)e zorg! Daar maak je wat mee eloof in Kunst Historie van de gezondheidszorg Film Venrayse monumenten MAAS afgelast Zilveren speld KBO-ers Tuinen April Fools in TimeSwitch NIEUW! 10x15 cm Broeder Valentijn op pad VVD op locatie Niets! mcnsT lichting over de zorg aangeboden. Dat is belangrijk, want aan het eind van dit schooljaar moeten ze een verantwoorde keuze kunnen maken in welke sector ze willen afstuderen. Een keuze die hun verdere leven kan beïnvloeden", aldus een van de decanen. AAN TRE KKE LIJK Wanneer de lessenreeks is afge lopen eind februari, zullen in totaal zo'n 1100 leerlingen zijn bereikt. Een respectabel aantal dat kennis heeft gemaakt met een enthousiaste verpleegkundige, die hun duidelijk heeft kunnen maken waarom het werken in een ziekenhuis zo aantrekkelijk is. Wie geïnteresseerd is in het boekje De Zorg! Daar maak je wat mee en/of het lesproject op de scholen, kan contact opnemen Mnet Marijcke Esselman, bedrijfs- journalist van VieCuri, die de interne coördinatie voor haar Keuten van Loon Beekweg 52 Venray tel.: 0478-546339 Lezingen Veldeke De gezondheidszorg beheerst de actualiteit: zowel op landelijke niveau als lokaal wordt gediscussieerd over inhoud, organisatie en finan ciering van de zorg. Veldeke- Venray besteedt dan ook nogal wat aandacht aan de zorg en met name de historie van de zorg in Venray en omgeving. Op dinsdag 11 februari kijkt Veldeke terug naar de medische zorg in het algemeen en de huis artsenzorg in het bijzonder, zoals die vorm kregen in het Venrayse. Dokter W. Bloemen, oud-huis- arts, gaat in op de periode vanaf 1927, de tijd waarin zijn vader en later hijzelf als huisarts in Venray werkzaam waren. De belangstellenden zullen ervaren, dat de zorg in die vervlo gen decennia, vergeleken bij de zorg van 2003, grote verschillen vertoont. Het bijzondere, histori sche verhaal wordt door Dokter Bloemen verteld op dinsdag 11 februari, 20.00 uuru in De Witte Hoeve, Gasstraat Venray Op initiatief van het bestuur van ANBO VENRAY wordt op dinsdag 11 februari om 14.00 uur in de Kemphaan (Kennedyplein 1) de film Moj Roj 1, Langs monu menten van Venray vertoond. De film is in de periode 1993-1999 gemaakt door de Venrayse ama teur Frans de Roos èn laat in een tocht door Venray nagenoeg alle huidige gemeentelijke monumen ten en Rijksmonumenten zien. Opnamen van interieurs, andere Venrayse bezienswaardigheden, landschappen, openbare beelden de kunst, folkloristische scènes, een enkel interview, stukjes muziek, zang en dans dragen bij Het Muzikaal Aostrums Artiesten Spektakel (MAAS) gaat dit jaar niet door. De organisatie, de stichting MAAS, heeft hiertoe besloten omdat het financieel niet meer mogelijk is om een kwalita tief goed muziekspektakel te orga niseren. MAAS vindt ieder jaar plaats in maart en met een deel van de opbrengst van deze muzi kale avond werden verenigingen in Oostrum financieel onder steund. De Stichting MAAS is een Op zaterdag 15 februari komt een geheel ander aspect van de medische zorg aan bod: de wijze waarop de 'patiënten' in St.- Servaas en St.-Anna zorg ontvin gen in de voorbije jaren. Graag nodigt Veldeke belangstellenden uit voor een rondleiding in het museum van St.-Servaas. Lod Dirkx verzorgt na een korte inlei ding de rondleiding door het bij zondere museum. Ter wille van de organisatie (en met name de rondleiding door het museum) wil Veldeke graag het aantal belangstellenden weten. Schrijf daartoe even een briefje met naam en aantal belangstellen den naar Veldeke, postbus 429 5800 AK Venray. Telefonische opgave kan ook: Frits Basten, 587101 of Wim Baken, 583504. Aanmelden voor 10 februari. U bent welkom op zaterdag 15 februari 10.00 uur bij de hoofd entree van het Vincent van Gogh- instituut, locatie Stationsweg Venray tot een levendige film. De Roos geeft zelf uitleg bij de vertoning. De film was eerder te zien in de kapel op het St. Annaterrein op de Open Monumentendag 1999- Enkele reacties van het publiek uit het gastenboek van die dag: 'Prachtig, vooral het einde in de Grote Kerk'; 'Kijk nu niet hèel andere ogen als ik door Venray loop of fiets'; 'Heel indrukwek kend, dit mag nooit verloren gaan!' De film duurt 75 minuten. De voorstelling is toegankelijk voor ANBO-leden en elke andere 50- plussers. De toegang is geheel gra tis. stel vrienden uit Oostrum die belangeloos de verenigingen in het Venrayse kerkdorp met het muziekspektakel heeft willen ondersteunen. Vorig jaar werd MAAS noodge dwongen een stichting en daar mee belastingplichtig. Daarnaast moest MAAS een ongekend hoog bedrag afdragen aan de BUMA voor de muziekrechten. De stich ting is nu op zoek naar een alter natief voor 2004. Na nog maar kortgeleden een nieuwe cd uitgegeven te hebben, is het nu tijd voor de rockformatie April Fools om de Venrayse ether eens te bestoken. Op dinsdag 4 februari presen teert Johan Philipsen zijn weke lijks radio-programma TimeSwitch vanuit sportcafé dë Wetteling. April Fools zal daar dari live optreden. Dit optreden c.q radio-uitzen ding is gratis te bezoeken door iedereen die dat wil. April Fools maakt muziek uit de jaren 70 en de jaren 80 met daar dooreen een mix van muziek van nu. Deze band bestaat uit: Don Mulders zang). Silvan Goumans (gitaar en zang). John Bussers (gitaar), Maurice Mater (drums en zang), Pascal Arts (basgitaar). U kunt nog meer van deze band te weten komen op hun eigen website: www.aprilfools.nl AFDRUKKEN uit digitale bestanden direct klaar! SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY Broeder Valentijn gaat weer op pad. De samenleving kan niet zon der vrijwilligers. Het CDA heeft dan ook veel waardering voor mensen die hun tijd belangeloos ter beschikking stellen voor hun medemens. Om hier enige blijk van te geven zal broeder Valentijn, Toon Jacobs, ook dit jaar weer een aan tal vrijwilligers in Venray met een bloemetje verblijden. Broeder Valentijn zal zijn rondgang door Venray maken op maandag 3 februari. Zijn tocht begint om 10.00 uur. De eerstvolgende 'VVD fractie vergadering op locatie' vindt plaats op vrijdag 31 januari, aan vang 19-00 uur in Oostrum, in het Bowling Restaurant, Mgr. Hanssenstraat 10. De vergadering is openbaar; dat wil zeggen voor iedereen toegankelijk. Op de agenda staat de voorbe reiding van de raadscommissie- vergaderingen van februari. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om met de leden van de fractie in discussie te gaan. Iedereen is hier bij van harte welkom. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Honderdvierentwintigste jaargang - week 5 - donderdag 30 januari 2003 EN MAAS kunstenaars exposeren in 't Freulekeshuus Onlangs verscheen bij 'ieCuri Medisch Centrum 'oor Noord-Limburg het boek- e De Zorg! Daar maak je wat nee, met verhalen van ver- •leegkundigen, een arts en tekende en minder bekende •atiënten. Gemeenschappelijk tan deze verhalen is dat ze alle en warm pleidooi vormen oor het werken in de gezond- eidszorg. Het boekje maakt eel uit van een lesprogram ma voor leerlingen van het Dortgezet onderwijs. Het initiatief voor dit project is komstig van de bekende Noord- mburgsc schrijver Ton van een. die het idee lanceerde de eldvorming rond de ziekenhui- in in Venlo en Venray positief te invloeden. VieCuri wilde laten en waar het in de gezondheids- 'rg écht om draait: de zorg voor 'e zieke medemens, het verant- oordelijkheidsgevoel, het ple- ier en de uitdaging in het werk n de voldoening die je daarvan ndervindt I De werkgroep die met dit idee kn de slag ging, besloot te begin gen hij de jeugd, omdat bij hen de Bekomst ligt voor een gezonde pzondheidszorg. Er werd een I* e samengesteld met ervarin- n van mensen met het zieken- Pis. Dit werd aangeboden aan de pfrlingen van de tweede klassen tyn de VMBO-scholen in de regio Kfnlo-Venray. Het maakt onder- uit van een lespakket .waarbij Prpleegkundigen van VieCuri |elf op bezoek gaan naar de scho- |£n en in de klassen een praktijk- p voor de leerlingen verzorgen, fft Eind oktober rolde het 48 pagi- n museum 't Freulekeshuus t Venray is de reizende expo- 'Geloof in Kunst' van het lom Roermond te zien. De mende werken in de diver- t categorieën van de prijs- die het bisdom vorig r februari uitschreef, wor- i tot 16 maart tentoonge- td. Aangevuld met werken o regionale kunstenaars die idongen naar de prijzen, t tot de winnaars behoor- i, maar wel boeiende kunst- erken indienden. Zoals de van Erik van rschalkerwaard (36) uit •ay en een heilig hart met i armen, van de irayse kunstenaar Piet •ers (49). Welk kunstwerk hebben jul- vervaardigd voor de expo- litie 'In het begin was het foord'? Piet Siebers: "Een heilig hart, 1 gestrekte armen. Het symbo- :rt voor mij de schepping, het van alles. Het staat voor het en Het beeld is vervaardigd jn appelhout." Van Maarschalkerwaard: "Ik :b het thema vertaald in een lil, als symbool voor een andere idering van het geloof. Ik heb ijn werk 'de verwijzing' looemd. Het woord is in mijn itwerk 'info', een gangbare korting voor het woord informa- en veelvuldig toegepast voor 'ijzingen in onze moderne, lendaagse samenleving. Veelal deze verwijzing het begin van :n zoektocht naar het beoogde iel. Efficiënt en doelgericht wil- in wij ons een weg banen door is leven. Een verwijzing in een :hting die we niet verwachten, Lelt onze hang naar doelmatig- fid op de proef. Wat vinden we ajr hoog in het door God fjchapen uitspansel? Ligt daar irscholen het antwoord op de rtag aller vragen?" Is jullie beeld te koop? Siebers: "Ja, het is te koop. En ver ik weet, is het nog niet ver- Cht. Duur is het niet, ik vind melijk dat kunst voor iedereen taalbaar moet zijn. Kunst is een gemeengoed van de rijken, unst is er voor iedereen. Ja, ik zeet dat ik mezelf daardoor wel ens tekort doe. Kenners zeggen at ik veel meer moet vragen voor lijn kunstwerken, maar dat wei- èr ik. Nogmaals: iedereen moet fijn werken kunnen kopen, geld niet de beperkende factor in" Van Maarschalkerwaard: "Ook lijn werk is te koop. En ook ik en geen commerciële kunste aar in de zin dat ik moet leven in de verkoop van mijn werken, ben parttime postbode en ik ervaardig in opdracht van onder na s tellende boek in een oplage van 5000 stuks van de persen, en vanaf half november tot half december zijn in totaal 27 lessen gegeven op vijf verschillende scholen. In januari ging de twee de ronde van start op nog eens vijf scholen. In principe bestaat het pakket uit twee lessen. Tijdens de eerste les werken de leerlingen in groep jes aan een aantal multiple-choice- vragen en bereiden zij de vragen voor aan de gastspreker in de vol gende les. De volgende les staat het praktijkverhaal van de ver pleegkundige centraal, waarna in de klas geoefend wordt met ver pleegkundige handelingen als het bloeddruk meten, spuitvloeistof optrekken en spuiten, pols tellen en verband aanleggen. Leerling-verpleegkundige Pim Derks beet de spits af met zijn les voor de leerlingen van College Den Hulster in Tegelen. Na afloop van de eerste les kwam er al direct een leerling melden dat zij dankzij Pim nu wist welk beroep ze ging kiezen. Projectcoördinator is Gerard Sonnemans. Hij is steeds aanwe zig bij de lessen in de klas en is goed te spreken over de resulta ten tot nu toe. "Ik heb bewonde ring voor de verpleegkundigen die voor de klas staan. Ze doen het allemaal anders, op hun eigen manier, maar stuk voor stuk weten ze de klassen te boeien", laat Gerard weten. Ook de docenten zijn enthou siast over het lespakket. "Het sluit goed aan bij de belevingswereld van de leerlingen. Hiermee krij gen ze een gepaste beroepsvoor- rekening nam. Zij is te bereiken via telefoonnummer 077 - 3205334, e-mail: messel@viecuri.nl. Jenniskens. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kertistraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478632441. tax 0478632645 Email: JennlskensInstallatieëJewanl meer architectenbureau's maquet tes. Dat is mijn financiële basis. Als ik een kunstwerk verkoop, dan is dat een extraatje. Daarnaast krijg ik vaak een vergoeding voor de kunstwerken die ik maak. Dan is de noodzaak om per se te ver kopen en een hoge prijs te vra gen, niet aanwezig. Ik probeer net als Piet mijn kunstwerken zo toe gankelijk mogelijk te maken, ook financieel." Welke rol speelt geloof in jullie kunst? Siebers: "In een groot deel van mijn beelden speelt geloof een rol. Denk maar bijvoorbeeld aan de engelen die ik heb gemaakt of het Augustinusbeeld in het Odapark. Geloof en kunst zijn tra ditiegetrouw sterk aan elkaar ver bonden. Vroeger had alleen de kerk geld om kunst te kunnen aanschaffen. Kunstenaars werk ten daarom vaak voor kerken en vervaardigden dus ook beelden waarin het geloof een belangrijke rol speelde. De beelden straalden 'geloof en 'godsdienst' uit. Schitterende beelden, overigens. Ze Ieren ons nu nog altijd hoe des tijds het geloof en de kerk werden ervaren." Van Maarschalkerwaard: "Geloof speelt in mijn kunstwer ken geen specifieke rol. Het is geen leidmotief of een drijfveer. Dat ik aan de prijsvraag van het bisdom heb deelgenomen, is omdat de uitdaging en het thema mij aanspraken." Hebben jullie altijd al deze kunstvorm beoefend? Siebers: "Nee, ik ben omgescha keld. Oorspronkelijk maakte ik surrealistische schilderijen. Totdat mij zeventien jaar geleden op de kunstacademie werd aange raden om mijn ideeën ook daad werkelijk vorm te geven. Toen ben ik hout gaan snijden en dat ben ik blijven doen. Het bevalt me prima. En bovendien schets ik nog altijd veel. Negentig procent van wat ik maak, komt uit mijn schetsenboek." Van Maarschalkerwaard: "Ik ben opgeleid als architectonisch vormgever. Ik laveer tussen archi tectuur en beeldende kunst. Als architectonisch vormgever werk ik met ideeën en concepten. In de loop der jaren zijn mijn projecten steeds meer uit vrij werk tot stand gekomen. Ik reflecteer met mijn beelden en installaties op ogen schijnlijk ondergeschikte aspec ten van de dagelijkse realiteit of maak juist een herordening van dat wat zich als een vanzelfspre kendheid aan ons voordoet. Ik tracht de stortvloed aan informa tie die de moderne tijd met zich meebrengt te ordenen volgens eigenwijze en eigenzinnige orde ningsprincipes om hiermee een andere kijk op de wereld te bid den. De meeste van mijn gereali seerde projecten zijn aan een architectonische of natuurlijke omgeving gebonden. Een idee kan een ruimte bepalen, maar een ruimte of situatie kan ook een idee aangeven. In beide gevallen wil ik met mijn werk in de dage lijkse werkelijkheid infiltreren, de ruimte verrassen." Wat zijn jullie plannen voor dit jaar? Siebers: "Ik ben met verschil lende projecten bezig. In Wanroy vindt komende zomer weer de Atelierronde plaats. Onderdeel van de Atelierronde is een exposi tie in de educatieve tuin Corneliushof midden in het dorp. De tuin wordt door muren omge ven en is een markante locatie in Wanroy. Ik ben gevraagd om daar te exposeren. Daarnaast ben ik benaderd voor een expositie in het provinciehuis in Maastricht, een expositie over het verande rende landschap langs De Maas. En wellicht organiseer ik nog een expositie in mijn eigen atelier in Oirlo. Ik werk vanuit een oude silo en die locatie leent zich prima om als expositieruimte in te rich ten. En wie mijn werk wil zien, kan ook naar het Odapark Daar staan altijd kunstwerken vari.mij, ik ben er vaste exposant." Van Maarschalkerwaard: "Ik ben uitgenodigd voor een exposi tie in galerie De Bunders in St. Oedenrode. Verder werk ik aan een plan voor een kunstmanifesta tie tussen drie Belgische en Brabantse gemeenten, een driel uik. En als één van de initiatiefne mers van stichting BKNL ben ik bezig met een expositie in het gouvernement in september over het veranderende landschap langs de Maas. Dat is het vervolg op de tentoonstelling In statu nascendi (1999-2001) waarvoor ik het pro ject Kiezelsteen Beheer Nederland realiseerde. Een pro ject waarin zorg wordt gedragen voor de gestrande en gedesoriën teerde kiezelstenen langs het ver anderende landschap langs de Maas. Mogelijk gaan we dit jaar kunstwerken bouwen langs De Maas in het plaatsje Meers." Henk Pluk, Jan Derks en Lel Martens uit Oostrum werden dinsdagmiddag tijdens de jaar vergadering door de Limburgse bond van de KBO onderscheiden met een zilve ren speld en een oorkonde. De drie zetten zich al jaren in voor de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) in Oostrum. Henk Pluk werd in 1994 in het plaatselijke bestuur gekozen en vanaf 1995 tot nu is hij voorzitter van de plaatselijke KBO Jan Derks maakt sinds 1994 deel uit van het bestuur. Hij had al namens de ouderen zitting in de dorpsraad en zette regelmatig zomerreizen voor de senioren op 1 touw. Verder luisterde hij als lid 1 van het Seniorenorkest ook de 1 carnavalsvieringen op. Lei Martens is sinds 1997 lid I van het bestuur, maar stopt met j die taak. Hij was jarenlang de I grote promotor achter het koers- I ballen. Piet Siebers (links) en Erik van Maarscbalkenvaard exposeren tot en met 16 maart in het Freuleskeshuus

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15