rïezocht, met spoed: loboïst Kunst Cultuur De binnenkomer van de week Online meebieden op Lions Veiling artikelen! Henk van Ulsen in Mariakapel Anton Kropivsek nieuwe dirigent mannenkoor Woede Chrisko Euterpe Collegium Vocale Crossroads in De Evenaar Venray's Mannenkoor Symfonie Orkest Venray Cursussen Muziekschool MMSK St. Petrus'Banden Static in Café t Podium Venrode Salsafeest Soundparade gina EL EN MAAS Donderdag 20 februari 2003 - Pagina 13 staansrecht Symfonie Orkest Venray in gevaar ymfonie orkest of kamer- st? Soms weten ze het zelf niet meer, de muzikanten Symfonie Orkest Venray. s Mj bezetting is dermate uitge lid, dat het gezelschap bijna lkamerorkest is geworden, dan ook nog een kameror- zonder hobo, met maar klarinet, één fagot en af !loe een hoorn. Symfonie kest Venray zit dan ook I ngend verlegen om 'bepaal- I instrumenten'. Met name gemis aan een hobo snijdt ik door de muzikale ambi- van het orkest. Vandaar ocht, met spoed: een M boïst voor Symfonie Orkest I iray. :n traditie van twintig jaar op de tocht, Symfonie it Venray kende in betere tij- n volledige bezetting van nabij de 45 leden. "Toen iet» we tot op zekere hoogte Een spelen die ook beroepsor- in uitvoerden", weet Anneke ig. "Symfonieën van Dvorak, pens, Beethoven, Haydn, joncerten voor viool, altvi- trompet, hoorn, ouver- van Rossini en Mozart." was toen. Nu telt Symfonie it Venray nog ongeveer twin- ;den en neemt het steeds de gedaante van een kamer- it aan. "Veel verenigingen met een terugloop aan dat is bekend. Ook wij 1 cello, npcn worden daar mee geconfron teerd. Maar in onze tak van sport kun je niet gemakkelijk wisselen om een volwaardig orkest op de been te krijgen. Een symfonie orkest heeft bepaalde instrumen ten nodig, zelfs meer nodig dan andere orkesten. We missen met name een hobo." Om toch te kunnen blijven spe len en optreden, heeft het Venray- se gezelschap samenwerking gezocht met het Symfonie Orkest uit Helmond, dat eveneens onder leiding staat van Stephan Pas en ook kampt met onderbezetting. "Op 4 mei voeren wij 's avonds in Helmond het Requiem van Joh. Brahms uit, ter gelegenheid van de Dodenherdenking. Omdat dit zon prachtig werk is, voor orkest, koor en twee solisten, wil len wij dit Requiem eveneens gezamenlijk uitvoeren in Venray. Dit optreden staat gepland op vrij dagavond 9 mei in Venray." Misschien wel het laatste optre den als symfonie orkest? Anneke Gelling sluit het niet uit. "Met de twee optredens hopen wij muzi kanten te interesseren voor Sym fonie Orkest Venray. Wij mikken met name op de groep dertig- en veertigjarigen met een eigen ins trument. Het probleem is name lijk dat bijna alle jonge muzikan ten geen eigen instrument hebben, maar een instrument bespelen dat eigendom is van een harmonie of een muziekschool. Wij hebben geprobeerd om jon geren te werven via de harmonie en de muziekschool, maar dat leverde niets op. En zelf opleiden? Nee, dat kunnen we niet. Wij zijn allemaal amateur muzikanten, geen docenten." Dat Symfonie Orkest Venray zo moeilijk aan nieuwe muzikanten komt, verbaast Anneke Gelling wel én niet. "Het verbaast me niet omdat heel veel verenigingen kampen met een terugloop aan leden. Het verbaast me wel omdat spelen in een Symfonie Orkest heel erg leuk is. Wij repeteren wekelijks en werken toe naar twee concerten per jaar, één in december en één in het voorjaar. Optreden voor publiek geeft enorm veel voldoening. Zeker als je deel uitmaakt van een toege wijd orkest, zoals Symfonie Orkest Venray. Onder zoveel nieuwe inwoners van Venray moeten toch ook mensen zijn die snel willen inburgeren en dat wil len en kunnen doen met het spe len van klassieke muziek." Voor meer informatie: Anneke Gelling. 0478-510956. itei Het kan snel gaan in de ac owbusiness. Moest Hans ok twee jaar geleden nog hoorlijk adverteren om de eaters vol te krijgen, tegen- tordig stromen de zalen vol tof de kaartjes te geef zijn. tos zelf heeft wel een verkla- '8 voor de grote toeloop: e show was twee jaar gele- n ook al goed, maar het ver tol zit hem in het feit dat ik echt een bekende Neder- 'der geworden ben. Vroeger famen er alleen liefhebbers |ken, tegenwoordig is het "bliek veel algemener." 'n de nieuwe show, History of l8>c voert de illusionist de men- n mee in een reis door de tohiedenis van de magie. Zoals 'ld gepaard gaand met veel "k. laser, mooie dames en ver- toigwekkcnde trucs. Maar wat de verschillen met de vorige Magic Impossible? Hans tok: "De vorige show was nog te e' een opeenstapeling van toie illusies. De nieuwe show eft meer een verhaallijn, er is gebreid aandacht besteed aan decors en ook de illusies zijn t weer een stukje beter. Ook )e ik nu meer kleine trucjes waarbij ik het publiek betrek, dit is me vooral jn de rest van Europa goed bevallen." De rest van Euro pa? Hans Klok: "History of Magie heeft de afgelopen 2 maanden in Duitsland, Oostenrijk en Zwitser land gedraaid. Het succes was echt overdonderend, gemiddeld 1500 toeschouwers per show en ontzettend goede kritieken in de pers. Ik ben heel blij met het suc ces en buiten het feit om dat ik overal genoemd wordt als snelste magiër aller tijden, ben ik er rond uit trots op dat mijn show wordt betiteld als "totaaltheater". Wat heeft Hans Klok met Lint burg? Hans Klok: "De mensen in Limburg zijn vriendelijk, levensge nieters en gek op magie. Zelfs toen ik net begon had ik hier al een vast publiek. Ontzettend leuk ook dat we in Venray een extra matinee gaan draaien. De direc teur van de schouwburg belde me persoonlijk op om me hiervoor te bedanken, waar maak je dat in Nederland nog mee." Hans Klok, History of Magie, 8 maart Venray, 12 en 13 maart Roermond. Extra matinee 8 maart 16.00 uur Venray, speciale show, kinderen 15 euro, volwassenen 20 euro, reserveren 0478530999. Voor de Lionsveiling op 15 maart aanstaande, waarvan de opbrengst bestemd is voor een aantal goede doelen, zoals een vakan tie voor een groep ernstig gehandicapte kinderen, ondersteuning yan de vrijwilligers terminale zorg in Noord-Limburg en het busproject van Synthese. 'Ter ondersteuning hiervan publiceert de Peel en Maas wekelijks een foto van één van de interessante artikelen. Kijk ook een op de website: www.lionsvenray.nl Deze week een abs tract schilderij, gesig neerd Wilkinson. De Lions Club Venray houdt jaarlijks een veiling waarvan de baten ter ondersteuning zijn voor een aantal projecten zoals het ondersteunen van een vakantie kamp voor kinderen met spierdys trofie, het project vrijwillige ter minale zorg Noord-Limburg en het busproject van Synthese. Om er nu zorg voor te dragen dat eenieder mee kan dingen en Zaterdag 22 februari en 15 maart: 18.00 uur H. Mis Paterskerk. Zaterdag 22 maart: 19.15 uur H. Mis Grote Kerk. Gelieve een kwartier voor aanvang van de uit voering aanwezig te zijn. Bij even tuele verhindering s.v.p. tijdig afmelden. Informatie of afmeldin gen bij Marly Driessen, tel. 0478- 588176 of Norma Ansinger, tel. 0478-585234. Harmonieorkest: 20 en 27 febru ari: repetitie. Afmelden tel. 589363. Jeugdorkest 20 en 27 februari: repetitie. Afmelden tel. 588545. Drumband: 25 februari en 11 maart: 19.00 uur les, aansluitend repetitie. Afmelden: 589550/06- 12614198. Algemene activiteiten: 20 febru ari: ALV, 20.00 uur. 1 maart: Car navalsmis. 13 april: Concert met Veldhoven. bieden op de veilingartikelen is het afgelopen jaar veel energie gestoken in het upgraden van de veilingsite www.lionsvenray.nl In het afgelopen jaar was het slechts mogelijk de artikelen die ter veiling werden aangeboden op de site te bekijken. De moge lijkheden zijn echter verbreed; vanaf heden is het ook mogelijk een bod via internet uit te bren gen op een aantal kavels. Tot op het moment van veiling kan online geboden worden op de artikelen via www.lionsvenrav.nl De veilingactiviteit zelf blijft in de oude vertrouwde vorm bestaan en plaatsvinden op het Raayland College. De veiling vindt plaats op zaterdag 15 maart 2003. Inbreng van artikelen kan nog tot 15 februari 2003- U kunt de arti kelen aanmelden via telefoon nummer 0478-551640. Er wordt dan een afspraak gemaakt om de intake te verzorgen. Repetities in het gebouw van de Zangers van St. Frans aan de Lan- geweg Elke maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Repetities: 24 februari, 3 en 10 maart. 20 maart: Jaarvergadering 20.00 uur. Er is nog plaats voor een tenor. We zijn weer begonnen met een nieuw programma. Inlichtingen: bel dan: 569412 of 584986. Op zondag 9 maart is de beken de en grote toneelspeler Henk van Ulsen opnieuw te zien in de Mariakapel in Holthees, waar hij een voordracht gaat houden op basis van het boek Prediker. De voorstelling begint om 15.30 uur, en gelet op het grote succes van zijn voorstelling een jaar geleden doen de liefhebbers er verstandig aan tijdig hun kaarten te reserve ren, want ook deze keer belooft het weer een bijzonder boeiende voordracht te worden. Was vorig jaar de voordracht van Henk van Ulsen gebaseerd op het oud-testa- mentische boek Job, nu is zijn voordracht gebaseerd op het boek Prediker. De voordracht draagt de titel De mens heet mens, en is ontleend aan Prediker 6-10, waar staat: "Al wat ontstaan is ontkomt niet aan zijn naam; de mens heet mens, dat is bekend." In zijn begeleidende tekst bij deze voordracht schrijft Henk van Ulsen onder meer: "Circa 22 eeu wen terug verscheen een boekje, dat nog steeds een rol speelt in het denken en zoeken van veel mensen. De auteur is een min of meer onbekende figuur. Over zijn milieu is wel wat bekend, zelf komt hij op ons af als een stugge, eerlijke zoeker. In hem zijn den kers en dichters uit alle tijden her kenbaar: mensen die nuchter en kritisch, reëel en consequent de geijkte normen en de overgelever de theorieën toetsen, die niet berusten in gemeenplaatsen, maar verder zoeken naar wat waarach tig en houdbaar is. De auteur van dit oude boekje is door zoeken, wikken en wegen, gekomen tot een sterk persoonlijke stellingna- me, die voor veel gelovigen nogal choquerend is gebleken, maar die tegelijk inspirerend en hoopge vend werkte voor veel zoekers, die voosheid van bestaande syste men en verharde structuren aan den lijve moesten ondervinden. Het is een pleidooi voor waarach tigheid." Wie deze bijzondere en boeiende voordracht wil bijwo nen, kan kaarten bestellen en reserveren bij de bekende voor verkoopadressen in Holthees, de fam. Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478 - 6-6480, en bij de fa. Wijen- berg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Kaarten zijn ook te bestellen via de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl. De kaarten kosten deze keer 12,50 per persoon. Kaarten kun nen ook gekocht worden bij de ingang van de Mariakapel, vanaf een half uur voor aanvang van de voorstelling, voor zo ver er dan nog kaarten beschikbaar zijn. Zondag 23 treedt het acoustic- duo Crossroads op in café De Eve naar in Venray. Het duo bestaat uit Ingrid Breedveld en Didi Didreins. Ingrid Breedveld (zang, bluesharp, percussie) heeft een fenomenale stem waar zelfs Fats Domino van onder de indruk was, toen ze in 1993 als supportingact bij hem had opgetreden. Zij behoort ongetwijfeld tot de bete re hedendaagse zangeressen bin nen het gerne. Didi Didreins (gitaar, zang, percussie) verdien de al de nodige credits. Zo deelde hij podium en kleed ruimte met- de wereldberoemde Roger Chapman en met bekende Nederlandse bands zoals Golden Earring, Cuby the Blizzards, Normaal, Flavium, Livin' Blues, Herman Brood, en Vitesse. Crossroads debuteerde met suc ces als hoofdprogramma na de bekende Engelse r&b-band Dr. Feelgood. Naast eigen werk, spe len ze covers van onder andere Rolling Stones, CCR, Earl King en Robert Johnson. Het optreden begint om 16.00 uur. De entree bedraagt twee euro 50. Dit jaar wordt voor de tiende keer weer de Narrenaovend geor ganiseerd door de groep vrienden binnen café voetbalclub FC Hento. Dit is een bonte avond met diverse optredens van acts, zang en veel humor, eigenlijk een klei ne persiflage op Circus Mók. "De naam Narrenaovend symboliseert dat in iedere mens iets geestig schuilt en dat op z'n avond mag laten zien in de vorm van een voordracht", aldus medeorganisa tor Jos Thielen. Op vrijdag 21 februari om 11 over half 9 gaat de Narrenaovend van start in De Evenaar. De avond zit vaak vol verrassingen, soms hebben ze een speciale onder scheiding, of de nieuwe carnavals liedjes worden live gezongen, ja, zelfs een onverwacht bezoek van de prins met zijn adjudanten. Donderdag 20 februari: 19.30 Alle leden jonger dan 50 jaar; 20.00 gehele koor. Programma: 23 februari: Opstoek- matinee. 2 maart: Carnavals mis Grote kerk aanvang 11.00 uur. 10 maart: Commissieleden-bijeen komst. Afmelden bij Cees van Kreij, tel. 589775. Oud papier kunt u afleveren bij de VMK-container aan de Molen hofweg. Repetitielokaal: Partycentrum De Witte Hoeve. Website: http://lis- ten.to/VMK. Repetitie olv Stephan Pas op woensdag om 20.00 uur in De Hommel. Afmelden bij fam. Grootemaat, tel.. 580358. Programma: Requiem van Joh. Brahms. Concert op 9 mei in de Grote Kerk Venray. De gezamenlijke repetities met het Helmonds Symfonie Orkest beginnen op 3 april. Bij de Muziekschool Venray gaan weer nieuwe korte cursus sen van start op de djembé en de didjeridu. Wil jij ook graag een van deze instrumenten gaan bespelen, neem geheel vrijblij vend contact op met de adminis tratie van de Muziekschool, tele foon 0478-585320.Er starten groepen voor beginners en ook voor de reeds gevorderde cursis ten. De eerste informatieve bij eenkomst didjeridu is op donder dag 27 februari, aanvang 19.30 uur. De lessen worden eenmaal per veertien dagen verzorgd, 's avonds van 19.30-22.00 uur. De didjeridu is het traditionele* blaasinstrument van de aborigi nals uit Australië. Hij is gemaakt van een tak van een eucalyptus boom die uitgehold is door ter mieten. De didjeridu wordt tradi tioneel gebruikt als begeleidingsinstrument bij de Droomtijdgezangen. Beginners starten met het leren spelen van de grondtoon. Vervolgens wordt er een begin gemaakt met de cir culaire ademhaling. Terwijl je lucht uitperst met de wangen, snuif je tegelijkertijd lucht in door je neus. Hierdoor kun je gemakke lijk een half uur achter elkaar door spelen, zonder de toon te onderbreken. Diverse ritmes in verschillende tempo's en maat soorten worden geleerd. Tevens een gedeelte van het traditionele didjeriduspel, samenspel en leren voorspelen. Er is geen verdere muzikale kennis voor vereist. De lesavond djembé is vrijdagavond en vindt plaats in het Kunstencen trum Jerusalem, Heuvelstraat 4 te Venray. De djembé is een grote Afrikaanse handtrommel die uit één stuk hout wordt gemaakt en daarna wordt bespannen met een geiten- of antilopenvel. Oorspron kelijk is de djembé afkomstig uit het Madingo gebied in West Afri ka. De ritimes, liederen en bijbe horende dansen zijn verbonden met sociale gebeurtenissen zoals doop, huwelijk, overlijden, fees ten en rituele plechtigheden. In de lessen worden eerst de basisrit mes geleerd en daarna wordt de stap gezet naar meer complexe structuren. Binnen deze structu ren zal ook de doun doun een grote rol spelen. Tamboerkorps: Repetitie op woensdag van 19-30 tot 21.30 uur. Op zondag repetitie samen met het muziekkorps. Opleidingsorkest: Repetitie op woensdag van 18.45 tot 19.30 uur. Op zondag van 10.30 tot 12.00 uur. Muziekkorps: Repetitie op woens dag van 19.30 tot 21.30 uur. Op zondag van 10.30 tot 12.00 uur. Bij verhindering dienen alle leden van het opleidingsorkest en muziekkorps zich af te melden bij de korpsleiding. Dit bij voorkeur mondeling en wel bij tel. 580418, of uiterlijk een half uur voor aanvang van de repetitie in De Opmaat, Oostsin gel 37 te Venray. Hebt u interesse, neem contact op met tel. 580993 of 580418, of kom kijken en luisteren tijdens de repetities in clubgebouw De Opmaat, Oostsingel 37 te Venray. De bekende westcoast rock band Static speelt op 22 februari in café t Podium aan de Kruis straat in Venray. Static is in menig opzicht een unieke band. De bandleden spe len al vanaf hun middelbare schooltijd samen. Static legde de basis voor zijn uitstekende naam met goedverzorgde en opzienba rende live-optredens in Duitsland, België, Luxemburg, Frankrijk en natuurlijk op de bekende poppo dia, de Nederlandse televisie en op de grote popfestivals voor veel publiek zoals: the Flight to Low lands Paradise in de jaarbeurshal len in Utrecht, Pinkpop 1, Freevil- lage Eerbeek. Sterrenbos Stadsparkfestival Groningen enz. Nu vele jaren later maakt Static nog steeds muziek waarin het gelooft. Static maakt klassieke popmuziek die zijn roots heeft in de beste tradities van de Ameri kaanse westcoast rock. Muziek waarin rock, folk, soul. blues en country zijn samengesmolten. Sta tic heeft deze muziek met veel creativiteit, schwung en finesses in een heldere transparante sound gegoten. Het is muziek die met beide benen in de 21e eeuw staat waarin arrangementen, het vier gitarenconcept met virtuoze en subtiele gitaarpartijen, de strakke ritmen, het hechte samenspel en de knappe meerstemmige voca len opvallen. Dit alles maakt Static een band voor fijnproevers. Static is op 22 februari live in café t Podium te zien vanaf 22.00 uur. Zondag 23 februari opstoekmati- nee. De leden worden verzocht om 14.15 uur in de schouwburg aanwezig te zijn. Agenda: 23 februari: Opstoekmatinee. 26 februari: Jaarvergadering. 9 maart: Voorjaarsconcert. Heb je ook zin om te zingen in een koor met lichte muziek of wil je meer weten over de vereniging, neem dan gerust contact met Dora Garson, tel. 585371 of bezoek website www.venrode.nl Om nog meer mensen bekend te maken met Caribische muziek - reeds vele jaren worden er op succesvolle wijze cursussen ver zorgd op dit gebied- organiseert Dans Partycentrum Janssen in samenwerking met Maestra cor poration op vrijdag 21 februari een spetterend Salsafeest met workshops Merenque en Salsa en enkele fraaie demonstraties. De presentatie van deze avond is in handen van de ervaren salsadan ser Lemos Jones die zijn roots heeft in Puerto Rico, het mekka van Salsa en Merenque. Op pro fessionele wijze wordt deze avond gestart met een instructie van een aantal bruikbare variaties in beide dansen. Aansluitend is er dan de moge lijkheid om het geleerde tot in de kleine uurtjes in praktijk te bren gen. De avond begint om 20.30 uur. Kaarten kosten 4 euro; reser veren vooraf is raadzaam, tel. 0478-510500. Landidandi-dudes verzorgt op zaterdag 22 februari weer een spetterend optreden in café 't Podium in Venray. Na het daverende succes van tweede kerstdag (winterwonder- landi...) zullen zij jullie nu gaan verrassen met een hollandidandi- avond. Er zullen dus veel gezellige en foute plaatjes van Nederlandse bodem voorbij komen. Voor wie deze act nog niet kent even een opsomming van hun kunnen: de deejay draait muziek van oud tot fout of goud maar altijd loud en soms zelfs stout en dat alles uit een roze platenkoffer- tje, doe daar twee geinige Iol- broek-MC's bij die spelletjes doen en prijsjes weggeven met kleding aan die altijd in de stijl van het thema is, het publiek wat er altijd zin in heeft om uit het dak te gaan en vaak zelf ook rare dansschoen tjes of foute kleertjes aan heeft, en dan nog een vleugje personeel wat altijd gezellig met deze jon gens meedoet. Aanvang 22.00. Entree 3,- euro. Na elf jaar bekwaam het Ven ray's Mannenkoor muzikaal te hebben geleid heeft dirigent Hans Noyens onlangs het koor verlaten om een nieuwe uitdaging aan te gaan bij het SNK, de overkoepe lende Nederlandse korenorganisa tie. Binnenkort zal Hans op een informele wijze van de koorleden afscheid nemen. Na een uitgebreide sollicitatie procedure heeft het koor nu Anton Kropivsek als nieuwe diri gent aangesteld. De 46-jarige Anton is woonachtig in Bruns- sum, is gehuwd en heeft twee dochters. Hij studeerde aan het Maastrichtse conservatorium en is al 25 jaar actief als dirigent in de koorzang en is daarnaast compo nist en arrangeur. Hij is momen teel reeds dirigent van drie andere koren en geeft muziekonderricht op twee scholen. Na de eerste repetities zijn de koorleden al enthousiast over zijn leiding en hebben vertrouwen in een toe komst met Anton. Anton zal zon- Anton Kropivsek. dag 23 februari voor het eerst in Venray voor het voetlicht treden bij het Opstoekmatinee in de foyer van de Venravse schouw burg. Zoals gebruikelijk is dit weer een gratis toegankelijk eve nement. Boekrecensie in Peel en Maas 'Woede' is het romandebuut van Ingrid Hoogervorst. Eer der publiceerde zij de inter viewbundel 'Vreemdeling in eigen landschap'. Woede is een prachtig boek, een ont hutsende roman, een geschie denis rond een zorgvuldig gekoesterd familiegeheim. Er is bij ons iets misgegaan...' Een bibliothecaresse op leeftijd probeert haar bestaan te reconstu- eren, hoe ze werd wie ze was. Wrijving en agressie domineerden het grote gezin in Amsterdam- West waar ze opgroeide. Woede om de sporen van de verwoesten de Tweede Wereldoorlog. En om het verlies van een zoete Indische tijd, die alleen nog in dromen en herinneringen kan bestaan. In het gezin lijkt alles te botsen: de verloren koloniale glorie, de joodse wortels en verborgen armoede. Dat alles in een Amster damse buurt met een labyrinti sche onderwereld van bergruim tes waar de bende van Boksbroer en zijn vriendjes de dienst uitma ken: in huis bewaken Zus en Koe koeksjong hun territorium, ten koste van hoofdpersoon Pinkie. Dit alles vormt het toneel van een roerige huishouding, waarin meningsverschillen en ruzies luid keels worden uitgevochten. Het resultaat is een onthutsende roman, een geschiedenis rond een zorgvuldig gekoesterd familie geheim. Woede, een uitgave van De Bezige Bij Amsterdam, is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof in Venray.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13