aan de Stationsweg toch behouden blijft. Het was de bedoeling het gebouw te slopen voor een appartementencomplex met 28 koopwoningen. Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) meldde in de commissie Stedelijke Ontwikkeling dat hij met een aantal varianten komt van bouwplannen waaruit gekozen kan worden. "Ook het bestaande gebouw kan worden ingepast in de plannen. Want er zou eerst alleen een 'doos' komen", zo noemde hij het vierkante appartementencom plex. Ruyten wil meer aandacht voor het behoud van karakteristie ke gebouwen bij nieuwbouwplan- nen. Zoals het voormalige winkel pand/slagerij van Drabbels. "Want dit ligt vaak gevoelig in Venray zoals bij het wijkplatform cen trum." Vervolgvoorpagina Frits Ruyten, wethouder van Stedelijke Ontwikkeling, vertelde dat Leunen met Oostrum een uit zondering vormt. "Er wordt nog maar heel weinig gebouwd op de dorpen die veelal op slot zitten. Het college wil heel graag bou wen. Leunen heeft vertraging opgelopen door het gasvulpunt. Nu hebben we de kans om het plan in één keer vol te bouwen. Dat levert de gemeente een finan cieel voordeel op dat we hard nodig hebben." Ruyten maakte ook gewag van afspraken die met projectontwikkelaar Hurks gemaakt zouden zijn. "Daar kan de gemeente moeilijk onderuit. We moeten een heel goede reden hebben om deze bouwaanvraag te weigeren." Ton Smets, secretaris van de dorpsraad, zei het frappant te vin den dat Ruyten nu met afspraken met Hurks op de proppen komt. "Terwijl de gemeente juist ook in fases wilde bouwen. Daar wordt nu aan voorbij gegaan. Blijkbaar zijn de financiën en de marktom standigheden belangrijker. Maar daar schiet Leunen heel weinig mee op. Wat blijkbaar niet in Ven ray gebouwd kan worden moet daarom hier gebeuren." Ruyten ontkende dat Leunen een overloopgebied voor Venray zou zijn. Volgens de wethouder bieden de Brabander en Gouden Leeuw voldoende bouwkansen. Hij vertelde dat mensen uit ande re kerkdorpen nu de kans krijgen om toch in een dorp te blijven wonen. Guus Reintjes, lid van de dorps raad, vond het onlogisch om Hurks nu ineens 41 huizen te laten bouwen. "Er is geen overleg geweest met de dorpsraad. De school en de verenigingen zijn er ook niet op ingesteld." Leo Reintjes wees erop dat in fase één veel woningen door mensen van buiten Leunen zijn gekocht. Jongeren uit eigen dorp toonden eerst wel belangstelling maar haakten vanwege de hoge koopprijzen weer af. Reintjes vond dat er ook te weinig aan de ouderen wordt gedacht. "Het zijn allemaal huizen met verdiepin gen. De wensen zijn in Leunen niet geinventariseerd. Het lijkt wel of Hurks een machtspositie heeft. De projectontwikkelaar wil in korte tijd veel geld verdienen. En de gemeente wil het project met winst afsluiten. Daar is het allemaal om te doen." Frits Ruyten zei een 'dorps- breed verzet' te bespeuren. Hij beloofde met Hurks te gaan onderhandelen om de bouw toch in fases te voltooien. "Daar zal ik me sterk voor maken." Voorzitter Wim Jenniskens vroeg Ruyten in april terug te komen in de dorps raad, mogelijk met projectontwik kelaar Hurks, om verslag te doen van de onderhandelingen. Eindstraat 12, tel. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA. Venray Tel 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wïllemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58..) 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3