Waar is onze hofnar gebleven? Boerenbruidspaar Jessie en Wiliy Jeugdprins Rik I Haöltere Pölleke voor De Hazekeutel Boerenbruidspaar De Keavers Boerenbruidspaar bij de Hedsbuule Inschrijven optocht Kinderoptocht 2003 Aanleveren tijdens carnaval Carnaval in 't Podium Vastelaovend in Beukenrode Carnavals concert Jeugdprinses Marloes PEEL EN MAAS Ontbrekende schakel tussen publiek en hofhouding "Het spel is weg. We doen niets meer om mensen te laten lachen. Waar zie je nog een hofnar die mensen een spiegel voorhoudt of gemas kerde auw wiever? Carnavals tradities hollen achteruit", zo verklaart rascarnavalist en schrijver van een boek over de universiteit van de narren Jean Meijntz uit Geleen in Dag blad De Limburger van 31 januari jl.. Hoe zit het met die tradities in Venray? Waar is de hofnar van carnavalsvereni ging De Piëlhaas gebleven? Na de oorlog heeft Venray ver schillende hofnarren gekend. De meest bekende en legendarische nar was Sjaak Janssen, beter bekend als Scheie Maan. Deze komiek en toneelspeler verkleed de zich als Pielhaeske met grote oren en zette de zaak op geheel eigen wijze op z'n kop. Hij trok zich niets aan van ceremonie of protocol, stond altijd met zijn neus vooraan. Sjaak Janssen was de schakel tussen het volk en de prins. Hij vertelde de prins wat het volk wilde. Naar zeggen verl oor De Piëlhaas een groot carna- valist toen nar Sjaak overleed. Ver schillende narren volgden hem voor korte tijd op. Zo trokken onder andere Joop Min, Thei Michiels, Pierre Pijpers. Hay Poels, Wiel Pelzer en Lowie Jans sen, de zoon van Scheie Maan, eens het narrenpak aan. De laatste hofnar, die De Piël haas heeft gekend, was Geen Thomassen. "Toen ik in 1989 uit kwam, had Venray tien jaar geen hofnar meer. Als lid van de Raad van Elf ging ik de uitdaging aan de hofnar nieuw leven in de blazen. In mijn ogen hoort een hofnar nu eenmaal bij Carnaval. De nar hoort op het oude stadhuis op een van de leeuwtjes te zitten." Maar hofnar zijn betekent meer volgens Geert. "Ik zie de hofnar als een gangmaker, die een inter mediaire rol vervult tussen het publiek en de hofhuishouding van De Piëlhaas. Hij kan worden inge zet voor handelingen die alleen van een nar geaccepteerd wor den, zoals het voorhouden van een spiegel naar het volk en naar de hofhuishouding. Een hofnar kan, op momenten dat het bij voorbeeld even stilvalt, sfeer brengen. De boel weer aan het lachen maken." Hoewel die rol niet altijd even gemakkelijk in te vullen was, kijkt Geert met plezier terug op de drie jaar dat hij hofnar was. "De speel ruimte die ik als hofnar in die tijd had, was beperkt door de vele taakverdelingen en protocollen binnen de vereniging. Ik moest De hofnar (hier Sjaak Janssen) ten voeten uit, inbrekend in het protocol ten dienste staan van de prins en de vorst. Om op het juiste moment de juiste toon te raken, viel niet altijd mee. Toch mag wat mij betreft mag deze ontbrekende schakel weer terugkomen in het Venrayse Carnaval. Een hofnar past bij een mooie vereniging als De Piëlhaas." Voorzitter van De Piëlhaas, Paul Spronken, heeft twijfels bij deze gedachte. "De reden dat we in Venray geen hofnar meer hebben, heeft te maken met het feit dat we na Geert Thomassen niemand konden vinden die deze rol wilde vervullen. Het is dus geen bewus te keuze geweest om de nar van het toneel te laten verdwijnen. Toch vraag ik me ook af of het publiek nog wel zoveel behoefte heeft aan een nar, iemand die de paljas uithangt en het plaatselijke gezag op de hak neemt. Wat voegt het toe? Men kijkt niet meer zo op tegen het gezag. Je bent niet meer zo succesvol als je bij voorbeeld een gekke bek achter de burgemeester trekt. Van de andere kant kan ik me voorstellen dat vooral oudere mensen het beeld van de nar, met zijn provo cerende gedrag, op het bordes terug zouden willen zien Wordt er volgens Spronken dan nog wel voldoende gelachen tij dens Carnaval. Mist hij niet de nar die de carnavalsvereniging en de Venrayse politiek een spiegel voorhoudt? "Dat mag wat mij betreft wel meer gebeuren, maar het is wel degelijk aanwezig. Zeker als je als insider vele zittin gen meemaakt, zoals de installatie van de prins en het prinsendiner, dan merk je dat er vaak hele leuke en kritische dingen gebeuren. Maar ook tijdens bijvoorbeeld de optocht en Cirkus Mök wordt er veel gelachen, hoewel het lokale aspect soms wat minder nadruk kelijk aanwezig is. Zo missen we onze eigen buutteredner. Die moeten we altijd van ver buiten Venray halen. Dat is jammer." Moet de hofnar weer op het Venrayse toneel verschijnen? "Alleen als die zijn rol vervult zoals dat hoort en dat is meer dan een narrenpak aantrekken," meent de vorst van De Piëlhaas, Fun Sijbers. "De nar hoort, net als bij het kaartenspel, in de hofhuis houding. Hij is als het ware de tegenspeler van de prins, de vorst en het boerenbruidspaar. De nar moet gevraagd en ongevraagd een plek opeisen, op een ludieke, ver rassende manier onrust stoken, maar dan in positieve zin. Een nar geeft, net als Scheie Maan dat vroeger deed, kleur aan een cere monie. Dat mis ik wel." Ook Jan Broeren, voorzitter van De Hazekeutel, ziet wel iets in het terughalen van de hofnar. "Bij de Hazekeutel is de nar, sinds jaren, weer terug op het toneel. Wij vonden als bestuur dat de nar er eigenlijk bij hoort. Op de meeste kerkdorpen in dat ook zo. Het is voor ons nog wel even wennen, we moeten er de juiste invulling aan geven. Toch heb ik er een goed gevoel bij, we schenken er veel aandacht aan en de nar zelf, broer van de jeugdprins, bevalt het prima. Ook bij De Piëlhaas moeten ze de nar alleen terugha len als de rol goed wordt inge vuld." Wim van Osch, sinds 1996 hof nar bij 't Knölleke in Leunen, weet daar alles van. Hoewel de prins van Leunen zijn eigen hof nar mag benoemen, wordt Wim ieder jaar weer gevraagd. Ik doe het graag voor de prins, maar het is best een zware taak. Ik moet ervoor zorgen dat de prins schit tert, niets tekort komt en niet dronken thuis komt. Tegelijkertijd moet ik het publiek op z'n tijd amuseren." Maar een nar hoort er wel bij volgens Wim. "De nar hoort bij Carnaval. Als ik tijdens het Vorstenraadsbal de narren van alle kerkdorpen bij elkaar zie staan, dan vind ik dat prachtig." Afgelopen zondag werd het boerenbruidspaar van de Merselo- se Zagewetters bekendgemaakt in een volle en gezellige residentie Den Tommes in Merselo. Na een geweldige show werden Jessie en Willv Gellings uitgeroepen als het bruidspaar dat op vastelaoves dinsdag onecht in de echt worden verbonden in feestzaal Het Anker in Merselo. De namen zoals ze bekend zijn: De bruid: Jessie, dit is de dochter van Jan en Gonnie v.d. Pas uit hel Piëlhazenland (Ysselsteyn). De bruidegom: Willy, is de zoon van Man van Kuupers Maantje ziene helm en Marie van Willemkes Grad uit het Zagewettersiaand. In het dagelijks leven zijn ze ook man en vrouw en aan het Groot- dorp hebben ze een varkensbe drijf (toepasselijk bij de Zagewet ters!). Als hun getuigen treden op: Marian van Jan van Toën van Hoof (Marian Bonants) en Mieke van Tinus van Bert de Werd (Mieke Michels). Onder de ogen van prins Jeroen 1 zullen deze mensen de hoofdrol voor zich opeisen in de traditione le Boerebrulluft in Merselo op 4 maart bij de Zagewetters. Rik (Litjens) is de jeugdprins van de Piëlreuzen. Zijn leuze deze carnaval luidt: Carnaval viere, das pas lol. dan gónn weej driej daag uut ózze bol. Op 11 januari jl. kwam Rik in een druk bezocht jeugdgebouw De Koel met de beste leus uit het programma Idi ots. Hij versloeg hierbij achttien andere kandidaten. Met boven staande leus kon de driekoppige jury niet meer om hem heen en werd dan ook terecht als jeugd prins uitgeroepen. Rik zal deze carnaval bijgestaan worden door jeugdvorst Dave (Spreeuwen- berg) en de gehele jeugdraad. Rik den Urste houdt receptie op zondag 23 februari om 14.33 uur in jeugdgebouw De Koel in Ysselsteyn. Met de carnaval heeft Café %t Podium een groots programma in petto. De carnaval laat als gebruikelijk weer de eerste trekjes zien tijdens de Hazinnenavond, donderdag 27 Februari. Op zaterdag begint het werke lijke feest. Met Paria Pardoux knalt Café t Podium de carnaval letterlijk tegenmoet, met de hits als Liberie en Jump and let s party, zijn deze artiesten niet meer weg te slaan uit de Party-hit lijsten. Zondag-, maandag-, en dinsdag ochtend is i Podium weer als vanouds het domein van de kinde ren. Het kinder-/ouderbal is inmiddels een begrip bij de kleine Hazenkeutels en hun ouders. Compleet met schminken, spring kussen en een snoepkraam zorgt 't Podium deze dagen van 10.00 tot 14.00 uur voor vermaak van jong en oud! Met maandag na de optocht de Joekskapel Noeet Tuus als huisorkest! Zondagavond staat de volgende artiest op het programma. Star- koo, bekend van vele Hollandse remixen van o.a. Guus Meeuwis, Andre Hazes e.v.a., zorgt gegaran deerd dat het hele café op z n kop komt te staan. Starkoo staat op dit moment hoog genoteerd in de nederlandse hitlijsten met "zo ver weg". Maandagavond zijn de Dj\s van 't Podium aan de beurt. 100% feest zegt genoeg over het ver loop van de avond! Dinsdagavond volgt de spette rende afsluiter van het carnavals programma. Met Altijd Lazerus heeft Y Podium een van de meest succesvolle après-ski artiesten van dit moment binnengehaald. Het hele café zal uit zijn voegen bar sten op de klanken van de après- ski hits! Voor zaterdag-/ zondag-/ dins dagavond zijn er paspartout kaar ten te koop voor maar 10 euro. De entree is op deze avonden zelf 5 euro. Ze zijn verkrijgbaar bij Frieties en Café "t Podium. Woensdagavond is het weer tijd voor een Amsterdamse Avond, gedurende deze avond zingt Geert Pelzer en ontvangt hij ver schillende gasten die het publiek mee zullen nemen naar hartje Jordaan, daar waar de kasteleins zingend achter de toog staan. Inmiddels zijn deze avonden uit gegroeid tot een terugkerend fenomeen in Venray en verre omstreken. Kom deze avond op tijd, de entree is vrij en Vol is helaas Vol. Donderdagavond wordt het Horecapersoneel uit Venray en inmiddels ook omstreken uitgeno digd voor een horeca-personcels- feest, het Kasteleinsbal!! Op zondag 23 februari heeft u nog de mogelijkheid om u op te geven voor de vasteloavend optocht. Daags na het Vorstenhal wordt er traditiegetrouw nog door velen een inschrijfformulier voor de optocht ingevuld. Zelf meedoen is toch net even anders. Als de prachtige uitgedoste groe pen van het Vorstenhal zich weer massaal in komen schrijven mogen we weer op een puike optocht rekenen. De commissie optocht heet u tussen 11.30 en 13-00 van harte welkom in'café 't Upke aan de Grote Markt te Ven ray. e-mail: redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Jaarlijks organiseert de Haze keutel op vastelaovendszondag de traditionele Kienderoptocht. De Kienderoptocht wordt eigenlijk georganiseerd voor en door de Roojse jeugd. Elk jaar draagt de vereniging een thema aan, maar alle deelnemers zijn ook geheel vrij om zelf een thema aan te snijden. Ze zien dan ook altijd veel verschil in de behandel de thema's. Vaak worden idolen afgebeeld, soms misstanden uit het maatschappelijke leven en niet zelden ook lokale politieke thema's die de jeugd nauw aan het hart liggen. Dit jaar is het thema MUZIEK. Zij hopen dat de optocht van 2003 een fantastische happening gaat worden. Hiervoor hebben ze natuurlijk zoveel mogelijk deelne mers nodig. Als alle Roojse klötjes en megjes zich aanmelden voor de kinderoptocht kunnen ze iedereen eens kunnen laten zien waar ze als jeugd toe in staat zijn. Jullie kunnen je aanmelden zon dag 23 februari in café 't Upke van 11.30 tot 13 00. Op de dag van de optocht op zondag 2 maart, is het ook nog mogelijk je in te schrijven. Peel en Maas zal tijdens de carnaval normaal op donderdag verschij nen. Omdat ook onze redactie en advertentie-afdeling carnaval viert, verzoeken wij u om redactionele bijdragen (sport- en verenigings- nieuws. kerkelijke diensten etc.) aan te leveren voor vrijdag 28 maart 12.00 uur. Voor het aanleveren van advertenties kunt u nog terecht tot zater dag 1 maart 12.00 uur. Aanleveren kan ook via mail (advertentie@van- denmunckhof.nl). Maandagavond werd in 't Podi um voor de elfde keer 't Haöltere Pölleke uitgereikt. Slachtoffer dit jaar was jeugdvastelaovend De Hazekeutel. Deze vereniging pres teerde het om rond haar jeugdzit- ting twee keer in de fout te gaan. Zo stond er op de ene kant van de leaflets, die op school werden uit gereikt dat de jeugdzitting om 18.33 uur aan zou vangen. Aan de achterzijde stond echter te lezen 19.11 uur. Daarnaast ging het bij het uitkomen van de prins ook goed fout. Terwijl de tweede adju dant onthuld moest worden, stond daar ineens al de nieuwe jeugdprins op de bühne. De bul- lenlezer had niets in de gaten en riep toen de naam van de prins uit, terwijl daar zijn tweede adju dant onder de kap uitkwam. Reden voor de commissie Pers en Promotie om De Hazekeutel 't Pölleke toe te kennen, 't Pölleke werd uitgereikt door Leo Otten, die ooit als eerste 't Haöltere Pöl leke in ontvangst mocht nemen. De Hazekeutel was daarmee ande re kandidaten zoals de gemeente Venray en het Raayland College 'te slim afgeweest'. Die avond werd ook de nieuwe vastelaoveskrant gepresenteerd. Die wordt deze week huis-aan- huis in Venray aangeboden. Er wordt dan een vrijwillige bijdrage gevraagd aan de ontvanger, die ten goede komt aan De Piëlhaas en de andere verenigingen die betrokken zijn bij de versprei ding. Vanaf volgende week is de krant verkrijgbaar bij onder ande re de VW en boekhandel Van den Munckhof. Voorzitter Jan Broeren met 't Haöltere Pölleke. Donderdag 20 februari 2003 - Pagir - lï PEEL EN MAAS een abonnement waard Foto Rini v.d. Leur Tijdens de Prinsenproclamatie is de nieuwe prins van Beukenro de uitgeroepen in de persoon van prins Bert 1, beter bekend als Bert Janssen van afdeling De Vlied- berg. Aan deze middag werkten ver schillende groepen mee, waaron der joekskapel Tüunke Lieger, de Kiendcrgarde van de Piëlhaas, de Amazing Trumpets en natuurlijk was prins Edgar den eerste met zijn adjudanten Frank en Hans, de Raad van Elf van de Piëlhaas en het boerenbruidspaar in de per soon van Sascha en John getuige bij deze ceremonie. Op zaterdag 22 februari zal de carnaval voortgezet worden met een bonte middag. Tijdens deze middag zullen er optreden zijn van o.a. De Peeldancers en Hay Vogels uit Ysselsteyn, de winnaars van de Venrayse carnavalsliedjes en de Aostrumse Zangkompeneej. De muzikale ondersteuning deze middag wordt verzorgd door joekskapel Ratz der Neve. Op woensdag 26 februari vindt de Boerendag plaats op Beukenro de. 's Middags wordt het boeren bruidspaar Beukenrode 2003 bekend gemaakt en wordt er boe renbruiloft gevierd. Om 19.00 uur kunnen alle bruiloftsgasten genie ten van de muziek en dans van volksdansgroep De Hakkespits. Josien van Heesen Driekske van d'n nachtegaal en Marie van Soest van d'n slechter uut Reuzestijn en Jan van Herman Janssen van Gel derman ziene Huub en Nel Frans- sen van de Pelkant uut Loon vor men dit jaar het boerenbnu van de Hedsbuule uit Heide bruidspaar wordt op cara dinsdag om 14.33 uur i onecht verbonden in ge schapshuis De Gelderkoel. Het boerenbruidspaar van car- mans. Ze worden op c navalsvereniging De Keavers uit dinsdagmiddag in het one Holthees-Smakt bestaat dit jaar uit bonden in de Blauwe D José van de Winkel en Ron Wey- Holthees. Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum houdt het inmiddels tra ditionele, jaarlijkse carnavalscon cert 's maandags voor carnaval. Onder begeleiding van hun diri- gente, Bettie Bartels nemen de muzikanten van de Oostrumse harmonie u dit jaar mee op een rondreis door Zuid-Amerika. Een Braziliaans feest, een meeslepen de tango, a little bit of mambo, veel slagwerk en uiteraard dans, is wat U in het eerste gedeelte van dit concert gepresenteerd krijgt. Na de pauze gaan ze aandacht besteden aan het carnaval dichter bij huis, compleet met zang van eigen bodem. Dit Zuid-Amerikaanse feest is op maandag 24 februari in d'n Oesterham in Oostrum en de entree bedraagt 2,50 euro. De jeugd van De Zagewetters in Merselo wordt dit jaar door prins Marloes 1 (Zwitserlood) en narrinneke Loes (Jacobs] len regeren onder het motto Mit vastelaovend danse en zing», duk, dur dat en veural met owlie kan ozze vastelaovend nie nier S

Peel en Maas | 2003 | | pagina 16