loop p St. dreigt voor schouwburg Annaterrein 'opdrukte op Venrayse tembureaus Venray moet boete verlagen Venray werkt niet mee aan islamitisch jeugdcentrum c COA wil woning Afghaans gezin ontruimen MULTIFLEX LENZEN Minder woningen voor bewoners de Wendel NTACTLEMZEN Marlies de Loo Winkeldiefstal jongerencentrum op het perceel Stationsweg 130 A. Het liefst zou de stichting Jongerencentrum Venray in Venrav een centrum willen realiseren waar jongeren kunnen studeren en hun vrije tijd doorbrengen, maar een geschikte locatie in Venray was de afgelo pen jaren onvindbaar. Daarom hebben de moslims het leegstaande pand in Oostrum gehuurd. Ze krijgen alle mede werking van de eigenaar en zijn bereid om geld te investeren in de renovatie van de voormalige opslagplaats tot een jongerencen trum, maar de gemeente Venray wil niet aan hun plan meewerken omdat het niet in het bestem mingsplan past. Ook hoort zo n centrum volgens de woordvoer der niet in de kerkdorpen thuis, maar in Venray zelf. Verder mist de gemeente Venray elke ruimte lijke onderbouwing voor het plan, aldus de woordvoerder van de gemeente Venray. Advocaat Strijbosch legde uit dat 'het uitstapje naar Oostrum een noodgreep is' en 'zeker niet de eerste optie'. Maar er is een pand beschikbaar en de eigenaar daarvan wil ook nog meewerken aan het plan van de stichting. Vanaf 1 maart heeft de islamiti sche stichting een gedeelte van het gebouw gehuurd. Zonder dat een bouwvergunning was aange vraagd waren de huurders alvast begonnen met verbouwingsactivi teiten. Eigenaar van het gebouw is het dakbedrijf Top Support. Het pand ligt op de hoek van de Sta tionsweg in de richting van het NS-station. Het voorste woonge deelte is eigendom van de familie Raedts die het verhuurd heeft aan het COA (Centraal Orgaan Asiel zoekers). Momenteel zijn er asiel zoekers in gehuisvest. Het achter liggende bedrijvengedeelte is destijds gekocht door Top Sup port. Maar het Venrayse bedrijf heeft voor z'n activiteiten slechts zo'n tweederde deel van de oppervlakte nodig. Eigenaar Frank Schaefïers probeert daarom al twee jaar een gedeelte van het pand te verhuren. "Het pand zou een goede oplos sing voor het probleem zijn", aldus de advocaat, die stelde dat vergelijkbare voorzieningen, zoals bijvoorbeeld de jeugddisco in dis cotheek De Steeg in Leunen, wel in de dorpen worden opgestart. "Die regel wordt door de gemeen te dus niet erg consequent uitge voerd", meende Strijbosch. De commissie doet binnenkort uit spraak. Schouwburg Venray Categorie Dans Giselle, orkest van Staatsopera en Ballettheater Lodz Kaartjes 0478 530999 EN MAAS Donderdag 23 januari 2003 - Pagina 5 is zeer twijfelachtig of schouwburg op het St. het verenigings voor veertien Venrayse kverenigingen wordt. Parktheater zoekt financiële middelen om plan te realiseren maar overal bot te vangen de gemeente Venray financiële bijdrage geeft, zou jammer zijn als onze niet door kan gaan, ant dan wordt de schouw- irg ongetwijfeld met sloop idreigd", aldus voorzitter ins Thomassen van de stich- De stichting is enkele jaren geleden, mede op aandrang van de gemeente Venray, in het leven geroepen om te bekijken of de schouwburg op het St. Annater rein geschikt gemaakt kan wor den ais thuisbasis van een groot aantal Venrayse verenigingen. Destijds had de gemeente Venray het voorkeursrecht tot aankoop laten gelden voor het Annater rein. Later heeft de gemeente dat voorkeursrecht losgelaten en werd het Vincent van Gogh Insti tuut (VvGI) de gesprekspartner. "Hier hebben wij zeer goede con tacten mee en de directie heeft ons onlangs een prima aanbod gedaan, waarbij wij de schouw burg voor een symbolisch bedrag kunnen overnemen. Dat aanbod is geldig tot 1 april van dit jaar. Daarmee zijn we er echter nog niet", zegt Thomassen. Volgens hem is er ongeveer drieëneenhal ve ton nodig om het gebouw te renoveren en aan te passen aan de hedendaagse eisen. Het gaat om een eenmalige investering. De stichting verwacht dat met de exploitatie van de schouwburg, de jaarlijkse kosten, inclusief onderhoud, gedekt kunnen wor den. Wanneer de Stichting de bouw zelf moet financieren zal de exploitatie jaarlijks een tekort van 70.000 euro laten zien. Thomassen: "Om die drieëneen halve ton bijeen te krijgen zijn wij nu volop bezig met het werven van subsidies. Daar liggen volop mogelijkheden. Daarnaast hebben wij ook een gesprek gehad met het hoofd cultuur van de provin cie Limburg. Die ondersteunt onze plannen van harte maar een van de voorwaarden is dat de gemeente Venray zelf ook in het plan investeert. En daar zit nu net de kneep." Volgens hem is er geen sprake van onwil bij de gemeente, maar heeft het college laten weten dat er simpelweg geen geld is. "En dat is heel jammer, zeker als je bedenkt dat we enkele jaren gele den door de toenmalige wethou der (Kersten, red.) aangezet zijn om deze weg te bewandelen. Ook politiek Venray heeft regelmatig kenbaar gemaakt dat de schouw burg behouden dient te blijven voor het Venrayse verenigingsle ven. Dat zal ook vertaald moeten worden in een financiële bijdrage. Zo niet, dan zal ook de provincie geen bijdrage leveren en is het niet onwaarschijnlijk dat de schouwburg gesloopt gaat wor den. Voor de veertien Venrayse verenigingen gaat daarmee de kans op een goed eigen onderko men. net zoals de verenigingen in de kerkdorpen die hebben, defini tief verloren", aldus Thomassen. Ipnieuw hoge opkomst verwacht CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND KURSTJENS VENRAV - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Muziekcentrum mag geen instrumenten verkopen aan particulieren Muziekcentrum Best-Venray op industrieterrein Keizers- veld moet van de gemeente Venray direct stoppen met de verkoop van muziekinstru menten aan particulieren. Detailhandel is volgens het ter plaatse geldende bestem mingsplan verboden. Houdt de eigenaar van het muziek centrum zich niet aan die regel, dan krijgt hij een dwan- som opgelegd. En tegen de hoogte van die dwangsom maakte advocaat Rijk maandagmorgen in de commissie bezwaar-, beroep- en klachtschrif ten van de gemeente Venray namens de muziekgroothandel bezwaar Want een bedrag van maximaal 50.000 euro peT over treding per jaar is toch wel erg veel, zo stelde hij. Een onoplet tendheid, of een klein administra tief foutje, en de ondernemer moet buitensporig diep in de bedrijfskas tasten "Deze sanctie is onaanvaardbaar", aldus Rijk. Eerder vond ook de voorzienin- genrechter een boete van 50.000 euro veel te hoog. Het college van de gemeente Venray moet van de rechter nu een nieuw besluit nemen, met een lagere boete. De muziekgroothandel op haar beurt moet zorgen voor een aparte boekhouding voor de Venrayse vestiging en de hoofdvestiging in Best. zodat de gemeente eenvou dig kan achterhalen of er in Ven ray aan particulieren verkocht wordt. De commissie zal het col lege gaan adviseren het voorstel van de voorzieningenrechter over te nemen. PASJES Het muziekcentrum beraadt zich op dit moment op de vraag hoe voorkomen kan worden dat instrumenten aan particulieren worden verkocht. Maar dat is niet zo eenvoudig als het lijkt, stelde Rijk. En bovendien geldt het spreekwoord 'Gelijke monniken, gelijke kappen'; de gemeente Venray moet dan ook tegen alle bedrijven optreden die op het industrieterrein aan detailhandel doen. De groothandel denkt aan het opzetten van een pasjessysteem a la Makro voor muziekwinkels en verenigingen die klant zijn bij het bedrijf, om op die wijze verkoop aan privépersonen te voorkomen. Een bordje aan de deur met de tekst 'Geen verkoop aan particu lieren' zou volgens mr. De Vries van de bezwaarcommissie ook al een goede stap in de richting zijn. Volgens hem moet het toch niet zo moeilijk zijn,als je echt de wil hebt', om geen instrumenten aan particulieren te verkopen. Hij bespeurde van de zijde van het muziekcentrum geen inhoudelij ke bezwaren tegen het besluit van het college, maar wel tegen de voorwaarden. De advocate van Muziekinstru menten Hans van Bree in de Patersstraat in Venray pleitte op haar beurt ook voor twee afzon derlijke, goed controleerbare administraties voor de vestigingen in Venray en Best. "Want dat is beter controleerbaar dan een pas jessysteem." Volgens Van Bree was er bij het muziekcentrum op het industriet- terrein sprake van verkoop van instrumenten aan particulieren, waarna de gemeente ging contro leren. Van Bree zegt dagelijks van klanten te horen dat ze bij de muziekgroothandel goedkoper instrumenten kunnen kopen dan bij hem. En detailhandel op het industrieterrein mag niet. Hij wil dat de gemeente snel handhavend optreedt tegen het muziekcen trum. Ook de gemeente Venray zou een aparte boekhouding voor de vestigingen in Venray en Best toe juichen. Nu hebben Best en Ven ray een geïntegreerde administra tie en is controle op particuliere verkoop moeilijk, zo stelde een woordvoerder van de gemeente. 1 VAN MIERLQp Woensdagmiddag rond drie lur is al van veraf te zien waar iet stembureau op het lemeentehuis is. Er staat een ij van 25 kiezers die nog even noeten wachten voordat ze an de beurt zijn. De laatsten tinnen niet eens het lokaal linnen en staan op de gang. len rondje langs enkele stem- lureaus in het begin van de niddag leert dat Venray nog ang niet stemmoe is. Ook al is iet slechts acht maanden gele ien dat de vorige Tweede Kamerverkiezingen werden ;ehouden. De wijk Brukske heeft traditio- ïeel de laagste opkomst. Maar het woensdagmiddag topdrukte in iet kantoortje van het PLIV aan de Mozartstraat. Er is amper gele- ;enheid om tussendoor een praat- e te maken met de vier mensen ichter de tafel. "Ik heb nog nooit neegemaakt dat ik hier moet wachten", zegt een man die ach- leraan aansluit in de rij. "Maar ja, de politiek is de laatste weken dok zoveel op tv geweest. Je kon leen zender aanzetten of het ging wel over de verkiezingen." Op Schuttersveld is het even wat rustiger. Een bejaarde man heeft een volmacht van zijn vrouw bij zich. Het is keurig inge vuld alleen haar handtekening ontbreekt. Ad Hoogeveen maakt duidelijk dat er toch echt een handtekening op de kaart moet staan. "Maar ze kan amper een pen vasthouden", zegt de man. "Al is het maar een krabbel", reageert Hoogeveen. "Woont u dichtbij dan kimt u misschien even terug gaan met de kaart." Maar daar heeft hij geen zin in. "Verschreur de kaan maar. Ik heb gestemd. Het is wel goed zo." Hoogeveen meldt eveneens een hoge opkomst. Om half drie heb ben al 800 kiezers gestemd van de 1700 die zijn opgeroepen. In het kerkdorpHeide staan geen rijen wachtenden in gemeenschapshuis de Gelderkoel. De circa 350 stemgerechtigden druppelen mondjesmaat binnen. Voordat ze hun stemkaart over handigen weten de mensen ach ter de tafel al wie ze voor zich hebben. Het is 'ons kent ons' op de kleine dorpen. Om 13.30 uur ligt Heide weer goed op schema. Van de 22 Venrayse stemlokalen scoort het dorpje al enkele verkie zingen op rij het hoogste opkomstpercentage. Op 15 mei 2002 bedroeg de opkomst liefst 90,3%. Heide liet toen de nummer twee Veulen (85,4%) ruimschoots achter zich. Sraar Peeters is de man van de statistieken. Van uur tot uur noteert hij de opkomst in zijn schrift. "Er zijn nu 115 mensen geweest. Dat zijn er iets meer dan vorig jaar. Toen hadden we om half twee 112 stemmers gehad. En in 1998 waren het er 84", vertelt Peeters. Heide lijkt opnieuw op weg naar een heel hoge score. Wat is het geheim van Heide? "Ach, het is een kleine gemeen schap. Iedereen kent elkaar", zegt dorpsraadvoorzitter Lei Pouwels. Toon Broeksteeg wil het 'geheim' wel verklappen. "Straks om zes uur kijken we wie er nog niet geweest is. En bij die mensen gaan we allemaal langs de deur", grapt Broeksteeg die zich nog her innert dat er vroeger meer contro le was. "De vader van Mathieu Emonts. die nu wethouder is, zat als raadslid in Merselo op het stembureau. Als er iemand kwam stemmen dan zei hij bijvoorbeeld 'ik zie dat jullie Jan nog niet gestemd heeft'. 'Oh, dat zal ik hem eens vragen', was dan het antwoord." Dat de gemeente overweegt om de stembureaus op de kleinste dorpen Heide, Veulen, Smakt en Vredepeel te sluiten, valt niet goed bij dorpsraadvoorzitter Pou wels. Hij weet dat dit al eens eer der ter sprake is geweest. Toen heeft het dorpsradenoverleg zich er fel tegen verzet. "Dan moeten de mensen naar Leunen toe. Ik voorspel dat dan nog maar een derde van de inwoners uit Heide gaat stemmen. Dit moeten we zo lang mogelijk tegenhouden. Want de kleine dorpen wordt al zoveel afgenomen", vindt Pouwels. "Dan moeten ze het stembureau maar korter openhouden of er minder mensen neerzetten." Het is warm en knus in café 't Veule. De stemmachine staat op het biljart en aan de bar zitten de dorpsraadleden Harrie van Rijs- wijck en Ad Knapen. Drie mensen zitten achter de tafel. Eén ervan is Gerrit Reintjes die kan melden dat het voorspoedig loopt. Om 14.00 uur hebben al 127 Veulenaren hun stem uitgebracht. Dat waren er verleden jaar nog 120. Na Heide telt Veulen de trouwste stemmers. Alleen stemmen ze niet meer allemaal op één partij. "Dat was nog wel zo in de jaren vijftig", Bij de nieuwbouwplannen aan de Heuvelstraat komen minder woningen beschik baar voor gehandicapten. Op de plek van het voormalige gebouw Contrast op het Jerusalemterrein zijn slechts drie huurwoningen bestemd voor bewoners van de Wen- del. Het was eerst de bedoe ling dat zeven van de veertien Categorie Toneel l Eten met vrienden, wo. 9 april Kaartjes tel. 0478 530999 woningen bewoond zouden worden door gehandicapten. Dat antwoordde wethouder Ruyten in de commissie Stedelijke Ontwikkeling op vragen van Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle). De afdeling Vastgoedont wikkeling van Wonen Venray start in de loop van dit jaar, wel licht direct na de bouwvakvakan tie, met de bouw van veertien luxe huur- en koopappartemen ten op het Jerusalemterrein. Vol gens Frits Ruyten heeft de Wendel woningen moeten inleveren ten koste van de komst van een par keergarage onder het apparte mentencomplex. "De Raad van State eist voldoende parkeerplaat sen op eigen terrein. Daardoor is de verhouding zeven-zeven veran derd in drie-elf', verklaarde Ruy ten die eraan toevoegde dat de Wendel kan instemmen met de nieuwe verdeling. "Want ze heb ben liever kleinere eenheden van hooguit drie tot vier woningen." Op het terrein van het voorma lige gezinsvervangend tehuis de Laterije is inmiddels gestart met de bouw van zestien luxe huur- en koopappartementen met even eens een ondergrondse parkeer voorziening. Tom van den Hoek wees erop dat de bewoners van de Laterije momenteel op het St. Annaterrein verblijven in afwachting van een terugkeer naar de Heuvelstraat. Het commissielid wilde weten of deze afspraken worden nageko men. Wethouder Ruyten meldde dat deze bouwplannen besproken zijn met de Wendel en Wonen Venray. Van de zestien woningen op de Laterije zijn er vier bestemd voor de Wendel. Twaalf wonin gen (zes koop en zes huur) zijn beschikbaar voor de vrije markt. :Het COA (Centraal orgaan Opvang Asielzoekers) wil via de rechter het Afghaande gezin Meh- rabi uit de woning aan de Sta tionsweg in Oostrum zetten. Het gezin is uitgeprocedeerd maar weigerde tot nu toe de woning te verlaten vanwege de ziekte van de vader. Het COA heeft de woning gehuurd en wil er andere asielzoekers in onder brengen. Het COA stelt dat het Afgaanse gezin illegaal in Nederland ver blijft en vindt het daarom onaan vaardbaar dat het nog steeds van de opvang gebruik maakt. Aan eerdere verzoeken om het pand te verlaten werd door de Mehra- bi's geen gehoor gegeven. Vader Mehrabi is diabeet en zou over drie weken een operatie onder gaan. Het kort geding dient op dinsdag 11 februari bij de recht bank in Roermond. Marlies de Loo (55). burgemees ter van Gennep en oud-wethou der van de gemeente Venray, is de nieuwe voorzitter van de Raad van Toezicht van tbs-kliniek de Roovse Wissel in Oostrum. Op 15 januari 2003 heeft zij officieel de voorzittershamer overgenomen van R. Fasol, oud-burgemeester van de gemeente Horst. Fasol heeft sinds de start van de kliniek de Raad van Toezicht voorgeze ten. De Raad van Toezicht advi seert en controleert de directie van de kliniek. weet hij. "Toen stemde hier iedereen op de KVP. Echt een score van 100%." Gerrit Reintjes snapt niet waarom de kleinste stembureaus moeten verdwijnen. "Ze hebben die stemmachines toch al. En het zal de opkomst zeker niet sti muleren als de ménsen uit Veu len naar Leunen of Ysselsteyn moeten", denkt hij. "Het lijkt wel of de gemeente op alle mogelij ke manieren de kleine dorpen nog kleiner wil maken. Als hier meer huizen waren gebouwd dan waren er ook meer mensen gaan stemmen. Alle voorzienin gen worden minder. We hebben in Veulen al geen bus, kabel, winkel of bank meer. Het stem bureau is steeds hier in zaal Van Gassel geweest. Mijn vader en moeder hebben hier al altijd gestemd." De gemeente Venray wil niet meewerken aan de oprichting van een islamitisch jongeren centrum in Oostrum. Dat bleek maandagmorgen in de commissie bezwaar-, beroep en klachtschriften van de gemeente Venray. De plannen passen niet in het bestemmingsplan en ook vindt de gemeente Venray dat er al genoeg voorzieningen voor Turken en Marokkanen in de gemeente zijn. De Stichting Jongerencentrum Venray heeft bezwaar gemaakt tegen het besluit van het college om geen vrijstelling te verlenen op het bestemmingsplan Oos- trum-Zuid, ten behoeve van een De politie heeft dinsdagmiddag op de Vleesstraat in Venlo een 16- jarig meisje uit Venray aangehou den op verdenking van winkel diefstal. Het meisje wilde cosmetica-artikelen ter waarde van enkele tientallen euro's mee nemen zonder te betalen. Daarbij werd ze door winkelpersoneel betrapt. De gewaarschuwde poli tie heeft het meisje vervolgens aangehouden. Gj-cuit hw kart Hft naar de romantiek. in de beste Entire tnintradities? Spiegelt u zich aan de Engelsen bij uw plannen voor een nieuwe tuin? Samen met Rien van Mierlo komt u tot de uitvoering van een ontwerp waarin romantiek en melancholie onmiskenbaar zijn terug te vinden. Compleet met vijvers en bestrating zo u wilt. En onderhoud niet te vergeten. Rlen van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur 115751 PH De urne Tel. 049 3 31 4 593

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5