Externe examinatoren beoordelen werkstukken O# Spreekuur voor chronische longziekten Nieuwe namen voor kindercentra Voor de pauze blijft de tap dicht elzijnsinstellingen n de Peel gaan amenwerken jWonen Venray ^[steunt Stichting Doortocht kassakorting Hoogste punt verbouw Vredeskerk Bromfietser gearresteerd LET OP! LAATSTE DAGEN AFGEPRIJSDE PRIJS Geslaagd PEEL EN MAAS BEZORGEN? Inloopavond Voor het eerst speelden externe examinatoren een rol bij het behalen van het einddi ploma Vmbo. Bij de presenta ties van de sectorwerkstukken kwam dat het meest duidelijk naar voren. Dit gebeurde don derdag in het Raayland Colle ge- Wat is een sectorwerkstuk en welke leerlingen maken dat? De leerlingen van de theoretische en gemengde leerweg van het Vmbo (voorheen Mavo) moeten voor het behalen van hun diploma een werkstuk maken over één van de sectoren techniek, economie, landbouw of zorg welzijn. Die keuze is afhankelijk van de door de leerling gekozen eindexamen vakken. Hoe telt de beoordeling mee voor het eindexamen? Leerlingen moeten in groepjes van twee of drie hun sectorwerk stuk maken. De thema's kiezen de leerlingen zelf. Elk groepje wordt begeleid door een docent. Het sectorwerkstuk wordt beoordeeld op proces (samen werking tussen leerlingen, plan ning, informatie verzamelen, etc), het product het sectorwerkstuk op papier van minimaal 10 pagi na's) en de presentatie. Hoe is de examencommissie samengesteld? 102 Leerlingen presenteren aan een examencommissie bestaande uit een externe examinator en twee schoolexaminatoren hun sectorwerkstuk. Die presentatie, die 15 minuten duurt, kan in de vorm van een spreekbeurt, een collage, powerpoint of video geschieden. De externe examinatoren zijn afkomstig uit de vier sectoren: verzorgingstehuis, bejaardente huis. bureau Halt, gemeente Ven ray, Rabobank, autobedrijf Han sen, politie Venray en landbouwbedrijf Reintjes (rozen kwekerij) SSK verzorgt al 25 jaar kin deropvang in Noord-Limburg en Oost-Brabant. Kinderdag verblijf, BSO en Gastouderbu reau. In 25 jaar van welzijns organisatie naar maatschappelijke onderne ming; van oppasjuf naar pro fessional; van afgedankte noodlokalen naar multifunc tionele gebouwen. SSK heeft kwaliteit hoog in het vaandel. Dit alles heeft er toe geleid dat alle kindercentra van SSK ook een nieuwe naam krijgen. De namen worden op woens dag 12 februari onthuld, 's Mor gens vindt er een ludieke actie Zoals gebruikelijk in de bouw viert ook Stichting Thuiszorg Noord-Limburg vrijdag 31 januari haar lichtfeest. Op die dag wordt het hoogste punt in de verbouw van de Vredeskerk in Venray bereikt. Tijdens deze viering zul len 's middags zowel de Neder landse vlag als de vlag van de organisatie gehesen worden. Hier mee bereikt het toekomstige kan toor van Stichting Thuiszorg Noord-Limburg weer een volgen de fase in het totale bouwproject. Samen met de aannemer en de architect vormt Stichting Thuis plaats, van 9.45 uur tot 10.30 urn- in het servicekantoor, Plataan- straat 5 in Venray. Een selecte groep peuters van alle locaties zal hier een tipje van de sluier opgelicht krijgen. Uiter aard zijn andere nieuwsgierigen ook van harte welkom. 's Middags is op de kindercen tra in Venray zelf een feestpro gramma, waar toegewerkt wordt naar de climax van de onthulling van de naam. Dit zal op verschil lende tijden achtereenvolgens plaatsvinden: 14.30 uur bij Dui melot op het St Annaterrein in Venray, vervolgens om 15.30 uur bij Duimelot in de Wilgenstraat en zorg Noord-Limburg, de opdracht gever, het bouwteam. Dit team is verantwoordelijk voor de opzet en de voortgang van de bouw. Zij bewaakt het budget en de betrok ken partijen zoeken gezamenlijk naar creatieve oplossingen voor eventuele problemen. Tot nu toe is het project spoedig verlopen. De bouw ligt zelfs vier tot vijf weken voor op schema. De ver bouw van de Vredeskerk tot toe komstig kantoor van de Thuiszorg is na de zomer van 2002 begon- als laatste om 16.00 uur bij de I BSO in de Plataanstraat. De naam wordt onthuld door I iemand van de gemeente samen I met twee kinderen. Geïnteres- 1 seerden zijn hierbij van harte, wel- I kom. Omdat SSK het welzijn van kin- 1 deren belangrijk vindt, wordt I deze datum ook gebruikt om een 1 goed doel te sponsoren. Alle kin- 1 dercentra hebben de kinderen 1 kunstwerkjes laten maken. Hier- I van zijn ansichtkaarten gedrukt I die bedoeld zijn voor de verkoop. 1 De opbrengst zal ten goede I komen aan de Cliniclowns. Deze 1 actie start op 12 februari. nen. Volgens de planning wordt I het voor de bouwvak opgeleverd. I De nieuwe bewoners zullen naar I verwachting na deze zomer hun I intrek nemen in het open, trans- J parante kantoorgebouw. De Vre- deskerk wordt uiteindelijk de 1 werkplek van de medewerkers 1 van het hoofdkantoor, nu nog I gevestigd op de Westsingel, en I van het rayonkantoor Peel en 1 Maas. Dit rayonkantoor is nu nog I te vinden op de Merseloseweg in I Venray. Twee parkeercontroleurs hebben vorige week woensdagmid dag de handen vol gehad aan een 18-jarige man uit Venray die zij wilden bekeuren omdat hij zonder helm op een bromfiets reed. Beide controleurs zagen de bromfietser én een passagier zonder hel men over het Pastoor Wijnhovenpark rijden en één van hem gaf de man een stopteken. De passagier stapte af en liep weg, de bestuurder begon direct te bellen. Toen de controleur de man aansprak, gaf die te kennen niks met hem te maken te willen hebben en probeerde hem zelfs omver te rijden. Toen de controleur de man bij zijn arm pakte, kreeg hij een slag richting zijn gezicht, die hij maar net kon ontwijken. Daarop trok de controleur de man van de bromfiets. De Venraynaar verzette zich daarbij hevig. De tweede controleur en een getuige moes ten er aan te pas komen om de man te overmeesteren. Hij is uiteinde lijk door de politie meegenomen naar het bureau en daar ingesloten. Behalve het rijden zonder helm en het zich verzetten tegen de contro leurs, verdenkt de politie de man ook van autoinbraak, Plyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flvers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - info@flyers.nl Presentatie Vmbo-leerlingen Raayland College Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS op de reeds Ook geldig op tassen /fyarte- ScAoenen fa fatten De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 www.capretto.nl Nicole Duijn uit Oostrum heeft haar HBO-opIeiding aan de Fontys Hogeschool in Eindhoven met succes afgesloten. Ze is geslaagd voor de richting SPH (Sociaal Pedagogische Hulpverlening). Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Met ingang van 1 februari 2003 starten de praktijkverpleegkundi gen Veronique van den Berk en Els Schraven met een spreekuur voor chronische longziekten. De meeste patiënten van de huisart senpraktijk Antoniusveld in Ven ray, die in aanmerking komen voor dit spreekuur, hebben reeds een enquêteformulier ingevuld en zullen geleidelijk aan worden opgeroepen op de praktijk. Daar zal nader onderzoek plaatsvinden naar hun leefwijze en rookge woonten. Zonodig zal een long functie onderzoek worden ver richt. De mensen zullen verder worden begeleid bij het stoppen met roken. Tevens krijgen zij zonodig nadere instructie bij het toedienen van hun medicijnen. De patiënten worden door de, praktijkverpleegkundigen gesti muleerd hun leefgewoonten aan te passen en te verbeteren. Beide praktijkverpleegkundigen zijn reeds anderhalf jaar ingeschakeld bij de zorg voor de patiënten met een chronische ziekte: zoals hoge bloeddruk en suikerziekte. Voor mensen met deze aandoening doen zij zelfstandig spreekuur na verwijzing door de huisarts. Zij begeleiden patiënten bij hun medicatie en stellen ook patiën ten in op insuline. Zij geven voor lichting over het ziektebeeld en de medicijnen. Zij nemen de con troles van de huisarts gedeeltelijk over. Zo ontlasten zij de taak van de huisarts. Beide' 'praktijkverpleegkundi- jjen overleggen regelmatig met andere iit het centrum Antonius veld aanwezige disciplines, zoals de diëtiste, de fysiotherapeuten en de apotheker. De praktijkver pleegkundigen ondersteunen de huisartsen bij het bezoeken van chronisch zieken aan huis. Tevens verzorgen zij voor vakantiegan gers uit de praktijk de reizigers vaccinaties. Zij ontlasten de spreekuren van de huisartsen door een uitstrijkjesspreekuur. Met het in dienst nemen van praktijkverpleegkundigen willen de huisartsen van Antoniusveld de kwaliteit van zorg verhogen en de service aan de patiënten verbete ren. De praktijkverpleegkundigen houden spreekuur in de huisart senpraktijk Antoniusveld en zijn telefonisch bereikbaar van maan dag tot en met donderdag van 13.30 uur tof 14.00 uur (telefoon 503502). na fEEL EN MAAS Donderdag 30 januari 2003 - Pagina,5 -^Minder bezoekers bij prinseninstallatie Venray De gemeente Venray gaat in perband met de veiligheid het jantal mensen dat de prinse ninstallatie mag bijwonen jeperken tot maximaal 320, twintig minder dan in 2002. Op zaterdag 1 maart 2003 is de prinseninstallatie voor 2003 jepland in de raadzaal. Aan hang: 14.44 uur. Ook is het programma, in over leg met carnavalsvereniging De Piëlhaas, iets aangepast. In het programma is dit jaar een pauze voorzien, na de installatie van de prins. Voor de pauze blijft de tap kraan dicht, een maatregel om het consumptieverbruik ietwat te temperen. Deze aanpassing vindt mede op verzoek van De Piëlhaas plaats. Om voor een goede (brandvei ligheid te zorgen, wordt ook dit jaar weer een extra vluchtmoge- Iijkheid gecreëerd door de buiten deur van de fractieruimtes te ver wijderen. De gemeente Venray houdt zelf de controle bij de tijde lijke noodingang in handen. Vorig jaar bleek uit een eigen telling van de gemeente namelijk dat op een gegeven moment 340 mensen in de zaal aanwezig waren, in plaats van het door het college toegesta ne aantal van 320. Venray gaat dit keer ook de genodigdenlijst opnieuw screen en, zodat het maximaal aantal genodigden niet boven het maxi mum toegestane aantal aanwezi gen komt. Alleen een uitnodiging geeft recht op toegang tot de prinseninstallatie. Verder wordt in nauwe samenwerking met de plaatselijke brandweer ook nu weer aandacht besteed aan de brandveiligheid van versierselen in de zaal en het gebruik van brandveilige materialen. De vijf welzijnsinstellingen De Peel gaan hun kennis en aringen bundelen. De ienstverlening aan dorpsra- en stichtingen van imeenschapshuizen wordt aardoor verbeterd. Bijna alle peeldorpen hebben 'n dorpsraad en een gemeen- ïiapshuis. Deze dorpsraden omen op voor de belangen van et dorp en zijn de spreekbuis ui bewoners. De gemeenschaps- uizen bieden niet alleen onder- ak aan de verenigingen maar aan ook steeds meer open voor idere diensten en voorzieningen het dorp. Het gemeenschaps- uis wordt steeds meer een multi- inctionele accommodatie. Een oed functionerende dorpsraad i een gemeenschapshuis wor- en door de peelgemeenten zeer elangrijk gevonden. Voor steeds meer zaken vragen gemeenten aan de dorpsraad ivies. Het gaat daarbij niet alleen Im veilige verkeerssituaties, maar ok om wonen en zorg voor uderen of de toekomst van het uitengebied. Daarnaast zal een orpsraad voortdurend goed moe- luisteren naar wensen en ehoeften van haar achterban; de ewoners, de verenigingen en idere organisaties in het dorp ie zich inzetten voor de leefbaar- eid. Veel dorpsraden beschikken uniddels over een leefbaarheid- udget waarover men zelf kan eslissen. Van dorpsraden wordt us steeds meer gevraagd, maar et blijft wel vrijwilligerswerk, orpsraden hebben bij tijd en jijle behoefte aan ondersteuning. T iervoor kan in veel gemeenten I fcen beroep gedaan worden op 1 Set opbouwwerk van de welzijns- m t&stelling. De opbouwwerkers van de vijf welzijnsinstellingen gaan nu hun kennis en ervaringen bundelen. De beschikbare capaci teit kan daardoor beter ingezet worden. Voor het behoud van de vereni gingen en diensten in het dorp wordt een gemeenschapshuis steeds belangrijker. Elke vereni ging zijn eigen accommodatie, is voor kleine kernen onbetaalbaar. Maar ook aan de gezondheids zorg, de ouderenzorg, de kinder opvang, de bibliotheek en de commerciële diensten kan een gemeenschapshuis onderdak bie den. Door het delên van dezelfde accommodatie kunnen voorzie ningen in het dorp behouden blij ven. Het bestuur van een gemeen schapshuis is in de peeldorpen meestal in handen van enthousias te vrijwilligers. Deze bestuurders worden in toenemende mate geconfronteerd met allerlei regels en voorschriften over de brand veiligheid, de voedselhygiëne code, de OZB en de exploitatie. Bovendien krijgen deze vrijwilli gers steeds meer vragen over het multifunctioneel gebruik en de financiering van verbouwingen. Daarom hebben deze besturen behoefte aan service en onder steuning. Voor al deze vragen gaan de vijf welzijnstichtingen in De Peel het samenwerkingsverband Vitaal Peelgebied oprichten. Deze vijf instellingen zijn Stichting Opbouwwerk Asten, Stichting Opbouwwerk Someren, Stichting Welzijn Deurne, Vorkmeer en Synthese. Het samenwerkingsver band gaat een kenniscentrum opzetten met drie lokale steun punten in Horst, Deurne en Hel den. Dorpsraden en Stichtingen van gemeenschapshuizen kunnen hier terecht voor informatiemate riaal en advies van deskundige beroepskrachten. Dit samenwer kingsverband Vitaal Peelgebied is woensdag officieel van start gegaan. Deze unieke ontwikke ling van vijf welzijnsinstellingen in negen gemeenten en twee pro vincies wordt gefinancierd door Stichting De Peel Leeft. Deze Stichting zet zich in voor lokaal en regionaal sociaal beleid in de kleine peelkemen. Op 12 februari wordt er weder om een gespreksavond gehouden van 20.00 tot 22.00 uur in het res taurant De Tambourin (op het ter rein van het Vincent van Gogh Instituut aan de Stationsweg in Venray). De avond is bestemd voor ouders van pubers en adoles centen met problemen in de GGZ-sfeer (zoals AD(H)D, PDD- NOS en aanverwante stoornis sen). Doel van deze avond is om de ouders in de gelegenheid te stellen om met elkaar ervaringen te delen en informatie uit te wis selen. Deze avond wordt aan dacht besteed aan het thema 'toe komstverwachting' De avond heeft een informeel karakter; u hoeft niets en u moet niets; het is aan u wat u kwijt wilt. De toegang is vrij dus, behoort u tot de doelgroep dan bent u van harte welkom! De verdere data in 2003 voor de bijeenkomsten zijn 14 mei, 17 september en 19 november. Voor meer informatie kunt u bellen naar 06-14682564, 0478- 588119 of 0478-516061. Stichting Doortocht. Stichting Doortocht is een orga nisatie die zich inmiddels al twini- tig jaar inzet voor de opvang van dak- en thuislozen in Venlo. Met een tiental professionele krachten en een flink aantal vrijwilligers begeleidt Doortocht mensen die zelf vinden dat ze in een uitzicht loze situatie terecht zijn geko men. Dit kunnen bijvoorbeeld kinderen zijn die door hun ouders is het bij Wonen Venray gebruikelijk om iets speciaals te doen met de door de medewerkers ontvangen decembergeschenken. In 2001 werd het idee geopperd de gekregen traditionele relatie geschenken onder het perso neel te veilen ten behoeve van een goed doel. Dit bleek zo'n succes dat in 2002 wederom is besloten een uit huis zijn gezet, die weggelo pen zijn of mensen met relatie problemen of grote schulden. Stichting Doortocht leert deze mensen weer op eigen benen te staan, zodat ze kunnen herinte greren in de maatschappij. Dit doet ze in samenwerking met onder andere de Sociaal Pedagogi sche Dienst, de Regionale Instel ling Beschermd Wonen en de plaatselijke woningcorporaties. In Venlo doet de stichting het goed. Er zijn zelfs ideeën om in Venray ook een voorziening op te zetten. De schenking komt dan ook goed van pas. De opbrengst van de veiling bedroeg maar liefst ruim 600 euro. De directie van de corporatie heeft dit bedrag nog verhoogd, waarmee Stichting Doortocht een cheque overhan digd kreeg van 2000 euro. vèiling te hóuden. De veiling werd gehouden tij dens de eindejaarsbijeenkomst van de medewerkers van Wonen Venray, dit maal op 19 december 2002. Tijdens deze feestelijke avond kregen de personeelsleden de mogelijkheid om een of meer dere relatiegeschenken (terug) te kopen. Dit leverde niet alleen een oergezellige avond op, maar ook nog eens een flink bedrag voor

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5