Kunst &multuur ijzondere interpretatie an Shakespeare Joekskapellen- festival Venray Doe mee met het Literair Café Parkanyi Kwartet in het Theehuis Harpduo Kelta Raadselige Roos tien jaar Peelwandeling )e binnenkomer /an de week Aanbieden kavels Lions Veiling Niets Smalltown Romeos in OJC Gryphus Dansen voor singles De wedstrijd in het herkennen van gedichten gaat met deze januariop- gave zijn elfde jaar in! Voor poëzieliefhebbers is dit dé kans om de uit daging aan te nemen en mee te doen aan de nieuwe reeks opgaven. De teiier staat voor iedereen weer op nul. Hogere honing zal ieders deel zijn en voor de winnaar is er in december weer een aparte belo ning, maar voor elke deelnemer geldt: Het lezen van poëzie is op zich al de moeite waard! Hier volgt de eerste opgave van dit jaar: Wie is de auteur en wat is de titel van het gedicht waaruit het volgende fragment afkomstig is: "Uw kliemerig klimaat maakt mij het bloed in de aderen Tot modder; k heb geen lied, geen honger, vreugde noch xteê. Trek overschoenen aan, gewijde grond der Vaderen, Gij, - niet op mijn verzoek -ontwoekerd aan de zee. Elke laatste donderdag van de maand zal er een citaat van een of meer dichtregels verschijnen op het speciale plekje in Peel en Maas. Aan elke poëzieliefhebber of poeziekenner wordt dan de vraag gesteld van welke dichter en uit welk gedicht de aangehaalde dichtregels afkom stig zijn. Elke maand zijn er zo 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de juiste titel van het gedicht Elke maand wordt ook het klassement gepubliceerd. De uiteindelijke winnaar daarvan wordt tijdens de feestelijke zitting rond de uitreiking van de Raadselige Roos gehuldigd. Uit reacties, die het Literair Café regelmatig krijgt, blijkt dat velen in Venray-regio de poëzie in deze rubriek lezen en waarderen, ook zon der dat zij aan de wedstrijd meedoen. Zij genieten van de prachtige gedichten die er in de Nederlandstalige literatuur zijn, zonder dat zij een heel jaar lang willen wedijveren om de le plaats. Maar ook wan neer zij wel eens een oplossing weten kunnen zij meedoen en de prijs die beschikbaar gesteld wordt voor incidentele deelnemers verdienen. Inzendingen voor vrijdag 21 februari a s. sturen naar het Secretariaat, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray Telefoon: 0478-582948. Om te noteren: Donderdag 13 maart zal Marion Bloem om 20.00 uur in het Theehuis van het Odapark de gast van het Literair Café zijn. Op zondagmorgen 25 mei om 11.30 uur komt Leon de Winter even eens in het Theehuis Attentie: Extra activiteit op 6 april 11.30 uur in het Theehuis St Odapark. Het literair café organiseert samen met de jubilerende Vrije Universiteit van Amsterdam een interview met de dichter Maarten Doorman. Inter viewer is de heer G. Peelen van de Amsterdamse universiteit. Kwaliteit gewaarborgd! Als u donateur wilt worden van het Literair Café Venray-regio - mini male bijdrage van 16,00 euro per jaar - dan krijgt u het programma toe gezonden. Als donateur steunt u hiermede de activiteiten van het Ven rayse Literair Café en krijgt u bovendien reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR VENRAY, Telefoon: 0478-582948 maar ook op onze website; www.literair-cafe-venray.nl Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS ;EL EN MAAS jgramma Schouwburg Venray Donderdag 30 januari 2003 - Pagina 13 Op zondag 2 februari aanstaan de vindt er in Gryphus te Vier lingsbeek een concert plaats van Smalltown Romeos. In het voor programma speelt de band DFK. Het Eindhovense rocktrio Smalltown Romeos grossiert in tijdloze pop en catchy rock. Het onlangs verschenen tweede album Superfiction laat een ver rassend on-Nederlandse mengel moes horen van Britpop en Ame ricana. Van kwaliteitssongs en kauwgomballenpop. Van melan cholie en ongein. Van mooie meerstemmige zang en lekker veel lawaai. Van sixties en van- daag-de-dag. IJzersterke gitaarpop liedjes die meteen in het geheu gen worden gegrift en er niet meer uitgaan. Zelden zijn The Beatles of Crowded House ver uit de buurt, soms flirten de heren met country of Amerikaanse roots, dan weer kijkt Lenny Kra- vitz om de hoek. Een goed voor beeld van zo'n ijzersterke Small town Romeos-song is de momenteel veelvuldig op de vaderlandse radio te horen single Superman Or Charlie Brown. DFK is een gelegenheidsband met Eindhoven als uitvalsbasis. De afkorting DFK staat voor Dutcht- oon Featuring Kim en wellicht gaat er dan een belletje bij u rin kelen. Want Dutchtoon is de band met Vierlingsbekenaar Roel Ver- broekken in haar midden. De band is al jammend in de oefen ruimte ontstaan. Drie leden van Dutchtoon, waaronder Verbroek- ken, aangevuld met Kim Wolte- rink, een gewezen metalzangeres uit de Achterhoek. Het resultaat is, wat ze zelf noemen, een heuse 'riot grrrl band'. Stoere meiden punk dus. Eigen nummers maar ook covers van Hole, Skunk Anan- sie en Guano Apes. Optredens van Brabantse live-acts worden mede mogelijk gemaakt door ondersteuning van Brabant Pop. Vrijdag 7 februari kunnen sing les en alleengaanden elkaar weer in een gezellige en ontspannen sfeer ontmoeten tijdens een spe ciale dansavond voor alleenstaan den en single's bij Dans Party centrum Janssen aan de Raadhuisstraat 6 in Venray. De avond begint om 21.30 uur. Het harpduo Kelta speelt op zondag 2 februari om 12.30 uur in galerie Pictura aan de Aijenseweg 16b in Aijen. In 1993 sloten de harpistes Ulrike von Meier en Inge Frimout-Hei hun studie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag af met een examen kel- tische harp, met als belangrijk onderdeel het harpduo. Zij speel den onder andere een Gymnope- die van Erik Satie in een speciaal voor hen geschreven bewerking door Richard Ayres, winnaar van de Gaudeamus compositieprijs. Na dit succesvolle examen beslo ten Ulrike en Inge verder te gaan met het harpduo Kelta, waarmee ze zo enthousiast begonnen waren. Niet lang hierna volgde een optreden tijdens de opening van een tentoonstelling van de kunstenaar Ralph Prins en een recital voor de Stichting Theater Op Zolder in Den Haag. Kelta ver zorgde verscheidene huisconcer ten in België en trad op in onder andere Kasteel Duivenvoorde te Voorschoten, het Frans Hals museum te Haarlem en het Scheepvaartmuseum en Rijksmu seum te Amsterdam. Het opge bouwde repertoire van Kelta bestaat uit muziek in uiteenlopen de stijlen: barok, klassiek en modem, maar ook brengen Ulrike' en Inge Keltische en Zuid-Ameri kaanse volksmuziek ten gehore. Hierbij spelen ze op de concert- harp of keltische harp; zang vormt ook een belangrijk onder deel van hun optredens. Boekrecensie in Peel en Maas In 'Tien jaar Raadselige Roos' zijn bekroonde gedich ten en verhalen gebundeld van de jaarlijkse schrijfwed strijd van het Literair Café Venray-regio. Een bloemlezing poëzie en proza van Zuid- Nederlandse amateurschrij vers. Als extra een bijdrage van een beroeps, de Venrayse schrijver en columnist Peter Winnen, op papier even suc cesvol als voorheen op de fiets. De tiende Raadselige Roos leverde 49 poëzie-inzendingen op. De jubileum wedstrijd komt in de boeken met ietsje meer deelne mers en ietsje minder inzendin gen: 74 deelnemers uit Zuid- Nederland en Belgisch Limburg met 83 inzendingen, te weten 49 gedichten en 34 verhalen. Tien jaar Raadselige Roos is te koop bij boekhandel Van den Munckhof en kost 5 euro. Ook is in deze Venrayse boekhandel te koop het boek 'Hoe raadselig de geest'. Het Literair Café organiseerde in het kader van De Waan, manifestatie over kunst en psychiatrie, over het thema psychiatrie een lande lijke wedstrijd voor amateurschrij vers. Het thema inspireerde 103 amateurschrijvers, van Antwer pen en het Friese Buitenpost tot Zandvoort en Zuid-Limburgse plaatsen. Voor een groot aantal anderen was het thema kennelijk te moeilijk omdat het bij hen bleef bij het opvragen van het wedstrijdelement. De jury's kre gen niettemin 140 prachtige gedichten van 64 inzenders en 51 verhalen voorgelegd. Precies de helft van de dichters legde drie gedichten ter beoordeling voor en twaalf dongen met twee gedichten mee. De inzendingen worden door de jury's puur op kwaliteit en inhoud beoordeeld. Kwaliteit verloochent zich niet. Prijswinnaars van 'Hoe raadselig de geest' blijken ook elders suc ces te hebben. Een te gek resul taat dus, waanzinnig goed: en dat geldt ook voor de gedichten in deze bundel. 'Hoe raadselig de geest' is te koop bij boekhandel Van den Munckhof en kost 5 euro. Enkele concerten die in den lande hebben plaatsgevonden, zijn inmiddels op Radio 4 uitgezon den. Het Parkanyi Kwartet zal deze avond werken spelen van Beetho ven, Hugo Wolf en Maurice Ravel. Losse kaarten voor dit concert kosten 16, - en zijn te koop/reserveren bij het Theehuis (0478 - 513690) of bij Concertor ganisatie Fred H. Renirie (0478 - 582472) en indien voorradig vanaf 19.30 uur aan de zaal. Ook bestaat de mogelijkheid een abonnement te kopen voor de resterende twee concerten van deze serie ad 40,-. Deze zijn voor aanvang van het concert a contant of door het invullen van een eenmalige machtiging beschikbaar. De volgende concerten zijn nog te verwachten: 21 maart Francis- cus Kwartet, 16 mei Daniel Kwar tet. Verdere informatie over pro gramma's is beschikbaar op eerder genoemde telefoonnum mers of op www.strijkkwartet- ten.nl e Reduced Shakespeare Company (Foto: Charles Hopkinson) Reduced Shakespeare ipany is vrijdag 31 januari W:- gast in de Schouwburg Ven- l De voorstelling begint om .00 uur. In Londen staan ze op West End aren in de rij voor drie briljant itoorde acteurs die zich The duced Shakespeare Company lemen. Het gezelschap speelt nwel heel bijzondere interpre- lie van het werk van Engelands ootste schrijver, William Sha- spearc.' Al zijn stukken, 39 in getal, worden in welgeteld 97 vro lijke minuten (exclusief de pauze) ten tonele gevoerd. The Complete Works... wordt gespeeld in een minimaal decor en is aangekleed met foeilelijke kostuums en nog afschuwelijker pruiken, terwijl de Hamiets cn King Lears op elkaar inhakken met zwaarden van papier-maché. Het is vaak slapstick in de ware betekenis des woords. Alle wer ken van Shakespeare passeren in ijltempo de revue, van Titus And- ronicus tot en met Coriolanus, van Othello tot As jou like it. Alle onbelangrijke scènes zijn wegge laten om de zo noodzakelijk tijd winst te boeken. Alleen de absolu te kern van de verhalen is overgebleven; Sex en Doodslag. Want daar komt het publiek voor, volgens The Reduced Shakespe are Company, Het hoogtepunt van de avond is Hamlet, dat van eerst twintig minuten wordt gefileerd tot exact tien seconden. Met als toegift dat de tragedie ook nog eens achter stevoren wordt gespeeld. In pre cies 35 seconden. Brede kennis van het werk van Shakespeare maakt een bezoek aan deze voorstelling extra leuk, maar is beslist niet noodzakelijk. Al te serieuze Shakespeare-lief- hebbers kunnen misschien maar beter thuisblijven. Met enige Shakespeare-basis- kennis is dit vóór iedereen dié redelijk "Engels verstaat een koste lijke avond. i.9 SR^erdag 30 januari komt Oh S weer naar de studio. [[hebben hun eerste CD gepre- éhteerd die de titel Efkes Veur- telle meekreeg, ójn te gast van 21.00 tot 22.00 ale Kir in Waar zijn de Troubadours 1.8 bleven? dinsdag 4 februari komt het pro- aipi »ramiTla Time switch rechtstreeks het sportcafé De Wetteling, .9 «sen 20.00 en 22.00 uur zal de i,3! ^nrayse rockformatie April Fools ^treden. Je bent van harte wei- Zaterdag 1 februari gaan de deu ren weer open van het Klojo-café. Tussen 17.00 en 18.00 uur kun je weer meelallen met bekende feestnummers. Ook dit jaar zal Omroep Venray weer Circus Mök uitzenden. Degene die het gemist hebben, of er niet bij kunnen zijn kunnen toch nog meeluisteren. Sjaak en Harrie, de opa's van de omroep, doen op zaterdag 15 februari verslag van Mök rechtst reeks vanuit de schouwburg van Venrav. Zondag 16 februari houdt Staatsbosbeheer een extra lange winterwandeling in nationaal park De Groote Peel. De wande ling van 20 kilometer start om 10.00 uur vanaf bezoekerscen trum Mijl op Zeven en wordt begeleid door Peelgidsen. Opgave vooraf is noodzakelijk bij het bezoekerscentrum aan de Moostdijk 15 in Ospel/Neder- weert, telefoonnummer: 0495- 641497. Deelname kost 3,50 euro voor volwassenen en 2,50 euro voor kinderen. Nationaal park De Groote Peel is een voormalig hoogveengebied van ruim 1300 hectare. Tijdens het broedseizoen van 15 maart tot 15 juli wordt een deel van dit natuurgebied voor het publiek gesloten. Voor wandelaars die voor deze seizoenssluiting nog een lange excursie door De Groote Peel willen maken, is de dagwandeling een unieke moge lijkheid. De Peelgidsen van Staats bosbeheer die deze excursie begeleiden doen de mooiste plek jes aan. Onderweg worden bijzon derheden over het gebied verteld, maar wandelen staat voorop. Hal verwege de wandeling wordt gepauzeerd en is er gelegenheid om de zelf meegebrachte lunch te nuttigen. De wandelaars zijn rond 16.00 uur terug in het bezoekers centrum. Het bezoekerscentrum is geo pend van dinsdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Het centrum ligt aan de Moostdijk 15 te Ospel, telefoonnummer: 0495-641497 De toegang is gratis. Op vrijdag 31 januari (20.00 uur) zal het Parkanyi Kwartet het derde concert verzorgen in de reeks van vijf strijk kwartetconcerten in het Thee huis te Venray. Dit concert maakt deel uit van de activitei ten van de Stichting Strijk kwartetten Nederland, een groot landelijk initiatief dat in april 2002 werd gelanceerd. Onder het motto 'de beste strijkkwartetten op de mooiste locaties' geven Nederlands beste professionele strijkkwartetten concerten in het Theehuis, een locatie die om zijn prachtige ambiance en uitstekende akoes tiek voor dit landelijke netwerk is uitverkoren. Sfeer en kwaliteit van de avonden staan bij deze kwartetserie centraal; het is dan ook uitdrukkelijk de bedoeling dat musici en luisteraars elkaar na afloop bij een glas ontmoeten in een ontspannen sfeer. De AVRO radio heeft als een van de grote omroeporganisaties het exclusie ve uitzendrecht verworven van deze landelijke reeks concerten. Op zondag 2 februari orga niseert Venray's Koninklijke Harmonie Euterpe wederom het jaarlijkse Joekskapellen- festival. Het muziekfestijn vindt plaats in Partycentrum De Witte Hoeve in Venray. Het Joekskapellenfestival is inmiddels een niet meer weg te denken traditie geworden in Ven ray. "We organiseren dit festival dit jaar al weer voor de vieren twintigste keer", zegt Jacques Lamers, die namens Euterpe de regie voert over het evenement. "Traditioneel staat het Joekskapel lenfestival als een van de eerste vastelaovesactiviteiten van het nieuwe jaar op de kalender. Daar mee is het als het ware uitge groeid tot de smaakmaker voor het carnaval als echt volksfeest", vervolgt hij. En inderdaad mag het festival zich elk jaar weer ver heugen in een grote belangstel ling van het publiek. Dat komt vooral door de gezellige en onge dwongen sfeer. Bovendien brengt elke joekskapel haar eigen fans en aanhangers mee, die hun eigen favoriete muzikanten enthousiast aanmoedigen. Het evenement trekt de laatste jaren ook steeds meer bezoekers uit de regio. Dit jaar doen er 16 kapellen mee aan het festival. Jacques Lamers: "De samenwerking met de kapellen verloopt elk jaar weer geweldig goed. Ik moet ook eerlijk zeggen dat we elkaar onderhand ook aar dig kennen. Niet alleen de gezel schappen die al wat jaartjes mee draaien, maar ook de joekskapellen van een recentere oprichtingsdatum. Het enthou siasme is bijzonder groot. Er is geen competitie-element verbon den aan het festival, maar toch zie je elk jaar weer, dat de muzikan ten hun beste beentje voorzetten en alles uit de kast halen!" Het 24e Joekskapellenfestival begint om 14.11 uur en wordt afgesloten met de grote finale om 20.00 uur. De zaal is open vanaf 13.33 uur. De entree bedraagt 3,50 per persoon. Het is nog tot 15 februari mogelijk kavels aan te bieden voor de Lions eiling die op 15 maart 2003 gehouden wordt in het Raayland College, avels kunt u aanbieden via telefoonnummer 0478-551640. Er wordt an een afspraak met u gemaakt om de intake te verzorgen. Met de opbrengst van de veiling steunt Lions Venray tal van projec- :n, zoals een vakantiekamp voor kinderen met spierdystrofie, vrijwilli- c terminale zorg Noord-Limburg en het busproject van Synthese. Voor de Lionsveiling op 15 maart aanstaande, waarvan de opbrengst ,e istemd is voor een aantal goede doelen, zoals een vakantie voor een roep ernstig gehandicapte kinderen, ondersteuning van de vrijwilli gs terminale zorg in Noord-Limburg en het busproject van Synthese. Ter ondersteuning hiervan publiceert de Peel en Maas wekelijks een ito van één van de interessante artikelen; Kijk ook een op de website: www.lionsvenray.nl eze week een antieke kinderkoets

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13